Rattur ristmikul

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3805
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Rattur ristmikul

Postitus Postitas mart » 06. 04. 2004. 13:11

Meeldetuletamiseks - auto.ee möödunudsügisese arutelu tuum:
...kui auto seisab ESIMESES reas, ja vilgutab paremat suunatuld, siis ei luba LE ühelgi jalgarturil ega mootorarturil ega ka autojuhil ennast ESIMESES reas seisva auto paremale küljele pressida, eesmärgiga otse sõita. Paraku paljud jalgarturid niimoodi teevad ja sellest ka kogu see jutuvada siin. Jalgratturid taovad endile vastu rindu ja sõimavad autojuhte ise samal ajal iikluseeskirjadest teavad nagu siga aerodünaamikast...
vt pikemalt
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas jjanno » 06. 04. 2004. 13:18

Tere
mart kirjutas:Meeldetuletamiseks - auto.ee möödunudsügisese arutelu tuum:
...kui auto seisab ESIMESES reas, ja vilgutab paremat suunatuld, siis ei luba LE ühelgi jalgarturil ega mootorarturil ega ka autojuhil ennast ESIMESES reas seisva auto paremale küljele pressida, eesmärgiga otse sõita. Paraku paljud jalgarturid niimoodi teevad ja sellest ka kogu see jutuvada siin. Jalgratturid taovad endile vastu rindu ja sõimavad autojuhte ise samal ajal iikluseeskirjadest teavad nagu siga aerodünaamikast...
vt pikemalt
Arusaam LE'st on küll BS.
§ 91. Enne sõidu, manöövri või peatumise alustamist peab juht veenduma, et see on ohutu ega takista teisi liiklejaid ja teel töötajaid. D-kategooria ühissõidukijuht peab veenduma, et talle antakse käesoleva määruse § 81 kohaselt teed.
92. Juht peab andma teed järgmiselt:
2) sõiduteelt ära sõites ? jalakäijale ja jalgratturile kõnniteel või teepeenral ning jalgratturile ja mopeedijuhile jalgrattateel või teepeenral.
§ 97. Enne pööret peab juht aegsasti suunduma sõidutee pärisuunavööndi vastava ääre lähedale. Nõue ei kehti sõitmisel ringliiklusega ristmikule ja pöörde korral, mida vastav liikluskorraldusvahend lubab teha ka mujalt.
§ 99. Kui juht ei saa ristmikul või ristmikevahelisel teel sõiduki suure pöörderaadiuse või sõidutee seisundi tõttu pöörata käesoleva määruse §-de 97, 98 ja 109 nõuete kohaselt, võib nendest kõrvale kalduda ? kaasa arvatud teepeenrale sõitmine ? tingimusel, et ei ohustata ega takistata teist liiklejat ega rikuta tee mullet.

Seega kui auto teeb oma parempööret LE päraselt, siis rattur ei mahu auto ja kõnnitee vahele. Kui aga auto jätab piisava vahe enese ja kõnnitee vahele, siis rikub ta kindlalt LE'd.

Jah ma olen autokoolis käinud. Ja seal õpetati parempööret tehes tahavaatepeeglisse vaatama, kuna rattureid ei takista mitte ükski LE reegel sinna vahesse trügimast!

jJanno

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Postitus Postitas jjanno » 06. 04. 2004. 13:24

Sarnasesse teemasse:
ühes viimastest politseisaadetest näitas juhust, kus mingi veokas oli sunnitud oma suure pöörderaadiuse tõttu pööret tegema suhteliselt tee keskelt. Kuna aga vahepeal jõudis tema ja teeserva vahele üks väikeauto pugeda, siis oli tulemuseks väikeauto lömastumine veoauto poolt. Süüdlane oli kõigi osapoolte arvates veoauto juht.

See on täpselt sama lugu, kui veoauto asendada suvalise teel liiklejaga ning väikeauto asendada jalgratturiga. ning lömastumine asendada ... Pole absoluutselt mingit küsimust, kes sellises situatsioonis süüdlaseks jääb! Ning samuti pole kahjuks kahtlust kelle vigastused on suuremad.

jJanno
Viimati muutis jjanno, 06. 04. 2004. 14:08, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
margo
Rattur
Postitusi: 288
Liitunud: 09. 04. 2003. 12:26

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas margo » 06. 04. 2004. 13:25

jjanno kirjutas: Jah ma olen autokoolis käinud. Ja seal õpetati parempööret tehes tahavaatepeeglisse vaatama, kuna rattureid ei takista mitte ükski LE reegel sinna vahesse trügimast!
Kas mitte paremalt möödumine keelatud pole? Autoga ju teepeenra kaudu parempööret sooritavast autost ei möödu. Ei viitsi LE-d välja otsida...

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas jjanno » 06. 04. 2004. 13:33

Tere
margo kirjutas:
jjanno kirjutas: Jah ma olen autokoolis käinud. Ja seal õpetati parempööret tehes tahavaatepeeglisse vaatama, kuna rattureid ei takista mitte ükski LE reegel sinna vahesse trügimast!
Kas mitte paremalt möödumine keelatud pole? Autoga ju teepeenra kaudu parempööret sooritavast autost ei möödu. Ei viitsi LE-d välja otsida...
Palun otsisin Sinu eest:
http://trip.rk.ee/cgi-bin/thw?${BASE}=a ... 2001-02-02
jJanno

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 06. 04. 2004. 13:33

Mart, kus on loogika?

§ 235. Kui teel on omaette jalgrattatee ja tee reguleerimata ristumiskoht, peavad jalgrattur ja mopeedijuht andma teed teel liiklejale, kui teeandmise kohustus pole liikluskorraldusvahenditega seatud teisiti.

Asi ei ole päris ühene
Viimati muutis René, 06. 04. 2004. 13:46, kokku muudetud 3 korda .

