kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Mida pähe-selga-jalga panna.
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 04. 11. 2009. 13:28

Eelnevatel aastatel ajasin ratta talvekorterisse siis, kui temperatuur langes kuhugile 7-8 kraadi kanti. Sel aastal tekkis huvi pikemalt veereda. Kõik iseenesest vahva, jalad (Shimano talvesaabas), käed ja keha (põhiliselt Crafti kraam) püsivad soojad. Tagasilöök näikse tulevat ülemiste hingamisteede kandist, mis on praeguste ilmade juures (minu kandis õhtuste sõitude ajal 0 kuni paar pügalat miinust) trennijärgsel päeval tuntavalt karedad. Hetkel sõidan nii, et kiivri all on kaks mütsi: all Pro Zero ja selle peal sama asi windstopper esipaneeliga. Sõites ei saa midagi aru, justkui ei ole külm kuskilt otsast. Palun talisõitjate nõuandeid, kuidas enda ülemist otsa efektiivselt vooderdada ning hingamisteid kaitsta. No mitte ei taha veel püssi põõsasse visata.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas erikr » 04. 11. 2009. 13:44

ainuke moodus on mitte hingata. riietusega ei saavuta sa siin mitte midagi.
leebem variant on hoida tempo niipalju kontrolli all, et hingad ainult nina kaudu.
Võimalik, et suudad ka ülemisi hingamisteid külma õhuga harjutada, siin pead proovima.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 04. 11. 2009. 14:28

Vastus justkui üliloogiline. Paraku väikeste konksudega. Talviti suusatan, muidugi kui lund on. Aga kui on, siis on (enamasti) ka külmakraade. Pole kunagi probleeme olnud -10 või ka külmemaga suusatada ning pole sellest ka hingamisteedele häda tekkinud. Enda mäletamist mööda olen suusatades siiski alati ka hinganud. :D Sestap tekitab praegune olukord kerget hämmingut. Nii et kõik nõuanded ja nipid lisaks mittehingamisele endiselt teretulnud.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas Mati » 04. 11. 2009. 14:30

erikr kirjutas:ainuke moodus on mitte hingata...
Õnneks pole asi nii hull. On olemas maske ja eraldi vidinaid, millega saab edukalt ka vägagi külmas normaalselt hingata. Seda tüüpi maskide idee on lühidalt seletatud siin. Selliseid maske/vidinaid olen ise märganud palju tippsuusatajate kasutuses.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

tt23
Rattur
Postitusi: 91
Liitunud: 23. 10. 2009. 10:02

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas tt23 » 04. 11. 2009. 18:31

Ise kartsin sama asja, aga mulle aitas see, kui peale sõitu tegin korralikku, parajalt sooja (NB! mitte kuuma) teed ja jõin seda rahulikult. Pole siiamaani (ka eelmisel talvehooajal) mingit külmetust saanud.
Pean ka lisama, et kui tundsin eriti karedat kurgus (peale sõitu) siis lisasin teele lonksu 80 Strohi.

Ise küsiksin, et kas talvesaabas tõesti hoiab ka varbad soojas? Mul hakkavad just jalad külmetama ja ei sellel põhjusel sõita. Kas talvesaabas aitaks ? Kogemused kõikidelt oodatud!

linni
Rattur
Postitusi: 89
Liitunud: 17. 08. 2009. 15:53

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas linni » 04. 11. 2009. 21:15

tt23 kirjutas:.
Ise küsiksin, et kas talvesaabas tõesti hoiab ka varbad soojas? Mul hakkavad just jalad külmetama ja ei sellel põhjusel sõita. Kas talvesaabas aitaks ? Kogemused kõikidelt oodatud!
Kingakatteid oled proovinud? Varbad püsivad ilusti soojas.

