Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Vasta
Kasutaja avatar
Raix
Rattur
Postitusi: 356
Liitunud: 11. 06. 2007. 21:39

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Raix » 11. 08. 2009. 18:39

Mul jälle ütlemist selle kohta, et kõigepealt oodake ära sobivad treeningtingimused ning seejärel hakake rattasõitu harrastama. Kui sobivaid treeningtingimusi ootama jääda, siis ilmselt võibki ootama jääda, kuna põhjust rattateede rajamiseks ei nähta- pole ju ühtki ratturit silmapiiril. Kõik ootavad helgemat tulevikku.. Pigem vaja tõesti kriitilise massi teke, kes juhataks tähelepanu kitsaskohtadele. Samas endal hetkel ses mõttes hästi, et elan sobivas kohas, kus maantee ääres sõitmine probleeme ei põhjusta. Üritan teiste vaatevinklist lihtsalt asju näha. Autojuhtide jutt selle kohta, et Kanter pargis ju ketast ei heida, on samuti veits küündimatu- temale ja teistele kergejõustiklastele on ju sobivad treeningtingimused loodud, aga kergliiklusteed, nagu juba korduvalt mainitud, ei sobi rattaga kiiremaks liikumiseks. Lisaks veel see, et kui kusagil ongi eraldatud joonega jalakäijate ja ratturite sõiduvööndid, siis 95% jalakäijaist eelistab ikkagi liikumist ratturitele ettenähtud osal.

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Cly/Suva » 11. 08. 2009. 23:00

Täna ootasin Koidu peatuses bussi ja kuulsin tirri kõrinat igal pool enda ümber. Mõtlesin, et loen siis ära mitu ratast ma näen enda ümber tollel hetkel. Korraga oli nähtaval 9 täiesti iseseisvat ratturit, kes kõik turnisid kõnniteede äärekividel (kuigi ideeliselt peaks mööda endla tänavat minema rattamarsruut?).

Minumeelest kriitiline mass on täitsa olemas, selle ühendamine, arvestades eestlaste iseloomu, aga on täitsa teine teema.
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Villem T » 24. 08. 2009. 12:30

Cly/Suva kirjutas:Minumeelest kriitiline mass on täitsa olemas, selle ühendamine, arvestades eestlaste iseloomu, aga on täitsa teine teema.
Aga Balti kett, see prügikorjamine eelmine aasta ja mingi viktoriin või asi tänavu?

Väike artikkel jalgratturitest liikluses: http://www.treehugger.com/files/2009/08 ... itc=th_rss

AllanV
Rattur
Postitusi: 9
Liitunud: 31. 08. 2009. 18:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas AllanV » 16. 09. 2009. 22:10

Kui ma sõidan rattaga millel põleb esituli,tagatuli ja taga lisaks veel punane vilkuv tuli ja nii ees kui taga ja ka kodarate küljes helkurid ja lisaks veel endal kollane või oranž helkurvest seljas siis ma nagu ei saaks väita et ma oleks märkamatu. Seega kui mulle sõidetakse rismikul ette või kui mööduva auto peegel vastu käsivart käib, või veel hullem-mulle sõidetakse lihtsalt otsa siis on see järelikult jalgratturivastane sihilik tegevus. või mis? ja kui sellises varustuses pimedal ajal maanteel sõita ja kümnest vastutulevast autost 6-8 pimestavad täistuledega siis vihjatakse sulle sellega et "mida sa tropp kakerdad oma vokiga siin pimedas,istu parem kodus ja postita midagi rattafoorumisse" või mida?

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3805
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas mart » 17. 09. 2009. 10:12

AllanV kirjutas: pimestavad täistuledega
Pimestamise vältimiseks sulge üks silm kuniks auto möödub. Kui seejärel silma avad, jääb too nägema. Kas seda pimestamisvastast retsepti enam autokoolis ei õpetata?
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 251
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Tonis_T » 17. 09. 2009. 11:17

AllanV kirjutas:Seega kui mulle sõidetakse rismikul ette või kui mööduva auto peegel vastu käsivart käib, või veel hullem-mulle sõidetakse lihtsalt otsa siis on see järelikult jalgratturivastane sihilik tegevus.
Vaevalt, et see nüüd sihilik tegevus on. Selliseid autojuhte, kes nimme jalgratturi alla ajavad on ikkagi valdav vähemus.
Probleem on pigem selles, et mida ollakse harjunud liikluses jälgima (aju on harjumuste ori). Sisuliselt ei panda ka ilma tuledeta sõitvat autot tähele ja vaadatakse sellest mööda.
Autojuhid on aastaid harjunud seostama kindlat tüüpi/suurusega objekte liiklusega ja liikumisega (auto osaleb liikluses ja liigub , maja ei liigu ja on tee kõrval). Mitte keegi meist ei vaata igat autot eraldi ja ei hinda iga auto potentsiaalset trajektoori ja ohtu, et siis vastavalt sellele võtta vastu otsuseid, mida ise järgmiseks ette võtta. Liiklust võetakse tervikuna ja mitte obejktidena ja objektid, mis kuuluvad liiklusesse on aastate jooksul ajju sisse programmeerunud selle tulemusena, millistesse olukordadesse iga juht on sattunud. Kahjuks on paljude autojuhtide jaoks jalgratas objekt, mida automaatselt liiklustervikusse ei haarata (haaratakse aga umbes sama moodi, nagu jalakäia, kes autoteel jõlgub ainult ülekäigurajal ja muidu teele ei roni).
Ise olen vaadanud ristmikule mööda peateed lähenedes, kuidas autojuht vaatab, et kas väljasõit on ohutu, ise samal ajal keha kõigutades ja minust mööda vaadates kuna varjasin tal vaadet. Loomulikult lõppes asi sellega, et ta sõitis mulle ette.
See ei tähenda veel seda, et ta mind nimme tahtis takistada. Küsimus on sisseharjunud objektide jälgimises ja nende harjumuste muutmine on üsna keeruline töö.

