jooks

Mõtted ja arutlused treeningust väljaspool rattahooaega ja üldkehalinest ettevalmistusest
Foorumi reeglid
ÜKE ühitsreeningute jaoks on oma foorum viewforum.php?f=192
Vasta
olip
Rattur
Postitusi: 1
Liitunud: 21. 04. 2010. 17:18

jooks

Postitus Postitas olip » 21. 04. 2010. 17:35

Küsimus siis selline, kui sel hooajal ainult joosta, umbes 50 km ndl. Läbida maratone jooskus. Kas see tõmbab rattavormi päris alla, kuigi olen tegelenud eelmistel hooaegadel kõva sõitmisega. Plaanis järgmine aasta võibolla edasi sõita ? Tobe küsimus on aga.. :oops:

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Re: jooks

Postitus Postitas Gunnar » 21. 04. 2010. 18:32

Tean jooksjat, kes must ka rattamaratonil mööda jookseb :) Tema peat on näha, et tugev kestvussportlane saab üle keskmise hakkma ka rattaga. Enda pealt võin ka vastupidist väita, et harju keskmine rattur on ka üle keskmise jooksja :P
Ratas on minu hobi, mitte elu

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: jooks

Postitus Postitas erikr » 21. 04. 2010. 18:42

puhta jooksu pealt on tuldud ja sõidetud elionil lambist 20-50 kohtadele.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

meelisl
Rattur
Postitusi: 132
Liitunud: 18. 08. 2007. 20:46

Re: jooks

Postitus Postitas meelisl » 23. 04. 2010. 08:07

Ma tegelesin varemalt ka valdavalt jooksmisega ja rattasõit oli nö kõrvalhobi. Viimastel aastatel olen teinud ainult rattatrenni välja arvatud paar jookustrenni enne jooksuvõistluseid (enne maratoni siiski veidi rohkem) ja pean ütlema, et olen jooskus saavutanud paremaid tulemusi kui ainult jooksutreeninguid tehes, samas rattavormi kaotamata. Eks see on paljuski tulnud teadlikuma treenimise ja üldise treenituse paranemise arvelt.
Jooks aitab kindlasti paremini kaalu vähendada, mis ka rattasõidus kasuks tuleb. Rattasõidus on jällegi rohkem lihasjõudu vaja (tõusudel), aga seda saab mingil määral ka joostes tõusudel treenides arendada.
Eks kõik sõltub sellest, mis võistlused sinu jaoks olulisemad on (nt sügisene Tallinna maraton või TRM). Kui põlved 50 km nädalas vastu peavad, siis anna minna. Enne rattavõistlust teed paar trenni, et lihased väntamisliigutusega kohaneksid ja hea treenituse korral ei tohiks kergematel sõitudel (Elionidel) probleeme olla. Pikematel-raskematel radadel (H100) võib väike tagasiminek tekkida kui oled ratast vähem teinud.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: jooks

Postitus Postitas Rivo » 17. 11. 2010. 12:40

Jooksujalatsiga seonduv peaks vast siia teemasse sobima...
Kuna ise samuti rattahooaja välisel ajal jooksen, siis olin taas uusi jalatseid valimas. Tuhlates siit ja sealt jõudsin Jooksueksperdini (http://www.jooksuekspert.ee)
Miks üldse räägin - olin päris hädas, kuna paar korda juba jalatsitega ämbrisse astunud ja otsustasin seekord kasutada asjatundja abi. Igaljuhul, kel on mure jalatsi sobivuse osas või jäävad põlved valusaks jne., tasub seal aeg kinni panna ja testima minna. Kohal on palju erinevaid jooksujalatseid ja sa saad rahulikult kõiki proovida. Minu otsus tuli lausa nii, et ühes jalas oli üks mudel ja teises teine. Mõnes suuremas spordipoes tekib vähel mul küll kerge tõrge poes niimoodi erinevaid asju proovida.
PS. Proovimine ja testimine käib muidugi jooksulindil ja seda salvestatakse analüüsimiseks.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Petka
Rattur
Postitusi: 30
Liitunud: 15. 12. 2009. 15:09

