rummude määrmine

Remont ja hooldus
Vasta
Kasutaja avatar
andrust
Rattur
Postitusi: 128
Liitunud: 23. 03. 2003. 11:04

rummude määrmine

Postitus Postitas andrust » 15. 04. 2004. 11:19

Koonuslaagritel rummud määritakse tavaliselt litooli-laadsete laagrimääretega. Kas keegi on kasutanud ka mõnda vedelamat määrimisvahendit - õli? Kui on, siis millised on tulemused?

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: rummude määrmine

Postitus Postitas erikr » 15. 04. 2004. 11:28

andrust kirjutas:Koonuslaagritel rummud määritakse tavaliselt litooli-laadsete laagrimääretega. Kas keegi on kasutanud ka mõnda vedelamat määrimisvahendit - õli? Kui on, siis millised on tulemused?
tulemus on selline, et õli voolab tasapisi välja ja siis on tihendite vahe püsivalt sitane. korraliku laagrimäärde ülesanne lisaks määrimisele on hoida metallist kümne küünega kinni ja mitte niiskust ega vett ligi lasta. litool iseenesest kipub niisketes oludes klimpi minema ja halvimal juhul jäävad mõned pinnad täiesti kuivaks. ka on litool liiga tundlik külma ilma suhtes, läheb samuti tükki. sobib liitiummääre, molübdeenmääre (määrib käsi ka hästi), muud spetslaagrimäärded aastaringseks kasutamiseks.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

karl/tony
Rattur
Postitusi: 5
Liitunud: 06. 11. 2003. 20:16

Postitus Postitas karl/tony » 19. 04. 2004. 18:03

Minul on RB Tractor tagarumm, sinna ma panen/pean panema võimalikult vedelat õli. Kuid ma just ei tea kus ma Eestist saan kõige vedelama õli?

Kasutaja avatar
Lauri
Rattur
Postitusi: 611
Liitunud: 31. 03. 2003. 16:36

Postitus Postitas Lauri » 19. 04. 2004. 20:10

Minu ratta rummud (mingid Quando juustud on) ei taha ühtegi määret vastu võtta. Määri neid ükskõik millega, peale 2-3-e sõitu on laagrid kuival ja koonused lahti. Varsti loodan saada endale uued jooksud, kuna vanade määrimisest kopp nii ees : :?
velo.clubbers.ee

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Postitus Postitas KristjanS » 20. 04. 2004. 17:31

hmm.huvitav lugeda et rahvas ka rumme määrib.Mina aga ple oma mnt rattal pidanud veel kordagi rummu määrima ja vaevalt see üldse võimalik on-kinnised laagrid selle põhjuseks.Palju töökindlam asi ja võib kindel olla et see ei lähe katki ja kestab aastaid.MTB'l aga ple veel vajadust olnud.seal siis tavaline lahtiste laagritega LX rumm.Suht uued ka nii et ple veel tarvis surkima minna :wink:
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

Kasutaja avatar
margo
Rattur
Postitusi: 288
Liitunud: 09. 04. 2003. 12:26

Postitus Postitas margo » 20. 04. 2004. 17:37

veloman32 kirjutas:...MTB'l aga ple veel vajadust olnud.seal siis tavaline lahtiste laagritega LX rumm.Suht uued ka nii et ple veel tarvis surkima minna :wink:
Ma avasin oma LX rummu peale ca 300...400 km ja oli päris kole vaatepilt. Seda on siingi korduvalt mainitud, et LX kardab vett. Tundub, et tõsi. Rummu määrin WELDTITE Lithium määrdega Veloplussist.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 20. 04. 2004. 18:21

veloman32 kirjutas:hmm.huvitav lugeda et rahvas ka rumme määrib.Mina aga ple oma mnt rattal pidanud veel kordagi rummu määrima ja vaevalt see üldse võimalik on-kinnised laagrid selle põhjuseks.Palju töökindlam asi ja võib kindel olla et see ei lähe katki ja kestab aastaid.MTB'l aga ple veel vajadust olnud.seal siis tavaline lahtiste laagritega LX rumm.Suht uued ka nii et ple veel tarvis surkima minna :wink:
kui oleksid tähelepanelikumalt lugenud esimest postitust siis oleksid vbolla pööranud tähelepanu sõnale koonus. kui neid õigesti ei hoolda siis jama majas. eks ise oma LX peal proovid ära. millegipärast arvan, et isegi siinse rahva hulgas on suhe täislaagrite ja koonuste vahel 80/20 koonuste kasuks.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Postitus Postitas KristjanS » 20. 04. 2004. 18:24

