Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Vasta
trc
Rattur
Postitusi: 86
Liitunud: 02. 04. 2003. 12:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas trc » 13. 08. 2011. 08:57

andre170 kirjutas:
trc kirjutas:
andre170 kirjutas:Sõidan Suur-Sõjamäe, Järvevana, Tammsaare teed pidi ja seni on autod mööda saanud.
Ma näen siin lauses vähemalt ühte rikkumist :) Mu trass on täpselt sama aga hetkel käin üle ringtee ja Hansaplanti juurest. Äkki peaks teinekord kopereeruma ja TT'd tegema. Mis ajal sa reeglina liigud hommikuti? Õhtuti?
TT Ühinenud Ratturite Töölesõit marsruudil Mustamäe-Lasnamäe stardib iga päev 8:00 Sõpaka-Tammsaare ristist ja naaseb 18:00 Peterburi-Smuuli ristist. Marsruudivalik ja startitulek vastavalt tuule suunale ja meeleolule. Täna on esimene start Lasnamäelt koju. Viimane aeg viia see foorum teoorialt praktikasse. ;-) (fännide soovil võime Endomondos üle kanda, näevad kõik ära sõidureas paiknemise ja liikumiskiiruse 8) ).
Paraku sõidas sa valepidi :) Mul on see trass just vastupidine. Hommikul linna ja õhtul linnast välja.
trc. Performance, it's the name of the game!

vidrikjupiter
Rattur
Postitusi: 233
Liitunud: 14. 12. 2010. 10:00

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas vidrikjupiter » 26. 08. 2011. 11:14

Vot sedasi siis juhtus. Kas see keiss nüüd näitab, et kõrvuti sõitmine on seaduse silmis ok? Pole vist täit selgust siiani...

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 1131
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Prommar » 26. 08. 2011. 14:11

Mis mõttes ei ole selgust?

§ 31. Jalgratturi, tasakaaluliikuri juhi, pisimopeedi- ja mopeedijuhi kohustused
(2) Jalgratta ja pisimopeediga võib sõita jalgrattarajal või jalgrattateel või võimalikult sõidutee parema ääre lähedal,

Paadunud jurist ei saakski Eestis rattaga sõita, siin tuleb eelkõige juhinduda enesealalhoiuinstinktist ja käituda vastavalt olukorrale.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 26. 08. 2011. 14:55

vidrikjupiter kirjutas:Vot sedasi siis juhtus. Kas see keiss nüüd näitab, et kõrvuti sõitmine on seaduse silmis ok? Pole vist täit selgust siiani...
Selle juhtumi põhjal avatava väärteomenetluse tulemusena on ka võimalus, et karistada saavad mõlemad osapooled.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas KaupoR » 26. 08. 2011. 15:18

See seaduse § 31. lõige 2 on kõigil hambus aga kas keegi on ka üldse süvenenud, mis asi on sõidutee?

Kood: Vali kõik

78) sõidutee on sõidukite liikluseks ettenähtud teeosa. Jalgrattatee ning jalgratta- ja jalgtee ei ole sõidutee. Teel võib olla mitu eraldusribadega eraldatud sõiduteed. Samal tasandil lõikuvad sõiduteed moodustavad sõiduteede lõikumisala. Sõiduteeäärt näitab asjakohane teemärgis või selle puudumisel teepeenra, eraldus-, haljas- või muu riba äär, rentsli põhi või sõidutee äärekivi. Kui sõiduteega samal tasandil asuvad mõlemasuunalised trammiteed on sõidutee ühes servas, on mitterööbassõidukite sõidutee ääreks sõiduteepoolne trammirööbas;
Minu meelest (ma pole jurist!) on selles definitsioonis üheks võtmekohaks "Sõiduteeäärt näitab asjakohane teemärgis". Mina saan oma väikse arunatukesega aru nii, et kui 1 rattur sõidab sõidutee parema teemärgisele võimalikult lähedal vasakul pool teemärgist ja teine tema kõrval aga paremal pool teemärgist, siis on kõik juriidiliselt korrektne. Sest teine rattur, liikudes teemärgisest paremal pool, ei sõida üldse sõiduteel ja esimene liigub sõiduteel võimalikult parema ääre lähedal.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 26. 08. 2011. 15:25

KaupoR kirjutas:Minu meelest (ma pole jurist!) on selles definitsioonis üheks võtmekohaks "Sõiduteeäärt näitab asjakohane teemärgis". Mina saan oma väikse arunatukesega aru nii, et kui 1 rattur sõidab sõidutee parema teemärgisele võimalikult lähedal vasakul pool teemärgist ja teine tema kõrval aga paremal pool teemärgist, siis on kõik juriidiliselt korrektne. Sest teine rattur, liikudes teemärgisest paremal pool, ei sõida üldse sõiduteel ja esimene liigub sõiduteel võimalikult parema ääre lähedal.
Kusjuures väga hea point mida võiks lausa küsida kelleltki (Vane'lt?) :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas KaupoR » 26. 08. 2011. 15:28

Häda on nende teedega, kus paremal pool pole joont, sest siis on sõiduteed piiravaks "märgiks" teepeenar aga maanteerattaga sinna ju naljalt ei roni.
If everything's under control, you're going too slow!

