Treeningplaan

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
Peeter
Rattur
Postitusi: 227
Liitunud: 16. 04. 2003. 16:09

Treeningplaan

Postitus Postitas Peeter » 18. 12. 2003. 11:17

Taustaks niipalju, et ratast olen sõitnud 2 hooaega, eelmise aasta ls tuli ca 2,5 tuhat ja treeningtunde kokku 170, sellel aastal ls 3,8 tuhat ja tunde tuleb kokku ca 260-270. Siiani ei ole mul kindlat treeningplaani olnud, kuigi olen üritanud mingi kava järgi treenida, a la kevadel mahtu tehes ja võistlushooaja lähenedes intensiivsust tõstes jne. Järgnevaks hooajaks olen planeerinud ca 300 treeningtundi, rohkemaks kardan, et lihtsalt aega ei jätku. Et seda aega maksimaalselt efektiivselt ära kasutada peaks endale ilmselt mingi õige metoodika järgi korraliku treeningplaani koostama. Praegu pusingi Joe Frieli "Cyclist Training Bible" järgi plaani koostada. Nats keeruline tundub, aga arvan, et asjal on iva sees :). Tahtsin küsida kas keegi on endale Frieli järgi treeningplaani koostanud ja treeninud ning kuidas on tulemused olnud? Või oskab järsku keegi pakkuda mingit alternatiivset allikat mille järgi endale treeningplaan koostada?

tann
Rattur
Postitusi: 372
Liitunud: 05. 08. 2003. 15:11

Postitus Postitas tann » 18. 12. 2003. 11:31

Trenni ei saa teha mingite numbrite järgi vaid enesetunde järgi. Kui oled nädal aega haige ega siis järgmine nädal topelt ei tee :?
I was made for this... :wink:

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 18. 12. 2003. 11:57

tann kirjutas:Trenni ei saa teha mingite numbrite järgi vaid enesetunde järgi. Kui oled nädal aega haige ega siis järgmine nädal topelt ei tee :?
erakorralised ja planeerimata kõrvalekalded plaanist (ntx haigus) on erandjuhtum ja friel ei väidagi seda, et ajaühikus tuleb mingi konkreetne maht iga hinna eest saavutada. sellisteks olukordadeks on tal ka oma soovitused. õige plaani järgi treenides saavutab rohkem kui pelga loomuliku andekuse ja enesetundega.
tunnen isiklikult mitmeid foorumlasi kes treenivad plaani järgi ja ka tulemused on vastavad. st mõni on ka oma plaaniga alt läinud, enamusel siiski võrreldes möödunud hooajaga tulemused oluliselt paremad või stabiilsemad.
Ermol ja tarmol peaks vist friel korralikult läbi töötatud olema.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Peeter
Rattur
Postitusi: 227
Liitunud: 16. 04. 2003. 16:09

Postitus Postitas Peeter » 18. 12. 2003. 12:52

tann kirjutas:Trenni ei saa teha mingite numbrite järgi vaid enesetunde järgi. Kui oled nädal aega haige ega siis järgmine nädal topelt ei tee :?
Kas Sa paned kogu aasta ainult enesetunde järgi ja ilma plaanita :shock: ?

tann
Rattur
Postitusi: 372
Liitunud: 05. 08. 2003. 15:11

Postitus Postitas tann » 18. 12. 2003. 13:28

Peeter kirjutas:Kas Sa paned kogu aasta ainult enesetunde järgi ja ilma plaanita :shock: ?
Võib nii öelda küll. On lihtsalt mõned eesmärgid ja nende järgi vaatan kuidas treenin. Kui mul mingi plaan ongi, siis on see mul lihtsalt peas ja väljakujunenud aegade jooksul st õnnestumiste ja ebaõnnestumiste järgi. Aga mingi "sihileviiv" treeningplaan mul tõesti puudub. Kui suudate mulle ära tõestada, et selle olemasolul suudaksin oluliselt kõvemini sõita, siis võin ju selle peale mõelda, aga ma arvan, et te ei suuda...
I was made for this... :wink:

