29" ratastega MTB

Komplektsed jalgrattad. MTB, Road, Trekk, CC, BMX. ...
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas erikr » 04. 10. 2011. 22:55

vaikija kirjutas: Mulle ka see kummardamine, promomine ja kiremine ei meeldi,aga HEA 29-se paremus on fakt ja ka kõige vintskemad vastuvõitlejad lõpuks annavad alla-sest kaua sa ikka jaksad aeglasema rattaga sõita ja oma põhimõtet " mina küll mingi lammas ei ole,et kõike usun ja kaasa teen " enda sees hoida.
Huvitav oleks mõne aasta pärast neid kommentaare lugeda. Siis sõidavad kõik 29"-stega,sest kõik on juba jõudnud proovida ka häid 29-seid ,ja kõik on avastanud,et see on lihtsalt parem igas elemendis.
(y)
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 251
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Tonis_T » 05. 10. 2011. 07:34

vaikija kirjutas: Siis sõidavad kõik 29"-stega,sest kõik on juba jõudnud proovida ka häid 29-seid ,ja kõik on avastanud,et see on lihtsalt parem igas elemendis.
Jep eriti jõhralt parem on kiirendus.

Kasutaja avatar
meetodimees
Rattur
Postitusi: 141
Liitunud: 04. 08. 2008. 17:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas meetodimees » 05. 10. 2011. 08:28

Tonis_T kirjutas:
vaikija kirjutas: Siis sõidavad kõik 29"-stega,sest kõik on juba jõudnud proovida ka häid 29-seid ,ja kõik on avastanud,et see on lihtsalt parem igas elemendis.
Jep eriti jõhralt parem on kiirendus.
Rääkitakse, et vastupidi: kiirendus ei ole jõhkralt parem.
Rentida carbon raamiga "L"" suurus võistlusrattad: MTB Scott Scale; Scott Spark ja MNT Scott Foil ning rentida MTB rattakohver "Scicon". Info tel. 56 41 3OO

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Villem T » 05. 10. 2011. 08:33

meetodimees kirjutas:
Tonis_T kirjutas:
vaikija kirjutas: Siis sõidavad kõik 29"-stega,sest kõik on juba jõudnud proovida ka häid 29-seid ,ja kõik on avastanud,et see on lihtsalt parem igas elemendis.
Jep eriti jõhralt parem on kiirendus.
Rääkitakse, et vastupidi: kiirendus ei ole jõhkralt parem.
Vahest ollakse iroonilised kuuldavasti?

Kasutaja avatar
meetodimees
Rattur
Postitusi: 141
Liitunud: 04. 08. 2008. 17:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas meetodimees » 05. 10. 2011. 08:42

Villem T kirjutas:
meetodimees kirjutas:
Tonis_T kirjutas:Jep eriti jõhralt parem on kiirendus.
Rääkitakse, et vastupidi: kiirendus ei ole jõhkralt parem.
Vahest ollakse iroonilised kuuldavasti?
Tundub jah. Keegi kildu tahab teha siis võiks naerusmaili lauselõppu panna :D Muidu spetsialistid ei mõista millest jutt käib ja ime siis, et aru ei saada nendest 26"´ste ja 29"´ste teemast.
Rentida carbon raamiga "L"" suurus võistlusrattad: MTB Scott Scale; Scott Spark ja MNT Scott Foil ning rentida MTB rattakohver "Scicon". Info tel. 56 41 3OO

vaikija
Rattur
Postitusi: 384
Liitunud: 22. 02. 2003. 17:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas vaikija » 05. 10. 2011. 08:50

Linnas valgusfooride tagant olen harjunud 0-50-ni jah natuke parema tulemusega. Näiteks just Kristiine ristmikul foori tagant kiirendades sain põske,siis kohe pidur põhja ja sain napilt Statoili ees foori taga pidama. Jälle roheline tuli- läks! Panin täiega niiet perse vänderdas ja... silla all napilt jälle pidama. Väike hingetõmme - nii,roheline tuli- rass,esimene käik sees ja täiega kohapealt. Kõrvalolevalt kaubikult sain haledalt peeruvahele -Jälle raisk! 26-sega tundus parem minek. Siis Liivalaiasse- no sama jama. Haledalt kotti peale igat foori.
Järgmine nädal proovin võtta sisekummid välja ja kergemad jooksud laenata- muidugi ei usu,et see midagi muudab.
Niiet 29" miinustenimekiri kus kirjas:
1.kiirendus 0-... vilets
2.jne
3....
ja no ei jaksagi kõiki miinuseid siin välja kirjutada

Puhas marketing ja promo . Ärme anna alla. Peaks 26-se juppe hakkama koguma pööningule- sest mõne aasta pärast võidusõidu juppe äkki enam ei leia. Kunagi kui need vastikud ketaspidurid tulid,siis kogusin ettenägelikult xtr V-pidureid igaksjuhuks,sest Eestis pole ketast vaja. Nüüd mul olemas. Võin anda ära,sest ma ka nendega midagi ei tee...