Meenub mingi ohutuskampaania video, kus pidi lugema ringi jooksvate sportlaste omavahelisi pallisööte. Kui sellega püüdlikult tegelesid, siis jäi 90% vaatajatest karu kostüümis moonwalki tegev mehike märkamatamata sõltumata sellest, et ta seal pallurite vahel üsnagi pikalt ringi sebis.

Teine näide on see, kui netis levis mingi tekst, mis oli sisuliselt ainut pudru ja kapsad kuna kõikides sõnades olid esimene ja viimane täht õiged aga muud tähed olid oma vahel segi aetud. Tekst oli vabalt loetav kuna inimese aju ei loe tähtedest koosnevaid sõnu vaid haarab sõnu tervikuna.

Ilmselt on asi nii, et need autojuhid kes on ka ratturid, harjutavad ennast lihtsalt ringi ja hakkavad jälgima ka jalgratturite suuruseid objekte aga need, kellel rattasõidu kogemus puudub ei oska seda teha. See ei tähenda siiski seda, et autojuhid nimme ratturite elu ebamugavaks teevad.
Just see liikluse haaramine tervikuna, mitte üksikute objektide jälgimisena, on ka põhjus, miks ei tasu ratturil vägisi oma eeskirjajärgset õigust taga ajada.

AllanV
Rattur
Postitusi: 9
Liitunud: 31. 08. 2009. 18:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas AllanV » 17. 09. 2009. 15:01

Ma olin jalgrattur juba ammu enne kui ma üldse load sain ja autoga sõitma hakkasin. Et siis mina märkan jalgratturit ainult sellepärast et ma ka ise pidevalt jalgrattaga sõidan?Väga ei usu...

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Gunnar » 17. 09. 2009. 15:11

AllanV kirjutas:Ma olin jalgrattur juba ammu enne kui ma üldse load sain ja autoga sõitma hakkasin. Et siis mina märkan jalgratturit ainult sellepärast et ma ka ise pidevalt jalgrattaga sõidan?Väga ei usu...
Seega sa eelistad versiooni, et auotjuhid ajavad meelega rattureid alla/ratturitele ette? Päris masendav maailmanägemus.
Ratas on minu hobi, mitte elu

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Cly/Suva » 17. 09. 2009. 15:46

Napikaid tehakse küll vahest tahtlikult, et kohta kätte näidata. A vaevalt, et keegi tahtlikult otsa sõita tahab, teada värk mis siis selle autojuhiga meedias tehakse.
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

AllanV
Rattur
Postitusi: 9
Liitunud: 31. 08. 2009. 18:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas AllanV » 17. 09. 2009. 18:46

No ma ei ütle et sihilikult alla aetakse aga ette sõidetakse üldjuhul ikka meelega...Üldiselt on ikka nii et jalgratturit ei peeta õigeks liiklejaks ja jalgratturit ikka tihti kiusatakse...ja olgem ausad...nii mõnigi jalgrattur kutsub ikka ise vaime välja(jutt käib ikka nendest kirjude ja liibuvate kostümidega maanteel kõrvuti sõitvatest ja liiklust takistavatest klounidest) Ei midagi isiklikku...

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Antti » 17. 09. 2009. 19:50

AllanV kirjutas:jutt käib ikka nendest kirjude ja liibuvate kostümidega maanteel kõrvuti sõitvatest ja liiklust takistavatest klounidest
No tule taevas appi!

Pilt
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

rai66
Rattur
Postitusi: 857
Liitunud: 04. 04. 2007. 09:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas rai66 » 17. 09. 2009. 20:01

AllanV kirjutas:...ja olgem ausad...nii mõnigi jalgrattur kutsub ikka ise vaime välja(jutt käib ikka nendest kirjude ja liibuvate kostümidega maanteel kõrvuti sõitvatest ja liiklust takistavatest klounidest) Ei midagi isiklikku...
Eriti siis takistavad nad liiklust, kui nad 30ne alas kolonnis liiguvad 40ga ja siis närvilised autojuhid 60ga mööda lendavad. Liiklust takistavad need autojuhid, kes punasega ristmiku ummistavad.

alkonoom
Rattur
Postitusi: 162
Liitunud: 11. 03. 2009. 21:06

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas alkonoom » 17. 09. 2009. 20:05

Mul tekkis hoopis selline OT küsimus et kust sellist Eesti värvidest riietust saab mis Ansipil seljas :D
Gravitatsioon teeb oma töö kiirelt ja korralikult!

