Pulsikellast arusaamine

Mõtted ja arutlused treeningust väljaspool rattahooaega ja üldkehalinest ettevalmistusest
Foorumi reeglid
ÜKE ühitsreeningute jaoks on oma foorum viewforum.php?f=192
Vasta
otipoiss
Rattur
Postitusi: 11
Liitunud: 14. 10. 2007. 19:14

Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas otipoiss » 25. 07. 2012. 15:53

Nii võibolla oleks mõistlik alustada sellest, et ma olen 23a mees, 93kg, 183cm. Kellaks on Suunto t3c ja mul on tekkinud täielik arusaamatus selle toimimise kohta. Needsamad andmed on mul ka kella sisestet ning activity classiks olen määranud 6, sest üle 3h ma teen harva nädalas trenni, samas 2 tundi tuleb kindlasti täis ühel või teisel moel. Olgu mainitud ka, et kell arvas minu maksimum pulsisageduseks vist 185 ja minu vorm on...noh selline post-ajateenistuslik, kilode pärast ma ei põe eriti, 89 oleks meeldiv eesmärk Eelkõige tahaks aga rasva lihase vastu vahetada ja eks ikka seal kõige keerulisemas kõhupiirkonnas.

Trenniks on mul kolm põhilist moodust, rattasõit, jooks, ning siis erinevad harjutused. Kella kasutan neist esimese kahe puhul, sest viimase puhul põhjustavad kell ja vöö ebamugavusi ning võivad lihtsalt kannatada saada.

Siit koorub ka küsimus, rattaga sõites ~45-50min väidab kell mind kulutavat ~500kcal (keskmine pulsinumber ei meenu hetkel), tundub üsna loogiline number olles veidike erinevaid tarkusi uurinud. Lähen mina aga jooksma ja teen 50 minutit ~155-160se pulsiga (ehk siis see miski 85% maksimumist) ja selle tulemusena ilutseb kulunud kalorite real 90. Tundub ülimalt ebaloogiline. Samuti ei lähe see training effect kaugemale kui 3 millegiga, soovitud 4-ni mina joosta ei suuda. Niiet esiteks kas rattaga saavutatud kalorikulu on reaalne ja teiseks, kuidas ma joostes nii väikese numbri saan. Ma olen enam kui kindel, et joostes kulub tegelikult rohkem kaloreid.

Tihver
Rattur
Postitusi: 73
Liitunud: 25. 06. 2012. 20:14

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas Tihver » 25. 07. 2012. 16:15

Rattaga on minul keskmine ca 950kcal tunnis pulsiga 70-75% maksimumist.

tripp
Rattur
Postitusi: 515
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:13

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas tripp » 25. 07. 2012. 19:05

Aga arvuta ise ja kontrolli oma kell üle.
Valem kalorikulu arvutamiseks on väga lihtne:
kulutatud kCal = aeg x ( HR x 0.6309 + vanus x 0.2017 + kaal x 0.1988 - 55.0969 ) / 4.184
aeg - minutites
vanus - aastates
kaal - kilogrammides
HR - keskmine pulss - usu või ei, aga valem on pulsi suhes lineaarne.
Valemi allikas on üks "Journal of Sports Sciences" artikkel, mida terve internet tsiteerib. Googelda näiteks "55.0969".

(Mulle kui paberitega füüsikule teeb muidugi nalja, et üks konstant on antud kuue tüvenumbriga, aga noh, meedikute asi, need ei peagi matemaatikast midagi jagama.)

Netist leiab hulgaliselt selle valemi valesid variante. Mõnes on näiteks märgid valed: mida paksem oled, seda vähem energiat kulutad...

Ma olen oma kellad (Polar, Garmin) üle arvutanud. Garmin annab täpselt sama tulemuse, vahe on protsent või paar. Polar, mis peaks väidetavalt sama valemit kasutama, hindab energiakulu 10-15% väiksemaks. Võimalik, et targad kellad hindavad mingeid mittelineaarseid efekte.

tripp
Rattur
Postitusi: 515
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:13

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas tripp » 25. 07. 2012. 19:12

Kui ise arvutada ei viitsi, kasuta ntx:
http://www.shapesense.com/fitness-exerc ... lator.aspx

50 minutit jooksu ja 90 kCal on päris kindlasti vale. Näiteks mul tuleb jooksu "kaloraažiks" 100 kCal 1 km kohta (pulsist ja kiirusest üsna sõltumata). Sinu 50 minutit on umbes 10 km, energiakulu võiks olla ligi kümme korda suurem.

otipoiss
Rattur
Postitusi: 11
Liitunud: 14. 10. 2007. 19:14

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas otipoiss » 25. 07. 2012. 19:39

See sai nüüd selgeks, et kell võlsib, tänud ka selle targa valemi eest! Järsku aga keegi (Kes Suunto kelladega kursis rohkem näiteks?) teab nüüd öelda millest selline anomaalia, või mida ma äkki valesti teen?

