Jalgratta ehitamine

Foorumi kasutajate poolt isiklikul kogemusel põhinevad testitulemused, ülevaated ja hinnangud nii ratastele kui nende juppidele ja muule rattasõiduga seotud varustusele.
Vasta
Groot
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 30. 07. 2021. 01:29

Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Groot » 30. 07. 2021. 01:50

Tervist, uurin uudishimust ,et kas keegi siin on enda jalgratta pannud kokku täiesti nullist? Ehk alustades raamist ja sinna kõik muu olevad komponendid juurde ostnud. Ise olen mõelnud ,et oleks aeg võtta uus jalgratas. olen mõelnud süsinikust raami peale, aga pole veel kindel kas valiks maantee oma või pigem mtb. Sooviks teada mida teised arvavad süsinik raamist, et kas see on hea mõte või isegi pakuksite midagi muud, ning mis komponentidele ma peaks näiteks rohkem tähelepanu panema. :D

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11865
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas erikr » 30. 07. 2021. 06:19

Oh palju.
Ma ise 5 ratast vähemalt "ehitanud"
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Erx27
Rattur
Postitusi: 139
Liitunud: 30. 09. 2009. 11:07

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Erx27 » 30. 07. 2021. 09:32

Ikka.

Nullist ehitamine kipub ära tasuma siis kui sul mingid jupid olemas on mida saad kasutada. Kõiki juppe uuena ostes avastad, et oled saanud kokku ratta mis on kallim kui valmisrattana ostes.

Samas kui teed seda mingil konkreetsel eesmärgil (näiteks minimaalne kaal) ja raha ei ole otseselt piiranguks või kui sul on ligipääs eriti soodsatele hindadele siis on see igati meeldiv ajaveetmise viis. Tööriistad peaksid kah olemas olema, muidu peab need ratta hinnale juurde arvestama.

mtm
Rattur
Postitusi: 332
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas mtm » 30. 07. 2021. 10:34

Olen oma rattad ise pulkadest kokku pannud, et saaks täpselt sellise ratta ja selliste pulkadega nagu tahan. Veel mõned aastad tagasi kui Hiinast odavalt raamikomplekte ja jookse sai oli hinnavõit täitsa olemas aga praegusel ajal ei pruugi hinnavõitu võrreldes poerattaga olla. Millist pulka tahan võib sõltuda erinevatest asjadest: omadused, materjal, hind, kaal, värv jne ning pregusel ajal lisandub kahjuks ka saadavus. Olemasolevaid juppe ei ole oma rataste ehitamisel kasutanud, tihti kipuvad peetud jupid moraalselt vananenud et mitte öelda moest läinud olema n. rummud ja pöiad läinud laiemaks, kiirkinnitid kadunud, ketaspidurid tekkinud, käike taga rohkem ja ees vähem jne.

Tööriistad mul 95% olemas aga näiteks remondipukki pole (veel) ostnud kuna odavat ei taha, korrliku ei raatsi ja olen niisama vaid seisujalaga hakkama saanud. Rihtimispukk jälle on kuna raami või kahvli vahel seda tööd ebamugav teha. Tööriistad kõlbavad ka teistele ratastele, otseselt ratta hinnale neid ei lisaks. Sellisete riistadega peaks ehk alustuseks hakkama saama: https://www.amazon.de/dp/B086P75P5K/ref ... 91_TE_item . Kui midagi otsad annab ostad Park Tooli asemele.

Ka tuntumate Hiina valmistajate karbon raamid on täitsa OK kuid karbonit ei kasutaks rattal millega käia tööl või poes või matkamas aga mida sa ei näi ka plaanivat teha. Kui kahtled maanteka ja metsaratta vahel siis ehk on hea valik midagi vahepealset näiteks sellisele Hiina karbonraamile http://www.carbonda.com/road/gravel/80.html ehitatud kruusarattaga saab vastavalt jooksu-kummi valikule sõita nii maanteel kui mudas. See oli suvaline raaminäide aga tuntud Hiina valmistaja, samale raamile tehtud ratas on n. On-One Free Ranger ja mõni veel mis kohe meelde ei tule. Kui tekivad konkreetsemad soovid ja tahtmised ehitad nendele vastava järgmise ratta.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3925
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Kirsa » 30. 07. 2021. 10:50

mtm kirjutas:
30. 07. 2021. 10:34
Tööriistad mul 95% olemas aga näiteks remondipukki pole (veel) ostnud kuna odavat ei taha, korrliku ei raatsi ja olen niisama vaid seisujalaga hakkama saanud.

Soovitan seda pukki: https://www.bike-discount.de/en/buy/rad ... and-786723

Raske ja stabiilne asi. 100x parem majandada, kui mingi seisujalaga.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3925
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Kirsa » 30. 07. 2021. 10:52

Groot kirjutas:
30. 07. 2021. 01:50
Tervist, uurin uudishimust ,et kas keegi siin on enda jalgratta pannud kokku täiesti nullist?
Kõik oleneb sellest, mis hinnaga on raam.

Kui raam on 3000 eur ja terve ratas on 4000, siis ei tasu nagu ära, aga sellised need hinnad kipuvad tänapäeval olema.

Enne covidit olid asjad teisiti - 6a tagasi sain Hawaiist tipp mtb carbonraami koos tagaamordiga 650 euroga - ei olnud küsimust ka, kas ehitada või mitte.

mtm
Rattur
Postitusi: 332
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas mtm » 30. 07. 2021. 10:57

Kirsa kirjutas:
30. 07. 2021. 10:50
mtm kirjutas:
30. 07. 2021. 10:34
Tööriistad mul 95% olemas aga näiteks remondipukki pole (veel) ostnud kuna odavat ei taha, korrliku ei raatsi ja olen niisama vaid seisujalaga hakkama saanud.