AllanV
Rattur
Postitusi: 9
Liitunud: 31. 08. 2009. 18:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas AllanV » 17. 09. 2009. 21:35

jutt käib nendest kes maanteel 90 alas tähtsalt kõrvuti sõidavad...märgatavalt vähema kiirusega.Paldiski maanteel võib selliseid tihti kohata...ja saba on nende järel üüratu...aga noh...eks igaüks teab ise mis talle hea on...

sigma
Rattur
Postitusi: 64
Liitunud: 16. 04. 2005. 22:39

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas sigma » 17. 09. 2009. 22:35

AllanV kirjutas:Ma olin jalgrattur juba ammu enne kui ma üldse load sain ja autoga sõitma hakkasin. Et siis mina märkan jalgratturit ainult sellepärast et ma ka ise pidevalt jalgrattaga sõidan?Väga ei usu...

Aga kus juures ongi nii. Peale seda kui hakkasin ise linnas veloga commjuutima, märka ja arvestan autoga sõites oluliselt rohkem jalgratturitega. Ma lihtsalt tean mida nad tunnevad. Enne ei osanud kuidagi vaadata. Mitte et ma neile sihilikult käru keerasin, aga lihtsalt jäid kahe silma vahele, löö või maha aga nii see oli.

Kasutaja avatar
veiko
Kolimisspetsialist
Postitusi: 1859
Liitunud: 21. 05. 2003. 23:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas veiko » 18. 09. 2009. 07:49

Olen täheldanud, et ratturile on maanteel suuremas pundis ja paaris sõita tunduvalt ohutum, kui näiteks neljakesi rivis (või üksi). Kui sõidad paaris, siis autojuht näeb juba kaugelt, et ei mahu ratturite ja vastu tuleva auto vahelt läbi ning on sunnitud pidurdama. Kui sõidad üksi või rivis on autojuht kindel, et mahub läbi kiirust vähendamata. See, et ta sulle sellega napika teeb on temajaoks teisejärguline küsimus. See on tõsi, et ratturist autojuht suhtub ratturisse teisiti, kui juht, kes kunagi rattaga ei sõida (alati on ka erandeid mõlemal pool).

arnea
Rattur
Postitusi: 1225
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas arnea » 18. 09. 2009. 10:27

Kristjaniga sama kogemus - poolteist aastat rattasõitu on silmad avanud.

Autoohutuse teemal jäi hiljuti selline link näppu: http://bicyclesafe.com/

Kirjeldatud stsenaariumid ja jagatud näpunäited tundusid asjalikud olema.

Arne

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Cly/Suva » 18. 09. 2009. 11:12

Üks asi millest ma koledasti liikluses puudust tunnen on tahavaatepeegel. Seni aga pole näinud ühtegi mis oleks kompatiibel minu sarvedega ja mis näeks ka usaldusväärne välja: Esimese kõksu peale ei lenda pilbasteks. Tihedamas liikluses on päris spooky olla kui autod sinust koguaeg mööda kütavad, aga sa ise neid enne ei näe kui nad sust juba möödunud on. Lithsalt annaks natuke parema enesetunde, ja igasugused vasakpöörded teeks palju ohutumaks.

Tahavaatepeeglit ei peeta eriti Cooliks, seega on nende valik suht kehva ja enamikud on mõeldud nendele kes sõidavad 9 km/h mööda siledat asfaldit. Väiksema põntsu korral on juba peegel viltu.
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

brg
Rattur
Postitusi: 178
Liitunud: 15. 04. 2005. 13:14

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas brg » 18. 09. 2009. 11:24


Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Cly/Suva » 23. 12. 2009. 10:56

Pilt
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

jorgenr
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 07. 09. 2005. 14:07

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas jorgenr » 29. 12. 2009. 09:33

Mul tekkis küsimus, et kas seadusepoolest on lubatud rattaga talvel sõita, või on seatud sellele mingid piirangud, või on üldse keelatud ?! :roll:

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas marion » 29. 12. 2009. 10:45

jorgenr kirjutas:Mul tekkis küsimus, et kas seadusepoolest on lubatud rattaga talvel sõita, või on seatud sellele mingid piirangud, või on üldse keelatud ?! :roll:
nüüd panid küll alafoorumiga mööda, õige koht on pühapäevased üritused...

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2475
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas AndreK » 29. 12. 2009. 10:47

jorgenr kirjutas:Mul tekkis küsimus, et kas seadusepoolest on lubatud rattaga talvel sõita, või on seatud sellele mingid piirangud, või on üldse keelatud ?! :roll:
Ema võib sul keelata aga seadus ei keela.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 11. 01. 2010. 22:33

AllanV kirjutas:No ma ei ütle et sihilikult alla aetakse aga ette sõidetakse üldjuhul ikka meelega...Üldiselt on ikka nii et jalgratturit ei peeta õigeks liiklejaks ja jalgratturit ikka tihti kiusatakse...
Ameerikamaal oli 1,5 aastat tagasi juhtum, mis suurt (ülemaailmsetki) kära tekitas ja eelmise aasta novembris kohtulahendi sai. Autojuht (kiirabiarst muuseas!) läheb viieks aastaks kinni! Kokkuvõtvalt lugege SIIT.

Dr Christopher Thompson deliberately slammed on his car's brakes moments after overtaking the pair, causing one to smash though his rear windscreen and the other to crash into the kerb...
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Cly/Suva » 11. 01. 2010. 23:35

Tundub mingil määral, et autos istumine kaotab inimestel reaalsustaju ära. Alleshiljuti sai räägitud ühe tuttavaga kes rääkis, et talle hüppas ka mingi jalgrattur tee peale ette, ja sellised tulekski alla ajada. Samamoodi vihjatakse jalakäijate kohta kes ootamatult teele hüppavad jne.

