Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
Cresent
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 06. 08. 2014. 08:16

Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas Cresent » 10. 06. 2015. 13:36

Eelmine aasta septembris käisin Vomaxis ja seal pandi paika max pulss ja sellest lähtuvalt pulsitsoonid.
Vanust mul 37, max pulsiks määrati rattapeal 174 maximum andsin välja 225w ehk muhe pühapäevatugitoolisportlane. Kuna ma olin selleks ajaks ainult 500km ratast sõitnud, siis Hr. Karu arvas, et ma seni vale pulsiga trenni teinud ja käskis teha põhivastupidavust, mis pidi siis olema pulsivahemikus 114-134 l/min. Viimane tsoon lõppesti 174, kus ma ei tohiks üldse trenni teha. Talv tuli peale ja sai talv läbi rahulikult spinnimas käidud ja jälgisin ka pulsitsooni ilusti. Kevade poole hakkasin natuke ka kõrgemaid tsoone proovima (kästigi, et peale 6 nädalat võib ca 20% ajast järgmist tsooni puutuda).
Nüüd aga kui kevadel ratta välja võtsin ja võistlustel käima hakkasin, siis pulsikell näitab max pulsi kohta veidi teisi numbreid.
Esmalt Kuusalu Filtri väikest ringi sõitsin treeninggrupis keskmine pulss 148, max 191 (+17 lööki rohkem kui max pulss sügisell testil). Mõtlesin, et see maksimum on eksitus.
Siis tuli Elva Filtri etapp, kus lühikest ringi sõitsin keskmine pulss 150 maks 184. (seekord siis +10 lööki üle sügisel määratud max pulsi)
Kõige viimaseks võistluseks proovisin Filtri Pirita eraldistarti 10km. Seal pulsiks keskmine 170 ja max 190.
Ühekorra niisama sai vändatud pärast trenni ühe tuttavaga nn lõpuspurt ja siis näitas isegi pulsikell 193 lööki.
Kokkuvõttes, kas peaksin siis minema uusi tsoone määrama või milles asi? Ei taha nagu uskuda, et vahepeal on max pulss tõusnud +20 lööki. Või tähendab see hoopis, et riskisin nende pingutustega hoopis südamerabandusega. Kuna treeninud enne eelmist suve polnud 15 aasta ja suht kiblakas olen kah, siis keskmine kiirus suht madal trennides ca 23km/h ja kilometraazhi see aasta ainult 450km, seega kas on võimalik, et nii vähene treenitud muudab max pulssi ja treeningtsoone, et peaksin uuesti Vomaxisse minema?

margusn
Rattur
Postitusi: 40
Liitunud: 11. 09. 2012. 10:41

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas margusn » 11. 06. 2015. 10:44

Max pulss üldiselt on pigem geneetiline ja nii suures määras ei tohiks kõikuda. Pigem läheb allapoole kui vastupidavussporti teed. Pigem otsiks esmalt vastust, et kas seadmed millega mõõtsid testil ja seadmed millega mõõdada pulssi praegu on samad? Kuidas need max väärtused nö tekivad ja kuidas pulss taastub. Äkki on mingid andmete vead kuskil ja graafikud pole päris loogilised.

Kuidas ratta asend oli testimisel? Kui palju sa muidu sõidu ajal püsti peal spurdid või raiud ainult enamjaolt istudes?

Kuidas seal testil end tundsid? Kas üldse lubati täitsa sodiks sõita või öeldi, et nüüd aitab? Vahel on ka nii,et teistega võisteldes on nö motivatsiooni rohkem ja suudad rohkem pingutada.

Ehk siis nii suur erinevus ca 20 lööki on muidugi imelik, kuid pelgalt numbrite põhjal ei saa ka midagi välistada.

Cresent
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 06. 08. 2014. 08:16

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas Cresent » 11. 06. 2015. 11:23

Nojah. Testil olid neil ikka mingid oma aparaadi klemmid mulle külge kleebitud. Kuna seal iga 2 min möödudes läks väntamine raskemaks (+25w) ja pidi hoidma kindlat kadentsi, siis poleks jäksanudki kauem vastupidada, seega võibolla lihtsalt jõud lõppes, aga need max pulsid olen teinud ikkagi kõik nn võistlusmomendis, et enne pikka aega kerinud ja siis tuleb spurt, seega vast hoopis jõud sai testil otsa ja päris pildituks ei jõudnudki sõita.
Nojah mõtlesingi, et sügisel kui järsku tuleb jälle mingi VOMAX-i sooduspakkumine, siis võiks minna uuesti ja ilmselt ei hakka praegu kiirustama. Parem rahulikult kerida ja midagi puusse ilmselt ikka ei pane, kuna just eelkõige on vaja püsivastupidavust ja las need pikemad distantsid ootavad järgmist aastat.

