Algaja rõõmud ja mured

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
Anneli83
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 23. 07. 2006. 21:23

Algaja rõõmud ja mured

Postitus Postitas Anneli83 » 15. 08. 2006. 20:10

Tervist....ratas on mulle aastaid väga tähtsal kohal olnud, kuid võistlemisega hakkasin tegelema alles sel aastal, õigupoolest olen alles läbinud Otepää ja Rakke maratoni. Tulemused olid mulle üllatavalt VÄGA HEAD, seega potentsiaali mul tuleviku suhtes on :D
Aga samas on mul miljon küsimust.....teeks mõnega algust....
Mida võiks süüa eelmisel päeval ja kuidas peaks võistluspäeval toituma, kas pudru hommikul :lol:
Ja on ka vajalik rajale miskit kaasa võtta?
Mida tarka öelda nende keelide kohta....ühel tuttaval hakkas sellest paha ja sõit kohe üldse ei klappinud :(
Ja need spordijoogid....kas seda peaks ka eelneval õhtul mingi koguse ära jooma, et keha võtaks asja paremini omaks?
Oi...see küsimuste rida on mul ikka väääääääga pikk....võibolla leidub keegi lahke inimene, kes oleks nõus ka mu teistele esitamata jäänud küsimustele vastama?? :lol:
Asi on ju selles, et ma tahan oma tulemusi ületada, kuid selleks on siiski ju vajalikult õiged näpunäited tegijamate poolt.
Olen ülimalt tänulik, kes vaevub praegustele küsimustele vastama :)

Tervitades,

Anneli

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3621
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Postitus Postitas Kuldar » 15. 08. 2006. 20:17

Gravity is a Bitch

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11868
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 15. 08. 2006. 20:49

mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2467
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 15. 08. 2006. 20:50

1. Eelmisel päeval söö kergesti seeditavaid, süsivesikute rikkaid toiduaineid (loe makaronid). Hoidu rasvasest lihast. Joo kogu päeva ulatuses tavalisest rohkem vedelikke.

2. Võistluspäeva hommikul söö müslit või putru. Sööma peaks umbes 2-4 h enne starti. Süüa tuleks mõõdukalt. 1h enne starti joo veel 250-500 ml spordijooki ja söö näiteks üks väike banaan või batoon.

3. Rajal joo piisavas koguses spordijooki (umbes iga 15 min järel, olenemata kas on janu või ei). Soovitan tarbida geele. Katse eksituse meetodil leiad endale sobiva (eks kõik on selle tee läbi käinud). Geeli peale pead kindlasti jooma.

D.
Rattur
Postitusi: 4
Liitunud: 08. 08. 2006. 17:12

D.

Postitus Postitas D. » 15. 08. 2006. 22:06

mina proovisin enda peal ära enne Tartu Rattarallit valgu+süsivesiku nädala ehk siis E-K valgurikas toit (kohupiim, kanafilee, mandlid, juurvili) ning N-L süsivesikud (pasta). ja tunne võistlustel oli väga hea! võistluspäeva hommikuti meeldib mulle süüa kaerahelbe putru kuhu lisatud rosinaid, päevalilleseemneid, mett - kõike, mis kasulikku energiat annab.

üks asi veel, mida ehk pole kedagi siiani eriti propageerimas kuulnud, on õige hingamine ehk joga harjutused. tahad või taha aga hingamine võistluste ajal on väga tähtis seda eriti kõrge pulsisagedusega võistlustel. aga see ehk rohkem meie, naiste, teema :wink: meeste süda pidavat rohkem hapniku läbi laskma :D

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: D.

Postitus Postitas Mati » 15. 08. 2006. 22:17

D. kirjutas:mina proovisin enda peal ära enne Tartu Rattarallit valgu+süsivesiku nädala ehk siis E-K valgurikas toit (kohupiim, kanafilee, mandlid, juurvili) ning N-L süsivesikud (pasta). ja tunne võistlustel oli väga hea! võistluspäeva hommikuti meeldib mulle süüa kaerahelbe putru kuhu lisatud rosinaid, päevalilleseemneid, mett - kõike, mis kasulikku energiat annab...
seda nimetatakse teiperiks ja sellele eelneb pikk ja tugev trenn, et end süsivesikutest tühjaks sõita. teiperiga võib kaasneda ebameeldiv kaalutõus. üldiselt ei soovitaks seda algajale (reaalset efekti ei pruugi olla). kui üldse, siis seda võiks katsetada enne (st mitte proovida esmakordselt enne mõnda võistlust), osadele teiper ei sobi.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3798
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Algaja rõõmud ja mured

