Nõuka jalgrataste raami suurused?

Komplektsed jalgrattad. MTB, Road, Trekk, CC, BMX. ...
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
Paadialune
Rattur
Postitusi: 2
Liitunud: 11. 11. 2018. 21:33

Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas Paadialune » 11. 11. 2018. 21:48

Kas keegi teab, millises suuruses raame järgnevate mudelite kohta on võimalik leida (ennekõik suuremad TT > 56)
1. Start-Sošše/Sport
2. XB3
3. Tšempion
4. Turist/Sputnik

Ennekõike huvitab XB3 ja Start-Sošše ja suuremad raamid. Ise nooremst põlvast ja sõnagi vene keelt ei mõista, seega veebis tuhnima ei hakka. Lääneruumis nendest mudelist tõsiselt ei räägita (võib-olla ei peakski). Aga endal huvi, et kas leian mõne suurema raamiga mudeli - olen 54-56 TT (Top-tube) mõõdus raame näinud, aga kurat suuremid mitte - küsimus kas neid üldse ongi? Eks tootmisaastad mängivad ka rolli, aga esialgu piisab mulle ka üldisest infost.

Leidsin huvitava teema Veloclub arhiivist Nõuka rataste kohta:
viewtopic.php?t=46898

Ette tänades!

andresle
Rattur
Postitusi: 760
Liitunud: 03. 11. 2009. 09:30

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas andresle » 12. 11. 2018. 10:35

Tehti ka suuremaid. Enamus, mis poest osta sai, olid 58 cm (C-T) (2 sõrme mahtus ees kahe toru kokkusaamiskoha vahele), kuid oli ka 60 cm ja suuremaid. Enda harimiseks, kui venkut ei mõista, kasuta Google tõlget inglise keelde. Inglise-vene oli küllalt pädev. Venelaste jutust muidugi tuleb osata tsenseerida, sest nad kipuvad nõuka-asju üle kiitma ja neid paremaks rääkima, kui need tegelikult olid. Edu raami otsimisel!

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas marion » 12. 11. 2018. 11:11

andresle kirjutas:Tehti ka suuremaid. Enamus, mis poest osta sai, olid 58 cm (C-T) (2 sõrme mahtus ees kahe toru kokkusaamiskoha vahele), kuid oli ka 60 cm ja suuremaid.
Aga väiksemaid?
Mul on pigem pilt silme ees, kus kõik sõitsid natuke liiga suurte ratastega.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 939
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas veloson » 12. 11. 2018. 12:17

Eks ikka tuli suurem raam osta. Hakatised ju kasvavad, suuremast jagus kaheks kasvuperioodiks.

Kas teema algatajal on a/o-uuringute soov või vajadus omale ühe konkreetse (ägeda) raami ostmise pärale?
"Minagi olin üks neist tuhandetest maapoistest, keda harisid põhiliselt vanavanemad ja jalgratas."
Sina võid aga saata mõned eurod ja harida ennast hõlpsasti hangitava kirjanduse abil: müüa peamiselt jõuanduriga treenimisele keskenduvat lektüüri Coggan, Allen, Friel, Passfield jt

Kasutaja avatar
riho
hobisportlane
Postitusi: 4469
Liitunud: 11. 09. 2003. 17:26

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas riho » 12. 11. 2018. 15:39

marion kirjutas:
andresle kirjutas:Tehti ka suuremaid. Enamus, mis poest osta sai, olid 58 cm (C-T) (2 sõrme mahtus ees kahe toru kokkusaamiskoha vahele), kuid oli ka 60 cm ja suuremaid.
Aga väiksemaid?
Mul on pigem pilt silme ees, kus kõik sõitsid natuke liiga suurte ratastega.
Vanakooli rataste geomeetria oli teistsugune (toptube oli horisontaalne mitte tänapäevaselt sloppy). See tekitas visuaalis mulje eriti suurest raamist.

Aga Nõuka ajal mängis kindlasti oma osa ka fakt, et sõideti rattaga, mida ostuhetkel kaubandusvõrgus saada oli. Rattatrennides oli raamide valik veidi suurem, aga keskmisest suuremaid (mu enda kogemus) väga ei liikunud. Tõenäoliselt keskmisest väiksemaid ka mitte.

Vene ratta raame me sentimeetrites ei lugenud. Mõõduks oli skaala 1-5. Mõõtühikuks oli sõrmede hulk, mis mahtus headtubele toptube ja downtube vahele. Sõrmede suurus oli igal ühel erinev, aga valdavalt osati oma sõrmi vasava koefitsendiga läbi korrutada.

Paadialune
Rattur
Postitusi: 2
Liitunud: 11. 11. 2018. 21:33

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas Paadialune » 12. 11. 2018. 22:43

Aitäh väga kiirete vastuste eest.
Palju n-ö suuremad, mida müüakse praegu ja ise näinud on pika stem-iga. Ise olen 1.91 m pikk. Ning paljudel pikematel on näha, et raam väike ning üritatakse kohandade 11-13 cm stemiga. Nüüd, tean et võib leida isegi suuremat raami.

