külma lihase vigastamine

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Vasta
cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

külma lihase vigastamine

Postitus Postitas cowrider » 20. 11. 2003. 00:28

Kas külma lihast pingutades võib tekkida verevalumeid ja sinikaid või piirdub asi lihtsalt valusa lihasega? Kaua läheb rebestatud lihase taastumisega aega?

Nimelt mul on parem reis tuksis ja ei saagi aru, mis ja millal sellega täpselt juhtunud on - rebestus või põrutus või mõlemad :(
Olemas nii valus lihas ja sinikad kui ka verevalum.
Soojendust pole enne sõitmist teinud ja rattaga olen külili ka kukkunud, nii et mõlemad asjaolud võisid midagi põhjustada.

Nõrka lihasevalu kaebasin juba reedel, tõsisemalt hakkas muret tegema laupäeval pärast rahmeldamist ja kukkumist, ometigi sai peale seda veel nädalavahetusel rattaga sõidetud ja metsas ronitud - kõndida oli jama, aga sõita sai OK. Esmaspäeval sai üsna pikalt kõnnitud ja trepist 24 kg monitori tassitud. Teisipäeval ja kolmapäeval eriti ei liikunud, aga kõndimine on ikka üsna valus, just seal põlveõndla ja verevalumi piirkonnas - täpselt ei saa arugi, mis.

Laupäeval hakkasin Fastum geeli määrima ja kolmapäeval Hirudoid salvi.
Paranemist pole veel märgata. Rohkem ei oska midagi teha :(
Arstide poole pole olnud aega pöörduda ja tegelikult arvasin, et läheb kergemini üle.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 20. 11. 2003. 01:00

Omal olemas kogemus reie sisekülje lihase rebestusega. Ja see oli VALUS :cry: . Seega kui sul metsikut valu pole siis järelikult pole ka tõenäoliselt rebestust. Kukkumise tagajärjel on ka põrutus vahest isegi väga pikka aega tunda, kah proovitud. Ja siniseks lähevad mõlemad.

Samas soovitan valu jätkudes arsti juurde kindlasti minna. Omal on ntx rebestusega kohese arsti juurde mittepöördumise tagajärjeks nn liigliha (tõenäoliselt meditsiiniliselt ebakorrektne termin). Põlve piirkond on eriti hell, kuna seal lihaseotsad ja kõõlused kah mängus.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Konflict
Rattur
Postitusi: 311
Liitunud: 16. 04. 2003. 20:21

Postitus Postitas Konflict » 20. 11. 2003. 07:50

Pane spordi kreemi ja tõmba rõhkside peale. Ära eriti koormust ka jalale anna, lihtsalt natuke kõnnid siis peaks üle minema 8) Wähemasti mul:)

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 20. 11. 2003. 08:59

Konflict kirjutas:Pane spordi kreemi ja tõmba rõhkside peale. Ära eriti koormust ka jalale anna, lihtsalt natuke kõnnid siis peaks üle minema 8) Wähemasti mul:)
Kui mõtled spordikreemi all mingit soojendavat kreemi, siis ssellega on nüüd külla lootusetult hilja. Nüüd on vaja pigem valuleevendavaid, verevalumit vähendavaid ja paranemist parandavaid plögasid määrida. Apteegist saab abi.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

mart2
Rattur
Postitusi: 839
Liitunud: 30. 06. 2003. 01:00

valutava lihasega sinikad

Postitus Postitas mart2 » 20. 11. 2003. 10:38

Omal mõned kogemused olemas ...

Tõenäoliselt on lihases sees verevalum, mis on kiudude vahel ja seega lihases suur sisemine rõhk. Lisaks lihaskiudude rebendile võib näiteks põhjuseks olla kukkumisel purunenud veresoon. Lihased on nn. "kilest kotis", mis külmalt ei eriti palju ei veni ja suurem rõhk avaldab loomulikult survet närvidele. Tuleb oodata, kuni verevalum ise laiali imendub. Suurema vigastuse korral võib kasulikum olla arsti külastus. Verevalumit on ilusti röntgenis näha. Mul oli jalalihases verevalumi koht ligi pool aastat hiljem näha.
tuksub-sõidan, tuksub-sõidan, tuksubtuksubtuksub - pean pausi...

