Järsud laskumised

Kuidas võtta see tõus või laskumine, kuidas liivas mitte ära uppuda jne.
Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Postitus Postitas Rivo » 15. 11. 2005. 10:06

matukas kirjutas:Mina mõtlesin sellelpildil siis seda sinist joont.
See sinine joon peaks olema nüüd see liivalaskumine. nn "Sigvardi" laskumine hakkab praktiliselt sinise ja punase joone liitumiskohast, kuid jääb punasest joonest veidi ülespoole. Ehk siis, kui seisad näoga sinise laskumise poole ja punase joonega näidatud tõus jääb selja taha, siis "sigvardi" laskumine jääb paremale poole.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
Ereliukas
Testisõitja
Postitusi: 788
Liitunud: 18. 02. 2003. 12:26

Postitus Postitas Ereliukas » 15. 11. 2005. 10:14

matukas kirjutas:Mina mõtlesin sellelpildil siis seda sinist joont.
laskumine, millest jutt, jääb sinisest joonest mõni meeter trampliini poole ja läheb sik-sakina alla.

pukujuku
Rattur
Postitusi: 19
Liitunud: 23. 05. 2007. 13:27

Postitus Postitas pukujuku » 28. 08. 2007. 17:24

Siledal laskumisel võid muidugi esikat nii palju näppida kui tahad, aga kui väga mügarlik on siis ma tahan näha kuidas sa esikaga pidurdad. Tegelt siledal laskumisel pole pidurit niiväga näppida vajagi :D
Minge raadile ja võtke seal taga see kõige suurem laskumine (see kitsas, täitsa all põhjas kus motikad vahest üles kimavad), tulge siis rääkima.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Postitus Postitas Rivo » 28. 08. 2007. 17:59

pukujuku kirjutas: Minge raadile ja võtke seal taga see kõige suurem laskumine (see kitsas, täitsa all põhjas kus motikad vahest üles kimavad), tulge siis rääkima.
Raadi pole kohe kindlasti ainuke koht, kus järsk laskumine.
Aga, teema algatusest ligemale 2a. möödas ja jään oma endiste kommentaaride juurde, et esirattaga pidurdamine on oluliselt effektiivsem.
Nii kolm nädalat tagasi proovisin üht ratast, millel juhtumisi oli esipiduriga tõsine jama (võibolla siiani, tegin omanikule igaljuhul sellekohase märkuse) Aga, tänu sellele, et esipidur praktiliselt ei võtnud (minu jaoks muidugi) pidin ma peaaegu puusse panema.
PS. Esipiduri klotsid on minu rattal nt. rohkem kulunud, kui tagumised (vahetatud üheaegselt)
PPS. Nii minu, kui proovitaval rattal olid ketaspidurid.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 28. 08. 2007. 19:47

pukujuku kirjutas:Siledal laskumisel võid muidugi esikat nii palju näppida kui tahad, aga kui väga mügarlik on siis ma tahan näha kuidas sa esikaga pidurdad. Tegelt siledal laskumisel pole pidurit niiväga näppida vajagi :D
Minge raadile ja võtke seal taga see kõige suurem laskumine (see kitsas, täitsa all põhjas kus motikad vahest üles kimavad), tulge siis rääkima.
mine tahkosse ja saad aru, et raadi on lahja poisike ja kui tahkos esimest kividel ei kasuta siis tagumine ei võta peaaegu üldse ja oled laskumisel ribadeks.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 28. 08. 2007. 20:30

Füüsikud-insenerid, kas mitte ei ole nii, et esiratta pidurdamine on efektiivsem kui tagaratta oma? Vaadates kasvõi autosid kus esisillal on tavaliselt ketas- ja tagasillal trummelpidurid. Teine loogika (ketaspidurite korral) peaks olema see, et kahe piduriga pidurdades jaotub koormus ka muidu ühtlasemalt, mille tulemusena nt kettad ei kuumene nii palju ja väheneb õli keemisoht. See teemaks muidugi suurtel kiirustel ja pikkadel laskumistel.