Olts
Rattur
Postitusi: 536
Liitunud: 13. 05. 2003. 11:15

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Olts » 05. 10. 2011. 09:07

vaikija kirjutas:Linnas valgusfooride tagant olen harjunud 0-50-ni jah natuke parema tulemusega. Näiteks just Kristiine ristmikul foori tagant kiirendades sain põske,siis kohe pidur põhja ja sain napilt Statoili ees foori taga pidama. Jälle roheline tuli- läks! Panin täiega niiet perse vänderdas ja... silla all napilt jälle pidama. Väike hingetõmme - nii,roheline tuli- rass,esimene käik sees ja täiega kohapealt. Kõrvalolevalt kaubikult sain haledalt peeruvahele -Jälle raisk! 26-sega tundus parem minek. Siis Liivalaiasse- no sama jama. Haledalt kotti peale igat foori.
Järgmine nädal proovin võtta sisekummid välja ja kergemad jooksud laenata- muidugi ei usu,et see midagi muudab.
Niiet 29" miinustenimekiri kus kirjas:
1.kiirendus 0-... vilets
2.jne
3....
ja no ei jaksagi kõiki miinuseid siin välja kirjutada

Puhas marketing ja promo . Ärme anna alla. Peaks 26-se juppe hakkama koguma pööningule- sest mõne aasta pärast võidusõidu juppe äkki enam ei leia. Kunagi kui need vastikud ketaspidurid tulid,siis kogusin ettenägelikult xtr V-pidureid igaksjuhuks,sest Eestis pole ketast vaja. Nüüd mul olemas. Võin anda ära,sest ma ka nendega midagi ei tee...
Kuradi lahe :lol: (y)
see rattasõit on viinud kõik mu finantsid ja .....

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas pärnu rattur » 05. 10. 2011. 09:09

Ainukesed miinused, millest kuulnud olen ja mis ka loogilised tunduvad on:

- Kehvem kiirendus raskemate jooksude tõttu.
- Vedelamad jooksud(kodarad peened, pöiad samuti liiga õhukese seinaga ja praegu ka kitsas rumm), raam ja kahvel(jäikuse saavutamiseks lähevad needki ilmselt raskemaks).
Ärge näkku lööge! [/OT]

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 05. 10. 2011. 09:21

Mati kirjutas: Emotsioonid kõrvale jättes on siiski fakt, et 29er on aastal 2011 teinud maailmas tõsise (revolutsioonilise?) läbilöögi, mida ilmestavad peale halli massi vaimustuse ka medalid. See tuli vist liiga äkki ja liiga edukalt, et sellest kaine peaga üle saada. Edaspidiseks on tõenäoliselt küsimus kas see edu kestab või üllatatakse nt aastal 2012 millegi muuga.
"Edu" kestab kasvõi seetõttu, et progressiivsemad rattatootjad järgmisest aastast enam 26" tippmudeleid ei tooda. Tipud sõidavad niikuinii sellega, mis neile kasutamiseks antakse ja erilist otsustuspädevust neil rattavaliku osas ei ole. Eestis enammüüdavatest markidest ei ole korralikku 29" vististi järgmisel aastal ainult Superioril.............

Kasutaja avatar
Kada
Rattur
Postitusi: 126
Liitunud: 29. 09. 2008. 09:53

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Kada » 05. 10. 2011. 09:26

Loen seda juttu ja juba pikemat aega on mõte, et mis nendest tuhandetest 26-st nüüd siis saab? Kiikan vahepeal müügifoorumisse ka ja ei tähelda, et seal miskit 26-ste müügibuumi oleks. Või noh, isegi kui oleks, siis kes seda saasta enam ostab. Sitt lugu igaljuhul, just sai uued 26-sed jooksud ostetud, halb tunne on, miks mina kogu aeg pepust saan :(

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Rivo » 05. 10. 2011. 09:28

MarttiM kirjutas:Tipud sõidavad niikuinii sellega, mis neile kasutamiseks antakse ja erilist otsustuspädevust neil rattavaliku osas ei ole.
Oled Sa mõne tipuga hea sinasõber, et sedasi väidad ? 26" vs. 29" osas on tippudel ikka vägagi vaba valik, kummaga nad sõidavad. Tiimile, kes talle ratta alla annab, on prioriteet nr. 1 hea tulemus. Kuidas ja millega see saavutatakse - siin on võistlejal piisavalt suur sõnaõigus, mis puudutab ka ratta ja selle osade valikut.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas KaupoR » 05. 10. 2011. 11:04

Mati kirjutas:Vahelduseks törts kummijuttu ka siia.
Siin avalik tabel erinevate 29" rehvide kaaludega - https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... l=en#gid=0
Lisaks kummi-jooksujuttu: ka TUFO on 29'' mudelitega turul. Alupöiaga mudel ca 1600 gr (üle 100gr kergem kui Spessu või Mavicu tavaalujooks) ja hind ca 1000 taala ehk ka hinna osas suht konkurentsis. Lisaks kaaluvõit selle pealt, et võid sisekummi maratoni parklas seisvasse autosse jätta - sellega pole midagi teha :)
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
the0ne
Rattur
Postitusi: 126
Liitunud: 16. 03. 2007. 14:38

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas the0ne » 05. 10. 2011. 11:33

Tonis_T kirjutas:
vaikija kirjutas: Siis sõidavad kõik 29"-stega,sest kõik on juba jõudnud proovida ka häid 29-seid ,ja kõik on avastanud,et see on lihtsalt parem igas elemendis.
Jep eriti jõhralt parem on kiirendus.
Peab vist kiirendus võistluse tegema, et see kirgi küttev teema ka vastuse saaks. Kõigepealt võistleja1 26" rattal ja võistleja2 29" rattal ning teises sõidus vastupidi.

