Jälle kett ;-) (jagatud teema)

Rattadetailid ja abiained. Raamist õlideni.
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
Kasutaja avatar
profit4
Rattur
Postitusi: 412
Liitunud: 30. 07. 2003. 11:22

Postitus Postitas profit4 » 14. 08. 2003. 15:31

taavid kirjutas:
AndreK kirjutas:Mis moodi sa ühe ketiga 4000 km sõidad :?: Mina vahetan ketti ega 600-700 km tagant, rekord on 450 km ja kett oli läbi.
:lol: eks see ikka sõidustiilist ja sõitmise kohast sõltub... ma olen 2+ aastaga ikka üle 4000 km sõitunud oma 4000 eegise rattaga, ühtegi juppi pole vahetanud peale kummide 8) :P :D
müstika :shock: :shock: :shock: , huvitav oleks näha selle tehnika korrasolekut :roll:
cycling is fun, but...it`s deem hard work.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2475
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 14. 08. 2003. 15:31

taavid kirjutas:
AndreK kirjutas:Mis moodi sa ühe ketiga 4000 km sõidad :?: Mina vahetan ketti ega 600-700 km tagant, rekord on 450 km ja kett oli läbi.
:lol: eks see ikka sõidustiilist ja sõitmise kohast sõltub... ma olen 2+ aastaga ikka üle 4000 km sõitunud oma 4000 eegise rattaga, ühtegi juppi pole vahetanud peale kummide 8) :P :D
Ära nüüd pahanda, aga mine ükskord oma 4000 kroonise rattaga hooldusesse ja lase oma kett ära mõõta. Peale seda ostad ka sina uue keti+kasseti+esimesed hammasrattad. Ega sa ei saagi aru kas sul on kett kulunud või ei. Kuis oled juba niipalju sõitnud, on kõik ülalnimetatud (eriti kui tegu 4000 rattaga) ära kulunud. Kui sul nüüd ükskord kett pooleks läheb (ja usu mind - läheb) ja endale uue keti peale paned, selgub et kett viskab üle ja ongi aeg vahetada kogu komplekt välja. Sellepärast ketti vahetataksegi, et teisi komponente liigsest kulumisest päästa.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Postitus Postitas Rivo » 14. 08. 2003. 15:46

AndreK kirjutas:
taavid kirjutas:
AndreK kirjutas:Mis moodi sa ühe ketiga 4000 km sõidad :?: Mina vahetan ketti ega 600-700 km tagant, rekord on 450 km ja kett oli läbi.

:lol: eks see ikka sõidustiilist ja sõitmise kohast sõltub... ma olen 2+ aastaga ikka üle 4000 km sõitunud oma 4000 eegise rattaga, ühtegi juppi pole vahetanud peale kummide 8) :P :D

Ära nüüd pahanda, aga mine ükskord oma 4000 kroonise rattaga hooldusesse ja lase oma kett ära mõõta. Peale seda ostad ka sina uue keti+kasseti+esimesed hammasrattad. Ega sa ei saagi aru kas sul on kett kulunud või ei. Kuis oled juba niipalju sõitnud, on kõik ülalnimetatud (eriti kui tegu 4000 rattaga) ära kulunud. Kui sul nüüd ükskord kett pooleks läheb (ja usu mind - läheb) ja endale uue keti peale paned, selgub et kett viskab üle ja ongi aeg vahetada kogu komplekt välja. Sellepärast ketti vahetataksegi, et teisi komponente liigsest kulumisest päästa.


Kettide kulumisega on nigu on. Minu rekord on min. 600km ja täitsa veninud, nii et mõõdik isegi loksus. Õnneks, läks uus kett peale, ei hakanud viskama. Aga praegune kett on minu jaoks müstika. Tegemist HG73 ketiga, mis läbinud tänasesks 1350km !!! :shock: :shock: :shock: Ja seda mitte siledal teel, enamjaolt ikka metsas turnides. OK, saan aru, et hooaja esimene kett kestis 1100km, kuna pea kogu selle maa läbisil siledatel teedel, aga et teine 1350km, ei suuda ära imestada. Keti mõõdik käis sellel peal nii 50-70km. tagasi, ning lubas veel sõita. Kusjuures, on see veel 6-s. kett kassetti (LX) peal.

taavid
Rattur
Postitusi: 366
Liitunud: 31. 03. 2003. 13:14

Postitus Postitas taavid » 14. 08. 2003. 15:55

AndreK kirjutas:Ära nüüd pahanda, aga mine ükskord oma 4000 kroonise rattaga hooldusesse ja lase oma kett ära mõõta.
ei pahanda. olen vast 2 korda aastas hooldusesse sattunud ja ma olen ikka lootnud, et mehhaanik ütleb, kui miskit vaja vahetada... :oops: :? aga oh mind rumalukest siis või :?:

Kasutaja avatar
Konflict
Rattur
Postitusi: 311
Liitunud: 16. 04. 2003. 20:21

Postitus Postitas Konflict » 14. 08. 2003. 16:39

kust te võtate et kett läbi on ????

ehk keegi viitib öelda?