Nt see aasta Poola tuuril oli neid sirgeid heinamaa-slallinõlva laskumisi küll, kus ka kahe piduriga pidurdades oli kärsahais üleval. Kardan, et ainult tagumisega pidurdades oleks varsti link vastu lenksu ka käinud. Mõni mees muidugi ei pidura seal üldse, ag ama pole see mees :).
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
mulkago
Rattur
Postitusi: 124
Liitunud: 15. 01. 2007. 16:04

Postitus Postitas mulkago » 28. 08. 2007. 20:35

Mati kirjutas:Füüsikud-insenerid, kas mitte ei ole nii, et esiratta pidurdamine on efektiivsem kui tagaratta oma?
Siin ei ole ju mingit füüsikut tarvis, et aru saada asjast. Loogish ju, et pidurdades langeb suurem raskus/jõud ettepoole, esirattale, mille tulemusena suureneb esikummi hõõrdumine maaga. Tagumine lihtsalt lohiseb järel.
Või on ikkagi asi teisiti?

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2473
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 28. 08. 2007. 23:05

Kuna ilm oli hapu paiskusin täna pirta metsa pulli pärast oma rariteetse Eldorado Sardaga. Laskumistel tundus natuke imelik. Hiljem selgus, et tagumise piduri tross oli nii välja veninud , et vaevalt suutis klotsid pöiani viia. Pm tulin kõik laskumised esi piduriga, taga ratas oli tihti õhus. Ja laskumiste all ma mõtlen ikka laskumisis.

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Postitus Postitas Gunnar » 29. 08. 2007. 08:44

Tahtsin küsida, et kas siisnkirjutajate arvates on "sigvardi laskumine" ikka veel SÕIDETAV? Paar korda olen sealt alla kakerdand eelmine aasta, üldiselt lööb kohe üleval mentaalse bloki peale.
Ratas on minu hobi, mitte elu

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2473
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 29. 08. 2007. 09:12

Gunnar kirjutas:Tahtsin küsida, et kas siisnkirjutajate arvates on "sigvardi laskumine" ikka veel SÕIDETAV? Paar korda olen sealt alla kakerdand eelmine aasta, üldiselt lööb kohe üleval mentaalse bloki peale.
Alkohol (ka õlu) avardavad meeli.

Kasutaja avatar
Alvaro
Rattur
Postitusi: 1250
Liitunud: 11. 02. 2003. 08:39

Postitus Postitas Alvaro » 29. 08. 2007. 09:24

Gunnar kirjutas:Tahtsin küsida, et kas siisnkirjutajate arvates on "sigvardi laskumine" ikka veel SÕIDETAV? Paar korda olen sealt alla kakerdand eelmine aasta, üldiselt lööb kohe üleval mentaalse bloki peale.
Pean Sind kurvastama. Võibolla ei ole ma just suur "siinkirjutaja" , aga endise Sigvardi laskumise juures seier eriti ei võbele. Mõttemaailma avardaks võibolla uued ideed, kuidas laskumisi võtta. Seal samas kõrval on treppidest paremal suht keskmise tasemega laskumine, aga järgmine kord, kui sinna lähed tee nii:
peale lendad paremalt suusahüppetorni mäest alla tulles. Hoog on maksimaalne, pime kurv paremale 90 kraadi (seni pole ma kedagi veel morgi seal sõitnud), laskumisel teed pidurdamise asemel veel paar vändapööret suure rauaga juurde ja sisened all olevasse rock gardenisse. EI PIDURDA enne seda. Seal on ca kahe rattakummi laiune ideaaltrajektoor kahe suure kivi vahelt. Lükkad natuke esimest peale ja üritad treppide alt vasakule rabada sinna tõusule, mis viib Sigvardi laskumisele.
Kui oled järgi proovinud, siis kirjuta edusammudest 8) Kas õlle või mõne muu avardajaga :lol:
Treeni vähe, aga kvaliteetselt!
http://www.ccrotamobilis.ee

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Postitus Postitas Gunnar » 29. 08. 2007. 10:28

Alvaro kirjutas:endise Sigvardi laskumise juures seier eriti ei võbele.
Et vastus on siis JAH. Hm, peab ikka harjutama siis rohkem, kuigi töökaaslased keelasid mul seesugused extreemsused ära :)
Ratas on minu hobi, mitte elu

