Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Vasta
urmas97
Rattur
Postitusi: 46
Liitunud: 08. 12. 2004. 20:18

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas urmas97 » 04. 05. 2008. 13:22

Tõesti, oleksin pidanud ehk autost väljuma ja teid toetama. Ilmselt vihane naishiiglane ja kahtlane meesisend hirmutas ka natuke :D. See oli nii ootamatu olukord, et ma ei osanud kuidagi käituda, pole kunagi sellist olukorda olnud, järgmisel korral oskan paremini käituda( ma loodan, et järgmist korda ei tule) See mees paistis tõesti olevat mingis joobes. Probleem oligi selles, et ma ei saanud alguses aru, kellel õigus on. Ma viimasel hetkel nägin, et auto peatub jalgratturite ees ja läheb kähmluseks ja peatasin auto ja tagurdasin sündmuskohale, et vaadata, milles probleem.
Enne mõtle, siis ütle!

BACARDI
Rattur
Postitusi: 113
Liitunud: 20. 09. 2005. 12:05

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas BACARDI » 06. 05. 2008. 13:21

Kui kedagi veel huvitab siis lähemal uurimisel selgus, et intsidendi põhjustanud autojuht on ametilt isik kes käib teistes riikides rahu valvamas. :?: :!: Lausa uskumatu kuidas selline töö võib närvid nii krussi keerata.
Tagantjärele targana on hea, et kaklus ära jäi. Äkki oleks veel peksagi saanud. :oops:

Loodan ise ka, et edaspidi sellise jamaga enam kokku ei puutu ja ega ta meeldiv ei olnud ning ise ei osanud ka kohe seisukohta võtta, et milline käitumine selliste matsidega kõige õigem oleks.

David0002
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 27. 01. 2008. 19:02

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas David0002 » 08. 05. 2008. 15:12

Mul ka üks selline mõnus lugu rääkida...läksin maastikurattaga individuaalset trenni tegema Rocca al Mare poole...seal on palju zebrasid, mida ületada tuleb.niisiis ületasin üht kus polnud valgusvoori.tee pealt tuli üks uhke must maastur, mis nagu viimasel hetkel seisma jäi libisedes.sees olid 2 meest(venelased), kõrvalsõitja tegi akna lahti ja lõugas et pean ratta seljast maha tulema zebrat ületades.Niisiis tuli mulle kasuks pidevaltmainitud keskmine sõrm :D Tüübid aga ei jätnud asja sinnapaika ja tõmbasid ruttu otsa ümber , proovides mind järgmise zebra juures alla ajada...väga napikas oli.Küllap arvasid et avarii korral oleks neil õigus olnud?on? :?:

kaarelk
Rattur
Postitusi: 337
Liitunud: 29. 05. 2006. 04:57

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas kaarelk » 08. 05. 2008. 15:21

sebra juures peabki ju rattalt maha tulema (teoorias ei võiks ju kõnniteel rattaga sõitagi). igaljuhul LEd rikkudes keskmise sõrme näitamine kindlasti autojuhtide suhtumist rattureisse parandada ei saa :? (ja ega see ka LEd järgides just eriti abiks pole) .

Kasutaja avatar
riho
hobisportlane
Postitusi: 4482
Liitunud: 11. 09. 2003. 17:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas riho » 08. 05. 2008. 15:29

David0002 kirjutas:...sees olid 2 meest(venelased), kõrvalsõitja tegi akna lahti ja lõugas et pean ratta seljast maha tulema zebrat ületades.Niisiis tuli mulle kasuks pidevaltmainitud keskmine sõrm :D Tüübid aga ei jätnud asja sinnapaika ja tõmbasid ruttu otsa ümber , proovides mind järgmise zebra juures alla ajada...väga napikas oli.Küllap arvasid et avarii korral oleks neil õigus olnud?on? :?:
1. LE kohaselt oli neil õigus. Rattur peab sõiduteed ületades rattalt maha tulema. (mitte et nma ise seda teeks). Kui Sa ootamatult teele lendad (autojuht arvestab jalakäijate liikumiskiirusega 5 km/h, ratturil on 30 km/h) siis võib olla tõesti ei jõuta piisavalt sujuvalt hoogu maha võtta. Hoia ise ka silmad lahti ja arvesta teise osapoolega.
2. Kas Sa arvad, et keskmist sõrme lehvitades tullakse Sulle pai tegema? Ma arvan, et rahvus ei oma siin tähtsust. Kui Sa ikka solvad teist siis ole valmis halvimaks.

Kui Sa oleks vabandava žesti (a`la sorry dude, shit happens) teinud oleksite tõenäoliselt sõbralikult lahku läinud.

Kokkuvõtteks. Hea et ellu jäid. Teine kord ära ülba. Eriti kui ise eksinud oled.