Küsimus polegi niivõrd selles, et kes selles süüdi on vaid kas surmava jõu kasutamine on sellistes tingimustes õigustatud? Ei ole ju. Näiteks mulle käivad ka närvidele jalakäijad kes just siis kui kuulevad ratast seljatagant tulemas vajuvad tee keskele, või grupid kes terve tee enda alla võtavad, või inimesed kes koera üle tee jalutavad. Samas mulle ei tule pähe neid näiteks noaga selga lüüa selle eest.

Eks proovige ise, mainige kellelegi ühte nendest kahest lausest ja vaadake nende reaktsiooni:

"Üks lapsevankriga tädi kõndis täna keset kergliiklusteed, mõtlesin, et hüppaks rattalt maha ja tõmbaks tal kõri läbi"

või

"Mingi tädi rattaga tuigerdas mitu kilti tee peal ees, hea meelega oleks raisa alla ajanud."
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

Kasutaja avatar
p666nn
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 16. 05. 2007. 07:40

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas p666nn » 12. 01. 2010. 09:22


hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas hall kass » 16. 01. 2010. 15:02

Cly/Suva kirjutas:Tundub mingil määral, et autos istumine kaotab inimestel reaalsustaju ära. Alleshiljuti sai räägitud ühe tuttavaga kes rääkis, et talle hüppas ka mingi jalgrattur tee peale ette, ja sellised tulekski alla ajada. Samamoodi vihjatakse jalakäijate kohta kes ootamatult teele hüppavad jne.

Küsimus polegi niivõrd selles, et kes selles süüdi on vaid kas surmava jõu kasutamine on sellistes tingimustes õigustatud? Ei ole ju. Näiteks mulle käivad ka närvidele jalakäijad kes just siis kui kuulevad ratast seljatagant tulemas vajuvad tee keskele, või grupid kes terve tee enda alla võtavad, või inimesed kes koera üle tee jalutavad. Samas mulle ei tule pähe neid näiteks noaga selga lüüa selle eest.

Eks proovige ise, mainige kellelegi ühte nendest kahest lausest ja vaadake nende reaktsiooni:

"Üks lapsevankriga tädi kõndis täna keset kergliiklusteed, mõtlesin, et hüppaks rattalt maha ja tõmbaks tal kõri läbi"

või

"Mingi tädi rattaga tuigerdas mitu kilti tee peal ees, hea meelega oleks raisa alla ajanud."
Venemaal viiakse oma ähvardused ka ellu, kui uskuda aastate jooksul netist lekkinud infokilde... seal mõnes kohas olla jalgrattureid lausa tulirelvast maha lastud ja autoaknast noaga löödud, rääkimata veel sellisest igapäevasest "meelelahutusest" nagu velomeeste rajalt minemalöömine auto tahavaatepeegliga.

Praegusel ajal linnas liikudes peavad silmad tõesti olema ka seljataga, eriti kui kõrval puudub lahtiaetud kõnnitee ja sõidurajal on lumes sügavad roopad. Päris palju on autosid, mis lihtsalt ei suuda neist roobastest välja keerata (või mis lohisevad "pardasse krutitud" rooliga 10 meetrit, enne kui roopast välja saavad) ning seetõttu tuleb nende lähenemisel lihtsalt ise koos rattaga teeservas laiutava lumehange otsa ronida.

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Cly/Suva » 26. 01. 2010. 12:29

hall kass kirjutas:Praegusel ajal linnas liikudes peavad silmad tõesti olema ka seljataga, eriti kui kõrval puudub lahtiaetud kõnnitee ja sõidurajal on lumes sügavad roopad. Päris palju on autosid, mis lihtsalt ei suuda neist roobastest välja keerata (või mis lohisevad "pardasse krutitud" rooliga 10 meetrit, enne kui roopast välja saavad) ning seetõttu tuleb nende lähenemisel lihtsalt ise koos rattaga teeservas laiutava lumehange otsa ronida.
Tallinnas õnneks paistavad enamikud teed sõidukõlblikud ja roobasteta olema. Aga ise turnin oma ohutuse huvides pigem kõnniteedel, sest kõrvalt vaadates, ega paljud juhid ikka sõita küll ei oska. Lasevad ikka muretult 50ga kuni avastavad, et pidurdusmaa kujuneb päris pikaks ja kurvis auto ei lähe kuidagi sinna suunda kuhu rooli keeratud sai.

Mis ratturitesse suhtumisse puutub, siis selle suhtes hetkel etteheiteid pole. Keegi selle talve jooksul signaali andnud pole, napikat teinud ka mitte, üle tee lastakse väga kiirelt.
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

jorgenr
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 07. 09. 2005. 14:07

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas jorgenr » 26. 01. 2010. 20:49

Endal on küll pigem negatiivseid kokkupuuteid kui positiivseid.... Kõige hullemad on TAK'i bussijuhid, kes lihtsalt vajuvad sujuvalt peale, mõtlemata et seal võib rattaga väääga kitsaks minna, seega ma lõpetasingi sinise põlve ja küünarnukiga.. Õpetust sain niipalju et nüüd enam teeäärde ei hoia ka, vaid pigem keset teed vältimaks autojuhtide poolt mõtet: ''Jess ma mahun..''

Ants_M
Rattur
Postitusi: 75
Liitunud: 19. 08. 2004. 10:29

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Ants_M » 28. 07. 2010. 23:29

Hei.

