Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 17. 07. 2008. 21:52

Sai Tallinna Vomaxis koormustestis käidud. Paraku puudub 100%-line arusaam, kuidas tulemusi tõlgendada. Kas saaks keegi siinkohal abiks olla?

Eesmärk oleks tulemusi kuidagi jalgrattatreeningus ära kasutada. Tellisin Vomaxist küll ka trenniplaani, aga esiteks saan ma selle vast alles paari nädala pärast ja teiseks tahaks saada second opinionit.

Kas siit on kuidagi näha kiirete ja aeglaste lihasrakkude vahekorda? Kas siin tulemustes on viiteid, kas peaks tegema rohkem jõusaali, intensiivset või kergemat aeroobset?

Tulemused ise on sellised:

M, 30a, 180cm, 90kg

VO2 anaeroobsel lävel: 39 (88.6% VO2max-st)
Kiirus/koormus anaeroobsel lävel: 250W
VO2max: 44
Max koormustaluvus: 275W
Max pulsisagedus: 174
AnT: 168
AeT: 158
Puhkeolekus: 57 (huvitav on see, et ma ise mõõdan Polariga puhkeasendis, lamades 47, samas kui Vomaxis mõõdeti seda juba jalgratta seljas... kõik allikad viitavad, et peaks hommikul ja lamades mõõtma, mitte püsti või rattal...)
Tsoonid:
Max pingutus: 173-174
Tugev pingutus: 166-173
Põhivatupidavus: 150-166
Taastav: 118-150

Huvitav... Kõigil Polaritel, Suuntotel ja Garminitel on ju VIIS tsooni? Siin aga miskitõttu 4...? Miks? Ja kas max pingutuse tsoon peabki nii väike olema? Eri päevadel on ju tegelik max pulss erinev, ja see erinevus on suurem kui 1 löök minutis? Kui ma defineerin Garmin Edgele sellise ülikitsa tsooni 173-174, siis mõnel väsinumal päeval ei pruugi seda kättegi saada ning teine päev on max effort jälle näiteks 175+.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 17. 07. 2008. 22:00

nilsleven kirjutas:Kui ma defineerin Garmin Edgele sellise ülikitsa tsooni 173-174, siis mõnel väsinumal päeval ei pruugi seda kättegi saada ning teine päev on max effort jälle näiteks 175+.
Sellisel väsinud päeval ei tohikski teha sellist trenni, mis nõuab max pulsil sõitmist. Rohkem kahjuks kommenteerida ei oska, kas piiblist ei leia juhtnööre edasiseks?
If everything's under control, you're going too slow!

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 17. 07. 2008. 22:02

Pole veel raamatupoodi jõudnud. Peab see vast piibel olema, mida kõik soovitavad :) Tuleb ikka pood üles otsida.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 17. 07. 2008. 22:07

Raamatukogude andmebaas väidab, et Keskraamatukogu kojulaenutuses on vähemalt 1 eksemplar kohal olemas ja võimalik koju laenutada.
If everything's under control, you're going too slow!

kb007
Rattur
Postitusi: 25
Liitunud: 09. 03. 2007. 13:52

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas kb007 » 17. 07. 2008. 22:39

Antud testi puhul on see pulss mis alguses mõõdetakse rahuoleku pulss. See hommikune puhkeoleku pulss näitab seda kas oled eelnevast treeningust korralikult taastunud ja pole selle testi puhul üldse oluline, kuna tõenäoliselt läksid sa seda testi tegema ikka puhanult.
Mina käisin Tartu VOmaxis ja seal oli mul küll 5 tsooni: taastav, põhivastupidavus, intensiivne aeroobne, submax ja max. Pean oluliseks veel mainida, et ma jooksin treadmillil... võibolla rattal vändates antaksegi 4 tsooni, ei tea.

Testist lähtub et VOmax on sul 44. Seega on kaks võimalust: sa kas pole varem eriti regulaarset ja sihipärast trenni teinud, või on see totaalselt vale olnud. Ükskõik kumb variant on oota oma treeningplaan ära ja hakka vastavalt sellele treenima.

