Vanakooli pidurid

Siia kõik hüvad nõuanded.
Vasta
hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Vanakooli pidurid

Postitus Postitas hall kass » 26. 11. 2008. 13:24

Mul on olnud ka selliseid jalgrattaid, millel mõlemad pidurid on vanakooli tüüpi käsikad, aga ühest anomaaliast pole ma jagu saanud. Nimelt kui esipiduri võib täitsa lihtsalt sättida isegi ratast blokki viima, siis tagarattal see tihti ei õnnestu ja hullemal juhul vajuta kuidas tahad, väntadele paraja jõuga surudes liigub ratas ikka edasi ja raskust tuleb juurde vaid sama palju kui tööle pandud dünamoga sõites (ka kuiva ilmaga).

Kas vanakooli pidur tagarattal ongi sihuke õnnemäng või oskab keegi anda ka mingeid näpunäiteid, millest juhinduda piduri paigaldamisel ja regullimisel?
Viimati muutis hall kass, 26. 11. 2008. 21:59, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2843
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas Rivo » 26. 11. 2008. 13:50

Mis piduriga tegu ? Tagumisel annab tavaliselt natuke ka ratta raam järgi.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas Mati » 26. 11. 2008. 14:11

Natuke segane probleem minu jaoks.

Esiteks, rattaga pidurdatakse mõlema piduriga korraga, et saavutada maksimaalne efekt ning säilitada stabiilsus. Edekaga pidurdades oht üle lenksu lennata ja tagumisega oht külg ette visata. Kusjuures peamine pidurdusjõud langeb esirattale.

Kui tagapidur ei võta, siis tuleb asi paikka regullida. Eeldatavasti vaja trossi regullida, vahetada või kõrid ära vahetada. Klotse ja ka pöidasid tasub tsekata kulumise kontekstis. V-piduril on palju asjaolusid, mis pidurdusefektiivsust mõjutavad. Raami läbipaindumist saab elimineerida boosteri abil.

Kuigi ma ei saa aru, miks on vaja üldse pidurit peal hoides jõuga pedaale talluda :roll: .
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas hall kass » 26. 11. 2008. 14:36

On sellised pidurid, mis kinnituvad raami külge ühe poldiga harude ristumiskohal. Nendega ongi olnud ka seda, et isegi kui panna tutikad trossid, kõrid ja klotsid ning sättida asi paika nii, et heebel päris vastu lenksu ei lähe, võib tagapidur olla nii nõrk, et ka kuiva ilmaga pidurit peale vajutades praktiliselt ei tunnegi hoo vähenemist, 15 km/h kiiruse pealt veeren veel 2 postivahet, enne kui seisma jään ja samas esipidur tagab sama hoo pealt vaid 5-meetrise pidurdusmaa. Heebli kõvema jõuga surumine ei aita, ainult trossi katkemise oht suureneb. Sel juhul ju niiehknaa saab esipidur põhilise koormuse, mis laskumistel ja talvisel ajal on eriti jama, sest kui tagapidur praktiliselt üldse ei võta, on lihtne esiratas blokki lasta.

Teema on lihtsalt arutamiseks, sest ma eelistan juba ammu selliseid vokke, millel on taga jalgpidur. Koos käsikaga esirattal töötab see väga normaalselt ka talvel.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas Mati » 26. 11. 2008. 14:45

hall kass kirjutas:On sellised pidurid, mis kinnituvad raami külge ühe poldiga harude ristumiskohal...
No a need ju pole V-pidurid! Piduritüüpide kohta loe nt siit või otsi siit edasi :idea:

Need ühe poldiga kinnituvad pidurid on nt kasutusel maanteeratastel ja ei ole mina täheldanud erilist probleemi pidurdamisel, kui pidurid korras. Kusjuures maantee sõitudel (nt laskumised mägedes) pidurdatakse ka 100 km/h kiirustelt!
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

saamuel
Rattur
Postitusi: 69
Liitunud: 02. 05. 2005. 13:06

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas saamuel » 26. 11. 2008. 17:07

Kahtlustan, et miskit annab järgi või venib kuskil. Samuti vaata, et kõride otsad oleks ilusti lõigatud. Esimene "impression" on küll, et tross on nadi ja venib räigelt. Klotsid tuleks ka üle kontrollida - pane esipiduri klotsid tagapidurile ja proovi siis. Mis juhtub? Midagi?
A'Lleaaa!!!

Kasutaja avatar
Bon
Rattur
Postitusi: 166
Liitunud: 01. 10. 2007. 20:50

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas Bon » 26. 11. 2008. 18:15

v-piduri puhul ei olegi minu mõtlemist mööda võimalik varjant, kus tagumine pidurdab efektiivsemalt kui esimene (eeldusel, et mõlemad on reguleeritud täpselt sama hästi) kuna juba tross ja kõrid on oluliselt pikemad kui esimese piduri puhul, mis omakorda "neelab" piduritele mõjuvat võimsust...rääkimata veel sellest, et tagumise piduri kõrid (neid on ju üldjuhul kaks) määrduvad seestpidiselt oluliselt kiiremini kui esimese piduri kõri mis on nii öelda otsast lõpuni kinni.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3798
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas mart » 26. 11. 2008. 19:26

hall kass kirjutas:On sellised pidurid, mis kinnituvad raami külge ühe poldiga harude ristumiskohal.