Tana, nyyd siis juba eile 22.30 Hiiu ylesoidu juures, rattur kes tuli parnu mnt poolt otse nomme suunas, sorry et pidin sulle peaaegu ette soitma, aga sellisel kellaajal voiks ikkagi mingi tule rattale ette panna, loll olukord juhtus toesti tanu sellele et ma algul sind ei nainud, sorry, ara pikka viha pea.

Kollane Seat.

Yleeile Parnu mnt - Harutee-Saue, trenni tehes, oli mu yllatus suur, kui viisakaks ja kultuurseks on autojuhid ratturite suhtes muutunud, asi on arenenud paremuse poole.
Ants.
E mail:Antsmug@gmail.com
Mob 5149890

Kasutaja avatar
kumbits
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 15. 07. 2010. 16:53

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas kumbits » 29. 07. 2010. 09:46

Autoroolis olles olen kahel rattal liiklejate suhtes tähelepanelik ning arvestan nendega igal võimalusel, rattaga liigeldes ootan/loodan ka teiste autojuhtide poolt sarnast käitumist. Kui üldjuhul käituvad autojuhid ratturite suhtes ükskõikselt, siis eile nägin risti-vastupidist näidet: nimelt sõitis Kadriorus mööda Narva maanteed rattur oma maantekaga, kelle jaoks punased tuled ei tähendanud absoluutselt mitte kui midagi. Siinkohal ei pea ma silmas kollase või "roosaga" üle lipsamist, vaid lauspunasega ristmiku(te)le sõitmist :?

Autode keskel liigeldes võiks enda ja teiste huvides siiski liikluseeskirjadega arvestada ka ratturid..

urmet25
Rattur
Postitusi: 117
Liitunud: 21. 05. 2010. 07:44

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas urmet25 » 29. 07. 2010. 09:58

kumbits kirjutas: nimelt sõitis Kadriorus mööda Narva maanteed rattur oma maantekaga, kelle jaoks punased tuled ei tähendanud absoluutselt mitte kui midagi. Siinkohal ei pea ma silmas kollase või "roosaga" üle lipsamist, vaid lauspunasega ristmiku(te)le sõitmist :?

Autode keskel liigeldes võiks enda ja teiste huvides siiski liikluseeskirjadega arvestada ka ratturid..

Olen ka näinud mitmeid, just selliseid rattureid, kes punasega üle lähevad!

Lapeteus
Rattur
Postitusi: 413
Liitunud: 30. 07. 2009. 13:52

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Lapeteus » 29. 07. 2010. 12:21

Ise elan maal ja sõidan põhiliselt mööda külavaheteid ja ohtliku sõitu autojuhtide poolt pole täheldanud. Küll on aga probleeme tolmavatel või poriloikudega kruusateedel, kus pannakse sinust täiega mööda ja siis hingad jupp aega tolmu või nühid kruusaloigust peale pritsinud muda näolt maha. Õnneks on 90% juhtidest ikkagi mõistlikud ja võtavad ratturist mööda sõites hoo maha.

Eks vahest saab tolmaval teel vastukihutavale autole ka keskmist näppu näidatud, aga ega see enesetunnet oluliselt paremaks ei tee.

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Villem T » 29. 07. 2010. 12:47

Lapeteus kirjutas:Eks vahest saab tolmaval teel vastukihutavale autole ka keskmist näppu näidatud, aga ega see enesetunnet oluliselt paremaks ei tee.
Kui alles vastu kihutab siis kannatab kõiki näppe ja peopesa poolt näidata, mõni taipab veel.

Lapeteus
Rattur
Postitusi: 413
Liitunud: 30. 07. 2009. 13:52

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Lapeteus » 29. 07. 2010. 13:51

tavaliselt ma vehin kätega veel viimase hetkeni ja kui asi lootusetu juba on, siis tõstan ales näpu ülesse. vahest on aidanud see, kui sõidad õigel pool ja allatuult, siis natuke enne auto saabumist lähed pealetuult küljele, siis võtavad autod alati hoo maha, sest rattur tegi kahtlase manöövri ja ei taheta allaajamise riski võtta.

linni
Rattur
Postitusi: 89
Liitunud: 17. 08. 2009. 15:53

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas linni » 29. 07. 2010. 14:36

Umbes kuu aega tagasi oleks Kanama viaduktil üks politseimundris tädi politseivärvides Mazda 626 - ga mu äärepealt alla ajanud, "anna teed" märk oli talle vist liiga keeruline aru saamiseks.

Reinsalu
Rattur
Postitusi: 62
Liitunud: 04. 07. 2010. 12:05

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Reinsalu » 29. 07. 2010. 18:41

linni kirjutas:Umbes kuu aega tagasi oleks Kanama viaduktil üks politseimundris tädi politseivärvides Mazda 626 - ga mu äärepealt alla ajanud, "anna teed" märk oli talle vist liiga keeruline aru saamiseks.
Keskmist sõrme ikka näitasid?
Anna nüüd ketile valu!