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas Oliver » 04. 11. 2009. 21:32

kkim kirjutas:Vastus justkui üliloogiline. Paraku väikeste konksudega. Talviti suusatan, muidugi kui lund on. Aga kui on, siis on (enamasti) ka külmakraade. Pole kunagi probleeme olnud -10 või ka külmemaga suusatada ning pole sellest ka hingamisteedele häda tekkinud. Enda mäletamist mööda olen suusatades siiski alati ka hinganud. :D Sestap tekitab praegune olukord kerget hämmingut. Nii et kõik nõuanded ja nipid lisaks mittehingamisele endiselt teretulnud.
Ei oska nõu anda, aga olen tähele pannud, et sügiseti, kui ilmad hakkavad jahedeamaks minema, aga ei ole veel korralikult alla nulli käinud, siis ongi kehvem väljas sportida. Ja muidu tundb ka jahe. Noh, eks tegelikult ole aastaid ka juba turjal. Novembri +4 on mulle palju ebameeldivam, kui talvine -10. Aga kui märtsis, aprillis päikesega üle nulli tõuseb, siis tahaks juba lühikesed selga tõmmata.

Mask või rätik, millega pool nägu kinni tõmmata on loomulikult igati abiks.

Kasutaja avatar
riho
hobisportlane
Postitusi: 4482
Liitunud: 11. 09. 2003. 17:26

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas riho » 04. 11. 2009. 21:42

linni kirjutas:
tt23 kirjutas:.
Ise küsiksin, et kas talvesaabas tõesti hoiab ka varbad soojas? Mul hakkavad just jalad külmetama ja ei sellel põhjusel sõita. Kas talvesaabas aitaks ? Kogemused kõikidelt oodatud!
Kingakatteid oled proovinud? Varbad püsivad ilusti soojas.
Suurima effekti annab tõestitalvesaabas

Kui lisad sinna sooja sisetalla, paksu (suusa)soki ja eelpool mainitud kingakatte saad kuuli(või teatud piirini külma)kindla variandi. Oluline on jälgida, et külm õhk kuskilt püksisääre ja kingakatte vahelt sisse ei tuleks, s.o. üks neist kataks 100% teist.

axxo
Rattur
Postitusi: 42
Liitunud: 15. 02. 2008. 13:20

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas axxo » 04. 11. 2009. 22:54

Loe ja imesta. Mina küll ei teaks, et ratturitel oleksid olemas ka näiteks alumised hingamisteed, ka keskmisi vist ei ole olemas.
Võib olla on mu fantaasialend madal aga ei kingakatted ega talvesaapad ei tohiks hingamisteedele mitte mingisugust positiivset mõju avaldada. Vähemasti siis küll mitte, kui neid otse hingamisavade ette ei asetata. Uskuge, see ei ole kindlasti kõige meeldivam moodus hingamiskanaleid kaitsta.
Ja nüüd otse teemasse: kui mask millegipärast ei sobi, siis iga järgmine variant ei sobi ammugi mitte.

kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 05. 11. 2009. 00:27

Mati kirjutas:Õnneks pole asi nii hull. On olemas maske ja eraldi vidinaid, millega saab edukalt ka vägagi külmas normaalselt hingata. Seda tüüpi maskide idee on lühidalt seletatud siin. Selliseid maske/vidinaid olen ise märganud palju tippsuusatajate kasutuses.
Matile aitäh konstruktiivse nõuande eest! Kas keegi foorumlastest on sedasorti vidinaid kasutanud ja oskab kogemusi jagada?
tt23 kirjutas:Ise küsiksin, et kas talvesaabas tõesti hoiab ka varbad soojas?
Hoiab küll, muidugi teatud piirini. Kasutan Riho viidatud saapa eelmise aasta mudelit (sel kaks rihma, mudelinumber ka teine, aga põhiolemuselt sama asi). Seniste temperatuuridega pole veel sooja sisetalla ja kingakatete järele vajadust olnud, piisanud on paksemast sokist. Paaril korral olen Crafti varbad igaks juhuks sõidule kaasa võtnud, aga siiamaani pole ikkagi karjuvat vajadust olnud neid peale panna. Tald ja bahilla on niisiis reservis, mis tähendab, et jalavarjude poolest kannatab sõita veel märksa krõbedama ilmaga.
axxo kirjutas:Mina küll ei teaks, et ratturitel oleksid olemas ka näiteks alumised hingamisteed, ka keskmisi vist ei ole olemas.
Tundub (kui arvestada ka kogu ülejäänud postituse sisukust), et sinna ei ole midagi parata. Püüa sellega lihtsalt leppida.

