vanakooli trossajamiga jalgratta spidomeeter

Rattadetailid ja abiained. Raamist õlideni.
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
meelisp976
Rattur
Postitusi: 24
Liitunud: 23. 09. 2013. 08:05

vanakooli trossajamiga jalgratta spidomeeter

Postitus Postitas meelisp976 » 23. 09. 2013. 12:35

Mulle sattus maamaja ostuga kaasa 75 aasta jalgratas Sport, millel peal selline mehhaaniline spidomeeter.
http://www.volga.ee/albumphoto_dl/112.JPG

Kas kellegil on kogemusi, kui palju selline mehhaaniline spidomeeter reaalselt veeremist takistab?. Mul tekkis mõte selline spidomeeter panna enda 70-date vene maanteerattale peale, millega suvel aegajalt pikemaid sõite teen. selline kena retrovidin. samas sellistel 100-200 km otsadel vanatehnikaväärilise jalgrattaga sõites mingit lisatakistust veeremisele ei tahaks jälle. hetkel täidab spidomeetri rolli nutitelefon

Endale saadud 1975 aasta Spordi esiratas veereb kangelt, kuid lähemal uurimisel leidsin, et spido trossajami süsteem oli väga must, trossi kõril oli ka murde koht sees jne - kõik see takistas ajami vaba tööd. kõik vajaks puhastamist, trossi kõri vahetamist jne. kuna kõril on murdekoht sees, siis selle kõriga veeremist ma vabaks ei saagi.

ühe pildilise näitena on mul veel Ungaris toodetud? (vähemalt sealt on see 80-datel ostetud) jalgratta spidomeeter (selline on mul ühel tuttaval ratta peal).
http://www.volga.ee/albumphoto_dl/2013- ... .37.50.jpg
sellel rattal esiratas vabalt veerema tõmmates veereb küll kergelt, kuid päris seisma jäämise juures on tajutav ikka teatud takistus.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: vanakooli trossajamiga jalgratta spidomeeter

Postitus Postitas veloson » 23. 09. 2013. 13:18

Kogemuse saad siis, kui näppude vahel ringi ajad. Rattaga edasiliikumisel tervet spidomeetrit märkimisväärseks ei peaks, kui just grammi-inimesega tegemist pole. Trossajamiga spidomeetrite eluiga meie kliimale avatuna väga pikk ei ole, seda kergemini võib roostes ja ummistunud tross puruneda. Aga kui puhtaks ja ilusti käima saab, siis on lusti küll

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3805
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: vanakooli trossajamiga jalgratta spidomeeter

Postitus Postitas mart » 23. 09. 2013. 13:31

veloson kirjutas: Aga kui puhtaks ja ilusti käima saab, siis on lusti küll
Siin müüja ütleb otse kiirusenäidu täpsuse kohta:
Scientific accuracy is not guaranteed. Fun accuracy is guaranteed.
http://www.atomicmall.com/view.php?id=2 ... eter-drive
Kui võtta Sport 1975a väljalase, siis ajastutruuduse säilitamiseks sobib tema külge kodaralt kilomeetrilugeja/odomeeter ja samast aastakäigust Sigma juhtmega spidomeeter mis oli kahe patareiga ja 5cm+5cm sihverplaadiga. Seda Sigmat liigub veel suht palju.
Pilt
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

meelisp976
Rattur
Postitusi: 24
Liitunud: 23. 09. 2013. 08:05

Re: vanakooli trossajamiga jalgratta spidomeeter

Postitus Postitas meelisp976 » 23. 09. 2013. 14:38

veloson kirjutas: Trossajamiga spidomeetrite eluiga meie kliimale avatuna väga pikk ei ole
see mehhaaniline spido, mis mul jalgrattal "Sport" peal on, on täiesti kinnine - klaasi võru on nagu purgi kaas peale kaanetatud ja eks klaasil on korralik tihend vahel. ühtegi kirja asjal peal ei ole ja seega on teadmata ka päritolu/tootja. korpus on mustast plekist ja kergelt roostes. alt on trossi ümber kummist luutsik ja ilmastikukindlus peaks olema ok.

aga ma üritan saada enda spido kergelt käima ja panen selle vist enda rattale peale - pikemal sõidul võin ju lasta trossi reduktorist vahepeal lahti (või kodarast hoova eemale väänata) ja vaadata, kas keskmine kiirus kasvab või ei :)

Vasta

Mine “Jupid”