hommikune kurguvalu

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3030
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

hommikune kurguvalu

Postitus Postitas tarmo » 17. 12. 2003. 11:46

kas kellelgi on olnud sellist ebameeldivat kogemust: eelmisel päeval on tervisega kõik korras, aga hommikul ärkad ja kurk on valus. et siis öö jooksul on miskit toimunud. mul on mitu korda nii olnud ja kaasvõitlejatel ka. kas keegi leiab seletuse, miks kurguvalu tekib üleöö, mitte lõunal ega õhtul?

Kasutaja avatar
Arbo
Rattur
Postitusi: 602
Liitunud: 02. 05. 2003. 08:41

Re: hommikune kurguvalu

Postitus Postitas Arbo » 17. 12. 2003. 12:02

tarmo kirjutas:kas kellelgi on olnud sellist ebameeldivat kogemust: eelmisel päeval on tervisega kõik korras, aga hommikul ärkad ja kurk on valus. et siis öö jooksul on miskit toimunud. mul on mitu korda nii olnud ja kaasvõitlejatel ka. kas keegi leiab seletuse, miks kurguvalu tekib üleöö, mitte lõunal ega õhtul?
Ehk on nii, et öö jooksul päkapikud (eks siis pahad bakterid) möllavad kurgus sissepääsu eest organismi, mandlid aga lähevad nendega võitlemisest paiste? Päeval sa kogu aeg neelatad ja ehk ka spordimehe kombel haukad miskit ja pesed purgu läbi ning ka organismi immuunsus kõige sissetungiva vastu on kõrgem.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 17. 12. 2003. 14:33

Öösel kurk kuivab, inimene ei neelata nii tihti. Aga samas ei ole ju nii pidevalt, seega peab olema mingi lisategur nagu ntx hoogu koguv haigestumine või kuiv õhk (elektriradikad?). Omal on see läheneva haigestumise variant kogetud. Samas kui kohe profülaktiliselt läheneda on võimalik tõsisemat ära hoida.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

tuisk
Rattur
Postitusi: 23
Liitunud: 23. 10. 2003. 13:54

Postitus Postitas tuisk » 17. 12. 2003. 14:52

veel üks võimalus: lukk mao ja söögitoru vahel ei sulgu korralikult, lamades voolab sodi (hilisõhtune söök ja maomahl jne happed) maost kurguni ja ärritab seda.

arst on spetsialist, kes peab ütlema, kas põhjus on selles ja siis pakkuma lahendusi.

opa
Testisõitja
Postitusi: 207
Liitunud: 13. 02. 2003. 15:34

Postitus Postitas opa » 17. 12. 2003. 15:02

Ei ole küll spetsialist, aga see viimane võimalus on küll vähe tõenäoline. Sellega kaasneks ju kõrvetised, halvemal juhul ka haavandid.
Mul on kurguvalu tulnud siiski külmetamisest ja õhtul on kohe tunda, et asi hakkab hapuks minema. Sellist asja, et õhtul on kõik ok, aga hommikul valus, pole kogenud. Profülaktikaks olen ise külmaga ainult läbi nina hingamist praktiseerinud ja enne magama minemist supilusikaga "taruvaiku" või Stroh "80" võtnud.

Kasutaja avatar
profit4
Rattur
Postitusi: 412
Liitunud: 30. 07. 2003. 11:22

Postitus Postitas profit4 » 17. 12. 2003. 15:14

tuisk kirjutas:veel üks võimalus: lukk mao ja söögitoru vahel ei sulgu korralikult, lamades voolab sodi (hilisõhtune söök ja maomahl jne happed) maost kurguni ja ärritab seda.

arst on spetsialist, kes peab ütlema, kas põhjus on selles ja siis pakkuma lahendusi.
Huvitav kas magad siis pea allapoole :lol: :lol: :lol:
cycling is fun, but...it`s deem hard work.