Minu teada pulsisagedus päevast päeva küll ei kõigu, see on ikka konstantne arv ja langeb aastatega. See et sul seal max pingutuse vahemik nii väike oli, on küll imelik.

Selleks, et näha aeglaste ja kiirete lihasrakkude vahekorda on ainuvõimalik lahendus teha lihasbiopsia ja seda seal testil ei tehta.

Kas sulle seal ei seletatud siis ära , et mis on mis? Kui võimalust saad mine küsi neid küsimusi selle arsti käest kes testi tegi. Tartus tehti mulle küll kõik puust ja veel punaseks ka.

Edu treeningutel

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 18. 07. 2008. 06:39

Ei tehtud seal midagi puust ette, punaseks ka mitte. Ma kusjuures küsisin ka, et miks ainult 4 tsooni ja kas imelik pole vä. Vastas, et nii käibki. Aga samas ei leia ma kusagilt ühtegi 4-tsoonilist jaotust. Seega kakk tõenäoliselt lihtsalt unustas mulle "mõõduka pingutuse" tsooni kohta retsepti välja kirjutada - isegi tühi lahter on selle koha peal :/ Üldse ei allu need tsoonid isegi ligilähedaselt ühelegi arvutusmudelile, mida mul netist praegu leida on õnnestunud. Vaadake ise, üks tsoon ulatub kolinal üle AeT.

Tõenäoliselt peaks mul TEGELIKULT põhivastupidavus ulatuma AeT-ni, mõõdukas pingutus AeT ja AnT vahepunkti, tugev pingutus sealt edasi kuni AnT-ni ja maksimaalne pingutus omakorda sealt maksimumini. Taastava tsooni asukoha osas - ei oska arvutada.

Tegelikult mulle tundus, et doktor Kovaljov ei saanud ise ka väga hästi aru, mida ta mulle seletama pidi. Otsisin nüüd netist ja leidsin, et tegemist on kiirabiarstiga ja paraku muljetavaldavat akadeemilist või praktilist spordiarsti tausta küll kusagilt ei paista.

Nüüd on nad 30ndani puhkusel, nii et pean oma käe peal edasi aretama :( Raamatupoodi minek.

P.S. Tänud VOmax näitaja arvustamise eest. Tõesti, allikad näitavad, et 44 on minuvanuse puhul "hea näitaja treenimata inimese jaoks". Olen jõusaali ja kick boxi taustaga ning sihipärase kestvusspordiga (vs "jooksmas käimine") hakkasin katsetama alles tänavu maikuus.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11871
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas erikr » 18. 07. 2008. 07:45

Tundub, et sulle antud pulsitsoonide numbrites on mingi jama. Esimene ja teine tsoon oleksid vahemiku pikkuse järgi vaadates justkui kokku pandud. Võiks puhtmatemaatiliselt väita, et tee see tsoon pooleks.
Sinu max on nagu minul 40 aastasena. Ise olen tsoonid kunagi määranud MBA meetodil.
Kunagi Janno Kusman tõlkis legendaarses MBA-s ilmunud legendaarse artikli.
Võimalik, et oledki madala pulsiga, võimalik, et treeningutega töötab pumba sisse ja ta on tegelikult võimeline kiirematel pööretel töötama.

Järgmsieks on mul ettepanek, et kõigepealt paned treeningutel rõhu põhja ladumisele ja mahule. Mis ei tähenda seda, et ei võiks mõnd võistlust teha. (Ise ostsin 2001 juulis ratta ja augustis leidsin end juba Rakke maratoni stardist.) Võistlusel saad teada, mismoodi organism käitub pingutuse korral ja su targad masinad salvestavad selle. Tasub ka enesetunnet jälgida ja graafikuid analüüsides luua seosed enesetunde ja pulsisageduse vahel. Ega pulsoka näidu pidev vahtimine pole mõistlik harjumus.

