Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Siia kõik hüvad nõuanded.
Vasta
Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas andre170 » 07. 05. 2013. 21:17

indro kirjutas:
andre170 kirjutas:Ütleme, et nii 80-85 kg kanti jõuda on poole aastaga reaalne. Võin soovitusi anda, kuidas see käib ;)
Soovitused igati oodatud :)
Kuna ka PMis on juba korduvalt küsitud soovitusi, siis panen kogu oma kogemuse siia kirja. Vabandan ette pika postituse pärast, aga keegi pole sunnitud seda lugema :) Kui vähemalt ükski huviline leiab abi, siis on läinud korda.

Sissejuhatuseks, et normaalne kehakaal aitab kogu südameveresoonkonna tervisele kaasa, sh pulss, vererõhk, tromboosi- ja muude riskide vähenemine jne.
Ehk elu ja trenn ei käi vaid pulsi ümber. Tihti on kõrge pulsi juures halva enesetunde põhjuseks mitte pulss ise, vaid kõrge vererõhk, veresuhkru seis või laktaadi kasv.

Võtsin sel kevadel kuu ajaga alla u 6 kg. Kasutasin 3,5 miljoni inimese eeskujul kodulehte http://www.mynetdiary.com/.
Eesmärgi saavutasin. Kaal püsib, isegi paari viimase kuuga veel 1 kg läinud alla. Pärast eesmärgi saavutamist enam seda lehte ei kasuta, aga harjumusi jäid sisse.
Panin sinna eesmärgi, et mis kuupäevaks mitu kilo, ning koduleht arvutas välja päevase energiavajaduse (1250 kcal mu senise u 3000 asemel) ja siis range distsipliin (v.a reeded ;) )

Trenni tegin vahelduva eduga 5-6 h nädalas, max 12 h, min 3 h. Nädalaid vahele ei jäta. Iga trenni kohta sõin tagasi 50% energiat, sest on üldteada tõde, et rahulikud trennid on niigi pooleldi rasva arvelt, mida pole vaja tagasi süüa. Õhtune söök tuleb tõmmata miinimumini - raske! Hommikuti süüa korralikult ja lõunaks natuke. Väikesed näksid nälja peletamiseks on vajalikud, aga tuleb söögina ikka kirja panna. Näiteks lõunaks apelsin ja 200 kcal sees! Seega päeva menüü hommikuks 500 kcal, lõunaks 200, õhtusöök 400 + 1 lahja õlu 150 ;)
Söögi valib igaüks endale ise. Energia jäävuse seaduse järgi pole vahet, mida sööd. Muretse vaid vitamiinide ja mineraalide pärast. Ära muretese süsivesikute ja rasva pärast. Põhiline on end korra nädalas kaaluda, et edusammudest innustust saada ning teha seda samal kellaajal, näiteks enne sööki reede hommikul.
Paari päeva lõikes kõigub kaal niigi 1-2 kg, nii et ülepäeva kaaluda pole mõtet või siis näitu südamesse võtta.

Trenne võid teha ükskõik milliseid. Kõrge pulss, madal pulss, pikk trenn, lühike trenn. Vahet pole. Võta eesmärgiks teha 2-4 trenni nädalas ja saada kokku mingi aeg. Erinevad trennid hoiavad põnevust ja treenivad südameveresoonkonna paindlikkust. Kõrge pulsi kättesaamine on ka väärtus omaette, mida hoida. Säilita mõistlikkus ja naudi ka rahulikku tempot.

Kindlasti jäta kõrvale igasugused geelid, batoonid jms sünteetiline sodi, mis neerusid-maksasid kurnab. Kuna rasv toob põledes välja niigi rasvas talletunud mürke, siis on dieedi ajal neer-maks suurema surve all. Selleks joo tihti tavalist vett ning piira alkoholi. Kui kardad trennis nälga jääda (mis on iseenesest müüt, sest kuni 3 h trenni jooksul ei jää keegi nälga, kuna rahuliku pulsiga kulub selleks niigi kõigest 2000 kcal, mis on täielikult kehas süsivesiku varuna olemas, aga pool tuleb ju niigi rasvast - seega tegelt jääb sul 1000 kcal veel ülegi), siis kõige odavam ja tervislikum on võtta kaasa paar viilu tumedat leiba... 8)

Ise olen oma vererõhu toonud 160 pealt 120 peale, pulss magades alla 40, istudes 50, trennis/võistlusel kuni 185, keskmiselt 130-150, kaalu alla 80, nelja-viietunnised trennid ilma söögita pole probleem ning võistlustel pole haamrit saanud juba aastaid. Elioni kohad 200 kandis, 6 a tagasi u 900. Kunagi tahtsid arstid mulle rohud peale panna rääkides, et kõrgvererõhutõve ei ole võimalik muidu ravida, aga ma ütleks, et enne võiks üritada ise midagi ära teha, nagu aastate viisi süsteemset trenni ning kehakaal normi :)
Olen käinud ka südamearsti juures, kus öeldi, et nüüd on kõik täiesti korras, kuid suunati igaks juhuks ka toitumisspetsialisti ehk "elustiilinõustaja" juurde. Seda visiiti soovitaks kõigile, võibolla suunab sinna ka perearst. Nn elustiilinõustajad on suuremates haiglates. Tema räägib teile juba tund aega kogu seda toitumise juttu.

