Spordikeemia- on sellest ka reaalset kasu?

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
KristjanS
Rattur
Postitusi: 2833
Liitunud: 26. 04. 2003. 09:41

Spordikeemia- on sellest ka reaalset kasu?

Postitus Postitas KristjanS » 03. 07. 2006. 17:51

Tahkos, võistluseelsel õhtul ja hommikul pani hämmastama see, millistes kogustes spordikeemiat rahvas omab ja tarbib. Endal oli seda aint jaopärast, joogipulbrit natukene "proovipakendites", mõned batoonid ja geel teepeale kaasa. Kohe tekkis küsimus, et kas tõesti ilma sellise "keemialaborita" ei ole võimalik tahko sõitu (ja teisi võistlusi) edukalt läbida. Saan aru batoonidest ja geelist- kiire pala ja kõhutäide rajal, aga et purkide viiski kõiksugu proteiinipulbreid, energiajooke ja veel midaiganes... Kas see meeletu rahakulu tasub end tõesti ära?
Eelneval õhtul sai ühe toanaabri soovitusel läbitud Dexali-kuur, mis pidavat andma järgmiseks päevaks hullu pauerit ja turbot, pärast pidime aga tõdema, et tolku ei olnud sellest miskit. Ise liikusin ikka sama aeglaselt nagu alati. Ka rajal oli põhijoogiks kõige tavalisem vesi, ilma igasuguste lisanditeta. Aga nüüd tagasi teemasse...
"...selleks on spets vaha mis lastakse raami sisse jägendab ja vähendab kaalu..." - And it really works...
"Studies have shown that riding a bicycle everyday makes you more awesome than the general population!" - And it really works...

Velo Clubbers
Rattastuudio Jooks - muhedaim rattapood

higipull
Rattur
Postitusi: 80
Liitunud: 07. 07. 2005. 13:43

Postitus Postitas higipull » 03. 07. 2006. 18:43

Googli esimene vastus Sinu esitatud küsimusel on see http://www.gssiweb.com/reflib/refs/310/ ... N=94846558
Igasugust muud infot leiab veel.

Point on mu meelest see, et mingi ühe inimese isiklik kogemus ei ütle mitte midagi usaldusväärset. Vaja on korralikke teadusuuringuid, mis pole tootja poolt rahastatud.

Aga mõni põhitõde ei vaja vast enam mingit tõestamist või vaidlemist. Näiteks see, et veidi pikema treeningu ja võistluse ajal on tarvis süsivesikuid joogist ja võib-olla ka millestki tahkemast.

metslane
Rattur
Postitusi: 824
Liitunud: 28. 03. 2006. 07:38

Postitus Postitas metslane » 04. 07. 2006. 07:08

vaata velomann asi on selles osad sõidavad taga, aga teised ees.tempod on erinevad ja moosiveega pole seal eespool midagi peale hakata.

Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Postitus Postitas m6mm » 04. 07. 2006. 08:42

metslane kirjutas:vaata velomann asi on selles osad sõidavad taga, aga teised ees.tempod on erinevad ja moosiveega pole seal eespool midagi peale hakata.
Ära lahmi.

Keemia aitab alati ühekülgselt, soovitud toime piirides ja võib kuskilt mujalt tagasilööke anda. See on nagu põllumajandus, nitraatidel kasvatatud ubinat ei taha keegi süüa ja maa keerab ka see keemia tuksi.

Huvitab, kas peaks sarnaselt põllumajandustootmisele hakkama rääkima ka "maheratturitest"? :wink:

Kasutaja avatar
tarzic
Rattur
Postitusi: 56
Liitunud: 07. 03. 2005. 20:21

Postitus Postitas tarzic » 04. 07. 2006. 09:37

m6mm kirjutas:Huvitab, kas peaks sarnaselt põllumajandustootmisele hakkama rääkima ka "maheratturitest"? :wink:
(y) Miks mitte, kuid kardan, et keemikute poolt võrdsustatakse kiirelt maherattur karvajalaga :(
Tervitades,
Tarzic

Kasutaja avatar
Ermo
Rattur
Postitusi: 890
Liitunud: 21. 04. 2003. 14:44

Postitus Postitas Ermo » 04. 07. 2006. 09:38

.
Viimati muutis Ermo, 07. 03. 2011. 22:44, muudetud 1 kord.
Sõida, aga ära mölise :twisted: .

Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Postitus Postitas m6mm » 04. 07. 2006. 10:29

Ermo kirjutas:Lihtsalt intensiivsemalt sporti tehes kulutab inimene teatavasti oma organismist
Oluliselt suuremal hulgal süsivesikuid, mineraale ning vajab taastumisele kaasa aitavaid
aineid. Paljud neist on töödeldud kontsentreeritumaks, et organism neid kiiremini omastaks.

Püsima jääb aga küsimus, et kas on tarvis nii intensiivselt treenida ja võistelda ?
Täiesti päri! Ei mina ega Veloman vaidlustanud keha taastavate ainete vajalikkust, siin on jutt "hullult pauerit" andvatest asjadest. Keeldun enda lihaseid kasvatamast mingil muul moel kui neid liigutades, sest ma ei usu tasuta lõunaid.

Kasutaja avatar
AndreK
hobisportlane
Postitusi: 2470
Liitunud: 07. 03. 2003. 12:06

Postitus Postitas AndreK » 04. 07. 2006. 10:32

m6mm kirjutas:Täiesti päri! Ei mina ega Veloman vaidlustanud keha taastavate ainete vajalikkust, siin on jutt "hullult pauerit" andvatest asjadest. Keeldun enda lihaseid kasvatamast mingil muul moel kui neid liigutades, sest ma ei usu tasuta lõunaid.
Kuidas siis see lihas sinu arust kasvab kui mite taastudes :?: :D

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Postitus Postitas SK » 04. 07. 2006. 12:45

Et asi demagoogiaks ei läheks, siis kahtlejad lugegu kasvõi see lühike sõnastik läbi:
http://www.antidopingeducation.org/View ... tentId=391

Vihjena võin öelda, et Ermo mainitud abimehi nimega vitamins, recovery drinks ja proteins seal ei ole ega ka ei tule. "Keemia" eesti kõnekeeles on ikka midagi räigemat kui spordijook. Vastasel juhul on keemia ka tartu sea-limonaad ja lehmapiim.

Edasipüüdlikud harrastajad võiksid endale muuhuulgas ka selgeks teha sõnastikus P-tähe all oleva mõiste placebo effect - seda nähtust on eesti harrastajate hulgas täna ilmselt rohkem kui teisi dopingusõnastiku mõisteid. Samas üks tuttav Prantsuse bike-harrastaja kirjeldas oma kodumaiste harrastajate taastumisvahendeid küll väga üheselt dopingainetena, mine sa tea, kaugel see värk täna Eesti harrastajatest on. :roll:

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 04. 07. 2006. 13:20

SK kirjutas:...üks tuttav Prantsuse bike-harrastaja kirjeldas oma kodumaiste harrastajate taastumisvahendeid küll väga üheselt dopingainetena, mine sa tea, kaugel see värk täna Eesti harrastajatest on. :roll:
omamata faktidel tuginevat tõestusmaterjali julgeks siiski spekuleerida, et kõrgema saavutusvajadusega harrastajate osas on see värk juba kohal (meditsiini taustaga inimesed on väitnud, et coldrexis ega fervexis efedriini ei ole :wink: ).
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Albert
Rattur
Postitusi: 109
Liitunud: 19. 12. 2003. 17:13

Postitus Postitas Albert » 04. 07. 2006. 13:33

Mati postituse täpsustuseks - Eestis müüdavates Coldrexis ja Fervexis efedriini pole, mujal maailmas müüdavais kasutatakse ka neid aineid.
Tähele tuleb panna, et doosid on ravitoimega mitte dopingutoimega, tõsi verre jätavad jälje ikkagi.
Mina usun, et Veloman ei alustanud diskussiooni mitte dopingu teemal, vaid justnimelt võistluseelse energialaadimise ja võistlusjärgse kiirtaastamise teemal, seega on dopingujahu ka siinkohal OT.

