H100 ja toitumine

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

H100 ja toitumine

Postitus Postitas erikr » 22. 09. 2004. 10:36

Siin lühike soomekeelne nõuanne Tahko võistluste arstilt.
http://www.wildlifetelemark.fi/mtb/tankkaus.html
ajapuudusel ei jõua tõlkida - ehk keegi teeb kiire kokkuvõtte.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Gunnar
Rattur
Postitusi: 1194
Liitunud: 11. 04. 2003. 14:33

Postitus Postitas Gunnar » 22. 09. 2004. 11:16

et viimane söögikord 3h enne võistlust ja viimane võistlusoode 1.5h enne võistlust, krm, nii võib ju juba stardis nälg kallale tulla

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Postitus Postitas Villem T » 22. 09. 2004. 11:20

Et süsivesikuid peaks hakkama laadima 4-5 päeva enne (hilja juba!) võistlust, peale ühte kõva mitmetunnist trenni. Laadimise ajal kergemalt treenida. 70 kg kutil on vaja 700 g süsiveikuid päevas - 2 taldrikut kaeraputru, paar viilu leiba, jogurt jms hommikusöögiks annavad 130 g! Veest, kissellist ja maltodekstriinist jook, mida peab iga päev hulgi jooma, ajab peeretama!

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 22. 09. 2004. 11:21

Gunnar kirjutas:et viimane söögikord 3h enne võistlust ja viimane võistlusoode 1.5h enne võistlust, krm, nii võib ju juba stardis nälg kallale tulla
stardis paned selle õpetuse järgi geeli.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
mäidu
Rattur
Postitusi: 55
Liitunud: 22. 06. 2004. 18:31

Postitus Postitas mäidu » 22. 09. 2004. 11:29

Kokkuvõte:

Üldiseks probleemiks süsivesikute saamine, ohjah. 4-5 päeva enne kõva trenn ja end laadima vaja hakata. 70kg mehele 700g süsivesikuid päevas. Korralikult süüa ja palju juua. Rohkem süsivesikuid, vähem valke ja rasvu (näide toodud hommikusöögiks, ikka kaerahelbepuder jne...). Kerged trennid.

3h enne hommikusöök ja 1,5h VIIMANE asi suhu ja siis just enne starti 1 geel + 2dl vett. Doctor's orders! Jooma tuleb hakata KOHE, mitte kahe tunni pärast ning üldiselt 6-8dl tunnis 1-1,5dl annustena (ehk siis 6tundi sõitu = umbes 4L). sõidu ajal patukkaid ja teisi tahkeid asju.
kättevõtmise asi

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 22. 09. 2004. 11:54

konakona kirjutas:Et süsivesikuid peaks hakkama laadima 4-5 päeva enne (hilja juba!)
minu meelest pole veel rong täitsa läinud. täna kõva trenn ja järgmised 3 päeva ainult makarone, putru ja müslit 8) :roll:
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
tsainik
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 20. 01. 2004. 15:17

Postitus Postitas tsainik » 26. 09. 2005. 21:17

lasin täna endale haanja100 proviandi valmis pakkida ja menüü tuli järgmine:
tooted siis enamvähem mugimisjärjekorras vasakult paremale (tabletti pidevalt)
album_page.php?pic_id=2755

-maximize kook x2
-born tabletid x6
-born geel x2
-born final geel x1 ( see on nagu viimane padrun või varulangevari :wink: )
lisaks kõik hea ja parem mida kohalikud kokad tp-des küpsetavad

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3802
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Postitus Postitas mart » 26. 09. 2005. 23:18

Copy/paste seiklussportlaste kodukalt:

On väga palju erinevaid arvamusi, mida seiklusspordi võistluse ajal süüa. Kindlasti võid arvestada sellega, et kulutad rohkem kui 6 000 kcal päevas. Kokku hoida ei tohiks ei rasva, valgu ega süsivesikute arvelt. Õige pole kindlasti ainult süsivesikute suur tarbimine, sest võisteldakse ikkagi peamiselt nö. rasvapõletamise tsoonis. Hästi sobib tarbimiseks kala ja juust, kust saab peale rasva ka vajalikku valku. Ainult geelid ja energiabatoonid ammendavad ennast peatselt. Süsivesikute osas on soovitatud koguseks 60 g (üks geel, üks energiabatoon ja spordijooki) tunni kohta. Suurema toidukorra puhul sobivad hästi pastatooted, riis ja teraleib.