Masterpuppet
Rattur
Postitusi: 45
Liitunud: 31. 08. 2010. 20:16

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Masterpuppet » 26. 08. 2011. 16:03

Alati ei saa meie õiguses ainult puhtalt sõnastuse pinnalt leida tõlgendusi, sest meie seaduseandja on selline nagu ta on - eriti üldsusele suunatud seaduste puhul.

Pigem tuleb siin vaadelda normi eesmärki, mis kindlasti on see, et jalgrattur hõivaks võimalikult väikse osa sõiduteest ning segaks võimalikult vähe liiklust ja autosid. Sellises valguses ei ole normi eesmärgi kohane sõita kõrvuti.

See on minu tagasihoidlik arvamus täpselt süvenemata seadusesse, kuna liiklusseadus ei kuulu minu igapäevaste töökohustuste hulka.

Topsik
Rattur
Postitusi: 138
Liitunud: 18. 01. 2005. 15:27

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Topsik » 26. 08. 2011. 19:40

vidrikjupiter kirjutas:Vot sedasi siis juhtus.
UUS Liiklusseadus par 223 lg. 1. ja unustage igasugune kõrvuti ja mitte kõrvuti.

Kasutaja avatar
stw
Rattur
Postitusi: 81
Liitunud: 20. 07. 2011. 18:57

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas stw » 26. 08. 2011. 20:45

Topsik kirjutas:
vidrikjupiter kirjutas:Vot sedasi siis juhtus.
UUS Liiklusseadus par 223 lg. 1. ja unustage igasugune kõrvuti ja mitte kõrvuti.
§ 223. Mootorsõiduki-, maastikusõiduki- või trammijuhi poolt varalise kahju või ettevaatamatusest tervisekahjustuse tekitamine
(1) Mootorsõiduki-, maastikusõiduki- või trammijuhi poolt liiklusnõuete rikkumise eest, kui sellega on tekitatud teisele isikule varaline kahju või ettevaatamatusest tervisekahjustus, –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut, arestiga või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni. :?:

vidrikjupiter
Rattur
Postitusi: 233
Liitunud: 14. 12. 2010. 10:00

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas vidrikjupiter » 11. 09. 2011. 10:24

Jalgratturi suhtumisest jalakäijasse:
http://www.tallinnapostimees.ee/560004/ ... ur-lahkus/

Kasutaja avatar
Henno
Rattur
Postitusi: 724
Liitunud: 07. 08. 2009. 09:01

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Henno » 12. 09. 2011. 08:40

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/1 ... 2&l=fplead

Eile kella 21.41 ajal leiti Harjumaal Keila vallas Tallinna-Paldiski maantee 35,5. kilomeetrilt sõiduteelt vigastatud jalgrattur. Sinist värvi jalgratta Madison Buffalo omanikule, 58-aastasele Tõnule oli ilmselt auto otsa sõitnud. Jalgrattur toimetati Põhja-Eesti regionaalhaiglasse.

kardetavasti loeme sarnaseid uudiseid veel lähiajal, juba hämardub varakult ja valgustama rattureid on teedel näha, mina loteriid ei mängi ja kruvisin isegi maanteerattale mitu tuld külge, sõidan nüüd nagu jõulupuu seljas
Jalgratturid omavahel: kuidas Cube käratab? :)

Kasutaja avatar
Monty
Rattur
Postitusi: 194
Liitunud: 19. 08. 2010. 14:18

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Monty » 26. 09. 2011. 20:57

Täna õhtul sõitmas käies nägin lausa kolme ratturit, kes autoteel ilma igasuguse valgustuseta sõitsid. Ei mahu pähe, kuidas saab niimoodi kottpimedas autoteele minna. Ma usun, et sellised on nii mõnegi autojuhi paaniliselt pidurit pressima pannud. Nii see ratturite vihkamine aina kasvab...
Sel aastal võiks uuesti tulla kampaania, kus ratturitele jagatakse tasuta tagatulesid või anda lihtsalt reklaami teel teada, et tuled külge. Jalgrattaga sõites ainult helkurist ikka ei piisa, mida rohkem vilkuvaid vidinaid küljes, seda parem! Ise kasutan lisaks esitulele veel 13 LEDiga suurt pealampi. See teeb pimeda tee valgeks küll, lisaks saab kergliiklusteedel paarissõitjatest ilma midagi lausumata mööduda, sest lambiga saab kaugelt märku anda, et siit ma tulen :)

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas pärnu rattur » 26. 09. 2011. 21:33

Mul on selline vähe kangem lamp lenksul ja nii mõnigi on mind hoopis autoks pidanud :D. Aga neid pimedaid tonte on jah palju. Lisaks Darwini auhinnale teevad nad karuteene ka teistele ratturitele.
Ärge näkku lööge! [/OT]

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 1131
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Prommar » 27. 09. 2011. 09:33

Ei ole piisavalt reklaamitud seda, et uue liiklusseadusega on esi- ja tagatuli pimedal ajal kohustuslikud.

Kasutaja avatar
v2lek
Rattur
Postitusi: 105
Liitunud: 14. 06. 2011. 09:04

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas v2lek » 27. 09. 2011. 10:14

http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/ ... d=58581310

Ja nagu siit selgub on meil olemas rõõmsaid tähenärijaid, kes loevad välja et peab põlema ning ratturid panevad bllinkima ainult edevusest ja sellega on väga pahad ja rikuvad seadust...

