Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Alfonze » 09. 07. 2012. 20:55

Ehk siis näiteks järgmisel aerobike TT etapil on kõigil ratastel kellad, tuled/helkurid ees ja taga ning küljehelkurid? Tegu ju ometi avalikul teel toimuva liiklusega ja seda jalgrattal...

Küsima ajendas AK-s kajastatud politsei tugevdatud tähelepanu ja kohene väärteomenetluse algatamine. Jah kui minna politseisse kahe nädala jooksul ratast näitama, siis menetlus lõpetatakse, kuid siiski.

Olgu öeldud, et pimedas tahan olla alati nähtav ja kasutan tulesi ees ja taga, pidevalt rattal ei hoia, kuid kotis/taskus ikka kui kodust kaugemal. Samuti riiete valikul valin heledamaid ja kirkamaid toone ning võimalusel helkivate elementidega. Samas ratta juures meeldib võimalikult vähe kilakola ja ei leia et väga õigustatud on valgel ajal liikudes kodarahelkurid ja aukudes kolisev kell, suu on ju peas, et hüüda jne.

metslane
Rattur
Postitusi: 824
Liitunud: 28. 03. 2006. 07:38

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas metslane » 09. 07. 2012. 21:03

Segi oled vä?

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Alfonze » 09. 07. 2012. 21:06

Hea küsimus, kuid mina pole seda jama välja mõelnud, ootakski vastukaja, kuidas rattasportlased reageerivad:-)

Toomask77
Rattur
Postitusi: 2
Liitunud: 09. 07. 2012. 21:17

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Toomask77 » 09. 07. 2012. 21:30

Taaskordne seaduseloojate nonsens. Jalakäijad peavad helkurit ainult pimedal ajal kandma, jalgratastel peab see kola aga nii öösel, kui päeval küljes olema. Seaduseandja ei ole lihtsalt teemasse süvenenud ning analüüsinud, millist kasu on helkuritest päevasel ajal ja ka seda, et mitmed tuhanded eestlased kasutavad jalgratast sportimiseks ning treeninguks ainult päevasel ajal ning need jalgrattad ei ole tänavakulgurid, millel helkurid lausa standardvarustuses. Egas midagigi kodanikud jalgrattasportlased, kõik see mitutuhat aktiivset harrastajat ratastega Toompeale oma õigusi nõudma ! :)

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Alfonze » 09. 07. 2012. 21:32

100% nõustun, aga masendav ikka kui liigud etapile mööda pirita rattateed ja saad väärteomenetluse...

metslane
Rattur
Postitusi: 824
Liitunud: 28. 03. 2006. 07:38

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas metslane » 09. 07. 2012. 21:57

Toomask77 kirjutas:Taaskordne seaduseloojate nonsens. Jalakäijad peavad helkurit ainult pimedal ajal kandma, jalgratastel peab see kola aga nii öösel, kui päeval küljes olema. Seaduseandja ei ole lihtsalt teemasse süvenenud ning analüüsinud, millist kasu on helkuritest päevasel ajal ja ka seda, et mitmed tuhanded eestlased kasutavad jalgratast sportimiseks ning treeninguks ainult päevasel ajal ning need jalgrattad ei ole tänavakulgurid, millel helkurid lausa standardvarustuses. Egas midagigi kodanikud jalgrattasportlased, kõik see mitutuhat aktiivset harrastajat ratastega Toompeale oma õigusi nõudma ! :)
Näiteks lähed sõbra juurde ja kukud jooma,pärast vaja koju sõita?Siis on ju helkurid kasuks.

Kasutaja avatar
mikulaine
Rattur
Postitusi: 452
Liitunud: 17. 07. 2011. 14:42

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas mikulaine » 09. 07. 2012. 22:13

metslane kirjutas:
Toomask77 kirjutas:Taaskordne seaduseloojate nonsens. Jalakäijad peavad helkurit ainult pimedal ajal kandma, jalgratastel peab see kola aga nii öösel, kui päeval küljes olema. Seaduseandja ei ole lihtsalt teemasse süvenenud ning analüüsinud, millist kasu on helkuritest päevasel ajal ja ka seda, et mitmed tuhanded eestlased kasutavad jalgratast sportimiseks ning treeninguks ainult päevasel ajal ning need jalgrattad ei ole tänavakulgurid, millel helkurid lausa standardvarustuses. Egas midagigi kodanikud jalgrattasportlased, kõik see mitutuhat aktiivset harrastajat ratastega Toompeale oma õigusi nõudma ! :)
Näiteks lähed sõbra juurde ja kukud jooma,pärast vaja koju sõita?Siis on ju helkurid kasuks.
Ma arvan, et sel õhtul oleks helkurite puudumine väikseim mure.