erikr kirjutas:kui oleksid tähelepanelikumalt lugenud esimest postitust siis oleksid vbolla pööranud tähelepanu sõnale koonus. kui neid õigesti ei hoolda siis jama majas. eks ise oma LX peal proovid ära. millegipärast arvan, et isegi siinse rahva hulgas on suhe täislaagrite ja koonuste vahel 80/20 koonuste kasuks.
mnjaa.sul on õigus.vbla hakkan isegi see aasta juba oma LX'idega vett ja vilet nägema. Eelmised juustud rummud mis mul olid ei pidanud ike kohe mingisugust soppa ja vett.UUed nüüd vähe vastupidavamad. Hetkel olen ise rahul :roll:
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

ares
Rattur
Postitusi: 47
Liitunud: 16. 05. 2003. 17:46

Postitus Postitas ares » 20. 04. 2004. 18:44

Kasutan kah WELDTITE Lithium määret igasuguste laagrite jaoks ja pole veel siiamaani pettuma pidanud. Talvel sai mingi 2500 km iga ilmaga sõidetud ja väga ilusti pidas vastu ilma igasuguse lisa määrimiseta ... LX parallax rummud muidu. Mingi -15 on sellele määrdele siiski piir, tõmbab täiesti tahkeks lihtsalt :P -10 aga andis veel sõita ilusti kui kauaks seisma ei jäänud.

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 20. 04. 2004. 20:07

Oma suureks imestuseks lugesin kunagi, et kinnistel laagritel on hoopis suurem veeretakistus kui koonuslaagritel. Koonuslaagreid saab ka 'peale keerata' kui nad vähe kuluvad. Aga see selleks.

Kasutan SKF-i mingit liitiummääret, töötemp -30 ... +120 C. Alati määrin kõiki rumme ise. LX tahab 2-3x aastas kindlasti määrimist ja ka siis on seest kergelt liivane/tolmune (määre on must). Võtsin ka nädal tagasi Chorus rummud lahti mis olid 10k jutti sõitnud, ka vihmas. Need on nii hästi tihendatud, et Campa valge originaalmääre oli endiselt valge. Ainult tirri sees olnud määre oli must. Arvan, et neid ka edaspidi 1x aastas määrida on OK.

Kasutaja avatar
erko
Rattur
Postitusi: 357
Liitunud: 10. 09. 2003. 11:38

Postitus Postitas erko » 20. 04. 2004. 21:16

oot, räägite siin LX rummudest, et vajavad tihedamat kontrollimist ja puhastamist/määrimist. Mul on Deore rummud, kuidas nendega lugu on, kas veel hullem?
Mõistlik oleks vist lahti võtta ja kontrollida :? Loodan, et sellega saan hakkama :P

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Postitus Postitas Oliver » 25. 04. 2004. 19:04

Mis suuruses võtmeid on vaja shimano ja ritchey rummude lahtivõtmisel? Ritchey esirummul on välimine vist 16 ja sisemine 14 (teises asendis vist 15 ka). Tagumisest ei saanud kiirvaatlusel üldse aru, kas tirri peab ennem rummu lahtivõtmist ka maha võtma? :?

Ehk teiste sõnadega, mis suurustes õhukesi lehtvõtmeid peaks muretsema, et edaspidi ise rumme puhastada/määrida?

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 25. 04. 2004. 19:14

kaks õhukest nr.15 ja üks nr.17
tirri lahtivõtmiseks shimanol nr.12 kuuskant aga richeyl on väiksem, peast ei mäleta.

Ull Miis
Rattur
Postitusi: 26
Liitunud: 22. 04. 2004. 19:41

Postitus Postitas Ull Miis » 25. 04. 2004. 20:14

http://www.xado.ee/product/Smazka.htm
http://www.xado.ee/product/Supersmazka.htm

ise soovitan soojalt selle firma tooteid, kes raatsib osta see ostku:). Asi katsetatud ja järele proovitud ning täiesti toimiv.