saarlane
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 05. 10. 2009. 16:00

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas saarlane » 05. 11. 2009. 01:51

Oliver kirjutas: Ei oska nõu anda, aga olen tähele pannud, et sügiseti, kui ilmad hakkavad jahedeamaks minema, aga ei ole veel korralikult alla nulli käinud, siis ongi kehvem väljas sportida. Ja muidu tundb ka jahe. Noh, eks tegelikult ole aastaid ka juba turjal. Novembri +4 on mulle palju ebameeldivam, kui talvine -10. Aga kui märtsis, aprillis päikesega üle nulli tõuseb, siis tahaks juba lühikesed selga tõmmata.
Täpselt. Pole küll aastaid palju turjal, aga olen sama asja märganud. :wink: Võimalik, et keha ei ole jõudnud veel
külmaga harjuda või on sügisel lihtsalt tuulisem :) ?

Kasutaja avatar
vigurivänt
Rattur
Postitusi: 795
Liitunud: 27. 09. 2004. 07:49

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas vigurivänt » 05. 11. 2009. 22:47

saarlane kirjutas:
Oliver kirjutas: Ei oska nõu anda, aga olen tähele pannud, et sügiseti, kui ilmad hakkavad jahedeamaks minema, aga ei ole veel korralikult alla nulli käinud, siis ongi kehvem väljas sportida. Ja muidu tundb ka jahe. Noh, eks tegelikult ole aastaid ka juba turjal. Novembri +4 on mulle palju ebameeldivam, kui talvine -10. Aga kui märtsis, aprillis päikesega üle nulli tõuseb, siis tahaks juba lühikesed selga tõmmata.
Täpselt. Pole küll aastaid palju turjal, aga olen sama asja märganud. :wink: Võimalik, et keha ei ole jõudnud veel
külmaga harjuda või on sügisel lihtsalt tuulisem :) ?
Eks see õhuniiskusega seotud ole. Käisin just eile jooksmas samade kinnastega, mida talvel suusatamisel kasutan, sõrmed külmetasid kohutavalt.
Tark ei torma!

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas marion » 06. 11. 2009. 12:33

vigurivänt kirjutas:Eks see õhuniiskusega seotud ole. Käisin just eile jooksmas samade kinnastega, mida talvel suusatamisel kasutan, sõrmed külmetasid kohutavalt.
suusatamist ja jooksmist päris üks-ühele võrrelda ei saa, st ühel puhul teevad näpud tööd, teisel puhul mitte, täpselt sama on tossude või suusasaabastega vs rattakingadega, ühtedes varbad liiguvad, teistes on suht paigal ja hakkavad külmetama

Edition
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 04. 10. 2005. 19:09

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas Edition » 06. 11. 2009. 14:08

kkim kirjutas: Tagasilöök näikse tulevat ülemiste hingamisteede kandist, mis on praeguste ilmade juures (minu kandis õhtuste sõitude ajal 0 kuni paar pügalat miinust) trennijärgsel päeval tuntavalt karedad.
Eks see nõrkuse tundemärk on, vaja tugevamaks saada. Kuidas saada tugevamaks: õigesti treenides, õigesti puhates, õigesti süües jms. :wink:
Väntan nagu jaksan

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3033
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas tarmo » 06. 11. 2009. 18:35

Ma soovitaks proovida sellist maski. Neid on saadaval ka windstopper versioonina, siis kõri ümbrus eest kaetud windstopper kangaga. Mati pakutud mask on minu meelest üsna radikaalne vahend. Seda kasutavad suusatajad, siis kui kerge külmetushaigusega on vaja treening läbi viia või kui on temp alla -15. Harrastussportlast ei kujuta sellise maskiga niisama ringi sõitmas. Pigem pöörduks siis juba LOR arsti juurde ja uuriks miks haigus nii kergelt kallale kipub.