Edaspidi saad jälgida, kuidas organism treeningute tagajärjel koormustega kohaneb.

Aga nüüd pöörduks asja alguse juurde, milles peaks ka tuum sisalduma. Mida soovid treeningutega saavutada? Sellest sõltub ka see, mismoodi treenida.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

trc
Rattur
Postitusi: 86
Liitunud: 02. 04. 2003. 12:32

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas trc » 18. 07. 2008. 08:21

Nagu juba erikr mainis - on mingi jama nende andmetega. Nii si*as seisus sa ju kah olla ei saa et pulss vaid 1bpm tohib muutuda. Ma arvan, et kõige õigem on sul minna tagasi VOMax'i ja leida ikkagi keegi kes sulle asjad ära seletab või et siis eelmise makstud raha eest uued testid tehakse.
Viimati muutis trc, 18. 07. 2008. 14:36, muudetud 1 kord.
trc. Performance, it's the name of the game!

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 18. 07. 2008. 08:34

Nii, saatsin Tartu Vomaxisse kirja ning helistaski kohe Tõnis Saag, kes rääkis väga selgelt ja arusaadavalt ära, miks need tsoonid mul sellistes kohtades on. Kõik on väga super. Kahju, et Tallinna doktori jutt nii arusaadav ei olnud, aga noh ega ühte Tõnis Saagi ei jagu igale poole :(

Niisiis tsoonid ongi sellised nagu nad on ja selle põhjus on asjaolu, et kuna AeT ja AnT on nii lähestikku, siis oleks mõõduka koormuse tsoon mõttetult kitsas.

Maksimum on mul tegelikult vähemalt 182 nagu ka trennilogidest näha on. Lihtsalt velo peal ei õnnstuvad maksimumi sageli kätte saada. Ja tegelt testi tehes ma ka tundsin, et jaksu nagu oleks küll veel. Seega viimane tsoon on 173-182 (pulsokas definerin tegelt 173-190, vahet pole ju).

Tõnis Saag ütles samuti, et intervalle on praegu parem üldse mitte teha ja tuleb põhja laduda.

Üldine eesmärk on parandada staminat ja kindlustada hea tervis. Vähe haigusi, hea enesetunne, hea tuju, vähe haigusi jne. Näen, et kui alt 30-ste hulgas võib ka jõusaalikappidel karv päris hästi läikida, siis sealt edasi on kestvusspordialade meestel kõige rõõmsamad näod.

Konkreetsem eesmärk võiks olla näiteks järgmise hooaja jooksul vähemalt ühel Elioni MTB cupi etapil esimese 200 hulka jõuda?

Preaguseni olen oma mõistuse järgi olen proovinud treenida niimoodi, et nädalas 3-4 korda alla aeroobse läve ja 1 kord intervalle. Eile näiteks 3min max effort + 5min recovery. Edasiminekut pole osanud mõõta, aga tunne on küll palju paremaks saanud selle 10 nädalaga.

Juhuks kui keegi viitsib närida, siis siin on viimased trenninädalad näha (peale Edge'i ostu):

http://spreadsheets.google.com/pub?key= ... N_R-jNL_Rw

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 18. 07. 2008. 09:08

nilsleven kirjutas:aga tunne on küll palju paremaks saanud selle 10 nädalaga.
Kuna sa oled nii lühikest aega tegelenud kestvusspordiga ja enne seda oli alade profiil nii palju teistsugune, siis ma ei soovitaks sul hetkel väga intervallidega vaeva näha. Ma usun, et tänu kick-boxingule on su plahvatuslikud omadused väga head ja takistuseks on ilmselt kestvus (a'la 2,5h anaeroobse läve lähedal vändata). Omast kogemusest: sõitsin Elvas end esimest korda 50 sisse ja ma praktiliselt ei ole lõigutrenni teinud. Peaaegu igal nädalavahetusel on võistlus, esmaspäeval teen rahuliku pealekerimise, teisipäeval puhkan, kolmapäeval lühike intensiivne sutsakas (kolmapäevak), neljapäeval pikem sõit mõne kiirendusega (seda ei saa nimentada lõigutrenniks), reedel-laupäeval juba võistluseks ettevalmistus (kas lühikesed paari sutsakaga trennid või puhkus). Samas ei tea kuhu ma oleks jõudnud kui teeks lõigutrenni :P
If everything's under control, you're going too slow!