Põhiliselt süüakse võistluse ajal selleks ettenähtud vahetusalades, nii et etapile toidu kaasa võtmine ei ole eriti otstarbekas. Seega tuleb vahetuspunktides korralikult süüa, isegi kui isu ei ole, sest söögi-joogikordade vahele jätmine tähendab aeglast ent kindlat surma. Kindlasti tuleb juua pidevalt, so iga poole tunni tagant, kompenseerimaks vedeliku kaotust. Samuti sobib tass sooja, suhteliselt soolast suppi, mis aitab ennetada lihaskrampe. Inimesed, kes on kohvijoomisega harjunud, võiksid varuda Coca-Colat, et vältida kofeiinipuudusest ja unevõlast tulenevaid vaevusi.

Samuti on hea, kui üks meeskonnaliikmetest tuletab meelde, kui on aeg etapile kaasavõetud näksi süüa. Kui mõni meeskonnaliikmetest ei söö, siis peaks teine meeskonnaliige oma toitu pakkuma, sest vahel on toidu kotist otsimine suurem ettevõtmine kui selle söömine.

Arvestada võib sellega, et võistluse ajal söögiisu peaaegu puudub, seepärast on põhireegel, et tuleb valida toit, mis sulle tõepoolest maitseb.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Kasutaja avatar
sqber
Rattur
Postitusi: 285
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Postitus Postitas sqber » 27. 09. 2005. 07:43

tsainik kirjutas:-born tabletid x6
Kuna olen toitumise vallas veel võhik, siis küsin üle, et kas tegemist on nende tablettidega?. Ja kas see hind seal lehel ongi õige hind või on mõni number kuskilt puudu jäänud? Born'i ametlikul lehel maksid 18 tabletti ?7,95 vist mis kohalikus kupüüris teeks "veidi" enam kui 7 eeq.
Oleks mul vaid kallim ratas, küll siis sõidaks!

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11875
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 27. 09. 2005. 07:51

sqber kirjutas:
tsainik kirjutas:-born tabletid x6
Kuna olen toitumise vallas veel võhik, siis küsin üle, et kas tegemist on nende tablettidega?. Ja kas see hind seal lehel ongi õige hind või on mõni number kuskilt puudu jäänud? Born'i ametlikul lehel maksid 18 tabletti ?7,95 vist mis kohalikus kupüüris teeks "veidi" enam kui 7 eeq.
jeb, tsainiku pildil vaadates ülemine kolmene blisterpakend kandiliste tablettidega. selliseid kolmeseid on sinu poolt näidatud karbis 6 tk. hind ca 125 eek. nagu keegi siin mainis TRR teemas kus kurtsin vingeid krampe väga konkreetsetes kohtades, et need aitavad end ikka väga tühjaks sõita. olen saanud sellele kinnitust edaspidigi ja enam üle 2h sõitudel ainult neile äriplaani ei raja.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
tsainik
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 20. 01. 2004. 15:17

Postitus Postitas tsainik » 27. 09. 2005. 11:06

erikr kirjutas:blisterpakend kandiliste tablettidega... ...need aitavad end ikka väga tühjaks sõita. olen saanud sellele kinnitust edaspidigi ja enam üle 2h sõitudel ainult neile äriplaani ei raja.
just, just- hoiatati, et pidid üksikutena parajad eufooriatekitajad olema, paned 10 minutit täiega ja siis vajud vaikselt kraavi...
eks ta rohkem siuke kirss koogil ole minusuguse jaoks. AINULT nendega seda lahingut ei võida :wink:

Kasutaja avatar
Arbo
Rattur
Postitusi: 602
Liitunud: 02. 05. 2003. 08:41

Postitus Postitas Arbo » 27. 09. 2005. 11:38

H100 ja seiklussporti pole mõtet võrrelda, seiklusspordis võib kesta üle ööpäeva ja siis on toitumine hoopis teine, kui kasvõi 9h rajal veetval ratturil. Samas on igasugused süsivesikugeelid ebasobivad selle tõttu, et pööravad organismi ainevahetuse rohkem kiirema energia tarbimise poole ja kui see ka maotäie geeli neelamisest hoolimata otsa saab, siis saabub haamer. Peamine energiaallikas on tegelikult sellel sõidul organismi ladestunud rasv ja seega peab süsivesikute tarbimisega olema ettevaatlik, et rasvade ainevahetus rikutud ei saaks. Natuke süsivesikuid on vajalik kasvõi rasvaainevahetuse nö kütuseks. Selleks peab aga ka koormus olema selline, et energiatootmine oleks aeroobne - seega parim mõte oleks sõita oma tempoga ja lasta järgi niipea, kui tunned et on raske või näed seda pulsi järgi. Sedasi sõites möödud kindlasti raja lõpuosas meestest, kes end üle oma tempo sõites on ära kustutanud. Oma tempos sõit ei pruugi olla võidutaktika, kuid tagab normaalse enesetunde sõidu ajal ja hea koha protokollis.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 27. 09. 2005. 12:13

Ma vist ei võta seda H100 asja piisavalt tõsiselt. Eks siis pärast kahetsen ja oleksitan jne. Igatahes plaanin see nädal süüa nagu normaalne inimene. Ka vedel leib kulub marjaks.

Sõidu ajal plaanin võtta asja kogemuse kohaselt. Usaldasin minevikus ja usaldan ka nüüd Extrani kisselli (a la 1 tunnis, reaalselt üle 3 vast ei tarbi), Born'i tablette ja Born Final'it. Viimase keeran sisse nii 2-1,5 tundi enne prognoositavat finishit. Kõik nimetatud ollused on oma efektiivsust tõestanud. Batoonide ja geelidega ei viitsi üldse jännata. Toidukates ajan tüdrukutega (eeldan,e t neid ikka on moti mõttes juba :)) nats juttu ja söön banaani (kas kiluvõileiba saaks ka tellida :)). Kiiret pole kuhugi :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Raulpoiss
Rattur
Postitusi: 159
Liitunud: 07. 04. 2003. 14:21

Postitus Postitas Raulpoiss » 27. 09. 2005. 13:15

Mati kirjutas: Toidukates ajan tüdrukutega (eeldan,e t neid ikka on moti mõttes juba :)) nats juttu ja söön banaani (kas kiluvõileiba saaks ka tellida :)). Kiiret pole kuhugi :idea:
juhul kui kiluvõileiba ei saa tellida, siis äkki võtad ise kaasa?? tee siis paar tükki rohkem, ma oleks ka käsi, eks fini?is arveldame :D :D
järgmisel võistlusel lasen looma lahti...

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 27. 09. 2005. 14:16

Raulpoiss kirjutas:
Mati kirjutas: Toidukates ajan tüdrukutega (eeldan,e t neid ikka on moti mõttes juba :)) nats juttu ja söön banaani (kas kiluvõileiba saaks ka tellida :)). Kiiret pole kuhugi :idea:
juhul kui kiluvõileiba ei saa tellida, siis äkki võtad ise kaasa?? tee siis paar tükki rohkem, ma oleks ka käsi, eks fini?is arveldame :D :D
Raul, ma teeks sulle kasvõi kolm, aga sa oled minuga võrreldes igavene kimavillem. Ei mina sind rajal näe :D .