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 05. 10. 2011. 14:05

Rivo kirjutas:
MarttiM kirjutas:Tipud sõidavad niikuinii sellega, mis neile kasutamiseks antakse ja erilist otsustuspädevust neil rattavaliku osas ei ole.
Oled Sa mõne tipuga hea sinasõber, et sedasi väidad ? 26" vs. 29" osas on tippudel ikka vägagi vaba valik, kummaga nad sõidavad. Tiimile, kes talle ratta alla annab, on prioriteet nr. 1 hea tulemus. Kuidas ja millega see saavutatakse - siin on võistlejal piisavalt suur sõnaõigus, mis puudutab ka ratta ja selle osade valikut.
Kas sina oled? Mina ei ole, sinasõber olen elu toimimise ja rahastamise mehhanismidega. No kui Spessu toodab järgmisest aastast ainult 29" ratast, nagu siin eespool telgitaguseid tundev inimene väitis, siis ma olen küll võrdlemisi kindel, et olgu sa Sauser või kes tahes, sõidad 29". Mis on toote arenduse ja äritegevuse eesmärk, seda võid lugeda majanduse õpikutest ja enda jaoks järeldusi teha. Kindel on see, et kasumi nimel kehvemaid tooteid müüma ei hakka, kuna pikas perspektiivis see ei tööta. Ja selle kõigega ma ei tahtnud öelda, et 29" poleks "imerelv". Lihtsalt kui eelmine aasta sõitsid samad tüübid 26" ja sel aastal 29", siis pole see selline edulugu, kui oli kirjeldatud minu poolt kommenteeritavas postis. Edulugu on see küll, aga otsus tehti ikkagi tagatubades...........
Viimati muutis MarttiM, 05. 10. 2011. 14:50, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas siim_s » 05. 10. 2011. 14:12

MarttiM kirjutas:No kui Spessu toodab järgmisest aastast ainult 29" ratast, nagu siin eespool telgitaguseid tundev inimene väitis
http://www.specialized.com/nl/en/bc/SBC ... e=Mountain
http://www.specialized.com/nl/en/bc/SBC ... e=Mountain
Kui need kaks pole korralikud 26" raamid, mis siis üldse on? Nii et tippudel on (veel) vabalt valikuvõimalus 29 ja 26 vahel. See, et XTR juppidega 26" s-works ratast ei müüda, ei loe - nii või naa päris stock rattaga profid ei sõida.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 14:51

MarttiM kirjutas:... Kindel on see, et kehvemaid tooteid ka keegi ei taha, sest vastasel juhul neid lihtsalt keegi ei ostaks...
Defineeri "kehvem". 26" ei ole kindlasti kehvem (teisejärgulisem) kui 29". Seda pole minu arvates keegi kuidagi universaalselt tõestanud. 29" on teatud olulised eelised, kuid see ei tee 26" kehvemaks või teisejärgulisemaks. Nt meie karboni ajastul tehakse ja müüakse endiselt edukalt ka tegijaid terasraamidega rattaid (nt Salsa). "Kehvemuse" loogika kohaselt neid ei tohiks olla võimalik enam müüa, sest teras ... no komoon.
Ma ei imestaks kui mingil spetsiifilisel rajal, mingites spetsiifilistes oludes valib kes iganes top-pro-numero-uno-king-of-the-world omale hoopis 29" asemel 26" alla.

Ma saan aru, miks rattafirmad promovad hetkel 29"' tugevalt. 29" arendusse on maetud suuri summasid ja see on vaja tagasi saada efektiivselt. Tänapäeva turunduskanalid ja massimeedia annavad selleks suurepärase võimaluse. Ja kui toode ise on ka veel hea ja teatud indiviidid seda tõestavad, siis on ka masside kaasatulek kergem. Minu seni loetud info kohaselt (parandage mind jõuliselt kui ma eksin) ei lähe tippsõitjad või -tiimid tootjate juurde, vaid tootjad tulevad tiimi või sõitja juurde ja maksavad neile selle eest, et nende rattaid või juppe kasutataks. Seega on rattasportlased tänapäeval samasugused marketingikanalid nagu seda on ka muude spordialade esindajad, kus spordivahenditel oluline roll ning ka turg tavatarbija jaoks. 29" sündis ja arenes USA's, seal on see olnud tegija juba aastaid. Mis päritolu on need rattafirmad, kelle 29" on peamised marketingi artiklid maailmas hetkel? IMHO on toimunud asjade loomulik käik. Kui tootearendus jätkub (paraneb nt kaalu ja hinna suhe), siis on 29" tõenäoliselt tulnud et jääda.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 05. 10. 2011. 15:59

... asi juba nii segamini et....

... ainuke võimalus teha see asi lõplikult selgeks, et kumb siis ikka parem on, on ikka ringis. Mul on koht olemas, olemas on ka kohtunik, tuleb kokku leppida, et kes on punases, kes sinises nurgas ning 3x2 või siis kui sellest ei aita, siis 3x5 nagu profikatel, paneb selle vaidluse paika. Ja proovigu pärast keegi väita, et xx on parem... :D

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2473
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas AndreK » 05. 10. 2011. 16:01

Mina soovitan korraldada hotdogide söömise võistluse.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 16:16

AndreK kirjutas:Mina soovitan korraldada hotdogide söömise võistluse.
... naineritega Harku metsas kimades .... Kontekst peab ikka säilima.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 05. 10. 2011. 16:24

Mati kirjutas:
AndreK kirjutas:Mina soovitan korraldada hotdogide söömise võistluse.
... naineritega Harku metsas kimades .... Kontekst peab ikka säilima.
... ei siis on 29 parem, raputab vähem. Ja here we go again... :D

