Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Komplektsed jalgrattad. MTB, Road, Trekk, CC, BMX. ...
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
cooloox
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 02. 07. 2016. 19:00

Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas cooloox » 28. 05. 2018. 19:28

Tere!

Olen plaaninud osta uut ratast ning sooviks alustada mingi diskussiooni, et saada aru kas mul on üldse uut ratast vaja.

Hetkel on mul ca. 4000? km läbi sõitnud ~10 a vana maastikuratas Classic Discovery 2.0 XL raamiga, millele olen ise teinud enam-vähem kapitaalremondi (ei olnud väga tore kogemus arvestades neid hiina juppe mis sinna külge on pandud). Mul on ka M raamiga linnaratas Crescent mis on ehk 20 a vanem ja mis vajas hoolduse poolest prantsuse päritolu detailidele sisuliselt ainult uut määret (tore kontrast vastupidiselt Classic'u hooldamisele kus kõik koonused jms kuluvosad? olid mingil määral deformeerunud).

Kuna sõidan 80% kergliiklusteedel aga vahest kiikan läbi kruusatee ka järve äärde, panin Classicule alla Impac Streetpac kummid, seega nüüd on mul selline kiirem hübriiditaoline elukas. Ta on mind hästi teeninud, kuid kuidagi tunnen, et juba proovimise pärast tahaks uuendusi.

Kui nüüd arvestada sellise poolvõhiku tausta, siis millest üldse peaksin alustama uue ratta valikul? Lisan mõningad mõtted millest üritan lähtuda:
- Kas tasuks vaadata kasutatud rataste poole?
- Kas nt. Merida on okei valik? Millise hinnaklassi? Või Trek? Või Author? Ise arvan, et äkki peaks hinnavahemik jääma 500-1000 € vahele? Pole aimugi.
- 1-käigulised on saanud populaarseks. Kasutan ise samuti 90% 3x6 käiku. Samas kuidas ma sellega Riia mäest üles saan? :D
- Sõidan palju linnas ja kasutan ratast transpordivahendina. Meeldib pigem kiiresti sõita, keskmiselt ~30km/h. Hübriidratas siis äkki? Trekking bicycle?
- Hüdraulilised pidurid, kas vastupidavuse/lihtsuse mõttes oleks asjalik vältida? 500+ € Merida ratastel nagu muud peal polekski...
- Äkki peaksin lihtsalt oma olemasolevat ratast uuendama? Nt. uued jooksud alla.
- Peaksin äkki kvaliteetsed jupid ostma ja ratta ise kokku panema?

Põhjus miks ma uut ratast tahan, on see, et nüüd oskan ma ratta eest paremini hoolt kanda, kui 10 a tagasi ning soovin ette võtta mõne pikema tripi Eestis, ratas võiks korralikult vastu pidada - oma Classicut ma kahjuks enam nii palju ei usalda ja Crescent on mulle väike. Olen 183 cm pikkune meesterahvas.

Ise olen vaadanud taoliste eksemplaride poole, aga vajan nõu.

Suvaline "Trekking" ratta näide Osta.ee'st
Pilt

Suvaline Merida millel on ilus värv (sorri, võhik) ~500€ veloplussist
https://www.veloplus.ee/et/toode/ratas- ... line-47136
Pilt

Viited eelmistele taolistele teemadele on igati teretulnud jne. :)

EDIT: Sõidan rattaga iga päev. 100km nädalas. Talviti pigem ei sõida üldse, aga võimalus võiks olemas olla.

maalane
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 05. 02. 2018. 10:05

Re: Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas maalane » 01. 06. 2018. 11:18

Päris ühte ratast, mis kõikideks sõitudeks ideaalne oleks pole võimalik saada. Pigem peaks valik hübriidi poole kaldu olema. kui lähtuda matkamissoovist, siis tuleb jälgida, kas vastavad raamikinnitused pakiraamile on olemas. Olemas on ka sadulatoru külge käivad pakiraamid, ent kuidas need ennast reaalselt matkates õigustavad ei tea öelda, isiklik kogemus puudub. Parima tulemuse saad muidugi kui ratta koostad vastavalt oma eelistustele(sadul, pedaalid, rehvid, käiguvahetus, jne...) Eks tulemus sõltu sellest, kui suur on eelarve. Samas kõiki juppe ei pea soetama korraga, see annab aega raha koguda ja osta juba soovile vastav asi. Millele veel mõelda tasuks on amort. Kas juba korralik amort või loobuda sellest sootuks. Kui soovid esipakiraami matkamiseks paigutada, tuleb ka see teema läbi mõelda.

