kuidas põlvi ravida?

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
mrtn
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 30. 03. 2003. 23:41

kuidas põlvi ravida?

Postitus Postitas mrtn » 27. 11. 2004. 01:23

sai sügisel liigset koormust antud ja nüüd trepist allaminemine eriti välja ei kuku. mismoodi ennast jälle ühte tükki saada?

Ingrit
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 13. 09. 2004. 20:05

Postitus Postitas Ingrit » 27. 11. 2004. 09:51

Põlved on, jah, üks hell teema. See, et trepist alla minek on vaevaline, näitab, et põlve stabiliseerivad sidemed on saanud viga. Kõigepealt peab koormust vähendama(puhkama) ja andma liigesele rahu, et sidemed saaksid taastuda. Võiks süüa näiteks Artrostop`i , määrida Fastum geeliga. Kui ilma trennita ei saa, siis peale füüsilist koormust panna põlvele mõneks ajaks külmageeli kott. Soovitan siiski puhkust anda. Kui põlv enam valu ei tee, hakata tasapisi koormust andma. Sobib hästi veloergomeeter, ka ujumine.
Head paranemist!

mrtn
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 30. 03. 2003. 23:41

Postitus Postitas mrtn » 27. 11. 2004. 11:53

tänan, Ingrit! kohe apteeki :)

vahur
Rattur
Postitusi: 46
Liitunud: 05. 08. 2004. 20:38

Postitus Postitas vahur » 27. 11. 2004. 12:31

Ise olen vahelduva eduga maadelnud samuti põlvehädadega. Nüüd on enam-vähem korras, kuigi aastaid tagasi oli nii, et trepil liikumine oli tõsine vaev, ning seda pidevalt, mitte ainult trenni järel. Minu puhul aitas Gelenk Nahrung, mida võib apteegist saada. Suht kallis (600 g purk 600 EEKi) kuid seda jätkub mitmeks kuuks. Reklaamitakse ka Ultra Geeli liigeste tarbeks, aga seda ma ei suutnud tarbida jubeda maitse tõttu, seetõttu selle suhtes kogemused puuduvad.
Lisaks tuleb hoida põlved soojas, ise kasutan jooksmise-suusatamise puhul neopreensidemeid. Kuid neid ei tohiks üle paari tunni kanda, kuna nad ei lase õhku läbi, seetõttu kasutan talvel mägedes sõites tavalisi riidesidemeid selle asemel.
Ning toitumise puhul peaks sidekudede taastumiseks sobivaid aineid kasutama. Minu teada peaks zelatiini sisaldavad tooted aitama, seega sülti kõvasti, viina alla ja viina peale :D

mrtn
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 30. 03. 2003. 23:41

Postitus Postitas mrtn » 27. 11. 2004. 12:50

lisan siia ka, mida mulle arst soovitas: valuvaigisti sisse, regulaarset koormust (nt pukil) selle piirini, kus tuntavalt valutama hakkab, siis lõpetada. valu peab talutavaks muutuma 10 minuti jooksul, kui ei muutu, siis peab koormust vähendama. kuuldavasti ei pidada põlv paranema, kui valu ei tekita :\

tänud ka vahurile.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 27. 11. 2004. 13:06

Minu lugu :)

Põlved on mul liiga teinud puberteedieast alates. Rohkem on valu seostunud jooksmisega, millega seoses hakkasin nendega ka alates 2000 tõsisemalt tegelema. Põlvedega jamad viisid sinnamaani kus 2001 sügisel soovitas spordiarst Rahu Atrospordikeskusest jooksmine unustada. No ma ei unustanud ja hakkasin hoopis uurima mis teha. Muus osas sõitsin aktiivselt ratast ja suuska (teen neid siiani). Lugenud siit ja sealt tegin 2003 kevadel läbi glükosamiini (Ultragel) ja Ibutopi kuuri - mais läbisin Tartu Jooksuka, mille ajal põlved ikkagi nats valu tegid. Rattaga sõites valu sisuliselt polnud. Suusas klassikastiilis andis tunda. 2003 lõpus ja 2004 alguses tegin läbi pika (90 päevase) Pharma Nordi Bio-Glucosamini (sinised tabletid) kuuri (pakk ca 230 kr) ja ütleks, et aitas kõvasti. Glükosamiini erinevate preparaatide puhul on peamine erinevus glükosamiini imendumise/omastamise efektiivsuses, uuri seda. 2004 tegin kümmekond jooksuvõistlust, sh maraton ja põlved ei ole mingit olulist/segavat valu näidanud!