Kasutaja avatar
Henno
Rattur
Postitusi: 724
Liitunud: 07. 08. 2009. 09:01

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Henno » 05. 10. 2011. 16:27

Tonis_T kirjutas:
vaikija kirjutas: Siis sõidavad kõik 29"-stega,sest kõik on juba jõudnud proovida ka häid 29-seid ,ja kõik on avastanud,et see on lihtsalt parem igas elemendis.
Jep eriti jõhralt parem on kiirendus.

huvitav mitu meetrit kiirendust näiteks TRM 89 km peale kokku tuleb? :roll:
Jalgratturid omavahel: kuidas Cube käratab? :)

oldman
Rattur
Postitusi: 59
Liitunud: 25. 09. 2008. 21:51

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas oldman » 05. 10. 2011. 16:27

Sõltumatu amatöörina arvan ma, et "paksude võidukäik maastikusõitudes on alanud" :D
Aga ilma naljata siis kõigepealt tänud Hawaii poistele kes amatöörile 29" MTB proovida andsid (Scott Scale 29 Elite alu.).
Sõitsin maastikul kokku ca'100km ja oma olematu kiirenduse ning 112kg kaalu juures on see ratas just see mida vajan, et
mõnusa enesetundega Eilone sõita. Ei taha kõike eelpool öeldut kordama hakata aga minu jaoks olulisim oli see, et singlid ei imenud (minu valupunkt), väiksemaid "treppe" ei lugenud ja tõusudel oli minek oluliselt parem.
Kokkuvõtteks, kui oled 100+kg siis on see ratas sulle :D Kui ei usu, mine ja proovi !!
Viimati muutis oldman, 06. 10. 2011. 11:55, muudetud 1 kord.

135psi
Rattur
Postitusi: 1
Liitunud: 26. 08. 2011. 13:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas 135psi » 05. 10. 2011. 16:46

oldman kirjutas:Sõltumatu amatöörina arvan ma, et "paksude võidukäik maastikusõitudes on alanud" :D
Aga ilma naljata siis kõigepealt tänud Hawaii poistele kes amatöörile 29" MTB proovida andsid (Scott Scale 29 Elite).
Sõitsin maastikul kokku ca'100km ja oma olematu kiirenduse ning 112kg kaalu juures on see ratas just see mida vajan, et
mõnusa enesetundega Eilone sõita. Ei taha kõike eelpool öeldut kordama hakata aga minu jaoks olulisim oli see, et singlid ei imenud (minu valupunkt), väiksemaid "treppe" ei lugenud ja tõusudel oli minek oluliselt parem.
Kokkuvõtteks, kui oled 100+kg siis on see ratas sulle :D Kui ei usu, mine ja proovi !!
Kuidas väidetavalt pehmed pöiad, õhukesed kodarad ja peened rummud metsa all vastu pidasid sinu massiga?
Asjaolu, et 29" veerev mass on by default hapram kui sarnane 26" puhul on veel ainus, mis tagasi hoiab.
Narr oleks ka esimese asjana 29"-le planeedi kuklapoolelt tandemipöida tellima hakata...

oldman
Rattur
Postitusi: 59
Liitunud: 25. 09. 2008. 21:51

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas oldman » 05. 10. 2011. 16:57

135psi kirjutas:
oldman kirjutas:Sõltumatu amatöörina arvan ma, et "paksude võidukäik maastikusõitudes on alanud" :D
Aga ilma naljata siis kõigepealt tänud Hawaii poistele kes amatöörile 29" MTB proovida andsid (Scott Scale 29 Elite).
Sõitsin maastikul kokku ca'100km ja oma olematu kiirenduse ning 112kg kaalu juures on see ratas just see mida vajan, et
mõnusa enesetundega Eilone sõita. Ei taha kõike eelpool öeldut kordama hakata aga minu jaoks olulisim oli see, et singlid ei imenud (minu valupunkt), väiksemaid "treppe" ei lugenud ja tõusudel oli minek oluliselt parem.
Kokkuvõtteks, kui oled 100+kg siis on see ratas sulle :D Kui ei usu, mine ja proovi !!
Kuidas väidetavalt pehmed pöiad, õhukesed kodarad ja peened rummud metsa all vastu pidasid sinu massiga?
Asjaolu, et 29" veerev mass on by default hapram kui sarnane 26" puhul on veel ainus, mis tagasi hoiab.
Narr oleks ka esimese asjana 29"-le planeedi kuklapoolelt tandemipöida tellima hakata...
Mina tagastasin selle isendi samas konditsioonis millisena ta sain, sõitsin ka juurikaid ja metsavahet, kokku ca'15km, mingit tagumise otsa ujumist ei täheldanud. :)

Ailar
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 24. 10. 2010. 09:28

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Ailar » 05. 10. 2011. 17:51

Nii. Mind väga huvitaks selle diskusiooni peale, et paljud neist nineri laitjatest reaalselt asja proovinud on? Olete käinud 29" oma kodu rajal sõitmas?
Mina olen. Selge on see, et 29" on parem. Minu arvates parem juhul, kui tegu on hea rattaga. Ehk karbon ratas(fsi puhul ka alumiinium võib olla). Eelkõige on ikkagi tähtsad jooksud. Ja kaalu teema unustage üldse ära heade rataste puhul, sest nt S-WORKS SJ oli 8.64kg out of the box.
Ehk siis kui te valite hea 26" ja hea 29" vahel, siis võite kindlad olla, et 29" on parem.
Team Vänt

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SK » 05. 10. 2011. 18:04

Äge on seda ususõda siin jälgida :D Võrreldav juba kristlus VS islam suurusjärguga - kõigil on omad prohvetid, ilmutused, ohvrid ja hauatagune elu. Ainult Mati püüab rahvast rahustada nagu Brian Monty Pythoni tuntud filmis. Aga rahvas vajab oma usku ja ei kuula teda.