Kasutaja avatar
Konflict
Rattur
Postitusi: 311
Liitunud: 16. 04. 2003. 20:21

Postitus Postitas Konflict » 06. 04. 2004. 13:37

Ma sõidan alati auto ette siis ei jää ette kellelegi kui kollane süttib siis hakkan vaikselt liikuma ja kui roheline väntan kiiresti mööda tee äärt minema ja ei sega kedagi ja olen nähtav kõigile

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Postitus Postitas marion » 06. 04. 2004. 13:43

Sageli juhtub ka nii, et jõudes ristmikule punase tule taha esimesena ja jään suhteliselt tee serva seisma, kõrvale sõidab auto ja kohe, kui süttib roheline tuli, teeb parempöörde vaatamata sellele, et mul oli plaanis otse sõita.

Kasutaja avatar
Märt
Rattur
Postitusi: 265
Liitunud: 05. 05. 2003. 12:06

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas Märt » 06. 04. 2004. 13:48

margo kirjutas:
jjanno kirjutas: Jah ma olen autokoolis käinud. Ja seal õpetati parempööret tehes tahavaatepeeglisse vaatama, kuna rattureid ei takista mitte ükski LE reegel sinna vahesse trügimast!
Kas mitte paremalt möödumine keelatud pole? Autoga ju teepeenra kaudu parempööret sooritavast autost ei möödu. Ei viitsi LE-d välja otsida...
§ 64. Juht peab olema tähelepanelik teel ja teeservas seisvate või liikuvate vähekaitstud liiklejate suhtes, vältima nende ohustamist ja neile kahju tekitamist.

ja

§ 92. Juht peab andma teed järgmiselt:1) parklast, puhkekohast, teega külgnevalt alalt, õuealalt või nende juurdesõiduteelt või pinnasteelt teele sõites ? igale teel liiklejale;2) sõiduteelt ära sõites ? jalakäijale ja jalgratturile kõnniteel või teepeenral ning jalgratturile ja mopeedijuhile jalgrattateel või teepeenral

aga ka:

§ 96. Kui sõidukite liikumisteed lõikuvad ja sõidujärjekord ei ole käesolevas määruses mujal määratud, peab juht andma teed paremalt lähenevale või paremal asuvale sõidukijuhile.

Mulle tundub, et linnas peaks see viimane kehtima, kuna rattur ei sõida teepeenral, vaid sõidurajal.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 06. 04. 2004. 13:53

käitun rattaga liikluses niivõrd-kuivõrd LE järgi, autojuhtidelt ootan sama kuid tean, et tugevama õigust kasutatakse igapäevaselt ja kogu aeg, oma õigust reeglina taga ei aja sest naine ja laps kodus ootavad. ristmikel hoian silmad lahti ja sõrmed piduril, ristmikest üle ei kihuta just nende parempöörajate tõttu (Jensi kurb kogemus). igast autojuhist eeldan, et ta võib teha mulle ohtliku lolluse. nagu autojuhina kardan iga vänderdavat ratturit. auto alla jäänuna pole minust suurt kellelegi kasu.
Viimati muutis erikr, 06. 04. 2004. 13:57, kokku muudetud 2 korda .
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Postitus Postitas Gunnar » 06. 04. 2004. 13:56

Mart, seekord panid küll mööda oma lingiga, kuna linki läbi lugedes jääb ka ikkagi tunne, et ratturil on õigus, kuna ükski $ ei keela ratturil mööda tee paremat serva võimalusel ristmikuni välja sõita.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 06. 04. 2004. 14:41

Teemasse haakuvalt. Oli täna võimalus tööga seonduvalt näha Tallinna kaarti kuhu olid kantud kõik raskemad (st inimesed viga saand) liiklusõnnetused 1999-2002. St iga õnnetuse koha peale (pol määrab paiga GPS'iga) oli pandud sümbol. Vaatasin eriti Kakumäge ja Pirita kanti, kus ratturitest treenijaid rohkem ja imestuseks oli kummaski antud perioodil ainult üks õnnetus jalgratturiga (Tallinnas kokku 154). Seega kinnitab see statistika minu ja arvatavasti paljude arvamust, et treeniv rattur oskab käituda liikluses (taustaks siis treenivate ratturite kontsentratsioon antud piirkondades). Liiklustihedus mängib ka muidugi rolli.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3805
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Postitus Postitas mart » 06. 04. 2004. 15:46

Gunnar kirjutas:Mart, seekord panid küll mööda oma lingiga
Pole sellel lingil ja kopitud sissejuhatusel viga miskit. Näitab vaid autojuhtide mõtteid ja tõekspidamisi. Ise käitun rattal enamasti niisamuti, nagu Konflict ja Erikr.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

koff
Rattur
Postitusi: 18
Liitunud: 26. 03. 2004. 16:04

Postitus Postitas koff » 06. 04. 2004. 19:10

Ma ei tea kuidas teised aga mina teen punase tulega ristmikule jõudes nii, et võtan ennast mitte paremale teepoolele vaid parempoolse sõiduraja keskele nii, et minu kõrvale ei mahuks auto. Siis ei teki sellist probleemi tavaliselt. Oleneb ka ristmikust. Aga öelge parem mehed kui paljud teist jäävad punase tulega parempöörde võimalust ootama kui on näha kaugele, et ei tule ühtegi autot ega jalakäijat. Mina patustan suht tihti :oops:

maxspeed
Rattur
Postitusi: 397
Liitunud: 24. 12. 2003. 09:03

Postitus Postitas maxspeed » 06. 04. 2004. 19:37

marion kirjutas:Sageli juhtub ka nii, et jõudes ristmikule punase tule taha esimesena ja jään suhteliselt tee serva seisma, kõrvale sõidab auto ja kohe, kui süttib roheline tuli, teeb parempöörde vaatamata sellele, et mul oli plaanis otse sõita.
olen sama kogenud, nüüd lihtsalt seisma jäädes võtan ennast keset sõidurada, siis ei pressi keegi küljele enam. maanteel sõites ajavad mind vihale juhid, kes vastu sõites vot just siis, kui hakkavad minuni jõudma alustavad möödasõitu eelnevast sõidukist, et sõida või kraavi ise, krt :evil: :!: :!: üritan sellistele alati keskmist sõrme vibutada, kuid ise kardan samas, et mõni äkki ajabki meelega alla :( mida küll LE selle kohta kostaks (möödasõidu kohta) :?:

Peeter
Rattur
Postitusi: 227
Liitunud: 16. 04. 2003. 16:09

Postitus Postitas Peeter » 06. 04. 2004. 19:51

koff kirjutas: Aga öelge parem mehed kui paljud teist jäävad punase tulega parempöörde võimalust ootama kui on näha kaugele, et ei tule ühtegi autot ega jalakäijat.
Mina jään.

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Postitus Postitas jjanno » 06. 04. 2004. 20:33

Tere
koff kirjutas:Aga öelge parem mehed kui paljud teist jäävad punase tulega parempöörde võimalust ootama kui on näha kaugele, et ei tule ühtegi autot ega jalakäijat. Mina patustan suht tihti :oops:
Ära looda teistelt Sinu suhtes LE täitmist, kui Sa ise sellest kinni ei pea. See, kas keegi sind sellel hetkel näeb või ei näe, pole üldse oluline. LE täitmine peaks olema täiesti loomulik ning lisamõtlemist mitte nõudev.

jJanno

koff
Rattur
Postitusi: 18
Liitunud: 26. 03. 2004. 16:04

Postitus Postitas koff » 06. 04. 2004. 21:23

jjanno kirjutas: Ära looda teistelt Sinu suhtes LE täitmist, kui Sa ise sellest kinni ei pea. See, kas keegi sind sellel hetkel näeb või ei näe, pole üldse oluline. LE täitmine peaks olema täiesti loomulik ning lisamõtlemist mitte nõudev.

jJanno
See kas mind keegi näeb või ei näe ei koti mind ka...vaatan ma ikka, et kedagi tulemas ei oleks ja et ma kedagi ei takistaks, ei tehitaks ohtliku olukorda või ei sunniks kedagi liikumistrajektoori muutma. Seda mõtlesin mina. Ja kui ma alati loodaksin autojuhtide poolt LE eeskirja täitmist siis ma oleks juba tõenäoliselt manalas või siis ratastoolis.

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Postitus Postitas Antti » 07. 04. 2004. 00:11

koff kirjutas:Ja kui ma alati loodaksin autojuhtide poolt LE eeskirja täitmist siis ma oleks juba tõenäoliselt manalas või siis ratastoolis.
Ela ise ja lase teistel elada. Kust peaks see liikluskultuuri areng peale hakkama, kui hetkel on surnud ring "mina ei täida LEd kuna autojuhid ei täida" ja autojuhid jälle "no miks mina pean ma mingi LE järgi ratturiga arvestama, kui tema minu õigustest ei hooli" :?:

Kusagilt peab see ahel lõpuks ju katkema ja miks ei võiks just SINA olla selle ahela katkestaja oma korrektse käitumisega?

Kasutaja avatar
Moiva
Rattur
Postitusi: 80
Liitunud: 16. 03. 2004. 12:51

Postitus Postitas Moiva » 07. 04. 2004. 07:28

Antti kirjutas: kui hetkel on surnud ring "mina ei täida LEd kuna autojuhid ei täida" ja autojuhid jälle "no miks mina pean ma mingi LE järgi ratturiga arvestama, kui tema minu õigustest ei hooli" :?:
Eks LE ongi ju selleks tehtud, et massid toimiksid teatud süsteemi alusel ja ilma häireteta. See rohkem meie kõigi turvalisuse nimel, nii autojuhi kui jalgratturi ja ka jalakäija.
Arvan, et kui üksik jalgrattur üksi tühjal ristmikul eeskirju eirab ei juhtu sellest küll midagi, ilus see muidugi pole. Suuremaks probleemiks on ikka ilmselt massid, need kes igapäevases tänavapildis domineerivad ja selle üldmulje tekitavad. Suhteliselt tavapärane on selline pilt (vähemasti tartus) kus jalgrattal liikleja valib tee hetkest ja olukorrast lähtuvalt, sõites autodega ühes rivis ja kui punane on ees lipsab korraks kõnnitele kus roheline sealt üle ja kohe tagasi sõiduteele. Autoroolist vaadatuna on sihukesed kõige ettearvamatumad, katsu siis nendega arvestada.
Kui sellisest tegevusest lahti saaks muutuks ka ilmselt suhtumine.

Kasutaja avatar
ii
Rattur
Postitusi: 111
Liitunud: 01. 07. 2003. 11:49

Postitus Postitas ii » 07. 04. 2004. 08:23

Kuulasin täna hommikul raadio Elmarist jalgrattateemalist intervjuud. Üldiselt oli kõik teada asjad, kuid jällegi toonitati paari punkti, millest tooksin välja järgnevad:
1. Jalgrattur on kaherattalise sõiduki juht, kellele kehtivad täpselt samad liikluseeskirjad nagu autojuhtidelegi. Nt. kui sa sõidad mööda sõiduteed ja süttib punane tuli, siis pead SA SEISMA JÄÄMA. Ma toon jällegi sama näite, mis eelmisel aastal siin foorumis: Ületades Liivalaia tänavat rohelise jalakäia tulega, olen mitu korda näinud jalgrattureid, kes põrutavad mööda sõiduteed liikudes üle sebra, nii et jalakäiad saavad südari. Samuti praegu kevadel Pirtal trenni tehes näen n.ö. proffe, kellele üldse ei loe valgusfoor, mis asub Pirita poe/linnavalitsuse ees- teevad seal punase tulega parem pööret nagu muiste.
2. Kui sa ületad jalgratta seljas sebrat, st. liigud jalakäiatega koos üle sõidutee, siis see on vale- SEBRAL OLED SA JALAKÄIA ja PEAD JALA LIIKUMA
3. Maanteel trenni tehes ei ole liikluseeskirjadega määratud kui kaugel sa pead olema teepeenrast, kuid on öeldud- LIIGU VÕIMALIKULT TEE PAREMA ÄÄRE JUURES, isegi kui teepeenar on korralik, siis sellel.
Pilt

