29" ratastega MTB

Komplektsed jalgrattad. MTB, Road, Trekk, CC, BMX. ...
Foorumi reeglid
Kõik siia postitatud ostu- ja müügikuulutused kustutatakse. Kuulutuste jaoks on eraldi foorumi alajaotus.
Vasta
Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 13. 08. 2011. 11:21

metslane kirjutas:...Neil memmedel ja poodiumi vendadel pole vahet mis rattaga sõidavad.Kui erekas kätte anda väntavad ikka poodiumile.
Ereka retoorika on muidugi popp ja noortepärane, aga fakt on paraku see, et nad on poodiumil 29er'itega! Me ei saa kunagi teada kus nad oleks olnud nt 26" ratastega.

Sarnane retoorika kõlab teemal, et profid sõidavad mis neile antakse. Loomulikult sõidavad, sponsorid ju, aga kas nad on siis tõesti nii lollid, et LIHTSALT sõidavad, analüüsimata kas see on neile hea või halb, kas viib poodiumile või ei. Mõne mehe tulemustest järeldades kindlasti mitte halb.

Elame-näeme, mis sellest asjast saab, seniks ei tasu end meediakärast uimastada ei pooldajatel ega vastastel. Tänapäeval on paratamatus, et iga uue asjaga kaasneb võimas ja pidev infotulv. Kaasaegne inimene peaks oskama selles juba selekteerivalt liikuda ka.
KaupoR kirjutas:Staatusest nii palju, et ratas pole mingi staatuse sümbol. Staatust näitab vikerkaarivärvides särk (teenitud, mitte ostetud) vms. Ratas näitab parimal juhul rahakoti paksust või naise kohta koduses hierarhias :P
Oleneb keskkonnast - tippsport vs tavaelu. Tippspordis on ratas töövahend, tavaelus aga on teatud inimesele teatud keskkonnas ratas raudselt staatuse sümbol. Lõppeks on ratas samasugune asi nagu auto, korter või käekell, mis näitab kaasajal teatud seltskonnas või seltskonna jaoks isiku positsiooni ühiskonnas või vastavas ühiskonna sektsioonis. Nõme aga on tihti see, et need staatust taga ajavad ei oska tihti ratta tegelikku olemust hinnata ega kasutada - a la FS S-Works'iga Kakumäel asfaldiringide kütmine.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 13. 08. 2011. 12:14

Mati kirjutas: Nõme aga on tihti see, et need staatust taga ajavad ei oska tihti ratta tegelikku olemust hinnata ega kasutada - a la FS S-Works'iga Kakumäel asfaldiringide kütmine.
see just õige koht, metasas keegi ei näe, et sul FS S-Works on! sama asi toimub ju liikluses - länkar, hummer ja teised värgid. äkki transfeerivad oma tavamõtlemise rattasõitu üle. :mrgreen:

Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas andre170 » 13. 08. 2011. 12:18

MarttiM kirjutas:
Mati kirjutas: Nõme aga on tihti see, et need staatust taga ajavad ei oska tihti ratta tegelikku olemust hinnata ega kasutada - a la FS S-Works'iga Kakumäel asfaldiringide kütmine.
see just õige koht, metasas keegi ei näe, et sul FS S-Works on! sama asi toimub ju liikluses - länkar, hummer ja teised värgid. äkki transfeerivad oma tavamõtlemise rattasõitu üle. :mrgreen:
FS on just see õige ratas Tallinna auklike asfaltteede jaoks, aga teemasse tagasi tulles sobiks 29-tolline FS selleks veel paremini! Tallinna rattateedel juba mnt-rattaga ei sõida. Proovisin täna 29tollise FS Epicuga äärekive ja tunne oli hea. ;-)

maanus
Rattur
Postitusi: 570
Liitunud: 23. 05. 2003. 10:30

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas maanus » 17. 08. 2011. 15:09