Nii palju, kui on inimesi, on eri kaalukontrolli meetode, aga põhireegel on energia jäävuse seadus ehk sisse-välja tasakaal, distsipliin ning eesmärkide saavutamise üle rõõmustamine. Et www.mynetdiary.com/ on aidanud miljoneid, peaks olema piisav argument, et see ise läbi teha ning leida jõudu iga päev oma kalorid kokku lugeda ja toidukorrad ära planeerida. Edu!

Ahjaa, raha jääb ka kenasti üle, kui seda enam ära ei söö! 8)

Albest
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 29. 04. 2013. 15:26

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Albest » 07. 05. 2013. 22:08

No teeme proovi ;)

indro
Rattur
Postitusi: 109
Liitunud: 07. 03. 2013. 09:40

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas indro » 07. 05. 2013. 22:20

andre170 kirjutas:Kuna ka PMis on juba korduvalt küsitud soovitusi, siis panen kogu oma kogemuse siia kirja. Vabandan ette pika postituse pärast, aga keegi pole sunnitud seda lugema :) Kui vähemalt ükski huviline leiab abi, siis on läinud korda.
Tänud korraliku seletuse eest!
Kindlasti proovin seda ja annan pärast ka teada kuidas läks:)

Albest
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 29. 04. 2013. 15:26

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Albest » 07. 05. 2013. 22:54

Täpsusta seda trenni pealt tagasi söömise mõtet. Kui kaotad trennis ca. 1000 kcal, siis võid peale trenni 500kcal sisse süüa, et asi tasakaalus oleks?

Esmamulje on ikka suhteliselt masendav, hommikune puder ~0,3L peaks nüüdsest moodustama ca.45% kogu lubatud päevasest normist :roll:

MeipMeip
Rattur
Postitusi: 66
Liitunud: 16. 06. 2004. 12:40

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas MeipMeip » 08. 05. 2013. 09:01

Tänud algatajale! Mina kaotasin sügisel-talvel kogutud lisakilod pm sama põhimõtte järgi, ehkki väga ranget kindlaksmääratud distsipliini ei olnud. Ei mäleta kust, on jäänud meelde selline printsiip, et hommikul tarbida päeva peamine annus süsivesikuid (puder, minu puhul poole kilo kanti vast, suhkruga, moosiga). ǒhtuks kulub ära niikuinii. Lõunaks kogu komplekt, süsivesikud, valgud, rasvad.. nt praad salatiga, õhtusöögiks mingi väike pigem valgurikas näks, et kõht magama minnes ei koriseks. Õhtul süsivesikuid vältida, sest öösel on organismil neid hea varundada. Ja sinna kõrvale kunagi isa poolt naljaga pooleks öeldud tarkusetera, et terve inimene elab kogu aeg kerge näljatundega kõhus. Jaanuarist aprillini 84->76kg, ja mingit nälgimisest tulevat nõrkust pole pidanud tundma. Üks asi nende energiatasakaalu juttude juures on mind ammu häirinud. Ikka räägitakse pm võrrandist A-B=C, kus A on sissesöödav energiakogus (nt ööpäevas), B on elutegevuseks kuluv (sh trenn) ja C jääb üle (või puudu) - vastavalt kaal tõuseb (langeb). Kogemus näitab, et nii lihtne see ei ole. Tegelikult organism ei kasuta ära kogu sissesöödavat energiat. Küll aga kasutab ta sissesöödavat energiat seda efektiivsemalt, mida vähem süüa/rohkem kulutada. Kui süüa palju rohkem, kui kulub, ei lähe samuti kogu ülejääk otse naha vahele, vaid osa väljub masinast koos kõigi kaloritega. Ehk organism ei ole ideaalne salvesti, vaid töötab põhimõttel, et puuduse korral tuleb toidust rohkem välja pigistada ja külluse korral võib rohkem niisama läbi lasta.