Lisaks öeldi veel sellist asja, et tulemas on kampaania, mille käigus jagatakse ratturitele tasuta helendavaid veste, paelu, helkureid. Pilt

Kurb on see, et ei öeldud millal see tuleb ja kus see tuleb.

Toonitaks ise ka veel seda, et sa oled liikluses nõrgem ja seega ei saa alati seaduses/eeskirjades näpuga järge ajada- tuleb olla tähelepanelik ja hoida oma närvid vaos. Pilt
Painutan nii kuis jaksan :mrgreen:

liina
Rattur
Postitusi: 34
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:41

Postitus Postitas liina » 07. 04. 2004. 10:18

Moiva kirjutas: Arvan, et kui üksik jalgrattur üksi tühjal ristmikul eeskirju eirab ei juhtu sellest küll midagi, ilus see muidugi pole. Suuremaks probleemiks on ikka ilmselt massid, need kes igapäevases tänavapildis domineerivad ja selle üldmulje tekitavad.
Vabandust küll aga iga üksik moodustabki massi.
St et kui Sa näed näiteks teel nõmmelt->piritale imbes 4 jalgratturit, kes rikuvad LE'd arvates sealjuures, et nad on üksikjuhtum, siis sellest saabki ju kokku mass. Ja autojuhil ongi konkreetne arvamus, et jalgrattur on jobu ja LE'st on tal kama2. Elementaarne.
Nagu on levinud arvamus, et BMW on rullnokkade auto ja pemmi eest tuleb hoiduda. Paraku on möningad elemendid rikkunud kogu liigi maine.
Näiteid vöiks tuua veel aga ma ei viitsi.
ii kirjutas: .....Samuti praegu kevadel Pirtal trenni tehes näen n.ö. proffe, kellele üldse ei loe valgusfoor, mis asub Pirita poe/linnavalitsuse ees- teevad seal punase tulega parem pööret nagu muiste....
Sellest ei saa mina üldse aru miks arvavad osad nö profid, et nad vöivad eirata LE'd samal ajal räägitakse meedias, et ratturit peavad täitma justsedasama LE'd. Pmst peaks need "profid" olema ju eeskujuks noortele. Sest näeb möni poisike, et voh see mees söidab nii, et miks mina siis ei vöi.... ja kaugel see önnetuski siis enam on. Vöiks ju noortele hääd eeskuju näidata.

Kasutaja avatar
Märt
Rattur
Postitusi: 265
Liitunud: 05. 05. 2003. 12:06

Postitus Postitas Märt » 07. 04. 2004. 10:38

Moiva kirjutas:Suhteliselt tavapärane on selline pilt (vähemasti tartus) kus jalgrattal liikleja valib tee hetkest ja olukorrast lähtuvalt, sõites autodega ühes rivis ja kui punane on ees lipsab korraks kõnnitele kus roheline sealt üle ja kohe tagasi sõiduteele. Autoroolist vaadatuna on sihukesed kõige ettearvamatumad, katsu siis nendega arvestada.
Mina arvan, et see on paratamatu, sest tihti sõidavad autod tihedalt äärekivi lähedal. Ise hüppan sellisel puhul kõnniteele (konkreetselt nt. Lastekodu tn tln-s), kui on näha et punase taga seisavad 200 m ulatuses autod ja ühestki neist mööda ei mahu...

Superhea oleks, kui tee ääres oleks pisut kõrgendatud rattariba, millel autod ei sõidaks, aga seda ei ole, kuigi ruumi selleks oleks. Tulemus on see, et kartlikumad juhid sõidavad peaaegu äärekivi vastus ja jalgrattal pole ruumi liikuda.

Autoderivi taga ootamine on aga mõttetu, eriti tervise seisukohast, sest foori kiirendavad autod eritavad eriti palju heitgaase, millest tuleks autode taga ootamise korral läbi sõita.

Jalgratturite liikluskultuur ei saa paraneda (tekkida) kui puuduvad tingimused kultuurseks liiklemiseks rattal. Autojuhtidel tuleb seda arvestada.

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 10. 04. 2004. 12:13

maxspeed kirjutas:maanteel sõites ajavad mind vihale juhid, kes vastu sõites vot just siis, kui hakkavad minuni jõudma alustavad möödasõitu eelnevast sõidukist, et sõida või kraavi ise, krt :evil: :!: :!: üritan sellistele alati keskmist sõrme vibutada, kuid ise kardan samas, et mõni äkki ajabki meelega alla :( mida küll LE selle kohta kostaks (möödasõidu kohta) :?:
sääne asi ajab vihale küll. nagu jalgrattur oleks tühi koht. kui tee kitsas kah on ning möödasõidetavaks veoauto, peab ikka päris kraavi ronima oma rattaga.

Lüliti
Rattur
Postitusi: 124
Liitunud: 02. 05. 2003. 14:51

Postitus Postitas Lüliti » 10. 04. 2004. 13:29

ii kirjutas:2. Kui sa ületad jalgratta seljas sebrat, st. liigud jalakäiatega koos üle sõidutee, siis see on vale- SEBRAL OLED SA JALAKÄIA ja PEAD JALA LIIKUMA
Sebrat ületatakse ratta seljas ikka väga tihti, aga vähemalt mina sain aru, miks see keelatud on. Nimelt lastakse jalakäijatel teed ületada ja autodel parempööret teha tihti samal ajal ja siis peab pööret lõpetav auto jalakäijale teed andma. Ratas liigub aga nii palju kiiremini jalakäijast, et autojuht lihtsalt ei näe teda enne, kui rattur juba tee peal on. Nii võib päris kergesti auto alla jääda.