Kasutaja avatar
T6nu
Rattur
Postitusi: 495
Liitunud: 15. 05. 2009. 08:08

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas T6nu » 29. 07. 2010. 19:51

Tavaliselt, kui ees seisva takistuse tõttu olen sunnitud sõidutrajektoori kasvõi pool meetrit muutma, vaatan seljataha (tegelikult kiivri külge käiv tahavaate peegel oleks täitsa asjalik). Igaljuhul olen nii teinud 10 aastat kindlasti. Enamus ajast ei ole seljataga üldse autot või auto piisavalt kaugel, et manöövri tegemine ohtlikuks ei saa. Kuid paar nädalat tagasi, kui olin sunnitud bussi taskus seisvast bussist mööduma, vaatasin, et tagant tuli suure hooga maastur ja kahtlaselt paremast servast. Paar korda vaatasin veel, peale mida pidurid sisuliselt plokki ja jäin bussi taha seisma, peale mida hetk hiljem tuiskas see naisterahvas oma kiaga paari detsimeetrise vahega bussist mööda- sest temast vasakul kõrval reas oli suur veok, mille vahel pidi ju ohutuse mõttes vähemalt paar meetrit vahet hoidma. Oi, kus ma vandusin hiljem.

Samal päeval mõtlesin, et kiivrit ei viitsi panna, kuna palav ilm jne. Kuid see näitabki tegelikult sellise teguviisi õigsust, et ellu jääda. Ma ei kujuta üldse ette, kus teie trennis käite, aga endal juhtub iga trenn vähemalt paar insidenti, kus autojuhiga peab rammu katsuma. Hea meelega ei sõidaks üldse, kui rattasõit nii hästi pingeid ei maandaks:D

linni
Rattur
Postitusi: 89
Liitunud: 17. 08. 2009. 15:53

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas linni » 29. 07. 2010. 20:18

Reinsalu kirjutas:
linni kirjutas:Umbes kuu aega tagasi oleks Kanama viaduktil üks politseimundris tädi politseivärvides Mazda 626 - ga mu äärepealt alla ajanud, "anna teed" märk oli talle vist liiga keeruline aru saamiseks.
Keskmist sõrme ikka näitasid?
Et saada süüdistus korrakaitseametniku au ja väärikuse solvamises? Pole seda jama mulle vaja. Ringkaitsest läbi ei murra.

Paar nädalat tagasi, vaikne puhkepäeva varahommik, Pärnu maantee Jõgisoo - Koppelmaa kandis. Politsei mõõdab kiirust. Möödun, ning äkki tuiskab samast teeotsast kiirendusrajale välja E-Betoonelement kirjadega Ford Focus, naisterahvas roolis ning umbes 10-aastane laps kõrvalistmel. Jõudin esimesse ritta tõmmata, muidu oleks maha sõitnud. Tädi vist tõmbas krampi politseinikke nähes. Politseinikud ei pannud intsidenti tähelegi. Tagantjärele tõmbas kõhedaks: mis oleks juhtunud, kui selja tagant oleks rekka tulnud?

P.S. Aga muidu ei kurda, liiklusviisakus on tõusuteel.

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Rivo » 29. 07. 2010. 21:14

T6nu kirjutas:Samal päeval mõtlesin, et kiivrit ei viitsi panna, kuna palav ilm jne. Kuid see näitabki tegelikult sellise teguviisi õigsust, et ellu jääda. Ma ei kujuta üldse ette, kus teie trennis käite, aga endal juhtub iga trenn vähemalt paar insidenti, kus autojuhiga peab rammu katsuma. Hea meelega ei sõidaks üldse, kui rattasõit nii hästi pingeid ei maandaks:D
Ma sõidan 8 hooaega ja pole kunagi pidanud autodega rammu katsuma. Eks pidurdamisi ja trajektoori muutusi on ette tulnud, aga ei midagi ohtliku. Olen käitunud ratta seljas enamasti ka mõtteviisiga - targem annab järele ! Üldiselt tundub, et autojuhid on ratturitega palju rohkem arvestama hakanud, kui see oli aastaid tagasi.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
T6nu
Rattur
Postitusi: 495
Liitunud: 15. 05. 2009. 08:08

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas T6nu » 29. 07. 2010. 22:23

Siis on hästi läinud. Ei tea, mis mul viga on, et tõmban selliseid autojuhte ligi.

tripp
Rattur
Postitusi: 521
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:13

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas tripp » 29. 07. 2010. 23:03

Mind segavad autojuhid, kes vastu sõites jätavad TÄISTULED peale. Kui õhtul maanteel sõidad, siis kohtad selliseid iga kord.

hsb
Rattur
Postitusi: 87
Liitunud: 02. 04. 2010. 12:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas hsb » 30. 07. 2010. 08:46

T6nu kirjutas:Tavaliselt, kui ees seisva takistuse tõttu olen sunnitud sõidutrajektoori kasvõi pool meetrit muutma, vaatan seljataha (tegelikult kiivri külge käiv tahavaate peegel oleks täitsa asjalik). Igaljuhul olen nii teinud 10 aastat kindlasti. Enamus ajast ei ole seljataga üldse autot või auto piisavalt kaugel, et manöövri tegemine ohtlikuks ei saa. Kuid paar nädalat tagasi, kui olin sunnitud bussi taskus seisvast bussist mööduma, vaatasin, et tagant tuli suure hooga maastur ja kahtlaselt paremast servast. Paar korda vaatasin veel, peale mida pidurid sisuliselt plokki ja jäin bussi taha seisma, peale mida hetk hiljem tuiskas see naisterahvas oma kiaga paari detsimeetrise vahega bussist mööda- sest temast vasakul kõrval reas oli suur veok, mille vahel pidi ju ohutuse mõttes vähemalt paar meetrit vahet hoidma. Oi, kus ma vandusin hiljem.