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 939
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas veloson » 08. 05. 2013. 09:28

Albest kirjutas: Esmamulje on ikka suhteliselt masendav, hommikune puder ~0,3L peaks nüüdsest moodustama ca.45% kogu lubatud päevasest normist :roll:
Kontrolli eesmärk üle - äkki on vaja plaan pikema aja peale teha. Tervislik oleks päevase kaloraažieelarve defitsiit -500 kuni -1000, aga mitte rohkem. Sellises vahemikus saab suuremat näljatunnet vältida (esimesel nädalal mõned üksikud päevad ehk välja arvata, aga silmad sihil hoides saab sellest üle) ja mis kõige tähtsam, elamiseks jääb kah energiat.

Lisaks - kaalulangetuse eesmärk maksab sättida nii, et päevane sisselaadimine on kokku ikka vähemalt 1500 (pisematel mõnisada alla, suurematel üles), muidu võtab keha tõenäoliselt omad meetmed kasutusele (ja kaal ei lange üldse).

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Alfonze » 09. 05. 2013. 08:26

Kas ikka puder on arvestatud kuivainekaaluga? Ei kõla reaalne, et hommikuse pudru kaloraash on pool päevasest, see oleks ikka suhteliselt suur ports...

Albest
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 29. 04. 2013. 15:26

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Albest » 09. 05. 2013. 09:29

Ma ei ole kunagi neid kaloreid lugenud, seega parandage, kui minu loogikas on viga sees.

Võtame kiirkaerahelbed ja piim, valmistamissuhe 2:1-le
0,5L putru tähendaks:
0,33L piima (ca. 240kcal-100g, erikaal suhteliselt sama) - 792kcal
0,16L putru (ca. 350kcal -100g, erikaal 2:1, ehk 0,1l=50g, 160ml=80g) - 280kcal

Kõik kokku 1072kcal, ehk ma tõesti asjast täiesti valesti aru saanud, aga kaine mõistus seletaks asja lahti nii. Paned sinna veel törtsu suhkrut ja võisilma j saadki ümmargused 1100 kokku :D

Ma eile proovisin selle plaani järgi elada ja tegelikult oli täitsa OK, nälga ei tekkinud ja tegelikult tehes hoopis riisihelbeputru, siis selle kcal on poole väiksem, kui kiirkaerahelbel.

Äärenurk
Rattur
Postitusi: 105
Liitunud: 18. 01. 2011. 20:56

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Äärenurk » 09. 05. 2013. 09:33

Asendades selle 0,33L piima veega, saab süüa poole rohkem putru ja kaloreid, mida saaks veel süüa, jääb ülegi.

brg
Rattur
Postitusi: 178
Liitunud: 15. 04. 2005. 13:14

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas brg » 09. 05. 2013. 09:40

Albest kirjutas: 0,33L piima (ca. 240kcal-100g, erikaal suhteliselt sama) - 792kcal
Juba peale vaadates ei saa see nr õige olla.
Piim 2,5% 100gr ~56kcal

Albest
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 29. 04. 2013. 15:26

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Albest » 09. 05. 2013. 09:48

Ma muidugi vaatasin selle numbri piimapakilt :D

Aga tänud sulle, nüüd ~600kcal nagu maast leitud :lol:

Albest
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 29. 04. 2013. 15:26

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Albest » 09. 05. 2013. 09:51

Leidsin sellise toreda Eesti koduka, kus võimalik vaadata andmeid erinevate toitude kohta, ehk kulub kellelegi ära ;)

http://www.ampser.ee/index.php?page=18

liixa
Rattur
Postitusi: 35
Liitunud: 10. 02. 2008. 13:27

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas liixa » 09. 05. 2013. 09:57

Seega päeva menüü hommikuks 500 kcal, lõunaks 200, õhtusöök 400 + 1 lahja õlu 150 ;)

Lõunaks 200 kcal ?

arnea
Rattur
Postitusi: 1223
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas arnea » 09. 05. 2013. 10:37

Tervise arengu instituut on sellise kasuliku asja teinud või tellinud: http://tap.nutridata.ee/

Olen aidanud seda kasutada, täitsa abiks ja toimiv asi.

Prii
Rattur
Postitusi: 64
Liitunud: 18. 05. 2011. 06:33

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Prii » 09. 05. 2013. 11:04

Kellelgi on mõni lihtne nipp ka, kuidas panna kirja nende toitude kaalud, mis nn väljas süüakse? Lõunal üldiselt tuleb kusagil söögikohas käia, seega vähemalt minul oli suhteliselt keeruline söödud koguste kaalusid sisestada.