1. Põlved hoia soojas :!: Olen ka suvel jahedama või tuulisema ilmaga teinud põlved kergelt soojendava kreemiga (Akileine Sport) kokku.
2. Soojendus ja venitus (eriti viimane) enne trenni ja võistlust :!:
3. Ratta puhul võib põlve valu olla tingitud valest passatkast või klotside asetusest :!: Kontrolli :idea:
4. Järsk koormuse suurendamine võib ka muidu terved põlved tundlikuks muuta :!:
5. Kui põletik sees, siis tuleb põlved terveks teha ja mitte jätkata trenni ja võistlemist :!:
6. Kui miski ei tundu aitavat, siis mine arsti juurde :!: Soovitan erakaid (nt dr Rahu), sest riigiasutustes teevad tohtrid minu kogemusel tihti halturtsi.

PS! Põlve teemat on ratta seisukohalt piisavalt avatud siinses foorumis ja jooksu seisukohalt (võib-olla universaalsemaltki) E-Spordi foormites :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 27. 11. 2004. 13:41

Enda probleemidest ei hakka rääkima, aga mõned abiks vihjed.

Kui lähed arsti juurde, siis niikuinii soovitatakse teha kuuajaline glükoos-amiini + kondroitiini kuur. Erinevatel toodetel on doos erinev - mõnel üks kapsel päevas, teisel kaks. Kui mälu ei peta, siis imendumisel olevat mingi õli abiks. Sellest on juba korduvalt räägitud, nii et ju on tõsi taga.

Määrded:
Fastum Gel või Profenid (sama toimeaine, aga odavam)
Deep Relief
Masaa?igeel Radikuliidibalsam 75ml Kalina Venemaa, maaletooja OÜ Laminto - muu hulgas ka soojendab ja ei haise eriti
Capsicam - see teeb päris tuliseks :-)

Soovitan määrida kummikinnastega või panna kilekott kätte.

Spordiarst on vist mõttekam kui polikliiniku traumatoloog-ortopeed.
Viimati muutis cowrider, 09. 03. 2005. 12:49, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11865
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 27. 11. 2004. 14:00

üldjuhul Matiga nõus, aga lühidalt ka minu lugu.
sama värk oli, trepist alla peale võistlust ei saanud jne. läksin arsti juurde (kuulsaim siinamail) erakasse, määras voltareni ultraheliga, ei aidanud. proovisin artrostopi ja ultrageli, eriti ei aidanud. asi läks aga hullemaks. võtsin perearstilt saatekirja Madis Rahu juurde (sama mees kes ka Artrosportkliinikus - Mati terminoloogias erakas), järjekord oli paar-kolm kuud vist oli . visiit, saatis uuringutele (röntgen ja magnetuuring). ega need suurt ei näidanud.
mina aga ajan talle oma joru, et tahan sporti teha jne. mees suunas vestlust nii, et mina pidin ütlema, et lõika seda vasakut mis hullem on. pandi järjekorda. hommikul kl 10 paiku lõikus, kl 14 olin kodus. leidis hulga lahtist kõhrepuru, kõhre taandarengut ja muud jama. määras glükoosamiini ja ravivõimlemist.
uurisin netist glükoosamiini kohta. euroopa koolkond on arvamusel, et 500 mg päevas, USA omad 3x500mg. otsustasin kallima variandi kasuks. praegu võtan umbes märtsi lõpust juuni keskpaigani, siis vahe ja juuli keskelt oktoobrini.
olulised on venitusharjutused enne ja eriti peale sõitu. siin on paljud öelnud, et eriti ei viitsi jne. mina ütlen, et kui tahad käijaks jääda ka vanemas eas siis leiad selle 15-25 min peale trenni ja teed ilusti rahulikult harjutused läbi.
rattal passatka õigeks ja lõpetada igasugune kangutamine raske rauaga. selle asemel teha tööd kadentsiga, et saada vändapöörded üles ja ülekanne kergemaks.
jooks on minu jaoks out.
igasugused plöginad (ka cowrideri poolt mainitutedt vähemalt pooled) on ära proovitud kuid nad on ajutise lühiajalise või täitsa nulltoimega.
mina oma kogemusega ütleks - lihasevenitused enne ja peale trenni, glükoosamiin, lõpetada kangutamine. kui see 3-4 kuu jooksul jama ei lõpeta siis marss spetsi juurde ja lase põlve sisse vaadata.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3614
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Postitus Postitas Kuldar » 27. 11. 2004. 14:15

