Otsin jalgratast orienteerumiseks

Komplektsed jalgrattad. MTB, Road, Trekk, CC, BMX. ...
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
zoftoz
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 21. 11. 2010. 20:49

Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas zoftoz » 21. 11. 2010. 21:16

Tere kõigile! Kuna ma rattaorienteerumise kohta ühtegi teemat leida ei suutnud siit foorumist, siis lõin uue.

Soov on osta jalgratas põhiliselt rattaorienteerumiseks. - orienteerumispäevakud, seiklusspordivõistlused (nt XDream) jt sellist iseloomu sõidud. See tähendab, et ratas peab sobima sõiduks asfaldist kuni kõige hullemate ja konarlikemate metsaradadeni. Vesi ja lõputu pori garanteeritud. Vahel on vaja ratast suisa seljas tassida. Niiet ratas peaks selle sopa, regulaarse pesemise, oksad ja kännud välja kannatama.

Enda pikkus 185, kaal 74. Väga kange rattur pole, aga plaan on asjaga tõsiselt tegeleda edaspidi ja seiklusspordivõistlustel paremate hulgas sõita. Kilometraaži aastas palju ei koguneks. Teisi alasid on ju ka vaja treenida :)

Rattalt ootan lihtsalt öeldes vastupidavust ja universaalsust. Tahaks 6000 krooniga hakkama saada. Kas on üldse reaalne? Või mis hinnast alates tasuks vaadata, et korralik abimees saada? Sobiks ka vähe kasutatud ratas.

Nt ketaspidurid oleks väga asjalikud, aga arvestades karme maastikke, kas ei ole liiga suur oht neid ära lõhkuda?

Niiet kellel on kogemust, eriti rattaorienteerumises, palun jagage tarkust.
Mis hinnaklassi vaadata?
Kas valida tootja, komponentide taseme või millegi muu järgi?
Milline oleks parim ajastus võimalikult odavalt ratas soetada?

Oliver

t7pi
Rattur
Postitusi: 28
Liitunud: 07. 04. 2006. 13:10

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas t7pi » 22. 11. 2010. 15:15

kui mina läksin täpselt samade nõudmistega (xdream ja muu muda) poodi, siis lahkusin sealt odavama otsa Scott Scale'iga.
nimelt ei soovitatud ketaspidureid, sest jah - lõhkumise oht on suur. porikad olla mõtetud, need pidavat kiiresti kusagile põõsasse ära kaduma. ise panin külge kahepoolsed pedaalid, klipp ja tavaline, et ka naastaritega saab vändata pedaale vahetamata.
o-võistlustel olen ringi vaadanud, paljudel on merida matts versioonid.
minu meelest uue ratta ostmiseks on hea aeg jaanuar-veebruar, sest siis eelmise (mõnikord ka üleeelmise) aasta mudelid on isegi -40% odavamad. kasutatud ratta ostmiseks on just praegu hea aeg, hooaeg enamustel läbi.
aeglaselt saab kauem sõita

Rain
Rattur
Postitusi: 220
Liitunud: 12. 02. 2008. 15:23

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas Rain » 22. 11. 2010. 16:10

Olles ca 6-7 aastat tipptasemel seiklussporti harrastanud, pisut rattaga orienteerunud (kehval tasemel) ja servast rattaspordiga kokku puutunud, siis mulle isiklikult tundub, et 6 000 eeguga ratast leida, mis vastaks sinu nõudmistele (kerge, vastupidav, töökindel, kiire jne jne) on suhteliselt keeruline. Pigem arvan, et kui summa kahega korrutad on sul seda plaani lihtsam realiseerida. Kindlasti vaata foorumi müügikuulutusi ja kaalu kasutatud ratta ostmist.

Kuigi rattaid on igasuguste teeolude jaoks, siis seiklemiseks ja MTBO harrastamiseks sobivaim on endiselt maastikuratas. Muda, kive ja kände pole xdreamil oluliselt rohkem kui tavalisel MTB võistlusel. MTB võistlustest eristab vaid see, et mõnikord tuleb ratast rohkem lükata ja kanda ning keskmised kiirused on pisut madalamad. Pikkadel võistlustel võivad keskmised kiirused olla 6-10 km/h ja see tähendab tundide viisi ratta lükkamist. Seega võiks su ratas võimalikult kerge olla.