Kasutaja avatar
profit4
Rattur
Postitusi: 412
Liitunud: 30. 07. 2003. 11:22

Postitus Postitas profit4 » 18. 12. 2003. 13:37

Hmmm ka minul ei ole mingit sihilikku treeningplaani, suuremalt jaolt olen küll enamvähem hooaja ära jaotanud millal põhja teen ja millal intensiivsusega alusta, kuid kavas on küll kindel treeningplaan koostada iseasi mille järgi seda teha :roll: , siiani olen treni teinud isegi ilma pulsokata, tunde järgi :lol: , eks see kõige õigem ei ole aga mis teha olid kord sellised ajad, see aasta on aga teine jutt 8) , eks vaatame kas tuleb juurde ja ananb ka kasu.
cycling is fun, but...it`s deem hard work.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 18. 12. 2003. 13:42

erikr kirjutas:...Ermol ja tarmol peaks vist friel korralikult läbi töötatud olema.
Ja mälu järgi on UrmasL vist ka üks viimase aja selle teemaline tõsine huviline. Vast saad temalt värskeid ja läbinäritud mõtteid.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 18. 12. 2003. 13:51

:idea:
Viimati muutis priidik, 25. 07. 2004. 09:30, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3031
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Postitus Postitas tarmo » 18. 12. 2003. 13:52

erikr kirjutas: õige plaani järgi treenides saavutab rohkem kui pelga loomuliku andekuse ja enesetundega.
tunnen isiklikult mitmeid foorumlasi kes treenivad plaani järgi ja ka tulemused on vastavad. st mõni on ka oma plaaniga alt läinud, enamusel siiski võrreldes möödunud hooajaga tulemused oluliselt paremad või stabiilsemad.
õiget treeningplaani pole olemas :wink: kui teaks seda õiget, küll siis paneks :lol:
tegelt on nii, et plaaniga võib igaüks maha saada, kasutades alguses erinevaid allikaid. aga see ei too ju veel tulemust. tulemuse toob täpne plaanist kinnipidamine. :!: sellega juba igaüks hakkama ei saa :wink:

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Postitus Postitas UrmasL » 18. 12. 2003. 15:57

Mati kirjutas:Ja mälu järgi on UrmasL vist ka üks viimase aja selle teemaline tõsine huviline. Vast saad temalt värskeid ja läbinäritud mõtteid.
Ei ole endale mingit otsest plaani teinud. Vastavasisulist kirjandust olen ainult netist uurinud. Endal on üldine plaan ja isegi sellest on teinekord raske kinni pidada. Kuna ma tippsportlane ei ole, siis ei näe ka põhjust asja väga peeneks ajada. Kuigi vahel oleks huvitav teada milleks minusugune üldse võimeline on. Et kus oleks minu füsioloogiat arvestades lagi ning palju see tööd nõuaks.

Praegu aga treenin lihtsalt sedasi, et rusikareeglite vastu ei eksiks. Finetuuning mängiks tulemuste osas vaid marginaalset osa.

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Postitus Postitas Oliver » 18. 12. 2003. 21:27

tann kirjutas:Kui suudate mulle ära tõestada, et selle olemasolul suudaksin oluliselt kõvemini sõita, siis võin ju selle peale mõelda, aga ma arvan, et te ei suuda...
Ei suudagi. Võib-olla treenid sa intuitiivselt just kõige õigema "kava" järgi. Keegi ei tea seda ja ei saagi teadma, kui sa erinevaid variante ei proovi/analüüsi.

Treeningpäevik ja diagnostika annavad hulgaliselt võimalusi, kui sealt saadud andmeid AVATUD SILMADEGA analüüsida. Mul on treeningplaan, päevik ja ma teen ka diagnostikat (teste), kuid pean tunnistama, et olen mitu korda enesele valetanud nähes mitteoodatud tulemusi. Kuid mulle tundub, et teised teevad seda veel hullemini. :)

Kuulates suureKilometraaziMeeste jutte treeningust ja nähes nende paigalseisu või isegi taandarengut viimastel aastatel jääb paratamatult mulje, et treenigplaan viib treenerita ratturid ainult mõttetu kilomatraazi tagaajamiseni.