Samal päeval mõtlesin, et kiivrit ei viitsi panna, kuna palav ilm jne. Kuid see näitabki tegelikult sellise teguviisi õigsust, et ellu jääda. Ma ei kujuta üldse ette, kus teie trennis käite, aga endal juhtub iga trenn vähemalt paar insidenti, kus autojuhiga peab rammu katsuma. Hea meelega ei sõidaks üldse, kui rattasõit nii hästi pingeid ei maandaks:D
Taanis lööb jalgrattur sellise käitumisega esinenud sõiduki küljepeegli jalaga minema, kui peaks sõiduki kusagil foori taga kätte saama. Likluses on see omal vaikival moel täiesti aktsepteeritud tegevus ja kui autojuht peaks kiunatama siis sealne politsei annab õiguse ratturile.
Selline oli kohaliku vastus kui küsisin pealinna liikluse ja antud olukordade osas.

Kasutaja avatar
kristjan07
Rattur
Postitusi: 855
Liitunud: 03. 04. 2004. 18:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas kristjan07 » 30. 07. 2010. 11:26

Ma kannan kiivirit alati. Isegi kui lähen poodi piima järgi. No fakk meie liikluses ei saa muud moodi. Ja seda enam kuna mul juhtumeid kus autojuhid tahtnud alla ajada. Üks naisterahvas oli veel pärast seda eriti ülbe ja arvas et temal õigus or what ever.

Kasutaja avatar
T6nu
Rattur
Postitusi: 495
Liitunud: 15. 05. 2009. 08:08

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas T6nu » 30. 07. 2010. 12:45

hsb kirjutas:
T6nu kirjutas:Tavaliselt, kui ees seisva takistuse tõttu olen sunnitud sõidutrajektoori kasvõi pool meetrit muutma, vaatan seljataha (tegelikult kiivri külge käiv tahavaate peegel oleks täitsa asjalik). Igaljuhul olen nii teinud 10 aastat kindlasti. Enamus ajast ei ole seljataga üldse autot või auto piisavalt kaugel, et manöövri tegemine ohtlikuks ei saa. Kuid paar nädalat tagasi, kui olin sunnitud bussi taskus seisvast bussist mööduma, vaatasin, et tagant tuli suure hooga maastur ja kahtlaselt paremast servast. Paar korda vaatasin veel, peale mida pidurid sisuliselt plokki ja jäin bussi taha seisma, peale mida hetk hiljem tuiskas see naisterahvas oma kiaga paari detsimeetrise vahega bussist mööda- sest temast vasakul kõrval reas oli suur veok, mille vahel pidi ju ohutuse mõttes vähemalt paar meetrit vahet hoidma. Oi, kus ma vandusin hiljem.

Samal päeval mõtlesin, et kiivrit ei viitsi panna, kuna palav ilm jne. Kuid see näitabki tegelikult sellise teguviisi õigsust, et ellu jääda. Ma ei kujuta üldse ette, kus teie trennis käite, aga endal juhtub iga trenn vähemalt paar insidenti, kus autojuhiga peab rammu katsuma. Hea meelega ei sõidaks üldse, kui rattasõit nii hästi pingeid ei maandaks:D
Taanis lööb jalgrattur sellise käitumisega esinenud sõiduki küljepeegli jalaga minema, kui peaks sõiduki kusagil foori taga kätte saama. Likluses on see omal vaikival moel täiesti aktsepteeritud tegevus ja kui autojuht peaks kiunatama siis sealne politsei annab õiguse ratturile.
Selline oli kohaliku vastus kui küsisin pealinna liikluse ja antud olukordade osas.
Seekord oli väljasõit maanteele ja kättesaamise lootust poleks ka olnud. Olen ka järgi sõitnud, aga mis sellisega ikka teha.

Kiivrit kannan ikka koguaeg, kuid ei tea, miks just sel päeval nii jobu mõte oli (lihtsalt mõte oli, kiivri ikka panin). Sisuliselt teist korda on saatus mind päästnud. Esimene kord juhtus ristmikul, kui punasega üle sõitnud audi oleks juhi uksest sisse sõitnud peaaegu- täpselt sama moodi- mõtlesin foori tagant kiirendada, kuid viimasel hetkel otsustasin sõita rahulikult üle ristmiku- 6th sense I guess:)

edit: ei ole vägivaldne ikkagi!

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas SK » 23. 08. 2010. 09:37

Kas keegi saab aru, mida härra Sirk siin artikli lõpus öelda tahab või on ajakirjanik ise kääridega liialt teksti kallal käinud?
http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=391438

Iseenesest on "tore" lugeda jälle mõne anonüümse autojuhi ebainimlikest pingutustest ratturitest möödumisel, annaks kõigevägevam neile ikka seda jõudu ka edaspidiseks see oluline 20 sekundit oma elust ära kannatada.