Teiseks soovitan veel sellist asja nagu X1R, eriti tõhus see muidugi autode puhul aga võib ka ratta juures kasutada
http://www.autokaubad.ee/index.php?id=57

pagan
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 26. 04. 2004. 23:35

Postitus Postitas pagan » 04. 05. 2004. 19:06

Rom kirjutas: tirri lahtivõtmiseks shimanol nr.12 kuuskant
see nüüd küll pigem tirri südamiku maha keeramiseks. tirri südamikku aga pole tarvis rummu määrimiseks maha keerata, piisab, kui eemaldada südamiku sees kuulide peal asetsev porikaitse. ennem muidugi tuleb maha võtta kassett :shock:

teine asi juhul, kui tõesti on tegu tirri mitte kassetika...tirr tuleks küll enne rummu puhastamist ja määrimist maha keerata-selleks on spets tool muidugi jälle :wink: http://www.parktool.com/tools/FR_1.shtml

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 04. 05. 2004. 20:01

pagan kirjutas:
Rom kirjutas: tirri lahtivõtmiseks shimanol nr.12 kuuskant
see nüüd küll pigem tirri südamiku maha keeramiseks. tirri südamikku aga pole tarvis rummu määrimiseks maha keerata, piisab, kui eemaldada südamiku sees kuulide peal asetsev porikaitse. ennem muidugi tuleb maha võtta kassett :shock:

teine asi juhul, kui tõesti on tegu tirri mitte kassetika...tirr tuleks küll enne rummu puhastamist ja määrimist maha keerata-selleks on spets tool muidugi jälle :wink: http://www.parktool.com/tools/FR_1.shtml
see viimane on ikka kasseti võti mis Sul näidatud
8)

pagan
Rattur
Postitusi: 15
Liitunud: 26. 04. 2004. 23:35

Postitus Postitas pagan » 05. 05. 2004. 23:46

Rom kirjutas:
pagan kirjutas:
Rom kirjutas: tirri lahtivõtmiseks shimanol nr.12 kuuskant
see nüüd küll pigem tirri südamiku maha keeramiseks. tirri südamikku aga pole tarvis rummu määrimiseks maha keerata, piisab, kui eemaldada südamiku sees kuulide peal asetsev porikaitse. ennem muidugi tuleb maha võtta kassett :shock:

teine asi juhul, kui tõesti on tegu tirri mitte kassetika...tirr tuleks küll enne rummu puhastamist ja määrimist maha keerata-selleks on spets tool muidugi jälle :wink: http://www.parktool.com/tools/FR_1.shtml
see viimane on ikka kasseti võti mis Sul näidatud
8)


ei ole ikka küll....kasseti võti on see http://www.parktool.com/tools/FR_5G.shtml

ilmselt räägid sina tirrist kui tirri südamikust, millel pole tirriga aga midagi pistmist, pigem on ta kasseti südamik :) mina aga nimetan tirriks hammasratta plokki mis keeratakse otse keermestatud rummule ja millega sinul, kui kallima klassi ratta omanikul pole olnud ilmselt au kokku puutuda....viiene tirr :wink:

et siis 8) for sure

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 06. 05. 2004. 07:42

pagan kirjutas: ilmselt räägid sina tirrist kui tirri südamikust, millel pole tirriga aga midagi pistmist, pigem on ta kasseti südamik :) mina aga nimetan tirriks hammasratta plokki mis keeratakse otse keermestatud rummule ja millega sinul, kui kallima klassi ratta omanikul pole olnud ilmselt au kokku puutuda....viiene tirr :wink:

et siis 8) for sure
võibolla tõesti sest neid varjante on ju igasuguseid,
aga minul on selline kasseti lahti keeramiseks ja ajab asja ära, kui ei olegi ta selleks mõeldud.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 06. 05. 2004. 07:49

ja paljud nimetavad tirriks tagarummu külge keeratavat mehhanismi mis paikneb nuutidega korpuses mille peale läheb kassett. inglise keeles tehakse vahet, kas freewheel või freehub. reeglina eraldub tirr rummu küljest 12 mm kuuskandiga kuid on ka muid lahendusi. sellest eemaldamisest pole aga suurt kasu kuna tirri sisse ikka ei pääse. selleks tuleb eemaldada hoopiski kassetipoolsest otsast tolmukate ja siis spetsvõtmega keerata lahti tirri mehhanismi sisemine silinder. ka neid võtmeid on vastavalt tirridele erinevaid. mõned käivad ka kuuskandiga.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Karikas
Rattur
Postitusi: 86
Liitunud: 02. 04. 2004. 15:37

Postitus Postitas Karikas » 07. 05. 2004. 14:23

Teemaga haakuv probleem. Sai ratast pestud ja peale seda hakkasid laagreid katvad kummitihedid nakkuma. Kas neid peaks kah määrima või tuleb oodata, kui määre laagri vahelt tagasi tuleb?