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3031
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Postitus Postitas tarmo » 18. 12. 2003. 22:15

Oliver kirjutas: Kuulates suureKilometraaziMeeste jutte treeningust ja nähes nende paigalseisu või isegi taandarengut viimastel aastatel jääb paratamatult mulje, et treenigplaan viib treenerita ratturid ainult mõttetu kilomatraazi tagaajamiseni.
hea point. ja selline kilometraazhi tagaajamine koos üle mõistuse intensiivsusega viib harrastaja selleni, et osad mehed on poole hooaja pealt kadunud. põhjuseks kas masendus, et tulemust ei tule, kuigi enese arvates on kõvasti pandud või siis ülekoormusest tingitud südamevaevused :(

Raulpoiss
Rattur
Postitusi: 159
Liitunud: 07. 04. 2003. 14:21

Postitus Postitas Raulpoiss » 19. 12. 2003. 09:56

ja on ju vana tõde, et lisaks treeningule on väga tähtis ka puhkus ja toitumine......
eriti hästi toimub valgusüntees siis, kui enne magamaminekut juua ära pudel jõuluporterit :D
järgmisel võistlusel lasen looma lahti...

Kasutaja avatar
indrek
Rattur
Postitusi: 412
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:20

Postitus Postitas indrek » 19. 12. 2003. 15:24

ise ka alates 2003 kevadest Frieli "õpilane" ja siiamaani rahul. Kevadel tegin plaani kuni selle "peak" perioodini, milleks oli otepää tec. Trenni alustasin 1 märts mahuga. Tegin täpselt nagu raamatus: E1, E2, S1, S2, S3, M1 jne + jõusaal. Iga nädal 1 päev vaba ja iga kolmas nädal veerand koormusega. Imekombel (ise olen siiani üllatunud) suutsin plaanist peaaegu 3 kuud kinni pidada ilma, et oleks rohkem kui 2 trenni järjest vahele jäänud. Suve poole tuli ka muidugi pikemaid pause. Kilometraazi paaniliselt ei jälginud vaid jälgisin sõidu kestvust. Ja mina väidan, et asi toimis. Mai kuus olin veel "nõrk", aga alates juuni kekelt (kui ka raamat väitis et parim vorm tuleb) sõitsin tecis keskmiselt 150-200 kohta paremini kui 2002 (aasta, kus sõitisn ratast kohvipaksu järgi). Kõige suurem areng oli just toimunud jõu poolelt (max pulsiga suutsin palju kauem sõita ja tõusud tundusid niiiii lauged 8) ). Muidugi ei saa minu näidet liiga tõsiselt võtta, sest see aasta on esimene "tõsine" spordi aasta. Need kes 10a suusatanud, jooksnud, kung fu'd teinud, nende kohta ei oska öelda. Rohkem saab rääkida 2004 suvel kui käimas "teine" hooaeg. Ja kindlasti teen uue plaani ja kindlasti Frieli õpetuste järgi, sest mulle ideoloogia sobib.

priv
Rattur
Postitusi: 61
Liitunud: 04. 04. 2003. 17:22

E1, ...?

Postitus Postitas priv » 26. 12. 2003. 19:05

"Tegin täpselt nagu raamatus: E1, E2, S1, S2, S3, M1 jne + jõusaal. Iga nädal 1 päev vaba ja iga kolmas nädal veerand koormusega. ...
Kõige suurem areng oli just toimunud jõu poolelt (max pulsiga suutsin palju kauem sõita ja tõusud tundusid niiiii lauged). ... Ja kindlasti teen uue plaani ja kindlasti Frieli õpetuste järgi, sest mulle ideoloogia sobib."

Häid pühi, Indrek!
Ehk soostud hästi kokkuvõtvalt avalikustama, mida need E1, E2, S1, ...M1 jne Frielil tähendavad/tähistavad. Omal raamatut ei ole ja kui ka oleks, siis oleks probleemiks keeleoskus/oskamatus.
Äkki viitsid kribada?
Põmmpea = kiivrita rattur

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3031
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: E1, ...?