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 11. 04. 2004. 00:49

Autojuhid võiks ka ristmikel autost välja tulla ja auto ristmikult läbi lükata ;-)

Sõiduteel sõites ja parempöörde puhul oleks tõesti viisakas fooridest juhinduda. Kuigi see võib tunduda sama tobe kui üksiku jalakäijana punase tule vahtimine, aitab see distsipliinile ja korrale kaasa. Sport pidavat ju ka iseloomu kasvatama? Suhtuge ootamisse kui iseloomu treenimisse.

Kuskil teemas keegi postitas hea lingi kohale, kus jagati häid argumenteeritud näpunäiteid, kuidas liikluses paremini oma nahka hoida.
http://bicyclesafe.com/

Natuke teemast välja kah, aga kui jutt juba rattaga tänaval sõitmise peale läks, siis las olla:

Lugesin hiljuti ühte kirjutist, kus arvati, et:
* rattateid pole vaja ehitada - sõiduteid tuleb ratturisõbralikumaks teha.
* ratturid on ka maksumaksjad ja arvestades, et rattad ei lõhu nii palju teid ega ohusta keskkonda kui autod, siis rahaliselt võttes on ratturitel suurem õigus sõiduteedele.
* ratturid soovivad võrdväärset kohtlemist, ehk siis nendega arvestamist

Minuarvates võiks seadust kohendada.
Kui praegu on nii, et kui sõiduteega paraleelselt on jalgrattatee, siis peab rattur seal sõitma, mitte sõiduteel. Seadus ei arvesta selle variandiga, et mitte kõigil pole abiratastega rattad ja et mõned tahavad rattaga samamoodi liigelda nagu autoga, mitte ei ole tegemist ratta seljas jalutamisega.

Seega võiks olla ratturil lubatud ka sõiduteel sõita, kui rattatee ei võimalda normaalset liiklemist (pidevad ristumised, kus tuleks ratta seljast maha tulla või on teel aeglased liiklejad). Tavaliselt on tegemist kõnniteedega, kuhu on liiklusmärgiga lubatud ka jalgrattaid.

Juhul kui on korralik rattatee (muudele liiklejatele keelatud), millel liiklemine on tõhus, siis võiks tõesti ratturid sedamööda liikuda.

Ise olen rattur, jalakäija, autojuht ja ühistranspordi kasutaja ning arvan, et ratturitega pole liikluskorralduses piisavalt arvestatud. Samuti tuleks arvestada rulluisutajatega - ka see on paljude jaoks transpordivahend. Rulluisutajate eest ma sõna ei võtaks - pole kaasaegseid isiklikke kogemusi selle alaga.

villu
Rattur
Postitusi: 140
Liitunud: 18. 06. 2003. 15:21

Postitus Postitas villu » 11. 04. 2004. 18:31


jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Postitus Postitas jjanno » 11. 04. 2004. 23:14

Tere
Tuled ja helkur...

jJanno

Kasutaja avatar
Märt
Rattur
Postitusi: 265
Liitunud: 05. 05. 2003. 12:06

Postitus Postitas Märt » 12. 04. 2004. 13:52

Lüliti kirjutas: Sebrat ületatakse ratta seljas ikka väga tihti, aga vähemalt mina sain aru, miks see keelatud on. Nimelt lastakse jalakäijatel teed ületada ja autodel parempööret teha tihti samal ajal ja siis peab pööret lõpetav auto jalakäijale teed andma. Ratas liigub aga nii palju kiiremini jalakäijast, et autojuht lihtsalt ei näe teda enne, kui rattur juba tee peal on. Nii võib päris kergesti auto alla jääda.
hmm... mina ületan sebra ikka ratta seljas enamasti, võtan ühe jala lahti ja ehk puudutan korra maad :lol: saan väga hästi aru, et autojuhil on reageerimiseks aega vaja, seetõttu liigun sellistes kohtades jalakäija kiirusega ja annan autojuhile aegsasti mõista, et tahan teed ületada.

Pealegi kas see reegel kehtib nö rattatee sebra kohta? Minu meelest ei kehti (kuigi pole uurinud)... kõnniteel ei tohigi rattaga sõita, seetõttu ei tohiks rattur ka eriti sebrale sattuda.

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 12. 04. 2004. 16:38

täna eriti mõnus. kitsas asfalttee, tagant tuli veoauto, eest sõiduauto ning täpselt siis, kui veoauto minuni jõudis, jäi mul ette suur porilomp (ära vajunud järsk asfalti äär). veoauto taga sireenitama... lompi kah ei taht põrutada. kuidagi saime kõik 3 ikka üksteisest mööda.

Cyc
Rattur
Postitusi: 100
Liitunud: 02. 06. 2003. 19:37

Postitus Postitas Cyc » 12. 04. 2004. 17:56

green_day kirjutas:täna eriti mõnus. kitsas asfalttee, tagant tuli veoauto, eest sõiduauto ning täpselt siis, kui veoauto minuni jõudis, jäi mul ette suur porilomp (ära vajunud järsk asfalti äär). veoauto taga sireenitama... lompi kah ei taht põrutada. kuidagi saime kõik 3 ikka üksteisest mööda.
no hea et sind ikka märgati
üks kevadistest probleemidest on ju see, et talvel autojuhid ratturid ära unustanud. näide eelmisest teisipäevast: kino kosmose juures, nõmme poolt tuli üks kaubik ja keeras üles tõnismäele. linna poolt tulid kaks maanteeratturit (autode kiirusel või isegi rohkem). pööret tegev juht nägi neid kuid pidas tähtsusetuteks ja rõõmsalt nad ristmikul kokku said. ratturid said edukalt siiski mööda sest auto viimasel hetkel pidurdas aga asi oli nii et üks ratturitest ulatas vabalt rusikaga auto kapotile kolaka kirja panna. poleks auto pidurdanud oleks mõlemad ratturid edukalt küljeuksest sees. ja sama probleem ka mul juba mitu korda olnud

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 12. 04. 2004. 17:58

....autojuhte igasuguseid, kuid ega need jalakäijadki targemad pole. ronivad lambist teele. õnneks saab neist kergemini mööda põigata.