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 18. 07. 2008. 10:10

KaupoR kirjutas:...ja takistuseks on ilmselt kestvus (a'la 2,5h anaeroobse läve lähedal vändata).
Õige. Ise tajun takistusena ka asjaolu, et ma liigun seal AnT lähedal ikkagi jõledama aeglselt. MTB-ga asfaldil umbes 30kmh, sirgel teel ja ilma tuuleta. Kas on lihas lihtsalt nõrk ja peaks madala kadentsiga kõrge käiguga trenni tegema? Samas plahvatuslikku jõudu nagu oleks, aga see tuleb juba way-way üle laktaadiläve...

Ennetades soovitajaid, kes ütlevad, et "mis sa mölised, tee lihtsalt trenni!" - ma ju teengi. Aga spordis minu kogemuse järgi ei ole nii, et "mida rohkem seda parem", seega tahaks ÕIGESTI trenni teha :)

kaarelk
Rattur
Postitusi: 337
Liitunud: 29. 05. 2006. 04:57

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas kaarelk » 18. 07. 2008. 10:38

30 km/h MTB ei ole ju midagi nii hirmus aeglast. arvestades , et sa peaksid tegelema oma kolme kuu staashiga alles esimese põhja ladumisega, sõidad pigem liiga kiiresti (kui vaatad hooajaalguse ühistrennide teemasid eespool, siis seal on keskmisteks kiirusteks pigem ca 25 km/h).
ja mingil juhul ei tasuks ka raske rauaga kangutada (erilist tolku "rattalihase " tekkeks sellest pole, halvemal juhul keerad jahedama ilmaga põlved tuksi). mõistlik rattur kerib ikka kergelt ja suht kõrge kaadentsiga.

minu kui juhusliku pühapäevasportlase arvamus siis.

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 18. 07. 2008. 10:49

kaarelk kirjutas:30 km/h MTB ei ole ju midagi nii hirmus aeglast. arvestades , et sa peaksid tegelema oma kolme kuu staashiga alles esimese põhja ladumisega, sõidad pigem liiga kiiresti (kui vaatad hooajaalguse ühistrennide teemasid eespool, siis seal on keskmisteks kiirusteks pigem ca 25 km/h).
ja mingil juhul ei tasuks ka raske rauaga kangutada (erilist tolku "rattalihase " tekkeks sellest pole, halvemal juhul keerad jahedama ilmaga põlved tuksi). mõistlik rattur kerib ikka kergelt ja suht kõrge kaadentsiga.

minu kui juhusliku pühapäevasportlase arvamus siis.
Tegelikult reaalsed aeroobsetrennid teengi 24-26kmh, sealt eestpoolt google docsi tabelist on seda näha ka.

Aga tänud kõigile abi eest, asi hakkab juba vähe selgemaks saama. Tundub, et pean esialgu 150-166 vahemikus lihtsalt tuimalt kerima ja tööd tegema ja vaeva nägema. Küll siis tuleb ka armastus! :)

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 18. 07. 2008. 11:17

nilsleven kirjutas:Tundub, et pean esialgu 150-166 vahemikus lihtsalt tuimalt kerima ja tööd tegema ja vaeva nägema. Küll siis tuleb ka armastus! :)
Pagan, ma pole küll ei treener ega spordiarst aga mulle tundub, et selles vahemikus sõidad sa ennast "kasti" st väsitad liiga ära. Minul on Elioni võistluste keskmine kuskil 158-163 l/min, max pulss on 182, mida ma saan kätte VÄGA harva. Hooaja alguse põhjaladumisel jääb keskmine pigem sinna kuskile 140 l/min juurde.
NB! Ma olen küll käinud spordiarsti juures korra, kuid siis ma laktaaditesti ei teinud ja mul pole vahemikke täpselt määratud, trenni teen tunde järgi 8)
If everything's under control, you're going too slow!