Issanda loomaaed on ikka kirju küll :)

Kasutaja avatar
Monty
Rattur
Postitusi: 194
Liitunud: 19. 08. 2010. 14:18

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Monty » 27. 09. 2011. 16:43

Selline rumalus ajab ikka vihale küll. Või et vilkuv tuli on edevus... No mitte ei mahu pähe! Kes muu seal tee ääres selle ühe vilkuva tulega ikka sõidab, kui mitte rattur. Minu tagatuli pole juba mitu aastat ühtlaselt põlevas asendis olnud. Vilkuv tuli hakkab autojuhile palju paremini silma ja ma ei taha riskida sellega, et äkki keegi ei märka mind. Ühtlasi räägiti, et vilkuvat funktsiooni kasutades pidavat patarei kauem kestma. Ainult esituli mul üldjuhul ei vilgu. Ühtegi helkurit pole minul ega rattal samuti küljes - ei näe vajadust, kui tuled olemas. Signaalkella ka pole. Linnarattal on pasun, aga seda kasutan vaid autojuhtide ja nende fruktide peal, kes rattateel kõnnivad. Mulle jääbki see signaalkella olemasolu nõudmine mõistetamatuks. Autojuht seda ei kuule ja kõnniteel sõites võib ju lihtsalt viisakalt teed paluda.

Seda, et 90% rattureist tagatuld ei kasuta - ei usu. Tartu näitel vähemalt küll mitte, õnneks näeb autoteel ikka tagatulega rattureid rohkem.

Hundu
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 17. 08. 2007. 17:14

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Hundu » 27. 09. 2011. 17:14

Prommar kirjutas:Ei ole piisavalt reklaamitud seda, et uue liiklusseadusega on esi- ja tagatuli pimedal ajal kohustuslikud.
Enda ohutuse eest võiks ikka ise hoolt kanda.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 18. 03. 2012. 21:01

Paneme siis siia ka ... selline kampaania kuluks ka meile ära :idea:

Pilt
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Ereliukas
Testisõitja
Postitusi: 788
Liitunud: 18. 02. 2003. 12:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Ereliukas » 11. 04. 2012. 22:00

Pole küll seotud autojuhtidega, vaid hoopis jalgratturitega, mu tuttavaga siis juhtus täna selline lugu....

"Mind sõimas täna läbi jalgrattur, kes kihutas vastu (noh, sõitis umbes autode kiirusega) kitsal kõnniteel (mitte jalgrattateel!) ja kellele ma jalgu jäin. Ei osanud tõesti selle hetkega, millega ta minuni jõudis, oma paarikümnekilose lapsevankriga eest ära kõnnitee serva võtta. Ülbust oli tal ülegi, küsis, kas ma uut liikluseeskirja ei tunnegi. Normaalne."

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Rivo » 11. 04. 2012. 22:28

Ajukääbikutest jalgratturite suhtarv on meil enam-vähem sama, mis see on ka autojuhtide seas :!:
Punase tulega ristmike ületamine on valdavale enamusele lausa iseenesest mõistetav !?!?!? (n) Paar päeva tagasi oli lihtne olukord - fooris punane, liiklus hõre ja rattur lipsas vahepeal üle. Kõrvalt istmelt tütar (10a.) küsis, et kas tema võib ? Vastasin, et ei või ! Aga miks ta siis sõitis punasega üle ? Jobu on (jah, esimene reaktsioon oligi just selline !) Issi, kas sina ka nii teed ? Ei tee, sest miks ma peaks autojuhte tigedaks ajama.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas marion » 12. 04. 2012. 08:52

Rivo kirjutas:Ajukääbikutest jalgratturite suhtarv on meil enam-vähem sama, mis see on ka autojuhtide seas :!:
Punase tulega ristmike ületamine on valdavale enamusele lausa iseenesest mõistetav !?!?!? (n) Paar päeva tagasi oli lihtne olukord - fooris punane, liiklus hõre ja rattur lipsas vahepeal üle. Kõrvalt istmelt tütar (10a.) küsis, et kas tema võib ? Vastasin, et ei või ! Aga miks ta siis sõitis punasega üle ? Jobu on (jah, esimene reaktsioon oligi just selline !) Issi, kas sina ka nii teed ? Ei tee, sest miks ma peaks autojuhte tigedaks ajama.
See on tõesti väga levinud ja sageli erinevates klubivormides poiste/meeste hulgas (n)
Antud jutt ei ole mul mõeldud soolise diskrimineerimisena, vaid trennitüdrukuid/naisi on lihtsalt nii palju harvemini näha.

