Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 24. 01. 2020. 21:35

Tere,

Mul on suur huvi ja tahtmine osaleda see aasta vähemalt kolmel olümpiakrossi etapil ( pirital, valgehobusemäel ja kiviõlis) aga pole õrna aimugi, mis füüsist ja tehnilist oskust vaja oleks, et elusalt ja tervena väljuda. Hetkel olen teinud ainult ühe võistluse 20. Jõulumäe rattamaratonil. Kas oleks võimalik kusagil Eestis mõnda rada proovida ennem kui ma hakkan oma puhkuspäevi nendele võistlustele organiseerima?

kalari
Rattur
Postitusi: 749
Liitunud: 20. 05. 2007. 17:09

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas kalari » 24. 01. 2020. 22:16

Suhtkoht keerukas juhtum paistab olevat, kui inimesel tõesti nii väikene eelnev kokkupuude xc sõiduga on. Aga ettevaatlikult ja targalt alustades on kõik rajad peale piisavat harjutamist läbitavad. Rõhk sõnal "läbitavad". Keerukamaid elemente ei soovita kindlasti alguses üritama hakata ja leppida B-linedel sõitmisega. Pirita rada tuleb kindlasti kergemapoolsem ja ehk vaid paar-kolm kohta on algajale ohtlikud-keerukad. Kiviõli ja Valgehobusemäe rajad on füüsiliselt ja tehniliselt nõudlikud. Algajal tuleb nii mitmeski kohas tõenäoliselt rattalt maha tulla. Aga ega sõidurõõm saamata jää! :-)
Valgehobusemäe raja tähistus on osaliselt talveks maha võetud aga piisava orienteerumisoskusega saab hetkel hakkama. Tean, et möödunud nädalavahetusel käidi seal treenimas. http://mtbfest.ee/xco-track-map-and-footage/

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas Mati » 24. 01. 2020. 22:19

R1e1x kirjutas:
24. 01. 2020. 21:35
Tere, Mul on suur huvi ja tahtmine osaleda see aasta vähemalt kolmel olümpiakrossi etapil ( pirital, valgehobusemäel ja kiviõlis) aga pole õrna aimugi, mis füüsist ja tehnilist oskust vaja oleks, et elusalt ja tervena väljuda. ...
Kui oled Tallinna kandis/läheduses, siis soovitan soojalt alustada nt MTB Kolmapäevakutega. Sealt saad "soojenduse" ja kui juba selle sarja tehnilisematel radadel kulged mõnusa flow'ga, siis võta ette Eesti XCO sari :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
fotek
Rattur
Postitusi: 141
Liitunud: 21. 06. 2007. 14:42

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas fotek » 25. 01. 2020. 00:17

Ühtegi võistluse videot pole vaadanud aga huvi on osaleda on suur?

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 25. 01. 2020. 18:37

kalari kirjutas:
24. 01. 2020. 22:16
Suhtkoht keerukas juhtum paistab olevat, kui inimesel tõesti nii väikene eelnev kokkupuude xc sõiduga on. Aga ettevaatlikult ja targalt alustades on kõik rajad peale piisavat harjutamist läbitavad. Rõhk sõnal "läbitavad". Keerukamaid elemente ei soovita kindlasti alguses üritama hakata ja leppida B-linedel sõitmisega. Pirita rada tuleb kindlasti kergemapoolsem ja ehk vaid paar-kolm kohta on algajale ohtlikud-keerukad. Kiviõli ja Valgehobusemäe rajad on füüsiliselt ja tehniliselt nõudlikud. Algajal tuleb nii mitmeski kohas tõenäoliselt rattalt maha tulla. Aga ega sõidurõõm saamata jää! :-)
Valgehobusemäe raja tähistus on osaliselt talveks maha võetud aga piisava orienteerumisoskusega saab hetkel hakkama. Tean, et möödunud nädalavahetusel käidi seal treenimas. http://mtbfest.ee/xco-track-map-and-footage/
Muidugi ma jätsin pisut vähe infot esimese postitusega aga jah võistlemisega on mul tõesti vähene kogemus aga sõitnud olen nüüdseks juba poolteist aastat ja ainult maastikul. Eks ideaalses maailmas ma sõidaksin ainult Downhilli/Trails aga olude sunnil on mulle väga meeldima hakanud xc formaat. Selleks tuli ka mõte et xco-s tundub olevat mõlemast maailmast natuke üht ja teist. Kõrvalt vaadatuna tundub see muidugi pisut veider arvestades konteksti aga mu eesmärk on panna ennast proovile ja kogeda midagi uut. Antud videost on väga kasu ja kui ilmad jäävad endiselt sama soojaks, siis lähen proovin veebruaris ära ja võtan selle soorituse kaadrisse. Eks näis siis kas ikka olen selliseks väljakutseks valmis :D
Tänan vastamast

