Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Remont ja hooldus
Vasta
hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas hall kass » 02. 03. 2010. 01:11

Hetkeseisuga on mul kolm jalgratast (Tunturi kokkupandav, Jaguari naistekas ja mingi käikudega meesteka raam), millel vändad istuvad võlli otsas nelikantühendusega. Probleem on selles, et ühelgi neist ei tule vändad võlli küljest lahti. Fikseerimispoldid suutsin kahel vokil lahti keerata (kolmandal tunduvad nad olevat rohkem kinni roostetanud, pean veel nihverdama), aga vänt ei tule ära ka üsna julma haamrilaksu toel. Natuke ma seda proovisin, rohkem ei julge - kardan keskjooksu laagrid ja laagrikausid ära lõhkuda ja kui vändad on võlli küljes otsekui valatud, siis ju laagreid ei saa vahetada (praegu on laagrid korras, vändad ei loksu). WD40 ka ei aita.

Kuidas ja millega saaks kodustes tingimustes veel üritada? Ei välista ka, et pean kasutama välist abi.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas erikr » 02. 03. 2010. 06:09

http://www.hobisport.ee/index.php?page= ... 53&lang=et

http://www.hobisport.ee/index.php?page= ... 53&lang=et

asja nimetus tegelikult vändatõmmits
ilma selleta suht narr üritadagi
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3624
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas Kuldar » 02. 03. 2010. 21:47

lase poldid lõdvaks ja käruta oma sardaga poeni ja tagasi. Jõuliselt. Eurosporti oled vaadanud? vot täpselt samamoodi , ainult soojemalt pane riidesse.
Kui ikka ei tule... siis oli pood liiga lähedal.
Gravity is a Bitch

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas hall kass » 05. 03. 2010. 23:56

Ei aita ka päev otsa ilma poltideta ringiuhamine - proovitud :) Saaks kusagilt vändatõmmitsa alla sota eest... uuena on nad tiba kallivõitu. Ei saa ju garanteerida, et vändatõmmits aitab, kui vändad nii rängalt kinni istuvad. Kaalun mõtet teha paksust terasplaadist ja mõnest kobedast teraslatijupist rakis, millega saaks vändale luua toetuspunkti aluspinnaga, kui ratas küliti maha panna - siis saaks võlli peksta kasvõi kuvaldaga ilma, et seaks ohtu keskjooksu laagrid.

Kasutaja avatar
MK777
Rattur
Postitusi: 2369
Liitunud: 24. 06. 2004. 22:56

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas MK777 » 06. 03. 2010. 00:03

Mine käi mõnest Tartu rattapoest läbi, seal neid piisavalt. Küll nemad saavad selle lahti. Usun et vaeva eest palju ei küsita ka. :)
Varuosad jalgrattale - ost/müük grupp Facebookis.

vaikija
Rattur
Postitusi: 384
Liitunud: 22. 02. 2003. 17:29

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas vaikija » 06. 03. 2010. 01:09

hall kass kirjutas:Ei aita ka päev otsa ilma poltideta ringiuhamine - proovitud :) Saaks kusagilt vändatõmmitsa alla sota eest... uuena on nad tiba kallivõitu. Ei saa ju garanteerida, et vändatõmmits aitab, kui vändad nii rängalt kinni istuvad. Kaalun mõtet teha paksust terasplaadist ja mõnest kobedast teraslatijupist rakis, millega saaks vändale luua toetuspunkti aluspinnaga, kui ratas küliti maha panna - siis saaks võlli peksta kasvõi kuvaldaga ilma, et seaks ohtu keskjooksu laagrid.
Ega ei saa garanteerida jah. Enne kui vändatõmmitsaga proovid,tasuks veel ühte head nippi proovida.
Muretse kusagilt vanad pedaalid.Kruti lahti ja võta võllid välja. Lase kusagil keevitada korralikud vardad sinna otstesse(et tekiks hea jõuõlg).Keera see atribuutika väntade külge.Nüüd läheb vaja veel 3 sõpra.Kaks meest ühe- ja kaks teise pedaali peale ja spurt või mingi pikem sõit. Tasuks kurvides kallutada nii,et vänt koos selle keevitatud süsteemiga läheks vastu maad pauguga(muidugi siis annate kõik neljakesi maoli)aga üldiselt peaks niimoodi lahti tulema. Või kui nii ikka ei tule,siis viimasena tuleb see ikkagi tõmmitsaga lahti teha.
Olen ka teinud nii,et võtnud rattalt jupid küljest ära(jooksud,kompu,sarved-et katki ei läheks)ja siis pannud nööriga auto järele loha.Siis autoga täiega üle tratuaaride. Siis olid vändad läinud. Ilge nuss oli need üles leida,üks jäigi kadunuks aga sain sinna mingist terasplaadist ja raudlatist uue vasaku vända teha.Päris palju keevitamist oli ja rikkusin ühed püksid ja sandaalid(põlesid auklikuks). Mutt kodus ilgelt vingus veel sellepärast.
Nüüd mul palju hullem jama ees. Tagaratta koonused jumala kinni,võtit pole.Pole eriti uurinud ka,et kas saab kuskilt osta või kellegil on laenata. Tegin spetsiaalse rakise valmis ja homme peksan radiaatori vahel lahti raisa. Annan teada,kuidas läks. :shock:

house
Rattur
Postitusi: 6
Liitunud: 16. 08. 2009. 20:46

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas house » 06. 03. 2010. 01:49

vaikija kirjutas:
hall kass kirjutas:Ei aita ka päev otsa ilma poltideta ringiuhamine - proovitud :) Saaks kusagilt vändatõmmitsa alla sota eest... uuena on nad tiba kallivõitu. Ei saa ju garanteerida, et vändatõmmits aitab, kui vändad nii rängalt kinni istuvad. Kaalun mõtet teha paksust terasplaadist ja mõnest kobedast teraslatijupist rakis, millega saaks vändale luua toetuspunkti aluspinnaga, kui ratas küliti maha panna - siis saaks võlli peksta kasvõi kuvaldaga ilma, et seaks ohtu keskjooksu laagrid.
Ega ei saa garanteerida jah. Enne kui vändatõmmitsaga proovid,tasuks veel ühte head nippi proovida.
Muretse kusagilt vanad pedaalid.Kruti lahti ja võta võllid välja. Lase kusagil keevitada korralikud vardad sinna otstesse(et tekiks hea jõuõlg).Keera see atribuutika väntade külge.Nüüd läheb vaja veel 3 sõpra.Kaks meest ühe- ja kaks teise pedaali peale ja spurt või mingi pikem sõit. Tasuks kurvides kallutada nii,et vänt koos selle keevitatud süsteemiga läheks vastu maad pauguga(muidugi siis annate kõik neljakesi maoli)aga üldiselt peaks niimoodi lahti tulema. Või kui nii ikka ei tule,siis viimasena tuleb see ikkagi tõmmitsaga lahti teha.
Olen ka teinud nii,et võtnud rattalt jupid küljest ära(jooksud,kompu,sarved-et katki ei läheks)ja siis pannud nööriga auto järele loha.Siis autoga täiega üle tratuaaride. Siis olid vändad läinud. Ilge nuss oli need üles leida,üks jäigi kadunuks aga sain sinna mingist terasplaadist ja raudlatist uue vasaku vända teha.Päris palju keevitamist oli ja rikkusin ühed püksid ja sandaalid(põlesid auklikuks). Mutt kodus ilgelt vingus veel sellepärast.
Nüüd mul palju hullem jama ees. Tagaratta koonused jumala kinni,võtit pole.Pole eriti uurinud ka,et kas saab kuskilt osta või kellegil on laenata. Tegin spetsiaalse rakise valmis ja homme peksan radiaatori vahel lahti raisa. Annan teada,kuidas läks. :shock:

lagihea :D

maksipoiss
Rattur
Postitusi: 250
Liitunud: 09. 05. 2009. 06:41

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas maksipoiss » 06. 03. 2010. 09:21

Teema algataja võiks jah oma energiat vähe otstarbekamalt rakendada,ehk õnnestub seeläbi oma majanduslikku olukorda paranda ja korralikud riistad muretseda.

Kasutaja avatar
Cly/Suva
Rattur
Postitusi: 326
Liitunud: 20. 07. 2009. 10:11

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas Cly/Suva » 06. 03. 2010. 12:46

Hangi endale mingi rattatööriistade komplekt. Koguaeg sa lõhud midagi mingi ulmetehnikaga. Näiteks see: http://hobisport.ee/index.php?page=shop ... 53&lang=en

Kui endal raha pole, siis lase sõpradel endale sünnipäevaks kinkida. Niipalju sõpru ikka on, et 600 krooni kamba peale kokku saavad?