metslane
Rattur
Postitusi: 824
Liitunud: 28. 03. 2006. 07:38

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas metslane » 09. 07. 2012. 22:14

Abiks ikka :D

Kasutaja avatar
kiilas
Rattur
Postitusi: 85
Liitunud: 10. 08. 2011. 14:22

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas kiilas » 09. 07. 2012. 22:23

Maanteel trenni tehes annad kella rekkamehele või? Idiootsus ruudus isegi kuubis. Ok, saan aru kui sõidan kõnniteel või kergliiklusteel, aga maanteel ja kell???? Ja nagu eespool mainitud, siis ei mahu ka minu mõistusesse helkurite nõue päise päeva ajal, kuhu või kellele ja kuidas need huvitav helkima peaks? Kui keegi teeks seaduseloojatele eeskirja parandusettepaneku, siis mina oleks igaljuhul käsi asja allkirjaga toetama.

Omiar
Rattur
Postitusi: 415
Liitunud: 13. 07. 2011. 21:38

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Omiar » 09. 07. 2012. 22:42

Ei usu, et politsei tuleb maanteel või kuskil singli peal helkureid või kellasid kontrollima. Viimasel paaril nädalal olen pidevalt liikluses politseid näinud ja isegi 'kõik puhuvad' reidil jalgratturina osalenud - pole keegi ühtegi märkust teinud.

Kasutaja avatar
indrek56
Rattur
Postitusi: 656
Liitunud: 03. 06. 2008. 15:24

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas indrek56 » 10. 07. 2012. 08:10

http://uudised.err.ee/external/iframepl ... &vid=49203
Sellest vist käis jutt

Ja kui juba tsiteerida siis LS-st ka vastav lõik:

§ 87. Jalgrattale, tasakaaluliikurile ja pisimopeedile esitatavad nõuded

(1) Jalgrattal ja pisimopeedil peab olema:
1) töökorras pidur ja signaalkell;
2) ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur.

.......

(3) Jalgrattal, tasakaaluliikuril ja pisimopeedil peab põlema pimeda ajal või halva nähtavuse korral sõites ees valge ja taga punane tuli.

.......
Viimati muutis indrek56, 10. 07. 2012. 11:16, muudetud 1 kord.

rai66
Rattur
Postitusi: 857
Liitunud: 04. 04. 2007. 09:41

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas rai66 » 10. 07. 2012. 08:48

Tädi jutt neljast helkurist ratastel ja ees- ja tagatulest oli eksitav.

Jalgrattal ja pisimopeedil peab olema töökorras pidur, signaalkell ning ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur.

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas suuroja » 10. 07. 2012. 09:04

Alfonze kirjutas:Ehk siis näiteks järgmisel aerobike TT etapil on kõigil ratastel kellad, tuled/helkurid ees ja taga ning küljehelkurid? Tegu ju ometi avalikul teel toimuva liiklusega ja seda jalgrattal...
aga tulekustuti, apteek, tõkised ... kindlasti juurde veel arvata;

kui facebooki tegevuses mitte kahelda, siis käib väga aktiivne rünnak rattapoodidele juba teist päeva ning kellad ja helkurid on selleks hooajaks ammu otsas. Vähemalt keegi võidab :wink:
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

puravik
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 20. 05. 2012. 08:45

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas puravik » 10. 07. 2012. 09:33

kiilas kirjutas:...Ok, saan aru kui sõidan kõnniteel või kergliiklusteel, aga maanteel ja kell????...
Jooksvalt parimal 2012 TdFi sprinteril kõlbab kella rattal hoida küll :-) Hirmutab ilmselt vastaseid sellega:

Pilt

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas suuroja » 10. 07. 2012. 09:55

kiilas kirjutas:Maanteel trenni tehes annad kella rekkamehele või? Idiootsus ruudus isegi kuubis. Ok, saan aru kui sõidan kõnniteel või kergliiklusteel, aga maanteel ja kell????
kui sellise muretsed, saad rekkamehele ka tuule alla tehtud :wink:
http://www.google.ee/imgres?start=126&n ... :126,i:177

aga mulle enesele tundub see päris ostmisvääriline:
http://www.google.ee/imgres?hl=et&sa=X& ... ,s:0,i:140
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

