EJL kalendritasud

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Vasta
Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3030
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

EJL kalendritasud

Postitus Postitas tarmo » 08. 03. 2016. 12:22

Konnatiigis jälle käärib. Harrastajatel on sellest muidugi poogen.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas Mati » 08. 03. 2016. 13:11

Kahjuks ma seda lugu täispikkuses ei näe (PM näeb ilmselt teenimisvõimalust siin), aga kogu teema süvendab vägagi s..ta muljet kogu sellest organisatsioonist!
Banaalne on muidugi näha "protestimas" ka mõnda nime, kes veel eelmine hooaeg rind kummis sildistas EJL'i kalendrit eiravaid korraldajaid "piraatideks" ... :roll:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

kaspar19
Rattur
Postitusi: 166
Liitunud: 07. 05. 2014. 15:46

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas kaspar19 » 08. 03. 2016. 13:23

Keegi, kes näeb seda artiklit täis mahus, võiks selle ka siia kopeerida. ;)
oot kas sa oled see näosaate Juss vää??

"Et õppida sõitma, tuleb kõigepealt õppida kukkuma." :)

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7925
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas KaupoR » 08. 03. 2016. 13:36

Suur vaidlus: popid rattasõidud jäid Eesti kalendrist välja
8. märts 2016 09:31
Priit Pullerits, vanemtoimetaja

Pilt
Eesti üht parimat maastikusõitjat Caspar Austat, kes tuli nädalavahetusel 11. korda Eesti meistriks talikrossis, kummitab peagi algaval rattahooajal oht, et kui ta osaleb ametliku kalendrisse mittekuuluvatel jõuproovidel, võib ta saada alaliidult trahvi.
Foto: Margus Ansu


Kõigest kuu on jäänud rattahooaja alguseni, kuid võrreldes mullusega haigutavad võistluskalendris tühikud – ei leia sealt Eesti suurima osalejate arvuga maastikurataste, samuti maantee- ega temposõidu sarja etappe.

Ja ei maksa neid kalendrist edaspidigi otsida. Nii Hawaii Express Estonian Cupi rattamaratonide sarja peakorraldaja Allar Tõnissaar kui Filtri maantee- ja temposõidu karikasarja eestvedaja Mihkel Reile kinnitavad, et jätsid oma tänavu läbi viidavad jõuproovid Eesti Jalgratturite Liidus nimme registreerimata. Samuti puudub kalendrist terve rida muid mõõduvõtte, näiteks sari Eesti Rahva Velotuur. Alaliit lõi uue hooaja kalendri lukku eelmise aasta lõpus, olles enne seda pikendanud võistluste registreerimise aega siiski kuu võrra.

Põhjus, miks ratturite seas populaarsed sarjad ametlikust kalendrist välja jäid, tuleneb nii Tõnissaare kui Reile sõnul sellest, et jalgratturite liit küsib võistluste kalendrisse kandmise eest liiga suurt tasu. Kui võistlusel lööb kaasa kuni viissada osalejat, on see summa 200 eurot, ja kui viiesajast rohkem, siis 300 eurot. Kuna Estonian Cupi rattamaratonide sarja kuulub kaheksa etappi, teeks see sarja kalendrisse paigutamise tasuks 2400 eurot.

Reile ja Tõnissaar argumenteerivad, et kuna rattavõistlusi on viimastel aastatel tekkinud liiga palju – näiteks mullu lisandus uus kaheksaetapiline maastikusari MTBest – ning nende omavaheline konkurents vähendab paratamatult igal jõuproovil osalejate arvu, peaks EJL kalendrivõistluse registreerimistasusid vähendama. Seda eriti olukorras, lisavad nad, kus korraldajate kulud kipuvad muudkui suurenema ning heldeid sponsoreid leida pole sugugi kerge.

Reile märgib, et kahte Filtri sarja hooaja kalendrisse registreerimata jättes oli eesmärk juhtida alaliidu tähelepanu tõsiasjale, et «rahvaspordiürituste korraldajatel pole küllusesarve õue peal». Paraku, nendib ta, ei ole alaliit võtnud võistluste korraldajate muret nappiva raha pärast tõsiselt.

