Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Vasta

Kas oled huvitatud prügi kaardistamise üritusel kaasa lööma?

Jah
2
50%
Ei
2
50%
 
Hääli kokku: 4

dznek
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 09. 06. 2008. 17:03

Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas dznek » 11. 05. 2017. 21:09

Tere

Kes veel ei tea siis 15 september 2018 toimub ülemaailmne koristuspäev, kus praeguse seisuga inimesed 150 riigist üritavad üheskoos oma riigis ja koos sellega kogu maailmas läbi viia väga suure prügi koristusaktsiooni.

Sellise ürituse tulemuslik läbiviimine nõuab parajat ettevalmistust ning seoses sellega ma praegu teie poole pöördungi. Pole kasu tohututest rahvamassidest kui neil puudub kindel eesmärk ja antud hetkel on selleks eesmärgiks teadmine kust ja mida koristada.
TeemeÄra meeskonnal on mai alguses valmimas mobiilirakendus, mille abil saab igaüks üles märkida silma jäänud suuremad prügihunnikud, et need siis hiljemalt koristuspäeva raames likvideerida. Enne kui see rakendus laiemale üldsusele levitatakse on plaanis korraldada Eestis nädalane testperiood, mille raames selgitatakse välja programmi puudused ja kitsaskohad ning ühtlasi saadakse loodetavasti ka ülevaade Eestis paiknevatest ebaseaduslikest prügilatest.

Olen selle piloodi suunanud esialgu just Teile, kuna näen et olete osa kogukonnast, mis võrdlemisi aktiivselt ringi liigub ja seega ka näeb, mida kõike inimesed loodusesse maha jätavad. See aga ei tähenda, et ei võiks infot levitada ja ka sõpru, perekondi ja naabreid kaasata.

Arendajad plaanivad rakenduse valmis saada 8. mai ning selle järel on plaanis nädalane periood, millal toimuks esialgne kasutajate poolne testimine ja kaardistamine. Kindlasti ei tähenda see, et väljaspool seda perioodi ei võiks silma jäänud prügilatest rakenduse teel teada anda.

Eestimaa Looduse Fondil ja RMK on olemas osaline info sellest kuhu pidevalt prügilaid tekitatakse, kuid ka see info vajab uuendamist ja kontrollimist. Miks mitte planeerida oma järgmine treening või matk selliselt, et see viib läbi kontrollimist vajavatest kohtadest.

Täpsem üritus on ise veel planeerimisel, kuid kõige lihsamal kujul paigaldab kasutaja rakenduse oma nutitelefoni ja avastades mõne prügihunniku salvestab selle kaardile. See tegevus ei pea tingimata toimuma ürituse nädalal vaid kasvõi aasta läbi.

Suuremate seltskondade puhul saab planeerida mingis piirkonnas hajutatud tegevuse, hiljem tulemusi võrrelda ja kokkuvõtteid teha või kasvõi ise mingi prügihunniku likvideerimine planeerida.

Sellised oleks lühidalt plaanid ja eesmärgid.

Oleks huvi teada, kuidas lugejatele selline ettevõtmine vastuvõetav ja huvi tekitav on ja kui paljud oleksid valmis oma kodukohas ringi vaatama ja kaardisamisele kaasa aitama.

Küsimused palun suunata otse minule siin teemas, privaatsõnumiga või e-postiga

Tänud tähelepanu eest

Janek
janek.mottus@gmail.com

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas veloson » 12. 05. 2017. 01:08

Ise olen http://kov.riik.ee/annateada/ rakenduse kasutaja ja mõnel korral lausa kontaktandmetega prügikuhila leidnud. KOVid on hästi reageerinud.

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas marion » 12. 05. 2017. 11:00

Kes maksab kokkukorjatud prügi äraviimise ja põletamise/ladestamise eest?

dznek
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 09. 06. 2008. 17:03

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas dznek » 14. 05. 2017. 22:02

marion kirjutas:Kes maksab kokkukorjatud prügi äraviimise ja põletamise/ladestamise eest?
Marion - kohalikud omavalitsused peaksidki sellele reageerima. Aga kuna ma ise selle vadlkonnaga ei tegele ja hetkel on küsimuseks prügi kaardistamine, mis kellelegi lisakulutusi tekitama ei peaks. Täpsemaid vastuseid koristusaktsiooni kohta leivad kõik huvilised TeemeÄra kodulehelt.