Võtkem siiski üks vana pressiteade lahti aastast 2003 http://www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDe ... ?id=NDU2MA ja saame teada, et 29er on UCI poolt tänaseks legaalne juba peaaegu 8 aastat ja täna toimuv on sissemurdmine juba ammu avatud uksest. Naiivne oleks muidugi arvata, et tippsõitjad või veelgi enam, mõni vedela jalaga tehnoloogiahuviline harrastaja, on oma tagumikutunde alusel MTB raamatus uut lehekülge pööramas. Need on ikkagi suurfirmade turundusosakonnad ja suur trobikond "foorumi-füüsikuid" on nende katsematerjal mitte katse läbiviijad nagu nad ise tihti arvavad ja väljendavad :wink:

MTB on ameerikast pärit, seal on suurim turg ja suurimad tootjad. Kui seal juba midagi otsustatakse, siis see hakkab ka turgu kujundama. Vaadake Spessu, Treki ja Kännari 2012 line-up'e ja väga selgelt on näha, et otsus on juba ammu tehtud, sest pööret oli vaja. Ja hea seegi, et vahepeal mõni huvitavam uuendus toimub kui see, et Shimano värvib mõne vana käikari-sarja uue aastanumbri puhul teist värvi.

PS. Spessu tõmbas 2003 29eri levikule kõvasti vee peale, täna on ta üks põhilisi eestvedajaid. Ju siis polnud õige aeg, vaatamata sellele, et füüsikareeglid olid siis samad, mis täna.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3963
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Kirsa » 05. 10. 2011. 18:52

Ma olen tegelikult väga õnnelik, et kõik neid 29"-seid ostavad. Ostke, ostke!
Sellega muutub minu 26" scale 10 järgmisel aastal iseenesest naabrimehe omast kergemaks, jäigemaks, paremaks, töökindlamaks - ilma et ma peaks sentigi kulutama. :)
Samuti ei jõua ma järgmise aasta võistlusi ära oodata, mul on taktikad kõik juba paigas - kurvist välja kiirendades või siledal järsul tõusul saab siis kenasti nainerimeestest lahti. :)


Tõsisemalt, siis ma tegelikult kujutan küll ette situatsioone kus 29" on parem, aga las esimesed kärbsed triigivad lastehaigused välja ja siis võib ise ka osta.

oldman
Rattur
Postitusi: 59
Liitunud: 25. 09. 2008. 21:51

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas oldman » 05. 10. 2011. 19:03

SK kirjutas:Äge on seda ususõda siin jälgida :D Võrreldav juba kristlus VS islam suurusjärguga - kõigil on omad prohvetid, ilmutused, ohvrid ja hauatagune elu.

Ususõjast on asi ikka kaugel, enamus, kes on 29" MTB'ga proovisõitu teinud kirjeldavad oma kogemusi ja teised üritavad neid risti lüüa :D

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 19:22

Kirsa kirjutas:...Sellega muutub minu 26" scale 10 järgmisel aastal iseenesest naabrimehe omast kergemaks, jäigemaks, paremaks, töökindlamaks ... Samuti ei jõua ma järgmise aasta võistlusi ära oodata, mul on taktikad kõik juba paigas - kurvist välja kiirendades või siledal järsul tõusul saab siis kenasti nainerimeestest lahti. :)...
Kõik võimalik kui sa ainult kummivaliku ja rõhu ka jonksu saad ...
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas erikr » 05. 10. 2011. 19:37

oldman kirjutas: Ususõjast on asi ikka kaugel, enamus, kes on 29" MTB'ga proovisõitu teinud kirjeldavad oma kogemusi ja teised üritavad neid risti lüüa :D
Tundub nii olevat jah. Teema alguse postitused on ilmselt paljudel läbi lugemata ja Delfilik fleim käib paari viimase postituse alusel.

Minu poolt veelkord puust ja punaseks. Oman 29" FS ratast ja enne seda omasin 6 aastat 26" FS ratast. Terve 2011 hooaeg 29"-ga sõidetud, nii tuttavad kodusinglid kui tuttavad võistlusrajad, sh Rõuge Tuur, H100 ja mõned Elionid. Enam 26" ei taha. Nõustun 29" teemades Grisha, vaikija, SL, Jacki jt hinnangutega plusside ja miinuste osas. St minu jaoks on reaalseks füüsikaseadustega põhjendatud miinuseks kiirendus. Aga ma ei vaja seda kiirendust niikuinii.
Pöiad-rummud-kodarad on viimase peal sirged ja OK, kuigi oma 88 kiloga juurikastel ja mättastel laskumistel paremaid kohti ei otsi - otse üle.
Kilomeetreid on kogunenud baigiga ca 1500. Ilma 29"-ga reaalset sõidukogemust omamata pole mõtet fleimida niisama tühja.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 05. 10. 2011. 19:46

