Algaja harrastusrattur, Tartu

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
studiosus
Rattur
Postitusi: 6
Liitunud: 20. 07. 2009. 17:00

Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas studiosus » 26. 07. 2009. 19:13

Lugesin ka vanemaid foorumiteemasid, kuid korralikku sisukat vastust siiski ei leidnud - enamust juttu keerleb kahjuks profiteemade ümber.. :wink:

Küsimus aga järgmine: kuidas oleks kõige mõistlikum algajal "harrastussportlasel" rattatreeninguga pihta hakata? Kas alustama peaks ca 2-3 korda nädalas x 10 km (20-30 minutit) ning seejärel liikuma edasi ca tunniste sõitude poole? Eesmärgiks ei ole kindlasti võistlustel osalemine, vaid pigem enese järjepidev füüsilise & vaimse tervise tõstmine; vanust 27, kaal ca 70.

PS: Ehk oskab keegi soovitada Tartus või Tartu lähiümbruse häid rattakohti? (y)

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas Antti » 26. 07. 2009. 19:35

Sõida nii, et endal sõidurõõm ja soov uuesti ratta selga istuda alles jääb. On selleks siis 20 minutit, kaks tundi või mistahes muu ühik. 2-3x kõlab mõistlikult ja eks ise oskad pärast vaadata, kuidas jaksu ja tahtmist on.

Sõidukohtade osas siis millise rattaga sõidad ja kus ise Tartus asud? Maanteeringe saab Tartu ümber kokku erineva pikkusega ja profiiliga päris palju. Maastikuga on vähe täbaram.
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas erikr » 26. 07. 2009. 19:40

alustasin 37-selt. kestvussporti polnud elu sees teinud. kaalu oli ilmselt 82 kandis. Algul mõned korrad midagi 60 ja 90 min vahele, kann harjus sadulaga ära ja siis oli tavaline sõit 90-150 min. kuu peale alustamist leidsin end Rakke maratoni stardist. 2-3-4x nädalas, nagu elu võimaldab.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
MartV
Rattur
Postitusi: 77
Liitunud: 20. 03. 2008. 23:23

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas MartV » 26. 07. 2009. 19:48

Mul on kusagilt meeles selline tõde, et kui soovida saavutada mingisugust füüsilist arengut, siis tuleb vähemalt kolm korda nädalas treenida. Enda kogemuse koha pealt tundub mulle see üsna täpne. Tundub, et tahad lihtsalt veidi enese toonust tõsta, siis tundub, et võid treeninguid suhteliselt pingevabalt võtta - sul ei ole vaja nö ülesandeid täita. Lihtsalt võiksid asja võtta regulaarselt, ära jäta pikki ajalisi auke, kui sa üldse ei sõida. Kui mingil põhjusel nii juhtubki, siis ei ole tark seda tegemata tööd ühekorraga tagasi teha, pigem naase endise korra juurde.
20-30min on ehk isegi tagasihoidlik algus, samas ma ei tea su vormi ja kui mugavalt end ratta seljas tunned. Usun, et kui sa intensiivsusega üle ei pinguta, siis ei tohiks tunnine treening probleem olla.

studiosus
Rattur
Postitusi: 6
Liitunud: 20. 07. 2009. 17:00

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas studiosus » 26. 07. 2009. 20:43

Tänud kiire reageeringu eest! Jah, praegune vorm on "tavalise kontorinimese" oma - ülekaalu pole, toonust samuti mitte. Kuigi jah, nüüd peale 2-3 esimest sõitu tunnen, et 20 minutit on tõesti vist natuke vähe - eks siis proovin natuke pikemalt teha. See on muidugi hea nõuanne, et sõita tuleb täpselt nii palju, et peale seda on endiselt soov ratta selga asuda ;) (y)

Sõidukohtadest Tartus - ise pesitsen Ropka kandis (Jalaka tänaval, ehk suhteliselt lähedal Võru maanteele), samas eelistaks ideaalis sõita muidugi võimalikult puhtas õhus, aga see jääbki vist unistuseks? Rattaks Schwinn Frontier GS, sõidu kilomeetreid jälgin Nokia Sports Trackeriga - esimesed 20 km juba läbitud :D Loodame siis, et motivatsioon ei kao... eelmainitud regulaarne sõit on ilmselt siin võtmesõnaks.

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas Antti » 27. 07. 2009. 00:11

Ahhaa, ma ise olen Tartus olles suhteliselt samas kandis, et sedavõrra nõu andmine ehk lihtsam.