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 20. 11. 2003. 11:49

Leidsin surfates artikli mtb vigastustekohta. Vast miskit huvitavat leidub, üldharivat kindlasti.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Lauri
Rattur
Postitusi: 611
Liitunud: 31. 03. 2003. 16:36

Postitus Postitas Lauri » 20. 11. 2003. 18:51

Endal ka alles oli midagi sarnast hiljaaegu. Nimelt sain reie lihase pihta kossu mängides vastase põlvega paraja laksu. Valus oli ja valutas nii veel tükk aega. Praegugi annab vahel see koht tunda, kuigi seda väga harva, siis, kui kõvemini haige koha peale vajutada. Ma arvan, et sul ka lihtsalt verevalum ja see läheb paari nädalaga üle. Aga endal on eelmisest aastast kogemus, kus ma täpselt eespool kirjeldatul viisil reielihase rebendi sain. Kohe peale lööki sain ilusti joosta ja venitada, aga kodus istudes läks valu järjest suuremaks ja siis vaatasin, et reis müstiliselt jäme. Läksin siis ema juurde (meedik) ja ta ütles, et päris vinge lihase rebend mul. Siis pidin mingi kuu aega jooksmisest ja muust jalgu koormavast värgist eemale hoidma ja siis tasapisi koormust lihasele andma. Aga, igasuguse lihase vigastuse või jala välja väänamise vms korral soovitan panna Diclac kreemi või siis Joint & Muscle Palsamit, aitavad päris hästi. Ja muidugi panna ka elastik sidemega haige koht kinni.
velo.clubbers.ee

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 21. 11. 2003. 00:08

offtopic. Fck mehed, meie hädad on selle kõrval nohu :shock:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 21. 11. 2003. 13:33

Tahtsin, et keegi asjatundja mu jalga uuriks ja läksin eile päeval Ravi tn traumapunkti (EMO). Maksin 50 kr visiiditasu, istusin tunnikese niisama, rääkisin loo arstile ära ja palusin välja selgitada, mis mu jalaga (lihaste ja veresoontega) toimub või mis tema asjast arvab. Arst saatis mind röntgenisse ja siis peale röntgenit ja mõningast ootamist tuletasin arstile meelde, et olen ikka veel seal. Arst uuris huviga röntgenipilte ja nagu juba teada oligi, kondid olid terved. Nojah, aga mind huvitas ju hoopis lihaste ja veresoonte värk. No ta siis lõpuks vaatas ka mu jalga - katsus seda siit ja sealt - leidis kõik valusad kohad üles :) Pandi mingit tumedat salvi peale ja side ümber. Edasi pidavat perearsti juurde minema ja kui perearst leiab, et on vaja lihaseid ja veresooni uurida, siis võin sinna tagasi minna, sest neil on vastav aparatuur olemas. Egas midagi - kasu ei miskit ja ajast on kahju :(

Jalg on endiselt sama valus ja magada on üsna sant, sest sobilikku jalaasendit leida/säilitada on raske. Perearstile kah enne esmaspäeva aega ei saanud :( Krt küll. Operatiivset arstiabi võib vist ainult unes ja telekas näha või tuleb rahakoti suu hästi pärani ajada. Sportmedi hinnad esialgu ei meelita.

Õde oli tujukas ja ei osanud ä-tähte. Kägu asemel kutsuti Kagu ja Rähn asemel Rahn :) Ma ei saanud ka ta ülejäänud jutust eriti hästi aru ja üldse ta kõndis ja oli nagu zombi ;) Arst oli kohaliku keele paremini ära õppinud, aga ma ei saanud tast ikkagi täielikult aru - pudistas nii kiiresti või ma ei teagi, milles asi oli. Kui ma küsisin, et mis mu jalal siis ikkagi viga on, ei saanud ma vastusest mitte midagi aru :(

Nagu ma aru saan, tasub sinna minna luumurru või kuulihaava korral ja võib olla siis, kui on vaja plaastrit panna või midagi õmmelda.
Samas, kui ma seal viimati oma lõhkise huulega käisin, siis ei peetud seda vajalikuks õmmelda ja nüüd on mul üks arm rohkem.

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 21. 11. 2003. 13:45

Cowrider, sa ei pea üldse põdema, et sul nõnda läks - sul läks isegi hästi. Mina ootasin ükskord põrguvalu tegeva õlaga kaks tundi...

Aga perearsti pead küll ära vahetama - tõsise suhtumisega perearst ei lükka sellist case'i päevad ejagu edasi :? Ma ei kujutaks ette, et minu perearst nii teeks...