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2709
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas dr Holden » 08. 05. 2008. 15:38

David0002 kirjutas:Mul ka üks selline mõnus lugu rääkida...läksin maastikurattaga individuaalset trenni tegema Rocca al Mare poole...seal on palju zebrasid, mida ületada tuleb.niisiis ületasin üht kus polnud valgusvoori.tee pealt tuli üks uhke must maastur, mis nagu viimasel hetkel seisma jäi libisedes.sees olid 2 meest(venelased), kõrvalsõitja tegi akna lahti ja lõugas et pean ratta seljast maha tulema zebrat ületades.Niisiis tuli mulle kasuks pidevaltmainitud keskmine sõrm :D Tüübid aga ei jätnud asja sinnapaika ja tõmbasid ruttu otsa ümber , proovides mind järgmise zebra juures alla ajada...väga napikas oli.Küllap arvasid et avarii korral oleks neil õigus olnud?on? :?:
Kuigi ise olen täiest hingest rattur, ma küll ei arva, et mul on rattaga sebrat ületades auto suhtes mingi õigus. Sebra ehk eesti keeli ÜLEKÄIGURADA tähendab, et sellest teele maalitud asjast tuleb ÜLE KÄIA, mitte ÜLE SÕITA!
Olen ise alati ülivihane, kui mõni jõmpsikas pahaaimamatult kõnniteelt järsku sebrat ratta seljas ületama asub. Ja sõiman ka läbi akna, et see sellele rikkujale meelde jääks.

Ja seda keskmist sõrme oleks tulnud sulle näidata või see sinu näitav sõrm ära murda! :evil:

David0002
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 27. 01. 2008. 19:02

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas David0002 » 08. 05. 2008. 15:55

Ok ma pean tunnistama et olin "veits" ülbe...kuid asjad päris nii ka ei olnud...enne zebra jään seisma ja üle zebra liigun üks jalg praktiliselt maas,samuti aeglaselt nagu jalakäija, mitte 30 km tunnis.Sel juhul kasutaks juba auto teed.Aga see käib küll närvi et see tüüp nägi mind kaugelt ja siis ässates ja tuuritades seisma jäi.aknast kuulsin sõna urot jne.asja ei tohi vaadata must-valgelt.ega ma mnigi huligaan ei ole :lol:

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2709
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas dr Holden » 08. 05. 2008. 16:00

David0002 kirjutas:Ok ma pean tunnistama et olin "veits" ülbe...kuid asjad päris nii ka ei olnud...enne zebra jään seisma ja üle zebra liigun üks jalg praktiliselt maas,samuti aeglaselt nagu jalakäija, mitte 30 km tunnis.
Et siis kui sõidan autoga täis peaga ja näen kaugelt politseid, siis tulen autost välja ja lükkan auto politseist mööda. Kui politsei küsib, mis teed, siis vastan, et kas täis peaga autot ka ei tohi lükata vä! :twisted: :lol:

David0002
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 27. 01. 2008. 19:02

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas David0002 » 08. 05. 2008. 16:04

holden kirjutas:
David0002 kirjutas:Ok ma pean tunnistama et olin "veits" ülbe...kuid asjad päris nii ka ei olnud...enne zebra jään seisma ja üle zebra liigun üks jalg praktiliselt maas,samuti aeglaselt nagu jalakäija, mitte 30 km tunnis.
Et siis kui sõidan autoga täis peaga ja näen kaugelt politseid, siis tulen autost välja ja lükkan auto politseist mööda. Kui politsei küsib, mis teed, siis vastan, et kas täis peaga autot ka ei tohi lükata vä! :twisted: :lol:
Mis siis rulluisutaja teeb...võtab sokkidele iga kord?ole mõistlik, ma ei usu et Sina ka mingi musternäidis oled kes kunagi kiirust ei ületa, oranzi voori alt läbi ei sõida ja sokkidel üle sebra lippab,rulluisud käes. :) PEACE!

rai66
Rattur
Postitusi: 857
Liitunud: 04. 04. 2007. 09:41

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas rai66 » 08. 05. 2008. 16:04

Et siis kui sõidan autoga täis peaga ja näen kaugelt politseid, siis tulen autost välja ja lükkan auto politseist mööda. Kui politsei küsib, mis teed, siis vastan, et kas täis peaga autot ka ei tohi lükata vä! :twisted: :lol:[/quote]
Kuradi hea mõtte andsid Ivar.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mati » 08. 05. 2008. 16:07

Jah Davidxxx, sinusuguste kukkede pärast saavad ka normaalselt käituvad ratturid asjatu ja põhjendamata viha ja pahameele osaliseks. Paku mida nood jeebimehed ratturitest nüüd arvavad! Seega ära palun enam enne autoteede ja sebrade juurde satu kui kõrvade vahel asjad jonksus.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2709
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas dr Holden » 08. 05. 2008. 16:16

David0002 kirjutas:Mis siis rulluisutaja teeb...võtab sokkidele iga kord?
Kui rulluisutaja sõidab kõnniteel või kergliiklusteel, siis on ta võrdsustatud jalakäijaga ning siis peab ta sebra ületamiseks hoo maha võtma.
Kui rattur sõidab kõnniteel või kergliiklusteel, siis on ta võrdsustatud jalakäijaga ning siis peab ta sebra ületamiseks ratta seljast täielikult maha tulema.
Kui rulluisutaja sõidab sõiduteel, siis on ta liiklust rikkuv jalakäija.
Kui rattur sõidab sõiduteel, on ta autoga võrdses olukorras - peab andma suunamärguandeid ja andma sebrat ületavale jalakäijale teed!
Tee neist neljast punktist järeldused, ära hakka aiast rääkides surkima aiaaugus!
David0002 kirjutas:ole mõistlik, ma ei usu et Sina ka mingi musternäidis oled kes kunagi kiirust ei ületa, oranzi voori alt läbi ei sõida ja sokkidel üle sebra lippab,rulluisud käes. :) PEACE!
Tjah, viimased paar aastat püsib auto kiirus juba stabiilselt 90-100 kandis, kollase foori ees panen pidurit, lasen inimese üle tee jne jne. Eelviimase liiklustrahvi sain aastal 2000, viimese eelmisel suvel (100m oli sõita ja ei pand rihma kinni). Vanus ja vastutus teevad oma tööd, sarved on ammu ära mõlgitud 8)

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Villem T » 08. 05. 2008. 16:48

Kõlab nagu vbl nagu Gandhi jutt, aga kahepoolne silmside ja kavatsuste mõistmine, viisakus ja tänamine ka selliste liigutuste eest mida autojuhid on kohustatud tegema - see retsept aitab kõik sõrmed lenksul/piduril hoida. Mina olen rattaga sõites proovinud sellist joont hoida ja pole pahaks pandud, isegi kui olen siit-sealt nurki lõiganud..