Kasutaja avatar
Moiva
Rattur
Postitusi: 80
Liitunud: 16. 03. 2004. 12:51

Postitus Postitas Moiva » 13. 04. 2004. 08:53

kui siin elamuste vahetamiseks juba läks, lisaks siis ka enda oma.

oli see vist eelmise suve alguses kui asi toimus. sõidan mina omas tempos tartust elva poole ja ikka enam-vähem seda parempoolset jutti mööda, et ikka neljarattalistele ka ruumi jääks. kusagil enne külitset, parasjagu siis kui liinibuss minust ilusti vasakult möödumas on arvab üks "iibivend", et nüüd oleks paras aeg bussist mööda minna. ja seda paremalt poolt :shock: .

kahjuks ei õnnestunud näha numbrit selles tolmu ja kruusa pilves
õnneks aga olen praega siin...

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas jjanno » 15. 04. 2004. 00:17

Tere
margo kirjutas: Kas mitte paremalt möödumine keelatud pole?
Sry, et teema uuesti üles kisun, kuid täna hämmastas mind üks rattur:
Kellaaeg: 18:08
Koht: Tammsaare tee suunaga Õismäe poole. Nõmme tee ja Sõpruse pst vaheline ala. Tuletan meelde, et seal on KORRALIK rattatee tee kõrval.
Tegelane: Scotti jopes Classic rattaga.
Tegevus: Sõidan rahulikult. Märkan peeglist mööda autoteed lähenevat ratturit. Viisakas nagu ma olen, võtan pisut vasakule, et rattur minu ja teeperve vahelt läbi saaks (kuigi LE järgi oleks pidanud ta üldse rattateel olema). Minu ees olev auto aga seda ei tee. Mida teeb rattur? Rattur suudab siiski auto ja teeserva vahelt läbi pugeda ühte jalga maha pannes. Ning nüüd tuleb asi, mille pärast ma üldse sellest siia kirjutan. Rattur LÖÖB rusikaga minu ees olevat autot!!! Tuletan veelkord meelde, et selles kohas oli autotee kõrval rattatee ning ratturil polnud mingit õigust autoteel viibida. Veelvähem oli tal õigust omakohust teha.

Kas selline autode kallal vägivallatsemine on normaalne?

Kui rattur nüüd väidab, et rattateed on ebanormaalsed kohad sõitmiseks, siis kui ma õigesti nägin, siis keeras ta Kadaka Selveri ristmikul lõpuks rattateele.

jJanno

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas cowrider » 15. 04. 2004. 00:41

jjanno kirjutas:Rattur LÖÖB rusikaga minu ees olevat autot!!!
Ei tea jah, miks ta nii käitus. Sinu jutu põhjal tundub veider lugu olevat.
Ma hetkel ei kujuta ettegi, et mina mingit autot taoks isegi kui tolle juht sellega mulle @@@@ keeraks.

Muidu see rattatee Pärnu mnt ISKU juurest kuni Sõpruseni on sõidetav vähemalt, kui kedagi takistamas ei ole. Sõpruse pst kuni Kadaka Selverini on keskpäraselt sõidetav, kuigi ebamugav. Kadaka Selverist Haabersti ringini on OK, kui mõned freesitud kohad välja arvata, milledest läbi kimada ei tasu.

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas Andrus K » 15. 04. 2004. 06:50

jjanno kirjutas:Rattur LÖÖB rusikaga minu ees olevat autot!!!
Kas selline autode kallal vägivallatsemine on normaalne?
eelpoolkirjeldatud situatsioonis auto löömine polnud kindlasti õigustatud.
Samas enda viimane action: tänaval vastassuunas minu poole liikuv auto teeb minu ees vasakpöörde õuealale. Mind ta muidugi märka või klassikalisem versioon - arvab et ratturid liiguvad vaid natuke kiiremini kui jalakäijad. Ühesõnaga raibe keeras ette ja sain 5 cm enne kokkupõrget pidama. Panin rusikaga kõva tümaka kapotile (kvaliteetsed plekid ei andnud minu meelehärmiks järele), rebisin esiukse lahti et juhti pisut sakutada, kuid avastasin kahjuks mingi beibe ja tema tütre? Krt. nendega. Ütlesin paar krõbedat ja lasin nad minna.

Ühesõnaga kui keegi keerab teile liikluses naturaalset s*tta, ei maksa teda ilma õppetunnita minema lasta.
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3624
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas Kuldar » 15. 04. 2004. 07:15

jjanno kirjutas: Rattur suudab siiski auto ja teeserva vahelt läbi pugeda ühte jalga maha pannes. Ning nüüd tuleb asi, mille pärast ma üldse sellest siia kirjutan. Rattur LÖÖB rusikaga minu ees olevat autot!!!

Kas selline autode kallal vägivallatsemine on normaalne?


jJanno
Oled kindel, et hindasid adekvaatselt eessõitnud juhi toiminguid? Või tegelesid ikka vahepeal muu liikluse jälgimisega? Kas rattur virutas rusikaga meelehärmist, et ta vahele ei mahtunud?
On olemas selline tõug juhte, kes litsuvad sind äärekivisse mitte tähelepanematusest, vaid eriti tülgastava pilguga paremast küljepeeglist jälgides. Aga järgmise foori taha jõudes paneb ta kasvõi punasega üle...

