pulss suusatamise ajal

Mõtted ja arutlused treeningust väljaspool rattahooaega ja üldkehalinest ettevalmistusest
Foorumi reeglid
ÜKE ühitsreeningute jaoks on oma foorum viewforum.php?f=192
Vasta
MarttiM
Rattur
Postitusi: 809
Liitunud: 31. 07. 2009. 14:07

pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas MarttiM » 01. 12. 2010. 09:45

palju teil erinevad pulsitsoonid suusatamise ajal rattasõidu aegsetest. erinavate allikate andmetel on suusatades pulss sõltuvalt isendist 10-25 pügalat kõrgem. olen nüüd jõudnud kuskil 75 km juba sõita, kuid keskmine pulss on ikka c.a 155-160 - kusjuures suudan loodust jälgida, ei hingelda ja saan kaaslasega vestelda. omast arust sõidan väga aeglaselt ka :x selline keskmine ei tundu eriti jätkusuutlik variant olema, kui pelgalt numbreid vaadata:) kuidas teil need jutud on?

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas pärnu rattur » 01. 12. 2010. 10:56

Suusatades on ka mul pulss nii 15 palli kõrgem. Tingitud ilmselt sellest, et suusatades kasutad rohkem lihasgruppe.
Ärge näkku lööge! [/OT]

Kasutaja avatar
banzai
Rattur
Postitusi: 151
Liitunud: 19. 07. 2004. 10:34

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas banzai » 01. 12. 2010. 11:44

Kui ratast veel tõsisemalt sõitsin, siis suusatades oli pulss samuti umbes 5-10 lööki kõrgem kui sarnase intensiivsusega rattatrennis. Nüüd jällegi vastupidi (ainult suusale spetsialiseerumise tõttu).

Enamus teadlikumalt treenivaid suusatajaid sõidavad põhivastupidavuse treeningutel enamasti PV2 tsoonis, mis suusatajate kelles tähendab treeningut alla aeroobse läve (laktaat < 2). Sõltuvalt treenitusest ning aastatega kogunenud suusamahust võib aga aeroobne lävi suusatades olla kõrgem kui ratast sõites. Erialaseid koormusteste tehes selgus, et minul on suusa- ja rattatreeningu puhul aeroobse läve pulsivahe ligi 10 lööki (suusas kõrgem).

Näiteks kui ma sõidan uisutehnikas aeroobse läve pulsisagedusel (155), siis vere laktaadisisaldus on ligikaudu 2. Kui ma nüüd hakkan sõitma ainult paaristööd tehes, siis sama intensiivuse puhul enamasti mul pulss langeb (kuna on koormatud vähem lihasgruppe) kuid vere laktaadisisaldus võib ligikaudu samaks jääda - ehk töö toimub endiselt aeroobsel lävel.

Ehk suusatades kõrgem pulss on loomulik ning väga vabalt võib tehtav töö olla siiski aeroobne (mitte segarežhiimis). Aeroobsete lävede vahe 5 või 15 lööki on juba väga individuaalne ning sõltub eelnevast erialasest treeningust.

Genry
Rattur
Postitusi: 321
Liitunud: 15. 06. 2010. 14:37

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas Genry » 01. 12. 2010. 16:30

Mul ratta seljas on 150-160 pulss juba veremaitse suus, suusatades nagu naljalt alla 160 keskmist ei saagi ja nii jaksan vabalt 2h ja rohkem sõuda. Ehk jah, koibade vehkimine ajab paratamatult pulsi üles kuid teada on ka fakt et kõrge pulsisagedus ei tekita iseenesest väsimust, on muud mehhanismid, mis seda tekitavad. Ehk siit seletus miks ei ole suusatamisel sarnane enesetunne kui rattasõidul.
Teine küsimus on et kui palju muidu tehakse rattal trenne sellistel ringidel nagu Trummi ja Pirita ring näiteks on? Ehk kui sõidetaks rattal samadel trajektooridel ringitades, siis arvan, et ega see rattapulss ka nii madal ei tuleks. Maanteel kerimise ja 2h reljeefsel maastikul suustamise võrdlemisel ei saa kuidagi eeldada, et keskmine pulss samasse kanti jääb. Ehk praegu peaks kõik ratturid lagedaid harku ringe lihvima.
PS, ka laktaat ei ole iseenesest väsimuse tekitaja vaid pigem vastupidi, on kasulik energiaallikas ja aitab kehal glükoosi lõhustuda - laktaatse happe puhul eralduv vesinik on see, mis väsimuse tekitab kuid happe kujul laktaati veres ei eksisteeri. Vesiniku ladestumine langetab Ph-d ja jaotub omakorda veeks ja süsihappegaasiks ja viimane hingatakse välja kopsude kaudu ja seal on juba muud tegurid olulised kui laktaat või SLS.
Training always works best when it’s built around your life, not the other way around.