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 17. 12. 2003. 15:50

Millegipärast tunnen kohutsust midagi öelda :wink: Kuigi sa ei ütle täpselt kui tõsine ja kui sageli see häda on teen oletuse et pidevalt. Aeg-ajalt võib ju kurk kergelt igal ühel valus olla - ei pea kohe haigus olema.

Tuisk ei eksi. Selline võimalus on olemas. Sagedamini esineb siiski paksudel, suure kõhuga ja väheaktiivsetel inimestel. Vähetõenäoline et Tarmo hädad sellest tulenevad. Kui kurgumandlid on alles siis soovitaks need esimesena üle lasta vaadata. Kuid ka kõik teised eelpool loetletud põhjused on võimalikud - kuiv õhk, külm õhk kombinatsioonis norskamise, kroonilise nohu või igasuguse muu ninahingamise häirega, krooniline põskkoobaste põletik jt. Ütlen veel kord - siin ei pruugi midagi sellist olla. Said eelmine päev õues trenni tehes külma ja järgmine päev kurk valus. Thats all.

Kasutaja avatar
tarmo
Testisõitja
Postitusi: 3030
Liitunud: 06. 02. 2003. 16:48

Postitus Postitas tarmo » 17. 12. 2003. 15:56

priidik kirjutas:Millegipärast tunnen kohutsust midagi öelda :wink: Kuigi sa ei ütle täpselt kui tõsine ja kui sageli see häda on teen oletuse et pidevalt. Aeg-ajalt võib ju kurk kergelt igal ühel valus olla - ei pea kohe haigus olema.

Tuisk ei eksi. Selline võimalus on olemas. Sagedamini esineb siiski paksudel, suure kõhuga ja väheaktiivsetel inimestel. Vähetõenäoline et Tarmo hädad sellest tulenevad. Kui kurgumandlid on alles siis soovitaks need esimesena üle lasta vaadata. Kuid ka kõik teised eelpool loetletud põhjused on võimalikud - kuiv õhk, külm õhk kombinatsioonis norskamise, kroonilise nohu või igasuguse muu ninahingamise häirega, krooniline põskkoobaste põletik jt. Ütlen veel kord - siin ei pruugi midagi sellist olla. Said eelmine päev õues trenni tehes külma ja järgmine päev kurk valus. Thats all.
sel sügisel on üks kord olnud õnneks. aga eelmisel aastal oli tihti. kuna täna üks sõber ütles, et tal on nii, siis tuli teema meelde ja tahtsin uurida.

Kasutaja avatar
Konflict
Rattur
Postitusi: 311
Liitunud: 16. 04. 2003. 20:21

Postitus Postitas Konflict » 17. 12. 2003. 19:09

Mul tekivad kõik haigused üleÖÖ kurguvalu, nohu, köha, palavik. ja enamvähem samamoodi kaovad ära ka. Kui õnneks ma suht harva haige.

Kasutaja avatar
margo
Rattur
Postitusi: 288
Liitunud: 09. 04. 2003. 12:26

Postitus Postitas margo » 17. 12. 2003. 19:41

tuisk kirjutas:veel üks võimalus: lukk mao ja söögitoru vahel ei sulgu korralikult, lamades voolab sodi (hilisõhtune söök ja maomahl jne happed) maost kurguni ja ärritab seda.
Arvan samuti, et tuisk ei eksi. Ja samuti arvan, et see ei ole ka pelgalt paksukeste ja laiskade probleem, vaid pigem nende probleem, kes vahetult enne magama minekut söövad. Ja sellega ei pea kaasnema kõrvetisi või muud igapäevases elus. Probleem ongi lihtsalt selles, et täis kõhuga ei tasu pikali visata. Pidev harjumus hilja süüa võib lõpuks viia maohaavandite, sellesama maoklapi lukuhäireteni jne.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3943
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 18. 12. 2003. 00:17

Hm.
Mul on ka vahest seda probleemi olnud. Olen üsna kindel, et asi on pisikeses kylmetuses või põletikus mis kehas on. Ja öösel oli näiteks külm magada, jalad külmetasid või midagi muud elementaarset.