Et siis roheline tuli ka minu poolt - 29 on tegalt täiesti mõttekas rattakonseptsioon. Arvan, et enda põhjal tehtud järeldus peaks sobima ka laiadele massidele ,kuna ei ole minu näol juu (?) tegemist masohhistiga ,kes käiks EMS või komapäevakute etappidel, pigem käin ise sõitmas oma tervise nimel , seda väga kaotilise kalnederplaani alusel .Oma tähelepanek üllatas 29 võimekuses maastikul, kuna ma sõidan ikka veel neid vanu nii nimetatud Opa (ja teisi tundmatute nimedega singleid) singleid hea meelega siis jah, mugavam on, mõnel puhul kui on kaks (või rohkem) järjestiku kurvi S -stiilis siis kipus kiirus ja juhitavus mu harjunud rutiini kalllale aga sain hakkama (yes), üldiselt meeldis ka liivas liikumine - minu värisevate kätega laskumised liivases pinnas on alati mulle elamusi pakkunud siis seekord kuidagi stoilise rahuga kihutasin liivastest kohtades nagu rahvas tavatseb öleda - täie pesaga ,alla.Ebastabiilust polnd sellisel määral nagu mul 26 sõites.Ka rehvide taha ei saa asja panna kuna kasutan ise raketi Ronne ja need olid ka testi ratal all. Ronimise suhtes nagu annaks siiski väikese eelise väiksemale mõõdule aga see vist on minu tehnikas kinni, kipun ka püsti ronima, 29 seljas tundus see minu jaoks mitte see õigem idee ja jätkasin istumisega kerimist ja nõnda ronis ka see isend päris hästi. Kõige imelikum asi on ikkagi see, et vaatmata kogule oli nikerdamine ka suht lihtne , ise arvasin end liiklevat tankeriga Emajõel aga näed, kinni ei jäänud ei puude vahele,ega mülgastesse,mida ilmselt 26 sõitjad on pidevalt "soojas" hoidnud , rääkimatta siis üle juurikate veeremisest.
Kodu poole sõites kui metsatuka vaimustus oli juba lahtumas meenutas tugev vastutuul mulle taas mu olematut treenitust ja vähemal määral ka suuremat tuuletaksitust koos suurema massiga.
Proovi ratas : Scott Scale 29 Elite.
Võrdlus ratas : Scott Scale 40 C
Proovisõitja parameetrid: masendavalt lühikene, et ei võetud kunagi kossutrenni,piinlikult kerge pääsemaks Baruto akadeemiasse,
Usun, et hakkan raha koguma aga veel ei ütle mille jaoks .......olen näinud juba 2012 aasta mudeleid.

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas UrmasL » 17. 08. 2011. 15:34

Mis raamisuurusega Scotti sa proovisid? Kui pikk ja mis nurgaga stemm oli?

Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas andre170 » 17. 08. 2011. 15:41

maanus kirjutas:Usun, et hakkan raha koguma aga veel ei ütle mille jaoks .......olen näinud juba 2012 aasta mudeleid.
See 2012 a mudelite teema on põnev ja aina põnevamaks läheb nüüd, kui Eurobike on lähenemas. Osa mudeleid on juba väljas, osa tuuakse seal letti, osadel on ettetellimise hinnakirjad valmis. Mõnda järgmistest saaks põhimõttelist ka okt-nov juba kätte. Aga meie turule tulevad kõik need 29-tollised: Specialized, Trek, Bianchi, Scott, Orbea, Superior, Fuji, Kona, Cube, Focus. Meridast pole veel kuulnud. Kas mõni ununes, kel Tallinnas (või mujal Eestis) ka esinduskauplus on ja 2012 29er sinna müüki tulemas?

maanus
Rattur
Postitusi: 570
Liitunud: 23. 05. 2003. 10:30

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas maanus » 17. 08. 2011. 18:06

UrmasL kirjutas:Mis raamisuurusega Scotti sa proovisid? Kui pikk ja mis nurgaga stemm oli?

XL raami ehk 21 tolline. Kuna Scotti manual lubab mul kui 183 cm pikkusele ka seda suurust, kindlasti prioovin ka 19 tollise ära. Stem oli stock ehk siis peaks xl olema 100 stemm.

talukas
Rattur
Postitusi: 152
Liitunud: 12. 01. 2004. 16:59

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas talukas » 17. 08. 2011. 21:44


Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Rivo » 18. 08. 2011. 08:21

Ma nüüd kah paari rattaga tiirutanud ja kinnitaks omast kogemustest kõike eelnevalt. Tähelepanekud :
Keerutavatel singlitel - tekkis küll eelarvamus, et oled seal "kohmakam", aga reaalselt sellist asja pole. Pigem on singlitel sõitmine sujuvam ja stabiilsem.
Juurikatel käitumist on siin palju kiidetud, kiidan samuti.
Põksakatest sai samuti nagu paremini üles - kindlasti üks põhjus siin see, et kummi puutepind pinnasega on suurem ja haakuvus parem. Sama asi tuleb ka singlitel keerutamisega välja.

Autospordis räägitakse üle- ja alajuhitavusest. Kui nüüd sedasi võrrelda 26" ja 29" (natuke totter on küll nii võrrelda), siis 29" tundub nagu alajuhitav. Väljendub see selles, et lenksuga võimlemist tundub vähem olevat.