RATTUR 73
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 15. 06. 2012. 13:33

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas RATTUR 73 » 10. 07. 2012. 12:42

Möödusin ka eile politsei patrullist maanteel, vähemalt ei peatand nad mind küll. Sõidan mööda peterburi maanteed mnt rattaga tööle u30km. Koju minnes on hea lai teeäär. Linn võiks selle tee Väo lõigul korda teha.Ei kujutagi ette kui see kell peaks rattal küljes olema siis see tiliseks terve selle aja kui seda betoon lõiku sõita:)
Ei kavatse minda neid vidinaid mnt rattale külge kruvida. Nagunii pimedas ei kulge.

usssky
Rattur
Postitusi: 158
Liitunud: 17. 10. 2010. 18:31

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas usssky » 10. 07. 2012. 13:31

Arutelu kõva, aga on ültse keegi või kellegi tuttav saanud vähemalt hoiatuse politseilt, maanteerattaga valges trenni tehes kuna puuduvad teatud vidinad? Ega see seadus nüüd eile vastu ei võetud!


shalm
Rattur
Postitusi: 100
Liitunud: 16. 09. 2005. 12:43

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas shalm » 10. 07. 2012. 13:51

Või neile, kes Facebooki ei kasuta: http://goo.gl/CofGx

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas siim_s » 10. 07. 2012. 14:13

Huvitav, et eestlased leiavad, et kellad ja helkurid on täitsa mõttetud asjad ja "mina neid küll enda rattale külge ei pane". Samas tuuakse rattateede juures alati eeskujuks hollandit, aga nüüdse kelladebati juures justkui unustatakse, et seal (märksa enam arenenud rattakultuuriga riigis) on kell lenksul elementaarne ja seda ka kasutatakse.

P.S. Müüa rattakell ja kodarahelkurid, hind kokkuleppel :)

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Mati » 10. 07. 2012. 14:19

siim_s kirjutas:Huvitav, et eestlased leiavad, et kellad ja helkurid on täitsa mõttetud asjad ja "mina neid küll enda rattale külge ei pane". Samas tuuakse rattateede juures alati eeskujuks hollandit, aga nüüdse kelladebati juures justkui unustatakse, et seal (märksa enam arenenud rattakultuuriga riigis) on kell lenksul elementaarne ja seda ka kasutatakse...
Sama Soomes ja Rootsis ja Taanis jne , aga ... seal on sellel kõigel ka mõtet! St jalakäija saab ka aru, miks talle kella antakse - käib rattateel. Meil on see kõik ühepoolne lahendus, ehk kellegi ametniku uitmõttel sissekirjutatud idee, millel on reaalsusega õrn kokkupuude. Politseile hea pakasuuha korras linnukesi teha.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

RATTUR 73
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 15. 06. 2012. 13:33

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas RATTUR 73 » 10. 07. 2012. 14:58

Ei öelnud et nad mõtetud on.Kes tahavad nõudeid järgida pangu.Mis mõte on mul neid rattale panna kirjutasin et sõidan mööda maanteed annan rekkale kella või ?

GRETSKI
Rattur
Postitusi: 25
Liitunud: 27. 10. 2010. 19:29

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas GRETSKI » 10. 07. 2012. 15:00

Omal on seisukoht selline,et pimedas ikka ei tee trenni ja linnavahel ei käi.Ma nüüd ei saa aru,et keda ma pean selle varustusega päeval ehmatamas käima,saan aru,et pimedas.Kui nüüd surutakse veel kohustuslikud peeglid kah läbi,siis oleks ikka päris julm ühistrennis liikuda.Tegelikult tahaks kuulda ka mida suuremad rattaklubid asjast arvavad.

ailen
Rattur
Postitusi: 44
Liitunud: 22. 10. 2007. 14:20

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas ailen » 10. 07. 2012. 15:13

