Lõigud

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
proopar
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 09. 04. 2005. 11:20

Lõigud

Postitus Postitas proopar » 25. 08. 2005. 14:41

Tere,
Milline näeb välja treening, mida nimetatakse lõikudeks?
See on selge, et selles on kiirendused ja puhkus aga mis mahus kiirendatakse ja nö puhatakse. Ja kui pikalt see treening kestaks normaaljuhtudel (ajaliselt v kilometraa?i järgi).
Tänud!

maxspeed
Rattur
Postitusi: 397
Liitunud: 24. 12. 2003. 09:03

Postitus Postitas maxspeed » 25. 08. 2005. 14:49

lõikudeks nimetatakse ekstensiivse või intensiivse intervalltreeningu üht osa, mis sisaldab pingutust etteantud eesmärkidele täitmisel, vastavalt metoodilisele ülesehitusele. suhe - pingutus, intensiivsus, maht, puhkefaasi pikkus, tegevus sel ajal ei oma kindlaid reegleid, vaid sõltub sinu enese "1000ndest" asjaolust. :wink:

Kasutaja avatar
veiko
Kolimisspetsialist
Postitusi: 1859
Liitunud: 21. 05. 2003. 23:17

Postitus Postitas veiko » 25. 08. 2005. 14:49

http://www.hot.ee/jannokusman/SLS/Treen ... _j2rgi.htm

Kood: Vali kõik

Neljapäev: 30 minuti soojendus. Venitamine. Kuus seeriat 2 minutilist maksimum-pingutusega intervalli, nelja minutilise toibumisega. 20 minutit lõdvestuseks. Venitamine.
Polar pakub välja 2 varianti lõigu treeninguteks. Kiirendus ajaline ja puhkus kas pulsi või aja järgi.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 25. 08. 2005. 15:07

Mina olen praktiseerinud kahte varianti:

Soojaks või trenni keskel kuskil.
a) 500-1000m pikkused lõigud, 6 kordust, lõikude vahelised taastumised kuni pulss 150 peal.
b) 4x20sekki lõike ja nende vahel 20 sekised puhkused pulssi jälgimata. ja seda kõike kaks korda nt 30 mintsase vahega

pikki lõike pole teinud, kuna tunnen, et probleem on mul just lühikeste sutsakatega. ma loomult sihuke pikamaa kannataja tüüpi rohkem.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Postitus Postitas Antti » 25. 08. 2005. 17:16

Disclaimer Mati jutule - pulss on igati personaalne asi. Lõikudest ja muust sellisest kirjutab ka Frieli piibel, mis saadaval igas hästivarustatud poes ja raamatukogus ;)
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 25. 08. 2005. 19:44

Antti kirjutas:Disclaimer Mati jutule - pulss on igati personaalne asi. Lõikudest ja muust sellisest kirjutab ka Frieli piibel, mis saadaval igas hästivarustatud poes ja raamatukogus ;)
Õige :!: Mul 150 juures siis arvestuslik aeroobse tsooni ülemine piir.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Postitus Postitas UrmasL » 25. 08. 2005. 20:01

Ma pakun praegu lambist, et meiesugustele sepikutele, kes tahavad elioni sarjas edukad olla, on vajalikud just sellised "pikemad" lõigud. 2-6 min jõulõigud on just need, mis treenivad võimet grupis raskel hetkel püsima jääda. Miks mitte ka gruppi püüda või sealt hoopis ära sõita.

higipull
Rattur
Postitusi: 80
Liitunud: 07. 07. 2005. 13:43

Postitus Postitas higipull » 25. 08. 2005. 22:09

UrmasL kirjutas:Ma pakun praegu lambist, et meiesugustele sepikutele, kes tahavad elioni sarjas edukad olla, on vajalikud just sellised "pikemad" lõigud. 2-6 min jõulõigud on just need, mis treenivad võimet grupis raskel hetkel püsima jääda. Miks mitte ka gruppi püüda või sealt hoopis ära sõita.
Eiei:) Vähemalt Friel kirjutab, et algaja rattasportlane peaks treenima lisaks põhivastupidavusele hoopis lihasjõudu (30sek-2minutit) ja pedaalimiskiirust (10-30sek).