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 23. 08. 2010. 10:36

Artikli lõpust lugesin vähemalt mina välja, et Sirgi arvates ongi see normaalne, kui kutsud, väiksed lapsed, vanurid ja emmed linnukesi vaadates rattateedel juhuslikes kohtades juhuslikes suundades jalutavad ega vaata mis ümberringi toimub. Mingis varasemas Postimehe artiklis, mis käsitles rulluisutajate ja jalgratturitega rattateedel toimuvate õnnetuste hüppelist kasvu, soovitas keegi liikluskorraldaja või miilits jalgrattaga mitte sõita üle 15km/h, suhtumine oli sama, et rattateel võivadki igasugu mammad-lapsed-kutsud mängida ja teha, mis tahavad. Ja siis jälle loe, et jalgrattad takistavad liiklust ja kihutavad autode seas ega kasuta olemasolevaid rattateid (minu loogika ei suuda muidugi kihutamist ja liiklusetakistamist kohe kuidagi seostada)

Tegelikult on minu arvates kõik selle taga kinni, et liiklusmiilitsad ja muud asjaomased ametnikud ei taha, ei saa, ei suuda, ei viitsi, ei oska, ei jõua, ei jaksa probleemiga tegelega, onaneerivad vaid omaette. Kui oleks tahetud, oleks ammu rattateedega kord majas, see ei ole mingi ufoloogiline raskus. Ja uskuge mind - kuni onud Brüsselist meie ametnikele anaali ei sõida korralikult või siis pole piisaval hulgal laipu tekkinud, ei tehta sel rindel mitte kui midagi.
mustal taustal helendab must vari

tripp
Rattur
Postitusi: 521
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:13

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas tripp » 23. 08. 2010. 10:49

Soobel kirjutas:... Sirgi arvates ongi see normaalne, kui kutsud, väiksed lapsed, vanurid ja emmed linnukesi vaadates rattateedel juhuslikes kohtades juhuslikes suundades jalutavad ega vaata mis ümberringi toimub.
Ma ei tea, mis on "rattatee". Seal, kus mina sõidan - Tallinnas - on kergliiklusteed. Seal on tõesti emmed ja lapsed, sest kus nad siis peaksid olema?

Mul on omal ka laps, kes õpib rattaga sõitmist. Rajavalikuid on mul temaga koos sõites väga vähe. Elan Kadriorus, ainuke lapsesõbralik tee sealt edasi ongi Pirita poole. Saan vaid valida, kas sõidan "vana" teed (Lauluväljaku / Maarjamõisa pool teed) või "uut" teed (mere ääres). (Kunagine Lauluväljaku tagune tee on kinni pandud, ilmselt Eesti Näituste taguste villade orgunn - suur sigadus, ausalt öeldes). Ma muidugi utsitan oma lapsukest sõitma paremas teeääres, aga laps on laps - aeg-ajalt läheb tal meelest, või teeb ootamatu manöövri, või lihtsalt kukub.

Ning ma tõesti ei taha, et seal keegi 40ga sõidaks.

Eks linnaäärsete kergliiklusteedega on sama. Elad Murastel / Viimsis / Sakus ja tahad minna käruga jalutama või lapsega tõukerattaga sõitma või lihtsalt jala naaberkülla - kuhu sa siis lähed? Ikka kergliiklusteele.

S.t. EI OLE OLEMAS "rattateid", miks oleks reserveeritud treenivale ratturile. Selles mõttes on Sirkil õigus. Tuleb leppida ja hakkama saada.

tripp
Rattur
Postitusi: 521
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:13

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas tripp » 23. 08. 2010. 11:00

Soobel kirjutas:liiklusmiilitsad ja muud asjaomased ametnikud ei taha, ei saa, ei suuda, ei viitsi, ei oska, ei jõua, ei jaksa probleemiga tegelega, onaneerivad vaid omaette.
Liiklusmiilits nii meil kui ülejäänd maailmas tegeleb täpselt mõõdetavate seaduserikkumistega. Need on: ülekiirus (radar näitab täpset numbrit), valesti parkimine. Kaamerate ajastul on lisandunud kolmas - punase fooritule rikkumine.

"Pehmed" rikkumised, mis on liiklusohutuse mõttes palju hullemad, jäävad karistamata nii meil kui mujal. Ohtlikud manöövrid, süstimine, tee mitteandmine, vöötraja ees peatunud autost mööda kihutamine on ohtlikumad kui lihtsalt kiirus. Kõige sagedasem ohtlik LE rikkumine on aga väsinuna juhtimine. Olete kuulnud, et KEDAGI KUNAGI oleks selle eest karistatud? Meil, maailmas? Ei.

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 23. 08. 2010. 12:17

Rattatee all mõtlesin ikka rattateed, üks sellistest on justnimelt see Kadrioru-Pirita "uus" rattatee. See on ka vastava märgistusega (sinine ketas jalgrattaga) piiratud ja minu teada sellistel teedel tohib sõita vaid mopeedide ja jalgratastega, lapsejalutamine on seal samamoodi keelatud, kui autoteedel. Muidugi on temaga üks häda, selle algus Russalka juures pole üheselt mõistetav, ühes kohas muutub jalakäijaid ja rattureid eraldav telgjoon äkki jalgrattatee suundi eraldavaks jooneks. Selle koha peal oli ka jalgrattatee märk, aga seda lõhuti süstemaatiliselt maha, mina olen 1347 oma 3 korda helistanud, et märk on lõhutud ja niimoodi oli see märk vahelduva eduga seal nädala kaupa püsti algul, kuni töömehed vist väsisid.

Kui niimoodi edasi läheb, hakatakse veel Lillepi ringil ka neid jalakäimise keelumärke maha kiskuma põhjendusega, et kuskil pole lapsukestega mängida ja need, kes põrutada tahavad, ehitagu omale järgmise metsa alla ringrada, mille peagi lapsevankrid avastavad...
mustal taustal helendab must vari

Vasta

Mine “Üldfoorum”