Re: jooks

Postitus Postitas Petka » 17. 11. 2010. 19:00

Mis jalanõu sulle siis Rivo sobis testi järgi

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: jooks

Postitus Postitas Rivo » 17. 11. 2010. 19:30

Petka kirjutas:Mis jalanõu sulle siis Rivo sobis testi järgi
New Balance 759
Aga, rõhutaks veel - need sobisid mulle hästi ! Väga tugevat konkurentsi pakkusid veel Asics Gel-Nimbus ja K-Swiss Keahou.
Nike Vomero - sellega jäi lindil jooks kõige lühemaks.
Nimbus - korralik põrutuskaitse nii kannas, kui ka päkal. Rulluvus oli täitsa ok, kuid tõuge tuli nagu kerge pehmusega.
Keahou - oli selline ühtlaselt hea. Kui tegeleks tõsiselt jooksmisega, siis valiks sellelt tootjalt ühed trenniks ja teised võistlemiseks.
Gel-Kinsei - rulluvus tiba parem, kui Gel-Nimbusel. aga sel jalatsil on ka hinda mehiselt.
759 - väga hea kanna põrutuskaitse. Päka alune oli aga veidi jäigem. Minu jalas oli ideaalseim "rullumine" ja selline...konkreetne tõuge. Samuti oli jalg kannast kuni päkani väga mugavalt "pesas".
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: jooks

Postitus Postitas KaupoR » 17. 11. 2010. 21:53

ma ei viitsi netist otsida, aga pakun, et Rivo välja toodud mudelitest kõik ei ole ühesuguse toega. St mõni neist on ülepronatsiooniga jalale, teine ala ja kolmas normaalne. Selleks ka testid surveplaatidel või kuidas neid asju nimetatakse. Endal plaanis järgmisel nädalal test teha pronatsiooni kohta. NB 759 on näiteks neutraalse toega. Ja muide, Rivo, 759-t on kahte mudelit MR759 ja WR759
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: jooks

Postitus Postitas Rivo » 17. 11. 2010. 23:25

Minu proovitutest polnud ükski ülepronatsooniga jalale mõeldud ! Koduste vahendite ja teadmistega katsetades arvasin, et mul on alapronatsiooniga jalg. Testis selgus, et tegu siiski normaalse pronatsiooniga, aga jalg on väga jäik. Tegelikult pole erilist pointi testi käiku siin dikteerima hakata.
PS. minu jalatsi mudel on ikka MR ehk siis meeste mudelid ! WR on naiste mudelid.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: jooks

Postitus Postitas KaupoR » 18. 11. 2010. 07:17

Rivo kirjutas: WR on naiste mudelid.
Uuups :lol:
If everything's under control, you're going too slow!

raulk
Rattur
Postitusi: 1838
Liitunud: 07. 07. 2005. 11:57

Re: jooks

Postitus Postitas raulk » 18. 11. 2010. 11:30

mis elukas on pronatsioon ???

rainerhq
Rattur
Postitusi: 767
Liitunud: 16. 08. 2009. 19:27

Re: jooks

Postitus Postitas rainerhq » 18. 11. 2010. 11:32

Pronatsioon on jala omadus leevendada põrutust, mis tekib inimese jalgade tavapärasel kokkupuutel maapinnaga (ehk looduslik amortisaator). Erineva nurga all jala asetamine maha suunab tekkinud põrutust mööda jalga edasi erinevalt.

http://www.jooksuekspert.ee/et/kasulikk ... sioon.html
"Nothing compares to the simple pleasure of a bike ride"

meelisl
Rattur
Postitusi: 132
Liitunud: 18. 08. 2007. 20:46

Re: jooks

Postitus Postitas meelisl » 19. 11. 2010. 09:22

raulk kirjutas:mis elukas on pronatsioon ???
Klassikaline meetod pronatsiooni määramiseks on astuda märja jalaga vannitoa põrandale või kusagile, kus jala jälg hästi näha on. Kui jälg on keskosast lai (nö. lampjalg), siis on ülepronatsioon, kui on liiga kitsas või üldse katkeb päka ja kanna vahel, siis on alapronatsioon. Vahepealne variant on normaalne.
Mul muude tootjatega kogemusi ei ole, aga Rivo poolt proovitud Asicsi mudelid on pigem normaalsele või alapronatsiooniga jalale. Ülepronatsiooni korral võiks valikus olla Gel-Kayano (Asicsi absoluutne tippmudel, hea pehmendusega), Gel-2110 (korraliku pehmendusega treeningjalats) või DS-Trainer (kerge ja õhema toestusega, sobib pigem võistlemiseks). Jalatsi kõrval on oluluine ka sokk, mis peab olema piisavalt jaöa ümber ja toestama vajalikest kohtadest.

