Peavalu pärast võistlust

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
ristol1
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 07. 03. 2006. 19:17

Peavalu pärast võistlust

Postitus Postitas ristol1 » 08. 05. 2006. 15:01

Lugesin ka mõnda eelnevat sama teemat aga ikkagi räägiks ka oma loo. Et nüüd siis eile pärast mulgi etappi, tuli ka jälle päris ull peavalu. Selline hoogudega nagu vist.. Auto roolis istudes tagasisõidul kui midagi eriti ein teinud siis oli enam vähem ok aga kui korra välja läksin oli paha paha. Jõudsin tallinnasse 6 paiku sõind aspiriini ning tunniajapärast sõin ka kõhu täis siis oli valu pyhitud kella yheksaks. Aga ikkagi tahask teada milles see põhjus. KUna eelmine aasta oli pärast elva etappi täpselt sama teema. Ega mu treenituse tase suur pole seeaasta sõtindu nyyd kokki koos mulgiga 350 km. Aga kas siis tõesti peavalus sellest et annan oma tõelise maximumi ja see on juba liig et peaks tagasi hoidma või probleem tuules (kuigi seda ei usu) või vereõhk liiga kõrge, sest tegelikult sõidu lõpus tundsin et lihastes oli võhma kyll aga syda pani suht täiega ja ei hakkaud enam pingutama. Et kas peaks mõnda arsti külastama või spordiarsti. VÕi kuidagi toimtumist või midagi muutma. Sest tegelikult ma mingeid lisandeid või what ever asju ei söö. Söön nagu tavaliselt koguaeg. Võsitlusteajal aint sportijooki ja kõik...

Kasutaja avatar
abuser
Rattur
Postitusi: 65
Liitunud: 24. 08. 2005. 19:23

Postitus Postitas abuser » 08. 05. 2006. 15:34

sama jama .. mul peale igat võistlust enamasti

imelik värk aga elab üle :)

endal pole nii tugev peavalu aga siiski annab tunda

eedu
Rattur
Postitusi: 38
Liitunud: 06. 06. 2005. 15:22

Postitus Postitas eedu » 08. 05. 2006. 15:40

Olen sama asjaga kokku puutunud. Pärast trenni või võistlust ei taha nagu kohe süüa, aga peab! Targad raamatud ja muidu spetsialistid ütlevad, et sööma peab poole tunni jooksul pärast pingutust! Siis taastub organism paremini ja toimub ka lihaste areng!? Aga siin foorumis peaks olema vist inimesi kes oskavad õigemini ja paremini selgitada neid asju. Ise olen kaugemalt tulles(kui finisis ei ole toitlustamist) alati midagi autosse valmis ostnud (halvaa, kohukesed, banaan, jne.), et kohe süüa. Tunni pärast on hilja, siis võib olla peavalu, süda paha jne.

Al
Rattur
Postitusi: 54
Liitunud: 23. 07. 2003. 20:43

Re: Peavalu pärast võistlust

Postitus Postitas Al » 08. 05. 2006. 15:54

Mul on kah vahest peavalu olnud. Nii peale suusa- kui rattamaratone. Viimasel ajal olen peale maratoni joonud vahetult peale sõitu taastusjooki (nt. Maxim) ja olen sellest jamast pääsenud. Arvan, et pingutus ja kerge kehakaal (st. vähene rasva % kehas) tekitavad seisu, et tekib toitainete puudujääk, mida paljas jõujook ei paku.
Taastusjoogi manustamisel pole seda täheldanud.

Varasematel aegadel pole samuti muud teha mõistnud kui aspiriini tarbida. Õhtul magama minekul on peavalu mõnikord isegi hommikul tunda andnud.

Teisalt võib põhjuseks olla vale rattaasend mis surub selja ja kaelalihaseid selliselt kokku, et mõjub kolmiknärvile ja põhjustab peavalu. Siin peaks aitama sõiduasendi korrigeerimine.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3947
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 08. 05. 2006. 16:07

Peavalu tuleb kindlasti sellest, kui oled ennast tühjaks sõitnud.
Ainult 350km enne võistlema hakkamist on ka kindlasti vähe ja on üks põhjustest. Aga peale sõitu üks korralik kõhutäis ja ei ole mingit peavalu.
Samuti tuleb korralikult vedelikku tarbida nii enne sõitu, sõidu ajal, kui ka peale sõitu.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7929
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Postitus Postitas KaupoR » 08. 05. 2006. 16:10

Ma ei ole küll õppinud spetsialist kuid üht-teist olen kirjandusest kõrva taha pannud. Peale võistlust tuleb tõesti süüa aga mitte lihtsalt süüa vaid tarbida süsivesikuid. Võistlusega kulutad ära süsivesikuvarud lihastest ja maksast, mistõttu tuleb need kiiresti taastada ja selleks on kõige parem vahetult peale võistlust midagi süsivesikurikast süüa. Teine oluline puudus peale suurt pingutust (higistamist) on mineraalidest (soolad), seepärast tuleks peale maratoni ära süüa ka supp, sest sealt saad paraja portsu soola. Ja kolmas väga oluline komponent on VEDELIK - seda tuleb peale pingutust ohtralt tarbida. Kui on pikem pingutus, siis tuleb kõiki neid komponente tarbida ka pingutuse ajal. Näiteks: süsivesikud spordijoogist, banaanist, tabletist (Energy Block), müslibatoon vms; mineraalid tabletist, spordijoogist, soolakurgist.
If everything's under control, you're going too slow!

aivar06
Rattur
Postitusi: 64
Liitunud: 02. 04. 2004. 18:49

Postitus Postitas aivar06 » 08. 05. 2006. 16:24

Süsivesikute puudus ja ülemääraselt suur pingutus, millega organism ei ole harjunud. Tuleb ennast "tankida" süsivesikutega nii enne võistlust (üsna mitu päeva, et mitte öelda nädal) ja ka võistluste ajal.

