Toitumisest võistluse ajal

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
maakas
Rattur
Postitusi: 98
Liitunud: 11. 04. 2003. 21:11

Toitumisest võistluse ajal

Postitus Postitas maakas » 19. 05. 2004. 21:43

Heips !

Kuna Tartu rattaralli on tulemas, on paljudele aktuaalne teema toitumisest/joomisest distantsil. Mida ja kui tihti peaks sööma/jooma ? Aega oskaks endale planeerida 4,5-5 tunni kanti.
There are seldom technological solutions to behavioral problems.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Toitumisest võistluse ajal

Postitus Postitas Mati » 19. 05. 2004. 23:13

maakas kirjutas:Heips !

Kuna Tartu rattaralli on tulemas, on paljudele aktuaalne teema toitumisest/joomisest distantsil. Mida ja kui tihti peaks sööma/jooma ? Aega oskaks endale planeerida 4,5-5 tunni kanti.
Jooma PEAB nii iga 20-30 mintsa tagant, aga kindlasti enne kui janu tekib, siis võib juba hilja olla.

Söögiks banaan, energiabatoonid ja -kissellid ja -geelid. Süüakse ka rosinaid jms. Kui plaanid toidupunktides peatuda, siis võta seda mis seal on.

Ise võtan rajale tõenäoliselt mingit energiaplöga ja banaani. Söön kuskil kaks-kolm korda tõenäoliselt (rihin napilt alla 4 h), aga eks see paista rajal. Ühesõnaga mõistlik võtta rajale midagi väikest aga energiamahukat. Eks ise vaata, mis kõige sobilikum enda jaoks on.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11868
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 20. 05. 2004. 07:37

joogiga on nii, et hea on võtta 1 pudeliga spordijooki ja teisega puhas vesi. kunagi ei tea kuna tekib hetk kus spordijook hakkab suus ringi käima ja ei taha hästi alla minna. ka geelile või kissellile hea peale juua, saab suu kleepekast rutem puhtaks. üks tuttav võttis mullu vana ratturi soovitusel ka kaasa viinereid (tärklis, sool) ja olevat õigel hetkel just see õige asi olnud. endal kogemus puudub.
aga jah, kui tunned, et on janu ja lõpuni pole just 10 km siis joo ruttu ja lase tempot veidi järgi, muidu on haamri tõenäosus suur.
ise võtan paar tuubi maximi kollast liimi, banaani, vbolla testin ka viinerit. teinekord on sest magusast ikka jube siiber.
samas ei tohi unustada õiget toitumist eelnevatel päevadel ja pühapäeva hommikul, vastasel korral on rajal söömise tarkusest vähe abi.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Postitus Postitas Andrus K » 20. 05. 2004. 08:20

nälg majas ? võta Energy Bar Neid võta 2+tk.
haamer pea kohal ? võta Energy Gel Neid võta 1+tk.
:wink:
Ja vaata et sa liimi neelamise ajaks oled selle alla loputamiseks ikka endale ka jooki jätnud :P
Jooma ja sööma peab pidevalt, janutundel ja näljatundel ei tohi tekkida lasta.
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3030
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Postitus Postitas tarmo » 20. 05. 2004. 08:42

Andrus K kirjutas:nälg majas ? võta Energy Bar
haamer pea kohal ? võta Energy Gel
:wink:
Ja vaata et sa liimi neelamise ajaks oled selle alla loputamiseks ikka endale ka jooki jätnud :P
see toitumine sõltub ka sellest mis maitseb ja mis mitte. endal näiteks pikemal ja intensiivsemal sõidul ükski energy bar või müslibatoon hästi alla ei lähe. jube kuivad on nad, nagu saepuru näriks. olen jäänud banaani peale kui tingimata midagi vaja süüa võistlusel on. lõikan banaani pooleks ja tahatasku. see läheb hästi kurgust alla ja on toitev ka :wink:
tavaliselt söön hommikusöögi umbes 3h tundi enne võistlust. pikematel, üle 2 tunni võistlustel ca 2 tundi enne starti. Tahkos aga 1,5 - 1 tund enne starti
:wink:

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 786
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Postitus Postitas LauriA » 20. 05. 2004. 08:47