Mis rulluisutamisesse puutub siis see on nagu jooksmine - vindiga ülekäigurajale lendamine ei pruugi olla keelatudd aga pole kindlasti kõige tervislikum.

Igasugused ärplemised - näppude näitamised või jutud pasunatest ja moosist - võiks tegemata jätta või vähemalt mitte loota et need kellelegi pai toovad.

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 251
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Tonis_T » 08. 05. 2008. 17:17

holden kirjutas: Et siis kui sõidan autoga täis peaga ja näen kaugelt politseid, siis tulen autost välja ja lükkan auto politseist mööda. Kui politsei küsib, mis teed, siis vastan, et kas täis peaga autot ka ei tohi lükata vä! :twisted: :lol:
Kunagi tahtsin seda teha, kui sõpradega sai kodust mitte väga kaugele pittu mindud. Igaks juhuks kõllasime enne politseisse, et kas täis peaga autot lükata tohib, sealt tuli vastus, et ei tohi ja pidimegi ilma autota ära tulema.

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 10. 05. 2008. 10:27

Villem T kirjutas:Kõlab nagu vbl nagu Gandhi jutt, aga kahepoolne silmside ja kavatsuste mõistmine, viisakus ja tänamine ka selliste liigutuste eest mida autojuhid on kohustatud tegema - see retsept aitab kõik sõrmed lenksul/piduril hoida. Mina olen rattaga sõites proovinud sellist joont hoida ja pole pahaks pandud, isegi kui olen siit-sealt nurki lõiganud..

Mis rulluisutamisesse puutub siis see on nagu jooksmine - vindiga ülekäigurajale lendamine ei pruugi olla keelatudd aga pole kindlasti kõige tervislikum.

Igasugused ärplemised - näppude näitamised või jutud pasunatest ja moosist - võiks tegemata jätta või vähemalt mitte loota et need kellelegi pai toovad.
Ilmselt ka pikad kogemused liikluskeeristes seliamise alal. Ise sõidan ka käed lenksul, kuna Tallinna lainetel ja konarustel ühe käega sõites oled suure tõenäosusega kuskil auto all näoli asfaldil - lööb lenksu risti! Olen ka suunda näitamata juba aastaid sõitnud niimoodi ja viimane kord sain autodelt tuututada miski 2a tagasi, kui keti pooleks vajutasin kiirendusel ja siis turule jalutava vanamuti kiirusel autode eest mööda veeresin.
mustal taustal helendab must vari

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas hall kass » 10. 05. 2008. 14:19

Kuna liiklus on õudne, siis ongi kõnniteel sõitmine ohutum ratturile kui sõiduteel ristelda. Ülekäiguraja ületamine on sellisel juhul samatavapärane. Rattur muutubki jalalkäijaks alati hetkel, kui seisma jääb ja jala maha paneb. See, et sebra vajab ületamist on kõigile arusaadav ning miks panna autojuhte veel ootama täiendavad 10 sekundit kui rattaseljas teed ületades vabaneb sõidutee 2-3 sekundiga!?
Vahel õnnestub, vahel mitte. Olen tähele pannud, et kui minupoolsel real autod seisma jäävad, ülejäänud read tunduvad autodest tühjad olevat ja ma peatunud autode eest mõõda hiilin, siis selgub, et hiilimine oligi õige võte - ülejäänud ridadel võib leiduda üks kuni mitu tegelast, kes ootamatult välja lendavad ja lõdva randmega mu eest läbi uhavad. Hirmutav. Lisaks veel kohtades, kus rahvast nagu sipelgaid üle tee voorib, ei saa nagunii jalakäijast kiiremini liikuda, aga niimoodi roomates on jalgratas käekõrval lükates juhitavam kui ratturit kandes. Ei tea, kuidas mujal või kuidas teistel rattameestel, aga mina satun aina rohkem selliste olukordade otsa :) Kuid ega mul õnneks kuhugi kiiret pole kah, üldiselt püüan startida ajavaruga, kui on tarvis kuhugi kellaajaliselt jõuda.

Ainult siis annab ohutult teostada, kui ratturi ja vastasoleva teeserva või ratturi ja ohutussaare vahel kõikidel ridadel autod seisavad ja ollakse sebral ainuke teeületaja.

Ise olen kah üle 5 aasta tagasi liikluses molli saanud - asja eest muidugi. Tõsi küll, põhjus oli arsti poolt määratud antidepressantides, mida ma toona tarbisin ja mis mu mõistust ähmastasid, nii et ma hulljulgeks muutusin (rohtude infoleht küll hoiatas, et ei maksa sõidukeid juhtida, kui rohud peal on, aga ju siis olin ullike) ja hakkasin "lambist" mingeid "ulmemanöövreid" tegema. Too laks tõmbas mu selgeks tagasi ja ma loobusin noist tablettidest päevapealt... mispeale ka trikid lõppesid.