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 788
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Postitus Postitas LauriA » 29. 08. 2007. 10:52

Alvaro kirjutas:Pean Sind kurvastama. Võibolla ei ole ma just suur "siinkirjutaja" , aga endise Sigvardi laskumise juures seier eriti ei võbele. Mõttemaailma avardaks võibolla uued ideed, kuidas laskumisi võtta. Seal samas kõrval on treppidest paremal suht keskmise tasemega laskumine, aga järgmine kord, kui sinna lähed tee nii:
peale lendad paremalt suusahüppetorni mäest alla tulles. Hoog on maksimaalne, pime kurv paremale 90 kraadi (seni pole ma kedagi veel morgi seal sõitnud), laskumisel teed pidurdamise asemel veel paar vändapööret suure rauaga juurde ja sisened all olevasse rock gardenisse. EI PIDURDA enne seda. Seal on ca kahe rattakummi laiune ideaaltrajektoor kahe suure kivi vahelt. Lükkad natuke esimest peale ja üritad treppide alt vasakule rabada sinna tõusule, mis viib Sigvardi laskumisele.
Kui oled järgi proovinud, siis kirjuta edusammudest 8) Kas õlle või mõne muu avardajaga :lol:
Sa teed siis selle lõigu suusahüppetorni küngas -> Sigvardi laskumise lõpp ... 1-2 minutiga? :shock: Tshehhi õlu maitseb mulle väga, aga kastide kaupa nädalas ei jaksa ka seda ära juua. :D
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Postitus Postitas m6mm » 29. 08. 2007. 12:27

Alvaro kirjutas: peale lendad paremalt suusahüppetorni mäest alla tulles....
sellest tahaks küll klippi näha... Pirital on ka see laskumine, mis HPNS sõidul eelmine sügis sisse pandi - niisama vaadates tundus võimatu, vaatasin klippe ja tegelikult osutus täiesti sõidetavaks.

P
Rattur
Postitusi: 203
Liitunud: 24. 04. 2004. 13:55

Postitus Postitas P » 29. 08. 2007. 12:58

millegi pärast kardan et need laskumised on maailmatasemel tehniliste laskumistega võrreldes easy... olen tõenäoliselt kõik need läbi sõitnud see aasta kui sigvard kukk mulle teejuhiks oli, midagi erilist ma küll ei mäleta. kas see sigvardi laskumine on see mis on 180 kraadi kurvidega? kui nii, siis see küll keeruline ei ole, sõitma tuleb õppida. sealt natuke hüppetorni poole sai kah vist paar korda nõlvalt alla sõidetud aga ikka midagi väga hullu silme ette ei tule.

laskumisel peaks sõitma nii et olenemata olukorrast hoia oma käsi küünarnukist natuke kõverdatult. kui tavalisel laugel allamäge minekul on sul jalad tõen. praktiliselt sirged, siis mida järsemaks hakkab nälv minema hakka tagumikku järjest rohkem sadula taha viima. põlvedest peaksid olema jalad natuke kõverdatud. aga lõppkokkuvõttes peaksid sa jääma ikkagi sadula taga olles suhteliselt sadula lähedale, väika vahe jalgade ja sadula vahel. liiga taha ei maksa kallutada.

pukujuku
Rattur
Postitusi: 19
Liitunud: 23. 05. 2007. 13:27

Postitus Postitas pukujuku » 29. 08. 2007. 13:57

Keegi võiks sellest Sigvardist ja Tahkost mõne pildi panna siis.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 29. 08. 2007. 13:59

pukujuku kirjutas:Keegi võiks sellest Sigvardist ja Tahkost mõne pildi panna siis.
pilt ei aita kuna sellel tunduvad kalded oluliselt väiksemad kui sadulas istudes ja mäest alla sõites.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 29. 08. 2007. 14:06

pukujuku kirjutas:Keegi võiks sellest Sigvardist ja Tahkost mõne pildi panna siis.
Sigvard ja Tahko.