Eile tutvustas üks ämmaemand 8) (tema sportivad sugulased pidavat seda pruukima) mulle GNLD energiajoogi pulbrit. 20 pakki (1 pakk 1 u. 0,5l jooki) pidavat maksma 500 krooni. Mõtlesin, et prooviks siis TRR ajal ära. Kas keegi on nende toodangut testinud?

http://www.gnld.com -st seda toodet ei leidnud, võimalik, et tegemist on uues/vanas kuues Nourishake Drink Mix Strawberry'ga. Õhtul vaatan kodus selle pakendi täpsemalt üle.
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1745
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Postitus Postitas Andrus K » 20. 05. 2004. 08:57

tarmo kirjutas:endal näiteks pikemal ja intensiivsemal sõidul ükski energy bar või müslibatoon hästi alla ei lähe. jube kuivad on nad, nagu saepuru näriks
kartsin ise ka, et on kuiv ja pudiseb jne.
Proovisin esimest korda Saku100 ajal. Ausalt öeldes annab terve batoobi alla neelata ka üldse mälumisliigutusi tegemata. Sedavõrd pehme on ta. Ja ei pudise. Ning on kordades kergem kui 1 banaan :wink: . Kas 1batoon=energia poolest 1, 2 või 3 banaaniga ei oska öelda.
Proovitud sai siis jogurtimaitselist :)
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

vigri
Rattur
Postitusi: 3
Liitunud: 11. 05. 2004. 15:28

Postitus Postitas vigri » 20. 05. 2004. 09:51

Olen samuti kasutanud eelkõige müslibatoone, tõenäoliselt sama, mida eelnev postitaja Andrus K mainis, siis jogurtiga, mingi Yo-Fit vms nimega. Nendele pole ma pidanud isegi peale jooma, väga kergelt tarbitavad ka võistlusolukorras. Ei ole ka liiga magusad. Kahjuks pole neid just kõigis poodides letis näinud ja teinekord on tulnud leppida ka muude müslibaridega. Väga kehva variant, sest muud tõesti pudisevad ja on nii kuivad, et peale joomata neid hästi kurgust alla ei saa.

Ehtsate sportimisel tarbimiseks mõeldud toiduainete "kahtlase" maitsega harjuda pole suutnud (kasvõi extrani asjad) ja ei näe ka erilist motivatsiooni pingutamiseks, sest ratast sõidan ikka oma lõbuks. Joogiks tarbin greibimaitselist Arctic Sporti, mille panen pudelisse pooleks veega, kuna tundub muidu liiga magus (mõlemas pudelis sama lahus).

Raul Tammesoo
Rattur
Postitusi: 64
Liitunud: 15. 05. 2003. 05:24

Postitus Postitas Raul Tammesoo » 20. 05. 2004. 11:12

LauriA kirjutas:Eile tutvustas üks ämmaemand 8) (tema sportivad sugulased pidavat seda pruukima) mulle GNLD energiajoogi pulbrit. 20 pakki (1 pakk 1 u. 0,5l jooki) pidavat maksma 500 krooni. Mõtlesin, et prooviks siis TRR ajal ära. Kas keegi on nende toodangut testinud?
GNLD toote nimi on Nutrishake (millel on jah erinevad maitseid, maasikas üks neist).
Aga Nutrishake'i eesmärk on just aeglane ja pikk imendumine eesmärgiga mitte viia veresuhkrut kiiresti üles vaid tasapisi, et veresuhkur püsiks 'optimaalsel' nivool pikemat aega. Pealegi koosneb Nutrishake valdavalt erinevatest aminohapetest (valgud siis) mida, aga peaks tarbima küll pigem peale sõitu kui sõidu ajal. Seega olles ise (tegelikult küll naine) GNLD-ga tegelenud 7 aastat, ei ole ise küll Nutrishake'i võistluste ajal ei spordijoogi ega kehakinnituse (banaani,batooni) asemel tarbinud. Peale või enne võistlust/trenni küll.

Samas on GNLD tooted kahtlemata väga kvaliteetsed ning head, ning peale Nutrishake'i leiab sealt minu arust väga hea komplekti toidulisandeid mida oleks vaja kasutada enamikul meist nii taastumise kiirendamiseks, kui igapäeva elus paremini hakkama saamiseks.