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2709
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas dr Holden » 03. 06. 2008. 13:43

Rattasõidu korraldaja hirmuunenägu sai Mehhikos kahjuks reaalsuseks :evil:

amadanena
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 06. 06. 2008. 12:01

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas amadanena » 06. 06. 2008. 12:15

kui rattur sõidab nt. Sõle tänaval autoteel, kas siis autojuhil on õigus ratturile
nn. "kaikaid kodarasse loopida"?

selgituseks: Sõle tn. on ametlik rattatee täiesti olemas


autojuht/jalakäia/suusataja/rattur/teistega arvestaja

Kasutaja avatar
veiko
Kolimisspetsialist
Postitusi: 1859
Liitunud: 21. 05. 2003. 23:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas veiko » 06. 06. 2008. 12:21

amadanena kirjutas:kui rattur sõidab nt. Sõle tänaval autoteel, kas siis autojuhil on õigus ratturile
nn. "kaikaid kodarasse loopida"?
selgituseks: Sõle tn. on ametlik rattatee täiesti olemas
Autojuhil see õigus puudub, kuna üks LE punkt kohustab välistama ohtlike olukordi jms (sõnastust ei mäleta täpselt). Samas pole õigust ka ratturil seal sõita. Sõle tn vaevalt keegi ka trenni teeb, sestap oleks seal lihtsalt liiklemiseks mõistlik ikka rattateed kasutada, kuigi ma ei tea, mis seisus seal rattateed on. Mõned rattateed on ka MTB-ga raskelt läbitavad, rääkimata siis MNT rattaga sõitmisest.

amadanena
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 06. 06. 2008. 12:01

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas amadanena » 06. 06. 2008. 12:31

aga kas Hipodroom-Rocca al Mare suunal on autoteel sõitmine õigustatud
olgu kasvõi treening?

Kasutaja avatar
MartV
Rattur
Postitusi: 77
Liitunud: 20. 03. 2008. 23:23

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas MartV » 06. 06. 2008. 12:49

amadanena kirjutas:aga kas Hipodroom-Rocca al Mare suunal on autoteel sõitmine õigustatud
olgu kasvõi treening?
Seaduse järgi mitte - kui autotee kõrval on kergliiklustee, siis on rattur kohustatud sellel sõitma. Ise rikun seda seadust pidevalt, ohutuse nimel muide. Kiiruste vahe minu ja teiste liiklejate vahel on kergliiklusteel suurem kui autodega üheskoos sõites. Ohtlikke olukordi on mul kergliiklusteel palju rohkem tekkinud, enamasti ei olegi keegi süüdi ega midagi valesti teinud, ka koeraga jalutajal on ju samasugune õigus seda teed kasutada. Just suur kiiruste vahe tekitab hüpliku liiklusvoolu ja tekivad pidevad pingeid teel. Nii olengi liikluse heaolu nimel otsustanud käituda omaarvates õigesti, olgugi et eeskiri seda heaks ei kiida. Tobe olukord, kas pole? Tahan head, aga rikun sellega seadust.

Kasutaja avatar
veiko
Kolimisspetsialist
Postitusi: 1859
Liitunud: 21. 05. 2003. 23:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas veiko » 06. 06. 2008. 12:52

amadanena kirjutas:aga kas Hipodroom-Rocca al Mare suunal on autoteel sõitmine õigustatud
olgu kasvõi treening?
Ma ei tea sealseid olusi, kuid kui ajada näpuga järge LE'st siis ilmselt ei tohi, kuna minuteada on ka seal rattatee olemas. Samuti nagu ei tohi linnas sõita kiiremini kui 50km/h, 30 piirangu alas tuleb sõita 30km/h ei tohi kollase joone kõrval parkida ja ei tohi "roosa rohelisega" üle ristmiku sõita jne. Lõppliku tõde pole olemas. Kui jälgida piinliku täpsusega minigt punkti LE's (rattur peab sõitma rattateel), siis peaks ka kõikidest eelnevatest punktidest piinliku täpsusega kinni pidama. Ei ole nii, et valime LE'st välja mõned punktid mis omale meeldivad ning hakkame siis neid 100% täitma aga ülejäänud punkte mis ei meeldi, eirame. Absoluutset tõde pole siin ilmselt olemas.Tuleb kompromisse leida ja koos rahulikult hakkama saada.

amadanena
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 06. 06. 2008. 12:01

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas amadanena » 06. 06. 2008. 13:08

Kui rääkida sellest Hip.-Rock. suunast, siis mulle tundub, et rattaga on autoteel lihtsalt ENDAL MUGAVAM sõita.

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Villem T » 06. 06. 2008. 13:31

amadanena kirjutas:Kui rääkida sellest Hip.-Rock. suunast, siis mulle tundub, et rattaga on autoteel lihtsalt ENDAL MUGAVAM sõita.
Sellest kõigest võib väga pikalt rääkida (ja seda on ka tehtud), aga kõige ohutum ja seaduslikum on olenevalt rattast trekil või metsas sõita, kui muid spetsiaalseid SPORDIradu pole ehitatud. Ülejäänud variandid on (nagu Veikogi mainis) mugavuse, seaduslikkuse vms kompromissid. Mingit vahet ei ole kas see on treening, taastusravi või piima järele minek.

Kasutaja avatar
ÖinePatrull
Rattur
Postitusi: 59
Liitunud: 06. 03. 2007. 16:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas ÖinePatrull » 11. 06. 2008. 14:56

Täna (11. juuni) olla Tartu-Elva maanteel kolm treenivat ratturit saanud pihta veokalt pudenenud Isoveri-rullidega. Teab keegi lähemalt, mis juhtus?

