Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
Kasutaja avatar
Maxim
Rattur
Postitusi: 48
Liitunud: 08. 09. 2009. 11:09

Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas Maxim » 05. 12. 2014. 09:07

Tere,

Mul on probleem! Selle aasta alguses enne rattahooaega ostsin endale ISM Adamo Racing sadula, et saada "väiksemehe" probleemiat lahti pikkadel rattasõitudel. Aitas väga hästi selle vastu! Kui sadula sain siis panin rattale ise peale, mõõtsime kuskil normi kõrguse ja hakkasin kasutama. Juba esimestes trennides tundsin ebamugavust. Vahest sättisin asendid paremaks aga ei midagi. Kuna sõber oli sellega juba pikalt sõitnud siis ta soovitas mul ära kannatada, et küll see mugavus tuleb. Paar nädalat sõitsin ja siis tuli esimene võistlus. Valga poolpikk triatlon kus siis oli vaja 90km eraldistarti panna. Tulemus oli enamvähem kui sellest saadud vigastus hoiab mind siiani jooksurajalt kõrval. Päevad peale võistlust tundsin tagareies valu ja ka reie lihase ja puusa kinnistuskohas(hargivahel kuhu sadul toetus)oli valu. Terve suve olen olnud sellega võistlustelt kõrval. Ära ei parane krt. Olen söönud igast tablette mida arstid kirjutanud. Algul arvati, et tuharanärvi põletik, sõina tablette ja läks paremaks. Siis mõnikuu edasi ja jooksmisel hakkas puusakondi juurest valutama, ei lasknud edasi joosta. Tehtu puusast pilt kuid puus on korras! Nüüd tunnen jälle tuharas vahetevahel valuvõnkeid ja jooksmisel tuleb hargivahele(kuhu sadul toetus)valu sisse ja segab jooksmist.

Kas kellegil on olnud säärast probleemi nagu ma üritasin kirjeldada? Kõik vastused on teretulnud, tahaks juba terveks saada .)
Tervitades,
56 27 28 52

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 1126
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas Prommar » 05. 12. 2014. 11:48

Nendest aukude ja piludega sadulatest pole eriti kasu, kui ikkagi istuda sadula esiosa peal, mitte istmikuluudega sadula laiema osa peal. Ma ei ole muidugi mingi ekspert, aga oma kogemusest on selline mulje jäänud. See jube lai sadula nina tundub kahtlane, kas see jalgu liiga laiali ei suru?
Minu jaoks oli tõeline revolutsioon üleminek Sqlab-i sadulale, millel on istumisosa sadula ninast veidi kõrgemal. Enne oli mul Selle Italia Prolink, millel on ka pilu keskel, aga hargivahe oli ikka pärast sõitu tuim.

Kasutaja avatar
Maxim
Rattur
Postitusi: 48
Liitunud: 08. 09. 2009. 11:09

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas Maxim » 05. 12. 2014. 13:41

No jah, esimesed trennid olid täitsa enamvähem. Väikemees sai korralikult verd peale ja kõik oli vinks-vonk. Aga mida aeg edasi seda rohkem hakkasid need kohad valutama kuhu sadula nina toetus. Selle sadula esiosa on tõesti lai ja durub ehk ka jalgu lahku, vb sealt ka minu probleem vms. Aga ise tunnen, et koht jalgevahel millega sadula esiosale toetusin on valus. Just jooksusammu tehes lööb valu sisse. Algul vaikselt aga siis kui maha jahtunud siis rohkem valulik. Ette kummardades ja natukene põlvi kõverasse ajades on ka toda valus seal tunda.
Tervitades,
56 27 28 52

väntur
Rattur
Postitusi: 25
Liitunud: 11. 07. 2011. 11:13

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas väntur » 08. 12. 2014. 12:00

