Kas bike fitting või uus raam?

Siia kõik hüvad nõuanded.
Vasta
Mytsieikanna
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 25. 02. 2021. 14:42

Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas Mytsieikanna » 25. 04. 2022. 12:00

Tere

Sain hiljuti uue gravel bike'i (Merida Silex 7000), millega sõites esineb turjas ja alaseljas valu. Olen muutnud sadulakõrgust mitmeid kordi, aga siiski jääb valusaks. Kuna ratta näol oli tegemist kingiga, mis pidi vältimatult ja kahtlemata olema üllatus, siis ratta raami suuruse valimisel mõeldi, et ah pikk poiss, võtame selle XL-i (56cm raam). Mina olen aga 193cm pikk. Olen hiljuti pidanud aru ja mõelnud, et kas peaks kuidagi uue suurema raami hankima või pigem lasta enne teha bikefit ja seejärel otsustada? Otsus jääbki selle taha, et ei tahaks fittingule 90 kulli kulutada ja seejärel teada saada, et raam on siiski väike. Lisainfoks nii palju, et teine ratas on 60cm raamiga (aga maanteekas) ja sellega eelmine hooaeg sellist seljavalu ei esinenud, nii et ma seda ei usu, et alaselg lihtsalt nõrk on.

Ette tänades

m

HardiE
Rattur
Postitusi: 56
Liitunud: 14. 12. 2021. 23:27

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas HardiE » 25. 04. 2022. 14:42

Aga kas sa selle teise ratta marki/mudelit oskad öelda ja kas tal on originaal jupid, lenksu pikendus(stem) lenks. Et kui teaks mis selle teise ratta geomeetria on saaks võrrelda, et mis teisiti on kui teaks mis teise ratta "reach ja "stack height". Sellel Merida Silex 7000 -l paistab XL kõige suurem number olema. Võibolla saab stemi teisipidi keerata, et lenks kõrgemale saaks? Ma ise olen küllaltki lühike.(173cm pikk) ja siis on hoopis teised probleemid, aga ma olen lugenud ja kuulnud, et alaselja valu on pikakasvulistel üsna sage kaebus. Ja siis nad tahavad, et lenks kõrgemal oleks. Samas ma kahtlen, et antud juhul selles probleem võiks olla. Gravel bikel on enamasti niigi lenks kõrgem kui maantee rattal, sest "head tube" on pikem. Äkki on lenks liiga kaugel hoopis?

Mytsieikanna
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 25. 02. 2021. 14:42

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas Mytsieikanna » 25. 04. 2022. 15:54

Mõtlesin ka, et äkki on asi lenksu kauguses või kõrguses, aga mul on pigem pikad käed, et selle esialgu välistasin. Ma küll ise veel ei uurinud, aga sellel Silexil siis polegi suuremat raami? Huvitav. Eelmine ratas on Colnago dream HP, raami suurus 60cm, seattube 600mm, toptube 575mm, stem on Ritchey 90mm. Ma ei ole kaugeltki asjatundja, nii et rohkem infot ma esialgu välja ei oska tuua, mis aidata võiks, ostsin selle Colnago kasutatuna, seega andmed on võetud kuulutusest.

daidalus
Rattur
Postitusi: 52
Liitunud: 16. 08. 2012. 18:31

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas daidalus » 25. 04. 2022. 16:43

Seal Merida lehel https://www.merida-bikes.com/en/bike/ar ... silex-7000 on mingi kalkulaator ka, mis ütleb, et 193cm inimesele võiks keskmiste muude mõõtudega sobida see XL. Sa võid oma käed ja jalad sinna kalkulaatorisse sisse panna ja vaadata, kas soovitus jääb kehtima. 195cm jorss oli juba liiga pikk, aga ilmselt mingite jäsemetega klapiks ta ka. Aga top tube 625 võiks anda lootust, et ta pole liiga väike, ma usun, et sobiv stem teeks asjad paremaks.
Teine teema on kevad ja treenimata selg, mis võib ka puhtalt vormi paranedes paremaks minna. Aga ma projitseerin oma füüsilist konditsiooni siin teistele.