Mati kirjutas:
MarttiM kirjutas:... Kindel on see, et kehvemaid tooteid ka keegi ei taha, sest vastasel juhul neid lihtsalt keegi ei ostaks...
Defineeri "kehvem". 26" ei ole kindlasti kehvem (teisejärgulisem) kui 29". Seda pole minu arvates keegi kuidagi universaalselt tõestanud. 29" on teatud olulised eelised, kuid see ei tee 26" kehvemaks või teisejärgulisemaks. Nt meie karboni ajastul tehakse ja müüakse endiselt edukalt ka tegijaid terasraamidega rattaid (nt Salsa). "Kehvemuse" loogika kohaselt neid ei tohiks olla võimalik enam müüa, sest teras ... no komoon.
Ma ei imestaks kui mingil spetsiifilisel rajal, mingites spetsiifilistes oludes valib kes iganes top-pro-numero-uno-king-of-the-world omale hoopis 29" asemel 26" alla.

Ma saan aru, miks rattafirmad promovad hetkel 29"' tugevalt. 29" arendusse on maetud suuri summasid ja see on vaja tagasi saada efektiivselt. Tänapäeva turunduskanalid ja massimeedia annavad selleks suurepärase võimaluse. Ja kui toode ise on ka veel hea ja teatud indiviidid seda tõestavad, siis on ka masside kaasatulek kergem. Minu seni loetud info kohaselt (parandage mind jõuliselt kui ma eksin) ei lähe tippsõitjad või -tiimid tootjate juurde, vaid tootjad tulevad tiimi või sõitja juurde ja maksavad neile selle eest, et nende rattaid või juppe kasutataks. Seega on rattasportlased tänapäeval samasugused marketingikanalid nagu seda on ka muude spordialade esindajad, kus spordivahenditel oluline roll ning ka turg tavatarbija jaoks. 29" sündis ja arenes USA's, seal on see olnud tegija juba aastaid. Mis päritolu on need rattafirmad, kelle 29" on peamised marketingi artiklid maailmas hetkel? IMHO on toimunud asjade loomulik käik. Kui tootearendus jätkub (paraneb nt kaalu ja hinna suhe), siis on 29" tõenäoliselt tulnud et jääda.
no sellele tekstile kirjutan küll alla. ainult selle enda segase lausega tahtsin pigem öelda, et üldiselt peab nn uus toode olema mingite tegurite poolest parem, sest vastasel juhul kukub turunduse mull kokku ja ärimees saab loodetud kasumi asemel kahju.

suht koguka inimesena on mul 26" koguaeg selline tunne justkui sõidaks laste rattaga. selle mure ravib vast 29" välja :mrgreen: paraku ostsin eelmisel aastal 26" ja kuna võidu peale ei sõida, siis seda niipea välja ei vaheta:) kui raam katki ei lähe - lootust juba on :mrgreen:

maksipoiss
Rattur
Postitusi: 250
Liitunud: 09. 05. 2009. 06:41

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas maksipoiss » 05. 10. 2011. 20:11

oldman kirjutas:Sõltumatu amatöörina arvan ma, et "paksude võidukäik maastikusõitudes on alanud" :D
Aga ilma naljata siis kõigepealt tänud Hawaii poistele kes amatöörile 29" MTB proovida andsid (Scott Scale 29 Elite).
Sõitsin maastikul kokku ca'100km ja oma olematu kiirenduse ning 112kg kaalu juures on see ratas just see mida vajan, et
mõnusa enesetundega Eilone sõita. Ei taha kõike eelpool öeldut kordama hakata aga minu jaoks olulisim oli see, et singlid ei imenud (minu valupunkt), väiksemaid "treppe" ei lugenud ja tõusudel oli minek oluliselt parem.
Kokkuvõtteks, kui oled 100+kg siis on see ratas sulle :D Kui ei usu, mine ja proovi !!
Vaevalt, kui jooksud lödimad on.

oldman
Rattur
Postitusi: 59
Liitunud: 25. 09. 2008. 21:51

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas oldman » 05. 10. 2011. 20:22

maksipoiss kirjutas:
oldman kirjutas:Sõltumatu amatöörina arvan ma, et "paksude võidukäik maastikusõitudes on alanud" :D
Aga ilma naljata siis kõigepealt tänud Hawaii poistele kes amatöörile 29" MTB proovida andsid (Scott Scale 29 Elite).
Sõitsin maastikul kokku ca'100km ja oma olematu kiirenduse ning 112kg kaalu juures on see ratas just see mida vajan, et
mõnusa enesetundega Eilone sõita. Ei taha kõike eelpool öeldut kordama hakata aga minu jaoks olulisim oli see, et singlid ei imenud (minu valupunkt), väiksemaid "treppe" ei lugenud ja tõusudel oli minek oluliselt parem.
Kokkuvõtteks, kui oled 100+kg siis on see ratas sulle :D Kui ei usu, mine ja proovi !!
Vaevalt, kui jooksud lödimad on.

Ei tuvasatnud antud isendil sellist anomaaliat :D

kalari
Rattur
Postitusi: 751
Liitunud: 20. 05. 2007. 17:09

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas kalari » 05. 10. 2011. 20:23


Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas pärnu rattur » 05. 10. 2011. 20:32

No üks asi on tavaline cross-country, aga kui mingi kergem eXtreemelement lisandub, siis ilmselt see jooks ikkagi kergemini laguneb, kuna kõik soodumused tal selleks on(nt: eelmainitud peenikesed kodarad, mida ma saan aru, et näiteks hr metslane on juba vahetanud).
Ärge näkku lööge! [/OT]

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 05. 10. 2011. 20:37


Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 20:44

Rääkides rasketest jooksudest, siis hetkel on mu 26" all Fulcrum RedMetal 1, mis kaaluvad 1665g paar.

