Rattakingade ja kinnituste tüübid

Mida pähe-selga-jalga panna.
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
Fre
Rattur
Postitusi: 101
Liitunud: 30. 05. 2007. 13:53

Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas Fre » 19. 10. 2011. 11:11

Tervit,
vaatasin läbi mitmeid siinseid rattakingade teemasid ja ei saanud siiski korralikku ülevaadet, loodan, et küsimise peale nüüd kividega loopima ei hakata.
Sooviks saada kokkuvõtlikku infot rattakingade ja pedaalide/kinnituste tüüpide kohta, kui keegi teab mõnd head eesti või inglise keelset saiti võib soovitada, oma märksõnadega otsides olen leidnud jupikesi aga ei midagi ülevaatlikku. Enne pole rattakingi omanud ja kasutanud, nüüd on tekkinud vajadus osta. Loomulikult peaks poode mööda käima (ja kavatsen seda ka teha) ja jalga proovima aga senised kogemused Eesti rattapoodidega viitavad pigem vajadusele enne enda jaoks teema suht selgeks teha.

Saan aru, et kingad jaotuvad laias laastus MNT/MTB + veel triatlon, mis sarnane pigem MNT kingaga. Ja et MTB king sobib maanteele paremini kui vastupidi. Samas olen aru saanud, et MTB kingi ja nendega sobivaid pedaale on mitut tüüpi ja kõik omavahel kokku ei sobi. Ise sooviks osta pigem MTB kingad, et neid esialgu kasutada ka MNT rattal, sest sõidan siiski 80% MTB rattaga. Samuti oleks hea kui kingadega kannataks ka natukene niisama käia. Kuna kõik brändid on minu jaoks tundmatud siis on teretulnud ka nende järjestamine. Endal on selline laiem jalg niiet nt kitsa liistuga mudeleid pole mõtet kindlasti vaadata. Ja alustaks mingist keskmisest hinnaklassist.
Aitäh!

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas pärnu rattur » 19. 10. 2011. 11:51

Maastikurattale on kõige tüüpilisem clipless-pedaal mingi Shimano SPD oma(vastavalt odavam või kallim, kuidas kellelgi). Nendel on kinga talla alla käiv klots ühesugune ja selle mõõdu järgi augud on kõikidel MTB rattakingadel. MTB kinga põhiline erinevus MNT kinga ees on talla all olev jämedam muster.

Kui tahad clipless ka maanterattal kasutada, pead sinna ostma ka samasugused MTB pedaalid, mis kinga all klotsiga kokku läheks(või vahetama kogu aeg talla all klotsi, mis on väga tüütu).

Odavam versioon
Kallim versioon
Ärge näkku lööge! [/OT]

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas serxx » 19. 10. 2011. 11:55

Kingade poolelt on lihtne:
2 poldiga: MTB
Pilt

3 poldiga: MNT
Pilt

Osadel on ka mõlema kinnituse variant (pigem siiski MNT king talla poolest).
Pilt

Mingit reeglit pole, et ühte ei või teiseks kasutada.

MNT kingadega, kui seal klotsid all, on enamasti väga ebamugav käia.
Mõnel MTB kingal jällegi on klots ilusti niipalju sügaval, et ei puutu üldse vastu maad.

Klotsid on (vähemalt uuena ostes) pedaaliga kaasas. Seega kui ostad poest pedaali, saad ka sinna juurde sobiva klotsi kaasa. Ainus mida vaatama peab, on klotsi ja kinga sobivus (2 või 3 polti).

Milline pedaal ja king konkreetselt valida, on juba väga paljudel eelistuses (ja eelarves) kinni.
Kui sõidad nii MTB kui ka MNT-ga, on võibolla mugavam MTB variant. Saad mõlemale rattale panna ühesugused pedaalid ja pole vaja kahte paari kingi. MNT king muda sisse ei sobi. MTB king maanteele sobib oluliselt paremini.

Mina isiklikult olen kasutanud ainult Shimano SPD klotsiga pedaale MTB küljes. Pedaali koos klotsiga saab saksa netipoodidest alates €20 eest. Just neid 20 euroseid pedaale on mul kaks komplekti kasutuses ja ei kurda.
võibolla keegi teine oskab muljetada erinevat tüüpi pedaalide kasutusmugavusest. Omal kahjuks kogemus puudub. Ühed Time Atac pedaalid on mul küll olemas, kuid sõitmas pole nendega käinud.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3798
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas mart » 19. 10. 2011. 12:19

Fre kirjutas: Saan aru, et kingad jaotuvad laias laastus MNT/MTB + veel triatlon, mis sarnane pigem MNT kingaga. Ja et MTB king sobib maanteele paremini kui vastupidi. Samas olen aru saanud, et MTB kingi ja nendega sobivaid pedaale on mitut tüüpi ja kõik omavahel kokku ei sobi. Ise sooviks osta pigem MTB kingad, et neid esialgu kasutada ka MNT rattal, sest sõidan siiski 80% MTB rattaga.
Ise kasutan aastaid spd klotse/pedaale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Shimano_Pedaling_Dynamics
Nendele sobivaid mtb pedaale teevad Shimano, Ritchey. Xpedo, Wellgo, Exustar jt.
Mtb pedaalilt soovin kaalu alla 300g, õhulisust - et pori ei segaks, lihtsat hooldamist.