Aga omalt poolt üritan Sinu küsimusele vastuse leida neilt, kes selle teemaga kauem tegelenud ja kursis peaksid olema.

dznek
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 09. 06. 2008. 17:03

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas dznek » 24. 05. 2017. 17:49

marion kirjutas:Kes maksab kokkukorjatud prügi äraviimise ja põletamise/ladestamise eest?
Ehk siis täpsustatult vastus sinu küsimusele oleks.

Pürgi koristamise kohustus on maaomanikul, kui prügistajat ei ole võimalik tuvastada. Ehk maaomanik, on see siis eraisik või omavalitsus või riik, maksab prügi transpordi ja vastavatele jäätmekogumisjaamadele üle andmise eest. Kusjuures mitut liiki prügi saab ära anda tasuta. Nii nagu mina aru saan siis kavatsetakse võimalikult palju prügi sorteerida juba transpordi eel, et saaks eraldada erinevad jäätmed ja need siis võimalikult efektiivselt taaskasutada või ladustada.

Tehniliste probleemide tõttu on rakenduse valmimine viibinud, kuid vaatamata väiksele huvile annan siiski teada ka siin kui rakendus valmib.

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas marion » 25. 05. 2017. 08:19

dznek kirjutas:Pürgi koristamise kohustus on maaomanikul, kui prügistajat ei ole võimalik tuvastada. Ehk maaomanik, on see siis eraisik või omavalitsus või riik, maksab prügi transpordi ja vastavatele jäätmekogumisjaamadele üle andmise eest.
Et siis võtate iga rakendusse märgitud prügihunniku puhul ühendust maaomanikega ja selgitate seda neile? Jõudu.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11872
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas erikr » 25. 05. 2017. 08:40

dznek. See on järjekordselt üks mittetoimiv seadus.
Oletame, et Sul on 0,3 hektarit kelleltki päritud madalat lepavõsa, sellest läheb läbi veokit kandev pinnasetee suurelt teelt. Keegi on avastanud, et hea varjuline koht. Toob sõiduka järelkäruga midagi. Järgmiseks juba kallurijuht paneb 8 kanti sodi sinna. Jalgratturid ka vahest liiguvad. Kaardistavad ära. Kohalikud aktivistid lendavad maaomanikule peale. Sul raha pole kopa ja kalluri ning segajäätmete vastuvõtu eest maksmiseks. Aktivistid lendavad valda peale, mõjutage, karistage, seadus kohustab maaomanikku... Võtad kiirlaenu, korraldad ära. Nädala pärast on uued koormad.

2008 juba tehti Eesti ükskord üsna puhtaks. Neid sodimägesid näriti aastaid läbi. Ahjaa, äravedu oli korraldatud puhtakstegemise raames, mitte jäetud maaomaniku õlgadele. Riik ja ettevõtjad osalesid aktiivselt.

Ma ei õigusta kuidagi prügi vedamist loodusesse või ka selle koristamata jätmist.

Probleem on hoopis mujal.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas Mati » 25. 05. 2017. 08:46

Iga aasta maikuus tehakse talgukorras Eesti nati puhtamaks. See toimib ja sellest piisab!
Maaomanikku pidevalt peedistada on narr, nagu Erik ütles on probleem mujal.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

dznek
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 09. 06. 2008. 17:03

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas dznek » 28. 05. 2017. 09:57