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2118
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Postitus Postitas Villem T » 08. 05. 2006. 16:26

"Veresuhkur tahab tõstmist", ütleb su keha sulle selle peavaluga.

Kasutaja avatar
.mantis
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 25. 04. 2006. 13:50

Postitus Postitas .mantis » 08. 05. 2006. 16:28

Vererõhk läheb ka pingutuse ajal kõrgeks, mis põhjustab peavalu. Meibi on selles jama :roll:

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 08. 05. 2006. 16:37

jutt oli pingutusele järgnevast peavalust. võimalik, et peavalu tekib hoopis stressist, viletsa saavutuse pärast võistlusel. paneb ju pea valutama, kui soovisite nt 120. kohta, aga sõitsite end 220. ndaks :)

vic
Rattur
Postitusi: 230
Liitunud: 19. 03. 2003. 21:48

Postitus Postitas vic » 08. 05. 2006. 17:22

Olin ka "peavalu klubis" viimased paar hooaega enne lõpetamist.

Siin on mainitud glükogeeni kulutamist lihastest ja maksast. Isiklikult oli selle poolega kõik korras kuid peavalud ei tekkisid kõigest hoolimata. Kuid õige toitumine on nii enne sõitu kui peale sõitu väga tähtis.

Stress, ka minule pakkusid arstid seda põhjendust. Aga me ei nõustu(nud) nendega, sest mis stress on võidusõitu võites ;)

Soolad. See, kui soolade tasakaal organismis on häiritud viib ka vedeliku tasakaalu häireni. Väga tõenäoline põhjus. Samas minul isiklikult tekkisid peavalud ka pärast lühikest sõitu, ntx pärast trekil jälitussõitu (olgu, koos soojendusega 45-60'; aga soojendus ei ole nii intensiivne ning vedelikuga oli kõik korras).

Minu lahendus saabus katse eksituse meetodil ning väljendus kaaliumi puuduse leevendamises. K (ja Mg) sisaldav Panangiin sai igapäevaseks toidukõrvaseks ning peavaludele sai praktiliselt piir pandud. Kahjuks läks selle lahenduse leidmiseks väga kaua aega. Kindlasti on K ja Mg abiks neile, kel lihased sageli krampi kisuvad (endal õnneks krambikogemused puuduvad täielikult).
veni vidi vici

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3947
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 08. 05. 2006. 20:01

Panangiin on ka südamele väga hea - seda lausa kirjutatakse teatud südameprobleemide korral välja.

ristol1
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 07. 03. 2006. 19:17

Postitus Postitas ristol1 » 08. 05. 2006. 20:51

Tänud nõuannete eest. Eks siis peab hakkama proovima erinevaid variante. Kuna tegelikult mul mingid arstid on öelnud, et vererõhk tiba kõrge, igaks juhuks võib ju seda ka checkida aga ma arvan et ennem proovin siin pikemate treeningute ajal muuta toimtumist ja valida väheke õigemaid toiduaineid mitte nagu praegu. Aga noh vat seda ma nyyd ei tea kas sõiduasend mul on õige või vale, et kas sellest võib ka see valu tekkida, peab mõnel targemal laskma vaadata. NIi et vaja ka katsetada ega muud oskagi hetkel öelda. Eks enne kõrvemaa etappi siis laen ennast sysivesikuid täis ja vaatab mis saab...

Kasutaja avatar
mar852
Rattur
Postitusi: 193
Liitunud: 24. 07. 2003. 10:13

Re: Peavalu pärast võistlust

Postitus Postitas mar852 » 09. 05. 2006. 09:03

Olen sarnast peavalu kogenud.
Varemalt kui mahutrenni ei teinud, vaid trennis vajutati spidomeetri järgi, oli see isegi peale intensiivset trenni tavaline. Peale võistlusi standardolukord.

Nüüd kui juba veidi vanemaks ja targemaks saadud ehk mahutrennid pulsi järgi tehakse - ei tule peavalu isegi peale võistlusi.

See ei lükka muidugi ümber, eelnevate ratturite kommentaare puuduolevatest ainetest. Kõik on väga individuaalne.

Kasutaja avatar
Ratt
Rattur
Postitusi: 118
Liitunud: 21. 02. 2006. 09:40

Postitus Postitas Ratt » 23. 02. 2007. 16:18

Mulgis osalesin ise ka ja just seal kogesin oma meelest liigsest rappumisest tingitud valu peas. Nagu mingi teatud koht tegi pea sees valu juba finishi lähedale jõudes. Aga suht vähe siiski.

Kasutaja avatar
T!!T
Rattur
Postitusi: 65
Liitunud: 26. 05. 2003. 08:53

Postitus Postitas T!!T » 24. 02. 2007. 10:11

rattasõidu spetsiifiline asend - pea kuklas - tingib puudulikku aju verevarustust. Pikema sõidu kestel mõned kaela venitamised lõug vastu rinda ... :roll:
Ratt kirjutas:Mulgis osalesin ise ka ja just seal kogesin oma meelest liigsest rappumisest tingitud valu peas. Nagu mingi teatud koht tegi pea sees valu juba finishi lähedale jõudes. Aga suht vähe siiski.

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”