Minu kogemus jalakäijatega on selline, et nad rattakella peale ei reageeri üldse (nad tõesti ei saa aru, et midagi valesti oleks) ja kõnnivad rahus rattateel (joonega eraldatud alal, kus on jalgratta pilt peal) edasi. Samas töötab jalakäija tähelepanu võitmiseks väga hästi see, kui ratas teeb nö tirri valjusti. Aga valjut tirri laseb mul ainult maanteeratas ja sellega ma igapäevaselt tööl käia ja mööda auke jms täristada ei raatsi.

snaxez
Rattur
Postitusi: 300
Liitunud: 08. 10. 2010. 17:06

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas snaxez » 10. 07. 2012. 15:22

ailen kirjutas:Minu kogemus jalakäijatega on selline, et nad rattakella peale ei reageeri üldse (nad tõesti ei saa aru, et midagi valesti oleks) ja kõnnivad rahus rattateel (joonega eraldatud alal, kus on jalgratta pilt peal) edasi. Samas töötab jalakäija tähelepanu võitmiseks väga hästi see, kui ratas teeb nö tirri valjusti. Aga valjut tirri laseb mul ainult maanteeratas ja sellega ma igapäevaselt tööl käia ja mööda auke jms täristada ei raatsi.
+1
Kasutan ise kah väga edukalt tirri (y)

Kasutaja avatar
meetodimees
Rattur
Postitusi: 141
Liitunud: 04. 08. 2008. 17:12

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas meetodimees » 10. 07. 2012. 15:25

snaxez kirjutas:Kasutan ise kah väga edukalt tirri (y)
Ma vahetan lisaks käike, siis on eriti kuulda ja toimib :)
Rentida carbon raamiga "L"" suurus võistlusrattad: MTB Scott Scale; Scott Spark ja MNT Scott Foil ning rentida MTB rattakohver "Scicon". Info tel. 56 41 3OO

Kasutaja avatar
mikulaine
Rattur
Postitusi: 452
Liitunud: 17. 07. 2011. 14:42

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas mikulaine » 10. 07. 2012. 15:34

Korralik muster alla ja rahvas põgeneb suurest hirmust.

TairKibal
Rattur
Postitusi: 358
Liitunud: 24. 04. 2010. 20:46

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas TairKibal » 10. 07. 2012. 16:48

Mul pole maanteerattal lenksu peal kella jaoks ruumi. Umbes kuu aega tagasi trenni tehes tegi politseinik mulle maanteel autoaknast märkuse, et helkurid külge. Panin helkurid külge kuna ei soovi politseile preemiat maksta. Kodaratele said sellised vidinad http://www.bike-discount.de/shop/k1610/ ... ieces.html.
..............

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Mati » 10. 07. 2012. 16:59

TairKibal kirjutas:Kodaratele said sellised vidinad http://www.bike-discount.de/shop/k1610/ ... ieces.html.
Oli ka plaan sellised oma rattale panna üks hetk, aga olin unustanud, et jooksudel on lapikud kodarad ... Plaan tekkis muuseas siirast soovist oma turvalisust parandada ja mitte politseile meele järgi olla. Ära ole muuseas kindel, et nood kodanikud seda helkurvarianti ka aktsepteerivad. Neile on ju paberile kirjutatud sõnad "KOLLANE" või "VALGE".
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

TairKibal
Rattur
Postitusi: 358
Liitunud: 24. 04. 2010. 20:46

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas TairKibal » 10. 07. 2012. 17:18

Mati kirjutas:
TairKibal kirjutas:Kodaratele said sellised vidinad http://www.bike-discount.de/shop/k1610/ ... ieces.html.
Oli ka plaan sellised oma rattale panna üks hetk, aga olin unustanud, et jooksudel on lapikud kodarad ... Plaan tekkis muuseas siirast soovist oma turvalisust parandada ja mitte politseile meele järgi olla. Ära ole muuseas kindel, et nood kodanikud seda helkurvarianti ka aktsepteerivad. Neile on ju paberile kirjutatud sõnad "KOLLANE" või "VALGE".
Mul vanal MTB-l olid Mavic CrossRide jooksud all, neil küll püsisid lapikutel kodaratel kinni. Kusjuures jummala valged on. Päeval pole helkuritest nii või naa tolku. Pimedas on need kodarahelkurid väga ok.
..............