Postitus Postitas mart » 15. 08. 2006. 22:47

Anneli83 kirjutas:võistlemisega hakkasin tegelema alles sel aastal, õigupoolest olen alles läbinud Otepää ja Rakke maratoni. Tulemused olid mulle üllatavalt VÄGA HEAD, seega potentsiaali mul tuleviku suhtes on :D

...Asi on ju selles, et ma tahan oma tulemusi ületada, kuid selleks on siiski ju vajalikult õiged näpunäited tegijamate poolt...
Loodetavasti näitab su kasutajanimi väljalaskeaastat, mitte eluiga. :roll:
Pole küll ratta-võidu-sõitja, aga arvan et: harrastusvõidusõit rikub sul jalakuju, kui raske rauaga kangutad. Et naiselikku jalajoont säilitada, tuleks - ennastunustavalt / elioni tulemust ohverdavalt - kerima õppida. Vastasel juhul, tekib sul Erika Salumäe alakeha, mis tema puhul on (läbi olümpia-medalite) õigustatud, aga nais-tava-harrastajale segav/koormav/piinlik igapäeva elus.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

maakas
Rattur
Postitusi: 98
Liitunud: 11. 04. 2003. 21:11

Re: D.

Postitus Postitas maakas » 16. 08. 2006. 08:14

Mati kirjutas:
D. kirjutas:mina proovisin enda peal ära enne Tartu Rattarallit valgu+süsivesiku nädala ehk siis E-K valgurikas toit (kohupiim, kanafilee, mandlid, juurvili) ning N-L süsivesikud (pasta). ja tunne võistlustel oli väga hea! võistluspäeva hommikuti meeldib mulle süüa kaerahelbe putru kuhu lisatud rosinaid, päevalilleseemneid, mett - kõike, mis kasulikku energiat annab...
seda nimetatakse teiperiks ja sellele eelneb pikk ja tugev trenn, et end süsivesikutest tühjaks sõita. teiperiga võib kaasneda ebameeldiv kaalutõus. üldiselt ei soovitaks seda algajale (reaalset efekti ei pruugi olla). kui üldse, siis seda võiks katsetada enne (st mitte proovida esmakordselt enne mõnda võistlust), osadele teiper ei sobi.
Viimase aja andmetel (http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?156312) ei ole pikk ja raske trenn teiperi algusosas enam oluline. Piisab süsivesikute laadimisest. Mainitud kaalutõus on kirjanduse andmetel põhjustatud sellest, et laaditud glükogeen seob hulganisti vett. Kui süsivesikute laadimine on tehtud pikemat pingutust silmas pidades, siis ei tohiks selle ajutise kaalutõusuga probleeme tekkida - pikema pingutuse tagajärjel (kui glükogeen on kulutatud) peaks kaal stabiliseeruma.

Isiklikest tähelepanekutest - läbisin ca 10kond aastat tagasi selliseid teipereid, mis sisaldasid raskeid treeninguid ja süsivesikutevaba dieeti alguses ja aktiivset puhkust viimastel päevadel. Koormusepäevad olid nii emotsionaalselt (teravijatooteid ju süüa ei saanud), kui füüsiliselt rasked. Võistlus jälle see-eest üllatavalt kerge. Peale võistluspäevi tuli jälle raskem periood (aga see oli ilmselt pigem võistlustel kuhjunud väsimuse, kui teiperi süü). Neid teipereid ei saanud teha kuigi tihti - paar-kolm hooaja jooksul.
There are seldom technological solutions to behavioral problems.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2467
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: Algaja rõõmud ja mured

Postitus Postitas AndreK » 16. 08. 2006. 08:55

mart kirjutas: Pole küll ratta-võidu-sõitja, aga arvan et: harrastusvõidusõit rikub sul jalakuju, kui raske rauaga kangutad.
Ära nüüd teist oma hirmujuttudega ära ehmata. Vaevalt, et Aanneli nädalas 30 h trenni teeb. Vaata või Treierit - peenike kui piitsavars
:)

Kasutaja avatar
riho
hobisportlane
Postitusi: 4470
Liitunud: 11. 09. 2003. 17:26

Re: Algaja rõõmud ja mured

Postitus Postitas riho » 16. 08. 2006. 09:36

AndreK kirjutas:
mart kirjutas: Pole küll ratta-võidu-sõitja, aga arvan et: harrastusvõidusõit rikub sul jalakuju, kui raske rauaga kangutad.
Ära nüüd teist oma hirmujuttudega ära ehmata. Vaevalt, et Aanneli nädalas 30 h trenni teeb. Vaata või Treierit - peenike kui piitsavars
:)
See kas lihas kasvab massiivseks või jääbki peenikeseks sõltub suuresti lihastüübist. Eerika Salumäe oli trekisprinter. Need on pea kõik suure lihasmassiga jõulised tüübid.