Puuduv vastutasu

EJLi peasekretär Urmas Karlson tunnistab, et alaliidu juhatus on arutanud kalendritasude muutmist, kuid otsustas, et algavaks hooajaks ses küsimuses järeleandmisi ei tee. Ta seletas, et rahvaspordiürituste makstavad kalendritasud aitavad rahaliselt korraldada Eesti meistrivõistlusi. Näiteks mullu neli päeva kestnud Eesti maanteesõidumeistrivõistluste eelarve küündis tema andmeil 14 000 euroni, kuid jäi sellegipoolest 5000 euroga miinusesse. Kalendritasud tõid Karlsoni sõnul eelmisel aastal alaliidule sisse 11 000 eurot.

Valgete Teede rattaralli korraldusjuht Indrek Kelk (kes on ka Tartu rattarallit ja -maratoni korraldava klubi Tartu Maraton juhataja) selgitab, et võistluste organiseerijad on vastu ennekõike sellele, et kalendritasu eest ei saa nad mitte midagi rohkem kui ühe koha Exceli tabelis, mis ripub EJLi kodulehel.

«Aastaid on erinevad korraldajad juhtinud tähelepanu, et EJLi kalendrisse kuulumine ja maksu tasumine peaks tooma kaasa võistluse jaoks ka mingid olulised lisateenused või hüved võrreldes nende võistlustega, mis kalendris ei ole,» arvustab Kelk. «Paraku on olukord vastupidine: need võistlused, mis on EJLi kalendris, maksavad 100–300 eurot n-ö trahvi kalendrisse kuulumise eest, ja need, mis kalendrisse ei kuulu, omavad eelarve osas vähemalt 100–300 euro suurust konkurentsieelist.»

Ent see, et mitmed tuntud võistlused puuduvad kalendrist, ei tähenda, et need jäävadki tänavu pidamata. Ei, toimuvad nii Hawaii Express Estonian Cupi rattamaratonide sari kui Filtri maantee- ja temposõidu karikasari. Kuid EJLi peasekretär Karlson hoiatab nonde korraldajaid, et alaliidu kohtunike kogu on võtnud seisukoha, et litsentseeritud kohtunikud ei tohi neil võistlustel osaleda.

Kohtunikud saab Lätist

Tõnissaar väidab, et sellise seisukoha saab juristide abiga vaidlustada. Ta tuletab meelde, et kuna alaliidu üldkoosolek ei ole kohtunike osalemist kalendrivälistel võistlustel arutanud, siis ei saa lugeda nende osaluskeeldu otsustatuks.

Reile lisab, et tema teada ei ole kohtunike seisukoht nimetatud küsimuses põrmugi üksmeelne. Samuti on tal andmeid, et vajadusel on Eesti kohtunikke valmis asendama kohtunikud Lätist.

Karlson märgib, et vastavalt Rahvusvahelise Jalgrattaliidu (UCI) määrustele ei tohi kalendrivälistel võistlustel osaleda ka litsentsiga eliitsõitjad.

Kui Tõnissaare korraldatava maastikurataste sarja kuuekordne võitja Caspar Austa sellest Postimehe vahendusel kuuleb, sõnab ta: «See oleks täiskino, kui ma sõita ei saa.»

Karlson lausub, et kui litsentsiga sõitja kalendrivälisel võistlusel kaasa teeb, saab talle määrata selle eest trahvi ning korduva osaluse korral litsentsi tühistada.

Siiski avaldasid Postimehega rääkinud rattasporditegelased lootust, et tekkinud vastasseis ei pööra liiga traagiliseks ning jalgratturite liit ja võistluste korraldajad leiavad edaspidi ühise meele, et pikka aega muutumatuna püsinud kalendritasude süsteemi reformida. Aga see ei juhtu varem kui ületuleva hooaja künnisel.