Eks see kiirendamine on veidi "uimasem", aga see oleks ka kogu teema juures ainuke vajaka jäämine. Selle teed aga reaalses võistlusolukorras aga kohe tagasi !
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 18. 08. 2011. 09:42

kas 26" upgrade 29" on võimalik ja palju juppe oleks ümber tõstetavad?

alkonoom
Rattur
Postitusi: 162
Liitunud: 11. 03. 2009. 21:06

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas alkonoom » 18. 08. 2011. 09:51

Minu loogika ütleb et üleminekuks 26 -> 29 on vaja uut raami ja jookse, muu pudi võib ilmselt vana olla?
Gravitatsioon teeb oma töö kiirelt ja korralikult!

priit908
Rattur
Postitusi: 402
Liitunud: 24. 04. 2006. 16:46

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas priit908 » 18. 08. 2011. 09:56

alkonoom kirjutas:Minu loogika ütleb et üleminekuks 26 -> 29 on vaja uut raami ja jookse, muu pudi võib ilmselt vana olla?
Lisaks veel kahvel/amort + jooksudele uued rehvid.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas KaupoR » 18. 08. 2011. 09:57

Kuna jooksud lähevad suuremaks, siis on soovitatav ka uue ülekande peale mõelda (st enamasti tähendab see väiksemate hammakatega vänta).
If everything's under control, you're going too slow!

talukas
Rattur
Postitusi: 152
Liitunud: 12. 01. 2004. 16:59

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas talukas » 18. 08. 2011. 10:22

MarttiM kirjutas:
kas 26" upgrade 29" on võimalik ja palju juppe oleks ümber tõstetavad?
Ise olen vaadanud, kui tahaksin ümbertõstet teha- uued on vaja kindlasti jooksud, kummid, kahvel (amort), sadulapost (mitte diameetri pärast, aga pikemaks).

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas KristjanS » 18. 08. 2011. 10:35

Kellel pidurivoolikud on vana ratta jaoks täpselt parajaks lõigatud, siis ka need vaja pikemate vastu välja vahetada.
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas UrmasL » 18. 08. 2011. 10:47

Kogu selle 26 vs 29 teema juures on üks nüanss veel, mis mind vaevab. Netis kaevates leiab palju arutelusid sellel teemal, et lühemad ratturid ei saa 29" eeliseid eriti tunda. Ratturi+ratta proportsioon läheb paigast ära. On küll palju näiteid kus 160cm naised kütavad 29" tollistega ringi aga see eeldab ratta "vägisi" seadistamist. Näiteks võetakse setback sadulatoru ja keeratakse nö valepidi. Stem pannakse võimalilkult madalale ja suure negatiivse nurgaga. Ehk kokkuvõtteks on normaalse passatka seadistamine äärmiselt keeruline, kui mitte võimatu. Minu pikkus on 171cm ja ma kaldun arvama, et 29" MTB ei ole päris minu jaoks. Samas ma ei ütleks ära võimalusest testida, kui keegi annaks proovida S või M suurusega ratast.

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Villem T » 18. 08. 2011. 11:26

KristjanS kirjutas:Kellel pidurivoolikud on vana ratta jaoks täpselt parajaks lõigatud, siis ka need vaja pikemate vastu välja vahetada.
Mitte et ma sellepärast und kaotaks vms, aga kas tavaline kett on piisavalt pikk 29-le? Need paar lüli mis muidu arheoloogidele lähevad ongi ca 3"?

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3963
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Kirsa » 18. 08. 2011. 12:41

Kuidas selle põhilise murega on, mis muid 28" linna ja maanteerattaid vaevad, et keerates läheb varvas vastu esijooksu? See viga nagu tapaks kogu nineri mõnu ju.
Ma räägin siis S ja M suuruses raamidest.

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 18. 08. 2011. 13:14

UrmasL kirjutas:Kogu selle 26 vs 29 teema juures on üks nüanss veel, mis mind vaevab. Netis kaevates leiab palju arutelusid sellel teemal, et lühemad ratturid ei saa 29" eeliseid eriti tunda. Ratturi+ratta proportsioon läheb paigast ära. On küll palju näiteid kus 160cm naised kütavad 29" tollistega ringi aga see eeldab ratta "vägisi" seadistamist. Näiteks võetakse setback sadulatoru ja keeratakse nö valepidi. Stem pannakse võimalilkult madalale ja suure negatiivse nurgaga. Ehk kokkuvõtteks on normaalse passatka seadistamine äärmiselt keeruline, kui mitte võimatu. Minu pikkus on 171cm ja ma kaldun arvama, et 29" MTB ei ole päris minu jaoks. Samas ma ei ütleks ära võimalusest testida, kui keegi annaks proovida S või M suurusega ratast.
On tõsi, et väga (rõhutan väga, mis Sinupuhul kindlasti ei kehti) lühikeste ratturite kontekstis töö komisjonides veel käib ning päris 100% ühest arvamust veel pole, et kas on sama hea, kui pikkadele inimestele. Samas - kuna enamus 29er'te plussidest tuleneb raskuskeskme allpool asumisest ja veeremisega seotud küsimustest - siis need kehtivad samamoodi nii pikkadele, kui lühematele inimestele. Isiklikult olen mina veendunud, et ka lühemad on kiiremad 29er'ga ning selles osas vahet pole. Küsimus tekib pigem väga lühikeste inimeste NING odavama otsa 29er'te kokkusobimises, mistõttu ratta kaal suhtes sõitjaga väga suureks kipub minema. Kergete rataste puhul seda probleemi ei tohiks tekkida.