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 25. 01. 2020. 18:47

Mati kirjutas:
24. 01. 2020. 22:19
R1e1x kirjutas:
24. 01. 2020. 21:35
Tere, Mul on suur huvi ja tahtmine osaleda see aasta vähemalt kolmel olümpiakrossi etapil ( pirital, valgehobusemäel ja kiviõlis) aga pole õrna aimugi, mis füüsist ja tehnilist oskust vaja oleks, et elusalt ja tervena väljuda. ...
Kui oled Tallinna kandis/läheduses, siis soovitan soojalt alustada nt MTB Kolmapäevakutega. Sealt saad "soojenduse" ja kui juba selle sarja tehnilisematel radadel kulged mõnusa flow'ga, siis võta ette Eesti XCO sari :idea:
Elan ja töötan Pärnus ja kahjuks siin lõppesid kolmapäevikud ära aga kui peaksin tööasjus Tallinna tulema siis saaks planeerida kolmapäevadele. Uued rajad metsad on alati teretulnud :)

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 25. 01. 2020. 18:52

fotek kirjutas:
25. 01. 2020. 00:17
Ühtegi võistluse videot pole vaadanud aga huvi on osaleda on suur?
Olen vaadanud MM-i etappe youtubist ja sealt on tulnud ka see tahtmine proovida. Postituse tegin pigem selleks et esimese Eesti xco etapini on jäänud umbes kolm kuud ja aega on pisut ettevalmistuda, ehk mis nippe ja soovitusi keegi oskab anda :wink:
Parimat

Kasutaja avatar
miilits
Rattur
Postitusi: 583
Liitunud: 01. 08. 2010. 16:46

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas miilits » 25. 01. 2020. 19:09

Homme peaks olema neeruti/ pariisi kandis lihtne võistlus. Seal kõrval selline karm rada, et saad kõike kuhjaga.
"It never gets any easier, you just go faster"

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 25. 01. 2020. 19:41

miilits kirjutas:
25. 01. 2020. 19:09
Homme peaks olema neeruti/ pariisi kandis lihtne võistlus. Seal kõrval selline karm rada, et saad kõike kuhjaga.
Paraku tuli täna 5 tunnine sõit fätiga ja naine ei lubaks mul homme minna :D Aga tänan soovituse eest.

Kasutaja avatar
fotek
Rattur
Postitusi: 141
Liitunud: 21. 06. 2007. 14:42

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas fotek » 25. 01. 2020. 21:51

R1e1x kirjutas:
25. 01. 2020. 18:52
fotek kirjutas:
25. 01. 2020. 00:17
Ühtegi võistluse videot pole vaadanud aga huvi on osaleda on suur?
Olen vaadanud MM-i etappe youtubist ja sealt on tulnud ka see tahtmine proovida. Postituse tegin pigem selleks et esimese Eesti xco etapini on jäänud umbes kolm kuud ja aega on pisut ettevalmistuda, ehk mis nippe ja soovitusi keegi oskab anda :wink:
Parimat
No sõidud on sellised, et laskumistel vaja hakkama saada algtasemel downhilli elementidega ja kohe peale seda hing paelaga kaelas mäkke üles tagasi kütta. Ja nii umbes 70-80 minti järjest.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2843
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas Rivo » 26. 01. 2020. 09:21

Sindis on legendaarne Daneku singel - usun, et kõik kohalikud (ka. Pärnakad) teavad seda. Mine harjuta. Sõidad jalga maha panemata läbi, peaksid saama hakkama ka meie asisemate XCO radadega nagu Valgehobusemäe, Kivi-Õli ja Narva.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 26. 01. 2020. 18:01