Infot saad nii, http://www.gnld.com vali ülevalt paremalt "Estonia" ning kirjuta otsingusse "Nutrishake" ja saad kogu info.

Parimat,
RauL
Kõik mis teed, teed iseendale.

Kasutaja avatar
oddo
Rattur
Postitusi: 205
Liitunud: 31. 03. 2003. 19:22

Postitus Postitas oddo » 20. 05. 2004. 11:27

Lisaks veel kõikidele toredatele nõuannetele pead sa tegelikult leidma selle, mis sinu puhul toimib. Näiteks mul on vedelikukadu sportimisel ilmselt alla 'keskmise normi'. Jälgides üldtuntud soovitust iga 20min tagant vedelikku tarbida on varsti põiepeatus garanteeritud. Või siis pean nii väikse lonksu võtma et pole sel siiani sügavat mõtet näinud. Olen leidnud endale sobiva vahemiku nii 30-40min kandis. Eriku mõte ühte pudelisse vett panna on ka väga väärt.
Sama igasuguste batoonidega. Olid ajad, kus need mulle päris hästi peale läksid. Siis mingi hetk sai siiber ja enam ei suuda alla neelata seda enamal juhul magusat/läilat pudi. Banaaniga pole probleemi. Samuti läheb hästi peale mingi soolane suutäis, mida ma olen enamasti TP-dest püüdnud hankida. Eriti on minupoolsed kiidusõnad ära teeninud need korraldajad, kes soolakurki pakuvad. Viiner tasku triki peaks ka mõnikord ära proovima. Ilmselt abiks naturaalses sooles pisemat sorti viinerid, nagu Saaremaa Juustuviiner jms.
Geele/kisselle olen ka proovinud, ja pikemateks otsadeks võtan ka teinekord kaasa. Toitumise suhtes on vast rohkem abiks ntx Extrani kissell, kuna teda on koguselt rohkem ja täidab ka kõhtu veidike.
Oddo

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 786
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Postitus Postitas LauriA » 20. 05. 2004. 11:36

Raul Tammesoo kirjutas:Seega olles ise (tegelikult küll naine) GNLD-ga tegelenud 7 aastat, ei ole ise küll Nutrishake'i võistluste ajal ei spordijoogi ega kehakinnituse (banaani,batooni) asemel tarbinud. Peale või enne võistlust/trenni küll.
Nii et tegelikult peaks selle degusteerimisportsu, mis mulle anti, hoopis hommikul kella 9 paiku ära tarbima (kuna TRRi start on kell 11)?
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3946
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 20. 05. 2004. 11:39

Kevadistel trennidel kasutan Spartakiaadi, Carboroc4 taastumiseks ja isostar/arctic vahelduseks. Söömise poole pealt oli kaasas Kama shokolaad - ei tea kas aitab, aga vähemalt maitseb hea :).
Banaani ei oska mina kuhugi pista. Liiga suur ja läheb aktiivse higistamise ajal lödiks ka.
Mulgis panin enne starti kahepeale ühe extrani kisselli ära ja sõidupeale oli 2 pudelit extranit ning 1 maximi geel(esimest korda).
Igatahes hakkas keset sõitu kõhus korralikult keerama. See ei tulnudki minu arust geelist vaid harjumatusest sõita ainult extrani pealt. Keset sõitu sain lonksu carboroc'i ja see oli hea.

Alla läks see geel minul päris hästi, jõin küll peale aga vajadus puudus - samas näpud ja pidurilingid määris küll jõledamalt ära. Juurde ka nagu ei andnud midagi - järgmine kord jään extrani kisselli juurde ning plaanin kunagi neid batoone ära proovida.

Raul Tammesoo
Rattur
Postitusi: 64
Liitunud: 15. 05. 2003. 05:24

Postitus Postitas Raul Tammesoo » 20. 05. 2004. 11:52

LauriA kirjutas:Nii et tegelikult peaks selle degusteerimisportsu, mis mulle anti, hoopis hommikul kella 9 paiku ära tarbima (kuna TRRi start on kell 11)?
Pigem küll jah enne sõitu kui sõidu ajal, aga makarone ja putru ei tohiks siiski ka ära unstada ;)
Kõik mis teed, teed iseendale.

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”