Ma ei usu, et ühtegi eramaa omanikku sunnitaks tema maal asuvat prügi koristama. Kui ta on olukorraga rahul siis olgu ja kui pole siis võtab ta ilmselt ise sellega midagi ette. Minu teada mingit karistust selle eest, et keegi sinu maale prügi on maha pannud ette nähtud pole. Valgustage mind kui ma eksin.
Aga palju maad, mida prügilate kasutatakse on ka riigi maa ja mets. Metsade või siis RMK haldusalas olevate maade kohta ma juba tean, et RMK iga aastaselt ka organiseerib ja veab ära arvestatavad koguses prügi. Ja iga erametsa omanik võibolla ei käi iga aasta ouid mõõtmas ja ei pruugi teada väga täpselt mis tema maadel toimub.
Mul pole kokkupuudet olnud sellega, et keegi väga maaomanikke peedistaks selle teemaga, pigem on küsimus tähelepanu juhtimises ja inimeste harimises, sest ilmselgelt ei räägita meedias/koolis ja kus iganes piisavalt sellest, et väga palju jäätmeid saab ära anda tasuta ja ilmselt palju lihtsama vaevaga kui kusagile keset metsa salaja kotitäit prahti maha poetades.

Mati - järgmise aasta korisuspäeva eesmärk ei ole Eestit ja kogu planeeti "nati" puhtamaks teha vaid pigem hästi palju puhtamaks teha. Ja kuna prügi metsa vedamine endiselt toimub siis minu arvates sellest maikuu talgutest siiski ei piisa, Jah, ja probleem tõesti on mujal sest koristamine on kõigest prügistamise tagajärgedega tegelemine, kuid läbi selle loodetavasti suureneb inimeste teadlikkus ja haritus antud teemal ja suures plaanis hakkab ka midagi mõtlemises ja seeläbi käitumises muutuma.

Erik - ma usun, et ka tuleval aastal ei jäeta selle prügiga tegelemist puhtal maaomaniku õlule ja ei piirduta ainult noomivate kirjakeste väljasaatmisega.

Ja võibolla Eestis polegi prügistamine nii suur probleem kui mõnes muus riigis, kus terved rannad on meetripaksuse pasalasu all aga see ei tähenda, et kui mingi tase on saavutatud, et siis ei peaks sellest enam paremini proovima teha. Ega me ratturid ka sellepärast trenni ei tee, et järgmisel aastal mõnel üritusel sama aeg või kohta saavutada.

dznek
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 09. 06. 2008. 17:03

Re: Teeme ära maailmakoristuse prügi kaardistamise üritus

Postitus Postitas dznek » 01. 07. 2017. 07:10

Nonii..

Aega on kulunud liiga palju aga viimaks on rakendus kasutamiseks/testimiseks valmis. Esialg küll vaid inglise keeles aga eestikeelne tõlge on olemas ja ootab tehniliste arenduste taga.

Lingid rakendusele järgnevad

Iphone:
https://itunes.apple.com/ee/app/world-c ... 53057?mt=8

Android:
https://play.google.com/store/apps/deta ... .teeme.ldi

Paralleelselt toimib ka veebirakendus https://mapping.letsdoitworld.org, kus saab samuti prügilaid lisada, kuid seal on tegevus natuke raskendatud veel.

Rakenduse kasutamiseks tuleb ennast meiliaadressiga registreerida, kuid arendajate soovitusel tuleks seda teha telefoni- MITTE veebrirakenduses. Kahjuks ei oska välja tuua täpset põhjust sellele.

Ma isiklikult veebirakendusega rahul ei ole, kuna aluskaart pole piisavalt täpne, et metsaaluseid prügikohti täpselt peale kanda ja puudub võimalus pildi asukohaandmeid kasutada või käsitsi koordinaate sisestada aga loodetavasti leiavad need probleemid lahenduse peatselt.

Ametlik testperiood oleks 01.07 - 08.07.2017 ehk siis juba tulev nädal, mille jooksul loodame saada võimalikult palju tagasisidet probleemidest rakenduse kasutamisel, kasutajapoolseid ettepanekuid rakenduse parendamiseks ning loomulikult ka võimalikult palju prügilaid kaardile kantud.

Info, milleks see rakendus ja kaardistamine vajalik on on kirjas teema esimeses postituses.

Küsimustega palun pöörduda minu poole siinsamas foorumis või meilile janek@letsdoitworld.org. Samuti võib avastatud probleemidest sellel aadressil teada anda.

Vasta

Mine “Üldfoorum”