Jalgpiduriga rattal kehv/olematu vabakäik

Remont ja hooldus
Vasta
martpoiss
Rattur
Postitusi: 18
Liitunud: 03. 02. 2006. 12:19

Jalgpiduriga rattal kehv/olematu vabakäik

Postitus Postitas martpoiss » 19. 06. 2023. 15:07

Tere. Selline probleem: jalgpiduriga rattal käivad vändad vabakäigul ringi.

Vabajooks toimib ainult siis, kui tagarummu koonustele hästi suur lõtk sisse jätta -- aga siis logiseb tagaratas nii kõvasti, et ei tahaks sellist ratast sõitma lubada.

Tegemist on 16" 1-käigulise lasterattaga, mille saime teise inimese käest. Tublisti kasutust saanud ratas, aga tundub, et ka mitu aastat määrimata.

Määrisin ära tagarummu ja ka keskjooksu (lahtikäiv variant).

Originaal-tagapiduri mehhanism tekitas pärast määrimist väntamisel mingit "undavat-vilisevat" heli -- natuke sarnane sellega, kui V-/U-pidurite klots sõitmise ajal vastu pöida hõõrub. Ringi käis tagaratas kehvalt, vabajooksu vist polnud üldse (või oli ainult mõneks hetkeks, siis hakkas jälle väntasid kaasa vedama). Panin siis tagarummu sisse teiselt lasterattalt võetud pidurimehhanismi. See enam väntamisel ei unda, aga jah, vabakäik on nüüd olemas ainult koonuste hästi suure lõtku korral. Niipea kui koonused tihedamalt kinni keerata (kergelt tuntava lõtkuga), hakkab kohe väntasid kaasa vedama.

Võimalused:
- Tagarumm seest kulunud?
- Piduriklotsid vm piduri osad kulunud? Laagrid, koonused kulunud?
- Liiga paks määre tagarummus? (Panin selle: CRC Multi Grease, varem olen seda probleemideta kasutanud.)
- Kett liiga pingul?
- Hoopis keskjooksus mingi kulumine (võimalik, et seda polnud eelmine omanik kunagi lahti võtnud) või minu poolt kehvasti kokku monteeritud pärast hooldust? Keskjooksu hooldusega on mul tavalise koduperemehena vähe kogemusi. Samas kui kett maha võtta, siis käivad vändad takistuseta ringi, st nagu oleks korras.

Tänud kaasamõtlemise ja abi eest!
Mart

Vasta

Mine “Hooldus”