üks mõte veel. suva laskumine värskelt ja siis nt peale 2-3 tunnist sõitu üles-alla ja raputaval singlil :!: taaskord poola tuuri kogemusel väidan, et see on väga oluline mõjur. minul oli viimastel etappidel akumuleerunud väsimuse tõttu ka lihtsamaid laskumisi juba probleem võtta.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
rattur11
Rattur
Postitusi: 47
Liitunud: 05. 11. 2007. 07:20

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas rattur11 » 24. 03. 2008. 23:07

Intzz kirjutas:
Ruve kirjutas:... tagapiduri paned blokki...
ära nii küll tee, see ju ei pidurda vaid lohiseb niisama ja rikub nõlva ära(äkki keegi tahab veel sealt sõita) ESIpidur pidurdab (füüsika :!:)
olen täitsa nõus aga hea ratta valitsemisega ja eriti võistlustel pole aega seda kasutadaki ju kui siis väga vähe
Pilt

Väints
Rattur
Postitusi: 4
Liitunud: 06. 05. 2007. 19:26

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas Väints » 07. 07. 2008. 02:42

võite ju alguses sadul all ka õppida,kes seda keelanud on.ning mida suurem hoog on,seda paremini seisab ratas püsti,liigne pidurdamine ei tule kasuks.

pukujuku
Rattur
Postitusi: 19
Liitunud: 23. 05. 2007. 13:27

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas pukujuku » 14. 08. 2008. 16:24

See kannikas võimalikult taha nipp on hea küll, eriti kui on selline pimedam laskumine, kus rohu sees ei pruugi auke ja juurikaid näha, kuid enda kogemus näitab, et juhitavus absoluutleslt puudub väga järskude laskumiste puhul.

Lihtsalt huvi pärast küsin, et kas keegi on Raadi krosssirajal seda kõige kõrgemat ülemist laskumist ka võtnud, kust motikad tavaliselt üles panevad? Kui linnapoolt tulla ja kohe sealt augu servast väikeste trepiastemete juurest alla sõita, siis esimene laskumine paremat kätt.

Endal on juba ka pikemat aega see vasakut kätt olev liivalaskumine ära teha, kuid esimene dropp tekitab natuke hirmu.

veixxx
Rattur
Postitusi: 63
Liitunud: 27. 09. 2007. 19:11

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas veixxx » 16. 08. 2008. 09:49

Raadil ikka igaltpoolt alla sõidetud ja "augus" on kõik tropid ka ära proovitud, küll mitte täitsa xc rattaga

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Re:

Postitus Postitas Gunnar » 01. 09. 2009. 08:35

Gunnar kirjutas:Tahtsin küsida, et kas siisnkirjutajate arvates on "sigvardi laskumine" ikka veel SÕIDETAV? Paar korda olen sealt alla kakerdand eelmine aasta, üldiselt lööb kohe üleval mentaalse bloki peale.
Ära tegin, puhtalt, nii uhke olen :D Kolmandal korral aga rebis esimeses kurvis esimese RaRa UST-i pöia küljest lahti ja lasi kõik selle 1,7Bar-i vastu taevast. Ikkagi läks päev korda.
Ratas on minu hobi, mitte elu

arbuus

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas arbuus » 22. 09. 2010. 22:37

Aga kuidas vältida järskudel laskmumistel ja dropidel üle lenksu käimist?Kas lenksu tuleb ka ette poole lykata,et keha raskus ette ei läheks,sest tihti nii juhtub ka siis kui hoida tagumik üle sadula!

metslane
Rattur
Postitusi: 824
Liitunud: 28. 03. 2006. 07:38

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas metslane » 23. 09. 2010. 07:38

Tagumik üle sadula võib päris valusaks osutada.Libeda kummiga nii valus ei ole :D
Ja tuleks meeles pidada et tark ei torma ja käi jala :D

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas Rivo » 23. 09. 2010. 07:48

No kui nüüd teooriat ajada, siis ...
Kui sul on kann juba üle sadula ja hakkab "käest ära minema", siis lased lihtsalt lenksust lahti. Sellisel juhul ei tule niplit vaid käid lihtsalt külili. Üldiselt on kukkumised täpselt nii, kuis välja kukub :twisted:
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

arbuus

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas arbuus » 23. 09. 2010. 17:31

Ma ei mõelnud et tagumik täielikult yle sadula on,vaid nii nagu ikka tuleb olla,kuid kui tulevad järsemad dropid,liigun ma järsult ette poole ja yle lenksu ma olengi,arvan,et asi on lensku hoidmise viisil,kuid ei tea kas peaks lenksu tõmabama nata taha poole vms?