Isiklik kogemus möödunud aastast ütleb, et kui võistluse ajal geeli ei kasutanud, tuli paneel enne lõppu ja äkki, peale geelide kasutama hakkamist paranes nii tulemus kui võistlusjärgne enesetunne.
Selleaastane Tahko kogemus kinnitas Mati poolt palju kordi mulle räägitud juttu, et kui energiat (joogist, geelist) liiga palju saab ja puhast vett liiga vähe, tulevad krambid. Tulid ja väääga valusasti!

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1187
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Postitus Postitas SK » 04. 07. 2006. 14:35

Albert kirjutas:Mina usun, et Veloman ei alustanud diskussiooni mitte dopingu teemal, vaid justnimelt võistluseelse energialaadimise ja võistlusjärgse kiirtaastamise teemal, seega on dopingujahu ka siinkohal OT.
Minu postituse mõte oli eelkõige välja tuua kolmnurk:
*keelatud ained (nende hulgas on ka muide palju taastusvahendeid mitte ainult sooritust parandavad)
*treeningu loomulikud kaaslased nagu erineva koostisega spordijook ja süsivesikupommid
*pletseebod ehk igasugune kontrollimata sildistatud sodi kapslite või tilkade näol,millesse tarbija usub kui tulemuse parandajasse, aga tegelik toime puudub.

Ehk siis paljuski taandub erinevate purkide sisu tarbimine sellele, kas inimene ise sellesse usub, maksab siis mis ta maksab...

P
Rattur
Postitusi: 203
Liitunud: 24. 04. 2004. 13:55

Postitus Postitas P » 04. 07. 2006. 21:00

Albert kirjutas:Eestis müüdavates Coldrexis ja Fervexis efedriini pole
Jah, jätkuvalt OT, kuid ei saa märkimata jätta - Tartu Maratonil jäi mingi sportlane (või harrastaja) juhuslikul dopingukontrollil vahele efedriini kasutamisega. Ise tunnistas, et kasutas justament Coldrexi, külmetuse raviks. :D

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12098
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 04. 07. 2006. 22:01

Mes sa arvad, et see coldrexi-fervexi jutt siin juhuslikult käis :?:

Platseebo efektist. Iseensest on see huvitav teema. Kindlalt olen isegi seda kogenud, kuid samas oleneb asjade toimimine ka olukorrast. Nt too samune "noorekitseveri" SHLEHA ei toiminud mul absoluutselt ühel kevadisel pikal treeningul, kuid siis ei olnud ma ka kaugeltki nii süsi kui nt nüüd Tahkos. Seekord tunnetasin selle ergastavat mõju selgelt. Seega on ka oluline teatud kraami tarbimise hetk, ületarbimisel (st ka liiga varajasel tarbimisel) on vastupidised tagajärjed.

Platseebo efekt on märgatavam minu arvates rattajuppide puhul. Mõni mees nt sõidab raudselt Shimano trossiga kiiremini kui Srami omaga 8)
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Nero
Rattur
Postitusi: 85
Liitunud: 13. 03. 2004. 19:55

Postitus Postitas Nero » 05. 07. 2006. 09:16

Olen kord märganud platseebo efekti ka mootorratturi peal! Söötsin talle enne võistlust mingit mesilasõietolmu puru sisse ja sisendasin, et see parandab keskendumist ja teravdab aistinguid :roll: Vend sõitiski ringid üle sekundi kiiremini :shock: Läks vist julgemaks ja hakkas ennast rohkem usaldama.
Mis ratta juppidese puutub, siis toimib pigem see skeem, et kui palju raha asjasse maetud, on ka suurm motivatsioon treenida. Parafraseerides (ei mäleta keda, vist oli kirikuõpetaja, kes luges piiblist): "Seal kus on sinu vara, seal ka süda".
OT küll, aga ehk huvitav lugemine :-)

nero

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”