MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Rattadetailid ja abiained. Raamist õlideni.
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3033
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas tarmo » 06. 05. 2014. 09:01

Tõstatan veel korra laia lenksu teema. Et lenksud on läinud laiemaks, on ilmselge ja mugavam sõit on garanteeritud. Kuid 3-4 a tagasi oli trendiks, et hakati kasutama riser lenkse ja räägiti, et see on kõige õigem valik. Geoff Kabushi kõver lenks ei mahtunud tavaliselt fotodele ära. Viimasel paaril aastal on lenksud jäänud sama laiaks, aga samas muutunud jälle sirgeks ehk flatbariks ja Sauser ei pääse enam Haanjas puude vahelt läbi. Kui nüüd tahaks homme uut lenksu valida, siis kumba peaks valima - riser või flat? Kasutamiseks nii krossidel kui maratonidel.

Kasutaja avatar
mikulaine
Rattur
Postitusi: 452
Liitunud: 17. 07. 2011. 14:42

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas mikulaine » 06. 05. 2014. 09:07

Minu mõistus ütleb, et flat'iga saab madalama possa kui riseriga sõites. Mugavuse küsimus.

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1117
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas siim_s » 06. 05. 2014. 09:25

Maitse asi, aga flatbar näeb üldiselt kenam välja :) On veel olemas ka niiöelda mini-riser lenksud, kus tõusu minimaalselt ja välimuselt seda õieti ei märkagi. Lisaks tõusule ja laiusele on oluline ka tagasipaine. Üldiselt on vist nii, et mida laiem lenks, seda suurem võiks olla tagasipaine. Mulle 72cm lenksuga tundub selline 8-9 kraadi kanti päris mõnus.

arnea
Rattur
Postitusi: 1225
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas arnea » 06. 05. 2014. 13:56

Minu meelest on riser-lenks üks alternatiiv soovitud istumisasendi saavutamiseks. Kui on vaja lenksu kõrgemale saada, siis võid panna sirge lenksu koos järsu stemmi ja/või spaceritega või siis riser-lenksu tavalise stemmiga. Eksperdid oskavad kindlasti öelda kuidas jäigema ja kergema setupi saaks. Mulle tundub, et põhierinevus on esteetiline. Riser-lenks on natuke kenam kui 35 kraadine stem sirge lenksuga.

Kasutaja avatar
mikulaine
Rattur
Postitusi: 452
Liitunud: 17. 07. 2011. 14:42

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas mikulaine » 06. 05. 2014. 14:08

arnea kirjutas:.. Mulle tundub, et põhierinevus on esteetiline. Riser-lenks on natuke kenam kui 35 kraadine stem sirge lenksuga...
Maitse asi. Minu arust võiks riser jääda downhilli ja Harley Davidsoni maailma :D

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7961
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas KaupoR » 06. 05. 2014. 14:38

Riseriga kogemus puudub. Küll aga oman nüüd tiba kogemust laia ja veel laiemaga. Eelmisel aastal 630mm, sel 700. On ikka vahe küll ja mulle meeldib laiem. Täiesti subjektiivne arvamus.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas erikr » 06. 05. 2014. 14:39

Tarmo, küsi Püta käest ka laia lenksu kohta :lol:
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas veloson » 06. 05. 2014. 14:39

tarmo, no mis mõttes mood ja kombed? võta pulk pihku (või miks mitte ka alumiiniumist mõõdulint) ja kummardu ratta-asendisse, näed ise, kuidas randmed loomuldasa hoida tahavad. üks ergonoomiliste alternatiivide pakkuja SQlab on XC lenksu näiteks allapoole kaldega kujundanud ja paneb rõhku tagasikaldenurgale - taustaks oleva uurimistööga tutvunud pole (ei saa eitada, et nemadki seda kommertsi pärast ei tee), aga enda kämmaldega näen korrelatsiooni ja rohkem rõõmu

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3033
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas tarmo » 06. 05. 2014. 15:02

veloson kirjutas:tarmo, no mis mõttes mood ja kombed?
Küss oligi tegelt selles, et plaanin lenksu ära vahetada, aga ei suuda otsustada kas võtta riser või sirge. Kuna ma enam väga võidu sõita ei viitsi, siis mõnusam oleks vast riseriga, asend veidi püstisem. Aga see endine "võistleja" alateadvuses segab ja "käsib" osta sirge, sest sellega saab äkki kiiremat sõitu teha, mis tegelt pole oluline. :) Seetõttu uurisingi hetke trende avalikkuse käest. Ma olen kindel, et ma harjuks kiiresti mõlemaga, seetõttu katsetada ei viitsi. Ma olen selline Floyd Landise tüüpi sõitja, kes ütles, et ta võib vanaema rattaga ka võistlustel käia, vahet ei ole.:) Ja mitte nagu Eddy Mercx, kes sõitis kuuskant taskus ja seadistas kõike võimaikku igal võimalusel.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3972
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas Kirsa » 06. 05. 2014. 15:13