Lisaks Treierile on veel hulk missi mõõtu (k.a. säärejooks) ratturnaisi kodustel võistlustel viimastel aastatel vuramas nähtud. Nii et paanikaks ei ole tõesti põhjust.

Kasutaja avatar
SL
Rattur
Postitusi: 1023
Liitunud: 31. 07. 2003. 09:12

Postitus Postitas SL » 16. 08. 2006. 09:44

Vaadake neid tipp-tasemel neidiseid, kes baiki sõidavad - kõik on väga väiksed, väga peenikesed, jalad on väga ilusad ja mingit butt-i ka taga ei ripu.

press
Rattur
Postitusi: 47
Liitunud: 20. 04. 2006. 09:06

treenimisest

Postitus Postitas press » 16. 08. 2006. 09:47

Mart, hull jutt suhu tagasi! Figuuri pärast pole kindlasti vaja muretseda.
Mis geeli puutub, siis eile kuulsin, et A&T Spordis pidid miskid geelid olema, millel käib kork maha nagu Colgate hambapasta tuubil. Peab asja uurima. Senine lemmik oli Maxim, aga selle korki oli sõidu ajal ebamugav kruttida. Dexal ei meeldinud. Rebitava servaga geel"ümbrike" ei meeldi kasutada, pakendit loodusesse visata ei taha, aga kleepivat ümbrikut taskusse tagasi panna kah nagu ei tahaks.
Lahjendatud Artic Sport on praegune lemmik (igapäeva sõiduks).
Kui väntan, siis jõuan.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2467
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: treenimisest

Postitus Postitas AndreK » 16. 08. 2006. 09:49

press kirjutas: Mis geeli puutub, siis eile kuulsin, et A&T Spordis pidid miskid geelid olema, millel käib kork maha nagu Colgate hambapasta tuubil. Peab asja uurima. Senine lemmik oli Maxim, aga selle korki oli sõidu ajal ebamugav kruttida. Dexal ei meeldinud. Rebitava servaga geel"ümbrike" ei meeldi kasutada, pakendit loodusesse visata ei taha, aga kleepivat ümbrikut taskusse tagasi panna kah nagu ei tahaks.
Lahjendatud Artic Sport on praegune lemmik (igapäeva sõiduks).
Geeli pudel on lahendus. Kasutan ise juba üle aasta ja olen väga rahul.

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: treenimisest

Postitus Postitas marion » 16. 08. 2006. 09:53

press kirjutas:Mis geeli puutub, siis eile kuulsin, et A&T Spordis pidid miskid geelid olema, millel käib kork maha nagu Colgate hambapasta tuubil
ma ise olen põhiliselt seda õunamaitselist hambapastat söönud, kerge kõrbenud leiva kõrvalmaik on aga neil kõigil. Enne sõin ka Maximi, aga kuna nende spordijook on hull keemia, siis lõpetasin ka geeliga. Ma muidugi ei tea, kui mürk see hambapasta on, võibolla on veel hullem.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2467
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Re: treenimisest

Postitus Postitas AndreK » 16. 08. 2006. 09:56

marion kirjutas:Enne sõin ka Maximi, aga kuna nende spordijook on hull keemia....
Mida sa sellega öelda tahad :D ?
Milline see vähem hull keemia on?

Kasutaja avatar
marion
Rattur
Postitusi: 697
Liitunud: 15. 04. 2003. 07:40

Re: treenimisest

Postitus Postitas marion » 16. 08. 2006. 09:58

AndreK kirjutas:
marion kirjutas:Enne sõin ka Maximi, aga kuna nende spordijook on hull keemia....
Mida sa sellega öelda tahad :D ?
Milline see vähem hull keemia on?
Born on natuke vähem hull keemia või on mulle jälle kärbseid pähe aetud

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7928
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: treenimisest

Postitus Postitas KaupoR » 16. 08. 2006. 10:13

press kirjutas:Mis geeli puutub, siis eile kuulsin, et A&T Spordis pidid miskid geelid olema, millel käib kork maha nagu Colgate hambapasta tuubil.
AndreK kirjutas:Geeli pudel on lahendus. Kasutan ise juba üle aasta ja olen väga rahul.
Teine lahendus ongi seesama Colgate pastatuubi otsik. Ise olen neid mõned kõrvale pannud ja kui geeli ostan, siis enne võistlust krutin korgi maha ja selle pastaotsiku sinna otsa (viimane küll eeldab veidi käsitööd, sest geelipaki avaust tuleb veidi noaga lühemaks lõigata). Nii palju offtopicut.