Kasutaja avatar
Tuuker
Rattur
Postitusi: 39
Liitunud: 06. 10. 2008. 18:36

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Tuuker » 18. 08. 2011. 15:21

http://www.on-one.co.uk/i/q/CBOO29RACEF ... er-xt-race

Mida arvata sellisest isendist?
Kas kellelgi on kogemusi selle ratta brändiga?


Martino
Rattur
Postitusi: 66
Liitunud: 14. 06. 2010. 20:04

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Martino » 18. 08. 2011. 18:36

UrmasL kirjutas:Kogu selle 26 vs 29 teema juures on üks nüanss veel, mis mind vaevab. Netis kaevates leiab palju arutelusid sellel teemal, et lühemad ratturid ei saa 29" eeliseid eriti tunda. Ratturi+ratta proportsioon läheb paigast ära. On küll palju näiteid kus 160cm naised kütavad 29" tollistega ringi aga see eeldab ratta "vägisi" seadistamist. Näiteks võetakse setback sadulatoru ja keeratakse nö valepidi. Stem pannakse võimalilkult madalale ja suure negatiivse nurgaga. Ehk kokkuvõtteks on normaalse passatka seadistamine äärmiselt keeruline, kui mitte võimatu. Minu pikkus on 171cm ja ma kaldun arvama, et 29" MTB ei ole päris minu jaoks. Samas ma ei ütleks ära võimalusest testida, kui keegi annaks proovida S või M suurusega ratast.
Seda juttu oled kindlasti lugenud: http://www.bikeradar.com/feature/articl ... lite-30569. Emily Batty on 5 jalga ja 2 tolli pikk, mis annab kokku kindlasti alla 160 cm.

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas UrmasL » 18. 08. 2011. 18:40

Martino kirjutas: Seda juttu oled kindlasti lugenud: http://www.bikeradar.com/feature/articl ... lite-30569. Emily Batty on 5 jalga ja 2 tolli pikk, mis annab kokku kindlasti alla 160 cm.
Just see artikkel. Sealt jäigi meelde tagurpidi setback post ja ebaloomulikult allakeeratud stem.

Etsike
Rattur
Postitusi: 281
Liitunud: 01. 02. 2009. 15:55

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Etsike » 18. 08. 2011. 18:59

MarttiM kirjutas: kas 26" upgrade 29" on võimalik ja palju juppe oleks ümber tõstetavad?
Erakordselt avara raami/kahvli korral võivad isegi 29" jooksud ära mahtuda teoorias. Praktikas olen ainult 700c maanteejookse 26"-er'ite küljes näinud ja neilgi pole seal palju vaba ruumi ümber jäänud.
Pöiapidurid võib sel juhul ära unustada muidugi, probleem võib tekkida ka toe-overlapiga (esiratas puutub vastu varbaid). Ja ülekandearvud muidugi muutuvad, muud püsib tehniliselt suht sama.
Tartu Eksperimentaalne Jalgrattatehas
http://www.facebook.com/rattatehas

SHOXi
Rattur
Postitusi: 503
Liitunud: 30. 05. 2010. 20:14

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SHOXi » 18. 08. 2011. 19:03

talukas kirjutas:
MarttiM kirjutas:
kas 26" upgrade 29" on võimalik ja palju juppe oleks ümber tõstetavad?
Ise olen vaadanud, kui tahaksin ümbertõstet teha- uued on vaja kindlasti jooksud, kummid, kahvel (amort), sadulapost (mitte diameetri pärast, aga pikemaks).
aga raam ? :D
miks pikemat sadulaposti vaja, kui jätad raami samaks siis ju keskjooksust sadulani vahe ei muuta, või plaanid kasvada?
Viimati muutis SHOXi, 18. 08. 2011. 19:15, muudetud 1 kord.