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2475
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 14. 08. 2003. 16:57

Konflict kirjutas:kust te võtate et kett läbi on ????

ehk keegi viitib öelda?
Kett on läbi siis, kui vatavaks otstarbeks väljamõeldud mõõdik nii näitab.

vaikija
Rattur
Postitusi: 384
Liitunud: 22. 02. 2003. 17:29

Postitus Postitas vaikija » 14. 08. 2003. 17:41

ketti saab iga inimene kodus ise mõõdulindiga mõõta

Kasutaja avatar
Konflict
Rattur
Postitusi: 311
Liitunud: 16. 04. 2003. 20:21

Postitus Postitas Konflict » 14. 08. 2003. 17:47

pikk ta olema peab kas viljandis sellist mõõdikut ka leiab???

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 14. 08. 2003. 20:55

siin teemas ka kettidest juttu
viewtopic.php?t=1906
viewtopic.php?t=2142&start=0
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

taavid
Rattur
Postitusi: 366
Liitunud: 31. 03. 2003. 13:14

Postitus Postitas taavid » 14. 08. 2003. 21:25

profit4 kirjutas:müstika :shock:, huvitav oleks näha selle tehnika korrasolekut :roll:
no minu jaoks ta nagu töötab veel. samas pole kallima tehnikaga eriti sõitnud, pigem kehvemaga - ju ma siis ei oska paremat tahta :P

lugesin ühte teist teemat - "kõigepealt annab märku kulumisest käiguvahetus,käigud lihtsalt ei vahetu ainult heeblit liigutades,vaid peab heeblit veidi peale klõpsu veel suruma" - seda on mõne käigu puhul alati olnud. ja mõned korrad aastas viskab keti maha, vahetan liiga mitu käiku korraga. homme mõõdan ketti kah, siis vingun edasi :D

ja tegelt tehke keegi targem siin küsitlus - ma ikka kahtlen, kas enamus siin nii hoolega kette vahetavad :P

Kasutaja avatar
Corrosion
Rattur
Postitusi: 846
Liitunud: 02. 04. 2003. 16:58

Postitus Postitas Corrosion » 14. 08. 2003. 21:29

taavid kirjutas:
profit4 kirjutas:müstika :shock:, huvitav oleks näha selle tehnika korrasolekut :roll:
no minu jaoks ta nagu töötab veel. samas pole kallima tehnikaga eriti sõitnud, pigem kehvemaga - ju ma siis ei oska paremat tahta :P

lugesin ühte teist teemat - "kõigepealt annab märku kulumisest käiguvahetus,käigud lihtsalt ei vahetu ainult heeblit liigutades,vaid peab heeblit veidi peale klõpsu veel suruma" - seda on mõne käigu puhul alati olnud. ja mõned korrad aastas viskab keti maha, vahetan liiga mitu käiku korraga. homme mõõdan ketti kah, siis vingun edasi :D

ja tegelt tehke keegi targem siin küsitlus - ma ikka kahtlen, kas enamus siin nii hoolega kette vahetavad :P
Vaevalt see nii päris on. ma pean ka oma vasakpoolset XT shifterit natuke rohkem lükkama, et keskmisele hammakale saada. Kulund küll miskit pole, regull ka paigas.
No Pain No Gain

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 14. 08. 2003. 22:01

taavid kirjutas: lugesin ühte teist teemat - "kõigepealt annab märku kulumisest käiguvahetus,käigud lihtsalt ei vahetu ainult heeblit liigutades,vaid peab heeblit veidi peale klõpsu veel suruma" - seda on mõne käigu puhul alati olnud.
Kui tagakäikari tross koos kõridega on kulunud (teflon vms. iganes kiht maha tulnud) siis esineb ka sellist asja. Ei peak kohe kett/kassett õhtal olema.

tann
Rattur
Postitusi: 372
Liitunud: 05. 08. 2003. 15:11

Postitus Postitas tann » 14. 08. 2003. 22:10

See, et ketti tihti vaja vahetada on tõsi.......miks aga mõned ühe ketiga sõidavad palju rohkem kui teised???........ma arvan, et see oleneb jalast........mina ntx sõidan ka mitu tuhat enne kui vahetada on vaja .......asi selles, et lihtsalt pole jalas seda toorest jõudu nii palju ja arvan, et kerin lihtsalt kergemate käikudega rohkem ja see hoiab ka ketti nii ruttu venimast :idea:

Vanust mul 20 ja jalgrattur ma pole, nii et puudub 'veel' jalg millega nii kõvasti vajutada :wink:

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Postitus Postitas Oliver » 15. 08. 2003. 08:09

profit4 kirjutas:
taavid kirjutas::lol: eks see ikka sõidustiilist ja sõitmise kohast sõltub... ma olen 2+ aastaga ikka üle 4000 km sõitunud oma 4000 eegise rattaga, ühtegi juppi pole vahetanud peale kummide 8) :P :D
müstika :shock: :shock: :shock: , huvitav oleks näha selle tehnika korrasolekut :roll:
Müstika jah, kuid mina sõitsin ennem oma acera/alivio rattaga ka ühe keti ja kassetiga vähemalt 5000km. Siis ostsin keti (100.-) ja kasseti (300.-) ja jälle 3 kuni 4 aastat hooletu (aastakilometraaz oli lihtsalt nii väike). St. eelmise ratta ülalpidamiskulud olid olematud.

Praeguse deore/lx/xt rattaga on juppide vastupidavus tundub olevat 3x väiksem ja nad maksavad vähemalt 3x rohkem.

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Postitus Postitas Andrus K » 15. 08. 2003. 08:16

mul shimano hg-73 ja umbes 2000 sellega sõidetud ja nüüd on küll juba jama majas. Ruttu vahetama. Raske rauaga ei pane. Hg-73 oli vist kusagil võrdlus-tabelis ka suht kõva sõna vastupidavuse jms. osas :roll:
Aga 1600 peal polnd veel midagi viga :roll:
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2475
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 15. 08. 2003. 08:35

Näiteks täna löön hooga HE ukse jalaga lahti, viin enda ja naise ratta hooldusesse. Vahetan ära oma HG 53 ja nähtavasti ka kasseti (keti läbisõit 650 ja kassetil 4 ketti). Naise rattal (Scott Timber 1997) pole siiani ketti vahetatud, läbisõit ma pakun 3000 km ja arvan et seekord ka veel ei vaheta. Sihuke lugu :wink:

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Postitus Postitas Gunnar » 15. 08. 2003. 08:51

AndreK kirjutas:Kui sul nüüd ükskord kett pooleks läheb (ja usu mind - läheb) ....
minule on see ikka veel müstika, mix peaks üks kett pooleks minema, mina sõitsin kassetiga 2 ketti (~6000 km) ja ragistan mõnuga metsaski, täitsa tavaline asi, et vahetan käiku keset järsku mäge, niiet valus kuulata (kui kett juba nati kulunud) ja mitte muffigi ple juhtunud. Massi mul 75+kilo ja kett old HG53, KMC9200 ja praegast PC69.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2475
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 15. 08. 2003. 09:01

Gunnar kirjutas:
AndreK kirjutas:Kui sul nüüd ükskord kett pooleks läheb (ja usu mind - läheb) ....
minule on see ikka veel müstika, mix peaks üks kett pooleks minema, mina sõitsin kassetiga 2 ketti (~6000 km) ja ragistan mõnuga metsaski, täitsa tavaline asi, et vahetan käiku keset järsku mäge, niiet valus kuulata (kui kett juba nati kulunud) ja mitte muffigi ple juhtunud. Massi mul 75+kilo ja kett old HG53, KMC9200 ja praegast PC69.
Asi on väga lihtne - kett venib nii välja , et läheb klõpsti pooleks. Kui kett pikemaks venib, siis ega kuskilt materjali juurde ei tule - venib ikka see sama olemasolev metalli sulam - aina õhemaks. Kui sa kunagi oled äkki tehnilist mehhaanika õppinud, ehk siis saad paremini aru. 8)

Kasutaja avatar
Arbo
Rattur
Postitusi: 602
Liitunud: 02. 05. 2003. 08:41

Postitus Postitas Arbo » 15. 08. 2003. 10:22

AndreK kirjutas:
Gunnar kirjutas:
AndreK kirjutas:Kui sul nüüd ükskord kett pooleks läheb (ja usu mind - läheb) ....
minule on see ikka veel müstika, mix peaks üks kett pooleks minema, mina sõitsin kassetiga 2 ketti (~6000 km) ja ragistan mõnuga metsaski, täitsa see sama olemasolev metalli sulam - aina õhemaks. Kui sa kunagi oled äkki tehnilist mehhaanika õppinud, ehk siis saad paremini aru. 8)
Ja kui mehaanikat pole õppinud, siis meenuta, kuidas lagritsakommi või marmelaadi murrad.. alul venib veits ja siis lupsti katski...;)

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Postitus Postitas Oliver » 15. 08. 2003. 10:58

Arbo kirjutas:Ja kui mehaanikat pole õppinud, siis meenuta, kuidas lagritsakommi või marmelaadi murrad.. alul venib veits ja siis lupsti katski...;)
Kas keti metall ikka venib (üliväikseid murdosi ei arvesta)??? Või tõmmatakse sirgeks punnis lülid (nendel kettidel millel on) ja kõik liikuvad osad kuluvad hõõrdumise tagajärjel. Põhiliselt toimub metalli painutamine ja kulutamine. Kas kett puruneb tifti juurest või on tõesti keegi teist saanud keti katki ka lüli keskelt (nii, et lüli otsad on terved)?