Indreq
Rattur
Postitusi: 419
Liitunud: 08. 09. 2012. 13:59

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas Indreq » 11. 06. 2015. 14:28

Sellest max pulsist siin foorumis oi kui palju jahutud - otsi. Lühikokkuvõte on see et osad arvavad sellest midagi, osad ei arva (sh mina). Sisuliselt testil pannakse max pulsiks sulle see kus sa väntamise lõpetasid - mis ei tähenda et sa kõrgemat ei või saavutada. Ma olen 42 ja saan suht tihti 190+ numbreid spurtidel, samas kui testil pole kunagi nii kõrgele läinud ja seega paberil mu max pulss märksa madalam. Treeningtsoonid on teine asi, need võivad ka veidi muutuda aga siis pigem mõne üksiku ühiku võrra, kindlasti mitte 20. Treeninguga tõuseb pigem sama pulsiga genereeritav võimsus, tsoon ise ei muutu.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas Mati » 11. 06. 2015. 16:32

Mis numbreid pulss enne testi näitas? Tundub, et siin on mingi error pulsimõõtjaga seoses. Võistlustingimustes ei ole loogiline, et keskmise ja max'i vahe on nii suur. Või siis oli nii, et korra puristasid ja siis kulgesid eriliselt pingutamata (ok, maantee grupisõidus võib isegi juhtuda kui grupis loksuda). Eriti kehtib see TT kohta, kus keskmine ja max peaks eriti lähestikku olema.

Kas kellal on pulsi ülekanne kodeeritud? Elik kas võib peksta sisse kuskilt mujalt. PS! Mul on ka kodeeritud signaali korral olnud üksikuid error juhuseid.
Kas patareid on uued/korras? Töötavad, kuid siiski tühjavõitu patakate korral tuleb pulsi andmetesse kergelt anomaaliaid.
Kuidas arvutist vaadates see max pulsi koht välja näeb? Kui üksik tipp või miski kandiline osa, siis on 100% error.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3802
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas mart » 11. 06. 2015. 22:35

Pakun, et kui arsti juures oli 174 lööki, siis kästi lõpetada, kuna idiviid oli kooma eelses seisundis - nii välimuselt kui mõõtetulemuselt. Nüüd aasta hiljem läks indiviid kevadõhus innuga panema ja sai 190 lööki kätte. Ei midagi erilist, süda pumpab vähe ja treenitus nõrk. Kuna kõrvalvaatajad puuduvad, siis ei saa ka keegi hoiatada, et vend sa näost punane kui vähk ja silmad punnis.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Cresent
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 06. 08. 2014. 08:16

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas Cresent » 15. 06. 2015. 11:23

Tänud kaasa mõtlemast. Pulsikell on Polar FT7 ja see on kodeeritud.
Kokkuvõttes jah need maksimumid on maanteesõidus, kus enamus aega grupis loksutud ja siis vahepeal mäkke ronimine (treenituse taseme suht null juures) ja lõpuspurt (loe soov finisheerida koos teistega) nii mõjuski. Sest jah lõpus ikka pärast Kuusalu etappi oli nii, et pidin maha istuma, sest lihtsalt kõndida ei saanud kuna jalad vajusid täiesti läbi.

Sellele järeldusele jõudsin ka pärast eilset etappi, kus otseselt sodiks ennast ei sõitnud, aga grupis loksudes oli päris mõnus sõita ja pulss püsis isegi 140 ringis veidi isegi allapoole ja siis kui gruppi vedama (kiirusega u 30km/h) läksin oli pulss 160-170 kandis. Pärast taastus grupis loksudes ja jäi jälle sinna 140 kanti ning ka lõpuspurt tegi maksimumiks hetkeliselt 187.
Varasemad võistlused on aga olnud sellised, et enamus distantsist on pulss kas 150 või veidi üle ja siis maksimumid tulevadki kuskil ronimisel või enne finishit.
Kokkuvõttes siis ilmselt kõva pingutus vähese treenitusega ja Dr Karu käskis mõistlikul ajal ära testi ära lõpetada kui nägi, et ma kooma kukkuma hakkasin.