Ja ma ei usu et see võiks olla hilisest söömisest, aga mine tea - pole arst.

Kasutaja avatar
Konflict
Rattur
Postitusi: 311
Liitunud: 16. 04. 2003. 20:21

Postitus Postitas Konflict » 18. 12. 2003. 07:32

MA söön pris tihti enne magama minekut kõhu täis, siis tuleb hea uni mul :) Ja probleeme pole ka olnud et toit üles tagasi tuleks :)

tuisk
Rattur
Postitusi: 23
Liitunud: 23. 10. 2003. 13:54

Postitus Postitas tuisk » 18. 12. 2003. 08:27

Konflict kirjutas:MA söön pris tihti enne magama minekut kõhu täis, siis tuleb hea uni mul :) Ja probleeme pole ka olnud et toit üles tagasi tuleks :)
ise sõin ka varem hilja ja tuli veel parem uni :lol: nüüd proovin vältida, arst peab seda üheks kurguvalu põhjuseks. ise arvan, et mandlid vist siiski ka :cry:

Erki
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 29. 04. 2003. 07:32

Postitus Postitas Erki » 18. 12. 2003. 08:45

Äärmiselt tuttav tunne, millest Tarmo kirjutab. Minu puhul on see kujunenud just kui püsivaks nähtuseks. Viimane hooaeg kulgeski suuresti igapäevase soolaveega kuristamise tähe all. Ja kui vähegi hooletuks muutusin ja peale võistlust märja nahaga juttu puhuma jäin oli mädakolletega kurgupõletik kindlustatud.
Võib olla on teema mandlites, mis endiselt veel omal kohal.
Kuid ma ei ole saanud veel täit selgust, et mandlite eemaldamine asja täielikult lahendab, kuigi seda on akadeemilise meditsiini esindajad soovitanud.
Lihtsalt igaks juhuks äralõikamine tundub rumalusena? aga mine sa tea, teadmatuses kobamine samas veel suurema rumalusena.

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 18. 12. 2003. 11:14

person kirjutas: Arvan samuti, et tuisk ei eksi. Ja samuti arvan, et see ei ole ka pelgalt paksukeste ja laiskade probleem, vaid pigem nende probleem, kes vahetult enne magama minekut söövad. Ja sellega ei pea kaasnema kõrvetisi või muud igapäevases elus. Probleem ongi lihtsalt selles, et täis kõhuga ei tasu pikali visata. Pidev harjumus hilja süüa võib lõpuks viia maohaavandite, sellesama maoklapi lukuhäireteni jne.
Erinevatel inimestel on töenäosus mingisse haigusesse haigestuda erinev. Seetõttu kirjutasin et sagedamini esineb paksukestel ja laiskadel. Kõik muu on ka õige kuid riskigrupp on siin selgelt eristunud. Ma arvan kui vaid pigem asemele asetada ja siis on OK. Arusaamatuks jäi et milles siis täpselt seisneb see probleem kui pikali visata?

Ma olen kindel et toidu tagasipaiskumine neelu küll märkamatuks ei jää, eriti kui inimene on ärkvel. Öösel võib väljenduseks olla öised köhahood kuna maosisu liikumine söögitorus ärritab päris kõvasti. Mingil määral tömbab inimene seda sodi öösel ka hingamisteedesse - veel tugevam köha. Kui köha ei ole siis tasub neelu ja kõri vaadata - neil on siis lisaks neelupõletikule ka kõri limaskesta, eriti häälepaelte kõhre tugev punetus. Happe söövitusest loomulikult. Haiguse nimi nimi millest antud juhul jutt käib on gastroösofageaalne reflukshaigus.

mestari
Rattur
Postitusi: 122
Liitunud: 31. 05. 2003. 08:06

Postitus Postitas mestari » 18. 12. 2003. 16:30

Konflict kirjutas:Mul tekivad kõik haigused üleÖÖ kurguvalu, nohu, köha, palavik. ja enamvähem samamoodi kaovad ära ka. Kui õnneks ma suht harva haige.
:shock: Mul täpselt samamoodi, et tekivad ja ka kaovad öösiti :shock: :!: Ja talvel päris tihti selle kurguga hädas.