Rivo kirjutas:
26. 01. 2020. 09:21
Sindis on legendaarne Daneku singel - usun, et kõik kohalikud (ka. Pärnakad) teavad seda. Mine harjuta. Sõidad jalga maha panemata läbi, peaksid saama hakkama ka meie asisemate XCO radadega nagu Valgehobusemäe, Kivi-Õli ja Narva.
Olen sellest rajast väga teadlik ja eelmise aasta kevadel oli see kinnisidee, et pean selle läbima ilma jalga maha panemata. Käisin mõni nädal lausa üle päeviti ainult kindlaid lõike harjutamas ja filmimas https://www.youtube.com/watch?v=iL_KoBhVfms . Jama oli ainult see, et mul polnud tol hetkel klippe ja tõusudel jäin hätta. Nüüd ei oska enam ette kujutadagi sõitmist ilma klippideta :D . Lõpuks suutsin Daneku raja läbida nii et ühes 90kraadises kukkumises kahe puu vahelt kasutasin chicken line-i ja see koht mida on näha videos peale palke pidin tõusu ikka üles jooksma. Praeguse ilma ja niiskusega on natuke ohtlik seal sõita ja harjutada. Olen kuulnud, et kunagi on seal peetud ka enduro stiilis võistlust, kus oleks tahtnud isegi osaleda aga enam vist selliseid formaate ei tehta.

Omiar
Rattur
Postitusi: 415
Liitunud: 13. 07. 2011. 21:38

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas Omiar » 26. 02. 2020. 14:02

XC puhul on oluline nii sõiduvorm kui ka üldfüüsiline ettevalmistus. Tehnilisi oskusi keerulistel rajalõikudel võib lihvida aga sellest pole erilist kasu kui võistlusel sinna jõudes on lihased krampis ja pilt udune.
Füüsiline ettevalmistus on Eesti oludes ilmselt 90% tulemusest ehk kehva füüsilise ettevalmistusega kaotad väga oluliselt rohkem kui võidad oskusega mingit keerulist rajalõiku läbida.

Kõik oleneb muidugi eesmärgist. Kui sportlikke eesmärke pole, siis pühapäeva nautleja kiirusel oskuslikult rada läbides on ka kindlasti oma võlu. Ega see lõpuprotokolli koht 101 või 301 erilist rolli ei mängi.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7906
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas KaupoR » 26. 02. 2020. 14:08

Omiar kirjutas:
26. 02. 2020. 14:02
Ega see lõpuprotokolli koht 101 või 301 erilist rolli ei mängi.
Püsime teemas, jutt on XCO võistlusest Eestis, kus selliseid osalejanumbreid ei nähta ka unes mitte.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
dh
Rattur
Postitusi: 674
Liitunud: 22. 03. 2005. 14:14

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas dh » 26. 02. 2020. 14:38

Eesti XCO sarjas võib mõnes vanusegrupis/võistlusklassis võistlemise puhul ka lihtsalt kohale ilmumise eest poodiumile pääseda. Füüsilist vormi peab ainult niipalju olema et vähemalt pooled ringid jõuad läbi tiksuda enne võistluse lõppu.

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 27. 02. 2020. 21:54

Omiar kirjutas:
26. 02. 2020. 14:02
XC puhul on oluline nii sõiduvorm kui ka üldfüüsiline ettevalmistus. Tehnilisi oskusi keerulistel rajalõikudel võib lihvida aga sellest pole erilist kasu kui võistlusel sinna jõudes on lihased krampis ja pilt udune.
Füüsiline ettevalmistus on Eesti oludes ilmselt 90% tulemusest ehk kehva füüsilise ettevalmistusega kaotad väga oluliselt rohkem kui võidad oskusega mingit keerulist rajalõiku läbida.

Kõik oleneb muidugi eesmärgist. Kui sportlikke eesmärke pole, siis pühapäeva nautleja kiirusel oskuslikult rada läbides on ka kindlasti oma võlu. Ega see lõpuprotokolli koht 101 või 301 erilist rolli ei mängi.
Praeguse ettevalmistusega olen jõudnud sinna maani, et käin kord nädalas fätiga 40+km sõidul kus üritan võimalikult palju tõuse võtta jõulumäel ja kaks korda nädalas jõusaalis, kus 80% teen eri jalalihaseid: 300kg jalapressi, 25kg kangidega väljaasteid jne. Tänu jõulumäe maratoni sõidule, kus mul oligi sääremari krambis ja pilt udune :D , hakkasin regulaarselt jõusaalis käima ja mõtlema rohkem söögile, võttes oma dieeti ka magneesiumi toidulisandeid. Peale eelmise aasta augusti jõulumäe etappi on jõudu ja võhma tulnud mõnuga juurde.
Eesmärk ei ole mul kindlasti mingit kohta saada vaid pigem see, et mul oleks mingi väljakutse ja uus kogemus, mis annaks natuke vürtsi tava argipäevale. Isegi siin foorumis kirjutades ja näha seda mtb kommuuni on omaette elamus. Kindel on see, et ma päris püksiga ei lähe lööma ja tahan ennast suruda nii kaugele kui jaksan ning väljuda sellest nägu naerul :)