@andresle
Tänud, senini ise ainult kuni 56cm näinud. Olen natukene tõlkinud aga küsimus on juba kust otsida vene rataste kohta ka vene keeles infot. Ehk esmalt vaja otsida allikas, mida tõlkida. N-ö "reverese translate" otsingusse ja siis tõlkida ümber. Vaatan, et tõsisema huvi korral võtan ette. Aga ma arvan, ja õigesti, et Eestis kindlasti inimesi kes nõuka rattaid tunnevad. Seetõttu kirjutasingi siia.

@veloson
Pikemas perspektiivis on plaan mõni endale osta-leida ehk ei otsi midagi ägedat vaid pigem vana-rauda millele elu anda. Varu juppe on natuke juba olemas. Loomulikult võid saata kirja teel mõne pakkumise. Ise aktiivselt ei otsi, lihtsalt kolan veebopoodides ringi ning küsin küla pealt ja tuttava-tuttavalt, et kellel veel kuuri peal kola.

@riho
Tean geomeetria osas. Raami kolmnurk vähe teine. Seda küll, et vanasti teine mõõtühik, aga tänapäeval kõigil mõni mõõdupuu käepärast. Kui nüüd üldist kommentaari lisada, siis on jätnud suht imeliku mulje, et ka siin nii paljud müüvad võrdlemisi kalleid-häid rattaid n-ö suurustega - täiskavanud, sobib 1.8m alates jne, laps, teismeline, kõrgu puusast jne. Saan aru, kui osta.ee -s nii tehakse, aga siin eeldaks, et inimesed mõistavad, et ratast ei valita ilu, ega käikude arvu järgi vaid sobivuse. Nõuka rattalt ma suuri ootusi ei eelda, aga 56 on kindlast minu pikkusele väike ning hakkab tervise peale.

Ise olen harrastaja-algaja, ning aeg-ajalt on soov mõni ratas romudest kokku panna olgu see siis endale või kellelegi teisele.

Korra pakuti mulle juba keevitamist, aga siis on teade, et ratta raami päris sirgeks ei saa. Mõni mm läheb ikka mööda. Suurim raam mida näinud on 63cm (vist Helkama) ja väidetavalt ka tehase toodang.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 939
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas veloson » 14. 11. 2018. 17:55

Laiapillutud, aga ikkagi küsimusele vastavad infokillud annab http://veloretro.ru/ - valdavalt käsiraamatutes CT 540, 560, 580, 600mm.

nt 1977 ХВЗ В-542-01 /спортивный велосипед экспортный Pilt

või nt 1985 ХВЗ 153-421 спортиво-туристские Pilt

või hoopis последней серии Старт-шоссе 1990 ХВЗ 155-411 Старт-шоссе 1990 Pilt

ХВЗ В-551 Чемпион 1959 Pilt

Pilte soovitan tööpäeva sees ära vaatama mitte hakata, liiga palju. Vaatamist on isegi kaalup**le, väga paljud tootjad pole häbenenud rataste kaalusid kirja panna.
"Minagi olin üks neist tuhandetest maapoistest, keda harisid põhiliselt vanavanemad ja jalgratas."
Sina võid aga saata mõned eurod ja harida ennast hõlpsasti hangitava kirjanduse abil: müüa peamiselt jõuanduriga treenimisele keskenduvat lektüüri Coggan, Allen, Friel, Passfield jt

vanaain
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 01. 04. 2009. 21:05

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas vanaain » 15. 11. 2018. 19:11

Pensionäri meenutused, 70-ndate algusest: Oma 176cm juures oli mul 2 ja 3 raam.Aga Oja Raulil oli kõige suurem raam ja kaks sadulatoru kokku keevitatud.Ratta kaal oli 11, .Aga õigevarsti oli pärissõitjatel juba Colnerid ja need tundusid visuaalselt suuremad.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 939
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Nõuka jalgrataste raami suurused?

Postitus Postitas veloson » 16. 11. 2018. 11:40

Huvitav, ESBL kirjutab, et Oja Rauli vormisoleku strateegilised mõõdud olid 183 cm, 75 kg - kas pikendamise põhjuseks olid tõesti pikad jalad või oli õiges mõõdus raam defitsiidis?
"Minagi olin üks neist tuhandetest maapoistest, keda harisid põhiliselt vanavanemad ja jalgratas."
Sina võid aga saata mõned eurod ja harida ennast hõlpsasti hangitava kirjanduse abil: müüa peamiselt jõuanduriga treenimisele keskenduvat lektüüri Coggan, Allen, Friel, Passfield jt

Vasta

Mine “Jalgrattad”