Henry

Kasutaja avatar
margo
Rattur
Postitusi: 288
Liitunud: 09. 04. 2003. 12:26

Postitus Postitas margo » 07. 05. 2004. 14:29

Karikas kirjutas:Teemaga haakuv probleem. Sai ratast pestud ja peale seda hakkasid laagreid katvad kummitihedid nakkuma. Kas neid peaks kah määrima või tuleb oodata, kui määre laagri vahelt tagasi tuleb?

Henry
Ei oska öelda, kas PEAB määrima või mitte, aga mina panen küll sinna ka kerge kihi vahele. Käega katsudes on veerevusel igatahes suur vahe.

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Postitus Postitas UrmasL » 07. 05. 2004. 14:33

Karikas kirjutas:Teemaga haakuv probleem. Sai ratast pestud ja peale seda hakkasid laagreid katvad kummitihedid nakkuma. Kas neid peaks kah määrima või tuleb oodata, kui määre laagri vahelt tagasi tuleb?
Pestes väldi voolikust tuleva joa sattumist otse rummudele ja keskjooksule. Kaelalaagreid ei maksa ka täis pritsida. Koonuste kummikatetele lase silikonsprayd peale ja siis kuivata korralikult.

mrtn
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 30. 03. 2003. 23:41

Postitus Postitas mrtn » 08. 05. 2004. 09:03

mu rattal (Shimano jooksud) oli uuena täpselt tavotitaoline määre sees, ma pole rohkem pead ka vaevanud vaid sellisega neid määrinud, seisab sees küll.

tagumine jooks igatahes koormuse all ragiseb praeguseks, peaks täna lahti võtma ja vaadata, mis päästa annab (kui annab).

EDIT: rattapoolne laagripind on ilus, koonused pragulised, lihvimine ei aidanud, ilmselt kuulid ka lopergused. kisub kaasa ja raksub. pole muud kui koonused ja kuulid välja vahetada?

P
Rattur
Postitusi: 203
Liitunud: 24. 04. 2004. 13:55

Postitus Postitas P » 10. 09. 2004. 18:09

Ässitan nüüd vana teema üles, aga polnud uut kah mõtet teha.
Ma võtsin siin 2 nädalat tagasi kah oma esirummu (Deore, sõitnud 300 km) lahti ja kuulid olid kõik ilusasti määritud. Polnud mustust kah üldse sees, kuigi vihmaga pressitud küll. Aga ega ma rummu määrimise pärast lahti võtnud, lihtsalt mehann oli rattal rummu halvasti kokku pannud. :lol:

Aga asi siis selles, et ma olen kuulnud, et keegi rääkis, et rummu määrida silikoonõliga :shock: (seda kasutatakse talvel auto tihendite ja muu soga peal, et ei jäätuks ega kleepuks). On see mingi jama? Kui järgmine kord lahti kisun, kas tasub proovida? Endale tundub küll suht imelik, kodus üks purk seisab silikoonõli muidu.
Viimati muutis P, 10. 09. 2004. 19:43, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Postitus Postitas Gunnar » 10. 09. 2004. 18:46

proovi ja räägi siis pärast meile ka, mina isiklikult silikonspraiga kummitihendist palju kaugemale ei roniks.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11878
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 10. 09. 2004. 19:46

P kirjutas: Aga asi siis selles, et ma olen kuulnud, et keegi rääkis, et rummu määrida silikoonõliga :shock: (seda kasutatakse talvel auto tihendite ja muu soga peal, et ei jäätuks ega kleepuks). On see mingi jama? Kui järgmine kord lahti kisun, kas tasub proovida? Endale tundub küll suht imelik, kodus üks purk seisab silikoonõli muidu.
väljastpoolt v~id silikoonõliga määrida. kuulidele ikka laagrimäärde moodi asja, paksu, kleepuvat ja vetttõrjuvat. ntx liitiummääret.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Vasta

Mine “Hooldus”