Kasutaja avatar
Kada
Rattur
Postitusi: 126
Liitunud: 29. 09. 2008. 09:53

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Kada » 12. 04. 2012. 09:32

Minu kogemused (vähemalt seni) rattaga liigeldes on olnud suhteliselt positiivsed. Mul on olnud autojuhtidega kaks intsidenti ja mõlemad samal põhjusel. Nimelt, on kahel korral autojuhid võtnud minu eest heaks arvata, kuskohas peaksin mina rattaga sõitma. Liiklusseadus §32 lg 2 ütleb: „jalgrattaga võib sõita jalgrattarajal või jalgrattateel või võimalikult sõidutee parema ääre lähedal... Jalgrattaga võib sõita ka jalgratta- ja jalgteel ning teepeenral, kui see on selleks kõlblik, ohustamata jalakäijat.“
St olukordades, kus sõidutee kõrval kulgeb eraldi jalgratta- ja jalgtee ei pea jalgrattaga ilmtingimata seal sõitma, vaid võib sõita võimalikult sõidutee parema ääre lähedal. Selle üle otsustab jalgrattur, mitte autojuht. Konkreetsed kohad ja olukorrad, kus ma eelistan võimalust sõita sõidutee ääres on nt Tabasalu mäest alla tulek, Kiisa alevik, osaliselt Kakumäe lõigud jne. Põhjused - jalgratta- ja jalgtee ülisagedased, pimedad ja ohtlikud ristumised sõiduteedega koos teravate äärekividega; väga palju mängivaid lapsi, rulluisutajaid ja jalakäijaid tipptunnil ning Tabasalu tunnel on muidugi omaette ooper (viimati oli seal nt hea mitu pudelit puruks pekstud).
Selle jutuga seoses on mul mõte, et kas äkki peaks siin foorumis olema eraldi liiklusseaduse teema, sh võimalus küsida ja arutada erinevaid juhtumeid/olukordi, mis lubatud ja mis mitte jne? Ma isiklikult kahtlen, et üldine teadlikkus nii autojuhtide kui ratturite endi seas väga hea on.

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas marion » 12. 04. 2012. 09:43

Kada kirjutas:Konkreetsed kohad ja olukorrad, kus ma eelistan võimalust sõita sõidutee ääres on nt Tabasalu mäest alla tulek, Kiisa alevik, osaliselt Kakumäe lõigud jne. Põhjused - jalgratta- ja jalgtee ülisagedased, pimedad ja ohtlikud ristumised sõiduteedega koos teravate äärekividega; väga palju mängivaid lapsi, rulluisutajaid ja jalakäijaid tipptunnil...
just see pool Kakumäe ringist, kus on väljasõidud iga 100m järel ja rattur peab liiklusmärgi järgi teed andma, lisaks uuendatud Pärnu mnt (ringikestega jupp kuni Vabaka raudteeülesõiduni), kus ka palju väljasõite hoovidest.
Seda pean küll tunnistama, et mõnikord kergliiklusteedel sõites lasen sõiduteeristmikel ülekäigurajast punasega üle
Viimati muutis marion, 15. 04. 2012. 19:42, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 12. 04. 2012. 11:17

Kada kirjutas:...Selle jutuga seoses on mul mõte, et kas äkki peaks siin foorumis olema eraldi liiklusseaduse teema, sh võimalus küsida ja arutada erinevaid juhtumeid/olukordi, mis lubatud ja mis mitte jne? Ma isiklikult kahtlen, et üldine teadlikkus nii autojuhtide kui ratturite endi seas väga hea on.
See teema on tegelikult laiem kui me oskame näha, küsimus ei ole ainult Liikluseaduses. Juba "aegade hämarusest" on sisse kodeeritud üks suur viga - kergliiklusteede rajamisega ei kaasnenud vastavat avalikku teavitust. St keegi ei ole kunagi kuskil korralikult selgitanud, et ka kergliiklusteel on oma reeglid - nii ratturite kui ka kõigi teiste liiklejate (jalutajad, rullijad jne) suhtes. Seetõttu nt ei suhtu mina alati ka koheselt taunivalt kõikidesse jalgratturitesse, kes kergliiklusteel mõnele jalutajale mõne märkuse teevad (toon ja viis jäägu igaühe oma intelligentsi tasemele). Need on ka need probleemid mis viivad jalgratturi sõiduteele, kus nad siis põrkuvad järgmise, osaliselt ignorantse ja/või ebaterve kontingendiga.
Sisuliselt oleks abiks ainult korralik teavitustöö, mis aga peab olema mitte meie, vaid mõne ametkonna huvi ja kohustus. Me võime siin oma tarkuse ja kogemusega olla katalüsaatoriks.
Viimati muutis Mati, 12. 04. 2012. 14:25, muudetud 1 kord.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas suuroja » 12. 04. 2012. 14:22

Mati kirjutas:
Kada kirjutas:.. nt ei suhtu mina alati ka koheselt taunivalt kõikidesse jalgratturitesse, kes kergliiklusteel mõnele jalutajale mõne märkuse teevad (toon ja viis jäägu igaühe oma intelligentsi tasemele).
just. tüüpiline näide tänasest ja eilsest sõidust. Harku järve taga kergliiklusteel (erinevad kohad, erinevad noored emad) kõhud vastakuti muljeid vahetamas keset teed. Mõlemad! sõidusuunad nende kõrval on kinni lastevankrite poolt. Kuigi mind oli eemalt näha ja kummiundamine kindlasti kuulda, ei vaevutud isegi pead pöörama. Vot selline tase. Õige oleks olnud kinni pidada ja märkus teha. Aga olgu, sain ju tee muldkeha kasutades neist mööda - pole ka kindlasti õige.
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

piffik
Rattur
Postitusi: 372
Liitunud: 31. 03. 2011. 10:12

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas piffik » 12. 04. 2012. 14:43

Mati kirjutas:St keegi ei ole kunagi kuskil korralikult selgitanud, et ka kergliiklusteel on oma reeglid
Sealt see hakkab jah ning paraku kõigi peaehitus selline ei ole, et loomulikust selle ise läbi lõikaks. Eriti uuematel kergliiklusteedel, kus lausa katkendjoon eri sõidusuundi eristab. Autoga ju tuimalt vastassuunas ei sõida, kui teine vastu tuleb, miks siis kõnniteel? Äkki siis selles laadis küsimusi esitada, äkki hakkab mõte liikuma. Minu "lemmikute" top3:
1) eelpoolkirjeldatud noored emad lapsevankritega - "nemad ja maailm" (ei ole midagi laste ja noorte emade vastu üleüldiselt :) );
2) koerajalutajad stiilis koer ühes tee ääres, jalutaja teises ääres, rihm risti üle tee (koerad mulle muidu üldiselt meeldivad);
3) tegelased, kes olles hõivanud kogu tee ja näevad, et rattur tuleb vastu, ei kavatse ühtegi cm ühele ega teisele poole liikuda - seal ma isegi ei oska diagnoosi panna, lihtsalt ei saa aru.

Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas andre170 » 12. 04. 2012. 17:24

Kergliiklusteid on kahte moodi: märgid 433-434 ja 435.
Liikluseeskirjast: "Märkide 433 ja 434 korral liigub jalgrattur sellel teel vastavalt näidatule ühel, jalakäija aga teisel pool; märgi 435 korral aga kasutavad nad teed ühiselt. Viimasel juhul ei tohi jalgrattur ohustada ega takistada jalakäijat ning jalakäija ei tohi tahtlikult takistada jalgratturi sõitu. Kui märkidega 433–435 tähistatud tee või teeosa kulgeb sõidutee või teepeenra kõrval, tohivad nimetatud liiklejad kasutada ainult seda teed või teeosa. "

Pilt

Nii et absoluutset tõde pole. Kord peab jalakäija hoidma oma poolele, kord on tal sama palju õigust olla mitte ohustatud nagu ta ise ei tohi tahtlikult takistada. Mõnikord ei tohi ka rattaga autoteel sõita. See tahtlikult takistamine on suhteline. Vaevalt nad titekärudega vandenõu korras tee blokeerivad - lihtsalt mõistust pole. Selle nad omandavad siis "töö käigus" kaasliiklejate märkuste abil ;)

Kasutaja avatar
Monty
Rattur
Postitusi: 194
Liitunud: 19. 08. 2010. 14:18

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Monty » 12. 04. 2012. 20:09

Emad lapsevankrite pole ebameeldivusi tekitanud, sest siis on laps vankris. Kõige rohkem on ebameeldivusi tekitanud need vanemad, kes lapsi enda läheduses ei hoia ja lasevad neil kergliiklus- või rattateel vabalt joosta/ukerdada. Täna sain järjekordse ehmatuse osaliseks, kui äkitselt jooksis teele laps, kes vaevu püsti püsis.
Koerad ja koeraomanikud pole mind ka väga härinud. Siiski täna juhtus mulle ette üks uhke näoga tädi, kes oma väikest peni jalgrattateel rõõmsalt jalutas. Läksin temast lähedalt mööda, mille peale viimane ehmatas - äkki enam ei lähe rattateele. Mulle ka muidu koerad meeldivad, aga kui mõni peni mulle mõnest aiast vihase näoga järgi kappab, kaob küll igasugune sümpaatia nende vastu. Kuigi sellisel juhul tuleks omanikku süüdistada.

Kasutaja avatar
t6nn
Rattur
Postitusi: 121
Liitunud: 27. 10. 2009. 12:36

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas t6nn » 23. 04. 2012. 10:31

Eile nägin sadama rimi lähedal üht ratturit, kes päris vilunud manöövritega punase tulega ristmike ületas. Meenutas lausa juba NYC rattakulleri taset:D
Paari ristmikutäie autojuhtide arvamus jalgratturitest langes ühe kõva pügala võrra...

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 1131
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Prommar » 23. 04. 2012. 16:52

Ma vaatan ka iga päev punase alt läbi sõitvaid autosid ja mõtlen, et kõik autojuhid on ikka ilged tropid. :P

Kasutaja avatar
KaRahh
Rattur
Postitusi: 67
Liitunud: 12. 05. 2006. 11:55

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas KaRahh » 23. 04. 2012. 22:19

Autos istudes oli täna päris õudne vaadata kuidas hämaras mingi MNT vokiga tulemussportlane ilma igasuguse valgustuseta koos ühtlase autovooluga sooritas vasakpöörde Tammsaare teelt sõpruse puiesteele. Võtke mõistus pähe, 100g kaalu kokkuhoidu lambikeste arvelt ei tundu väga mõistlik. Loodan, et ta kannab organidoonori kaarti kaasas.
"Ostke endale jalgratas. Kui te ellu jääte, siis te kindlasti ei kahetse." (Mark Twain)

wylde
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 18. 06. 2003. 18:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas wylde » 24. 04. 2012. 12:12