MadisL
Rattur
Postitusi: 31
Liitunud: 14. 04. 2004. 21:25

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas MadisL » 11. 06. 2008. 15:40

ÖinePatrull kirjutas:Täna (11. juuni) olla Tartu-Elva maanteel kolm treenivat ratturit saanud pihta veokalt pudenenud Isoveri-rullidega. Teab keegi lähemalt, mis juhtus?
http://tartu.postimees.ee/110608/tartu_ ... 336270.php

Mojca
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 25. 02. 2008. 16:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Mojca » 12. 06. 2008. 11:56

Ratturite ja autojuhtide vaheline sõda ei lõppe vist kunagi... :(

http://tartu.postimees.ee/online/kommen ... MMENTAARID

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 12. 06. 2008. 23:40

Siin pole vist midagi sõdidagi: kellel on linna sees treeningugrupi kohta kobisemist, on nenandertaallane, kellelt tuleks auto ära võtta, sest:

Ise pole veel autoroolis sattunud sportlaste eskaadriga samale suunale ega kujuta ette sellise eskaadri kiirust. Kuna ise lähen üksi edasi 30-ga, siis oletan, et grupp treenitud mehi päris võidukatel lähevad vähemalt 45-ga? Ja mis see 5km/h nüüd linnas siis on, et äkki olen kõva mees ja jõuan 50 sekundit varem sihtkohta?

Ühe sõnaga, kellel sportlaste grupid jalgu jäävad, on selline kontingent, kes liikluseeskirjades ettenähtud piirkiirustele lasevad kõrge kaarega. Vastasel korral ratturite grupp lihtsalt ei saaks neid häirida.

Sellega tuli veel meelde aastatagune miski meeleavaldus Tartu maantee neljarealiseks ehitamise teemadel, kus keegi kesknoor kaebas pisarsilmil, kui kole ja ohtlik on see maantee ja kuidas tema pikki kilomeetreid oli veoauto taga ega saanud mööda, kuna oli palju vastutulejaid ja tee oli käänuline. Huvitav-huvitav, liiklust häirivad Zis-id ja Molotovid on juba ammuilma prügimägedele ja kollektsionääride hoovidele kadunud ja niipalju, kui mina olen näinud, lasevad kõik rekkad meil 90-ga. Järelikult pisarsilmne kesknoor pidi armastama 100-110-ga lasta, kui veoauto tõesti jalgu jäi.
mustal taustal helendab must vari

kaarelk
Rattur
Postitusi: 337
Liitunud: 29. 05. 2006. 04:57

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas kaarelk » 13. 07. 2008. 16:20

järgneva kohta võiks vast eraldi üleskutse teha , aga postitan esialgu vaikselt siia teema sappa.

nimelt kerisin äsja ennast elva elioni finishi juurest tartusse ja teel sõitis mööda vähemalt 100 autot rattad peal.
nendest kõigist näitas ratturist möödumisel suunda täpselt 0 ! (ka ükski rattata autojuht ei teinud seda)
ning oma sõidujoonest välja tõmbus et ratturist mitte otse kõrvalt mööda sõita parimal juhul iga neljas ! (sõltumatute autojuhtide seast hulk vast sama)

seega kui me loodame, et liikluses suhtumine rattureisse paraneks oleks vast tagumine aeg hakata ratttureil ise autojuhtidena positiivset eeskuju näitama !!!

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 13. 07. 2008. 22:46

Kui kaugelt üldse peab ratturist mööda sõitma? Maanteel mind isiklikult ei häiri pooleteise meetri pealt mööda lendavad masinad, linnas ei ole midagi katki ka, kui lenksu ots on auto peeglist poole meetri kaugusel. Maanteel on lihtne: kui olen seal autoga üksi (koos jalgratturiga kahekesi), siis lasen ratturist mööda keset teed. Aga kui on vastutulijad, siis sätin kaugelt vastutulevate autode järgi silmamõõtu, et kui palju jääb veel ruumi jalgrattani, kui ise sõidan päris telgjoone ääres. Reeglina on see vahe ikka tubli kaks meetrit, mahub rahulikult mööda sõitma. Kas sel juhul üldse peabki suunda näitama? Või peab suunda näitama ikka siis, kui aeglasemast liiklejast möödutakse vastassunavööndi kaudu? Kui ikka on kahtlusi, et ikka ei mahu ohutult mööduma, ei jää muud üle, kui sõita jalgratta taga ja kõik.
mustal taustal helendab must vari

Levitron
Rattur
Postitusi: 13
Liitunud: 26. 06. 2008. 04:00

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Levitron » 15. 07. 2008. 02:56

Kuulsin sellist juttu on mõned sebrad on spetsiaalsed (servades on ruudud - olen näiteks Viimsis selliseid kohanud), mida võib siis ka jalgrattur ületada. Ma ei tea, kas see jutt on tõsi, võib-olla keegi targem valgustab asja :wink:
Seadustest rääkida, siis pirital on mere ääres jalgrattatee, kus LE järgi ei tohiks jalakäiad, rulluisutajad jms.liigelda. Loomulikult sõidab seal hunnikus rulluisutajaid (kus nad siis veel sõita saaksid) ja pidevalt näeb ka inimesi lapsevankrit lükkamas või teeb mõni trenditibi oma kepikõndi. Paraku näeb seal ka rollereid sõitmas. Kujutage nüüd ette, et tuleb kitsal teel üks ~150kg massiga 45km/h sõitev roller ja samas sõidab pisike tüdruk rulluiskudega ning noor ema lükkab lapsevankrit!! Kas selles pildis ei ole midagi väga valesti!
Ja muide, A.Ansip kimab seal pidevalt rulluiskudel :P