Olen viimase poolaasta jooksul teatud põhjusel süvitsi meditsiinivärki tundma õppinud - ja eks ma tundsin seda ka natuke ka varem - ema on mul doktor. Aga seda müstikat, mida kogenud olen, seda ei oleks ka parima ettekujutuse juures oodanud, kuigi võimalused, millega kokku olen puutunud, on Eesti parimad. Samas on ka eredaid laike selles - leidub arste ja õdesid, kes on tõelised kangelased ja toredad inimesed.

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Postitus Postitas Andrus K » 21. 11. 2003. 13:56

cowrider. Soovitan riigikeelt puudulikult valdavate tohtrite kohta kaebus kirjutada ja perearst ära vahetada. Ima naljata. Ordnung must sein.
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 21. 11. 2003. 14:24

Mina perearsti ei süüdistaks. See ei ole selline häda, et kohe on vaja jutule saada, tõsiselt on hullemaid situatsioone.

Traumadega olengi ise muuseas parima teeninduse saanud erakates, ntx Atrospordikeskuses (Pärnu mnt-l end ajakirjandusmajas) ja kunagi ka Spordimeditsiinikeskuses (või mis ta nimi seal oli, igatahes Kaarli pst-l). Arvan, et see 150 kroonine visiiditasu tasub kvaliteedivahe ära küll.
Viimati muutis Mati, 21. 11. 2003. 14:37, kokku muudetud 2 korda .
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 21. 11. 2003. 14:25

Andrus K kirjutas:Ordnung must sein.
Äkki peaks olema Ordnung muß sein?

:wink:

Ära muretse, mul endalgi :roll: on sageli keeled sõlmes. Kõlas igal juhul üsna sümpaatselt.

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 21. 11. 2003. 14:25

rallik kirjutas: Aga perearsti pead küll ära vahetama - tõsise suhtumisega perearst ei lükka sellist case'i päevad ejagu edasi :? Ma ei kujutaks ette, et minu perearst nii teeks...
Ega ma perearstiga isiklikult ei rääkinud - küsisin registratuurist ja tema juurde lihtsalt on nii palju soovijaid, et peab kannatust varuma ;-) Ma ei ole eriti vaheletrügija tüüp kah. Ma mõistan neid väga hästi, kellel on palju tööd. See, et neil palju tööd on, viitab aga sellele, et miskit on valesti ja see ei tule mulle üllatusena. Perearst ise on OK.

maakas
Rattur
Postitusi: 98
Liitunud: 11. 04. 2003. 21:11

Postitus Postitas maakas » 23. 11. 2003. 22:25

Ammustel hallidel aegadel õpetati mind, et igasugustel vigastuste korral on abi KKK-st (vigastatud kohale Külma, vigastatud koht tuleb tõsta Kõrgemale ja kui on tekkiv verevalum, siis rakendada ka Kompressiooni). Hiljem on tulnud juurde teadmine et esimesed 2-3 päeva peale vigastust tuleb kohta jahutada, edasi (kui ei ole tekkinud põletikku) soojendada. Mingi katse andis tulemuseks selle et valu kadumine korreleerub tugevalt sellega kui kiiresti peale vigastust külmaraviga alustati.

Sellised vigastused paranevad pikkamööda. Ja tahavad rahu. Spordivigastuste korral on alati spordiarst ebx. Ise olen liikumisaparaadi hädade korral külastanud Atroskoopiakliinikut.

Head paranemis !
There are seldom technological solutions to behavioral problems.

ain
Rattur
Postitusi: 109
Liitunud: 04. 06. 2003. 19:55

Postitus Postitas ain » 23. 11. 2003. 22:42

cowrider kirjutas:Tahtsin, et keegi asjatundja mu jalga uuriks
Siis oleks tulnudki asjatundja juurde pöörduda. Paraku ei ole traumapunkt see parim koht, kuhu sellise hädaga pöörduda. Kui sul mokk lõhki või luu puru, siis saab sealt üsna head abi, tean omast kogemusest, kuid spordivigastused ja eriti just spetsiifilisemad (lihase rebestused ja venitused, kroonilised liigeshädad, väsimusmurrud) eeldavad natuke teistsugust ettevalmistust kui nendel inimestel, kes traumapunktis töötavad. Paraku arstiteaduskonnas, vähemalt minu ajal küll, puudus programmist selline aine nagu sporditraumatoloogia. Olen arstiteadust kokku 12 aastat järjest õppinud, kuid pean tunnistama, et sporditraumade koha pealt olen üsna loll. Ja kaldun arvama, et seda on enamus arste, kelle erialaks pole spordimeditsiin, kaasa arvatud ka perearstid. Seega sellise hädaga ikka sporditraumatoloogi manu vaatamata visiiditasule, sest sporti tahad edaspidi ju teha küll ja seda raha selle nimel küll raiskamiseks või hõlptuluks nimetada ei saa.