Kasutaja avatar
oddo
Rattur
Postitusi: 205
Liitunud: 31. 03. 2003. 19:22

Postitus Postitas oddo » 15. 08. 2003. 11:12

Kuskilt jäi silma, et lülisid ei "venitata" välja. Pikkus tuleb lülide liitekohtade kulumisest. Sõidul sa ju väänad lülisid pidevalt üksteise suhtes.
Oddo

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 15. 08. 2003. 11:17

Ametlikult kett oluliselt ei veni. Kulumisest tekivad lõtkud ja kui on paindega lülid, siis need võivad sirgemaks koolduda - kokkuvõttes on kett selle tulemusel pikem - kulunud. Keti kulumine olevat peamiselt tingitud keti mustusest ja musta keti puhul rakendatud jõust. Kui suudad keti rullid alt puhtad hoida, siis kestab kauem ja ei kulu nii palju isegi raske tallaga sõtkudes. Enne õlitamist tuleks ketti puhastada, et rullide alt sodi kätte saada.

Keti puruksastumine on eraldi teema. Kuna 9k kett on peenem, siis on see ka nõrgem. Kui raske rauaga sõita, siis võib jõud päris suur olla ja keti puruks tõmmata. Ma pole uurinud, et mis kohast kett tavaliselt katki läheb. Igatahes ka uue keti pidavat saama puruks astuda.

Loom
Rattur
Postitusi: 177
Liitunud: 15. 06. 2003. 08:06

Postitus Postitas Loom » 18. 08. 2003. 07:20

Minul hakkab asi kohe ragisema kui kett läbi on. Raskelt pedaalile astuda üldse ei saa ja väntamine ei kulge enam ühtlaselt vaidkerged nõksud on sees. Huvitav on aga see, et kui keti täitsa kuivaks nühkisin bensiiniga, sai veel sõita küll, aga nii kui õli peale panin, oli täiesti võimatu.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3805
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Postitus Postitas mart » 18. 08. 2003. 22:03

erikr kirjutas:siin teemas ka kettidest juttu
viewtopic.php?t=1906
viewtopic.php?t=2142&start=0
Olen keti venimisest ja puruks astumisest säärased tegureid leidnud:
* Saad kallimate/paremate? komponentidega ratta. Ntx Aliviolt lähed XT peale. Hakkad kohe raskema rauaga vajutama. Kiirendades ja mäest üles ikka püsti vändates. Sest asi (pood ütles, et kvaliteetsem ja kannatab koormamist) ju töötab.
* Lähed 7/8 tagakäigulisest (kett on siis narrow) 9 tagakäigulise peale (kett on siis ultra/extra/super narrow) Kuna kett on kitsam, siis kuluvad ka keti tihvtid kiiremini. Nende kokkupuute/tööpind pukside sees on ju väiksem.
* Paremate komponentidega sõidad rohkem variandiga, kus kett hammakatel suht viltu. Ntx ees väike ja taga väike. Sest asi ju töötab. Tagajärjeks sisemiste lüliavade kiirem väljavenimine/kulumine.
* Üldfüüsis on paranenud ja jalg lihtsalt raskem/tugevam. Ei ole enam põhjust/tahtmist kerida.
* Rajad/trassid kujunevad tänu paremale treenitusele pikemaks, seega enam võimalusi, et tagasiteel ca 10-30 kilomeetrit sõidad õlist/vahast otsasaanud kuiva, krigiseva ketiga. Too jälle venib.
* Võisteldes ca 2-3 tundi on sul täitsa suva, mis jalgevahel toimub. Liituvad enamus eelpool öeldud teguritest.

rootsikunn
Rattur
Postitusi: 23
Liitunud: 27. 04. 2003. 11:49

Postitus Postitas rootsikunn » 19. 08. 2003. 15:47

mul keldris üx GT Aggresson 3.0 SL ja sellega on sõidetud mingi 8000km ning siiamaani ple vahetatud ketti ega hammakaid. ja praegustel TEC-i võistlustel sõidab see ratas harrastaja käe all mingi 500 piirimail. mudu ise vahetan kha ketti kusagil 800km tagant koos hammakatega.

Vasta

Mine “Jupid”