Kasutaja avatar
indrek56
Rattur
Postitusi: 656
Liitunud: 03. 06. 2008. 15:24

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas indrek56 » 10. 07. 2012. 18:35

eks üks asi olegi see, mis on mõistlik ja teine see mis on nõutud. Külitse kergliiklusteel on miski 80% liikujatest mingit laadi rulli-trennijad, kellest vähemalt pooltel on kõrvaklapid sügavale kõrva topitud, tilista palju tahad. Aga kui seadus nõvvab, mis siis ikka.

Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas andre170 » 10. 07. 2012. 20:25

Selle teemaga on mul kaks mõtet.
Kas iga kõlisev-kolisev asi ratta küljes on tõlgendatav kellana? Näiteks kahvli küljes vastu kodaraid plõksiv paberi-plasti lapakas? Pole ju öeldud, et kell peab töötama ajutiselt - võib ju töötada ka kogu sõidu aeg. Eriti hea, kui hääl kiirusega lineaarses suhtes.

Kas mingi nutitelefoni rakendus ei piisa? Mingisuguse ettekujutuse saaks siit: http://www.appbrain.com/app/bicycle-bel ... icyclebell
Kas paelaga kaelas kohtunikuvile ei lähe arvesse? Pole ju öeldud, et kell peab olema pöidla all. Tegelikult seaduseandja eeldabki, et lased ühe käe ohusituatsioonis lahti, et kella anda. Või vilet. Või nutitelefoni rakendust.

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2709
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas dr Holden » 10. 07. 2012. 21:25

Kusagilt kumas läbi tõdemus, et rattakella polevat liiklusseaduses ainiti defineeritud.

Valmistan kleebisalusel kella sihverplaadi koos 12 tunniga, kella all on kiri RATTAKELL.

Selle saab edukalt kleepida ülemise toru peale ja asi on olemas!

Kleebise hind 1€, saatekulu üle Eesti 1€, let's do the business!!! :)))

KUi homme pääsen oma tööarvuti juurde, panen tootepildi kah!!!

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas erikr » 10. 07. 2012. 21:38

TairKibal kirjutas:Mul pole maanteerattal lenksu peal kella jaoks ruumi. Umbes kuu aega tagasi trenni tehes tegi politseinik mulle maanteel autoaknast märkuse, et helkurid külge. Panin helkurid külge kuna ei soovi politseile preemiat maksta. Kodaratele said sellised vidinad http://www.bike-discount.de/shop/k1610/ ... ieces.html.

Kood: Vali kõik

§11(5) Helkur, mida kasutatakse loomveokil, jalgrattal, pisimopeedil ja tasakaaluliikuril peab vastama käesoleva seaduse § 73 lõike 11 alusel kehtestatud nõuetele.

Kood: Vali kõik

§73(11) Tehnonõuded mootorsõidukile ja selle haagisele ning nõuded nende varustusele kehtestab majandus- ja kommunikatsiooniminister määrusega.
Kes viitsib, kaevake see määarus välja.

Igatahes need Scotchlited seaduse järgi ei kvalifitseeru.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Mati » 10. 07. 2012. 21:54

erikr kirjutas:Kes viitsib, kaevake see määarus välja....Igatahes need Scotchlited seaduse järgi ei kvalifitseeru.
Määrus ise siin https://www.riigiteataja.ee/akt/116062011008
ja helkurdust puudutav Lisa 1 siin https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/11 ... _lisa1.pdf# (lk 25)

Ega seda värki kokku kirjutades pole ikka ratturite peale mõeldud. Asi on lihtsalt kopipastatud. Huvitav, et liiklusmärkidele ja teetähistele kõlbab see 3M/Scotchlite laadne kraam küll. Samuti jalakäijatele mõeldud helkurte puhul.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas KristjanS » 10. 07. 2012. 22:02

Tõepoolest, need pulkhelkurid ei kvalifitseeru seaduses ettekirjutatud helkurite alla. Samas on näiteks maanteeametis tunnistatud, et helgivad need hoopis ägedamalt kui klassikaline plastikplönn, ent kuna nemad seaduseloome juures otseselt ei ole, siis on ka nende tõdemusest vähe abi.
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

värv
Rattur
Postitusi: 236
Liitunud: 18. 06. 2006. 19:23

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas värv » 10. 07. 2012. 22:31

erikr kirjutas:§11(5) Helkur, mida kasutatakse loomveokil, jalgrattal, pisimopeedil ja tasakaaluliikuril peab vastama käesoleva seaduse § 73 lõike 11 alusel kehtestatud nõuetele.