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas pärnu rattur » 23. 09. 2010. 18:29

Lenksult kaal kindlalt maha, hea oleks kui esimene ratas isegi kergelt õhus, aga seda on natuke palju nõutud.
Ärge näkku lööge! [/OT]

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas erikr » 23. 09. 2010. 19:47

arbuus kirjutas:Ma ei mõelnud et tagumik täielikult yle sadula on,vaid nii nagu ikka tuleb olla,kuid kui tulevad järsemad dropid,liigun ma järsult ette poole ja yle lenksu ma olengi,arvan,et asi on lensku hoidmise viisil,kuid ei tea kas peaks lenksu tõmabama nata taha poole vms?
Kuula mida inimesed räägivad. Järsul laskumisel tuleb olla kann sadula taga. Ei tohi liikuda järsult ettepoole.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3802
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas mart » 25. 09. 2010. 01:10

pärnu rattur kirjutas:Lenksult kaal kindlalt maha, hea oleks kui esimene ratas isegi kergelt õhus, aga seda on natuke palju nõutud.
Vaatasin, et Vallikääru bastionid on saanud ilusad trepistikud. Kirjelda, kuis sa neist treppidest põristad? Et trepile/järsakule sisenedes tõstad esiratta õhku?
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas pärnu rattur » 26. 09. 2010. 16:07

Vallikas väga ei käi, aga sõidetud sain igal pool ja treppe sõitmiseks ei kasuta, kõrval piisavalt tühja ruumi ka ju. :roll:
Ärge näkku lööge! [/OT]

buff
Rattur
Postitusi: 122
Liitunud: 20. 06. 2007. 21:30

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas buff » 26. 09. 2010. 18:59

tagumiku upitamist ja üle lenksu käimist saab siit

http://www.youtube.com/watch?v=wc11mgCT ... r_embedded

ipe
Rattur
Postitusi: 101
Liitunud: 28. 08. 2008. 15:00

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas ipe » 27. 09. 2010. 08:00

buff kirjutas:tagumiku upitamist ja üle lenksu käimist saab siit

http://www.youtube.com/watch?v=wc11mgCT ... r_embedded
kodukootud jackass

brg
Rattur
Postitusi: 178
Liitunud: 15. 04. 2005. 13:14

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas brg » 27. 09. 2010. 08:09

ipe kirjutas:
buff kirjutas:tagumiku upitamist ja üle lenksu käimist saab siit

http://www.youtube.com/watch?v=wc11mgCT ... r_embedded
kodukootud jackass
See on kodukootud jäckäss :shock:

buff
Rattur
Postitusi: 122
Liitunud: 20. 06. 2007. 21:30

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas buff » 27. 09. 2010. 10:34

pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna.
PS kandke kiivrit!!!

Ailar
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 24. 10. 2010. 09:28

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas Ailar » 30. 12. 2010. 23:31

Kes tahab tõeliselt järsku (ja tehnilist) laskumist harjutada, siis nõmmel on päris hää, nüüdseks endise bigairi steupi rollin, mis on väga järsk sik sakk rada, kus on sees hiiglaslik aste ja juurikad. Kes sealt juba enda XC pilliga alla tuleb, ilma et paneks jalga maha on ikka väga kõva vend !
Team Vänt

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 251
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas Tonis_T » 01. 01. 2011. 11:57

Ailar kirjutas: bigairi steupi rollin
misasja?

Ailar
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 24. 10. 2010. 09:28

Re: Järsud laskumised

Postitus Postitas Ailar » 01. 01. 2011. 12:40

see hüpekas suur mis jääb suusahüppetornidest vasakule paarsada meetrit vasakule (kui vaadata ülevalt nõmmelt). Ja see mis väiksem hüpe mis küljepealt tuleb on downhillerite jaoks stepup.
Nüüd selle mullahunnikut enam seal pole kahjuks.
Team Vänt

Vasta

Mine “Sõidutehnika”