martr
Rattur
Postitusi: 195
Liitunud: 31. 10. 2013. 17:01

Re: Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas martr » 01. 06. 2018. 13:11

- Jah, kasutatud rataste poole tasub vaadata küll, kuid kui sa ise väga hästi ei orienteeru rataste seas, siis parem näita ratas enne lõplikku otsust mõnele mehaanikule ette.
- Merida, Author, Classic- kõik on väga OK tootjad. Põiline erinevus erinevate tootjate puhul seisneb raamigeomeetrias. Ühe alumiinium ei ole kergem/tugevam, kui teisel ning ratta komponendid (jooksud, pidurid, käiguvahetus) on ikka samad. Odavamad pakkumused on poes reeglina ratastele, mis on seisma jäänud. See ei tähenda, et need halvad rattad oleks. Erinevate tootjate garantiitingimused võivad olla erinevad.
- Kui sa ei ole kindel, kuidas sa fixie'ga Riia mäest üles saad, osta käikudega ratas ;)
- Hübriidiga keskmist 30kmh hoida on paras tegu. Võimalik, aga peab hea jalg olema. Igapäevase transpordivahendina on hübriid väga OK.
- Hüdraulilised ketaspidurid on väga OK töökindlusega. Pigem on sellistega jama rohkem, kus on trossiga lahendus.

Kui ratas on korralikult hooldatud, siis peab iga ratas pikema treti Eesti peal vastu. k.a Sinu vana Classic.Vii ta hooldusesse, seal mehaanik ütleb täpselt ära, mis vaja teha, et muretult kulgeda.

cooloox
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 02. 07. 2016. 19:00

Re: Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas cooloox » 04. 06. 2018. 22:34

Tänud vastuste eest! Hea teada, et enamikus kõik firmad sõita kõlbavad. :D Esialgu tahaks endale selgeks teha, mis tootja jooksukomplekt võiks ostetaval rattal olla, et tänapäevases mõttes oleks tegemist kvaliteetse asjaga. Kas mingist hinnaklassist on jooksudel ka kinnised laagrid, mitte vanakooli koonustega süsteem? Keskjooksu panin ma praegusele mõlemale rattale 'sealed cartridge' ehk suletud kassettsüsteemi. Kas mõnedel jooksudel on ka suletud laagrid? See tundub mulle igatahes töökindlam variant kui koonuste reguleerimine.

Btw naljakas ongi see, et 30 a vana kasutatud jalgrattal keerad ühe korraga koonusemutrid kinni, ja saab nii parajalt et veereb mängleva kergusega ja loksu sees pole. Classicul ei saa seda mitte kuidagi parajaks :'( ikka kas login või liiga kinni. Tahaks eelkõige enam-vähem kvaliteetseid jookse. Siis uuriks edasi mis veel eelistusteks oleks.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3802
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas mart » 05. 06. 2018. 10:40

Et siis otsid oma 26" ratastega Classicule
https://osta-ee.postimees.ee/jalgratas- ... 43229.html
paremaid rattaid/jookse, mis kinnistel laagritel?
Ja kui need saad, siis hakkad käiguvahetust uut otsima ja siis uut amorti otsima ja siis uut raami otsima jne.
Pigem hoia olemasolev korras või sebi täiesti teine isend.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

cooloox
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 02. 07. 2016. 19:00

Re: Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas cooloox » 05. 06. 2018. 11:56

Aitäh Mart! Teise isendi valiku mõttes kuluks kommentaari kõrvale mõni soovitus ka ära! ;)

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3802
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Uue ratta ostusoovitus poolvõhikule (ehk ei suutnud seda foorumit läbi tuhlata)

Postitus Postitas mart » 05. 06. 2018. 13:12

On suht võimatu mõnd konkreetset mudelit/lahendust pakkuda. Kõik eelpool sõnavõtjad on seda maininud. Ühe ratta valimine on lõputu kompromiss - üks ei liigu piisavalt kiirelt/kergelt maanteel, teine ei liigu piisavalt kiirelt lahtisel kruusal, kolmas ei võimalda täispakkidega matkamist, neljas on õnnetu liivas ja mudas jne. Mistõttu on paljudel, kel hoiustamisruumi, mitu ratast kõigeks erinevaks.
Kindlasti ära osta Maxima, Prisma kraami - see on neile, kes vajavad rattakujulist eset. Ja jäävadki neid esemeid remontima ja täiustama.
Küll sa õige/sobiliku ratta ära tunned, kui pakutakse või teda rattapoes kohtad.
Rattapoe hinnad on hooajal alati kõrged, kuna enamus ostab samaaastamudelit järelmaksuga.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Vasta

Mine “Jalgrattad”