Mis vändatõmmitsasse puutub, siis minumeelest on seda päris raske leida kallimalt kui 100 krooni, aga lahti saab sellega pea kõik vändad, jõud mida ta rakendab täpselt õiges suunas (erinevalt sinu kuvaldast) on päris tugev.
Twitter | Remixta | Blog
"Soovitaks kasutada 0,5 l spordijooki, mannerguga piima kaasa tassimine kipub nats tülikas olema jah"

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas hall kass » 20. 03. 2010. 17:41

Eks tööriistad tuleb ükskord hankida küll, kui end rahaliselt veidi vabamalt tunnen - praegu läheb kogu ressurss muude asjade peale ning seetõttu ei leia ma hetkel isegi seda "sitast kuutsadat eeku".

Ühe juba mõnda aega mu kuuris vedelenud meesteka raami kallal (raamil asuvate käigukangidega, keskjooksul 2 hammakat, raamil on kiri "tourist", nelikantväntadega) proovisin seda asja, et panin raami külili ja vändavõlli alla seadsin korraliku metallvarda, nii et raam toetus vändavõlliotsaga vardale. Teise varda panin vastu vänta ja andsin vardale haamrit - paraku tulemusteta. Vänt ei liikunud millimeetritki.

Vändatõmmitsat võib keegi Tartus mulle laenata või ise mulle sellega appi tulla, eks hiljem püüan ka endale selle hankida.

Kasutaja avatar
MK777
Rattur
Postitusi: 2369
Liitunud: 24. 06. 2004. 22:56

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas MK777 » 20. 03. 2010. 21:16

hall kass kirjutas:Vändatõmmitsat võib keegi Tartus mulle laenata või ise mulle sellega appi tulla, eks hiljem püüan ka endale selle hankida.
Kas Tartu rattapoodide teenuseid kasutada ei julgegi? Ei usu et väntade demonteerimise eest kosmilist summat küsitakse :)
Varuosad jalgrattale - ost/müük grupp Facebookis.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2473
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas AndreK » 20. 03. 2010. 22:56

hall kass kirjutas: seetõttu ei leia ma hetkel isegi seda "sitast kuutsadat eeku"
Ma ei tea... minu teada maksab see tööriist alla saja krooni...

lepsik
Rattur
Postitusi: 60
Liitunud: 16. 04. 2004. 12:42

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas lepsik » 20. 03. 2010. 23:03

No ma keeran sul need vändad maha, kunagi said mu numbri.

talukas
Rattur
Postitusi: 152
Liitunud: 12. 01. 2004. 16:59

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas talukas » 21. 03. 2010. 06:46

hall kass kirjutas:Eks tööriistad tuleb ükskord hankida küll, kui end rahaliselt veidi vabamalt tunnen - praegu läheb kogu ressurss muude asjade peale ning seetõttu ei leia ma hetkel isegi seda "sitast kuutsadat eeku".

Ühe juba mõnda aega mu kuuris vedelenud meesteka raami kallal (raamil asuvate käigukangidega, keskjooksul 2 hammakat, raamil on kiri "tourist", nelikantväntadega) proovisin seda asja, et panin raami külili ja vändavõlli alla seadsin korraliku metallvarda, nii et raam toetus vändavõlliotsaga vardale. Teise varda panin vastu vänta ja andsin vardale haamrit - paraku tulemusteta. Vänt ei liikunud millimeetritki.

Vändatõmmitsat võib keegi Tartus mulle laenata või ise mulle sellega appi tulla, eks hiljem püüan ka endale selle hankida.
Ma annan sulle 100 krooni, kui sa vaatad väga rahulikult ja konspekteerid samal ajal, kui ma vändatõmmitsaga sebin. Tallinnasse bussipiletile pead siiski veel ühe sponsori leidma.
Viimati muutis talukas, 21. 03. 2010. 13:47, muudetud 1 kord.

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas KristjanS » 21. 03. 2010. 09:30

Njaa. Minul on tunne, et need vändad teevad keskjooksunelikantvõlliga mahviat, ja sinu kiuste ei tule lahti. Kuna aga siin teemas on juba kvaliteetset huumorit juba päris palju aretatud siis...Poovi sellist asja: Too oma jalgratas, millel on peal kiri Turist või sossee või mis iganes nõukaaegne peletis (Sobib ka eelajalooline isend, millele dinosaurused väntasid külge aretasid), arvuti ekraani ette, selle sama teema taha, päris algusesse. Hakka siis hiirega vaikselt lehekülje allapoole kerima, tehes seejuures iga postituse juures pisike peatus. Peatuse pikkuse võiksid määrata enda lugemiskiiruse järgi ning liida sinna veel 10-15sekundit juurde, ei pruugi ju vänt ja võll nii kiirelt lugeda. Loogiline on, et vänt ja võll hakkavad suht varakult kõveras naerma ja seetõttu üksteisest lahti tulevad. Võid ka kaasa aidata ja lugeda neile ka vaikija nõuannet....mida rohkem huumorit seda kindlamalt nad lahti tulevad. Aga ära üle pinguta, nad võivad end nii kõveraks naerda, et ei pruugi hiljem sirgeks minna! Proovitud ja garanteeritud tulemus!

