Rummude laagrite eluea pikendamine

Remont ja hooldus
Vasta
Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas siim_s » 29. 08. 2013. 15:11

Kuidagi maru kiiresti muutuvad rummu sees olevad kinnised laagrid kasutuskõlbmatuks. Osad ei liigu üldse, teised ei liigu sujuvalt. Viimasel ajal on laagrite eluiga kõigest 2.5 - 5 kuud kuigi mudas/märja ilmaga sõitmist on olnud üsna vähe ja põhiosa treeningutest teen üldse maanteerattaga.

Mida ma valesti teen? Survepesuriga ratast ei pese, vesi tuleb lihtsalt korteri veevärgist ja otsas on ka pihusti. Pärast pesemist teen alati ka mõnesajameetrise sõidu - äkki peaks rohkem? Kas pesemise ajaks on mõistlik jooksud alt ära võtta või alla jätta? Või peaks aeg-ajalt ikkagi ka rummu lahti võtma ja laagritele/laagritesse mingit määret panema? Kaua teistel laagrid kestavad ja kuidas neid hooldate? Kas kallimad/keraamilised laagrid kestavad oluliselt kauem?

Olulised parameetrid: Nukeproof 15mm rumm ees (2 laagrit), WTB Laserdisc Superduty koos 12mm/10mm step-down võlliga taga (neli laagrit).

arnea
Rattur
Postitusi: 1225
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas arnea » 29. 08. 2013. 15:30

Mul on probleemne tagumine vasakpoolne laager. See on kõige kaitsetum voolikuga pesemise korral. Seda olen mitu korda vahetama pidanud.

Talvise täishoolduse ajal kisun rummud lahti, vahetan need laagrid, mis sujuvalt ei käi ja panen ohtra määrdega (Motorex Bike Grease 2000) kokku. Laagrist endast sõltub kah kindlasti - et kui efektiivsed need katted on ja kui hoolsalt on laagrisse määret pandud. Mis laagreid sa kasutad?

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas siim_s » 29. 08. 2013. 15:55

arnea kirjutas:Laagrist endast sõltub kah kindlasti - et kui efektiivsed need katted on ja kui hoolsalt on laagrisse määret pandud. Mis laagreid sa kasutad?
Olen kahest kohast ostnud: Enduro Bearings (ABEC 5 variant, LLU tihendid) ja http://www.mountainbikecomponents.co.uk (2RS tihenditega), mis tegelikult vist müüb ka ikkagi Enduro Bearings tooteid. Eestist pole vajalikku mõõtu leidnud (15267 ja 15268).

hsb
Rattur
Postitusi: 87
Liitunud: 02. 04. 2010. 12:26

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas hsb » 29. 08. 2013. 16:17

olen võtnud oma laagrid (nii srami rummule kui ka SLR-ile) põhiliselt FAG tootja valikust. Müüb neid Iuna ja võimalik et keegi veel edasi. Valisin eelkõige tihedama tihendiga mudelite vahel. Mõnda kohta panin c3-e mõnda tavalise laagri. Loksutasin ja keerutasin käsitsi paljude tootjate (odavad hiinakad, SKF, KOYO jm) sama tüübi laagrid läbi, et veenduda mis on parim ja valik läks ikka FAG tootja omadele. Kaks hooaega on SLR-idel olnud vahetatud laagrid, selle aja jooksul on saanud otsest survepesa korduvalt rummude piirkonda ja tavalist käsipesu ning ei ole täheldanud mingit probleemi. Sissuliselt sain hooldevaba rummu hea laagri valikuga. Korraliku normaalse tihendiga laagrist vesi ja muu sodi lihtsalt ei tungi sisse ja jooksu veerevuses praktiliselt midagi erinevat koormuse alla ei ole täheldanud.

Kasutaja avatar
dirigent
Rattur
Postitusi: 229
Liitunud: 22. 10. 2009. 13:40

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas dirigent » 29. 08. 2013. 16:39

Aga poisid, mis määret te kasutate?

andresle
Rattur
Postitusi: 760
Liitunud: 03. 11. 2009. 09:30

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas andresle » 29. 08. 2013. 19:09

Jooksudes on laagritele tihti ka surmavaks eksentriku pidev surve laagritele. Olen paljusid jookse "turgutanud", s.t. laagreid pesadest korra välja löönud ja tagasi pannud (kõige tihemini tahtsid sellist "elustamist" erinevad Zippid.
Eks võib kõigi asjade üle muretseda, aga... Laagrid maksavad 6-15 eurot rattapoodide letis, maaletoojate juures hulka vähem. Ühes rattas on laagreid ca.20. Ei peaks olema mingit vaeva 1 kord aastas kogu sett ringi vahetada ja üldse mitte vaevelda, kelle oma veereb paremini ja kelle oma kannatab survekat paremini.
Samas - siis jääks üks saunas arutamise teema vähemaks ;-)
Kuid täna sain ka oma all kulgeval rattal üht laagrit vahetada. Aga eks selle olid surmanud juba proffide mehannid igapäevase survepesuga.

Kasutaja avatar
siim_s
Rattur
Postitusi: 1116
Liitunud: 03. 04. 2006. 07:58

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas siim_s » 29. 08. 2013. 21:50

Kord aastas vahetada tundub täitsa mõistlik, aga 3 korda aastas mitte nii väga.

hsb, tänud põhjaliku vastuse eest. Pean uurima, kas neid FAG laagreid mulle vajalikes mõõtudes ka olemas on.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Rummude laagrite eluea pikendamine

Postitus Postitas erikr » 29. 08. 2013. 22:02

Trek Superfly 100, kasutusele võetud aprill 2011.
Laagreid jagub nii jooksudesse kui tagavedrustusse.
Pesen eranditult survepesuga.
Kord aastas võtan ratta molekulideks, kõik laagrid välja, kõigil laagritel katted maha ja bensus puhtaks. Seejärel Motorexi rohelist ääreni täis ja katted peale nii, et määret pressib välja.
Siiani stock laagrid.
Jooksudel ei tunneta mingit probleemi ega lõtku.
Raamilaagrid on juba kehvakesed, aga kogulõtk mulle närvidele veel ei käi.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Vasta

Mine “Hooldus”