Cross Country VS Downhill

Treening rattasadulas. Mida, kus, kuidas ja kuipalju.
Vasta
Kasutaja avatar
Intzz
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 08. 05. 2003. 22:30

Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Intzz » 17. 02. 2008. 23:21

Keti Sõltlaste foorumis areneb üks teema milles võiks ka teine pool kaasa rääkida.

http://foorum.freedown.ee/viewtopic.php ... 769#p56769

Tänan.

Kasutaja avatar
Intzz
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 08. 05. 2003. 22:30

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Intzz » 25. 02. 2008. 22:52

200+ vaatamist teemas
ja vaid 1 härrasmees on võtnud vaevaks pisut arutada

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 25. 02. 2008. 23:19

A mis siin arutada. On nagu on. Need kel Eesti "mäed" väiksed käivad mujal (Soome, Poola, Alpid) proovimas ja saadakse hakkama küll. Tipud tippudeks, see niikuinii teine maailm.

Kuigi tahaks mõnda daunkillerit näha nt kõvakahvliga hardtailiga Tahkos või Poola tuuri magusamatel laskjumistel proovimas. Kreisimad "saamatutest" XC meestest muuseas sõidavad sellistega seal. Tava hardtail on tavaline nähtus.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
meelisxxx
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 12. 01. 2006. 19:14

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas meelisxxx » 26. 02. 2008. 12:12

Kui Eestit oleks õnnistatud mägedega, siis oleks endalgi väikest viisi Downhilli pisik sees :P
Ise Eesti XC laskumisi ei karda, paremini saaks neid võtta kindlasti.
Mägedes (nt Alpid) pole veel rattaga jõudnud käia (ainult lumelauaga) aga plaan on Zillertalis natukene ennast suvel proovile panna. Eks siis näis ... mis ja kuidas saab 8)

Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas m6mm » 26. 02. 2008. 12:22

Mati kirjutas:A mis siin arutada. On nagu on. Need kel Eesti "mäed" väiksed käivad mujal (Soome, Poola, Alpid) proovimas ja saadakse hakkama küll.
Mina sain sellest teemast aru nii, et keskmine XC mees võiks paremini laskuda ja tehnilisi radu võtta. Ja kui selleks tuleb DH meeste sabas roikuda, siis olgu nii. Üks konkreetne põhjus mul näiteks Elionidel ettepoole trügida on startida "mitte-pidurdajatega" koos, et saaks vabalt oma sõitu sõita. Ja see piir läheb ca 250. mehe juurest.

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 788
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas LauriA » 26. 02. 2008. 13:09

meelisxxx kirjutas:Kui Eestit oleks õnnistatud mägedega, siis oleks endalgi väikest viisi Downhilli pisik sees :P
Ise Eesti XC laskumisi ei karda, paremini saaks neid võtta kindlasti.
Mägedes (nt Alpid) pole veel rattaga jõudnud käia (ainult lumelauaga) aga plaan on Zillertalis natukene ennast suvel proovile panna. Eks siis näis ... mis ja kuidas saab 8)
Kui soojenduseks Harakiri nõlva :twisted: http://www.mayrhofner-bergbahnen.com/en ... ntain.html Mayrhofenis ära võtad, siis on vist kõik muu juba lihtsamast lihtsam?
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Kasutaja avatar
meelisxxx
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 12. 01. 2006. 19:14

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas meelisxxx » 26. 02. 2008. 13:25

Harakiri on seal jah "suht huvitav" aga peale mõnusat off-pistet polegi nii hirmus (y)

Endale teeb laskumise kiirusest rohkem muret tõusudest üles sõitmine :P

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 26. 02. 2008. 13:36

m6mm kirjutas:
Mati kirjutas:A mis siin arutada. On nagu on...
Mina sain sellest teemast aru nii, et keskmine XC mees võiks paremini laskuda ja tehnilisi radu võtta...
Vaatame asja kaine pilguga ja Eesti tingimustes. Siinmail on keskmisel XC mehel olulisemaid asju mida paremini teha, et protokollis esimestele lehtedele saada. Vastupidavus, jõud, heinamaal ja juurikatel sõitmine on paraku olulisemad kui laskumised. Põhjus lihtne, tehnilisi häid laskumisi on niivõrd vähe võistlustel (eelkõige siis maratonid), et need kasvõi joostakse alla ajas suurt kaotamata. Nats teine lugu on puhtakujulisematel XC võistlustel, kus asi ringide põhine. Samas on neid ja seal osalejaid ikka vähe. Kel hinges kripeldab, see käib juba aastaid väljaspool kodumaad kogemusi otsimas ja seda on ka siinsetel võistlustel näha.