Kasutaja avatar
Jens
Testisõitja
Postitusi: 135
Liitunud: 17. 02. 2003. 17:51

Postitus Postitas Jens » 24. 11. 2003. 15:31

rallik kirjutas:
Andrus K kirjutas:Ordnung must sein.
Äkki peaks olema Ordnung muß sein?
OT: Sinu pakutud variant on õige, aga uues saksa keeles on ß asemel lubatud topelt s, ehk siis õige oleks kah:

"Ordnung muss sein"

Seda siis ikka tänu arvutitele :) Eks varsti meil kah täpitähed võetakse ära et kergem oleks.

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 25. 11. 2003. 16:33

Jens kirjutas:OT: Sinu pakutud variant on õige, aga uues saksa keeles on ß asemel lubatud topelt s, ehk siis õige oleks kah:

"Ordnung muss sein"

Seda siis ikka tänu arvutitele :) Eks varsti meil kah täpitähed võetakse ära et kergem oleks.
Seda SS-i asja ma tean, aga mulle see ei meeldi. Fritsudele enestele ka ei meeldi, aga kuna uuendamine on trend, siis otsustati kõrgemal, et peaks kah natuke "trendikas" olema :shock:

Teise asjana kohendati võõrsõnu saksakeelsemaks - mõned kohandamised kõlavad nüüd üsna koomiliselt :lol:

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 04. 12. 2003. 20:23

Veel pisut jalavigastusest.
Käisin ka perearsti vastuvõtul ja ta midagi hullu ei tuvastanud, samas täpset diagnoosi ka ei pannud. Soovitas samuti Atroskoopiakliiniku tasulisele vastuvõtule minna, sest "tasuta" spetsialistide juurde on pikad järjekorrad. Seekord jäi spetsialisti vastuvõtule minemata, kuid edaspidi võtan arvesse.

Kuidas haigus kulges?
Esimesed kaks nädalat möödus muutusteta - üsna vastik valu oli ja ööd möödusid jalale sobiliku asendi leidmisega, rahulikult magada ei saanudki.
Põhimure oli põlveõndlas, kuid ka sääre ja reielihas olid tundlikud. Valu oli selline, mis pärast puudutamist või liigutamist kestis veel tükk aega, mitte ei piirdunud puudutamise/pingutamise hetkega. Isegi poolteist nädalat hiljem võis jalale varasemate juurde tekkida uusi verevalumeid. Traumapunktis käimisest polnud muud efekti, kui et side (ei olnud liiga pingul) põhjustas täiendavaid verevalumeid. Fastum gel, Hirudoid salv ja traumapunktis pandud laagrimääre ei paistnud mõju omavat. Või oli see kokkusattumus, et siis kui võtsin Omega3 kapsleid ja määrisin Capsicam salvi, hakkas jalg paranema. Sel nädalal jalg otseselt ei sega, aga terve see ikkagi veel ei ole. Jalga saab juba põlvest täielikult kõverdada ja magamist ei sega üldse. Tegin täna ka rattaga pisikese tiiru ja jalg andis pärast pisut märku, et pole veel korras.

Nüüd ma ei teagi, et kumb peaks oma tahtmist saama - kas jalg veel kosuda või mina rattaga sõita ;-)

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 05. 12. 2003. 10:38

Ma olen ka nats meditsiini nuusutanud ja teada saanud, et haiguste enamlevinud põhjusteks on põletikud, traumad, kasvajad, anomaaliad, hormonaalsed ja ainevahetuse häired. Haigust on lihtne diagnoosida kui oskad selle peale tulla - tavaliselt kohe ei tule, ei tulda kunagi või tullakse liiga hilja.

Ja et enamik ägedaid haigusi paraneb vaatamata ravile ning kroonilised vastupidi - vaatamata ravile ei parane või on ravitavad kirurgiliselt. Kuid ka terapeute on väga vaja sest meditsiinis on esmatähtis täpne diagnoos ja alles siis ravi.

Sellise üldise mulina lõpetuseks peaks ütlema et täpselt aru ei saanud mis haigusega siin oli/on tegemist kuid tundub et oli äge trauma :wink:

Vasta

Mine “Üldfoorum”