Martino
Rattur
Postitusi: 66
Liitunud: 14. 06. 2010. 20:04

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Martino » 18. 08. 2011. 19:10

UrmasL kirjutas:
Martino kirjutas: Seda juttu oled kindlasti lugenud: http://www.bikeradar.com/feature/articl ... lite-30569. Emily Batty on 5 jalga ja 2 tolli pikk, mis annab kokku kindlasti alla 160 cm.
Just see artikkel. Sealt jäigi meelde tagurpidi setback post ja ebaloomulikult allakeeratud stem.
Nojah, ma just ennist guugeldasin et kui pisike see Emily siis ikka on. Sinust 13 sentimeetrit lühem, saad trikkideta hakkama :).

talukas
Rattur
Postitusi: 152
Liitunud: 12. 01. 2004. 16:59

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas talukas » 18. 08. 2011. 19:48

SHOXi kirjutas:
talukas kirjutas:
MarttiM kirjutas:
kas 26" upgrade 29" on võimalik ja palju juppe oleks ümber tõstetavad?
Ise olen vaadanud, kui tahaksin ümbertõstet teha- uued on vaja kindlasti jooksud, kummid, kahvel (amort), sadulapost (mitte diameetri pärast, aga pikemaks).
aga raam ? :D
miks pikemat sadulaposti vaja, kui jätad raami samaks siis ju keskjooksust sadulani vahe ei muuta, või plaanid kasvada?
mis te plaanite 26" raamile seda teha...., sorry, siis astusin küll valesse ....

MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas MarttiM » 18. 08. 2011. 20:48

talukas kirjutas: Ise olen vaadanud, kui tahaksin ümbertõstet teha- uued on vaja kindlasti jooksud, kummid, kahvel (amort), sadulapost (mitte diameetri pärast, aga pikemaks).
aga raam ? :D
miks pikemat sadulaposti vaja, kui jätad raami samaks siis ju keskjooksust sadulani vahe ei muuta, või plaanid kasvada?[/quote]

mis te plaanite 26" raamile seda teha...., sorry, siis astusin küll valesse ....[/quote]

no nii tuutu ka rattaasjanduses ei ole, SHOXi on lihtsalt tuntud humorist :mrgreen:

SHOXi
Rattur
Postitusi: 503
Liitunud: 30. 05. 2010. 20:14

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SHOXi » 18. 08. 2011. 20:59

millegi poolest peab ju kuulus olema, moe värk :!:

vaikija
Rattur
Postitusi: 384
Liitunud: 22. 02. 2003. 17:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas vaikija » 18. 08. 2011. 22:30

Ma ei saa ikkagi sellest pikema sadulaposti jutust aru? Miks ja kuhu pikemat posti vaja?

SHOXi
Rattur
Postitusi: 503
Liitunud: 30. 05. 2010. 20:14

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SHOXi » 19. 08. 2011. 09:37

ei tundu see upgrade väga mõtekas, üldse ei saagi seda nimetada upgrade'ks, pigem on see ümber ehitamine. Tunduks mõistlikum müüa vana ja osta parem täiesti uus ratas.

Aga tegelikkuses on rattaosakaal ikka väga väike lõpp tulemusele/kohale võistlusel. Ma saan aru, et ratas mängib rolli tipus, kus on saavutatud ligilähedes piirid inimeses võimetele ja edasi on võimalik (lihtsamini) minna ratast tuunides. Elionil 50+ kohtadele sõitjad on ilmselt kõik oma füsioloogilistest piiridest ikka väga kaugel ja seega pole vahet, mis rattal sa istud- peamiseks pudelikaelaks oled ikka sa ise.

Seega kui 29" ongi a'la 20% parem/kiirem kui 26", siis palju see võiks mõjutada lõpptulemust. Ma pakuks et 80% on sinu võimekus ja 20% ratas. Seega on siit lihtsasti näha, et lõpptulemusele ainult mõne protsendine mõju, kuigi on 29" oluliselt kiirem. Seega ma ei pea mõtekaks/otstarbekaks vahetada oma praegu ratas välja. Kui ratas on amortiseerunud, siis tasub muidugi kaaluda.

makaak2
Rattur
Postitusi: 183
Liitunud: 11. 01. 2006. 13:47

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas makaak2 » 19. 08. 2011. 09:49

Tere,

Mul on praegu just rattavahetuse plaanid, olen omaga sõitnud 2007 aastast. Tahaks uut ja paremat, nüüd ongi küss kas 26 karbon raamiga ~xt klass mis maksab soodusega või vähekasutatud 1900...2500 või minna nn uuele mallile 29, le. aga selle raha eest saaks ma vist alu raamiga ja lx klassi. Arvan et sõidan veel 4-5 aastat, kumba eelistada?
libeda ketsiga ei saa sõita

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas KaupoR » 19. 08. 2011. 09:49