Üks mõte oma kogemuse põhiselt tekkis mul veel. Julgeks väita, et Eestis nagu ei olegi võimalik korralikult laskumist õppida. Ma mõtlen õppe efektiivsuse kontekstis just. Meil on need nõlvad nii krdi lühikesed. Mäletan oma esimest kogemust Tahkost, kus esimest korda Kihnu I-lt alla tulles õppisin sama palju kui sellele eelneva kolme aastaga Eestis sõites! Pikal laskumisel jõuad natuke ka kaasa mõelda.

Kui võrrelda suvalisi Kesk-Euroopa või Skandinaavia XC-selle Eesti omadega, siis oleme me laskumistel tihti nende kõrval nagu sit..vad kassid, treeni palju tahad. Kõik on oludes kinni.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 26. 02. 2008. 14:12

Mati kirjutas:Julgeks väita, et Eestis nagu ei olegi võimalik korralikult laskumist õppida. Kõik on oludes kinni.
Iga laskumine, olenemata kogupikkusest, koosneb lõikudest - meetritest, sentimeetritest kui tahad. Õppimiseks pole vaja pikka laskumist - võib ka lühikesele lõigule tulla hooga peale ja proovida hooga väljuda.
Ma julgeks vastu väita, et pigem õpid nii paremini, moodulitena. Pikad laskumised on lahedamad jne aga õppimiseks sugugi mitte vältimatud. Kui tahad õppida.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 26. 02. 2008. 15:06

Villem T kirjutas:
Mati kirjutas:Julgeks väita, et Eestis nagu ei olegi võimalik korralikult laskumist õppida. Kõik on oludes kinni.
...Õppimiseks pole vaja pikka laskumist - võib ka lühikesele lõigule tulla hooga peale ja proovida hooga väljuda...Pikad laskumised on lahedamad jne aga õppimiseks sugugi mitte vältimatud. Kui tahadõppida.
Ma räägin oma personaalsest eelistusest, olles proovinud nii ja naa. Eks igaüks sõidab seal ja nii nagu mõnn tundub. Minu eelistuse loogika on see, et pikal laskumisel suudad erinevaid võtteid või tehnikaid proovida ja seega tekib vahetu võrdlusmoment. Lühikeste sutsude korral ei jõua tihti arugi saada, mis juhtus, rääkimata mingist võrdlusmomendist. Ehk siis veelkord küsimus mitte õppe võimaluses vaid efektiivsuses.

Pole ise küll Kütiorgu sattund rattaga (krt suvel teen ära), aga olen kruisand veits Haanja kandis. Seal Eesti kontekstis suht pikk ja kiire laskumine on Haanja külje all Vällamäel. Samuti Haanjamail asuv Taevatrepp on laskumisena päris mõnusa pikkuse ja kiirusega. Kindlasti teavad kohalikud neid veelgi. Kohalikele jään aga ikkagi jalgu või murran üritades võsa :oops: .
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 26. 02. 2008. 16:03

Mati kirjutas:Minu eelistuse loogika on see, et pikal laskumisel suudad erinevaid võtteid või tehnikaid proovida ja seega tekib vahetu võrdlusmoment.
Minu point selles, et iga meeter on ju erinev, mis erinevaid võtteid sa ikka niiväga proovid järjest kui tegemist pole pika ühtlase kallaku ja pinnasega?

Kui juurika- või kivisektsioonist tahad kiirelt (ja tervelt) üle saada, siis otsid sobiva koha/lõigu ja proovid, kuidas kõige tõhusam on - kui kiirelt peale võid minna, mida tegema pead et kiirust ja suunda hoida (loe "pidurdama peaks vähem ja risu ei paneks"). Pikemal tehnilisel laskumisel siis lihtsalt ühendad neid erinevaid lõike, sest oskusi on.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 26. 02. 2008. 16:28

Villem T kirjutas:...Minu point selles, et iga meeter on ju erinev, mis erinevaid võtteid sa ikka niiväga proovid järjest kui tegemist pole pika ühtlase kallaku ja pinnasega?...
Eestis juurikad, Soomes kivid. Lokaalselt suht sarnane minu arvates.

Laskudes 20 km/h läbid sekundiga 5,5 meetrit. Tunnistan ausalt, et ma ei suuda iga meetrit jälgida.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 26. 02. 2008. 18:36

Mingeid kohustusi pole, kui arvad et jookseks külgi mööda maha, jäta vahele.

