Straight pull jooks ja probleem kodaratega

Remont ja hooldus
Vasta
rnx69
Rattur
Postitusi: 17
Liitunud: 05. 08. 2018. 19:25

Straight pull jooks ja probleem kodaratega

Postitus Postitas rnx69 » 02. 07. 2019. 14:53

Elus mõned jooksud painutatud otsaga kodaratega kokku pannud ja suhteliselt hea tulemuse saanud, tekkis mõte proovida kokku laduda ka eelmisel aastal soetatud uuele rattale kergemad jooksud. Kuna konkreetseid rumme pakutakse ainult straight pull konfis, siis tuli see töö ka esimest korda ette võtta.

Kasutasin kodarapikkuste arvutamiseks DT Swissi kalkulaatorit ning tellitud said need kalkulaatori soovituse järgi, ehk mm lühemad, kui kodara arvutuslik pikkus. Kokku ladumisel kasutasin DT poolt soovitatud meetodit, kus kõik kodarad said rummu pistetud ning seejärel niplid õiges augus otsa krutitud. Pingutamisel kasutasin varasemalt väga hästi töötanud meetodit, kus kõigepealt kruttisin kõigil kodaratel niplid ühele kaugusele (nipli rummu poolne ots keerme lõpuni) ja hakkasin ringiratast paari tiiru kaupa juurde keerama, kuni kodaratesse piisavalt pinget tekib. Nüüd aga tekkis miski veidrus - mõned kodarad ühel pöia poolel jäid lõdvaks, kuigi ülejäänud kõrval juba omasid teatavat pinget, tundub, nagu need oleksid lihtsalt 2-3 mm pikemad, kuigi reaalselt pole. Harilike kodarate puhul saab selline asi juhtuda, kui rummu pole käega piisavalt hästi asendisse "keeratud", aga üldiselt on senimaani piisanud ühtlaselt kõigi niplite järgi keeramisest ning rumm on lõpuks ilusti suhteliselt perfektselt keskele saanud. Sirge otsaga kodarate puhul peaks need aga olema minu arust selles asendis, milles rumm neid hoiab ning tsentreerimine peaks isegi veel lihtsam olema, kui painutatud kodarate puhul. Ehk minu loogika ütleb, et kui keeran kõik niplid kodaratel ühe kauguse peale, siis peaks ka kodarate pinge enam-vähem ühtlane olema, ning rumm ennast ilusti ise ära tsentreerima ja lõplik pingutamine koos kodarate pinge uuesti üle mõõtmisega peaks olema vajalik ainult "peenhäälestuseks", ehk minimaalse viskamise välja keeramiseks.

Nüüd on küsimus, kas ma olen ise loll või on rumm või pöid kuidagi pidi mõõdust väljas? Kui võiks seda kahtlustada, siis kuidas oleks kõige lihtsam see välja mõõta? Keegi äkki oskab jagada oma kogemusi?

Kasutaja avatar
MK777
Rattur
Postitusi: 2173
Liitunud: 24. 06. 2004. 22:56

Re: Straight pull jooks ja probleem kodaratega

Postitus Postitas MK777 » 02. 07. 2019. 19:21

Kuidas sa kindlaks tegid, et pöid on rummu keskel?
Mis kodarapikkused said tagumise jooksu puhul?
Varuosad jalgrattale - ost/müük grupp Facebookis.

rnx69
Rattur
Postitusi: 17
Liitunud: 05. 08. 2018. 19:25

Re: Straight pull jooks ja probleem kodaratega

Postitus Postitas rnx69 » 02. 07. 2019. 20:59

Loll pea, palju vaeva. Probleemi põhjus oli väga lihtne, eile õhtul poolunise peaga olin kahe kodara asukohad pöias omavahel ära vahetanud, millest piisas, et hämmingut põhjustada. Ei tulnud selle peale, kuna problemaatilised kodarad olid kohast eemal ja mitte ka kõrvuti. Täna hakkasin kodarate paigutust vaatama ja peale tükki aega uurimist, avastasin apsaka :)

Vasta

Mine “Hooldus”