§73(11) Tehnonõuded mootorsõidukile ja selle haagisele ning nõuded nende varustusele kehtestab majandus- ja kommunikatsiooniminister määrusega.

Kes viitsib, kaevake see määarus välja.

Igatahes need Scotchlited seaduse järgi ei kvalifitseeru.
Jalgratas ei ole ju mootorsõiduk.

Edit:

Liiklusseadus §2 (40)
mootorsõiduk on mootori jõul liikuv sõiduk. Mootorsõidukiks ei loeta mootoriga jalgratast, pisimopeedi, maastikusõidukit, trammi ega sõidukit, mille valmistajakiirus on alla kuue kilomeetri tunnis;

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Mati » 10. 07. 2012. 22:39

värv kirjutas:Jalgratas ei ole ju mootorsõiduk...
Ei ole jah, kuid see ei sega sellele rakendada samu nõudeid mis on sätestatud mootorsõidukitele!
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas erikr » 10. 07. 2012. 22:43

värv kirjutas:
erikr kirjutas:§11(5) Helkur, mida kasutatakse loomveokil, jalgrattal, pisimopeedil ja tasakaaluliikuril peab vastama käesoleva seaduse § 73 lõike 11 alusel kehtestatud nõuetele.

§73(11) Tehnonõuded mootorsõidukile ja selle haagisele ning nõuded nende varustusele kehtestab majandus- ja kommunikatsiooniminister määrusega.

Kes viitsib, kaevake see määarus välja.

Igatahes need Scotchlited seaduse järgi ei kvalifitseeru.
Jalgratas ei ole ju mootorsõiduk.

Edit:

Liiklusseadus §2 (40)
mootorsõiduk on mootori jõul liikuv sõiduk. Mootorsõidukiks ei loeta mootoriga jalgratast, pisimopeedi, maastikusõidukit, trammi ega sõidukit, mille valmistajakiirus on alla kuue kilomeetri tunnis;
Terane tähelepanek.
Seaduseauk? Scotchlite kärab küll?
Paneme kõrva taha. Endal ka Scotchlite komplekt olemas.
Hilisel tunnil seadust tõlgendades - piisab kui panen ühte rattasse ühe Scotchlite torukese?
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Mr.Bean
Rattur
Postitusi: 19
Liitunud: 23. 11. 2010. 10:43

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Mr.Bean » 11. 07. 2012. 01:46

ja helkurdust puudutav Lisa 1 siin https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/11 ... lisa1.pdf# (lk 25)
Lisaks veel seda, et selles lisas ei ole sõnagagi juttu jalgrattast, mis ütleb mulle, et isegi kui kodanik tahab seadust järgida ja korrektselt helkureid kasutada, ei suuda ta seda teha, kuna see pole täpselt määratletud.
Külgedel peavad olema helkurid L1e kategooria sõidukitel, millisteks on mopeedid.

Helisignaali kohta sama asi, selle kontrollimise kohta olid isegi detsibellid välja toodud, aga jalgratast polnud jällegi mainitud.
Ja ega see tavaline kõlistis nõutavaid dB ikka välja ei annaks, selleks tuleks vist ikka väiksem kirikukell kaasa krabada.

J&K
Rattur
Postitusi: 47
Liitunud: 02. 06. 2012. 12:54

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas J&K » 11. 07. 2012. 07:56

Maastikurattaga mõnel singlil sõita oleks päris huvitav, kui rattakell oma meeldiva heliga aitab juurikaid ja kive paremini ületada :D

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Alfonze » 11. 07. 2012. 08:37

Teen oma linna fixile järgmised asjad (kola olemas ja teen pildid ka kui valmis):
Hankisin 3 erinevat värvi 3M euroserditud maanteepostide kleepsu, punane, kollane ja valge. Taha sadulapostile tükk punast, ette valgele raamile headtubele tükk valget ja kuna on 3cm pöiad siis pisikesed kollased kolmnurgad vms ka pöidadele mõlemale poole esijooksule. Pimedas on ees kahvlil Knog Frog pisike valge esituli ja tagumiseks sadula küljes Fizik blink. Nõus, et võivad kleepsudega peetima siiski hakata kui soov meeletu peaks olema, aga see on maksimum mille mingigi mõistlikuse tasemel näen põhjust ära teha... Liigun 99% valges ja kui vähegi hämaram või pilvealuselt pime siis tuled vilkumas. Maanteekat ei ole mõttes nn. tuunida hetkel.