Aga teoreetiliselt rattur kes sõidab näiteks sõidutee paremas servas ja aeglustab end fooriga ülekäigu raja ees ja seejärel ületab selle jalakäija kiirusel, siis kas ta rikub seadust? Või mis see parem variant oleks, et tuleb ennem sebra maha (kui fooris punane) jookseb sõidusuunas üle sebra ja sõidab edasi – ka pole ju keelatud? Või ennem foori reastub/hüppab kõnni/rattateele ( kasvõi viidates, et kaevuluuk muudab tee ääres sõitmise võimatuks) ja reastub sõiduteele tagasi peale foori. Kõik on parajad sigadused aga sealjuures tundub et kõige ohutum on siiski tee ületamine jalgrattal.
Foori taga peatudes kui seljataha jõuab troll või buss siis seal ees töllerdav rattur kellel kett jäi 52 hammaka peale on parajalt suur probleem eelkõige iseendale, sest ühistranspordi juhid stardivad üldjuhul ennem rohelist. Ütlen ausalt, et ei ole mõnus olukord kui lõõtsaga troll suruma hakkab.
Ratturi kõige suurem kaitse on tema kiirus vs liiklusvool. Mida kiiremini ja sujuvamalt koos liikuda, seda turvalisemad tingimused sa endale lood. Veel parem on edestada liilklusvoolu vältides koos startimisi jne.. seega kui keegi näed mõnd ratturit antud situatsioonides reegleid rikkumast, siis mõelge, ehk teeb seda vaid oma ohutuse nimel, erinevalt autojuhist, kes punast varastab, ei sea rattur kedagi teist ohtu (eeldusel, et ta seda tõesti ei tee sihilikult ;).
Believe it or not, non-cyclists sometimes think they have something interesting to say, have an interesting hobby, or an interesting experience to relate. Still, for the sake of propriety, you must act as if you care. Feel free, as they talk, to pleasantly daydream about biking. Just smile and say, "Absolutely," from time to time.

Kasutaja avatar
Monty
Rattur
Postitusi: 194
Liitunud: 19. 08. 2010. 14:18

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Monty » 24. 04. 2012. 15:45

Ega sellele punasega üle laskmisele vabandust kui sellist ei leia. Vabandatav oleks ehk see kui ühtegi autot juures ei ole ja kusagilt tulemas ei paista, siis ei ole tõesti mõtet foori taha passima jääda, aga kui selja taga on autod, siis peaks rohelise ikka ära ootama. Pärast on mõni autojuht pika vihaga ja järgmine kord sõidab vihmase ilmaga sinust niimoodi mööda, et kõik riided on märjad. Ma olen korduvalt spetsiaalselt mulle suunatud vaevu kohanud. Mõni lihtsalt vihkab rattureid üle kõige ja punasega üle laskmine ainult võimendab seda viha.
andre170 kirjutas:Autojuhtidele meeldimine on viimane asi, mille pärast liikluseeskirju täita.
Tõsi, seda ei püüdnuki väita. Tõin lihtsalt näite, millised võivad sellise käitumise tagajärjed olla.
Viimati muutis Monty, 24. 04. 2012. 17:28, kokku muudetud 2 korda .

Kasutaja avatar
andre170
Rattur
Postitusi: 260
Liitunud: 04. 03. 2008. 16:59

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas andre170 » 24. 04. 2012. 16:38

Autojuhtidele meeldimine on viimane asi, mille pärast liikluseeskirju täita. See, kui palju nad rikuvad eeskirju (kiirus, moblad, reavahetused, kollased-punased foorituled!), on ratturitele küündimatu kõrgus. Liikluseeskirjadel on peale trahvirahakogumise veel üks mõte. See on ohutu liiklemine, endale ja teistele. Kummalisel kombel arvab riik, et tal on õigus karistada enda ohustajaid nagu turvavööta autojuhte näiteks. OK. Sama laieneb järelikult ka ratturitele. Kogu see teiste ja enda ohustamine on ratturile vähe kohalduv autoga võrreldamatu massi ja ohtlikkuse taseme tõttu. Liiatigi pole täiskasvanud ratturitele kiiver kohustuslik - mis enda kaitsmise kohustusest me siin räägime! Suures osas on liikluseeskirjade kohaldamine ratturitele demagoogia, et autojuhid end jätkuvalt üleolevalt saaks tunda. Sama hästi võiks rändlindude või konnade liiklemist reguleerida. Minu jaoks ei ole probleem sõita mtbga risti üle Sõpruse pst, pasundagu moraalijüngrid mida tahavad. Jalgrattaga liigeldes on lihtsalt nii palju võimalusi, et neid ei ole võimalik kõiki seadusega reguleerida ja enamus olukordades peaks lähtuma üldise ohutuse ja mõistlikkuse põhimõttest.

Kasutaja avatar
urmo
Rattur
Postitusi: 698
Liitunud: 02. 02. 2005. 21:49

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas urmo » 24. 04. 2012. 19:05

Ma ei ütleks, et autojuhtidele mittemeeldimine on väheoluline. Jah, kõik rattaga linnas liiklejad teavad, et on võimalik rikkuda 20 LE punkti minutis ja sealjuures jõuda üsna kõrge ohutustundega päris kiiresti edasi. Minu jaoks pole LE järgmine kui selline üldse mingi prioriteet. Enda ohutust jälgid sa ju ikka samamoodi, olenemata mingitest klauslite nimekirjast. Seega võiks öelda et teistele liiklejatele meeldimine on minu jaoks olulisem kui LE ja vähemoluline kui minu isiklik ohutus. Suuremat sorti ristmikul punase tule kuitahes osav ja kiire eiramine on võimeline tõesti langetama paari ristmikutäie autojuhtide arvamust ratturitest.