Ringidega on see hea, et neid saab alati kahte pidi läbida, seega vajadusel keera ise ümber.

Maanteeringidest ehk selle kandi popim on nö. Roiu ring, ehk siis Tartust Ülemiste poole minnes keerad ära Kurepalu teele, sealt sõidad kuni Roiuni, kust keerad Kaagvere/Luunja peale ja seikled Räpina mnt.'le ja sealt linna tagasi. Sõltuvalt kust ja kuidas sa linna läbid, tuleb kokku 34-35 km.

Minu lemmikring on Tartust Võru mnt.'d välja, Põlva ristist keerad Põlva mnt.'le, Vana-Kuustes sõidad üle raudtee ja sõidad läbi Reola Kurepalu teele välja. Siin saad juba valida, kas sõidad otse linna, või teed ringi eelmise kirjeldatu arvelt pikemaks. Vana-Kuustest Kurepalu teele jõudmiseni väga vähe liiklust ja mõned vahvad (või siis mittevahvad ;)) üles-alla künkad, ainult Reola raudteejaama juures olevast haruteest ülesõit on maanteerattaga sihtimist vajav. Lõhkusin just ühe kummi seal ... Vana-Kuustest üle raudtee tulles on baigimeestel variant ka otse Roiu peale minna. Valides Kurepalu teele jõudes otse Tartusse tagasi keeramise saad Võru mnt. ülesõidukohast mõõtmist alustades ringi pikkuseks kusagil 26km.

U. 17km ringi saad, kui lähed Võru mnt.'d välja ja keerad üle lennujaama tee Külitse peale ja sealt Tartusse tagasi tuled. Seda saad pikendada Külitsest Haagele sõites, mida saab veel pikendada Haagelt üle Ilmatsalt Tallinna mnt.'le minnes, mida saab omakorda pikendada üle Kärevere ja Kärkna Jõgeva mnt.'le minnes, mida saab omakorda pikendada üle Vasula Jõhvi mnt.'le minnes, mida saab veel pikendada Aovere ristist Luunja peale minnes, mida saab veel pikendada üle Kurepalu Tartusse tagasi tulles, kuhu saab veel selle teisena kirjeldet ringi ka otsa liita :D Ühesõnaga lõputult variante, kombineerimaks endale sobiv ring. Miinuseks ainult tihe liiklus Tallinna mnt.'l aga see on ainult jupike. Plussiks pidevalt linna lähistel olemine, et kui juhtub midagi enda või rattaga (tuul on liiga vastu ja tuju paha, või leiab kumm kivi/naela :) ) on hea laibakat järele kutsuda.

Pikematest ringidest on kindlasti rattaralli erinevate aastakäikude ringid. Näiteks üle Tartu-Pangodi-Elva-Tartu - kunagine RRi lühike ring (ei viitsi kontrollida, kas ka praegune) - miski 60km uksest-ukseni sinu kandist lähtudes.

Ise joonistasin nii nädal tagasi Tartu-Pangodi-Elva-Puhja-Tartu ringi (85km) ja Pangodist-Puhjani oli väga vähe autosid. Samas päris kontoritoolist pole väga mõistlik sellisele ringile ronida ...

Maastikusõidu osas olen ma närb nõuandja, sest minu arust lähim sobilik koht on Vooremägi, kuid see ei pruugi olla hea mõte enne kui mõni kopikas treeningtunde/kilomeetreid selja taga. Nagu ma ennist ütlesin - rõõm sõidust ja sära silmades peab alles jääma :)

Kombineeri endale eelpool nimetatutest sobivaid ringe ja radu ja keera vahel ka mõnest tundmatust teeotsast sisse. ;)
Edu!
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

BACARDI
Rattur
Postitusi: 113
Liitunud: 20. 09. 2005. 12:05

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas BACARDI » 27. 07. 2009. 16:49

Antti kirjutas:Ahhaa, ma ise olen Tartus olles suhteliselt samas kandis, et sedavõrra nõu andmine ehk lihtsam.

Ringidega on see hea, et neid saab alati kahte pidi läbida, seega vajadusel keera ise ümber.