Kasutaja avatar
indrek56
Rattur
Postitusi: 656
Liitunud: 03. 06. 2008. 15:24

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas indrek56 » 09. 05. 2013. 11:21

Mul nüüd piinlik tunnistada ja tegutseda vastupidiselt sellele, mis siin arvatakse ja headeks tavadeks peetakse:
Ma tõesti ei viitsi nende kalorilugemistega tegeleda, see on eri krdi tüütu ja teeb kogu kaalulangetustöö vastumeelseks. Samuti pole minuteada eriline probleem toitumise teadlikkus, eriti spordiharrastajate seas. Minu jaoks on ainult see küsimus olnud, kas ma suudan ennast üldse mingile distsipliinile allutada? Mulle tundus vastuvõetav selline skeem, kus ma justnimelt toitun selliselt, et kaal reaalse numbrina langeks. St, igal järgneval õhtul pean olema ntx vähemalt 100gr kergem. Alguses on raske oma päevaseid portse rihtida. Minu jaoks loksus paika, et portsud ei tohi ületada umbes poolt liitrit (söök+jook) söögikorraga. Ja õhtuse portsu rihingi selle järgi (enamasti võin endale rohkem lubada kui arvasin) mis mu kaal reaalselt on ja mis see graafiku järgi olema peaks. Ja ajangi näost sisse enamvähem kõike seda mis süüa on ja meeldib. Ja asi toimib minu jaoks, teistele jällegi ei sobi. Aga vähemalt olen pääsenud tüütust kalorite ja koostisosade lugemisest, söön nagu vanasti, ainult mitte üle süües ja seda kontrollin kaaluga.
Kindlasti on kriitikuid, andke tuld.

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas Alfonze » 09. 05. 2013. 11:25

Mulle ka pidev kalorilugemine ei sobi, jälgin lihtsalt juba kogemuse pealt, et iga söögikord oleks ohtralt värsket (puuvilju vähem) ja mingi valgurohke põhiosa, kust tuleks vähemalt 30gr valku, ongi kõik. Olgu öeldud, et toidukordi on 5-6 per päev.

Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas andre170 » 09. 05. 2013. 11:31

Prii kirjutas:Kellelgi on mõni lihtne nipp ka, kuidas panna kirja nende toitude kaalud, mis nn väljas süüakse?
Üldiselt õpib teatud asjad kiirelt ära. Näiteks viil leiba või vorsti on alati 30-50 grammi/tk.
Teiseks see ei ole täppisteadus. Võid ka umbes panna. Ühe korra arvutad läbi ja siis kasutada suurusjärku, näiteks tavaline sööklalõuna 500 kcal. Ära unusta ka jooke, mahlad, õlled on parajad energiasisaldajad, näiteks klaas 100 kcal vms.
Peagi saad aru, et ka lugemata on kõik selge. Kogused on lihtsalt niivõrd väikesed, et silmaga kohe näha. Lugemine aitab aga distsipliini hoida.

See koduleht tegelikult hoiatab, kui oled päeva kohta üle 1000 kcal juba miinuses tavalise energiakogusega võrreldes ehk liiga kiire ja suur miinus pole tervislik. Siis soovitab arstiga konsulteerida, mis on hea mõte.

Trennidega on nii. Rasvade põletamine on organismile raske ja aeglane tegevus. Madalal koormusel võib tulla trenni energiast 70% rasvast, maksimum koormusel vastupidi 70% süsivesikust. Ütleme, et keskmise trenniga läheb 50-50 (nati ka valgust, aga marginaalselt). Süsivesiku osa sellest võiks taastada, et organismil oleks valmidus uueks trenniks. Rasva pole vaja taastada, seda on kõhu peal küllaga... :)

Siin foorumis on paralleelne teema ka selle kohta, et organismi on võimalik treenida tarbima trennis rohkem rasva kui tavaliselt. Kahtlustan, et see võib tekitada ka suuremat isu rasvase järele. Kaalu langetamise ajal võiks seega pigem süüa süsivesikurikast (eriti aga vitamiinirikast kalorivaest) toitu ning lasta organismil keskenduda rasvavarude tarbimisele. Puhtalt minu enda arvamus, aga tundub loogiline.

Lugemist on ka siin: Busting the Great Myths of Fat Burning

UkuVel
Rattur
Postitusi: 16
Liitunud: 30. 05. 2012. 19:49

Re: Kaalu alandamine tarbitava toiduenergia kontrolli abil.

Postitus Postitas UkuVel » 09. 05. 2013. 17:46

indrek56 kirjutas:... Aga vähemalt olen pääsenud tüütust kalorite ja koostisosade lugemisest, söön nagu vanasti, ainult mitte üle süües ...
(y) Sama siin. Kolmveerand aastaga 102-lt kilolt 85-le. Söömist pole piiranud, pigem vastupidi- lisandunud on magus mida enne ei tarbinud. Kuna ratas jätab paljud lihasgrupid lodevaks, siis lisaks võetud sõudmisergomeeter ja 2x nädalas sulgpall.

Vasta

Mine “Kasulikud näpunäited”