kb007
Rattur
Postitusi: 25
Liitunud: 09. 03. 2007. 13:52

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas kb007 » 18. 07. 2008. 11:29

Just nimelt sa peadki selles oma individuaalses põhivastupidavuse tsoonis kerima pikalt. Paljudes raamatutes antud jah et põhivastupidavuse arendamine võiks käia kuskil 130-150 löögi juures minutis, kuid see on selline universaalne valem. Need arvud, mis sealt testist said käivadki ainult sinu kohta praeguse treenitusega. Iga poole aasta tagant oleks soovitav, aga kindlasti korra aastas peaks käima spordiarsti juures, sest treenituse tõusuga muutuvad ka tsoonid.

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas UrmasL » 18. 07. 2008. 11:37

KaupoR kirjutas:Pagan, ma pole küll ei treener ega spordiarst aga mulle tundub, et selles vahemikus sõidad sa ennast "kasti" st väsitad liiga ära.
Individuaalne! Ma võin 160 pulsga laulda ka kui vaja on. Ilma hingeldamata võin tunde sõita 150-160 vahemikus. Võistluste keskmine/max on läbi aastate olnud 183/193. Triatloni keskmiseks (võistlusaeg veidi üle 1h) olen mitmel korral saanud 190 ls. Ma muidugi pole saavutssportlane ja treeningmahud on viimastel aastatel üsna väikesed ja kaootilised.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 18. 07. 2008. 14:04

Mis ma öelda tahtsin, kuid välja ei kirjutanud, on see, et meil on teema algatajaga sisuliselt sama max pulss. Tõsi, kuidas sinna maksimumini jõuame, võib olla totaalselt erinev, kuid mingi näitaja see siiski on. Kuna max pulsid on meil sarnased, siis ma selle pealt ütlesin, et vahemikus 150+ sõites on oht end kasti sõita. Iseenesest mõista, et kõik on individuaalne ;) TUndub, et teemaalgataja adub seda individuaalsust väga hästi, seepärast julgesin ka oma näitega välja tuua ... seda tuleks võtta kui ühte näidet miljonist. Mõni mees istub ratta selga, paneb käed lenksule ja pulss on 120. Ma eile sõitsin grupis kiirusega ca 35 km/h ja pulss kõikus vahemikus 100-105 :twisted: (ok, väike taganttuulekene oli ka).
If everything's under control, you're going too slow!

muri
Rattur
Postitusi: 86
Liitunud: 23. 03. 2005. 09:57

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas muri » 19. 07. 2008. 16:33

nilsleven kirjutas: Maksimum on mul tegelikult vähemalt 182 nagu ka trennilogidest näha on. Lihtsalt velo peal ei õnnstuvad maksimumi sageli kätte saada. Ja tegelt testi tehes ma ka tundsin, et jaksu nagu oleks küll veel.
Kas sa testi tehes või pärast rääkides oma tegeliku max pulsisageduse ka ütlesid? Siin juba varasemalt välja toodud artiklist:

Kood: Vali kõik

Faktid laboritesti tulemustest: Maksimum HR on endiselt hinnanguline
Samas MaxHR suurus tegelikult mõjutab ka üsna tuntavalt VO2max arvutust ja pulsitsoone. Ja ega koormustest ei tohigi minna max pulsini vaid sinna kuhugi 85-ni maksimumist peaks olema treeningute algusjärgus oleva inimese puhul täiesti piisav. Väike soovitus oleks küll, et kui seda treeningplaani tellid ja jälle raha maksad, et siis suru oma õige maksimum sagedus ka sinna andmetesse ja lase numbrid selle põhjal ära parandada, arvata võib et see 44 läheb kolinal ülespoole ja võibolla tsoonid veidi muutuvad.
Ja madala pulsiga sõitmist ei tasu küll karta, kuigi võib tunduda, et sellest pole kasu, siis tegelikult selline just aja möödudes arendab.. Hea näide tugevate ja tarkade ratturite trennist tõesti ka KaupoR poolt kirjeldatud ühissõit, kui minul vahepeal pulss seisis 125, nagu näha Kaupol siis 100, võib vaid oletada, mida tegid paar eesti mõttes poolproffi, aga tempo oli nende valitud...
Viie tsooni kohta ei oska kahjuks midagi kommenteerida, ma ise alati kolmega rahul olnud- võibolla põhjustasid erinevad (vanemad mudelid) metoodikad just tohtril segadust ja seetõttu ei saanud sa korrektseid kommentaare ja juhiseid.

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 19. 07. 2008. 22:40

Mnjaa. Asi näib üha hapum. Võtsin Piibli ligi ja vaatan-loen, et seal öeldakse, et tippsportlastel on AnT pulsisageduse protsent VO2max pulsisagedusest "80% kuni 90%". Kui vaatan oma koormustesti tulemusi, siis mul on see number müstilised 97%. ÜHEKSAKÜMMEND SEITSE. (168/174*100)

Kuna ma Pekingi piletit kusagil lauanurgal ei näe, siis järeldan, et koormustesti tulemustega on ikkagi mingi suur ja rasvane jama.

Koormustest lõppes mul sellega, et tohter ütles: "Platoo on käes, lõpp!". Aga kui vaatan detailset tulemustetabelit, näen, et selliseid paarikümnesekundisi "platoosid" oli kogu testi vältel mitu korda. Ja nüüd tuleb mulle ka meelde, et tohter küsis ka enne mitu korda: "Lõpetame nüüd ära vä?" Aga 174 l/min peal käskiski konkreetselt ära lõpetada, kuigi mulle tundus, et just hakkab põnevamaks minema. Kui oleksingi varem lõpetanud, ei tea, mis siis kirja oleks saanud??

Hüpotees on mul nüüd (eelkommenteerijaga sarnaselt) selline, et tegelik VO2max oleks kätte jõudnud oluliselt kõrgema pulsisageduse juures ja ka ml/min/kg näitaja oleks vastavalt teine olnud. Tabelit vaadates näen, et ml/min/kg tõusis suht stabiilselt 1 ühik ühe l/min kohta. Seega 184 juures oleks näitaja olnud näiteks 54. Ja kui rääkida anaeroobse läve asukohast, siis 168/184*100 on 91%, mis kõlab juba mõnevõrra realistlikumalt.

Tegin täna MTB-ga maanteel 40km ringi keskmise pulsiga 157 (aeroobne lävi on 158, anaeroobne 168) ja kiirusega 29.6kmh. Eile koos siinsest foorumlasest sõbraga 50km ringi kiirusega 26.7kmh, pulsiga 152. Kui mul on kehvavõitu VO2 võimekus, siis võiks sõit ka vähemalt mõnevõrra aeglasemalt minna, kas pole?

Ei ole mul usaldust selle Tallinna Vomaxi teenuse suhtes, no ei ole... :(

Kas neil on pädevaid konkurente? Tartu Vomax pidi pädevam koht olema, aga ei viitsiks nagu Tartusse ka sõita...