PS! Vändatõmmitsaga ära neile sel hetkel lähene! See võib neid ehmataja ja nad võivad teineteise kaitsmiseks veel lähedasemaks muutuda ja lõpuks ei pruugi sa enam aru saada kust lõpeb vänt ja kust algab võll. Vändatõmmitsaga pead sa ettevaatlikult ja salaja lähenema. Näiteks öösel, kui kõik magavad, päeval pead muidugi kõik keermed ja asjad ära puhastama ja õlitama, et siis öösel oleks hea kiire tegutseda. Hiilid siis vaikselt nende juurde, keerad vändatõmmitsa vända külge, hästi ettevaatlikult, nii, et vänt ei tunne ja....kui oled tõmmitsa lõpuni keeranud siis...raks-raks-raks hakkad häästi kiirelt vänta küljest ära kruttima. Seda peab tegema Usain Bolti kiirusel, et vänt une pealt väga aru ei saaks, mis toimub. Ta on veel unesegane ja võib olla võlli ümber lõdvalt. Pärast pead muidugi vända võllist eemale viima ja kohe päris kaugele. Tuleb umbes samamoodi käituda, kui näiteks kutsikad viiakse ema juurest ära. Mõlemad algul küll nutavad, aga lõpptulemusena on kõigil nii parem!
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

maksipoiss
Rattur
Postitusi: 250
Liitunud: 09. 05. 2009. 06:41

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas maksipoiss » 21. 03. 2010. 10:40

veloman32 kirjutas:Njaa. Minul on tunne, et need vändad teevad keskjooksunelikantvõlliga mahviat, ja sinu kiuste ei tule lahti. Kuna aga siin teemas on juba kvaliteetset huumorit juba päris palju aretatud siis...Poovi sellist asja: Too oma jalgratas, millel on peal kiri Turist või sossee või mis iganes nõukaaegne peletis (Sobib ka eelajalooline isend, millele dinosaurused väntasid külge aretasid), arvuti ekraani ette, selle sama teema taha, päris algusesse. Hakka siis hiirega vaikselt lehekülje allapoole kerima, tehes seejuures iga postituse juures pisike peatus. Peatuse pikkuse võiksid määrata enda lugemiskiiruse järgi ning liida sinna veel 10-15sekundit juurde, ei pruugi ju vänt ja võll nii kiirelt lugeda. Loogiline on, et vänt ja võll hakkavad suht varakult kõveras naerma ja seetõttu üksteisest lahti tulevad. Võid ka kaasa aidata ja lugeda neile ka vaikija nõuannet....mida rohkem huumorit seda kindlamalt nad lahti tulevad. Aga ära üle pinguta, nad võivad end nii kõveraks naerda, et ei pruugi hiljem sirgeks minna! Proovitud ja garanteeritud tulemus!

PS! Vändatõmmitsaga ära neile sel hetkel lähene! See võib neid ehmataja ja nad võivad teineteise kaitsmiseks veel lähedasemaks muutuda ja lõpuks ei pruugi sa enam aru saada kust lõpeb vänt ja kust algab võll. Vändatõmmitsaga pead sa ettevaatlikult ja salaja lähenema. Näiteks öösel, kui kõik magavad, päeval pead muidugi kõik keermed ja asjad ära puhastama ja õlitama, et siis öösel oleks hea kiire tegutseda. Hiilid siis vaikselt nende juurde, keerad vändatõmmitsa vända külge, hästi ettevaatlikult, nii, et vänt ei tunne ja....kui oled tõmmitsa lõpuni keeranud siis...raks-raks-raks hakkad häästi kiirelt vänta küljest ära kruttima. Seda peab tegema Usain Bolti kiirusel, et vänt une pealt väga aru ei saaks, mis toimub. Ta on veel unesegane ja võib olla võlli ümber lõdvalt. Pärast pead muidugi vända võllist eemale viima ja kohe päris kaugele. Tuleb umbes samamoodi käituda, kui näiteks kutsikad viiakse ema juurest ära. Mõlemad algul küll nutavad, aga lõpptulemusena on kõigil nii parem!
:lol: (y)

oldmoped
Rattur
Postitusi: 217
Liitunud: 01. 01. 2010. 01:25

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas oldmoped » 21. 03. 2010. 13:39

veloman32 kirjutas:Poovi sellist asja: ...
Kontrollitud - töötab!
Pilt
vanarauahuvilised: forum.moped.ee • forum.jalgratas.ee

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas hall kass » 22. 03. 2010. 15:47

Teeks veel teile kino, aga ei viitsinud rohkem - ostsin hoopis mingi 95.kroonise vändatõmmitsa (imesid juhtub, raha tekib vahel ka ootamatult).