On veel soovijaid?
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
tsainik
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 20. 01. 2004. 15:17

Postitus Postitas tsainik » 27. 09. 2005. 16:19

kuulge härrased,
jäägem ikka oma liistude juurde ja las neiokesõ hakivad ja avavad konserve ja hapendavad kurke :wink:
ega me nii vurled ka ei ole, et , hella naesekäega valmistet lihtsa talutoidu ärapõlgame :roll:

teised ootavad aasta otsa, et ilusate värviliste riietega linnamehed tulevad :P

JO
Rattur
Postitusi: 1
Liitunud: 06. 04. 2005. 20:23

Postitus Postitas JO » 27. 09. 2005. 20:04

Sööte -mis te sööte, aga tempojaotus on esmatähtis. Soovitan jooksumeeste taktikat- 0-35km täiega minema, 35-75km tõsta tempot ja 75-100km spurtida!
Joo sõber joo

Kasutaja avatar
Rivo
Rattur
Postitusi: 2845
Liitunud: 19. 05. 2003. 11:02

Postitus Postitas Rivo » 27. 09. 2005. 20:13

Nõustun täielikult Arbo jutuga. Omalt poolt lisaks, et nende geelida, batoonida jne. keemia tippsaavutustega H100'l jääb üksi väheks. Mingit imet need ei tee.
....._0
....\<,
(-)/ (-) ProKLUBI - ProShop - Estonian Cup

Kasutaja avatar
Arbo
Rattur
Postitusi: 602
Liitunud: 02. 05. 2003. 08:41

Postitus Postitas Arbo » 27. 09. 2005. 20:17

tsainik kirjutas:teised ootavad aasta otsa, et ilusate värviliste riietega linnamehed tulevad :P
Eks me seda siis vaata. Mitte et ma eputada tahaks, aga ega mul selle vastu ka midagi poleks. Kuidas kujuneb.

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Postitus Postitas Andrus K » 28. 09. 2005. 09:08

JO kirjutas:Soovitan jooksumeeste taktikat- 0-35km täiega minema, 35-75km tõsta tempot ja 75-100km spurtida!
õige lähenemine :lol:
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3963
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 29. 09. 2005. 12:57

Minu arust on kõige tähtsam mitte eksperimenteerida. Kui mõni 4-5h võistlus(saku100, tahko) on juba selja taga siis tead mida oodata. Lihtsalt võtad ühe müslibatooni rohkem kaasa 6-7h(8-9) võistlusele.
Eelmine aasta mul puudus joogikott, seega läksin rajale kahe pudeliga milles suhteliselt kange extran, mida olen harjunud tarbima ning millest saan endale vajaliku "paugu" kätte. Kuskil 60-ndal km-l sai oma extran otsa ning joogipunkti vedelik oli minu jaoks liig vesine - sealtmaalt hakkaski raskem.
80km-ndal oli juba päris raske olla ning ajasin vastutahtmist TP saiakesi ja enda geele vaheldumisi sisse, mis enam väga minna ei tahtnud.
Seega soovitus pidada korraks kinni igas TP-s - ka kahes esimeses - ning pista kiirelt üks banaan vms põske. Siis harjub keha juba ära sellega et nüüd antakse mõne aja tagant regulaarselt süüa ja et pikk sõit on. :)

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Postitus Postitas Antti » 29. 09. 2005. 13:08

Aga kes keelas sul extrani pulbrit rajale kaasa võtta, et ise omale "lurri" teha? Minul oli pisikeses anumas eelnevalt valmis doseeritud laks kaasas. TPs vett peale ja jälle hea olla :) Mingi pisike pudel oli vist kaasas, et kotis pulbrit lahustama ei peaks.
Ja hõõrdumise teema alla lisaks, et mina eelmine aasta kasutasin mingit apteegist ostetud vaseliini modifikatsiooni ja kõik oli pärast OK. Määrimisprotseduur leidis aset siis ikka enne sõitu - mida paganat ma seda tulekahju pärast kustutan, kui seda vältida saab ;)
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3963
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 29. 09. 2005. 13:40

H100 ju nii kiire sõit, ei olnud seal aega kinni pidada ja jooki hakata segama ;), aga joogikott igatahes abiks nii pikal sõidul.