SHOXi kirjutas:Seega kui 29" ongi a'la 20% parem/kiirem kui 26", siis palju see võiks mõjutada lõpptulemust. Ma pakuks et 80% on sinu võimekus ja 20% ratas. Seega on siit lihtsasti näha, et lõpptulemusele ainult mõne protsendine mõju, kuigi on 29" oluliselt kiirem. Seega ma ei pea mõtekaks/otstarbekaks vahetada oma praegu ratas välja. Kui ratas on amortiseerunud, siis tasub muidugi kaaluda.
Lihtne arvutus sinu enda loogikast - kellele Elioni lõppkoht oluline on (kellele poleks :P), siis sinu toodud 4% võitu oleks 100. mehe Jõulumäel toonud finishisse 5 min 42 sek kiiremini ehk kohal 55 ning üllatus-üllatus, kohal 55 lõpetaski niner :)
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas siim_s » 19. 08. 2011. 10:17

makaak2 kirjutas:Tere,

Mul on praegu just rattavahetuse plaanid, olen omaga sõitnud 2007 aastast. Tahaks uut ja paremat, nüüd ongi küss kas 26 karbon raamiga ~xt klass mis maksab soodusega või vähekasutatud 1900...2500 või minna nn uuele mallile 29, le. aga selle raha eest saaks ma vist alu raamiga ja lx klassi. Arvan et sõidan veel 4-5 aastat, kumba eelistada?
Selle raha eest tood endale juba väga korraliku nineri koju. Näiteks:
http://www.evanscycles.com/products/spe ... e-ec026101 (küsi rocca al mare spessu poest eesti hinda)
http://www.evanscycles.com/products/nin ... e-ec026766 - aluraam, aga viisakas spec.
http://www.hawaii.ee/index.php?id=86647&product=1475 - sellel on ilmselt mingid aled ka praeguseks juba.
http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/mo ... y/superfly - Rademari kaudu peaks saama täitsa viisaka hinnaga ka selle iluduse.

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas UrmasL » 19. 08. 2011. 10:22

SHOXi kirjutas:ei tundu see upgrade väga mõtekas, üldse ei saagi seda nimetada upgrade'ks, pigem on see ümber ehitamine. Tunduks mõistlikum müüa vana ja osta parem täiesti uus ratas.
Siin on sul õigus.
SHOXi kirjutas:Aga tegelikkuses on rattaosakaal ikka väga väike lõpp tulemusele/kohale võistlusel. Ma saan aru, et ratas mängib rolli tipus, kus on saavutatud ligilähedes piirid inimeses võimetele ja edasi on võimalik (lihtsamini) minna ratast tuunides. Elionil 50+ kohtadele sõitjad on ilmselt kõik oma füsioloogilistest piiridest ikka väga kaugel ja seega pole vahet, mis rattal sa istud- peamiseks pudelikaelaks oled ikka sa ise.

Seega kui 29" ongi a'la 20% parem/kiirem kui 26", siis palju see võiks mõjutada lõpptulemust. Ma pakuks et 80% on sinu võimekus ja 20% ratas. Seega on siit lihtsasti näha, et lõpptulemusele ainult mõne protsendine mõju, kuigi on 29" oluliselt kiirem. Seega ma ei pea mõtekaks/otstarbekaks vahetada oma praegu ratas välja. Kui ratas on amortiseerunud, siis tasub muidugi kaaluda.
Nüüd läks küll täitsa rappa. Esiteks ei saa kõike vaadata ainult saavutusspordi ja "otstarbekuse" kontekstis. Kui me siin kõik "otstarbekad" oleksime, siis sõidaksime kõik sardadega ringi. Sa lihtsalt otsid endale vabandust miks mitte xxxx € välja käia et uue ja edeva "naineriga" ringi paarutada.

piffik
Rattur
Postitusi: 372
Liitunud: 31. 03. 2011. 10:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas piffik » 19. 08. 2011. 10:27

Kui mujal juba revolutsioon toimunud, siis nii info pärast, mis siis senine "edulugu" Eestis on? Kolmapäevakute võit on käes, Elionil kuulda-näha-teada juhtumitest Grisha 28. koht Aegviidus ning nüüd Jõulumäel kaameramees Erki 27. Või on midagi veel paremat? Esimesest stardigrupist ei stardi ja minu finišeerimise ajaks ammu esiotsa mehed oma kola kokku pakkinud. Ega enne vist jää liikuma hakka, kui stabiilselt poodiumi kohti võtma hakatakse (sealhulgas mõne lühema sõitja poolt).