Turisti raamil sain parempoolse vända maha, kuid vasakpoolse vända keere ei lasknud tõmmitsat enda külge. Samuti ei hakka tõmmits mu praeguse põhiratta väntadele (peab vist keermed luubiga üle vaatama? Palja silma ja kaltsuga uurides tunduvad puhtad olevat).

hall kass
Rattur
Postitusi: 316
Liitunud: 28. 12. 2007. 13:34

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas hall kass » 25. 03. 2010. 16:09

Nii - kuidas võiks toimida, kui vända sisekeere on nii tuksis, et tõmmits isegi ei hakka külge? Haamriga tõmmitsat sinna külge peksma ma ei hakka - kardan tõmmitsa keerme ära tappa. Peene viiliga vända keerme ääre ülekäimine ei aita. Tegu ühe hiljuti saadud MTB raami küljes oleva vändaga.

Äkki on keerme mingi mõõt teine, kuigi silmaga mingit erinevust ei märka?

eerik.mikroob
Rattur
Postitusi: 157
Liitunud: 18. 03. 2008. 10:07

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas eerik.mikroob » 25. 03. 2010. 16:21

hall kass kirjutas:Nii - kuidas võiks toimida, kui vända sisekeere on nii tuksis, et tõmmits isegi ei hakka külge? Haamriga tõmmitsat sinna külge peksma ma ei hakka - kardan tõmmitsa keerme ära tappa. Peene viiliga vända keerme ääre ülekäimine ei aita. Tegu ühe hiljuti saadud MTB raami küljes oleva vändaga.

Äkki on keerme mingi mõõt teine, kuigi silmaga mingit erinevust ei märka?
Ei usu hästi. Vanadel prantsuse väntadel vist oli vaja mingi teise keermega tõmmitsat, aga vaevalt selline mingi MTB küljes on.
Keere tuksis, otsid-laenad kuskilt tavalise 2/3 haaraga tõmmitsa ja kangutad küljest ära. Vändad ilmselt siis ka tuksis, aga ega nendega ikka enam midagi teha pole.

Tõmmits: http://avsk.ee/tdetail.php?cat=2237&de=33066

Kasutaja avatar
Soobel
Rattur
Postitusi: 812
Liitunud: 21. 06. 2004. 19:17

Re: Keskjooksu nelikant-istud ei tule lahti

Postitus Postitas Soobel » 29. 03. 2010. 21:08

Ma olen selliseid väntasid, millest kahju ei ole, haamriga alasil lahti saanud. Sätid raami nii, et vänt külili alasi peal oleks ja tambid KÜLJE PEALT. See ehmatab ka neid lahti. Robustne meetod see küll on (nagu kiviaja meditsiinis tuntud nui-tuimestus - üledoos on kerge tulema :D ) aga nii on ka neid väntasid lahti saadud.

Lüüa tuli vist pehmete aga jõuliste löökidega ehk siis suure haamriga ja aeglaselt. Duralumiinium ei deformeeru eriti, küll aga vetrub... ja võib mõrasid sisse võtta. Põhimõtteliselt siis lööd vända mõlema külje poolt paar korda ja siis kas lähed teed maja ees rattaga paar kirendust kuni vänt loksuma hakkab ja ära tuleb või siis kui on nisama raam, vänt küljes, panna vända otsa jäme toru ja sellega väänata.

Külgmist peksmist soovitasid mulle omal ajal pätsuaegsed remondilukksepad, kui olin hädas oma MZMA424 roolivarraste koonusliidete lahtisaamisega. Tulid küll. Ja pärast tulid ka sellised koonilised nelikantvändad lahti.

Eks seegi ole üks ürginimlik nipp, mida uute ilusate väntade kallal oleks barbarlik sooritada.
Ja veel üks asi: osta omale miskit roostes poltide eraldusõli (MoS2), lase sellega üle ja lase mõned päevad laagerdada. Mine siis kallale - vändatõmmitsa ja väntade vintide rikkumise tõenäosus väheneb mitu korda, samuti suureneb vända kättesaamise tõenäosus.
mustal taustal helendab must vari

Vasta

Mine “Hooldus”