Alles hiljem lihasvastupidavust (6-30minutit), anaroobset vastupidavust (3-6minutit) ja lihasvõimsust (8-12sekundit).

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3972
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 25. 08. 2005. 23:22

See lõikude tegemine maanteel on mingi snoobide värk... harrastaja jaoks.
Metsas tuleb rohkem sõita - seal määrab tõusu pikkus ja kaldenurk "lõigu" tüübi ja intensiivsuse kenasti ära!

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Postitus Postitas KristjanS » 25. 08. 2005. 23:26

Kirsa kirjutas:See lõikude tegemine maanteel on mingi snoobide värk... harrastaja jaoks.
Metsas tuleb rohkem sõita - seal määrab tõusu pikkus ja kaldenurk "lõigu" tüübi ja intensiivsuse kenasti ära!
et siis kõik maanteemehed nüüd metsa künkaid lammutama?
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3972
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 25. 08. 2005. 23:29

veloman32 kirjutas:
Kirsa kirjutas:See lõikude tegemine maanteel on mingi snoobide värk... harrastaja jaoks.
Metsas tuleb rohkem sõita - seal määrab tõusu pikkus ja kaldenurk "lõigu" tüübi ja intensiivsuse kenasti ära!
et siis kõik maanteemehed nüüd metsa künkaid lammutama?
Ah jah - need mehed ei tulnud mul kohe meeldegi ;o).
Ja siis veel et põhja-eestis vms lauskmaal elades on kah küngastega natuke kehvasti.
Ühesõnaga ma võtsin enda mätta otsast, et mina ekstra lõike ei tee, sest alati jääb vähemalt veerand tunni sõitmise järel mõni mägi ette - asfaldil või metsas siis.

Pikad lauged tõusud lähevad kuidagi kehvasti küll, mis selle vastu aitaks?
Anaeroobne vastupidavus kehv?

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Postitus Postitas Antti » 25. 08. 2005. 23:30

Või siis, kust hakkab/lõppeb harrastaja tase? ;)
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

maxspeed
Rattur
Postitusi: 397
Liitunud: 24. 12. 2003. 09:03

Postitus Postitas maxspeed » 25. 08. 2005. 23:43

näide harjutusest, mida soovitatakse kõrgtasemega jalgratturile (mnt.), ökonomiseerituse suurendamiseks :wink:
no ütleme et distants 80km, 4*20km 1.lõik pulss 140-150 2.lõik pulss 150-160 3.lõik pulss 160-170 4.lõik pulss 170-180 puhkefaaside kestus kuni pulsini 130.

higipull
Rattur
Postitusi: 80
Liitunud: 07. 07. 2005. 13:43

Postitus Postitas higipull » 26. 08. 2005. 00:01

Kirsa kirjutas:See lõikude tegemine maanteel on mingi snoobide värk... harrastaja jaoks.
Metsas tuleb rohkem sõita - seal määrab tõusu pikkus ja kaldenurk "lõigu" tüübi ja intensiivsuse kenasti ära!
Vähemalt maratoni tüüpi võistlustel paremini sõitmiseks on just maantee ja sealhulgas lõigud vajalikud. Mu kogemus ütleb, et metsa tuleb ikka suht vähe ronida, sest kasutegur on kehv - väsitab lihtsalt mõttetult see ebaühtlane loksumine seal. Aga lõbusam on muidugi metsas:)

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 26. 08. 2005. 15:30

Ma küsiks võibolla imelikuna tunduva küsimuse, milles siiamaani asjad segased on. Et kuidas neid erinevaid treeningkomponente treeningplaani lülitada? Näiteks lihasjõud. Kas see peaks sisaldama näiteks "tavalise" kerimise (vastupidavususe) sees või teen VAID seda ühte asja ühe päeva jooksul? Ses suhtes, et kui ma vaid seda ühte harjutust teen, siis jääb ajaline kestus maru lühikeseks. Kui aga erinevaid asju teha, siis kas liialt end ei "kuluta". Kuidas sellega mõistlikum oleks. Kuidas te need asjad planeerinud olete? Frieli piibel olemas, kuid otsest vastust saanud ei ole. Võibolla pole piisavalt lugenud-süübinud sellesse.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 26. 08. 2005. 15:30