Mytsieikanna
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 25. 02. 2021. 14:42

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas Mytsieikanna » 25. 04. 2022. 16:55

Sellise prosta mõõtmise peale tundub kõik normis olevat küll, käed on veidi pikemad kui seal keskmine välja toodud on, aga tore kuulda, et lootust on. Treenimata selja osas julgen kahelda, sest eelmine hooaeg sõitsin esimest korda maanteerattaga ja sellist valu ei olnud kordagi. Samuti suusatasin terve talve, ehk kerelihased said ikkagi suhteliselt regulaarselt toonust. Tänan.

daidalus
Rattur
Postitusi: 52
Liitunud: 16. 08. 2012. 18:31

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas daidalus » 25. 04. 2022. 17:35

Ma vist võtaks selle Colnago ja mõõdaks võimalikult täpselt võrdluseks need stack ja reach mõõdud ning siis vaataks, kus ja kui palju erinevust on. Siis vaataks, mis suunas mida korrigeerida saab millise investeeringuga ja siis mõtleks, kas tasub proovida lihtsalt teist stemi, mille võib saada ka pruugitult. Või siis on bike fit + snaiperlask õigesse sektorisse. Kuigi ma millegipärast usun isikupärastesse erinevustesse rohkem kui universaalselt heasse sobitamisesse.

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1186
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas SK » 25. 04. 2022. 18:39

Mytsieikanna kirjutas:
25. 04. 2022. 12:00
Olen hiljuti pidanud aru ja mõelnud, et kas peaks kuidagi uue suurema raami hankima või pigem lasta enne teha bikefit ja seejärel otsustada?
Kuna sõidan ka Silexiga, siis ütlen, et see raam on sulle õige suurusega. Sinu anatoomiat ma ei tunne, selle "fittimisega" pead ise natuke sebima. Võid ju teenuse ka osta, aga ise passitamisega saad üldiselt kauem kestvama tulemuse, kuna mõtled ise asjad läbi ja muutuste korral tead, kuhu poole liikuda.

minu soovitus: 1)sadula kõrgus jäta siis kohe rahule, kui tundub enam-vähem - jalgevahe pole valus ja reielihast ka täis ei löö. Tõsta lenks nii üles kui antud lenksuüpikendusega võimalik: rõngad kõik pikenduse alla ja võid vabalt ka pikenduse tõusva nurga alla pöörata. 2) Sadul lükka relssidel tagumisse lubatud asendisse (sul peaks standardis olema ilma setbackita sadulapost) - nüüd oled saavutanud kõige püstisema ja pikema positsiooni olemasolevate juppidega ja see ei maksa sulle midagi. Sõida üks trenn erinevates tingimustes.

Edasi: Mina soovitaks 15-20mm setbackiga sadulaposti, kui sa just ainult mööda asfalti ei sõida. See annab sulle sadula ja lenksu vahele rohkem ruumi ja keharaskus ei liigu liiga lenksu peale. Kui ikka tundub kitsas ja selg kange, siis pane 10-20mm pikem lenksupikendus, laena kasvõi kelleltki proovimiseks. Mina kruusaratta pikendusega üle 110mm hea meelega ei liiguks, aga ilmselt pole seda sul vaja kah.

Summary: liigu asendi otsimisega alati kõrgemast/pikemast madalama/lühema suunas - valust tuleb KOHE lahti saada, efektiivsust sättida saad ka hiljem.

Mytsieikanna
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 25. 02. 2021. 14:42

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas Mytsieikanna » 26. 04. 2022. 09:31

Super kuulda ja tänan heade soovituste eest, teen vajalikud kruttimised ja lähen teen sõitu.

Mytsieikanna
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 25. 02. 2021. 14:42

Re: Kas bike fitting või uus raam?

Postitus Postitas Mytsieikanna » 18. 05. 2022. 13:03

Tere kõigile lugejatele, nihutasin sadulat enda jaoks ideaalsesse asendisse ja keerasin stem'i ümber, sest sellel meridal on stem sellise nurga all, et kui ümber pöörata, on see veidi kõrgemas asendis, eilse 80km sõiduga selg tunda ei andnud ja asend tundus olevat üleüldiselt parem. Tänan abi eest.

Vasta

Mine “Kasulikud näpunäited”