marten
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 15. 01. 2010. 14:39

Re: jooks

Postitus Postitas marten » 19. 11. 2010. 09:54

Veel lihtsam on vaadata oma kantud tosse või lihtsalt jalanõusid: väliskülje kulumine näitab ülepronatsiooni, sisekülje kulumine alapronatsiooni. Ülepronatsiooni puhul pehmed, alapronatsiooni puhul toestusega jalanõud, sisuliselt kogu kunst.

OBK
Rattur
Postitusi: 88
Liitunud: 26. 10. 2004. 13:27

Re: jooks

Postitus Postitas OBK » 19. 11. 2010. 10:01

marten kirjutas:Veel lihtsam on vaadata oma kantud tosse või lihtsalt jalanõusid: väliskülje kulumine näitab ülepronatsiooni, sisekülje kulumine alapronatsiooni. Ülepronatsiooni puhul pehmed, alapronatsiooni puhul toestusega jalanõud, sisuliselt kogu kunst.
No ikka täitsa vastupidi !

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: jooks

Postitus Postitas Rivo » 19. 11. 2010. 10:40

marten kirjutas:Veel lihtsam on vaadata oma kantud tosse või lihtsalt jalanõusid: väliskülje kulumine näitab ülepronatsiooni, sisekülje kulumine alapronatsiooni. Ülepronatsiooni puhul pehmed, alapronatsiooni puhul toestusega jalanõud, sisuliselt kogu kunst.
Sa oled ikka täiesti valel teel ! Kui jalg vajub sisse poole, on tegemist ülepronatsiooniga. Kui aga väljapoole, on tegu alapronatsiooniga. Vanad jalatsid võid ju testi kaasa võtta, aga teha pole nendega seal midagi. Miks ? Aga kui sul olidki juba mitte sobivad jalanõud ! Testil lastakse sul kõigepealt lindil joosta üldse paljajalu. Saadakse teada pronatsioon ja kui tugev/pehme on samm. Peale seda saad hakkata uusi jalatseid proovima.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: jooks

Postitus Postitas KaupoR » 19. 11. 2010. 11:01

Rivo kirjutas:Vanad jalatsid võid ju testi kaasa võtta, aga teha pole nendega seal midagi.
Päris nii ära ütle, peaaegu kõik teadlikud jooksusussi müüjad soovitavad ostma tulles vanad pastlad kaasa võtta.
If everything's under control, you're going too slow!

maxspeed
Rattur
Postitusi: 397
Liitunud: 24. 12. 2003. 09:03

Re: jooks

Postitus Postitas maxspeed » 19. 11. 2010. 11:42

Vaatasin huvi pärast jooksueksperdi kodukat, ei suutnud tuvastada, palju selline sobivustest maksab, või on see seotud ostu sooritamisega?

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: jooks

Postitus Postitas Rivo » 19. 11. 2010. 13:45

maxspeed kirjutas:Vaatasin huvi pärast jooksueksperdi kodukat, ei suutnud tuvastada, palju selline sobivustest maksab, või on see seotud ostu sooritamisega?
Jah, südametunnistuse asi rohkem. Eraldi tasu selle teenuse eest ei võeta. Uued papud saad samuti, soodsamalt, kui spordipoodides pakutakse (y)
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

marten
Rattur
Postitusi: 14
Liitunud: 15. 01. 2010. 14:39

Re: jooks

Postitus Postitas marten » 20. 11. 2010. 20:39

My bad, ajasin tõesti üle/ala sassi. Point jääb samaks. Jalatsite kulumine, olenemata sellest, kas nad on su jalatüübile sobivad või mitte, näitab seda, kuidas sul jalg maha asetub ning mis suunas on raskuskese. Eriti hästi näeb seda mitte jooksujalanõudest.

Info pole välja mõeldud, hetkel ei suuda leida, kuid runnersworld.com artiklist pärit.

Vasta

Mine “ÜKE”