MTB-l on mul Xpedo:
Pilt

MNT pedaali võtsin samuti spd, aga ühepoolse, et säiliks MNT stiil.
Minu valik oli Exustar:
Pilt

Samas on spd klotsiga suht korralikke pedaale ka shimano tegema hakanud- nende puhul segab mind kaal.
http://venturesportimports.com/images/PESHA520_P1.jpg
Viimati muutis mart, 20. 10. 2011. 16:00, kokku muudetud 2 korda .
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11871
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas erikr » 19. 10. 2011. 14:17

Lisaks SPD-le on MTB jaoks olemas ja tasub kaaluda
Time ATAC erinevad mudelid
Crank Brothers erinevad mudelid
Look Quartz

SPD hoiab jala asendit pedaalis kõige kindlamalt ja jäigemalt.
Minu poolt loetletutel on sarnane kinnitusviis, klotsid erinevad
loomulikult kuid tööpõhimõte sama. Erinevalt SPD-st lasevad nad
jalga pedaalis veidi liikuma. Eriti hea, kui põlvedega probleem.

http://www.bikeradar.com/search/?searchTerm=pedals

Ise kasutan nii mnt kui mtb ratastel Time ATAC vana malli pedaale.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

vidrikjupiter
Rattur
Postitusi: 233
Liitunud: 14. 12. 2010. 10:00

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas vidrikjupiter » 19. 10. 2011. 14:19

pärnu rattur kirjutas:Kui tahad clipless ka maanterattal kasutada, pead sinna ostma ka samasugused MTB pedaalid, mis kinga all klotsiga kokku läheks(või vahetama kogu aeg talla all klotsi, mis on väga tüütu).
Või tõstma pedaale ühelt rattalt teisele vastavalt sellele, kumma rattaga parajasti sõita tahad (samuti tüütu, kui pidevalt erinevate ratastega vaheldumisi sõidad).

Fre
Rattur
Postitusi: 101
Liitunud: 30. 05. 2007. 13:53

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas Fre » 20. 10. 2011. 11:07

Suur tänu kõigile vastajatele asjaliku info jagamise eest. Plaan on osta kahed MTB pedaalid ja ühet MTB kingad. Ma küsiks veel ühe tõeslise dumbuseri küsimuse ka siia otsa:
Saan aru et klotsid käivad kinga külge??? Kas erinevate SPD pedaalide klotsid on samad, konkreetselt plaan osta esialgu MNT jaoks PD-M520 ja MTB jaoks M324 et saaks vajadusel ka suvaliste jalanõudega sõita. PD-M324 juures on kirjas et Cleats SH 56 ja M520 juures leidsin kusagilt info et "use only single release mode cleats".
Küsimus on et kas samad klotsid sobivad mõlematele pedaalidele, mis vahe on single release ja multi release (saan aru küll et üks käib lahti ainult ühes suunas jne, aga mõtlen pigem kasutsumugavuse suhtes).

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas serxx » 20. 10. 2011. 11:22

Mõlemale sobivad samad klotsid (SH-51 või SH-56).

Mul on homme bike-discount.de lehelt tellimus teele minemas.
Kui sul omal pole mingit odavat kohta välja vaadatud, saad ka kampa lüüa. Hinnad oluliselt odavamad kui eestis. Kui asud tallinnas, ei tule mingeid saatekulusid juurde.
PD-M520 19,95€
PD-M324 29,95€

Hetkel on väga odavalt ka üks lihtne Shimano king saada. Võistlemiseks seda ei soovitaks ilmselt, aga kommuteerimiseks sobiks hästi. Paar tuttavat on ostnud ja kiitnud, et selle raha eest täitsa hea king. Sobib enam-vähem igasuguse riidega ja kõndida on samuti suht mugav.
SH-MT22 Touring Shoes 29,95€

Fre
Rattur
Postitusi: 101
Liitunud: 30. 05. 2007. 13:53

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas Fre » 20. 10. 2011. 11:37

serxx kirjutas:Mõlemale sobivad samad klotsid (SH-51 või SH-56).