Me oleme kõik harjutamise maailmameistrid :!: Või vähemalt saame selleks kindlasti.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
tsainik
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 20. 01. 2004. 15:17

Postitus Postitas tsainik » 26. 08. 2005. 16:39

Green_Day kirjutas: Frieli piibel olemas, kuid otsest vastust saanud ei ole. Võibolla pole piisavalt lugenud-süübinud sellesse.
...jeesus on uks ja tee... :roll:
Piibel on ikka selleks, et sind natukenegi mõtlema panna. Kunagi ei ole seal 100% kõigile sobivat kava. Erinevate treeningkavade põhi-idee selles, et sa erinevaid koormusi ja harjutusi kasutaks, mitte ei lahmiks ühtlaselt niisama.
Lõikudega sama teema, tehke erinevaid asju. ntx teen vahest 6x ambrusemägi täiega, iga korra järel 2 min taastumist. teinekord 30 sek spurte sirgel, 30 sek taastumist.
Docobo spordiarst soovitas, et parim "lõigutrenn" harrastajale on mõni sportmäng- jalka, koss, hoki. Seal oled SUNNITUD ka hapnikuvõlas pallijärgi sibama. või muidu... :wink:

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 788
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Postitus Postitas LauriA » 26. 08. 2005. 18:14

tsainik kirjutas:
Docobo spordiarst soovitas, et parim "lõigutrenn" harrastajale on mõni sportmäng- jalka, koss, hoki. Seal oled SUNNITUD ka hapnikuvõlas pallijärgi sibama. või muidu... :wink:
Ohh, see on hea uudis. Olen kuu aega 2x nädalas käinud squashi saalis kaks-kahe vastu saalihokit mängimas (suurem saal, kus saaks mängida, on hetkel remondis). Väravaid tuleb palju, intensiivsus enda jaoks kõrge ja särk pärast esimest 10 minutit märg kalts. Tund aega mängides on lõpus üsna väsinud tunne.
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

soosaar
Rattur
Postitusi: 77
Liitunud: 14. 09. 2003. 17:37

Postitus Postitas soosaar » 20. 09. 2005. 08:33

Polnud seda ttemat lugenud ja tundub päris huvitav:)
veiko kirjutas:http://www.hot.ee/jannokusman/SLS/Treen ... _j2rgi.htm

Kood: Vali kõik

Neljapäev: 30 minuti soojendus. Venitamine. Kuus seeriat 2 minutilist maksimum-pingutusega intervalli, nelja minutilise toibumisega. 20 minutit lõdvestuseks. Venitamine.
Polar pakub välja 2 varianti lõigu treeninguteks. Kiirendus ajaline ja puhkus kas pulsi või aja järgi.
Selle konkreetse plaani juures ei tohi mingil juhul kahe silma vahele jätta väikses kirjas olevat teksti!!!
Tsiteerin:
Ühel nädalal kuus ei tee Jack intensiivseid treeninguid, lühendab treeningtunde ja sõidab põhiliselt tsoonides 1 ja 2. Kui ta ei võistle puhkusenädalal , siis teeb ta 30 minutilise LT katse. Jack reguleerib pidevalt oma treeningtsoone vastavalt leitud LTle.