Omaette küsimus on muidugi "ja mis siis?". Niikuinii taandub asi üldisele, võimaluse piire mitteületavale viisakusele ja üksikute laiajate (mõlemalt poolt) konflikte tuleb ikka ja jälle ette. Mina ootan punase tule taga koos autojuhtidega, hõreda liikluse korral sõidan nii, nagu parajasti mõnusam on. Konflikte autodega pole mitme aasta jooksul pmst üldse esinenud.
Zero the Hero

Kasutaja avatar
peeterplaaster
Rattur
Postitusi: 113
Liitunud: 30. 04. 2009. 14:56

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas peeterplaaster » 24. 04. 2012. 19:48

Kui kedagi ülekäigurajal ei tule, siis tihtipeale veeren sealt vaikselt üle. Kui on rohkem autosid seljataga, siis tõesti üritan ratturite mainet veidi kõrgemal hoida ja ootan. Kui sõidan aga kõnniteel ja on vaja kuskilt sebrast üle saada, käitun nagu tavaliselt jalakäijanagi - olenemata kas on punane või roheline, kui kedagi ei tule, siis üle tee. Punane tuli liiklustühjal sõlmel - kui ma seal minuti juba ootaks, ei annaks endale küll pärast andeks.

JIM
Rattur
Postitusi: 27
Liitunud: 11. 08. 2011. 10:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas JIM » 26. 04. 2012. 10:25

peeterplaaster kirjutas: Punane tuli liiklustühjal sõlmel - kui ma seal minuti juba ootaks, ei annaks endale küll pärast andeks.
See kas liiklus sõlm on tühi või täis ei ole oluline - sellistest suhtumistest asi alguse saabki. Teismelise või noorena mis see ikka lasen jala punasega üle tee ju tühi, siis rattaga punasega tee ju tühi, siis lasen mnt autoga 180 kmh tee ju tühi. Nii see asi alguse saabki pisiasjadest ja inimeste moraalsest lõtvusest.

Nagu siin varem mainiti, et keegi viisakuse pärast liikluseeskirju küll ei täida siis sama moodi ei tee teised viisakusest asju milleks nad kohustatud ei ole.
Aga näitkes kui ma sõidan autoga siis ma ei jäta ruumi vahele reastumiseks tüübile kes 500m tõmbles või mingit muud moodi mind ärritas.
Sama moodi ratturitega kui rattur sõidab samast foorist mille taga mina seisan punasega üle siis ülejärgmisel vöötrajal kus ta soovib jalastumata üle sõita ma seda tal teha ei lase. Kui samas teistel viisakamatel ratturitel kes ootavad tee ääres rattal kas vaikselt veeredes või seistes lasen neil üle sõita. Ma saaksin tuua samasuguseid võrdlusi vahet pole kuidas ma liigun kas jala, ratta või autoga.

Vanarahva tarkust ka: Mida külvad seda lõikad

Kasutaja avatar
peeterplaaster
Rattur
Postitusi: 113
Liitunud: 30. 04. 2009. 14:56

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas peeterplaaster » 26. 04. 2012. 11:18

See kas liiklus sõlm on tühi või täis ei ole oluline - sellistest suhtumistest asi alguse saabki. Teismelise või noorena mis see ikka lasen jala punasega üle tee ju tühi, siis rattaga punasega tee ju tühi, siis lasen mnt autoga 180 kmh tee ju tühi. Nii see asi alguse saabki pisiasjadest ja inimeste moraalsest lõtvusest.
Ma mõtlen eelkõige seda, et ma ei poolda tühja-passimist, kui ma peaksin tegema seda AINULT seaduse pärast. Seadused on meie omavahelise läbisaamise reguleerimiseks. Kui aga pole vaja kellegiga läbi saada, s.t. situatsiooni ei ole, kus seadus peaks reguleerima, siis ma ei näe põhjust, miks peaks ühe hea minuti oma elust lihstalt kuskil teeääres seisma, nagu lollakas.
Punasega üle veeremine, kui kedagi ei ole, ei ole võrdsustatav autoga 180-ga kihutamisega. Kerge üledramatiseering kombelõtvuse teemal. Nüüd võiks sellest ka rääkida, et kanep viib heroiinini, ja see kes joob 15 aastaselt õlut, lõpetab Wismaris.
Point ongi selles, et kas ma ärritan kedagi kuidagi või mitte.
Aga näitkes kui ma sõidan autoga siis ma ei jäta ruumi vahele reastumiseks tüübile kes 500m tõmbles või mingit muud moodi mind ärritas.
Sama moodi ratturitega kui rattur sõidab samast foorist mille taga mina seisan punasega üle siis ülejärgmisel vöötrajal kus ta soovib jalastumata üle sõita ma seda tal teha ei lase. Kui samas teistel viisakamatel ratturitel kes ootavad tee ääres rattal kas vaikselt veeredes või seistes lasen neil üle sõita. Ma saaksin tuua samasuguseid võrdlusi vahet pole kuidas ma liigun kas jala, ratta või autoga.