Mul on homme bike-discount.de lehelt tellimus teele minemas.
Kui sul omal pole mingit odavat kohta välja vaadatud, saad ka kampa lüüa. Hinnad oluliselt odavamad kui eestis. Kui asud tallinnas, ei tule mingeid saatekulusid juurde.
PD-M520 19,95€
PD-M324 29,95€

Hetkel on väga odavalt ka üks lihtne Shimano king saada. Võistlemiseks seda ei soovitaks ilmselt, aga kommuteerimiseks sobiks hästi. Paar tuttavat on ostnud ja kiitnud, et selle raha eest täitsa hea king. Sobib enam-vähem igasuguse riidega ja kõndida on samuti suht mugav.
SH-MT22 Touring Shoes 29,95€
Tänud, ma tegelikult seda tellimust sihingi ;-). Kingi ilmselt ei julge niiviisi osta (eriti veel olles lugenud et Shimano on suht halvasti numbris ja pigem peaks ostma suurema suuruse) ja täna enam poodides kammida-proovida ei jõua, aga pedaalid ja ehk mingit muud pudipadi tahan küll.

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas serxx » 20. 10. 2011. 12:03

Vaata suurust sisetalla mõõdu järgi.
Shimano suuruse-sisetalla tabeli leiad selle lehe lõpust: http://www.bike-discount.de/inhalt/groessentabelle.html

Üldjuhul tuleb Shimano võtta üks number suurem kui tavaliselt ostad.
Samas on need nii odavad, et isegi vale suuruse puhul ei ole probleem sama raha eest siin maha müüa. Eriti veel siis, kui ootad kevadeni ja hooaeg lahti läheb - saab kallimaltki müüdud.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3798
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas mart » 20. 10. 2011. 14:23

Fre kirjutas:
serxx kirjutas:Mõlemale sobivad samad klotsid (SH-51 või SH-56).

Mul on homme bike-discount.de lehelt tellimus teele minemas.
Kui sul omal pole mingit odavat kohta välja vaadatud, saad ka kampa lüüa. Hinnad oluliselt odavamad kui eestis. Kui asud tallinnas, ei tule mingeid saatekulusid juurde.
PD-M520 19,95€
PD-M324 29,95€
Tänud, ma tegelikult seda tellimust sihingi ;-).
Olen kunagi PD-M324 kasutanud, kui nüüd uuesti valiks, siis juba poolekergemad
EXUSTAR E-PM86 29,90 €
http://www.bike-discount.de/shop/k417/a7400/e-pm86.html

Sh-56 klotsiga olen läbinud kõik Haanja 100-d. Niiet sobib ka võistlemiseks/kangutamiseks. Spd võimaldab klambri vedruga mängida st kui kergelt jalg pedaalist vabaneb - mul nt täpselt keskpaika keeratud.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas serxx » 21. 10. 2011. 08:03

serxx kirjutas:Hetkel on väga odavalt ka üks lihtne Shimano king saada.
SH-MT22 Touring Shoes 29,95€
See nii odav hind oli kahjuks ainult eilse päeva jooksul, nagu välja tuli. Tegemist oli päevapakkumisega. Nüüd maksab jälle 34,95 - 5 eurot rohkem.

Kasutaja avatar
Ereliukas
Testisõitja
Postitusi: 788
Liitunud: 18. 02. 2003. 12:26

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas Ereliukas » 26. 10. 2011. 07:54

Hei, kas keegi oskab eestis ka mingit analoogset lahendust soovitada-juhatatada, et mnt kinga kasutada nii mnt-l kui ka mtb-l?

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Rattakingade ja kinnituste tüübid

Postitus Postitas serxx » 26. 10. 2011. 08:04

Ereliukas kirjutas:Hei, kas keegi oskab eestis ka mingit analoogset lahendust soovitada-juhatatada, et mnt kinga kasutada nii mnt-l kui ka mtb-l?
Teine paar MNT pedaale juurde osta ja MTB külge? Kui ei viitsi all klotse ringi kruvida, siis kõige lihtsam variant.
Või osta mingi taoline toode, millega saab MNT kinga alla MTB klotsi kruvida: http://www.bike-discount.de/shop/k320/a ... lates.html. See aga tähendab rattavahetusel ka kinga alla klotside vahetamist. Viimases ühistellimuses keegi tellis omale sellise jupi. Tõenäoliselt on sarnast asja ka mõnest eesti poest kohapealt saada.

Ega ma eriti rohkem variante ei näe. Kas ratas tuleb teha kingaga sobivaks või king rattaga sobivaks.

Vasta

Mine “Riietus ja jalanõud”