Saun! -hea või halb?

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas Rom » 11. 08. 2008. 11:34

Kuidas mõjub saun, eriti just kõva leilitamine,aktiivsemal treening-võistlus perioodil meie organismile?
Kas suurel kuumusel ei ole mitte negatiivne mõju treeniguga arendatud hapniku omastamist.
(sõnastus on ilmselt võhikule kohaselt ebaloogiline, kuid ehk saab keegi küsimusest aru)

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas erikr » 11. 08. 2008. 11:47

Trenn nagu iga teine. Seega vaata, et sa kahte trenni samal päeval ei teeks :P
Minu primitiivne arusaam asjast.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
PudruKuul
Rattur
Postitusi: 147
Liitunud: 01. 05. 2007. 09:37

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas PudruKuul » 11. 08. 2008. 12:04

Kuskilt on mul meelde jäänud, vist isegi "Piiblist". Lihastele pidi ta head tegema taastumise seisukohapealt ja ka väike vihtlemine. Aga sellega ei tohi liiale minna. Sest keha on andnud ära suurel hulgal vedeliku trennis/võistlusel. Vedelik peab olema kogu aeg käepärast. Aga isiklikult kui võimalik olen käinud saunas ja ka vihelnud ja usinasti vedeliku tarbinud. Mida võiks kindlasti veel silmas pidada on keha immuunsüsteemi nõrgenemine peale rasket treeningut/võistlust, et soojalt riidesse. Külmetused on usinad tulema.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas Mati » 11. 08. 2008. 12:08

Mõned siin väidavad, et enne võistlust (a la eelmisel päeval) pole soovitatav. Teeb lihase pehmeks (toonuse välja). Ise olen ka eelmisel päeval kerget leilit (kuni 80*) võtt ja pole hullu.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas Villem T » 11. 08. 2008. 14:21

Lihaste taastumiseks on kasulik neid pigem jahutada, peale võistlust ojja karata ja seal minuteid istuda või nii. Ilmselt vana reegli järgi - värsketele traumadele külma ja vanadele kuuma.

talukas
Rattur
Postitusi: 152
Liitunud: 12. 01. 2004. 16:59

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas talukas » 11. 08. 2008. 20:32

Läbi mõningate aastate kogemuse (teooriaga ei ole viitsind jamada, see on lihtsalt minu organismi reageering), ühekordne saun, siuke mõnus väike sirakas on alati nii enne, kui peale võitlust igati hästi mõjunud tulemusele. Kui pikemalt läheb leiliga, pole sugugi tegija. Külma vette kargamine pole mulle mitte ainsatki positiivset järgmise päeva tulemust toonud.
Aga ärge jätke mõnutegevusi nii, ette kui taha tegemata, meie palgatöö pole ju rattasõit, tähtis on protsess, mitte tulemus...

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas Rom » 12. 08. 2008. 08:14

Aga just kuumus ja kopsud?
Minu haugimälu on talletanud mingi lõigu kusagilt, (mis on imekombel pidanud vastu rohkem kui 3seki. :wink: )
"treenides arenevad kopsude kapillaarid kuid suur kuumus n.ö kõrvetab need jälle ära"
(no see võib ka muidugi täiesti jama olla aga nii mul on meeles)

Hiljuti leili visates tuli mul see lõik meelde ja nüüd tahaks teada et kuidas ja kuipalju just aktiivsel perioodil õige on.

See et saun ja õlu muidu head teevad on ju siililegi selge :)

tp
Rattur
Postitusi: 607
Liitunud: 08. 06. 2004. 09:41

Re: Saun! -hea või halb?

Postitus Postitas tp » 12. 08. 2008. 10:48

ex saunal ja saunal ka vahe. Kunagi osalesin Tartus õppides fakultatiivkursusel " saun ja tervis" mida viis läbi kadunud proff. E. Laane. Seal väideti et saun mille temperatuur läheb yle 90-95 kraadi on krematoorium. (muuhulgas negatiivne mõju meeste sugulisele produktiivsusele 8) ) Mõistlikul temperatuuril mõjub vereringele, ainevahetusele soosivalt.
Selleks et paigal püsida tuleb joosta kõigest väest....Kui tahad jõuda edasi , pead jooksma vähemalt 2x kiiremini...

Vasta

Mine “Treening”