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas jjanno » 15. 04. 2004. 08:20

Tere
Kuldar kirjutas:Oled kindel, et hindasid adekvaatselt eessõitnud juhi toiminguid? Või tegelesid ikka vahepeal muu liikluse jälgimisega? Kas rattur virutas rusikaga meelehärmist, et ta vahele ei mahtunud?
On olemas selline tõug juhte, kes litsuvad sind äärekivisse mitte tähelepanematusest, vaid eriti tülgastava pilguga paremast küljepeeglist jälgides. Aga järgmise foori taha jõudes paneb ta kasvõi punasega üle...
Esiteks tuletan Sulle meelde, et seal kohas on olemas RATTATEE. Seega pole ratturil mingit õigust autoteel olla. Lisaks sellele on see üks laiemaid rattateid Tallinnas.
Teiseks. Liiklemiskiirus oli ummiku tõttu väike (max 20km/h). Nägin enese peeglist, et rattur tuleb ning võtsin enese auto suts vasakule, et rattur mööda lasta. Kuna ma nägin, et ees oleva auto juht sõidab teeperve lähedal, siis ma jätsin piisava pikivahe, et rattur mahuks minu ja eesoleva auto vahele. Eesolev auto sõitis otse ning mingit erilist takistusmanöövrit ei sooritanud. Ta oli lihtsalt pime ja ei pannud tähele valest kohast lähenevat ratturit. Ega iga autojuht ei ole ise rattur, et ta teaks koguaeg paremast peeglist lähenevat ratturit jälgida.

jJanno

Kasutaja avatar
Märt
Rattur
Postitusi: 265
Liitunud: 05. 05. 2003. 12:06

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas Märt » 15. 04. 2004. 08:31

Kuldar kirjutas:On olemas selline tõug juhte, kes litsuvad sind äärekivisse mitte tähelepanematusest, vaid eriti tülgastava pilguga paremast küljepeeglist jälgides. Aga järgmise foori taha jõudes paneb ta kasvõi punasega üle...
On jah selliseid. Endalgi niimoodi juhtunud, et auto sõidab mööda ja nimme tõmbab peale möödumist äärekivi lähedale, et siis jääda seisma foori taga ootava autoderivi taha, blokeerides niimoodi minu tee foorini. Ma saan aru, et autod, mis on minust eespool ja pole minust möödunud, ei tea minuga arvestada, aga just möödunud auto peaks ikka arvestama. Ma arvan, et see on mingi kadeduseuss, mis selliseid juhte närib. Ja selles ei saa ka mind süüdistada, et ma rattateel ei sõida, sest minu liikumistrajektooril enamasti rattateid ei ole.

Rattateedel liikumisega on veel see lugu, et parempööret tegevad autojuhid sealt lähenevat ratturit ei taha märgata. Samuti välja keeravad autod, kes enne pöörde sooritamist sõidavad ületuskohale ja jäävad sealt pööramise võimalust otsima, blokeerides sellega rattatee. Lisaks asjaolu, et rattateed läbivad bussipeatusi, mis on eriline tobedus, sest bussi peale ja pealt tormavad inimesed on justkui silmadeta. Tundub, et sõiduteel sõita on mugavam ja sageli ohutum. Paraku tundub ka, et autojuhid muutuvad ratturitega harjumise asemel hoopis nende suhtes järjest kretiinsemaks.

jjanno
Rattur
Postitusi: 197
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:40

Re: Rattur ristmikul

Postitus Postitas jjanno » 15. 04. 2004. 08:51

Tere
Märt kirjutas:Rattateedel liikumisega on veel see lugu, et parempööret tegevad autojuhid sealt lähenevat ratturit ei taha märgata. Samuti välja keeravad autod, kes enne pöörde sooritamist sõidavad ületuskohale ja jäävad sealt pööramise võimalust otsima, blokeerides sellega rattatee. Lisaks asjaolu, et rattateed läbivad bussipeatusi, mis on eriline tobedus, sest bussi peale ja pealt tormavad inimesed on justkui silmadeta. Tundub, et sõiduteel sõita on mugavam ja sageli ohutum. Paraku tundub ka, et autojuhid muutuvad ratturitega harjumise asemel hoopis nende suhtes järjest kretiinsemaks.
Anna andeks. See on täiesti mõttetu jutt. Mul oleks ka seal kohas olnud parem autoga rattateel sõita. Oleks ummikutest mööda saanud. Aga kas ma ronin autoga rattateele? Iga liiklusvahendi jaoks on oma koht. Kui on rattateed, siis tuleb neid kasutada. Antud lõigul on ohtlik koht tõesti Tammsaare/Nõmme tee rist, kuid selline see liklus juba kord on, et kõik ei ole ideaalne ning silmad tuleb liikluses lahti hoida.