Kasutaja avatar
margo
Rattur
Postitusi: 288
Liitunud: 09. 04. 2003. 12:26

Postitus Postitas margo » 19. 12. 2003. 17:40

priidik kirjutas: Erinevatel inimestel on töenäosus mingisse haigusesse haigestuda erinev. Seetõttu kirjutasin et sagedamini esineb paksukestel ja laiskadel. Kõik muu on ka õige kuid riskigrupp on siin selgelt eristunud. Ma arvan kui vaid pigem asemele asetada ja siis on OK. Arusaamatuks jäi et milles siis täpselt seisneb see probleem kui pikali visata?
Jah, sõnastasin natuke kehvasti. Selge see, et riskigrupp on siin piiratud ja rolli mängivad ka mingid geneetilised eeldused. Ise söön ka pidevalt hilja õhtul, kuigi püüan vältida, ja mao poole pealt on kõik ok. Samas söön nii tervislikult kui võimalik, aga kolesterool on pidevalt kõrge. Siit tuleneb minu veendumus, et julgelt üle poolte probleemidest tulevad geenidega.
Pikali viakamise probleem ongi see (nii nagu üks eesti pädevamaid gastroentrolooge mulle seletas), et täis magu hakkab siis suruma selle lukustusklapi peale ja pressib neelu ning sealt edasi. Kui olla püsti, istuli (ehk vertikaali pea üles poole), siis tänu gravitatsioonile pressib toit juba nagunii kaksteistsõrmiku ja peensoole poole e. toidu normaalse liikumissuuna poole.
Aga selle teema koha pealt - kuigi ma pole arst, arvan, et teema algataja probleem on 90 % millegis muus.

Kasutaja avatar
Marti
Rattur
Postitusi: 272
Liitunud: 10. 07. 2003. 17:33

...

Postitus Postitas Marti » 21. 12. 2003. 14:36

Personile, et toit ei liiga mitte gravitatsioonijõu mõjul edasi, vaid peensooltes, jämesooltes, maos, ja igal pool, kus täit seedeprotsessi jooksul on, lükkub toit edasi lihaste abil, mis pressivad toitu edasi, ühes suunas. Muidu see tekst oli päris asjalik! 8) Mõte oli selles, et söömine, neelamine, seedimine, erinevates sooltes ja eritamine on sellised asjad, mida saab teha ka pea peal seistes!;)
Raske Õppustel, Kerge Lahingus!
Twisted Mind Bikers

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 21. 12. 2003. 23:31

Mul õnnestus paar nädalat tagasi mingi viirus saada ja pärast seda on igal hommikul kurk valus. Minujaoks tähendab see seda, et pole veel terve. samuti on harjumus õhtuti süüa ning viimasel nädalal on 3-4 korda olnud ka kõrvetisi, mis on tekkinud kohe pärast Pinosol ninatilkade kasutamist või siis pikali heitmisest. Muidu pole ammu olnud. Ei ole paks, pigem vastupidi :?

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 23. 12. 2003. 14:13

Niih, istusin kella 4.00-ni arvuti taga ja kurguvalu tuli ikkagi kallale.
Niiet võib olla sellest, et polnud pikalt kellegagi rääkinud ja kurk kuivas?

Täna on nüüd magamatusest sant olla (pea ja silmad valutavad, uimane olemine, tasakaalutunnetus sant) :(

Väljas niii ilus ilm...

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”