Mul on "kodustatud freerider" olemas, kes utsitab mitte rattalt maha ronima keerulisemates kohtades. Hea ju kui keegi näitab et saab. Suht lihtne vahet teha kas panid risu, pidurdasid peaaegu seisma või tegid ema uhkeks.

Kasutaja avatar
Intzz
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 08. 05. 2003. 22:30

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Intzz » 26. 02. 2008. 18:58

mõttetu vaidlus inimesega kes ei taha aga...
Mati kirjutas:Laskudes 20 km/h läbid sekundiga 5,5 meetrit. Tunnistan ausalt, et ma ei suuda iga meetrit jälgida.
ilmselge näide sellest, et laskudes ei vahita esiratast vaid tuleb vaadata tunduvalt ettepoole millega varutakse aega erinevate olukordade lahendamiseks
juhul kui sul on kogemusi ja oskusi siis suudad probleemi lahendada kiiresti ja selle võrra suudad ka kiiremini laskuda
peale mida on ema uhke ja kehas ringleb tilk adrenaliini mis värskendab pisut simanägemist ees olevate kilomeetrite läbimiseks
lisaks oled ka möödunud mõnest jalutavast "vastasest" mis omakorda paneb veel silmad särama.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 26. 02. 2008. 19:08

No mis ma siin oskan enam kosta. Arvatavasti ma enam ühestki laskumisest rattaseljas alla ei saa.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 26. 02. 2008. 19:19

Intzz kirjutas:mõttetu vaidlus
No klassikute arvates on kõik mu postitused mõttetud, aga samad klassikud soovitavad neid ignoorida. Või põleb mul müts praegu asjatult?

Ma ise pidasin dialoogi Matiga rohkem vestluseks kui vaidluseks. Vbl sõidame nii erinevaid radu et polegi nagu millestki rääkida, aga proovida ju võib.

Kasutaja avatar
Intzz
Rattur
Postitusi: 129
Liitunud: 08. 05. 2003. 22:30

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Intzz » 26. 02. 2008. 20:15

hmm...
vaidlus või vestlus
oleneb millisest nurgast vaadata?
aga olgu, edaspidi - vestlus

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 26. 02. 2008. 20:51

Aga Mati, laskumised laskumisteks, kas sa arvad näiteks et Kakumäe singlil (sinu kodurada?) pole sulle midagi õpetada? Ma arvan et nii mõnigi platvormpedaalide ja 20kg rattaga sõitja põleb soovist sinuga seal joonele panna. Hundikoeraga aia juurest poolsaare tippu (ja tagasi kui väheks jääb)?

OK võib-olla ei peaks seda ütlema, aga "ühtlane Eesti maastik nii et saad 20 km/h sõita rahulikult"...

Kinnas on õhus.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 26. 02. 2008. 21:49

Villem T kirjutas:Aga Mati, laskumised laskumisteks, kas sa arvad näiteks et Kakumäe singlil (sinu kodurada?) pole sulle midagi õpetada?...Kinnas on õhus.
Oi täiuslikkuseni on mul veel pikk maa. Joonele paneku osas olgu ideeteraks kevadel algav mtb-kolmapäevakute sari (Craft MTB kolmapäevak), kuhu on kutsutud KÕIK :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3624
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Kuldar » 27. 02. 2008. 09:05

On vaks vahet, kas minna tehnilisele laskumisele väsimuse pealt - silmad pulkas peas ja jalg töss või oled oma masina rõõmsasti mäe otsa lükanud, törts pepujuttu ajanud ja siis kolinal alla tuled. Siinjuures pean silmas võistlusolukorda.

On vaks vahet, kas lähed peale tundmatule (loe: võõrale) laskumisele ja oled häälestatud eeskätt lõpptulemusele või oled neid trajektoore läbi nühkinud kordi ja kordi nagu Eesti nappide võimaluste juures olema kipub.

On vaks vahet kas sul on all kõrge sadulaga norm xc pill või pika käiguga ja karmi mustriga balloonidega FS tank. Loogiline, et kui p.se sadula taha lased, siis ratta juhtimine keha tasakaalu abil on hoopis abitum.

Tore et fr ja dh sokud on võtnud vaevaks juhtuda tähelepanu Eesti xc sõitjate nõrgapoolsele tehnilisele tasemele (olen nõus), aga ärge nüüd üle ka pingutage.
Ja 2 meest selles 2004 Tihemetsa? videos, kes seal peadpidi liivas ukerdasid, on Poolas kõva kahvliga lõdvalt alla tulnud laskumistest, mis Eesti kontekstis dh maiuspalad oleksid.
Gravity is a Bitch

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 27. 02. 2008. 09:37

Sellest väsimuseolukorrast jutt käibki - kui elamusest saab kogemus, kogemusest vilumus ja vilumusest harjumus läheb elu kergemaks.