Axxo, soojad saapad või katted kaitsevad hingamisteid väga hästi. Selleks ei pea saapaid kiivri külge riputama, piisab, et kuiva jalaga sõidust naased.

kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 07. 11. 2009. 00:33

tarmo kirjutas:Ma soovitaks proovida sellist maski.
Täna päeval saigi juba proovitud. Käisin rattaga lume sees sürrimas. Asi võiks iseenesest aidata küll, sest sissehingatav õhk muutus tõesti märgatavalt soojemaks. Prillikandjana (-6,5) lõi paraku välja see häda, et kui nina maski all, siis läks prill totaalselt uduseks. Jälle jama. :x Ilmselt tuleb läätsede peale üle minna.

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3033
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas tarmo » 07. 11. 2009. 10:36

kkim kirjutas:Prillikandjana (-6,5) lõi paraku välja see häda, et kui nina maski all, siis läks prill totaalselt uduseks. Jälle jama. :x Ilmselt tuleb läätsede peale üle minna.
See on mul läbikäidud tee. Läätsed on head, aga seal on jälle omad miinused. Peale esimest Transalpi velotuuri loobusin ka läätsedest ja valisin laserlõikuse ja olen ülirahul. Mul oli miinus pea samasse kanti kus sul. Aga see pole enam riietuse ja jalanõude teema. Kui on küsimusi, saada privasse või tarmo@et-bike.ee

raulk
Rattur
Postitusi: 1840
Liitunud: 07. 07. 2005. 11:57

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas raulk » 07. 11. 2009. 12:40

Olen kasutanud Mati poolt nimetatud maski nii suusatades kui rattaga sõites. Ostsin vist 3 aastat tagasi Tartus Silja spordist. Suustades -20-ne juures pole mingit muret ,kõri püsib korras, isegi kui kurk on kergelt punane olnud ja pole halvemaks läinud pigem isegi paranenud. Rattaga sõites olen kasutanud kui kurk hell. Samas rattaga talvel ei sõida, pigem olen kasutnud märtsis-aprillis jahedamate ilmadega. Valida saab tihedamat või rohkem õhku läbi laskvamat respiraatorit. Ainuke ebamugavus on et kui juua vaja siis tuleb seisma jääda ja mask eest ära võtta ja muidugi välja näed nagu põrsas :wink: .

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas Villem T » 07. 11. 2009. 12:56

Mati kirjutas:Selliseid maske/vidinaid olen ise märganud palju tippsuusatajate kasutuses.
Selliste maskidega mängitakse ka golfi: http://www.youtube.com/watch?v=81fwEmP2 ... re=related.

kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 07. 11. 2009. 13:37

raulk kirjutas:ja muidugi välja näed nagu põrsas :wink: .
See eriti murelikuks ei tee. Kui õnnestub leida sobiv ja toimiv lahendus, siis vähemalt mulle on suhteliselt ükskõik, kuidas see teistele paistab. Kas Sa oled maski koos (sõidu) prillidega kasutanud? Kas klaasid püsivad puhtad?

Kasutaja avatar
riho
hobisportlane
Postitusi: 4482
Liitunud: 11. 09. 2003. 17:26

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas riho » 07. 11. 2009. 18:54

Ülemisi ja ka eespool nimetatud alumisi hingamisteid aitavad korras hoida:

1. Tarmo poolt mainitud kapuuts. Vajadusel saab osadel mudelitel ka alumise serva üle nina sikutada
2. Termospudel mis ei lase joogil jääkülmaks jahtuda. Viimased lonksud on küll juba jahedad aga kindlasti soojemad kui tavalises pudelis olev jook.
3. Loomulikult ka soojad ning kuivad varbad.

raulk
Rattur
Postitusi: 1840
Liitunud: 07. 07. 2005. 11:57

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas raulk » 07. 11. 2009. 19:29

kkim kirjutas:
raulk kirjutas:ja muidugi välja näed nagu põrsas :wink: .
See eriti murelikuks ei tee. Kui õnnestub leida sobiv ja toimiv lahendus, siis vähemalt mulle on suhteliselt ükskõik, kuidas see teistele paistab. Kas Sa oled maski koos (sõidu) prillidega kasutanud? Kas klaasid püsivad puhtad?
mask ise selline
http://www.airtrim.se/
kasutasin prille küll, ainult et tõesti ei mäleta kas oli probleeme uduseks minekuga või ei.

kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 08. 11. 2009. 11:03

Raulk, aitäh valgustamast. Uurin välja, kes sellist kraami Tallinna kandis müüb ja proovin järele.