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Gunnar » 15. 07. 2008. 06:38

Levitron kirjutas: Paraku näeb seal ka rollereid sõitmas.
Paraku rollerid peavadki seal sõitma.
Ratas on minu hobi, mitte elu

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 15. 07. 2008. 13:13

Pirita rattateest, titeemmedest ja kutsudega pensionäridest võime vist jaurama jäädagi. Kui just mõni roller või niisama piisavalt kiire ja tüse jalgrattur mõnd teelejooksnud väikelast vigaseks või surnuks ei sõida ja probleem seeläbi tähtsaid inimesi liigutama ei ehmata.

Aga täna ennelõunal juhtusin ise autoga Liivalaia mäest alla sõitma ja mulle jäi jalgu üks profivõidukaga jalgrattur, kes kulges täpselt samal trajektooril, mida kasutan mina tavaliselt rattaga töölt koju sõitmiseks. Kui minust sõidavad autod tavaliselt mööda, siis ise vaatasin küll, et asi kahtlane: naaberreas olid autod ees ja omas reas mööda ei riskinud sõita. Ei olnud ka kade selle mõnekümne sekundi pärast, millevõrra ma hiljem koju jõudsin, kuna see jalgrattur venitas rohelise laine sisse. Kui kõnealune jalgrattur seda postitust lugema juhtub, annan ma talle väikse vihje: Tartu mnt trammiteed on seal Stockmanni ristmikul ületatavad täiskiirusega. Muidugi ei oska ma öelda, kuidas käitub seal lühikese raamiga profivõidukas, igatahes "Pofaborist" käib seal vaid väike värin läbi, kui 45km/h üle lasta. Ja 23mm Continentali kummidega pole seal ka midagi juhtunud, vaatamata mu 100-le kilole.
mustal taustal helendab must vari

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas UrmasL » 15. 07. 2008. 14:32

kaarelk kirjutas:järgneva kohta võiks vast eraldi üleskutse teha , aga postitan esialgu vaikselt siia teema sappa.

nimelt kerisin äsja ennast elva elioni finishi juurest tartusse ja teel sõitis mööda vähemalt 100 autot rattad peal.
nendest kõigist näitas ratturist möödumisel suunda täpselt 0 ! (ka ükski rattata autojuht ei teinud seda)
ning oma sõidujoonest välja tõmbus et ratturist mitte otse kõrvalt mööda sõita parimal juhul iga neljas ! (sõltumatute autojuhtide seast hulk vast sama)
Ma ei mäleta kas seal maanteel teepeenra eraldusjoon oli maha joonistatud? Kumbal pool joont sa sõitsid? Üldiselt kui rattur on paremal pool joont siis pole suunda näidata mõtet ega ka auto sõidutrajektoori muuta. Kui on kitsam tee ja ilma äärejooneta siis on teine asi. Isiklikult ennast ei häiri kuni ~1,5m läheduselt mööda sõitvad autod. Üldiselt olen Soobeliga sama meelt.

kaarelk
Rattur
Postitusi: 337
Liitunud: 29. 05. 2006. 04:57

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas kaarelk » 15. 07. 2008. 15:29

UrmasL kirjutas: Ma ei mäleta kas seal maanteel teepeenra eraldusjoon oli maha joonistatud? Kumbal pool joont sa sõitsid? Üldiselt kui rattur on paremal pool joont siis pole suunda näidata mõtet ega ka auto sõidutrajektoori muuta. Kui on kitsam tee ja ilma äärejooneta siis on teine asi. Isiklikult ennast ei häiri kuni ~1,5m läheduselt mööda sõitvad autod. Üldiselt olen Soobeliga sama meelt.
eraldusjoon (äärejoon) on kohati olemas kohati mitte. kui kannatab sõidan loomulikult eraldusjoonest väljaspool. samas kohati (nt. nõo ja külitse vahel) on eraldusjoon olemas aga sellest väljaspool sisuliselt asfalt puudub ja kohati ulatuvad augud ka sellest joonest tee telje poole. ehk siis maantekaga on paratamatus sõita seespool pidevjoont.
võimalik , et olen selle suuna näitamisega siin üle pingutanud , aga ise roolis olles üritan hea tahte märgina ratturile võimalikult palju ruumi jätta ja kuna vähemalt juhul kui kedagi vastu ei tule tõmban osaliselt üle keskjoone siis näitan ka suunda. ja just selle mõttega , et tagasõitjatele natuke eekuju näidata.
aga kui üldine arvamus on , et tegu on liikluses liigse segadusetekitamisega, siis võibolla tasub mul hoopis ise pisut konservatiivsemat sõidujoont hoida :) .