Vanarahva tarkust ka: Mida külvad seda lõikad
See, kui keegi ei käitu sinu arvates liikluses korrektselt, ja soovid kohe "ära panna", selle üle ma küll väga ei rõõmustaks. Pigem ongi see meie kultuuri probleem, et sallivust ei ole teiste teistsuguse käitumise tõlgitsemisel. Siuke krdi õiguse otsimine ikka käib koguaeg. Võibolla ei tohiski neid vanarahvatarkuseid päriselus praktiseerida, kui need kuskilt Tõest ja Õigusest pärinevad.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 26. 04. 2012. 11:35

Kokkuvõttes taandub kõik indiviidi loomulikule intelligentsusele. Seda kas on või ei ole. Nii nagu lukk on looma jaoks on ka seadus ...
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

rai66
Rattur
Postitusi: 857
Liitunud: 04. 04. 2007. 09:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas rai66 » 26. 04. 2012. 12:05

Mati kirjutas:Kokkuvõttes taandub kõik indiviidi loomulikule intelligentsusele. Seda kas on või ei ole. Nii nagu lukk on looma jaoks on ka seadus ...
(y) (y) (y) (y) (y)
Minu arust peakski elu käima viisakusreeglite järgi. Kusjuures teise vahele mitte laskmine sellega, et annad järsku gaasi, et teine vahele ei saa, pole ka just liikluseeskirjade järgi.Eriti Tartu maanteel, sõitku kasvõi vastutulijaga kokku, aga vahele ei lase

t33t
Rattur
Postitusi: 73
Liitunud: 29. 12. 2010. 18:55

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas t33t » 26. 04. 2012. 12:11

Mati kirjutas:Kokkuvõttes taandub kõik indiviidi loomulikule intelligentsusele. Seda kas on või ei ole. Nii nagu lukk on looma jaoks on ka seadus ...
(y)
Vähem "ära panemist" ja rohkem mõistmist oleks vaja.

JIM
Rattur
Postitusi: 27
Liitunud: 11. 08. 2011. 10:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas JIM » 26. 04. 2012. 12:19

rai66 kirjutas: Kusjuures teise vahele mitte laskmine sellega, et annad järsku gaasi, et teine vahele ei saa, pole ka just liikluseeskirjade järgi.
Mõtlesin rohkem nagu ruumi tekitamist või pikema vahe jätmist aga see selleks ehk siis vastutulelikkust mitte ära tegemist.
Mati kirjutas:Kokkuvõttes taandub kõik indiviidi loomulikule intelligentsusele. Seda kas on või ei ole. Nii nagu lukk on looma jaoks on ka seadus ...
(y)

JIM
Rattur
Postitusi: 27
Liitunud: 11. 08. 2011. 10:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas JIM » 01. 05. 2012. 19:59

Ei hakka uut teemat tegema jalgratturite suhtumine jalgratturisse!
Aga sina klubirattur kes sa punasetulega täna 01.05.2012 19:45 paiku Pirita Vabaajakeskuse ees mulle, mu naisele ja lapsele peaaegu otsasõitsid võiksid võtta pausi ja mõelda oma tegude üle järele.

Tänane juhtum on ehe näide sellest miks paljusid teisi rattureid ei sallita, sest antud situatsioonis pandi ohtu 2a lapse elu!

Mees võttis kätte tunnistas eksimust seega mehe ees müts maha! Kuna kõik lõppes ikkagi sirgete jooksude ja koju jõudmisega ühestükis seega loen meievahelise juhtumi lõpetatuks.

Kasutaja avatar
indrek56
Rattur
Postitusi: 656
Liitunud: 03. 06. 2008. 15:24

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas indrek56 » 17. 07. 2012. 12:57

veidi kaasratturite tegemistest meedias: http://www.tallinnapostimees.ee/909956/ ... soiduteele

Ants_M
Rattur
Postitusi: 75
Liitunud: 19. 08. 2004. 10:29

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Ants_M » 29. 08. 2012. 12:22

Täna sattusin sellise tegelase youtube konto peale.

http://www.youtube.com/watch?feature=en ... skdYs&NR=1 Haanja rattaklubi veloseksuaalid.
http://www.youtube.com/watch?v=gRjD_ez0Ozs&feature=plcp tavaline rattur1
http://www.youtube.com/watch?v=XRsGNSl-2w0&feature=plcp tavaline rattur 2
Ants.
E mail:Antsmug@gmail.com
Mob 5149890

Kasutaja avatar
Ereliukas
Testisõitja
Postitusi: 788
Liitunud: 18. 02. 2003. 12:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Ereliukas » 31. 08. 2012. 12:11

Ants_M kirjutas:Täna sattusin sellise tegelase youtube konto peale.
http://www.youtube.com/watch?v=gRjD_ez0Ozs&feature=plcp tavaline rattur1
Punase tulega ristmiku ületamist ei suuda küll mitte kuidagi tolereerida!

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7954
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas KaupoR » 31. 08. 2012. 12:54

Ega see Haanja RK grupp ka kõige viisakamalt ei liikunud.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 31. 08. 2012. 13:37

KaupoR kirjutas:Ega see Haanja RK grupp ka kõige viisakamalt ei liikunud.
Liikus eeldatavasti küljetuule olukorras, õrnalt nihkes. Möödasõit võttis aega 30 sekki ja liiklus oli pigem hõre. On kindlasti hullemaid olukordi. Kas ma olen valesti aru saanud kui väidan, et LS ei ütle OTSE, et paarissõit on keelatud? Liiklust takistab olemuslikult ka üksi sõitev rattur.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Ants_M
Rattur
Postitusi: 75
Liitunud: 19. 08. 2004. 10:29

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Ants_M » 31. 08. 2012. 13:39

KaupoR kirjutas:Ega see Haanja RK grupp ka kõige viisakamalt ei liikunud.
Haania RK mehed nagu tõmbusid kokku rohkem tee serva kui nägid et auto taga, ma ytleks et autojuht oli tropp mitte ratturid.
Ants.
E mail:Antsmug@gmail.com
Mob 5149890

Vasta

Mine “Üldfoorum”