«Tänase seisuga ei ole võimalik enam midagi teha,» nendib Karlson. «Aga 2017 on kõik võimalik. Midagi ei ole kivisse raiutud.»
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas SK » 08. 03. 2016. 15:38

Eks see on ühe vana teema transformatsioon: viewtopic.php?f=16&t=38305
EJL karistusmeetmed mis iganes probleemi lahendamiseks on küll vale lähenemine. On see siis litsentsiomanike piiramine küla-kappidel osalemisel või kohtunike puuristamine. Sellega lahendatakse täpselt 0(loe:null) probleemi ja alaliit käitub nagu kümnisekorjajast senjoor.

DISCLAIMER: Olen seotud Karujärve rattamaratoni korraldamisega, mis ei kuulu (nagu kogu Marimetsa Kapp) EJL kalendrisse. Mittekuulumine ei ole statement, vaid lihtsalt vajaduse puudumine. 200 euro maksmise järel tegelikku vajadust ikka ei tekiks. Ootaks EJLilt tegelikku lisandväärtust, mis oma vaba aega kohalikele võistlustele panustavate inimeste elu kergemaks teeks, mitte miinust ei suurendaks.

andresle
Rattur
Postitusi: 760
Liitunud: 03. 11. 2009. 09:30

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas andresle » 09. 03. 2016. 09:55

Olen oma hinges padu-kapitalist ja arvan, et iga üritus (äri, ettevõtmine jne.) peab oma ülesannetega ise hakkama saama. Nii võistluse korraldajad kui EJL. Võistluste korraldajad saavadki, EJL saaks teoreetiliselt ka.
Võtame võrdluseks EJL kalendri võistluste kuulumise UCI kalendrisse. 150-st võistlusest kuulub 3. Ülejäänud 147 saavad ilma UCI lisareklaamita hakkama ega vaja UCI kalendrisse kuulumisest saadavaid nn.lisaturundusi. Sarnane võiks olla suhtumine ka EJL-is. Kui korraldaja ei vaja EJL pakutavat lisaturunduskanalit, saagu hakkama. Eesti MV rahastamine ei pea olema mingiski sõltuvuses eelarvesse kalendrimaksudest laekuvast rahast. Selge, et EJL niigi nigelasse eelarvesse tekib Tõnni ja Reile abiga veel 5000 eurone auk, miskit jääb kohe tegemata. Aga veelkord - see on pseudoprobleem. Suur probleem on, et miks see eelarve siis nii pingeline on.
Mis puudutab kohtunike standardit, siis teoreetiliselt saaks koolitada kohtunikud puhtalt ka kalendriväliste võistluste jaoks. Loomulikult on EJL või UCI oma standarditega "kohtunike kvaliteedimärgiks"(väljend jutumärkides mitte irooniaks, vaid mõiste eristamiseks). Ilma kvaliteedi-standardita ei pruugi kindel olla nende võimetes olukordi kontrollida ning õiglaselt hinnata. Võimalus tuua kohtunikke Lätist kõlab nats naljakalt - Läti rattaliidu kohtunikud kuuluvad ju samasse UCI süsteemi ega tohiks samuti kalendrivälistel asjadel osaleda. Aga ilma igasugu tagamõtteta - saatke kohtunikuhakatised koolitustele (EJL korraldab, maksad osalustasu, kuid peale koolitust EJL kohtunikukategooria eksamile ei lähe) ja hakakegi tootma enda ümber nn.UCI-väliseid kohtunikke.
Aga inimlik mõõde? Reile ja Tõnni ja Kelgu ja Holdeni sarjad annavad neilesamadele inimestele (kohtunikud, treenerid, sportlased, Möla-Madis, raadiotuur jne.) tööd. Kui leidub keegi, kes mingitel eetilistel kaalutlustel loobub tööst, on olemas kindlasti teised, kes töö üles korjavad.