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Andrus K » 17. 07. 2008. 21:51

mina näitan küll alati ratturist möödudes suunda ja möödun nii kaugelt kui võimalik, kui on hea nähtavus ja vastu kedagi ei tule, siis lausa vastasuuna vööndi kaudu. Minu jaoks elementaarne liigutus. Sellega näitan eelkõige taga sõitvale autole, et kohe toimub möödumine aeglasemast liiklejast. Ja kuna rattahoidjad on pidevalt katusel, siis näitab selline šest ratturile loodetavasti, et roolis oli "oma mees". Kambavaim vms ... :roll: Eks sama teema ole käe viskamisega vastusõitvale ratturile. Paljudele on see ikka raske tulema. Mühakaid ja hoolimatuid on alati rohkem.
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 01. 09. 2008. 07:47

mustal taustal helendab must vari

Kasutaja avatar
Laupaev
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 26. 08. 2008. 22:20

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Laupaev » 01. 09. 2008. 10:27

krt mulle on ikka elu nii armas et rattaga linnas suure liiklusega autoteele ma ei roni. sõidan kõnniteel ja miilitsa tehtav võimalik trahv mind haiglasse ei vii. miilits kes kõnniteel sõitvat ratturit trahvib on muidugi ilmselge m***, arvestades et surmaga lõppevad õnnetused toimuvad siiski vaid autode osalusel ja kuni selliseid õnnetusi on, ei tohiks miilitsal olla asja autoteelt väljaspool.
kiirust arendan kas metsa vahel või rattateel kuni järgmise pidurdamiseni koeraga memme juures. ilma laia teeperveta maanteest hoian eemale.
autodega norida ei maksa. kui autojuht LE järgi õnnetuses süüdi on, peab ta lihtsalt Sinu ravi või matusekulud kinni maksma, muud vahet pole.
autojuhtidena saame olukorrale kaasa aidata peamiselt eeskuju näitamisega: isegi kui jalgratas on väga kaugel tee servas, sõitke vähemalt oma raja vasakusse serva, nii et taga sõitja võiks seda tegevust järgi ahvida, äkki jääb meelde.


Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 788
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas LauriA » 30. 04. 2009. 21:15

Ei oska öelda, kus kohas see pilt tehtud, aga millise LE punkti vastu eksitakse? See sinine märk ju näitab ainult nn tee numbrit a la nii nagu on E67 (antud juhul siis nn rattamarsruut 3 ja 4). Peaaegu meeter (nõue on tegelikult vist 1,5m, aga IMHO Eesti rahvastikutiheduse tõttu võiks see ka väiksem olla) on ka jalakäijatele kõnniteel jäetud. Sellise parkimise puhul peaks sujuma nii auto-, ratta kui ka jalakäijate liiklus v.a kui tahad kõnniteel olla kaksikute käruga. Üldjuhul muidugi kõnniteel ei ole ilus parkida, eriti kui a la 100m kaugusel on olemas 100% legaalne ja eetiline parkimiskoht.
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 251
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Tonis_T » 30. 04. 2009. 23:33

LauriA kirjutas:
Ei oska öelda, kus kohas see pilt tehtud, aga millise LE punkti vastu eksitakse?
§ 143. Asulas tohib alla 6 m pikkust A- ja haagiseta B-kategooria ning haagiseta D1-alakategooria sõidukit parkida ka:

1 sõiduteel selle ääre suhtes nurgi - seal, kus seda näitab liikluskorraldusvahend või on olemas sõiduteelaiend;
2 kõnniteeäärses parklas korra kohaselt, mida näitab liikluskorraldusvahend;
3 osaliselt või täielikult kõnniteel, kus seda näitab vastav liikluskorraldusvahend, jättes jalakäijale seal vabaks vähemalt 1,5 meetri laiuse käiguriba.

Kõnniteel ei tohi üldse parkida välja arvatud juhul, kui on seda lubav liiklusmärk.

mikrorajoon
Rattur
Postitusi: 6
Liitunud: 27. 04. 2009. 14:31

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas mikrorajoon » 10. 08. 2009. 07:21

autolehes ka sõna võetud ratturite teemal: http://autoleht.ee/blog/single?news_id=975

Kasutaja avatar
PudruKuul
Rattur
Postitusi: 147
Liitunud: 01. 05. 2007. 09:37

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas PudruKuul » 10. 08. 2009. 08:00

Teades, mis toimub Tabasalu rattateel ja teades, et Klooga maanteel meeldib treenida just MNT ratturitel (võin eksida) siis mina ei läheks 30 - 40 km/h võibolla isegi kiiremini liikuva jalgrattaga rattateele. See lõpeks kiirelt ja valusalt. Kuid teeme talle asja selgeks - anname talle kirju ülikonna MNT ratta ja mõned teised ratturid MNT peal ja las proovib seal rattateel sõita.

Otsisin ka Googlest tema kohta - paadunud autofanaatik.

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Gunnar » 10. 08. 2009. 08:13

PudruKuul kirjutas: mina ei läheks 30 - 40 km/h võibolla isegi kiiremini liikuva jalgrattaga rattateele. See lõpeks kiirelt ja valusalt.
Mina lähen ning alati on lõppenud sõit Tallinnas ja täiesti valutult.

Trenni tuleb teha vastavalt võimalustele, mitte oma trenniõigusi taga ajades. Peaks olema ikka selles järjekorras:
-ostad ratta, sest on head trennitingimused,
mitte nii, et
-ostad ratta, seega looge nüüd mulle heade trennitingimused.