Kella sain HE-st musta suht pisikese, mis kusjuures ka korralikult kolkides niisama ei kolise, selle keeran dropbaridele kohe stemmi kõrvale ja allapoole, hädapärast saab kasutada, aga see ei ole eesmärk ja loodan ka et jalgsi liikudes mulle keegi seda seljataga ei lase.

Ideepoolest peaks olema siin lehel nõutud tingimused täidetud nende teemadega: http://www.mnt.ee/liiklusseadus2011/?q=node/4

Nõuded mis seal seda teemat käsitlevad:
* Jalgrattal ja pisimopeedil peab olema: 1) töökorras pidur ja signaalkell; 2) ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. (§ 87 lg 1 p 1-2)
* Jalgrattal, tasakaaluliikuril ja pisimopeedil peab põlema pimeda ajal või halva nähtavuse korral sõites ees valge ja taga punane tuli. (§ 87 lg 3)
* Helkur, mida kasutatakse jalgrattal, pisimopeedil ja tasakaaluliikuril peab vastama majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusega (§ 73 lg 11) kehtestatud tehnonõuetele (olema E- või e-sertifitseeritud).

EDIT: ahjaa ja liiklusseaduses https://www.riigiteataja.ee/akt/13335732 see paragrahv 73 lõige 11 viitab mingile valele asjale, seega ma ei saagi teada kuskilt neid müstilisi nõudeid helkuritele:P

shalm
Rattur
Postitusi: 100
Liitunud: 16. 09. 2005. 12:43

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas shalm » 11. 07. 2012. 09:35

Alfonze kirjutas:Hankisin 3 erinevat värvi 3M euroserditud maanteepostide kleepsu, punane, kollane ja valge.
Mis poest seda hankisid?

taavi1
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 22. 04. 2012. 14:42

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas taavi1 » 11. 07. 2012. 09:51

Alfonze kirjutas: EDIT: ahjaa ja liiklusseaduses https://www.riigiteataja.ee/akt/13335732 see paragrahv 73 lõige 11 viitab mingile valele asjale, seega ma ei saagi teada kuskilt neid müstilisi nõudeid helkuritele:P
Sa vaatad mittekehtivat redaktsiooni Likklusseadusest. Õige on https://www.riigiteataja.ee/akt/125052012009 ja sealtkaudu saab https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/11 ... _lisa1.pdf

Sealt loeme järgmist:
- laternale ja helkurile kantud tähised peavad olema selgelt loetav ja kustutamatu.
Laternale peavad tähised olema kantud kas laterna klaasile või korpusele, helkuril
valgustatavale pinnale.

- mittekolmnurkne helkur peab olema sellise suurusega, et mahub 200 mm
läbimõõduga ringi ja selle kuju ei tohi meenutada numbrit, tähte ega kolmnurka, välja
arvatud tähti O, I, U ja numbrit 8.

Helkurile peab olema kantud:
a) tähis IA või IB või IVA – mittekolmnurksele helkurile;

Suvaline kleepekas seega ei ole lubatud.

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Alfonze » 11. 07. 2012. 09:53

http://www.fere.ee/?pid=12&lang=2 Seal muidu ainult hulgimüük, aga kuna kuskil poodides kõiki kohapeal polnud Tallinnas, siis tulid vastu ja sain iga värvi 5cm laia 1m pika jupi, sellega teeb miski 50 ratast ära:-)

Alfonze
Rattur
Postitusi: 349
Liitunud: 11. 07. 2003. 11:02

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Alfonze » 11. 07. 2012. 10:01

taavi1 kirjutas: Sealt loeme järgmist:
- laternale ja helkurile kantud tähised peavad olema selgelt loetav ja kustutamatu.
Laternale peavad tähised olema kantud kas laterna klaasile või korpusele, helkuril
valgustatavale pinnale.

- mittekolmnurkne helkur peab olema sellise suurusega, et mahub 200 mm
läbimõõduga ringi ja selle kuju ei tohi meenutada numbrit, tähte ega kolmnurka, välja
arvatud tähti O, I, U ja numbrit 8.

Helkurile peab olema kantud:
a) tähis IA või IB või IVA – mittekolmnurksele helkurile;

Suvaline kleepekas seega ei ole lubatud.
Tänud täpsustuse eest.