Kasutaja avatar
M785
Rattur
Postitusi: 414
Liitunud: 10. 12. 2012. 20:43

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas M785 » 28. 02. 2020. 10:00

Kui tahad XCO-l tugevat tulemust (või siis kas või lihtsalt asja läbida) siis pigem jah tugev jalg on 10neid kordi tähtsam kui mingi rock-gardeni läbimise oskus. Siiski, ise kui mitte nii tugeva jalaga, aga jällegi väga tugeva tehniliste sõiduoskustega sõitjana võiksin soovitada mõningaid kohti Tallinnas kus saaks tehnilisi oskusi ehk veidike lihvida. Esimene koht mis endale pähe tuleb oleks Pirita, sest seal leidub sellist XCO laadset kraami päris palju, lisaks seal saab harjutada droppe ja hüppeid ka erinevates kohtades. Samuti, kui tehnilised oskused ei ole nii tugevad kui tahaksid ja paarisada lisagrammi halvaks ei pane, on dropper post isiklikult arvates väga hea lisa algajale sõitjale kes tahab tehnilisi elemente läbida suurema õnnestumise tõenäosusega. Kui peaksid Tallinnasse sattuma, võin vabalt näidata radu ja ehk isegi juhendada kuidas erinevaid tehnilisi elemente läbida :D

Kasutaja avatar
R1e1x
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 14. 09. 2018. 11:13

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas R1e1x » 29. 02. 2020. 19:38

M785 kirjutas:
28. 02. 2020. 10:00
Kui tahad XCO-l tugevat tulemust (või siis kas või lihtsalt asja läbida) siis pigem jah tugev jalg on 10neid kordi tähtsam kui mingi rock-gardeni läbimise oskus. Siiski, ise kui mitte nii tugeva jalaga, aga jällegi väga tugeva tehniliste sõiduoskustega sõitjana võiksin soovitada mõningaid kohti Tallinnas kus saaks tehnilisi oskusi ehk veidike lihvida. Esimene koht mis endale pähe tuleb oleks Pirita, sest seal leidub sellist XCO laadset kraami päris palju, lisaks seal saab harjutada droppe ja hüppeid ka erinevates kohtades. Samuti, kui tehnilised oskused ei ole nii tugevad kui tahaksid ja paarisada lisagrammi halvaks ei pane, on dropper post isiklikult arvates väga hea lisa algajale sõitjale kes tahab tehnilisi elemente läbida suurema õnnestumise tõenäosusega. Kui peaksid Tallinnasse sattuma, võin vabalt näidata radu ja ehk isegi juhendada kuidas erinevaid tehnilisi elemente läbida :D
Kuna esimene XCO etapp ongi Pirital, siis oleks plaan eelnev nv seda rada vaatama minna ja ehk siis ma kriban sulle siia foorumisse. Dropper post on mul juba peal ja lausa 170mm kukkumisega et oleks mugavam teha bunnyhoppe ( olen kunagi palju bmx-i sõitnud :) ). Ratta teemal peaks eraldi postituse tegema ja ma olen kindel, et mõni naerab mu välja nähes või kuuldes millise rattaga ma plaanin osaleda :D .
Aga kui peaks tekkima mõni vaba nv ja plaan Tallinna tulla, siis võtan ratta kaasa ;) .

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas Mati » 29. 02. 2020. 21:21

R1e1x kirjutas:
29. 02. 2020. 19:38
olen kunagi palju bmx-i sõitnud :)
Jommajoo, sellest oleks pidanud alustama :) Tehnilist skilli peaks siis olema küll!
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Erx27
Rattur
Postitusi: 139
Liitunud: 30. 09. 2009. 11:07

Re: Ettevalmistus esimeseks XCO võistluseks!!!

Postitus Postitas Erx27 » 29. 02. 2020. 22:48

Omiar kirjutas:
26. 02. 2020. 14:02
Ega see lõpuprotokolli koht 101 või 301 erilist rolli ei mängi.
(y) kui Eesti XCO-l jagatakse selliste numbritega lõpukohti kah välja!

Vasta

Mine “Treening”