Hinnaklassi ja marki soovitada ei oska.
Mina soovitaks osta pisut parema ratta kui eelarve kannatab:)

Kindlasti vali ketaspidurid- kunagi ehk vaatad suuremalt kui Xdream ja tahad osaleda mõnel välisvõistlusel. Pikad võistlused kulutavad kõvasti klotse ja pöidasid ning tihti juhtus, et pöiapiduriga sõites tuli klotse vahetada ka võistluse ajal. Kindlasti ei ole vaja põdeda, et seiklussport ketaspidureid hävitaks. Küll aga on sul nendest kõvasti kasu! Unusta pöiapidurid!

Kindlasti vali võimalikult kerge raam ja jooksud.
Ma arvan et võistlemiseks Xdreamidel ja MTBO võistlustel oleks väga hea omada XT tasemel juppe. Hakkama saab ka odavamate juppidega, aga seda siis ilmselt millegi arvelt.

Amort peaks olema lukustatav ja suhteliselt heal tasemel. Jäiga kahvliga sõites käib iga teekonarus läbi plansheti ja lugemine muutub keeruliseks. Samas on hea pikkadel siledatel lõikudel amort lukku keerata.

Ja peaasi, et ilus on:)

Genry
Rattur
Postitusi: 321
Liitunud: 15. 06. 2010. 14:37

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas Genry » 23. 11. 2010. 14:53

Tere,

müün ise sellist:

http://www.hawaii.ee/index.php?id=35685&product=1266

Müüa Scott sub20, garantiiga, hind 8000kr

Müüa HW ostetud (2010 suvi) Scott sub20, kilometraas alla 200km - naine käis Kakumäe-kesklinn paar korda. Ratas oleks kiirem kruusal kui seda on kuni 30 tuhat maksev MTB, aeglasem raskel pinnasel kui ca 20k maksev MTB, ja kindlasti parem igasugustes oludes kui letihinnaga 6-8k maksev ratas. Ratta nö põhieesmärk on olla kiire sirgematel lõikudel kuid veits kohmakas kui tuleb nikerdada jalgradadel ja juurikatel metsavahel.

Genry
Mobile +372 53082317
Training always works best when it’s built around your life, not the other way around.

zoftoz
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 21. 11. 2010. 20:49

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas zoftoz » 28. 11. 2010. 13:03

Kui MTB ja MTBO võistlustel maastiku poolest väga vahet pole, siis äkki mõni, kes otseselt rattaorienteerumisega kokku pole puutunud, oskab ka veel midagi lisada?

Ratta kaal paar kilo siia sinna polegi nii oluline mulle. Esimeses postituses üritasin lihtsalt kirjeldada, mis oludes hakkan ratast kasutama ja tihti on vaja seda ka tassida. Tähtsam on vastupidavus, et ei peaks uut investeeringut liiga vara tegema hakkama. XT jupid on vist kergemad. Kas nad ka vastupidavamad on?
Amort on kindlasti oluline mõeldes kaardialuse stabiilsuse peale. Ehk on veel midagi, millele just orienteerumise mõistes tähelepanu pöörata?

Kas ketaspiduritel on väga vahet eri hinnaklassides?

Tänud seniste soovituste eest!

ToomasL
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 29. 05. 2006. 18:45

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas ToomasL » 28. 11. 2010. 19:27