2011 Interbike'l olid väljas nt American Classic'u uued hea kaaluga 29" tavarõngad MTB Race. AC on muuhulgas läinud pöia laiuse kallale. AC tegijad ise arvavad, et laiemast pöiast võib tulla täiendav kaaluvõit. Et tõlkes kaduma ei läheks siis panen viimase väite originaalis ingliskeeles - American Classic's new MTB Race wheels – available in both 26" and 29" diameters – adopt a larger-than-typical bead seat diameter but an even-wider 28mm external width. In fact, AC claims it's so wide that most riders should be able to drop down a tire size – thus saving weight – while still maintaining the same footprint and casing volume.

MTB Race jooksud kaaluvad 29" puhul 1419g paar, sh on pöia kaalu erinevus 26"-ga võrreldes vaid 30g (310 vs 340)! Pole paha! Soovituslik hind on $999.
MTB Tubeless kaal on 1600g.

Lisaks veel näide Rolf Prima uutest, Stan's NoTubes Arch pöidadel baseeruvatest 29" jooksudest Ralos 9, mis kaaluvad 1655g paar ja soovituslik hind on $899.

Nimekirja võiks veelgi jätkata. Seega on juba hetkel võimalik soetada väga hea kaaluga 29" jookse. Pehmeneb vast ka see kiirenduse teema.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
urmo
Rattur
Postitusi: 698
Liitunud: 02. 02. 2005. 21:49

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas urmo » 05. 10. 2011. 20:49

"Enjoying your superlight rims?"

Pilt
Zero the Hero

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas KaupoR » 05. 10. 2011. 20:58

urmo kirjutas:"Enjoying your superlight rims?"
Siit pildilt ei saa aru, kas tegu on 26 või 29'' jooksuga aga Easton EA70 XC jooksud on küll kaugel "superlight" pöiast.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 20:59

urmo kirjutas:"Enjoying your superlight rims?"
OT taas, aga 26" Easton EA70 XC jooksud kaaluvad 1698g ja 29" 1950g. Superlight :?: :roll:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas erikr » 05. 10. 2011. 21:16

Mati kirjutas:OT taas, aga 26" Easton EA70 XC jooksud kaaluvad 1698g ja 29" 1950g. Superlight :?: :roll:
Mu 29" Bontrager RL kaaluvad 1899, ise kaalusin.
Iga jooksu võib sodiks sõita.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2473
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas AndreK » 05. 10. 2011. 21:20

urmo kirjutas:"Enjoying your superlight rims?"
Keha ja näppude asendi järgi tundub, et mees siiski kontrollib olulkorda :)

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 21:33

velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas pärnu rattur » 05. 10. 2011. 22:11

Minu teoreetiline pakkumine, mis peaks selgitama absoluutse tõe.

Eksperimendi käik:
1)Koostage mingi huvitav ja/või huvipakkuv rada(ei tunne Tallinna kanti, aga ilmselt sobib ükskõik milline kolmapäevaku rada).
2)Rada sõidab läbi 20 erinevat ratturit(sarnase tasemega). 10 korda 26" rattaga ja 10 korda 29" rattaga.
3)Võtate iga ratturi 26"-sega raja läbimise keskmise aja ja 29"-sega raja läbimise keskmise aja.
4)Kõrvutate tulemused ja saate absoluutse tõe(võimalik on ka, et üks inimene on 26" kiirem ja teine 29"-sega kiirem).

Tingimused:
1)Ratturid peavad olema sarnase tasemega(head sõitjad kõik, nii et küsimus on ikkagi rattas, mitte mehes)
2)Jalgrattad peavad olema täpselt ühesugused(ühised). See välistab kaaluküsimused, käiguvahetused jms.
3)Ratturid peavad startima eraldistardist. See välistab möödasõiduprobleemid.
4)Ratturitel peab olema sõitute vahel puhkus- ja lõdvestusaeg. See välistab tulemuste muutuse väsimuse tõttu.
5)Rada peaks olema piisavalt lühike, et seda jõuaks ühe päevaga mitu korda sõita ja seda väljapuhanuna.
6)Kui rajal on näiteks liivane koht, tuleks see peale iga ratturit ära siluda, et vältida mingit roopefekti ja võrdsustada tingimusi.

Selline test peaks juba omama mingit statistilist pädevust ja raputama asjad enamvähem paika.

Aga kui vaielda ei saa, siis pole kah enam huvitav... Nokk kinni, saba lahti.
Ärge näkku lööge! [/OT]

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 05. 10. 2011. 22:17

pärnu rattur kirjutas:1)Koostage mingi huvitav ja/või huvipakkuv rada(ei tunne Tallinna kanti, aga ilmselt sobib ükskõik milline kolmapäevaku rada).
2)Rada sõidab läbi 20 erinevat ratturit(sarnase tasemega). 10 korda 26" rattaga ja 10 korda 29" rattaga....
Rada min 3 km pikk, st kokku min 60 km XC-krossi päevas ... hea mõte, kuid tugevalt (puhtalt?) teoreetiline :). Maanteemees?
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Kummitus
Rattur
Postitusi: 217
Liitunud: 05. 05. 2011. 13:48