Ehk siis kokkuvõttes jääb ikkagi võimalus koinida, aga mina leian et suvaline hiina kole kodarahelkur ei saa kohe mitte valgusjõult ja nähtavuselt vastu sellele spets liiklusmärgi kleepsule, olgugi et ühel on tähis peal ja teisel rullil. Niiet ma ei nimetaks seda "suvaline kleepekas" ja loodan siiski kontrolli teostava organi arusaavale suhtumisele, sest see oleks juba selgelt nn. ära panemine, kuna turvalisuse kohalt on kõik nõuded punkti pealt täidetud...

EDIT: Segaseks jääb see mitte kolmnurkse jutt, kas siis kui lõikan kolmnurksed ei kehti need nõuded?

puravik
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 20. 05. 2012. 08:45

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas puravik » 11. 07. 2012. 10:36

Alfonze kirjutas:Ehk siis kokkuvõttes jääb ikkagi võimalus koinida, aga mina leian et suvaline hiina kole kodarahelkur ei saa kohe mitte valgusjõult ja nähtavuselt vastu sellele spets liiklusmärgi kleepsule, olgugi et ühel on tähis peal ja teisel rullil. Niiet ma ei nimetaks seda "suvaline kleepekas" ja loodan siiski kontrolli teostava organi arusaavale suhtumisele, sest see oleks juba selgelt nn. ära panemine, kuna turvalisuse kohalt on kõik nõuded punkti pealt täidetud...
Kontrolli teostava organi jaoks on see "suvaline kleepekas" kuna tähist pole peal. Mingeid katseid/teste ei hakka keegi sul tee peal tegema. Seda kas "turvalisuse kohalt on kõik nõuded punkti pealt täidetud" ei ole kontrollijal võimalik tuvastada sel samal põhjusel. Ehk järgi jääbki see, et kas kontrollija vaatab läbi sõrmede kohustusliku tähistuseta turvavarustusele või mitte.

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Antti » 11. 07. 2012. 10:58

usssky kirjutas:Arutelu kõva, aga on ültse keegi või kellegi tuttav saanud vähemalt hoiatuse politseilt, maanteerattaga valges trenni tehes kuna puuduvad teatud vidinad? Ega see seadus nüüd eile vastu ei võetud!

Lõustakaustikust, HE kaudu:

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 3638_o.jpg
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

trc
Rattur
Postitusi: 86
Liitunud: 02. 04. 2003. 12:32

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas trc » 11. 07. 2012. 11:53

holden kirjutas:Kusagilt kumas läbi tõdemus, et rattakella polevat liiklusseaduses ainiti defineeritud.

Valmistan kleebisalusel kella sihverplaadi koos 12 tunniga, kella all on kiri RATTAKELL.

Selle saab edukalt kleepida ülemise toru peale ja asi on olemas!

Kleebise hind 1€, saatekulu üle Eesti 1€, let's do the business!!! :)))

KUi homme pääsen oma tööarvuti juurde, panen tootepildi kah!!!

Holden, sa pead oma äriplaani ümber mõtlema. Nimelt ütleb LS, et "SIGNAALKELL", mitte "RATTAKELL". Seega peab see kell signaliseerima kuidagi ja midagi. Ntx pulsokas, millel on seatud pulsilimiidiks 15bpm sounds fine IMHO ;)
trc. Performance, it's the name of the game!

Tr11
Rattur
Postitusi: 179
Liitunud: 01. 09. 2008. 18:55

Re: Kas teie rattad on seaduse silmis "tehniliselt korras"?

Postitus Postitas Tr11 » 11. 07. 2012. 12:20

TairKibal kirjutas:Mul pole maanteerattal lenksu peal kella jaoks ruumi. Umbes kuu aega tagasi trenni tehes tegi politseinik mulle maanteel autoaknast märkuse, et helkurid külge. Panin helkurid külge kuna ei soovi politseile preemiat maksta. Kodaratele said sellised vidinad http://www.bike-discount.de/shop/k1610/ ... ieces.html.
Paraku ütleb seadus "ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur" ja see 3M reflektorlint ümber kodarate ei kvalifitseeru mentide silmis helkuriks. Helkur on nende jaoks ainult selline plastmasslätakas.

Vasta

Mine “Üldfoorum”