Olen ise osa võtnud nii xDreamidest kui ka erinevatest maastikusõitudest ja seepärast julgen mõned näpunäited anda. Lisaks sellele oli minu lähteülesanne sama, mis sinul.
Kasutan Merida HFS ratast Shimano LX komponentidega ning pole 4 aasta jooksul peale hoolduse suurt midagi teinud. Korra vahetasin kõik trossid ja see ongi kõik. Aastas sõidan maastikul pisut alla 1000 km. Ratta ostsin kasutatuna ja maksis ta vist 8000.
Kasutan V pidureid ja julgen neid eelistada ja soovitada ketaspidurite asemel. Seda juttu, et V pidur kulub kiiremini kui ketas, ei taha hästi uskuda. Peale 4.aastast aktiivset kasutamist said Sram klotsid lõpuks otsa. XDreamidel olen abistanud neid, kellel pidurikettad kõverad ja olen näinud neid ka katkestamas, sest ketas enam klotside vahelt läbi ei mahu. Endal ei ole piduritega kordagi probleeme olnud.
Pedaalid on Shimano omad ja jätsin külge neil kaasas olnud plastikust platvormid, et vajadusel saaks ka tossuga vändata.
Võistlustel porilaudu ei kasuta- jäävad igale poole kinni ja kaovad ära. xDreamidel on ka seda plastikusodi kraavikallastel piisavalt näha olnud.
Amort on olemas, kuid tunnen puudust lenksulukustusest. Pimedas on paar korda näpud kodarates ära käinud, kui üritasin amorti lukustada.
Kaardialus on mul kah olemas, kuid seda värelevat pilti ei suuda mina lugeda ja seepärast olen lugenud kaarti käest. Sõltub muidugi kaardi mõõtkavast. Eks see on maitseasi- suurem osa esiotsa võistlejaid loeb teda aluselt.
Kummid on siiani kestvad Geax Mezcal (sarnanevad Fast Fredidele)- pole kordagi hätta jäänud. Pöiad Mavic x139- väga rahul, aga hakkavad nüüd pehmeks minema.
Ratast olen ka seljas tassinud- täiesti talutav. Olen teda aastaid tagasi Keava mägedes ka esiratast pidi enda järel lohistanud- sest paduvihmas muutusid tõusud sellisteks, et üles sai ainult neljakäpukil. Ratast kaalunud ei ole, seepärast ei oska kaalu öelda.
Tartu Rattamaratonil 250 piirimail sõitmiseks ja xDreamil A raja 1/3 sees sõitmiseks piisab sellest rattast täiesti. Olulisim on väntaja selle ratta seljas, mitte ratas.
Kokkuvõttes- probleem võib sul tekkida eelarvega, kuid kõik sõltub väntajast ja tema eesmärkidest.

Kasutaja avatar
ristik
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 14. 07. 2003. 18:59

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas ristik » 29. 11. 2010. 13:57

Minu 5 kopikat eelkõnelejatele lisaks -
- Pikematel võistlustel (nt Matkaspordi 36h) muutuvad oluliseks töökindlus/parandatavus ja sõidumugavus.
Seiklusvõistlusel on põhieesmärk lõpetada. Selleks peavad väliskumm ja käigujupid piisavalt vähe kulunud olema. St vaata komponendid selle järgi et õigeaegselt asendada raatsiks.
On olnud radu stiilis 20km otse mööda munakive ja siis 10km paremale mööda treppis kruusa. Selline paneb full suspensioni järele unistama...

Elionil on tähtis kogu rada ühe pauguga läbi põrutada, ilma tee valimise võimaluseta. Seiklusvõistlusel valid ise - väsinult rohkem teed mööda ja ringiga, värskemalt mõni lõige ratas seljas läbi soo jne ;) St rada sõitmiseks on reeglina lihtsam; ja ise oled reeglina täiesti kapsas ratta otsas.

Minu subjektiivne nõu:
- pakutud eelarve juures vahet ei ole, võta mida saad ja jäta natuke kulunud vidinate välja vahetamiseks, remondiriistadeks, valgustuseks jne ka;
- ketaspidurid on töökindlamaks osutunud (eriti kodar katki, ratas kaheksas, pöid õhuke jne juhul)
- tubeless + vaht + varulohv + lapid + pump kamba peale on piisavalt töökindel ja mugavam (vähem rõhku, pehmem sõit)
- toruteipi läheb alati vaja ;)
- kui eelarve >30k siis võtaks full susp
- ja mõtle ka sellele kas bling-bling karbonraami teiste ratastega puntrasse raatsid siduda ja siis köiega ringi lohistada!
- 'mudguard' ette raamile porikate asemel
- pedaal on maitseasi. minul ketsid + tavapedaal ilma korvita, vähem susserdamist.

zoftoz
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 21. 11. 2010. 20:49

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas zoftoz » 29. 12. 2010. 21:53

Mida asjatundjad järgmistest ratastest soovitada oskavad?
  • 1) Merida Matts 40-D
    2) Cube Analog Disc
    3) Trek 4300 Disc
    4) Merida TFS 100-V

t33t
Rattur
Postitusi: 73
Liitunud: 29. 12. 2010. 18:55

Re: Otsin jalgratast orienteerumiseks

Postitus Postitas t33t » 29. 12. 2010. 22:04

Tasub ehk ka corratec.i vaadata: http://www.x-sport.ee/?p=11&op=prod&ID=751 seal hetkel mõningad aled.
Tundus päris hea hinna ja varustuse suhtega rattad olevat.
A ostmisel(eriti selliste nõudmiste puhul) tasub pigem püksirihm mõneks kuuks koomale tirida ja mõni tuhat juurde lisada.
Väga entry levely ratas võib liialt laguneda, topid kohe sujuvalt oma tuhanded sisse ja kaob ka mängurõõm.

Vasta

Mine “Jalgrattad”