Edasiste hingamisteedealaste segaduste ärahoidmiseks ei teeks paha tutvuda näiteks sellega siin.

Edition
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 04. 10. 2005. 19:09

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas Edition » 09. 11. 2009. 10:30

Null kraadi juures ei peaks küll mingite maskidega jamama. Kui oled haige, siis ravi ennast terveks ja hakka ennast karastama, treenima tasapisi. Alustuseks nt. pool tundi ja sealt vaikselt edasi. Ja peale trenni jalad sooja vette!
Väntan nagu jaksan

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas hall kass » 10. 11. 2009. 01:28

Mina kui aastaringne linnarattur (alates aastast 2000) võin öelda seda: kuni miinus 10 pole veel selline kraad, mis tingimata maski kasutamist nõuab. Miinus 10 kuni miinus 15 on sihuke piiripealne, kus hea tahtmise korral veel saan palja näoga sõita, aga kui on miinus 15 ja enam, siis on ma võtan ühe suusamütsi, keeran selle ääre alla (katab näo ilusasti ära) ja lõikan silmade jaoks augud sisse.

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas Cly/Suva » 10. 11. 2009. 07:09

hall kass kirjutas:Mina kui aastaringne linnarattur (alates aastast 2000) võin öelda seda: kuni miinus 10 pole veel selline kraad, mis tingimata maski kasutamist nõuab. Miinus 10 kuni miinus 15 on sihuke piiripealne, kus hea tahtmise korral veel saan palja näoga sõita, aga kui on miinus 15 ja enam, siis on ma võtan ühe suusamütsi, keeran selle ääre alla (katab näo ilusasti ära) ja lõikan silmade jaoks augud sisse.
Noh, vahe on lihtsalt linna vahel kruuisimisel (mis pole oluliselt erinev väljas tuulega kõndimisest) ja mingil sportlikul trennil kus pulss on kõrgem ja hingamine kiirem, ahmid palju külma õhku sisse.
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

kkim
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 03. 06. 2009. 22:18

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas kkim » 10. 11. 2009. 12:32

Edition kirjutas:Null kraadi juures ei peaks küll mingite maskidega jamama. Kui oled haige, siis ravi ennast terveks ja hakka ennast karastama, treenima tasapisi. Alustuseks nt. pool tundi ja sealt vaikselt edasi. Ja peale trenni jalad sooja vette!
Ei ole õnneks haige, nii et terveks pole ennast millestki ravida. Aga hingamisteed on mul ilmselt nõrgad, selles on Sul õigus. Varasemate aastate (neid aastaid on piisavalt palju) kogemused talvise tervisejooksu ja suusatamisega ei ole mingeid hingamisteede probleeme põhjustanud. Kuna viimastel aastatel on põlved jukerdama hakanud, siis tuli jooksmine ära lõpetada ja regulaarselt ratast sõitma hakata. Mistap on hilissügisene ja talvine rattasõit minu jaoks (ja paistab, et ka minu organismi jaoks) täiesti uus asi. Eks siis tasapisi harjutab ja harjub. Viimased sõidukorrad olen selle röövlimütsi, mida Tarmo maskiks ja Riho kapuutsiks nimetab, windstopper mütsile alla tõmmanud ning probleeme (kui välja arvata uduseks kippuvad prillid) justkui pole. Kui mul on valida, kas käia veerand- või pooltunni kaupa hingamisteid harjutamas või mask ees oma harjumuspärane 2-3 tundi ära kerida, siis valin viimase.

wylde
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 18. 06. 2003. 18:26

Re: kuidas kaitsta ülemisi hingamisteid

Postitus Postitas wylde » 11. 11. 2009. 10:34

minu mask talve saabudes:
http://album.ee/node/21552151/50172447
Believe it or not, non-cyclists sometimes think they have something interesting to say, have an interesting hobby, or an interesting experience to relate. Still, for the sake of propriety, you must act as if you care. Feel free, as they talk, to pleasantly daydream about biking. Just smile and say, "Absolutely," from time to time.

Vasta

Mine “Riietus ja jalanõud”