Annelile aga soovitus, et ei maksa väga selle söögi-joogi teemaga üle pingutada - võta rahulikult. Söögi osas mingit erilist dieeti pole vist vaja pidada - tavaline tervislik menüü (juur- ja puuviljad, pudrud, mitte liiga palju rasvast, võistluseelsetel päevadel veidi enam juua ja süsivesikuid tarbida jms). Võistluse ajal ei soovita juua puhast vett, sest higistades kaotad koos higiga palju mineraale ja puhta vee joomine uhub neid veel enam välja (tulemuseks krambid ja muud tervisehädad). Fakt on aga see, et kui tahad aina paremaid tulemusi siis pead paremini treenima. Esimestel treeninguaastatel tähendab see, et pead rohkem treenima (maht üsna suur, koormus väike), mida aeg edasi, seda targemalt ja efektiivsemalt pead treenima.

Minu soovitus on, et sõidu ajal (nii trennis kui võistlusel) võiks midagi särgitaskus ikkagi olla (banaan või batoon või mingit geeli, mille mõju ja sobivust oled trennis katsetanud). Teinekord tuleb nõrkusehetk väga ootamatult ja siis on väga kosutav midagi põske pista.

PS. Kui sa peaksid Frieli "piiblit" lugema, siis ära heitu kui esimesel korral mitte midagi aru ei saa ja pilt väga segane tundub. Mul hakkas see asi klaaruma alles peale kolmandat lugemist :)
PPS. Spordiarsti juures (või läbi perearsti südamearsti juures) käik ja koormustesti tegemine on äärmiselt soovitatav!
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: treenimisest

Postitus Postitas Mati » 16. 08. 2006. 11:21

press kirjutas:Mis geeli puutub, siis eile kuulsin, et A&T Spordis pidid miskid geelid olema, millel käib kork maha nagu Colgate hambapasta tuubil. Peab asja uurima.
Uuri siit.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

surfar
Rattur
Postitusi: 300
Liitunud: 09. 06. 2003. 15:16

Postitus Postitas surfar » 17. 08. 2006. 08:36

Eelpooltoodule lisaks veel seda, et alati tuleb tunnetada oma sisetunnet. Kui ikka keha nõuab magusat vms, siis tasub peale trenni ikka mõni magusam pala hamba alla võtta. Teinekord tahad aga midagi soolasemat. Kui treeningkilomeetreid vähe, siis üle süüa ka pole mõtet.
- Väntan visaduse levialas -

Anneli83
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 23. 07. 2006. 21:23

Postitus Postitas Anneli83 » 17. 08. 2006. 22:11

Suurimad tänud kõigile, kes vaevusid mulle tarka juttu kirjutama :lol:
Panin loetu kõrva taha ja üht teist olen ka juba praktiseerinud nagu näiteks seadsin sammud A&T sporti ja muretsesin prooviks ühe geeli....seal on tõesti Colgate`i meenutav tuub :) Proovinud veel pole asja, aga üritan õige pea!! Olen kuulnud, et võivad tekkida kõrvetised aga su ju täitsa individuaalne.....

Ja vastus Mardile.....number mu nime taga on tõesti väljalaskeaasta :wink:

Ning oma jalgade pärast ma küll muret ei tunne :lol: Ratta seljas juba aastaid tegelt istutud ja täitsa tip-top....ilusad siledad sääred mul siiani :)

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 17. 08. 2006. 22:32

riho kirjutas:...Lisaks Treierile on veel hulk missi mõõtu (k.a. säärejooks) ratturnaisi kodustel võistlustel viimastel aastatel vuramas nähtud. Nii et paanikaks ei ole tõesti põhjust.
Anneli83 kirjutas:...Ning oma jalgade pärast ma küll muret ei tunne :lol: Ratta seljas juba aastaid tegelt istutud ja täitsa tip-top....ilusad siledad sääred mul siiani :)
No minul on igatahes ainult hea meel kui rohkem naissoost rattureid mööda teid ja metsi vurab ja võistleb. Säilib mingigi mott nt EEC-l osaleda :).
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”