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas siim_s » 19. 08. 2011. 10:34

piffik kirjutas:Kui mujal juba revolutsioon toimunud, siis nii info pärast, mis siis senine "edulugu" Eestis on? Kolmapäevakute võit on käes, Elionil kuulda-näha-teada juhtumitest Grisha 28. koht Aegviidus ning nüüd Jõulumäel kaameramees Erki 27. Või on midagi veel paremat? Esimesest stardigrupist ei stardi ja minu finišeerimise ajaks ammu esiotsa mehed oma kola kokku pakkinud. Ega enne vist jää liikuma hakka, kui stabiilselt poodiumi kohti võtma hakatakse (sealhulgas mõne lühema sõitja poolt).
jass sõitis jõulumäel trek/gary fisher nineriga kui ETV saatest õigesti märkasin ja sai 6. koha. Mulle tundub, et Eesti tipud on üsna konservatiivsed oma tehnika osas. Mingi karbonraam + crossmax slr + 3 x 9 xtr + furious fred. Huvitavat eksperimenteerimist näeb, aga vähe. Jass on positiivseks näiteks uute asjade proovimisel nii nüüd nineriga kui varem näiteks TRM rajal oinasarved + MTB kombinatsiooniga.

makaak2
Rattur
Postitusi: 183
Liitunud: 11. 01. 2006. 13:47

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas makaak2 » 19. 08. 2011. 10:57

[Selle raha eest tood endale juba väga korraliku nineri koju. Näiteks:
http://www.evanscycles.com/products/spe ... e-ec026101 (küsi rocca al mare spessu poest eesti hinda)
http://www.evanscycles.com/products/nin ... e-ec026766 - aluraam, aga viisakas spec.
http://www.hawaii.ee/index.php?id=86647&product=1475 - sellel on ilmselt mingid aled ka praeguseks juba.
http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/mo ... y/superfly - Rademari kaudu peaks saama täitsa viisaka hinnaga ka selle iluduse.[/quote]

Tänud, uurin veel!
libeda ketsiga ei saa sõita

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Oliver » 19. 08. 2011. 11:17

siim_s kirjutas:jass sõitis jõulumäel trek/gary fisher nineriga kui ETV saatest õigesti märkasin ja sai 6. koha. Mulle tundub, et Eesti tipud on üsna konservatiivsed oma tehnika osas. Mingi karbonraam + crossmax slr + 3 x 9 xtr + furious fred. Huvitavat eksperimenteerimist näeb, aga vähe. Jass on positiivseks näiteks uute asjade proovimisel nii nüüd nineriga kui varem näiteks TRM rajal oinasarved + MTB kombinatsiooniga.
Samas oli Jass nii Elvas kui ka Jõulumäel hädas oma nineriga. Võib-olla on see lihtsalt halva vormi ja ratta vahetuse kokkulengevus, kuid nimetatud elionidel ta vaevu lohises esimesel otsal sabas. Varasematel kordadel, 26'' sõites, oli ta kõrvalt vaadates esimese otsaga meestega samal tasemel.

Kasutaja avatar
Kummitus
Rattur
Postitusi: 217
Liitunud: 05. 05. 2011. 13:48

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Kummitus » 19. 08. 2011. 11:38

Mõnda kommentaari lugedes tekib arusaam, et sõidab ratas mitte mees ! Ei ole küll miski esiotsa mees aga nii suur see revulutsioon ka nüüd pole, et võtad 29" ratta ja oled esiotsa mees kohe. Tugevad sõitjad sõidavad oma koha välja niikuinii selleks pole vaja 29" kohe :D .
Kindlasti on sellel omad plussid ja miinused aga seda näitab aeg.
Kõvat jalga seniks teistele !

maanus
Rattur
Postitusi: 570
Liitunud: 23. 05. 2003. 10:30

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas maanus » 19. 08. 2011. 14:33

UrmasL kirjutas:.........Nüüd läks küll täitsa rappa. Esiteks ei saa kõike vaadata ainult saavutusspordi ja "otstarbekuse" kontekstis. Kui me siin kõik "otstarbekad" oleksime, siis sõidaksime kõik sardadega ringi........
+ 1

Pole juba aastaid ei Elione ega kolmapäevakuid nühkinud ega huvita aeg stopperil, küll aga kvaliteet kui käin oma tervise nimel sõitmas .

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas UrmasL » 23. 08. 2011. 14:25

http://mountain.bike198.com/26-vs-29-mo ... ke-debate/

Suht erapooletu artikkel 26" vs 29"

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 23. 08. 2011. 16:12

UrmasL kirjutas:http://mountain.bike198.com/26-vs-29-mo ... ke-debate/

Suht erapooletu artikkel 26" vs 29"
Täiesti loogiline arutelu sellel temaatikal. Vaid ainuke asi, millest ma aru ei saanud oli see lause: "As the distance from your head to the ground increases, the 29er wheel size actually becomes more proportional to your size." Kui ma õigesti aru sain tähendab see lause - kuna kaugus sõitja peast maapinnani suureneb, siis tunned et, et lõpuks on ratas, mis sobib sinu proportsioonidega. Lause teise poolega olen nõus, kuid esimesega mitte - sõitja kõrgus maa suhtes on sama 29er'l, mis 26 rattal. Keskjooks on sama kõrge maast ning lenks samuti, seega loomulikult ka sadul on maast sama kõrgel. Minu omal näiteks saaks lenksu veel kõvasti madalamaks, kui ma tahaks, kuid panin sama kõrgele, kui minu 26-l. Ja ma ei osta seda ka, et kindlalt vaid 182cm (6 ft) pikad on Yes ja lühemad Maybe. Põhiline on ju tasakaalu tunnetus + veeremine ning seda vajavad samuti ka lühemad. Muidugi selge, et kuni kuhugi piirini, mil manööveramine raskeks läheb. Lastele on ikka lasterattad.