Sain eelmine aasta ühe ratta riseriga ja see riser lendas minust kaugele võssa. Ratta juhitavus oli minu jaoks väga kehv ja tunnetus vigane - mõtlesin juba et rattal midagi viga, aga siis panin flatbari peale ja elu jälle lill.
Samas eelmine omanik kiitis just riserit. Loo moraal, kui sa oled kogu elu ikka flatbariga sõitnud - võta flatbar - alati saab ju stemmiga veidi kõrgemaks asja mängida.

rein69
Rattur
Postitusi: 51
Liitunud: 30. 06. 2010. 04:58

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas rein69 » 06. 05. 2014. 19:37

Minu kogemus.
Rattaks 29 spessu, vahetasin alu originaali karboni vastu, mis osutus suht sirgeks ja lühikeseks.
Äkki viga minus, aga no ei suutnud sellisega sõita. Kõik nurgad olid kuidagi valed.
Sel aastal sain 66 cm kõvera. Ma ei taha öelda, et see on parim, aga ise olen tõsiselt rahul.
Just see, et seadistustamiseks on rohkem võimalusi.
Mida varem te maha jääte,seda rohkem aega on teil järele jõuda

fic
Rattur
Postitusi: 27
Liitunud: 30. 08. 2013. 09:23

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas fic » 13. 05. 2014. 22:11

2lk juttu ja kordagi pole mainitud anatoomilist poolt - mida laiemini käed, seda avatum rinnakorv ning seda suurem kogus õhku kopsudesse ju pääseb. Parandage kui eksin.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3805
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas mart » 13. 05. 2014. 22:38

fic kirjutas:2lk juttu ja kordagi pole mainitud anatoomilist poolt - mida laiemini käed, seda avatum rinnakorv ning seda suurem kogus õhku kopsudesse ju pääseb. Parandage kui eksin.
Anatoomiliselt pääseb õhk takistuseta rinnakorvi juba siis, kui käed õlgade laiuselt lenksul, veel laiemalt hoides sul rohkem õhku lõõtsadesse ee tule.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

JannoR
Rattur
Postitusi: 178
Liitunud: 10. 03. 2005. 13:22

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas JannoR » 05. 06. 2014. 15:53

Can Mountain Bike Handlebars Be Too Wide?, ehk siis kogu teema lühidalt, konkreetselt ning piltidega illustreeritult.

Ailar
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 24. 10. 2010. 09:28

Re: MTB lenksu laius - kas laiem on parem, kui lai on hea?

Postitus Postitas Ailar » 18. 06. 2014. 13:53

Meeldiv sellist arutlust siin foorumis näha!
Mõõtsin lenksu üle, 740 otsast otsani. Ilma gripita on 680, nimetagem seda ghetto laiendamiseks. Jäiga gripi ja alu lenksuga saab seda omal vastutusel teha.
Miks on minu lenks nii lai?

1. Sõida on mugavam, jõudu on rohkem. Kõik aspektid mida siin varem räägiti, lühikesed tõusujupid, kurvidest välja kiirendamine jne. Laskumistel ja kiirel sõidul on ratas oluliselt stabiilsem võrreldes kitsa lenksuga.
2. DH taust. DH ratastel oli mul enamusel 780mm, väga mõnus.
3. Olen päris suur ka, 190cm.

Siis teine küsimus, kas flat või riser?

See on sõidustiili küsimus. Mida madalam lenks, seda parem on võtta tõuse ja seda lihtsamini on ratas maa küljes, sest raskus on madalamal. Kõrge lenksu eelised tulevad välja siis, kui bunnyhoppi tegema hakata. Kui sulle meeldib raja peal pumbata, juurikatest üle hüpata ja muud sellist nauditavat pulli teha, siis on riseril omad plussid.
Hetkel on mul flat peal, aga samas on tõstetud see kõige kõrgemasse asendisse. Järgmisena installeerin õige laiusega riseri.

Minu pikad jalad kergitavad sadula lakke, seega isegi sellises asendis on mu lenks vähemalt sama madal, kui keskmisel harrastajal. Pilt

Lenksu kõrgus väga maitse asi: http://www.pinkbike.com/news/albstadt-b ... -2014.html
Team Vänt

Vasta

Mine “Jupid”