Soovitan seda pukki: https://www.bike-discount.de/en/buy/rad ... and-786723

Raske ja stabiilne asi. 100x parem majandada, kui mingi seisujalaga.
Tänan! See tuleb hankida. Keegi siin vist teeb ka ühistellimusi sealt poest.

Kasutaja avatar
MK777
Rattur
Postitusi: 2356
Liitunud: 24. 06. 2004. 22:56

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas MK777 » 31. 07. 2021. 07:46

Kui plaan hakata ehitama mingile suvalisele 200€ "hiinaka" raamile siis pigem soovitan vältida seda sit*a.
Varuosad jalgrattale - ost/müük grupp Facebookis.

heikki
Rattur
Postitusi: 220
Liitunud: 04. 08. 2009. 20:52

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas heikki » 31. 07. 2021. 14:25

Igaljuhul odavam osta valmis latikaup. Ehitada vast tasub ainult kui tõesti tahad miskit konkreetset võistlusratast ehitada. Mina soovitaks sõida sellega, kui plaanis käia võistelas siis osta veidike parem ratas. Sügisel peaks mõni ikka norm hinnaga müüki tulema. Kipub olema selle asjaga nii kui hakkab meeldima siis süües kasvab isu ja lõpuks kulutad sinna suuri summasid :D

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7906
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas KaupoR » 31. 07. 2021. 16:06

Eestis ehitatakse ka jalgrattaid aga see, millest siin teemas räägitakse, on ikka ratta kokku ladumine e komplekteerimine. Kui sa just ei taha asja, mida letis pole või on sul palju juppe kasutuna seismas, siis ei tasu see end suure tõenäosusega ära.
PS. Ise olen 3 ratast nullist raamile kokku kadunud. Üks oli edevusprojekt (valge-sinine MTB), teine soov teha Shimano rattast Campa ratas ja kolmandaks tegin oma käe järgi Campa TT-ratta kasutades ära olemasolevaid juppe.
If everything's under control, you're going too slow!

Maidor
Rattur
Postitusi: 247
Liitunud: 09. 11. 2013. 21:16

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Maidor » 03. 08. 2021. 04:46

Olen päris mitu elektriratast päris nullist teinud. Ise ka raame kokku keevitanud, akukaste teinud jne. Suht iga aasta palju uuendusi teinud.

Jaagu
Rattur
Postitusi: 173
Liitunud: 22. 07. 2012. 01:08

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Jaagu » 03. 08. 2021. 13:00

Groot kirjutas:
30. 07. 2021. 01:50
Tervist, uurin uudishimust ,et kas keegi siin on enda jalgratta pannud kokku täiesti nullist?
Soovitan, väga meeldiv kogemus. Ma tegin seda talvel kui sõita nagunii ei saa.
Raha sellega suuremat kokku ilmselt ei hoia, sest oma tööajal hinnalipikut küljes pole. Küll aga saad just sellise ratta nagu soovid, või vähemalt midagi sinnapoole. Jõudu!

Groot
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 30. 07. 2021. 01:29

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas Groot » 21. 08. 2021. 15:42

Kas on ka mingi kindel kuu millal oleks soovitatav osta? Kas näiteks sügisel ja talvel on komponendid odavamad kui muul ajal sest suvel on pigem hinnad lae poole.

mtm
Rattur
Postitusi: 332
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas mtm » 21. 08. 2021. 16:01

Lattu toodetavad mööduva aasta raamid olid sügisel odavamad aga ei mäleta, et jupi hinnad eri aastaaegadel muutunud oleks aga aeg-ajalt on siin ja seal juppidele soodukaid küll. Praegusel üleüldise defitsiidi ajal peab pigem vaatama mida saada on.

RoD
Rattur
Postitusi: 23
Liitunud: 21. 09. 2015. 18:13

Re: Jalgratta ehitamine

Postitus Postitas RoD » 15. 11. 2021. 20:47

Olen aastate jookul ehitanud erinevaid rattaid (fixed gear’ist 1x12 gravel’ini) endale ja sõpradele. Enda komplekteeritud ratta saad teha vastavalt oma soovidele ja eelistustele - kokkuvõttes tuleb soodsam kui stock ratta hilisem uuendamine/muutmine. Kõige tähtsam on paika panna projekti eelarve (+ 10% varuks) ja siis hakata komponente otsima (“kammid” sügisõhtutel kümnei e-poode). Olen lähtunud printsiibist, et igale kategooriale/jupile oleks 3-5 “kandidaati” - kui kuskil kulutad rohkem, siis mujalt pead selle võrra kokku hoidma. Ja muidugi kompromissid, kompromissid ja veelkord kompromissid :D
Groot kirjutas:
21. 08. 2021. 15:42
Kas on ka mingi kindel kuu millal oleks soovitatav osta? Kas näiteks sügisel ja talvel on komponendid odavamad kui muul ajal sest suvel on pigem hinnad lae poole.
Paari nädala pärast on välismaistes e-poodides Black Friday. Samas on “tänu” Covidile, juppide jms. saadavus drastiliselt vähenenud - nt. eelmine aasta oli ühes UK poes BF pakkumisi ca 10 lk; aasta varem oli neid ca 150 lk.
one life, one love, one gear

Vasta

Mine “Ülevaated ja hinnangud”