Kui teha trenni ja lõike konkreetselt selle plaani järgi, siis puhkusenädala vahelejätmine mõjub enamikele harrastajatele laastavalt :wink:

soosaar
Rattur
Postitusi: 77
Liitunud: 14. 09. 2003. 17:37

Postitus Postitas soosaar » 20. 09. 2005. 08:49

Green_Day kirjutas:Ma küsiks võibolla imelikuna tunduva küsimuse, milles siiamaani asjad segased on. Et kuidas neid erinevaid treeningkomponente treeningplaani lülitada? Näiteks lihasjõud. Kas see peaks sisaldama näiteks "tavalise" kerimise (vastupidavususe) sees või teen VAID seda ühte asja ühe päeva jooksul? Ses suhtes, et kui ma vaid seda ühte harjutust teen, siis jääb ajaline kestus maru lühikeseks. Kui aga erinevaid asju teha, siis kas liialt end ei "kuluta". Kuidas sellega mõistlikum oleks. Kuidas te need asjad planeerinud olete? Frieli piibel olemas, kuid otsest vastust saanud ei ole. Võibolla pole piisavalt lugenud-süübinud sellesse.
Lõigutreeningu kõige esmane moment, mida peab jälgima on lõikude kogukestvus. Seetõttu juba ei saa väga palju erinevaid lõike ühe treeningu jooksul teha, kuna lõikude kogukestvus läheb liiga pikaks. See muidugi sõltub tasemest ja eelnevast treenitusest. Aga kui nüüd ajaliselt kokku liita:
soojendus 25-30 min
Lõikude kestvus(keskmise pikkusega lõigud) 20-30 min
lisaks ka lõikude vaheline kerimine 20-30 min
kerge lõdvestus vähemalt 10 min
kokku teeb 1.15-1.40
Kui aega on piisavalt, võib ka mitu trenni päevas :))
Ka Frieli piiblis on kirjas, et liiga palju lõike nädalas ei ole soovitav. Isiklikult ma arvan, et kui teha kolm korda nädalas lõike(4,5h treeningu aega) Siis on piisav minusugusele hrrastajale. Lisaks sellele teed ju nädalas veel paar pikemat otsa 2-3 h
Kõikjalt kõlab läbi soovitus vähemalt ühele vabale päevale nädalas.
Kui nüüd kõik kokku liita, siis saab nädala treeningu ajaks 10-12 h
Eks kõik sõltub tasemest ja kui jääb väheks, siis alati on võimalik intensiivsust tõsta..
Kokkuvõtteks siis minu arvates on üht liiki lõigud päevas minu jaoks piisavad, ja peaks ka paljudele teistele harrastajatele olema.
Lõikudega kaasneb alati oht ületreenitusele!!!!!!!
:wink:

Kasutaja avatar
profit4
Rattur
Postitusi: 412
Liitunud: 30. 07. 2003. 11:22

Postitus Postitas profit4 » 20. 09. 2005. 09:08

Kus krt see aeg võetaks, 12h nädalas :shock:, krt olen proovinud nii ja naa no kuidagi ei saa 300 treeningtundi aastas, igasugused muud vajadused kipuvad aega ära võtma.
cycling is fun, but...it`s deem hard work.

Kasutaja avatar
veiko
Kolimisspetsialist
Postitusi: 1859
Liitunud: 21. 05. 2003. 23:17

Postitus Postitas veiko » 20. 09. 2005. 09:23

profit4 kirjutas:Kus krt see aeg võetaks, 12h nädalas :shock:, krt olen proovinud nii ja naa no kuidagi ei saa 300 treeningtundi aastas, igasugused muud vajadused kipuvad aega ära võtma.
Vot sellekohta ei oska ükski treener ega ka piibel head nõu anda. Aga tore on teada, et Sul see ei õnnestu.

soosaar
Rattur
Postitusi: 77
Liitunud: 14. 09. 2003. 17:37

Postitus Postitas soosaar » 20. 09. 2005. 16:52

profit4 kirjutas:Kus krt see aeg võetaks, 12h nädalas :shock:, krt olen proovinud nii ja naa no kuidagi ei saa 300 treeningtundi aastas, igasugused muud vajadused kipuvad aega ära võtma.
Selle jutuga ma tahtsingi öelda, et ühte tüüpi lõigutreening päevas on täiesti piisav :!:

Vasta

Mine “Treening”