Just rattatiirult tulles panin ka tähele sellise asja, et vändates on kellal pidevalt ees pulsinäit, joostes täheldan aga päris tihti seda, et näitu ees ei ole ja ilutseb vaid suurelt HR... ehk peitub selles midagi? :D

Pelle
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 18. 02. 2012. 13:58

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas Pelle » 26. 07. 2012. 15:43

HR näitab siis kui vöö ei suuda mingil põhjusel südametööd lugeda (vöö positsioon vale, klemmid liiga kuivad) - selle aja jooksul tehtud töö ei lähe statistikasse kirja.

Kalevv
Rattur
Postitusi: 65
Liitunud: 21. 08. 2011. 15:39

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas Kalevv » 26. 07. 2012. 15:58

Teinekord, kui sõitma/jooksma lähed, lase korraks vöö vee alt läbi ja pane kohe ümber keha. Peaks aitama nii :)
Vöö peab ka suht tugevalt ümber keha olema, aga mitte nii, et hingamist segaks :lol:

otipoiss
Rattur
Postitusi: 11
Liitunud: 14. 10. 2007. 19:14

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas otipoiss » 26. 07. 2012. 20:23

Siin siis ka iva, proovin homme järele! :) Tänud!

aus mees
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 13. 07. 2006. 08:40

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas aus mees » 30. 07. 2012. 12:54

Ise olen kasutanud Polarit ja suuntot - just sama T3c-d ja no tee, mis tahad aga Suunto on oluliselt kapriissem. Eriti patareide osas (ja need kipuvad kah oluliselt kiirem tühjenema, kui Polaril), nii kui patarei mõnel detailil vähe hapumaks jääb, siis kohe kukub kas kella vastuvõtja või pulsoka saatja kokku (kella jm toiminguid laseb teha ja isegi patarei visuaalset hoiatust ei pruugi veel kuvada). Suunto GPS on veel eriline patareide röövel:-). Samuti on tähtis pulskoa vöö või siis keha niiskustase - parem ühendus/tundlikkus. Aga muidu ajab asja ära ja ise ei ole raatsinud uut investeeringut ülaltoodud põhjusel veel tegema hakata, aga kui ükskord uue soetan, siis kindlalt Polar või Garmin.
aega on, võita jõuab alati

Kasutaja avatar
Nominative
Rattur
Postitusi: 184
Liitunud: 11. 06. 2010. 14:01

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas Nominative » 30. 07. 2012. 21:52

Mul on Suunto t3c.
Muidu on tore kell, teeb kõik asjad ära ja näitab andmeid õigesti, kuid sellel kellal on üks naruväärne väike viga.
Nimelt ta ei loe pulssi, kui sul käsi seljataga on :) Ehk siis, kui keha jääb vööanduri ka kella vahele siis kaob ühendus ära. Päris tore eksole. Ma ei tea, kas see probleem on kõikidel t3c kelladel, kuid netist uurides selgu, et paljudel on küll. Ma ei tea, miks ma enne ostu ei guugeldanud :)

Igaljuhul, see võib olla üsna reaalne probleem. Samuti võib olla ka muidugi, et klemmid su naha vastus ei loe hästi pulssi. On kuivad näiteks. Vaata üle, kuidas sa jooksed. Käed lähevad seljataha?
Oleneb, kui uus su kell on, kui garantii kehtib siis saad kella Suunto tehasesse saata. Kui probleem on nendepoolne, maksavad nad transpordi kinni plus annavad sulle ka ehk uue vidina, mis töötab. Kui probleemi pole, plekkad transpordi ise. Vähemalt siuke jutt tuli tehasest, kui ma neile kirjutasin sama probleemiga. Mina ainult võtsin vaevaks kirjutada sellest probleemist ca 3a hiljem :) Ma ei saatnud tehasesse tagasi sest garantii läbi. Ilmselt teiste Suunto toodetega seda probleemi pole.

Järgmise kella ostan Polari. Disainid on igavamad, kuid on mõeldud spordi tegemiseks :)

Viljar
Kirjutan vahel ka siia - viljarsaare.com

pruleone
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 05. 04. 2010. 14:30

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas pruleone » 31. 07. 2012. 17:44

Kas ka uue patareiga on sama probleem signaaliga?

Võid julgelt keerata pulsivöö nii, et andur on külje peal, siis ei kao "silm-side" ära kella ja anduri vahel

otipoiss
Rattur
Postitusi: 11
Liitunud: 14. 10. 2007. 19:14

Re: Pulsikellast arusaamine

Postitus Postitas otipoiss » 31. 07. 2012. 22:15

Minul sai vööle just uus patarei ja kella oma peaks ka nagu ok olema. Jooksma pole veel jõudnud aga jälgin seda käe liikumist kui lähen! Anduri osa küljepeale keeramine tundub ka hea lahendusena! Tänud!


EDIT: Tõmbasin siis vööd vähe rohkem pingule ja sättisin anduri käepoolsele küljele ning nüüd esitab kell juba hoopis ilusamaid ja tõsiseltvõetavamaid numbreid! :)

Vasta

Mine “ÜKE”