Maanteeringidest ehk selle kandi popim on nö. Roiu ring, ehk siis Tartust Ülemiste poole minnes keerad ära Kurepalu teele, sealt sõidad kuni Roiuni, kust keerad Kaagvere/Luunja peale ja seikled Räpina mnt.'le ja sealt linna tagasi. Sõltuvalt kust ja kuidas sa linna läbid, tuleb kokku 34-35 km
Seesamune, et elan ise ka peaaegu samas tänavas kus teema algataja, seepärast täpsustan veidi Antti teksti. Ülemiste poole ära kindlasti mine. Sõida ikka Ülenurme poole. :)

Kui üksi igavaks läheb ja tahad juba pikemalt sõitma hakata siis anna siin endast uuesti teada.

studiosus
Rattur
Postitusi: 6
Liitunud: 20. 07. 2009. 17:00

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas studiosus » 27. 07. 2009. 16:53

Antti kirjutas:Ahhaa, ma ise olen Tartus olles suhteliselt samas kandis, et sedavõrra nõu andmine ehk lihtsam.

Ringidega on see hea, et neid saab alati kahte pidi läbida, seega vajadusel keera ise ümber.

[...]

Kombineeri endale eelpool nimetatutest sobivaid ringe ja radu ja keera vahel ka mõnest tundmatust teeotsast sisse. ;)
Edu!
Heh, väga lahe; ning suured tänud informatiivse kirjelduse eest! (y) Vaatasin kõik rajad kaardi pealt järgi ja ilmselt teen siis esmalt sedapidi, et võtan kõigepealt selle lühema lennujaama tee, siis Vana-Kuuste/Reola ning lõpuks Roiu ringi. Eks peale seda paistab, kuidas vorm lubab ja milliseid lühemaid või pikemaid otsi saab neile ringidele juurde kombineerida. Ülemiste jääb natuke kaugele tõepoolest :D
BACARDI kirjutas: Kui üksi igavaks läheb ja tahad juba pikemalt sõitma hakata siis anna siin endast uuesti teada.
Kindlasti, siis kui mingisugusegi vormi juba saavutanud olen.. :wink: Loodetavasti saavad ka teised algajad Tartust sellest jutulõimest hüva nõu.

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas Antti » 28. 07. 2009. 14:18

BACARDI kirjutas: Seesamune, et elan ise ka peaaegu samas tänavas kus teema algataja, seepärast täpsustan veidi Antti teksti. Ülemiste poole ära kindlasti mine. Sõida ikka Ülenurme poole. :)
Aitäh märkamast. Öösel kirjutasin ja poole kohaga Tallinlasena kipub Ülemiste Ülenurmega segi minema :)
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas hall kass » 13. 08. 2009. 23:03

mida saab veel pikendada Haagelt üle Ilmatsalu Tallinna mnt.'le minnes, mida saab omakorda pikendada üle Kärevere ja Kärkna Jõgeva mnt.'le minne
Teine variant Ilmatsalust Tallinna mnt-le sattudes on keerata hoopis Tartu suunas tagasi. Väikese sõidu järel jõuad kohta, kus üks kõrvalisem asfalttee poolviltu vasakule läheb, juures viit kirjaga "Vorbuse 1". Seda teed mööda sa sõidad, sõidad ja sõidad (seal võid näha ka lehmi karjamaadel), kuni tuleb taas teerist, millel keerad paremale. Ületad Vorbuse raudteeülesõidu ja sealt Tartu suunas tulles saad nautida päris häid vaateid üle Emajõe ürgoru (y) Igaks juhuks hoiatan siiski "õhureostuse" ees sealkandis - aktiivsetel põllutööaegadel on seal lehvinud ikka üpris vänge väetiselebra.

raunow
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 24. 08. 2009. 10:07

Re: Algaja harrastusrattur, Tartu

Postitus Postitas raunow » 27. 08. 2009. 10:16

Kuna ise ei seedi väga linna mis jääb emajõest tallinnapoole, siis on ka variant külevaheteid kasutada. Endale meeldib selline ring: Tõrvandi - Kambja (saad seda vahemaad külavaheteede arvelt pikendada) - Vana-Kuuste (seda saad külavaheteede arvelt lühendada)-Reola (põlva rist) - Tõrvandi.

See Vanakuuste juurest põlvateele väljasõit on peaaegu samas kohas, kus eelkõneleja Antti üle raudtee keeramist kirjeldas, seega saad oma ringi pikendada kombineerides alguseks kambjaringi kuni Vana-Kuusteni ning sealt, siis Anti kirjeldusi mööda edasi.

Vasta

Mine “Treening”