Ingriti soovitatud Artrostop on pigem liigeste"määrde" tekkimist stimuleeriv ravim, soovitatakse vanematele inimestele ja jooksjatele-suusatajatele, kelle nö. põlvede ressurss hakkab läbi saama. Üks ca 100-kroonine kapslikuuri efekti ei anna, mõju pidi avalduma alles 2...3 kuulise kuuri järel.
Kevad-talvel neelasin neid, aga peaaegu kohest leevendust pakkus põlvede soojustamine ajalehega wstopper-pükste alla. Soe liiges on terve liiges.

OBK
Rattur
Postitusi: 88
Liitunud: 26. 10. 2004. 13:27

Postitus Postitas OBK » 27. 11. 2004. 20:22

Käisin oma põlvehäda kurtmas dr.Mardnale Spordimeditsiini Keskusest.
Diagnoos - pölveliigese vahelise kõhre pehmenemine/kulumine,???
Retsept/ravi ? cod liver oil & glucosamine complex 2 kapslit päevas, kuurina (2-3 kuud).
Deep relief- ga määrimine (võimalik põletik).
Harjutused nelipea lihase tugevdamiseks (toetab põlveliigest).
Jalgrattaga sõitmine.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 27. 11. 2004. 21:48

erikr kirjutas:...mina aga ajan talle oma joru, et tahan sporti teha jne. mees suunas vestlust nii, et mina pidin ütlema, et lõika seda vasakut mis hullem on. pandi järjekorda...
...olulised on venitusharjutused enne ja eriti peale sõitu. siin on paljud öelnud, et eriti ei viitsi jne...
Loomulikult ka peale trenni venitused, see pisiasi kui loomulik nähtus mul lihtsalt ununes :oops: .
Oppide osas ütleks, et eriti nooremad peaks ikka üritama oma põlvi nii hoida ja ravida, et op oleks äärmuslik. Ega see nii sheff ja tegija värk tegelt pole (kahjuks olen ka sellist suhtumist kohand). Suvaline inimese kallal susserdamine jätab oma pöördumatu jälje. Samas olen leppinud tõenäolise paratamatusega, et kui jatkan sportimist senises või ka suuremas mahus, siis varem või hiljem rüvetatakse ka minu põlved kirurgiliste instrumentide poolt. :)

Aga kokkuvõttes pole ju hullu, sest sport toob tervise :!: :lol:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

spl
Rattur
Postitusi: 597
Liitunud: 31. 03. 2003. 13:24

Postitus Postitas spl » 27. 11. 2004. 22:22

lisaks eriku poolt mainitule UJUMINE.põlvedele ja üldse väga hea
harjutamisega saab heaks harjutajaks.võitjaks sünnitakse

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11865
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 28. 11. 2004. 01:33

spl kirjutas:lisaks eriku poolt mainitule UJUMINE.põlvedele ja üldse väga hea
jeb, niipea kui niidid välja võeti siis lonkasin kohe basseini poole. liigestele on ujumine väga hea.