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 19. 07. 2008. 22:47

nilsleven kirjutas:Kas neil on pädevaid konkurente?
http://www.sportmed.ee:8080/www Kui miski on pädev, siis on see Sportmed :)
If everything's under control, you're going too slow!

nilsleven
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 05. 06. 2008. 11:29

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas nilsleven » 20. 07. 2008. 00:16

Nii, nüüd panin Frieli järgi tsoonid paik, lähtudes AnT-st:
1 65% - 81% 109.2 to 136.08
2 82% - 88% 137.76 to 147.84
3 89% - 93% 149.52 to 156.24
4 94% - 100% 157.92 to 168
5A 101% - 102% 169.68 to 171.36
5B 103% - 105% 173.04 to 176.4
5C 106%+ 178.08

No tõesti. Vomaxi soovituse järgi peaksin laduma põhja "põhivastupidavuse tsoonis 150-166 l/min". No kurat, see on ju 2 l/min allapoole anaeroobset läve. Kena mõõdukas pingutus küll :) Frieli ütleb selle vahemiku kohta: "Sub-threshold. Your ability to maintain this pace in training will range from 20 minutes to 2+ hours."

Mnjaa, ok, see Friel tundub päris tark poiss olema. Vist ikka ei ole mõtet 166 pulsiga "põhivastupidavust" arendada :)

OK, töötab nüüd Piibliga edasi.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 20. 07. 2008. 07:17

Sa võid ju igaks petteks kontrollida oma anaeroobset läve mõne testiga siit lehelt. Saad siis võrrelda Vomaxi tulemust, oma max pulsi järgi arvutatud tulemust ja siis veel testi tulemust.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas siim_s » 06. 02. 2013. 22:22

Kaevan vana teema üles. Kas see on tavaline, et koormustest lõpetatakse enne kui testitav võimekuse tipuni jõuab? Ehk siis jõuaks vändata küll ja veel, aga lükatakse juba taastumisrežiimile. Teine ja natuke haakuv küsimus, et kas see on ka normaalne, et max HR määratakse ca 10 lööki/min madalam võrreldes pulsikella pealt vähem kui aasta tagasi võistluste jooksul nähtud numbrid?

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 06. 02. 2013. 22:30

Mu koormustest oli kuu tagasi Sportmedis. Test katkes kogemata koormusel 400W, sest "harrastaja" programm oli nii seatud. Hiljem doktor küll vabandas, et ta ei kontrollinud setinguid enne. Seetõttu ei maksa testi max pulssi väga südamesse võtta (mina näiteks olen ühel varasemal testil saanud maksimaalse, mille lähedalegi ma muidu pole kunagi jõudnud). Olulisem on läved ja need saab testiga kätte (isegi kui test enneaegselt katkeb). Mina ei põe, et ma max võimsust teada ei saanud. Vo2max'i sain teada, läved sain teada. Lisaks näeb juba enne maksimaalset võimsust ära ka vererõhu- ja südamerütmihäired.
If everything's under control, you're going too slow!

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3949
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas Kirsa » 07. 02. 2013. 01:23

siim_s kirjutas:Kaevan vana teema üles. Kas see on tavaline, et koormustest lõpetatakse enne kui testitav võimekuse tipuni jõuab? Ehk siis jõuaks vändata küll ja veel, aga lükatakse juba taastumisrežiimile. Teine ja natuke haakuv küsimus, et kas see on ka normaalne, et max HR määratakse ca 10 lööki/min madalam võrreldes pulsikella pealt vähem kui aasta tagasi võistluste jooksul nähtud numbrid?
Oleneb testist. Nö tavaline tervisetest lõpetatakse jah varem ära. Õigel testil saad uhada niiet pilt must. Ma käisin kohas, kus kõigile pandi ämber kohe ratta kõrvale valmis, et kui peaks paha hakkama. :) Pulsi sain ka kenasti maksimaalse kätte.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas veloson » 07. 02. 2013. 08:59

Korraks teema algataja mure juurde naastes - Tallinn Vomax on uksed lukku pannud?
"Minagi olin üks neist tuhandetest maapoistest, keda harisid põhiliselt vanavanemad ja jalgratas."
Sina võid aga saata mõned eurod ja harida ennast hõlpsasti hangitava kirjanduse abil: müüa peamiselt jõuanduriga treenimisele keskenduvat lektüüri Coggan, Allen, Friel, Passfield jt

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7934
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas KaupoR » 07. 02. 2013. 09:13

Kuna Vomaxi lehel on vaid Tartu kontakt, siis järeldused on ilmsed.
If everything's under control, you're going too slow!

trc
Rattur
Postitusi: 86
Liitunud: 02. 04. 2003. 12:32

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas trc » 07. 02. 2013. 09:41

Sõbrad, HR Max ei ole kunagi olnud "pildituks" pulsisagedus vaid pulsisagedus mille puhul veel töötad tõsisemate komplikatsiooniideta. Sellest siis ka võimalus näha pulsokal suuremaid numbreid kui koormustestil maksimumiks määratu.