Prommar kirjutas:Nendest aukude ja piludega sadulatest pole eriti kasu, kui ikkagi istuda sadula esiosa peal, mitte istmikuluudega sadula laiema osa peal. Ma ei ole muidugi mingi ekspert, aga oma kogemusest on selline mulje jäänud. See jube lai sadula nina tundub kahtlane, kas see jalgu liiga laiali ei suru?
Minu jaoks oli tõeline revolutsioon üleminek Sqlab-i sadulale, millel on istumisosa sadula ninast veidi kõrgemal. Enne oli mul Selle Italia Prolink, millel on ka pilu keskel, aga hargivahe oli ikka pärast sõitu tuim.
Ma ei ole võistleja, seega ainus mis mind antud teemaga ühendab, on kah ISM auguga ja ninata sadula kasutamine juba kolmandat hooaega järjest. Jagan siis oma kogemusi. Kuivõrd kasutan ratast matka- ja tarbeeesmärkidel ca 4000km hooaja jooksul ning ka kaalu on üle 100kg, siis tervisliku sadula otsingutel isegi mingeid poolsportvariante enda enesetunde (edevus?) tõstmiseks kaaluma üldse ei hakanud. Kasutan kõige laiemat ISM Touring sadulat. Ja asjanduste enesetunnne on ikka väga hea, tõeline vabadus! Mis nüüd puudutab pikemast istumisest tingitud vaevusi, siis pikimatel päevateedel, mis on olnud 270km, on kanni ja sadula puutekohas vaid väike ärritus tekkinud. Lühemad, 100km-sed otsad mingeid märgatavaid vaevusi ei tekita. Üksjagu aega võttis sadulale õige asendi, sh. kaldenurga paikasaamine. Sadul on nüüd ettepoole kaldega. Kuniks ei olnud (ca kuu aja jooksul peale ostu) endale optimaalset seadeasendit leidnud, arvasin kah valeostu olevat teinud.

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 1126
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas Prommar » 08. 12. 2014. 15:10

Käed ja õlad pole pärst pikki otsi valusad? Ettepoole kaldus ja ilma ninata sadulga peab ju ennast käte ja jalgadega sadulas hoidma.
Eks ta veits aiast ja aiaaugust rääkimiseks kisub, aga sadula nina on siiski ratta valitsemiseks ja sadulas püsimiseks vajalik, isegi kui selle peal ei istu.
See on suht levinud väärarvamus, et laiem ja pehmem sadul on tervislikum. See arvamuse tekitab treenimata tagumik ja/või vale asend. Lisaks istumisele peab ju ka jalgu liigutama pedaalimiseks. Kui ei istuta istmikuluude vaid tagumiku pehme osa peal, tekibki reie ja tuhara liitekohas surve närvidele ja vajadus sadulat ettepoole kallutada.

BHratas
Rattur
Postitusi: 69
Liitunud: 14. 06. 2014. 22:14

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas BHratas » 08. 12. 2014. 15:36

Ega see ettepoole kaldu hea asi ei ole küll. Mina olen oma katsetamistest aru saanud, et on sadula juures on tähtis tema laius, see oleneb vaagnaluu laiusest ja on individuaalne, ja teiseks peaks sadulal olemas olema keskmine vahe, seda nii tuulutamise pärast, kui ka väiksem surve närvidele. Kahjuks ei ole Eestis kohanud poode kus oleks korralik sadulavalik, mida saaks ka proovida trenažööri vms peal.

väntur
Rattur
Postitusi: 25
Liitunud: 11. 07. 2011. 11:13

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas väntur » 08. 12. 2014. 16:08

Prommar kirjutas:Käed ja õlad pole pärst pikki otsi valusad? Ettepoole kaldus ja ilma ninata sadulga peab ju ennast käte ja jalgadega sadulas hoidma.
Eks ta veits aiast ja aiaaugust rääkimiseks kisub, aga sadula nina on siiski ratta valitsemiseks ja sadulas püsimiseks vajalik, isegi kui selle peal ei istu.
See on suht levinud väärarvamus, et laiem ja pehmem sadul on tervislikum. See arvamuse tekitab treenimata tagumik ja/või vale asend. Lisaks istumisele peab ju ka jalgu liigutama pedaalimiseks. Kui ei istuta istmikuluude vaid tagumiku pehme osa peal, tekibki reie ja tuhara liitekohas surve närvidele ja vajadus sadulat ettepoole kallutada.
Noh, ma ei pidanud alguses tootja juhiseid sadula ettepoolekalde osas tõsiseltvõetavaks (olen-ise-hirmus-tark), kuid tõesti-tõesti, talitades tootja juhiste järgi sadulat kallutades, oligi hea isteasend saavutatud. :)
Mis puudutab sadulas püsimist ja ratta valitsemist, siis ainsana varasemaga võrreldes ei julge ma enam mõlemad käed lahti sõitu praktiseerida, sest vajun kaldus sadula tõttu vaikselt ettepoole. Kõrvemaal Paukjärve ja Jussi järvede ümber olevad juurikased ja kurvilised singlid sõidan täitsa probleemideta ära. Arvatavasti on siin just üks oluline asjaolu, ma ei võistle! Võibolla tulevad sadulas ratta valitsemise tunnetatavad erisused üles võistlemisel.
Mis nüüd veel laiema sadula valikut puudutab, siis olen suure kondiga, lisaks kaalule. Nii et laiema sadulaga istungi täpselt istmikuluudega õige koha peal. Anatoomiast, ole kuitahes hästi-halvasti treenitud, sõltub üksjagu. Suur kaal. Suurem kaal, suurem rõhk. Rõhu vähendamiseks suurem (sadula)pindala, nii lihtne see ongi.