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas KristjanS » 01. 12. 2010. 17:42

Eks aastad teevad oma töö. Suusapulss esimestel sõitudel rattast 15-20 lööki kõrgem, mida sõit edasi, seda väiksemaks vahe läheb. Pärast nädalast sõitu sõidan suuska treeningtempos 135-140 pulsiga. Ratas muidu 130-135. Eks ta ole paljuski tehnika valdamises kinni. Kui ikka liigutused ei ole ökonoomsed ja rapsid liigselt suusa peal, siis ka pulss kõrgem, vahet pole, kui treenitud oled. Paljude puhul on viga ka see, et kui esimestel sõitudel keegi dressides mammi kipub mööda sõitma, siis ei taheta seda endale mitte lubada ja kohe tempot juurde kruvima...
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas suuroja » 02. 12. 2010. 20:59

KristjanS kirjutas:Eks aastad teevad oma töö. Pärast nädalast sõitu sõidan suuska treeningtempos 135-140 pulsiga. Ratas muidu 130-135. Eks ta ole paljuski tehnika valdamises kinni. Kui ikka liigutused ei ole ökonoomsed ja rapsid liigselt suusa peal, siis ka pulss kõrgem, vahet pole, kui treenitud oled. Paljude puhul on viga ka see, et kui esimestel sõitudel keegi dressides mammi kipub mööda sõitma, siis ei taheta seda endale mitte lubada ja kohe tempot juurde kruvima...
eks ta olegi tehnika taga kinni. mida rohkem sõidad, seda madalam pulss. üldiselt kehtib reegel, et kõrgema pulsiga on treeningul kergem sõita (kuigi tervet hooaega nii vastu ei pea), aeglasemaga raskem. 160-ne pulss tavalisel 2h+ treeningul on ikka palju, kuni tunniajasel kiirustreeningul aga ok. Viimase 10-ne suusatrenni keskmine on mul 141 (klassikas; uisus oleks see tunduvalt madalam). Sedagi on palju, kuid värske lume ja kehva libisemise puhul on madalat pulssi pagana keeruline hoida. Teiste tempost ei maksa suusas küll ennast segada lasta - eks treeninguid ole ju erinevaid ja kes suusas head tulemust otsib, siis dets-i alguses on hooaja kõige intensiivsemad trennid käsil. Dressides mammid on ammu ajalooks saanuds, sest suusavarustus on kiirelt arenenud, maksab palju ning tädid on üldjuhul kepikõnnile ammu üle läinud :wink:
Genry kirjutas:Mul ratta seljas on 150-160 pulss juba veremaitse suus, suusatades nagu naljalt alla 160 keskmist ei saagi ja nii jaksan vabalt 2h ja rohkem sõuda.
avg 160 suusas on juba päris kiire andmine, eriti klassikas. hea mootor peab olema,
kui nii vabalt sõidad. pigem on see ikka sellest, et pole suusaga veel harjunud. Esimesel nädalal suusahooaja alguses on see kõigil täiesti tavaline.
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7959
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas KaupoR » 02. 12. 2010. 22:33

Tegin täna Pirital 5 ringi vabalt (ilma jäise Lükati laskumise kaareta), kokku kulus sõiduks 2:10 ja keskmine pulss 125 bpm (max 149). See oli mu esimene suusatrenn sel hooajal. Mis 160+ pulsist te siin räägite?
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3033
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas tarmo » 03. 12. 2010. 10:00

KaupoR kirjutas: Mis 160+ pulsist te siin räägite?
Andke nüüd andeks, aga kui keegi suusatab rahulikus trennitempos avg 160+, siis see näitab lihtsalt madalat treenitust. muretsemiseks pole põhjust, rahulike trennidega paraneb asi tuntavalt.

Genry
Rattur
Postitusi: 321
Liitunud: 15. 06. 2010. 14:37

Re: pulss suusatamise ajal

Postitus Postitas Genry » 03. 12. 2010. 16:36

Eks tõesti rahulikku trenni saab sinna 140 peale aga jutt käis keskmisest treeningpulsist ratas vs suusk, ehk vaevalt et keegi hooajal rattatrenni teeb pulsiga 120 kui suhe on 20 lööki kõrgem suusatamise kahjuks. Ja nagu sa Tarmo tead, siis olen ühe korra oma 4 aasta vanuseid suuski teie juures määrinud ja see määre ammu lännu :) ja veel kahtlen, kas 5-6h ( mina ja nagu paljud teised) nädalas harjutades oleks nendest rahulikest trennidest tolku kui rohkem aega kuskilt võtta pole?
PS, võtsin oma keskmise 4 x Pirita 7,5km ringi peale uisu tehnikas, aeg 1:50, suusk määrdeta, tugev tuul jõe pealt, rajal väga palju raskendavaid möödasõite nautlejatest, lastest jne - selg kergelt märg, enesetunne mitte oluliselt väsinud, joogijänu puudub ja pause 0, hingamine rahulik 80% läbi nina - ehk ei olnud ju tappev tempo?! ( kõik pausitajad oma joogikottidega ärge tulge oma keskmist SLS-e siin võrdlema kui lasete vahepeal kehal taastuda!) - kaupoR on ulme vend, olin ise ka eile õhtul Pirtal kuid oma eilset pulssi ma kahjuks ei tea, tegin 3 ringi 1:20, samamoodi nagu eelkõneleja.
Teemasse tagasi tulles kaldun siiski oma arvamuses tõeks jääma sellele, et suusatades on pulss kõrgem. Objektiivse SLS võrdluse saaks anda vaid siis kui test teha läbi sarnastes tingimustes ja aja raames. Üks fakt veel see, et ka rattal -5/-10 kraadiga paksult riides olles sõites ei saa ka kuidagi SLS samaks mis nö ideaaltemperatuuril +18 ..24C. Ja üleüldse kahe täiesti erineva harjutuse SLS võrdlemine erinevatel trassidel ja ilmastikuoludes on puhas pseudoteadus kuid huvitav lugeda sellegipoolest. Ei maksa selle põhjal hinnata kellegi treenitust või treenimatust, parem tooge sisse võrdlus iseenese näol.
Training always works best when it’s built around your life, not the other way around.

Vasta

Mine “ÜKE”