Korvpedaal
Rattur
Postitusi: 1
Liitunud: 20. 10. 2015. 15:13

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas Korvpedaal » 20. 10. 2015. 15:28

Tere.
On erinevaid põhjuseid, miks koormustestil ei saada kätte tegelikku maks pulssi. Kaks alljärgnevat on üldjuhul enim levinumad.
1. Koormustesti minnakse sooritama väsimuse või ülekurnatuse foonilt, väsinud lihased ei jõuagi mootorit nö punasesse ajada.

2. Mõnele, eriti alles alustajatele, on 2 min intervall , madala väntamissagedusega, 25w lisamisega juba suur pingutus, et vabalt võib olla, et samamoodi nagu esimese punkti puhul, jalalihased on juba väsinud, kui jõutakse anaeroobse läve piirini ning ei suudeta rohkem mootorist välja pigistada.

Kas üldse harrastussportlane peaks nii palju muret tundma õigete tsoonide pärast, ei peaks, kui sõbraga koos trennis käies suudetakse rahulikult rääkida omavahele, pikemate hingamispausideta, siis on ka treeningkiirus õigesti valitud. Sellepärast ei peaks küll koormustesti tegema.
Kui aga on mure tervise pärast, et kas kõik korras, siis maksab ikka teha.

Tänan tähelepanu eest.

tripp
Rattur
Postitusi: 520
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:13

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas tripp » 20. 10. 2015. 16:45

Koormustestil on mul juhtmed alati küljest võetud ammu enne mistahes maksimumi.
Kardioloog üldiselt arvavad, et max pulsi saavutamine on ohtlik ja mõttetu ja nad lihtsalt ei lase sul nii kaugele minna.
Päris-sportlaste spordiarstid on vbl vähem kartlikud.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas veloson » 20. 10. 2015. 22:11

Infarkti või ära lõpnemise riskiks koormustestil on hinnatud 1/2500-5000. Ainult natuke suurem tõenäosus, kui rattaga liiklusavariisse sattudes ära lõpneda.

Miks mitte viimane joon ületamata jätta :!:

Kui arstilt kõikideks treeninguteks roheline tuli saadud, tehke parem kord kvartalis puhanuna sirgel/ühtlase tõusunurgaga teel või pukis 30min jooksul maksimaalse ühtlaselt hoitava võimsuse/intensiivsusega kontrolltreening ja kasutage sealt saadud keskmist pulssi (või viimase 20min keskmist) oma treeningute juhtimiseks. Sellise submaksimaalse näitajaga annab vähemalt midagi ette võtta.

Kasutaja avatar
indrek56
Rattur
Postitusi: 656
Liitunud: 03. 06. 2008. 15:24

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas indrek56 » 21. 10. 2015. 07:36

Korvpedaal kirjutas:Tere.
On erinevaid põhjuseid, miks koormustestil ei saada kätte tegelikku maks pulssi. Kaks alljärgnevat on üldjuhul enim levinumad.
1. Koormustesti minnakse sooritama väsimuse või ülekurnatuse foonilt, väsinud lihased ei jõuagi mootorit nö punasesse ajada.

2. Mõnele, eriti alles alustajatele, on 2 min intervall , madala väntamissagedusega, 25w lisamisega juba suur pingutus, et vabalt võib olla, et samamoodi nagu esimese punkti puhul, jalalihased on juba väsinud, kui jõutakse anaeroobse läve piirini ning ei suudeta rohkem mootorist välja pigistada.
Lisaks siia veel juurde, et minul on need testid katkestatud enneaegselt alati liig kõrge vererõhu tõttu.

JannoR
Rattur
Postitusi: 177
Liitunud: 10. 03. 2005. 13:22

Re: Max pulsi muutumine ja pulsitsoonide muutumine

Postitus Postitas JannoR » 21. 10. 2015. 08:45

Mida see maksimumi teadmine harrastussportlasele annab, treeninguks vajalikud aeroobsed ja anaeroobsed läved saad ju sealt testist kätte. :roll:

Vasta

Mine “Treening”