haigo
Rattur
Postitusi: 166
Liitunud: 21. 04. 2005. 12:44

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas haigo » 23. 08. 2011. 16:21

Pakun, et autor mõtles, et mida pikem inimene seda suurem vahemaa pea ja maa vahel. Ehk siis püsti seistes, kui ratast veel ei ole jõudnud osta.

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 23. 08. 2011. 16:31

haigo kirjutas:Pakun, et autor mõtles, et mida pikem inimene seda suurem vahemaa pea ja maa vahel. Ehk siis püsti seistes, kui ratast veel ei ole jõudnud osta.
Ahahh, ehk tõesti mõtles niipidi seda asja.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mati » 03. 09. 2011. 22:26

UCI 2011 MTB XCO maailmameistritiitel võideti täna Jaroslav Kulhavy poolt 29" fullsuss Spessuga. Vähemalt on see järjekordne kinnitus sellele, et 29er (sh FS) ei ole takistavaks teguriks.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas pärnu rattur » 03. 09. 2011. 22:37

Kui mind silm ei petnud, siis mina nägin täna dr Holdenit 29-tollisega ETV2s. Seal oli temaga koguni intervjuu, kus arutati Otepää Elioni rada :D.
Ärge näkku lööge! [/OT]

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas SL » 03. 09. 2011. 23:11

Mati kirjutas:UCI 2011 MTB XCO maailmameistritiitel võideti täna Jaroslav Kulhavy poolt 29" fullsuss Spessuga. Vähemalt on see järjekordne kinnitus sellele, et 29er (sh FS) ei ole takistavaks teguriks.
Ehk siis kokkuvõtvalt võib öelda, et 29er'ga võideti käimasoleval aastal maailmameistrivõistlused maratonis, maailmakarikas kokkuvõttes ning maailmameistrivõistlused cross-countrys. Vastavalt rajale, kas FS või HT.

Mirka
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 05. 09. 2011. 19:35

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas Mirka » 05. 09. 2011. 20:10

Sai ka siis nädalavahetusel mulgi rajal 29 proovitud. Olles mõni nädal tagasi sama raja 26 läbi sõitnud oli hea võrdlusmoment olemas. Esimene mõte mis peale 29`sasega sõitmist tekkis oli, et miks üldse neid 26 tolliseid veel tehakse?

Midagi negatiivset ei oska ma esile tuua kui siis ainult kurvist välja kiirendamist. Kuid see on ka praktiliselt olematu kaotus võrreldes kogu ülejäänud võidu juures.
Kohad mida ma vihkan nagu pehmed põllud ja turbarajad on naineriga sõites lausa nauditavad. Samuti on lihtsam võtta tõuse, mulgi rajal polnud seekord ühtegi kõnnitavat tõusu minu jaoks. Tõusudel on veel positiivne see, et esiratas ei kerki praktiliselt üldse.

Nagu enne on mainitud siin, et kitsastel radadel ja puudevahel sõites on nainer kohmakam, siis mina seda ei tähendanud. Pigem on temaga juurikate peal lihtsam sõita ja ma ei usu, et oleks 26`sega kiirem.

Üleüldse on ratas oluliselt stabiilsem ning käitub rahulikumalt.

Igatahes mina olen igatpidi 29 poolt.

Prooviratas oli Specialized Stumpjumper 29 comp (Tänud Specialized Concept Store )

Kasutaja avatar
vigurivänt
Rattur
Postitusi: 795
Liitunud: 27. 09. 2004. 07:49

Re: 29" ratastega MTB

Postitus Postitas vigurivänt » 06. 09. 2011. 08:37

pärnu rattur kirjutas:Kui mind silm ei petnud, siis mina nägin täna dr Holdenit 29-tollisega ETV2s. Seal oli temaga koguni intervjuu, kus arutati Otepää Elioni rada :D.
Jep, niner ja singelspeed.
Aga ma ei saa aru, miks ta sellega maastikule ronis, see ju Trek-i ratas ja nime järgi sobib paremini ovaalile :D
Tark ei torma!

Vasta

Mine “Jalgrattad”