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Kummitus » 05. 10. 2011. 22:30

Ei tea kas arvutis viga või krt teab milles aga minu pikk jutt arvamusest läks kaduma, kuna ei tööta see automaatne sisselogimise süsteem siin foorumis.
Eks panen uuesti lühidalt kirja eelneva loo.
Tulles turule uue tootega siis peab ju seda igast asendist promoma, et rahvani jõuaks info, et selline uus 29" imeloom on valmis. Kõik marketingid teevad reklaame, et see on kõige parem ja kõik eelnev on ajalugu. Ei tea mina ühtegi toodet mis turule tulles teeks endale antireklaami ja väidaks, et see uus asi on kehva. Ootaks ära aastakse ja siis on näha kas sellel nö. SUPERRATTAL on puuduseid või on suurem osakaal plussidel hoopis.
Meie kuppelmaastikul kus korraldatakse rattavõistlusi, Elion, TRM, Marimetsa cup ja mõned veel siis valdav osa on seal sile maa ja ehk seal on 29" veeremisel mõingane eelis, vabandan kui oma arvamusega kedagi riivan, aga selliseid tehniliselt raskeid rajalõike meil väga tihti ei kohta. Oli vist Tallinna Sadama GP kus väga osavalt tehti rattaga 180 kraadine pööre, millest oli ka video siin foorumis, kui sellist sooritust tahaks näha 29" rattal. Rajal kus tuleb keerutada kändude ja puude vahel kaldun arvama, et on siiski eelis 26" rattal.
Minu silmad avaks 29" ehk siis kui mõni amatöör või poolproff lihsalt tuleb ja teeb silmad ette kõvematele meestele seni ei oska 26" kohta midagi halba öelda.

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 05. 10. 2011. 23:33

Kummitus kirjutas:Oli vist Tallinna Sadama GP kus väga osavalt tehti rattaga 180 kraadine pööre, millest oli ka video siin foorumis, kui sellist sooritust tahaks näha 29" rattal. Rajal kus tuleb keerutada kändude ja puude vahel kaldun arvama, et on siiski eelis 26" rattal.
.... oehhh, see pööre tehtigi ju 29"-se rattaga...

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas pärnu rattur » 06. 10. 2011. 05:40

Mati kirjutas:
pärnu rattur kirjutas:1)Koostage mingi huvitav ja/või huvipakkuv rada(ei tunne Tallinna kanti, aga ilmselt sobib ükskõik milline kolmapäevaku rada).
2)Rada sõidab läbi 20 erinevat ratturit(sarnase tasemega). 10 korda 26" rattaga ja 10 korda 29" rattaga....
Rada min 3 km pikk, st kokku min 60 km XC-krossi päevas ... hea mõte, kuid tugevalt (puhtalt?) teoreetiline :). Maanteemees?
Tugevalt teoreetiline on see mõte tõesti, aga ise mõtlesin jagada see kahe päeva peale. Üks päev 5(26")+5(29") ja teine päev 5+5. Siis peaks juba enamvähem välja mängima ilma maratoniks muutumata. :D
Ärge näkku lööge! [/OT]

arnea
Rattur
Postitusi: 1225
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas arnea » 06. 10. 2011. 09:03

Sel talvel vähemalt on millest rääkida. Kahekümneüheksased tulid just õigel ajal.

Arne

raulk
Rattur
Postitusi: 1838
Liitunud: 07. 07. 2005. 11:57

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas raulk » 06. 10. 2011. 09:19

pärnu rattur kirjutas:Minu teoreetiline pakkumine, mis peaks selgitama absoluutse tõe.

Eksperimendi käik:
1)Koostage mingi huvitav ja/või huvipakkuv rada(ei tunne Tallinna kanti, aga ilmselt sobib ükskõik milline kolmapäevaku rada).
2)Rada sõidab läbi 20 erinevat ratturit(sarnase tasemega). 10 korda 26" rattaga ja 10 korda 29" rattaga.
3)Võtate iga ratturi 26"-sega raja läbimise keskmise aja ja 29"-sega raja läbimise keskmise aja.
4)Kõrvutate tulemused ja saate absoluutse tõe(võimalik on ka, et üks inimene on 26" kiirem ja teine 29"-sega kiirem).

Tingimused:
1)Ratturid peavad olema sarnase tasemega(head sõitjad kõik, nii et küsimus on ikkagi rattas, mitte mehes)
2)Jalgrattad peavad olema täpselt ühesugused(ühised). See välistab kaaluküsimused, käiguvahetused jms.
3)Ratturid peavad startima eraldistardist. See välistab möödasõiduprobleemid.
4)Ratturitel peab olema sõitute vahel puhkus- ja lõdvestusaeg. See välistab tulemuste muutuse väsimuse tõttu.
5)Rada peaks olema piisavalt lühike, et seda jõuaks ühe päevaga mitu korda sõita ja seda väljapuhanuna.
6)Kui rajal on näiteks liivane koht, tuleks see peale iga ratturit ära siluda, et vältida mingit roopefekti ja võrdsustada tingimusi.

Selline test peaks juba omama mingit statistilist pädevust ja raputama asjad enamvähem paika.

Aga kui vaielda ei saa, siis pole kah enam huvitav... Nokk kinni, saba lahti.
10 meest on 26-se patrioodid ja sõidavad 29-ga aeglaselt ja vastupidi, 10 on 29-se kummardajad ... :wink:

Vasta

Mine “Jalgrattad”