Postitus Postitas tarmo » 27. 12. 2003. 10:29

priv kirjutas: Ehk soostud hästi kokkuvõtvalt avalikustama, mida need E1, E2, S1, ...M1 jne Frielil tähendavad/tähistavad. Omal raamatut ei ole ja kui ka oleks, siis oleks probleemiks keeleoskus/oskamatus.
Äkki viitsid kribada?
need E-d ja S-d on endale nii pähe kulunud, et kasutan neid ise lühenditena oma treeningpäevikus. Hästi mugav on kui saad ühe tähega terve jutu kirja panna.
vastused sulle:
E1 - taastava iseloomuga kerimine, soovitavalt väiksema hammakaga, kestvus u. 30 min. tehakse nn. puhkepäevadel või näiteks võistluspäeva õhtul.
E2 - see on aeroobse vastupidavuse arendamine ehk see mida me kõige rohkem teeme tavaliselt. soovitavalt maanteel. SLS on teises tsoonis (endal 142-154)
S1 - see on kiiruse harjutus. teed kerge rauaga kergel laskumisel või taganttuulega iga 5 min tagant max sagedusega kerimist. vähemalt 30 sek.
M1 - jõuvastupidavuse treening ehk tempotreeningu harjutus.
sõidad SLS-ga 3. tsoonis (mul 155 - 161) 20 - 60 min järjest ilma puhkamata. tehakse tasasel teel ja sirgemal teel kus saad järjest sõita nii et ei pea ristmikel peatuma jne....

ülejäänu pead ikka ise raamatust lugema, sest see on ainult murdosa mis ma kirjutasin. kui tõisne huvi on, siis pole ka keelebarjääri :wink:

Ruve
Rattur
Postitusi: 844
Liitunud: 04. 04. 2003. 18:33

Re: E1, ...?

Postitus Postitas Ruve » 27. 12. 2003. 12:43

tarmo kirjutas: M1 - jõuvastupidavuse treening ehk tempotreeningu harjutus.
sõidad SLS-ga 3. tsoonis (mul 155 - 161) 20 - 60 min järjest ilma puhkamata. tehakse tasasel teel ja sirgemal teel kus saad järjest sõita nii et ei pea ristmikel peatuma jne...
kas sa kõrgema pulsiga üldse ei treeni? mina teen seda jõuvastupidavust 178-185 ja 60-90 min. järjest ilma puhkamata.

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3031
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: E1, ...?

Postitus Postitas tarmo » 27. 12. 2003. 13:01

Ruve kirjutas:kas sa kõrgema pulsiga üldse ei treeni? mina teen seda jõuvastupidavust 178-185 ja 60-90 min. järjest ilma puhkamata.
treenin ikka. see oli lihtsalt konreetne näide seal raamatus oleva harjutuse kohta.
178-185 on mul juba anaeroobne tsoon ja sellisel sagedusel treenin anaeroobset vastupidavust. aga mitte 60-90 min järjest vaid intervallidena.
kui tihti sa siis sellise pulsiga treenid?

www
Rattur
Postitusi: 256
Liitunud: 06. 06. 2003. 13:00

Re: E1, ...?

Postitus Postitas www » 27. 12. 2003. 14:02

tarmo kirjutas:
Ruve kirjutas:kas sa kõrgema pulsiga üldse ei treeni? mina teen seda jõuvastupidavust 178-185 ja 60-90 min. järjest ilma puhkamata.
treenin ikka. see oli lihtsalt konreetne näide seal raamatus oleva harjutuse kohta.
178-185 on mul juba anaeroobne tsoon ja sellisel sagedusel treenin anaeroobset vastupidavust. aga mitte 60-90 min järjest vaid intervallidena.
kui tihti sa siis sellise pulsiga treenid?
tavalised lihtsad koormustestid (ca 450 eeku) mida olen ise viimasel ajal läbinud jaotavad pulsi kolme tsooni kas frielil on veel mingi oma jaotus mis lööb need tsoonid lahku :?:
anaeroobse ja liiga kõrge pulsiga treenimise eest hoiatas mind arcticspordi peatreener gert koovit. :!: :!:
jõuvastupidavust soovitas ta arendada tsüklitena peale max jõu perioodi
raskused alla protsentides ning kordused üles kordades. Südamele pidi jõusaal mõjuma puhkusena kuna pulss on madal, erinevalt kiirendusest ja tempost. :idea:

Ruve
Rattur
Postitusi: 844
Liitunud: 04. 04. 2003. 18:33

Re: E1, ...?

Postitus Postitas Ruve » 27. 12. 2003. 17:53

tarmo kirjutas:
Ruve kirjutas:kas sa kõrgema pulsiga üldse ei treeni? mina teen seda jõuvastupidavust 178-185 ja 60-90 min. järjest ilma puhkamata.
treenin ikka. see oli lihtsalt konreetne näide seal raamatus oleva harjutuse kohta.
178-185 on mul juba anaeroobne tsoon ja sellisel sagedusel treenin anaeroobset vastupidavust. aga mitte 60-90 min järjest vaid intervallidena.
kui tihti sa siis sellise pulsiga treenid?
ei teagi kas nimetada seda jõuvastupidavuseks või anaeroobseks vastupidavuseks, aga trenni teen kevadel niimoodi 1-2 korda nädalas, suvel eriti ei teegi nii, sest võistlustel saab kõrge pulsiga sõita küll...

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Re: E1, ...?

Postitus Postitas priidik » 28. 12. 2003. 18:25

:idea:
Viimati muutis priidik, 25. 07. 2004. 09:31, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 01. 01. 2004. 17:38

Millisest poest või allikast seda Frieli raamatut saada?
Aga moraal on see, et mis sinu elus ka ei juhtuks,
alati on seal ruumi veel ühe õlle jaoks!

ain
Rattur
Postitusi: 109
Liitunud: 04. 06. 2003. 19:55

Postitus Postitas ain » 01. 01. 2004. 18:25

Rom kirjutas:Millisest poest või allikast seda Frieli raamatut saada?
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/de ... s&n=507846

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/de ... s&n=507846

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 01. 01. 2004. 19:35

Kuskil siin rattapoes ei ole keegi müügil näinud?
Aga moraal on see, et mis sinu elus ka ei juhtuks,
alati on seal ruumi veel ühe õlle jaoks!

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 01. 01. 2004. 19:39

Rom kirjutas:Kuskil siin rattapoes ei ole keegi müügil näinud?
Saab tellida Krisostomusest, kohale peaks tulema paari nädalaga. Kevadel ilmub MTB variant ka eesti keeles.

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 01. 01. 2004. 19:40

See on küll hea uudis :)
Aga moraal on see, et mis sinu elus ka ei juhtuks,
alati on seal ruumi veel ühe õlle jaoks!

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3802
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Postitus Postitas mart » 05. 01. 2004. 14:56

Soomekeelne artikkel prantslasest, kel pikaaegne treeneri kogemus:
Antoine Vayer valmentaa nykyisin noin 15. pyöräilijää. Hänen valmentamansa urheilijat ovat voittaneet viimeisten kuuden vuoden aikana maailmanmestaruudet yleisessä luokassa maantie ja maastopyöräilyssä sekä cyclocrossissa, joten miehellä on tarjota kovien puheiden lisäksi todellisia näyttöjä taidoistaan valmentajana.
Hän pyrkii opettamaan urheilijoita kuuntelemaan omaa kehoaan ja samanaikaisesti tarkkailemaan mahdollisen psyykkisen ylirasituksen merkkejä.
Vayer valmentaa ainostaan aikuisia urheilijoita, joten hänen ohjelmansa eivät ehkä sovellu ainakaan suoraan kopiotuna nuorten urheilijoiden harjoittelun perustaksi.
http://www.fillari-lehti.fi/perus/jutut ... juttu1.pdf
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Vasta

Mine “Treening”