Kanni sadula taha viidki sellepärast, et SAAKS ratast juhtida - raskuskese on võimalikult keskel rataste vahel.

Ja Kuldar, törts pepujuttu kuidagi südamel?

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Mati » 27. 02. 2008. 09:47

Villem T kirjutas:Sellest väsimuseolukorrast jutt käibki - kui elamusest saab kogemus, kogemusest vilumus ja vilumusest harjumus läheb elu kergemaks...
Absoluutselt ei taha kuidagi oma isikut tõstatada, aga kas sa Villem oled teind mõne no ütleme minimaalselt 4-5 tunnise võistlussõidu raskel maastikul? Jutust jääb pigem mulje, et kogemus puudub. Kui ikka sõit juba silmamunade peal, siis pole sul ei elamusest, kogemusest ega harjumusest kasu. Elu on siis ulme.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas Villem T » 27. 02. 2008. 09:59

Kas 24h sõit neljases tiimis loeb kuidagi? 10-tunnine 1900 tõusumeetriga (samapalju laskumist) eepiline sõit (ok mitte võistlus), kaks orgu, lõppes ca 750 m kõrgustevahega laskumisega kurult oru põhja? Ma enam vähem kujutan ette millest jutt käib. Mida keerulisemaid lõike sa suudad ilma mõtlemata läbida seda parem sulle.

Võrdle sellega kuipalju sa pead äärekivist üles asudes või trepist üles/alla minnes või isegi juurikatel joostes oma jalgade peale mõtlema. Ei pea ju eriti palju. Nüüd mõtle ennast sinna rattaga.

Ma absoluutselt ei pea seda silmas, et mina isiklikult oleks kuidagi "oma rattaga kokku kasvanud ja ta on mu kehaosa nagu maks, ma ei pea tema kasutamisele mõtlema", kaugel sellest. Aga tahaks.

Tehnilistest oskustest on võita kõvasti, samal 24h sõidul ringiajad ei kukkunud kuigi väsimus kasvas. Just sellepärast et mugavus rajal kasvas. Siit jõuab ringiga fs rattani välja - pikal ringil võidad sa mugavusest rohkem kui 101% kasutegurist. Samamoodi sõidab vedel ja ennast mugavalt tundev vennike krobelisel rajal teraslihastega telliskivi eest ära.

Kasutaja avatar
veiko
Kolimisspetsialist
Postitusi: 1859
Liitunud: 21. 05. 2003. 23:17

Re: Cross Country VS Downhill

Postitus Postitas veiko » 27. 02. 2008. 13:04

Villem T kirjutas:Tehnilistest oskustest on võita kõvasti, samal 24h sõidul ringiajad ei kukkunud kuigi väsimus kasvas. Just sellepärast et mugavus rajal kasvas. Siit jõuab ringiga fs rattani välja - pikal ringil võidad sa mugavusest rohkem kui 101% kasutegurist. Samamoodi sõidab vedel ja ennast mugavalt tundev vennike krobelisel rajal teraslihastega telliskivi eest ära.
Kas just selle 24h sõiduga tehnilisi oskusi lihvib aga raja saab pähe küll. Tead, millal võib pingutada, kunas saad puhata, kuidas ja kus kurvi võtta (kuna see mis kurvitaga on juba peas) ja üldse jääb iga ringiga rada lühemaks. Sama kogesin Kangasala24h sõidul. Ühe kindla lõigu/raja nühkimine tõstab rohkme sinu osavust selle konkreetse raja läbimisel. No eks natuke jääb muud ka külge.
Teema alguseks olid XC sõidud, kui ma ei eksi. Võrdluseid Elioniga oleks siin teemas kohatu tuua. Seal ainult puhu ja pigista (nagu trompeti mängimine). Võrrelge parem Team Rattapood Cup'i sõitudega. Seal oleks tehnilistest oskustest ikka kõvasti abi ka pensionäride masinaklassis odavamal rajal. Lühikesel rajal takerdumine pea ainumal keerulisemal/kurvilisemal laskumisel :) annab mitme ringipeale päris tubli kaotuse. Testitud. Viimasel ringil ehk hakkab juba midagi tulema, mis pärineb jällegi juba pähe jävast rajast, mitte tehniliste oskuste pagasi mahu hüppelises kasvus. Kogenud ja oskustega sõitja leiaks juba esimesl ringil selle õige nõksu, kuidas... järgmisel veel paremini ja edasi juba... kogemus rajal - väsimus = sama tulemus.

Vasta

Mine “Treening”