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 1129
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas Prommar » 09. 03. 2016. 10:33

Kas kalendritasud ei ole veidi nagu riigimaksud? Kõigile meeldib neid kiruda aga paremat süsteemi pole ka suudetud leiutada. Tihti kuuleb lapsikuid argumente stiilis "Ma ei käi arsti juures, miks ma pean sotsiaalmaksu maksma?".
Teades et riik muutis spordirahade jagamise süsteemi millega seoses on just EJL üks suuremaid kaotajaid, mõjub käesolev kisma natuke maaslamaja löömisena. Kas siis harrastajad ei võiks osalustasude kaudu natuke rattaspordi arendamist toetada ja mitte kogu aeg mõelda "mida mina selle raha eest saan!?" Üritada kogu süsteemi ainult sponsorrahadele ehitada tundub nagu riskantne.

andresle
Rattur
Postitusi: 760
Liitunud: 03. 11. 2009. 09:30

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas andresle » 09. 03. 2016. 12:02

Prommar kirjutas:Teades et riik muutis spordirahade jagamise süsteemi millega seoses on just EJL üks suuremaid kaotajaid,
Mida nimelt riik muutis? EJL ei ole väga kaua aktsepteerinud riigiraha jagamise reegleid: 1.Tulemus tiitlivõistlustel; 2.Massilisus; 3.Tarifitseeritud treenerite arv. Esimest punkti ei kannata eriti EJL jõududega muuta, teist punkti siin juba arutati kunagi harrastajate litsentseerimisega seoses (on EJL tööulatuses), kolmas on teise punkti otsene järg - klubide nõrkus oma andetumate sportlaste kooli suunamisel. Kunagi pidi ka ju teiste aladega võrreldes karistus tulema.

Omiar
Rattur
Postitusi: 415
Liitunud: 13. 07. 2011. 21:38

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas Omiar » 15. 03. 2016. 10:49

Harrastajate (tasuline) litsenseerimine annaks küll rahaliselt natuke juurde aga seda raha ei kasutata mitte rattaspordi arendamiseks, vaid EMV korraldamise eelarve täis saamiseks.
PS! Igal harrastajal on ka praegu võimalik osta litsents ja seeläbi toetada rattasporti ~15 euroga.

Kui eksisteeriks toimiv ja arenev süsteem, kus korraldajad toetavad alaliitu selleks et alaliit tegeleks sihipäraselt noortespordi ja noorsportlaste arendamisega, siis oleks korraldaja seisukohast mõistlik ka alaliitu toetada. Noorsportlastest tekivad hiljem treenerid, harrastajad, fännid.
Täna on aga suur osa harrastajatest isehakanud. Rattaliidu panus viimase 15 aasta jooksul on ümmargune null.

Ehk asja võib kokku võtta nii, et käib lihtsalt litsentsitasude koorimine, kuna võimalus on olemas. Ja kuna sealt saab pisku kätte, siis rohkemaga väga ei tegeleta. Kui nüüd keegi pisku ära võtab, ongi kisa lahti.

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas SK » 28. 03. 2016. 10:48


Kasutaja avatar
meetodimees
Rattur
Postitusi: 139
Liitunud: 04. 08. 2008. 17:12

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas meetodimees » 28. 03. 2016. 15:32

Harrastajana ja võistlustel osalejana (10+ starti hooajal) ei näe probleemi, et minu makstavast osalustasust osa rändab EJL´i ehk katuseorganisatsiooni eelarvesse. Prommar´i võrdlus on hea - riigimaksud. Vahet pole, mis nime all raha kogutakse kas "kalendritasu" või "liikmemaks" vms. Katuseorganisatsiooni peab kuidagi üleval pidama, meistrivõistlused peavad saama korraldatud jne.