Mis puudutab õlgu, siis mingeid vaevusi seoses rattasõiduga ei ole üldse täheldanud. Randmed saavad varasemaga võrreldes jah suuremat koormust, kuid siin on selge valikute eelistus, kas täielik vabadus sadula all või vaid veidi suurenenud koormus randmetele. Jällegi, mingeid otseseid vaevusi mul randmetega ei ole, vahest ainult sirutan üht või teist kätt varasemaga võrreldes rohkem, kui on tegu rohkem kui 100km otstega.

arnea
Rattur
Postitusi: 1213
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas arnea » 08. 12. 2014. 17:51

Teemaalgatajat tema praeguse probleemi osas ei oska aidata, aga jagaks oma sadulakogemust.

Istmikuluude vahe on keskmisest suurem, seetõttu jäävad vaikimisi tehasest ratastele peale pandavad sadulad liiga kitsaks. Istmikuluud ei toeta ja jalgevahe sureb üsna ruttu ära. Mõõtmiste ja hiljem katsetega tegin kindlaks, et mulle sobib vähemalt 150mm lai sadul.

Esimene selline oli vana SqLab 611. See oli paraja laiusega, ninaosa läks jõnksuga madalamaks ja jalgevahet ei muljunud miski. Selle sadula tegi eriti heaks peenike ninaosa. Kõigil hilisematel sadulatel on olnud see probleem, et laia tagaosaga tuleb kaasa ka laiem nina. See hakkab jalgu laiali suruma, hõõrub, jne. Tegelikult olen vaadanud ka selliseid retrosadulaid, mida näiteks Brooks teeb - mulle tundub, et seal on see lai tagaosa ja suhteliselt peenike ninaosa koos. Maastikusõidul võib sadula taha minek ainult problemaatiliseks osutuda.

See hea SqLab varastati kahjuks koos rattaga ära. Uuem SqLab ei olnud enam nii hea - ninaosa ei läinud piisavalt ruttu kitsaks. Pärast selle katkiminekut proovisin 143mm Phenomit - see tundus hea, aga natuke kitsas. Istmikuluud olid väga serva peal ja hakkasid valu tegema. Praegu sõidan 155mm Phenomiga ja see on seniproovitutest parim. See on tavalise sadula kujuga - keskelt nõgus ja auguga. Vähemalt mulle see sobib - ka väga pikkadel sõitudel ei muutu jalgevahe tuimaks. Oluline on see, et mõlemad istmikuluud on sadulal. Phenomi nina võiks natuke kitsam olla. Eriti paksema pampersiga hakkab see häirima. Viimasel ajal olen sõitnud kvaliteetse õhukese triatlonipampersiga (http://www.elasticinterface.com/schede/super-tri/).

Eelviimane sadul oli Selle SMP Avant. See on selline väga kontseptuaalne sadul, mis tegelikult väga meeldis, v.a. see liiga lai nina. Oleks nad selle tagant laiaksmineku teinud järsemalt, siis sõidaks vist siiamaani sellega.

Kasutaja avatar
Maxim
Rattur
Postitusi: 48
Liitunud: 08. 09. 2009. 11:09

Re: Probleemid peale ISM sadula kasutamist...

Postitus Postitas Maxim » 11. 12. 2014. 10:16

Selge, tänud vastuste eet ja ehk saan oma jama korda. 17ndal teeme MRT pildi ja see ehk näitab ka lihaseid/närve mis vigastatud on.
Tahaks 2015 ikka triatloni edasi teha :)))
Tervitades,
56 27 28 52

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”