Sest nii jõuame selleni kus ostad auto ja nõuad parkimiskohta maja ees köögiakna all ja kuna seda üldjuhul (tasuta) pole, siis pargid auto ratta/kõnniteele ja kui keegi möliseb, siis ütled, et linnavalitsus on süüdi.
Viimati muutis Gunnar, 10. 08. 2009. 08:24, kokku muudetud 2 korda .
Ratas on minu hobi, mitte elu

talukas
Rattur
Postitusi: 152
Liitunud: 12. 01. 2004. 16:59

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas talukas » 10. 08. 2009. 08:16

PudruKuul kirjutas:Teades, mis toimub Tabasalu rattateel ja teades, et Klooga maanteel meeldib treenida just MNT ratturitel (võin eksida) siis mina ei läheks 30 - 40 km/h võibolla isegi kiiremini liikuva jalgrattaga rattateele. See lõpeks kiirelt ja valusalt.
Igapäevase sellel trassil liiklejana, tunnistan et autopedel on õigus. Kui maanteerattaga treenides sellel lõigul on vaja mingi paar korda pidurit vajutada, pole see põhjuseks, et autoteele ronida. Siiamaani pole mul midagi kiiret ja valusat toimunud. Ja nähtavus seal lageda peal on piisavalt hea, et ohtlikku seisu ennetada. Tabasalus peab muidugi tiba tähelepanelikum olema, seal paar võsaga või aiaga varjatud ristuvat väiketänavat, kust mõni blondiin võib ette paiskuda.
Aga Kakumäe rattatee on juba teine teema, seal ei ole suveõhtuti maanteerattaga tõesti midagi teha.

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Soobel » 10. 08. 2009. 08:45

Ei tea küll, mis teiselpool Tallinna Tabasalu kandis toimub, aga Pirita ja Kadrioru vahel on küll probleem suur, teatud päevasel ajal ei tule seal 30-40km/h sõitmisest kindlasti midagi välja. Vähe sellest - isegi Lillepi ringil olen rakendanud kõrgemat pilotaazi, vältimaks kokkupõrkeid lapsevankritega. Mis siis, et jalakäimise keelumärgid on igal pool püsti.
Kunagi taheti mingit kampaaniat "rattateed ratturitele!" vms korraldada, ei mäleta vaid, mis sellest välja tuli. Igatahes meedias pole küll seda probleemi lahatud, mina pole kordagi peale sattund.
mustal taustal helendab must vari

sigma
Rattur
Postitusi: 64
Liitunud: 16. 04. 2005. 22:39

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas sigma » 10. 08. 2009. 09:43

Sai kah korra seal tabasalust muraste poole sõidetud. Ühe kummi jätsin sinna. Eks see muidugi ka oma viga oli, et bunny hüppet ei harrastanud. Üldiselt sõidan aga lenska maanted pidi. Seal ei ole ratta teed, seega ei ole põhjust süümakeid tunda.

Üldiselt peab mudugi mainima, et autojuhtide suhtumine on üsna ok, isegi teend antakse, kui avaldan soovi rea vahetamiseks. Bussijuhtidega on muidugi omaette teema, nad küll arvavad, et nad mahuvad mööda, kuid kahjuks nad ei arvesta, et enda taga ja tekkiva tuulekotiga.

taivox
Rattur
Postitusi: 89
Liitunud: 09. 07. 2009. 23:31

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas taivox » 10. 08. 2009. 13:51

.
Viimati muutis taivox, 22. 02. 2024. 10:17, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Henno
Rattur
Postitusi: 724
Liitunud: 07. 08. 2009. 09:01

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Henno » 11. 08. 2009. 13:53

talukas kirjutas:
PudruKuul kirjutas:Teades, mis toimub Tabasalu rattateel ja teades, et Klooga maanteel meeldib treenida just MNT ratturitel (võin eksida) siis mina ei läheks 30 - 40 km/h võibolla isegi kiiremini liikuva jalgrattaga rattateele. See lõpeks kiirelt ja valusalt.
Igapäevase sellel trassil liiklejana, tunnistan et autopedel on õigus. Kui maanteerattaga treenides sellel lõigul on vaja mingi paar korda pidurit vajutada, pole see põhjuseks, et autoteele ronida. Siiamaani pole mul midagi kiiret ja valusat toimunud. Ja nähtavus seal lageda peal on piisavalt hea, et ohtlikku seisu ennetada. Tabasalus peab muidugi tiba tähelepanelikum olema, seal paar võsaga või aiaga varjatud ristuvat väiketänavat, kust mõni blondiin võib ette paiskuda.
Aga Kakumäe rattatee on juba teine teema, seal ei ole suveõhtuti maanteerattaga tõesti midagi teha.
mina küll ei kujuta ette kuidas Tabasalu rattateel MNT rattaga saab trenniks sobivat kiirust üleval hoida - jätame Tabasalu vahel sõitmise välja ja võtame lõigu kirikust kuni rattatee lõpuni, kus nähtavus hea ja jalakäijaid vähem liigub, vastassuunas liikuvad rulluisutajad segavad pidevalt möödasõitu ees liikuvatest uisutajatest
Jalgratturid omavahel: kuidas Cube käratab? :)

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Autojuhtide suhtumisest jalgratturisse.

Postitus Postitas Villem T » 11. 08. 2009. 14:09

Henno kirjutas:mina küll ei kujuta ette kuidas Tabasalu rattateel MNT rattaga saab trenniks sobivat kiirust üleval hoida - jätame Tabasalu vahel sõitmise välja ja võtame lõigu kirikust kuni rattatee lõpuni, kus nähtavus hea ja jalakäijaid vähem liigub, vastassuunas liikuvad rulluisutajad segavad pidevalt möödasõitu ees liikuvatest uisutajatest
Proovi seda ette kujutada, et sa ei lähe sinna kõige populaarsematel kellaaegadel.

Vasta

Mine “Üldfoorum”