Hõõrdumise teemat ei oska kommenteerida. Pole kunagi midagi kasutanud. Singlil sõites on ju tagumik sadulast lahti.

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Postitus Postitas Andrus K » 29. 09. 2005. 13:51

mis kreemijutt see nüüd on, õigel ratturil pidid olema plekk-perse ja puust munad.
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

kollane öösärk
Rattur
Postitusi: 53
Liitunud: 29. 09. 2004. 07:02

Postitus Postitas kollane öösärk » 29. 09. 2005. 13:56

Andrus K kirjutas:mis kreemijutt see nüüd on, õigel ratturil pidid olema plekk-perse ja puust munad.
Khm, meie hulgas on ka daamsõitjaid kelle kann vajab hellemat lähenemist ja nende teiste asjadega pole neil midagi pistmist :oops:
ratas sõidab, mees istub peal

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 30. 09. 2005. 08:37

kollane öösärk kirjutas:
Andrus K kirjutas:mis kreemijutt see nüüd on, õigel ratturil pidid olema plekk-perse ja puust munad.
Khm, meie hulgas on ka daamsõitjaid kelle kann vajab hellemat lähenemist ja nende teiste asjadega pole neil midagi pistmist :oops:
vahest siiski.... :wink:


ma soovitasin oma tüdrukul ka pikema otsa peal paksemat kreemi-või salvi kasutada ning ta oli pärast proovimist rõõmsam :wink:

Kasutaja avatar
tõeline siga
Rattur
Postitusi: 272
Liitunud: 02. 06. 2004. 08:51

Postitus Postitas tõeline siga » 30. 09. 2005. 09:30

Arbo kirjutas:H100 ja seiklussporti pole mõtet võrrelda, seiklusspordis võib kesta üle ööpäeva ja siis on toitumine hoopis teine, kui kasvõi 9h rajal veetval ratturil. Samas on igasugused süsivesikugeelid ebasobivad selle tõttu, et pööravad organismi ainevahetuse rohkem kiirema energia tarbimise poole ja kui see ka maotäie geeli neelamisest hoolimata otsa saab, siis saabub haamer. Peamine energiaallikas on tegelikult sellel sõidul organismi ladestunud rasv ja seega peab süsivesikute tarbimisega olema ettevaatlik, et rasvade ainevahetus rikutud ei saaks. Natuke süsivesikuid on vajalik kasvõi rasvaainevahetuse nö kütuseks. Selleks peab aga ka koormus olema selline, et energiatootmine oleks aeroobne - seega parim mõte oleks sõita oma tempoga ja lasta järgi niipea, kui tunned et on raske või näed seda pulsi järgi. Sedasi sõites möödud kindlasti raja lõpuosas meestest, kes end üle oma tempo sõites on ära kustutanud. Oma tempos sõit ei pruugi olla võidutaktika, kuid tagab normaalse enesetunde sõidu ajal ja hea koha protokollis.
No päris õige mu arust see ka pole. Aeroobsel teel kasutataske väga edukalt ka süsivesikuid (intensiivsus aeroobse ja anaeroobse läve vahel). Sinna vahemikku peaks langema ka enamiku distantsi läbimise intensiivsus. Seega on süsivesikute tarbine täiesti õigustatud.

Inimese rasvavarudest peaks jätkuma kaugelt enam kui ühe haanja 100 läbimiseks, seega pole rasvade tarbimisel distantsil energia seisukohalt mingit mõtet.
Ja see mida organism energiaks kasutab sõltub siiski kõige rohkem kasutatavast intnsiivsusest. Kui ma telekat vaatan ja ühe Snickersi ära söön siis kulutab organism endiselt põhiliselt rasvasid ja Snickersi süsivesikut muundatakse samuti rasvaks ning talletatakse.

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”