Pigem tekib küsimus, et kas nüüd nende ürituste osavõtutasu langeb, kes kalendrisse ei kuulu?
Rentida carbon raamiga "L"" suurus võistlusrattad: MTB Scott Scale ja MNT Scott Foil. Info tel. 56 41 3OO

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas SK » 28. 03. 2016. 19:36

Prommar kirjutas:Kas kalendritasud ei ole veidi nagu riigimaksud?
Ei taha alustada maksupoliitilist debatti, aga seletan oma mätta otsast:
Marimetsa Kapp'i, mille viimane etapp on ka minu korralduse panusega Karujärve rattamaraton, etapi hind tuleb täisealisele inimesele kõige odavamas voorus registreerudes 6.90 eurot, alla 18-aastastele on kõik distantsid TASUTA.
http://paralepa.ee/juhend
Karujärvel maksame üritusele omast taskust peale, see on meie kogukondlik panus kogupere rattasündmusse, mis hoiaks peredes jalgratta au sees, ükskõik mis kiirusega sellel ka sõita. EJL-i jutt, et "me ei tule omadega välja - hakake proportsionaalset maksma", ei veena mind. Äkki peaks EJL hoopis võimekama juhatuse valima selle asemel, et Saaremaa "kottpükse" koorida? Kindlasti leian veel isiklikku aega ja raha, et panustada, kui on lootust, et Saaremaal jälle noorte rattatrennid algavad. 3 aastat on vaikus olnud, ühtegi ametlikku trenni avatud pole. Läbi Tallinna neid puudujääke ei ravi, ääremaal on veel vähem ressursse, harjuge ära.

Küsigu nende käest pappi, kes sõidavad rattavõistlustele 70k maksva autoga 7k maksev ratas katusel. Kui nad kasvõi 1/1000 oma kuu-eelarvest rattaliidule annetaksid, oleks olukord oluliselt parem. Mitmed neist on endised ratturid, keda on kunagi samuti treenitud, tassitud ja kasitud. Kõigile võistlustel osalejatele sama nuiaga lajatades muutub rattasport ainult elitaarsemaks ja kandepind aheneb.

Tänane olukord on igatahes absurdne - keelud-käsud on välja visatud, aga lahendust-kokkulepet ei ole. Jälgin huviga.
PS. Oleks ka huvitav lugeda, milliseid muudatuste ettepanekuid EJL on EOK varsti valitavale juhikandidaadile on teinud kasvõi rattaspordile ebaõiglase harrastajate lugemise süsteemi muutmiseks - täna on spordiregistri andmetel Eestis 2300 ratturit, mis sest, et ainuüksi suurima rattasündmuse finishiprotokollis on rattureid juba üle 8000.
https://www.spordiregister.ee/?ac=stat
https://www.tartumaraton.ee/et/klubist/ ... _veebi.xls

Kasutaja avatar
kevin
Rattur
Postitusi: 368
Liitunud: 03. 04. 2009. 23:15

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas kevin » 30. 03. 2016. 11:17


Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas Mati » 30. 03. 2016. 12:41

kevin kirjutas:Pooled jõudsid kokkuleppele:
http://sport.delfi.ee/news/jalgrattaspo ... d=74080805
Ehk palju kära ei millestki :?: See nüüd väga head muljet just ei jäta süsteemist.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11868
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas erikr » 30. 03. 2016. 13:28

Raske uskuda, et Tõnissaar ja Reile lihtsalt Karlale ütlesid, et ah, me niisama nats siin puksisime, maksame kõik ära mis küsite.
Tore teada, et saavutati kokkulepe, aga kas kokkuleppe sisu suurimate MTB ja MNT sarjade korraldajatele midagi sisulist vastu andis?
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: EJL kalendritasud

Postitus Postitas SK » 30. 03. 2016. 14:57

Kui lugeda EJL juhatuse protokolli 16. märtsist 2016 punkti 4.
http://ejl.ee/shared/File/jk2016.03.16.pdf
siis on näha, et olukord on endiselt ähvardustele rajatud ja seega üsna skisofreeniline: ERR-ile läks juriidikast kantud ametlik vastus, et juhindume karistuspoliitikas UCI reeglitest ja seejärel on kohe ettepanek alustada 2017. a kalendri uue reeglistiku läbirääkimisi, mis sisuliselt möönab tänaste reeglite sisulisi probleeme.

Vasta

Mine “Üldfoorum”