Teema on lihtsalt arutamiseks, sest ma eelistan juba ammu selliseid vokke, millel on taga jalgpidur..
Isegi, kui lihtsalt arutada tahad, siis muuda pealkiri õigeks. Alustame mõistetest - sul EI OLE V-pidur.
Tegemist on vanakooli kesktõmbel töötava maanteeratta piduriga.
Pilt
Et ta sul ei tööta korralikult, selleks on miljon põhjust. Enim kahtlustan vanadusväsimust ja tihvtide lokse.
Et esimene töötab paremini on põhjustatud tema vähesest kasutamisest. Samas võib vedela töö tekitada lõtk linkides. Ja ära hakka heietama sedatüüpi pidurite kehvusest - mul tagataskust võtta ratas, kus samatüüpi pidurid töötavad nii, et silmamunad kukuvad pidurdamisel pealuust välja.

Ja originaalis on neil trossi läbimõõt 2 mm, mitte 1,5mm nagu nüüdsetel. Siit vastus, miks sulle tundub, et tross "venib".
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas hall kass » 26. 11. 2008. 21:57

Kesktõmbega pidurid olid vaid mu kõige esimesel käikudega rattal 5 aastat tagasi. Sealt edasi kasutasin hoopis selliseid:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Side ... brakes.jpg

Klotside vahetus esi- ja tagaratta vahel on seni harva tulemusi andnud.

Kõrid seest määrduda vist ei saa, kuna mul need läksid tervenisti lingi juurest pidurini (üks pikk kõri).

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Vanakooli pidurid

Postitus Postitas Soobel » 27. 11. 2008. 11:19

Kui jutt vanakooli pidureist, siis mõeldakse ilmselt selliseid nõukogudeaegseid tooteid. Peamiselt löödi neid 3mm plekist välja, impeeriumi lõpu paiku ja ka hiljem valati alumiiniumist.
Mul aga on tunne, et tean, mispärast selline pidur on ees efektiivsem kui taga - nimelt on nad nii pikkade harudega ja nõrgad, et nad vetruvad järele nii trossi pinge all kui ka pidurdusjõu all, ratas veab klotse lihtsalt kaasa. Aga tagarattal lükkab pidurdusjõud klotse raami poole. Ja kui nüüd sirkliga vedada joon klotside kohal, sirkli teravik piduri kinnituskohas raami küljes, siis näeme, et klotsid peaks liikuma lisaks raamivahe suunale ka veidi ratta tsentri suunas. Esirattal aga venitab pidurdusjõud neid harusid üles ja ettepoole. Esipiduri efekti lisab velje trapetsjas läbilõige, siin nagu kiiluks pidur mööda trapetsi ülespoole kaldus pindu kõvemaks, kui klotsid painde pärast ratta tsentrist eemalduvad.
Üldiselt võib öelda, et neist piduritest suuremat asja ei saa. Konkreetsel pildil võib tähele panna, et olen raamile keevitanud raudplaadikesed nendele kohtadele, kus on piduritangidel tagastusvedru nagad, pidurdades toetuvad need nagad vastu neid plaate ega lase pidureil raami vahele painduda.
Selle asja ahvisin ma "Pofabori" pätsuaegsetelt piduritelt- siin on küll need plekitükid piduri enda küljes, kinnitatud klotside hoidepoldi külge ja libisevad nad raami küljes oleva liikumatu piduriosa peal (piduritangide polt ei ole raami küljes, vaid tagurpidi U kujulise kinnituspleki küljes, pidur on raamile kinnitatud kahelt poolt klotside juures poltidega)
Muidu vene aja parimad pidurid olid siiski Sputniku, Sporti ja Turisti kesktõmbega pidurid - olid küll logisevad, ebatäpsed ja tahtsid pikka trossikäiku - aga olid palju efektiivsemad kui Saljutide plekist löödud ühe külje tõmbega pidurid. Neid on omal ajal igasuguste raamide külge pandud ja igat pidi proovitud - suht kindla peale minek on.
mustal taustal helendab must vari

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Miks on V-pidur tagarattal nõrgem/kriitilisem kui esirattal?

Postitus Postitas Mati » 27. 11. 2008. 12:04

hall kass kirjutas:Kesktõmbega pidurid olid vaid mu kõige esimesel käikudega rattal 5 aastat tagasi. Sealt edasi kasutasin hoopis selliseid:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Side ... brakes.jpg
Klotside vahetus esi- ja tagaratta vahel on seni harva tulemusi andnud.
Krt see ju tüüpne maanteka pidur, millega pole erilisi probleeme kuulnud. Ma soovitan sul see ratas viia kuskile hooldusesse ja seal tehakse esiteks su probleem kindlaks ja teiseks see ka lahendatakse.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Vasta

Mine “Kasulikud näpunäited”