Ehk siimule vastuseks: a) jah b) jah
trc. Performance, it's the name of the game!

vidrikjupiter
Rattur
Postitusi: 233
Liitunud: 14. 12. 2010. 10:00

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas vidrikjupiter » 07. 02. 2013. 11:27

siim_s kirjutas:Kaevan vana teema üles. Kas see on tavaline, et koormustest lõpetatakse enne kui testitav võimekuse tipuni jõuab? Ehk siis jõuaks vändata küll ja veel, aga lükatakse juba taastumisrežiimile. Teine ja natuke haakuv küsimus, et kas see on ka normaalne, et max HR määratakse ca 10 lööki/min madalam võrreldes pulsikella pealt vähem kui aasta tagasi võistluste jooksul nähtud numbrid?
Eks testi pooleli jätmiseks on mingi põhjus. Minul on test (Tartu Vomaxis pakett "Tervisesport") kaks korda pooleli jäetud, kuna ülemine vererõhk läks liiga kõrgeks (240+, normi piir on vist 220). Nüüd sügisel oli vererõhk korras (õnneks ilma ravimiteta) ja sain vändata nii kaua kuni jaksasin.

Noja kui test pooleli jäetakse, siis ei jõua sa ka oma tegeliku max pulsini. Lihtne. Üks võimalik kella ja testi max-ide erinevuse põhjus võib olla ka see, et need tulemused on saavutatud erinevatel aladel, nt. oma kellal nähtud max on saadud joostes, aga test on tehtud rattal. Rattal üldiselt ongi pulss madalam kui joostes. Näiteks minu viimaste aastate suurim näit pulsikellal on olnud 199 ja see tuli joostes, rattal ma ei suudaks kuidagi sellist numbrit kätte saada. Antud juhul ma ikkagi kaldun arvama, et sul on see näit pärit rattavõistluselt ja seega on max pulsside erinevuse põhjuseks lihtsalt testi pooleli jätmine.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas Mati » 07. 02. 2013. 14:10

Oma kellade igasugu imeliste max näitajate puhul olge veendunud, et mingit anomaaliat ei esinenud seoses mingite elektromagneetiliste väljade või ka nt kehvakese patarei tõttu.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Äärenurk
Rattur
Postitusi: 105
Liitunud: 18. 01. 2011. 20:56

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas Äärenurk » 07. 02. 2013. 14:27

veloson kirjutas:Korraks teema algataja mure juurde naastes - Tallinn Vomax on uksed lukku pannud?
Tallinna oma töötab sisuliselt edasi teise nime all. http://www.sporttest.ee/

Kasutaja avatar
kapuuts
Rattur
Postitusi: 322
Liitunud: 25. 07. 2011. 10:17

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas kapuuts » 08. 02. 2013. 10:13

teemakohast juttu
Tartu Vomaxis hetkel sooduspakkumine. https://cherry.ee/terviseuuring-spordim ... uses-vomax

wagner
Rattur
Postitusi: 156
Liitunud: 30. 04. 2009. 08:28

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas wagner » 07. 04. 2013. 08:22


BHratas
Rattur
Postitusi: 69
Liitunud: 14. 06. 2014. 22:14

Re: Küsimused koormustesti tulemuste kohta

Postitus Postitas BHratas » 17. 03. 2015. 15:56

Kas keegi on tellinud ja omab kogemusi Qvalitase tervisesportlase paketiga?

Vasta

Mine “Treening”