MTB sõidutaktika stardis

Kuidas võtta see tõus või laskumine, kuidas liivas mitte ära uppuda jne.
Vasta
Badbloc
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 26. 09. 2011. 15:43

MTB sõidutaktika stardis

Postitus Postitas Badbloc » 04. 02. 2013. 13:12

Mind, kui harrastajatasemel sõitjat huvitab, kuidas on õige peale starti energiaressursse kasutada. Seni käidud võistlustel on jäänud mulje, et alguses pannakse nö "täie pasaga minema ja küll pärast vaatame, mis saab." Ise olen stardi marulist tempot teistega mingi aja kaasa teinud ja seejärel mingist hetkest (tavaliselt varem kui teised) tempos järele andnud, et jaksaks ka hiljem vajutada. Samas pole ma pika distantsi lõpus reeglina ühtegi stardigrupis olnud kaasvõistlejat kätte saanud, kes alguses eest ära sõitsid. Peale sõitu vaheaegu vaadates näen, et nad on mingi vahe minuga sisse sõitnud ja seejrel on vahe püsinud stabiilsena.
Seega küsimus, kas peakski peale starti ennast korraks tühjaks sõitma, kuna pärast nagunii ei jaksa ja saab veidi taastuda? Kuidas teil kombeks?

Samuti küsimus, kuidas treenida starditempoks? Olen kuulnud intervalltreeningust a'la 15 min rahulikult, seejärel ca minut täisvõimsusel jne, kasvatades minutit kui 5 minutini. Kuidas see tegelikkuses välja näeb?

Kasutaja avatar
urmo
Rattur
Postitusi: 698
Liitunud: 02. 02. 2005. 21:49

Re: MTB sõidutaktika stardis

Postitus Postitas urmo » 04. 02. 2013. 14:44

Eks see jõu jagamine võistluse ajal ongi üks natuke müstiline värk. Õige tempo valik eeldab suhteliselt head võistluskogemust, nii lühikestel, keskmistel kui pikkadel distantsidel ja eri rajatüüpidel, lisaks on oluline ka enda üldise treenituse, hetkevormi ja taastumisseisundi tunnetamine ja teadvustamine.
Võistluste stardis on üldiselt nii, et eriti passida ei tasu, aga olulisem on enda kinni sõitmise vältimine. Enda kogemus näitab, et järsud tempomuutused võistluse ajal on suhteliselt hävitava mõjuga. Alguses tuleks sisse seada enamvähem selline tempo, mida lõpuni ühtlaselt hoida. Mõned grupile järgi tõmbamised või möödasõidud käivad stardi juurde, aga sõidu esimese 10% ajal maksimumtempo hoidmine on vale. Distantsi teisel poolel, kui väsimus on märkimisväärne, on vahe kinnisõitmine palju raskem kui lihtsalt finišini tempo hoidmine. Hästi saab tempo valikust aru, kui võrrelda distantsi esimest ja teist poolt, mis peaksid olema suhteliselt sarnase ajaga (natuke tuleb ka rajaprofiili arvestada). Ideaalne on seda võrrelda 2-ringilise rajaga võistlustel.
Zero the Hero

j-m
Rattur
Postitusi: 82
Liitunud: 26. 09. 2012. 16:22

Re: MTB sõidutaktika stardis

Postitus Postitas j-m » 05. 02. 2013. 14:02

Badbloc kirjutas:Mind, kui harrastajatasemel sõitjat huvitab, kuidas on õige peale starti energiaressursse kasutada. Seni käidud võistlustel on jäänud mulje, et alguses pannakse nö "täie pasaga minema ja küll pärast vaatame, mis saab." Ise olen stardi marulist tempot teistega mingi aja kaasa teinud ja seejärel mingist hetkest (tavaliselt varem kui teised) tempos järele andnud, et jaksaks ka hiljem vajutada. Samas pole ma pika distantsi lõpus reeglina ühtegi stardigrupis olnud kaasvõistlejat kätte saanud, kes alguses eest ära sõitsid. Peale sõitu vaheaegu vaadates näen, et nad on mingi vahe minuga sisse sõitnud ja seejrel on vahe püsinud stabiilsena.
Seega küsimus, kas peakski peale starti ennast korraks tühjaks sõitma, kuna pärast nagunii ei jaksa ja saab veidi taastuda? Kuidas teil kombeks?

Samuti küsimus, kuidas treenida starditempoks? Olen kuulnud intervalltreeningust a'la 15 min rahulikult, seejärel ca minut täisvõimsusel jne, kasvatades minutit kui 5 minutini. Kuidas see tegelikkuses välja näeb?

...ei ole midagi muud kui pead leidma endale tempo 80 kuni 90% max keskmisest kiirusest, millega suudaksid läbida kogu distantsi, selle leidmiseks on võimalik kasutada pulsikella ja koormustesti tulemusi, aga ka n sportlastel juba varasemalt hästi testitud enesetunnet!
NB! Sellisel juhul jääb sul alati + ...% võimsust, mille abil minna kaasa vajalike kiirenduste ja rajamuutustega ning läbid kogu võistluse ühtlaselt kiires tempos ja ei tee ka endale liiga st ei saa haamrit!
ps. Soovitan harrastajal valida esialgu kindlasti max 80% keskmisest kiirusest, ehk siis lähtuda aeroobse läve lõpus toimuvast südametööst, nii ei ole suurt riski, et ei taastu mõnest kiirendusest või rütmimuutusest ära...seevastu sportlased sooritavad oma vajalikud tempomuutused reeglina anaeoroobses läves ja on suutelised seda pulsisagedust kannatama ka kogu terve võistluse vältel!

Hea enesetunnestus on kellast kindlam, sest viimane ei pruugi alati korrektselt ja adekvaatselt andmeid näidata...või n koju jääda!
Joonas
5114761

Vasta

Mine “Sõidutehnika”