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 16. 04. 2004. 20:53

Nonii, nüüd taheti mulle ka ära teha. Sõitsin üksinda esimeses rajas, sellel mis pöörab ristmikul enne saarekest paremale ja just kui olin kurvi jõudnud, ilmus tagant mingi auto, möödus ja lõikas mul tee ära. Hea, et mul sellised mõttetud asjad nagu pidurid olemas olid - muidu oleks tulnud läbi auto kurv lõpuni võtta, sest korraga me sinna enam ei mahtunud. Järgmisel korral proovin sellises kurvis rohkem laiutada, et kellelgi ei tekiks kiusatust vahele pressida. Seekord vist ei laiutanud piisavalt.

villu
Rattur
Postitusi: 140
Liitunud: 18. 06. 2003. 15:21

Postitus Postitas villu » 16. 04. 2004. 21:17

Ei ole autojuhid sugugi hullemad kui ratturid. Vahelduseks neljarattaliste kirumisele võiks mõelda mitut liikluseeskirja rattur ühe linnas sõidetud pooltunni jooksul ise rikub. Täna näiteks nägin esimest korda oma "karjääri" jooksul kuidas korraliku ratta, sõiduriiete, sõidukingade ja kiivriga rattur ületas reguleeritud ristmikul vöötraja ratas käe kõrval. Samas edasi sõitis ta mööda kõnniteed. On ta siis korralik liikleja või mitte ? Punastest tuledest, valedest pööretest ja sellistest asjadest pole vist üldse mõtet rääkida. :roll:

Kasutaja avatar
huko
Rattur
Postitusi: 556
Liitunud: 24. 02. 2003. 00:46

Postitus Postitas huko » 16. 04. 2004. 21:47

Ja umbes 19.53 kimas üks maanteerattur Giantiga (vist) Tammsaare pargi - Viru tänava ülekäigurajast üle punase tulega, võttes päris trammitee äärde, et mitte jalakäiatele otsa sõita. :twisted:
Signature sucks! Pilt

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 16. 04. 2004. 21:59

cowrider kirjutas:Nonii, nüüd taheti mulle ka ära teha. Sõitsin üksinda esimeses rajas, sellel mis pöörab ristmikul enne saarekest paremale ja just kui olin kurvi jõudnud, ilmus tagant mingi auto, möödus ja lõikas mul tee ära. Hea, et mul sellised mõttetud asjad nagu pidurid olemas olid - muidu oleks tulnud läbi auto kurv lõpuni võtta, sest korraga me sinna enam ei mahtunud. Järgmisel korral proovin sellises kurvis rohkem laiutada, et kellelgi ei tekiks kiusatust vahele pressida. Seekord vist ei laiutanud piisavalt.
seoses saarekesega tuli meelde, et tükk aega tagasi tahtsin kõrvalteelt keerata vasakule peateele. reastusin nagu peab (üks rida läheb paremale, teine saarepoolne vasakule). tagant tuli auto ja küll hakkas sireenitama. no kus krt kaudu ma huvitav sõitma pean. autojuhid vist mõtlevad tõesti, et sõidutee vaid neile.

lisaks sellele tuli meelde, kuidas rahulikult sõites sõitis must mööda auto, taga pukseeritav. omast arust hoidsin nii tee ääre ligi kui sai. sai auto mööda ja küll kukkus mulle siis vehkima (mingid sellised kõri läbi kõikamise liigutused olid). jällegi...rattur ei tohigi sõita või?

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 788
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Postitus Postitas LauriA » 16. 04. 2004. 22:47

Avastasin sellise jutu

http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php/tid=17652

Selle järgi tundub (ja pilte vaadates - need, mis Espordis olid), et pühapäevased ühissõidud ei toimu päris LE piirides :roll:
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 17. 04. 2004. 10:01

LauriA kirjutas:Avastasin sellise jutu

http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php/tid=17652

Selle järgi tundub (ja pilte vaadates - need, mis Espordis olid), et pühapäevased ühissõidud ei toimu päris LE piirides :roll:
nowot siis. vat kui palju rikkumisi asulaväliselt toimub... kui pundiga sõidetakse.

Cyc
Rattur
Postitusi: 100
Liitunud: 02. 06. 2003. 19:37

Postitus Postitas Cyc » 17. 04. 2004. 13:55

aga mina olen näiteks saanud politseilt noomida selle eest et sõitsin rattateel. öeldi et rattatee on pühapäevasõitjatele ja kihutada ei tohi, kui liigud autodega sama kiirelt siis kobi aga autoteele :?

Kasutaja avatar
Moiva
Rattur
Postitusi: 80
Liitunud: 16. 03. 2004. 12:51

Postitus Postitas Moiva » 17. 04. 2004. 14:00

Cyc kirjutas:aga mina olen näiteks saanud politseilt noomida selle eest et sõitsin rattateel. öeldi et rattatee on pühapäevasõitjatele ja kihutada ei tohi, kui liigud autodega sama kiirelt siis kobi aga autoteele :?
njahh, saa siis nüüd aru mis see õige on...

:idea: või paneks rattateele kiirust piiravad märgid ?

jannomb
Rattur
Postitusi: 93
Liitunud: 09. 09. 2003. 17:55

Postitus Postitas jannomb » 17. 04. 2004. 14:20

Ma krt sain Pirita teel politsei käest noomida, et sõitsin sõiduteel ometi tagant tuul ja üle 50 oli sees.

velosipedist
Rattur
Postitusi: 156
Liitunud: 21. 07. 2003. 16:17

Postitus Postitas velosipedist » 17. 04. 2004. 19:21

Cyc kirjutas:aga mina olen näiteks saanud politseilt noomida selle eest et sõitsin rattateel. öeldi et rattatee on pühapäevasõitjatele ja kihutada ei tohi, kui liigud autodega sama kiirelt siis kobi aga autoteele :?
:shock: :shock: :shock: mis rattatee see oli kui küsida tohib? mind on paar korda ikka oma maanteerattaga rattateele kupatatud enda ja teiste inimeste närve rikkuma.... aga tavaliselt ma sinna pikaks ajaks ei jää. Rattatee on vahel päris hea asi kui niisama matkata aga enamasti on ta ikkagi nuhtluseks, sest korralikult trenni teha seal EI OLE võimalik (mida suve poole, seda rohkem inimesi, seda hullem) ja kuna LE käsib seal sõita, siis autojuhid on meeeega kurjad ja politsei ka tavaliselt.... Tore et muidugi leidub ka erandlikke politseinike. Tegelt on ikka ka toredaid politseinikke ka olemas, erinevalt üldsuse arvamusele :wink:

Vasta

Mine “Üldfoorum”