Matile ütleks, et kui liiges on piisavalt nässus siis pole mõtet kõvatada ja krigiseva tulitava põlvega tablettide all sportida. teatud tingimustel on operatiivne ravi mõistlik ja oluliselt elukvaliteeti parandav.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 29. 11. 2004. 14:09

Ma imestan, Mati, et Sa oma põlvedega joosta julged. Minul keelati selline lõbu kohe ära enne noa alla minekut ja seda enam peale nuga. Tennist võin mängida, seal on koormus vahelduv, aga taguda põlvi 10 km järjest... Ju siis Sul on veel seda kõhre seal ja piisavalt meniskit, et kulumisruumi veel jagub :wink:

Kes iganes põlvede all kannatab - ujuge ja sõitke (ilma raske rauata nagu erik ütles) jalgrattaga, siis tuneb põlv end varsti taas hästi. Ja ärge olge rumalad arvates, et ei pea veel arsti juurde minema.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 29. 11. 2004. 15:02

René kirjutas:Ma imestan, Mati, et Sa oma põlvedega joosta julged. Minul keelati selline lõbu kohe ära enne noa alla minekut ja seda enam peale nuga. ...
Joo siis pole asi mul veel nii hull. Noaga pole mu põlvi veel ähvardatud. Aga ma olen neid ka hoidnud viimastel aastatel. Loodan, et asi vähemalt lähiaastatel hulluks ei lähe.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Lauri89j
Rattur
Postitusi: 111
Liitunud: 29. 11. 2004. 17:44

Põlved

Postitus Postitas Lauri89j » 29. 11. 2004. 17:48

Mul oli sama asi, põlvede valu. Tingitud oli see kiirest kasvust (kindlasti teine teema kui Teil), aga parim ravi on paras liikumine ja Fastum Gel. Ujumine on parim. Jooksmine on kõige hullem mis veel teha saab ja jõusaalis ei ole ka mõtet jalgu piinata. :roll:

AH
Rattur
Postitusi: 28
Liitunud: 21. 09. 2003. 12:24

Postitus Postitas AH » 30. 11. 2004. 00:06

vahur kirjutas:Reklaamitakse ka Ultra Geeli liigeste tarbeks, aga seda ma ei suutnud tarbida jubeda maitse tõttu, seetõttu selle suhtes kogemused puuduvad.
peale :D
Ma peamiselt tarbinud just Ultrageli ja ka fastumit määrinud. Alati kui põlv natukenegi tunda annab olen teinud mingi lühikese kuuri (nädal või nii tunde järgi). Ei tea kas sellest aga viimased 3 aastat ei ole suuremaid probleeme enam olnud kuigi päris mitmed korrad olen arvanud, et nüüd läheb jälle põlvejamaks.

Ultrageelist veel niipalju, et esimese purgi juures arvasin ka, et ma seda enam elusees ei osta, nii rõveda maitsega oli. Aga siis avastasin, et seda on olemas mitme maitselisi ning nüüd tarbin sidrunimaitselist mis on minumeelest täitsa okei jook. (see vastik oli minumeelest mingi persik või midagi sellist).

mart2
Rattur
Postitusi: 839
Liitunud: 30. 06. 2003. 01:00

haiged põlved

Postitus Postitas mart2 » 04. 12. 2004. 09:02

Minu 'kannatuste rada' algas mitu aastat tagasi kui otsustasin vana mehena sportima hakata. (OT - üks saksa kolleg ütles, et sport on mõrv ja rahvasport on massimõrv :lol: ).
Alustasin jooksmisega ja juhusliku ketsiga pluss jõusaal. Kui olin pool aastat teinud ja siis oli vaja kuu vahet pidada, läksid põlved käest ära. Arst soovitas Diclac salvi. NB! Salvid on ainult põletiku vastu ja EELKÕIGE valuuvaigistava toimega, mitte ei ravi viga :idea: ! Taastumiseks ja raviks aga rattasõitu ning ujumist. Nii jõudsingi tagasi rattasõidu juurde (80-ndatel üliõpilasena olin kolm TRR läbinud).

Praegu on jalad enam-vähem normis. Selleks teen vähemalt kord nädalas jõusaalis jalalihastele trenni (kükid on OLULISELT ohutumad kui jala sirutused); talvel väntan 1,5-3 tundi pukki nädalas ja sörgin 20-25 km aeglase tempoga. Jooksmisel ja kükkimisel kasutan spetsiaalseid põlvetugesid - kitsamad rihmad põlvekedra all. Laisa inimesena ei viisi pidevalt kangutada, s.t. trennid on harvad, kuid kui trenni alustan, siis 2-3 tundi jutti (välja-arvatud pühapäev, sest siis jooksen üht 13km otsa, mille kavatsen suusatamisega asendada).
Keemiline abi: kaks korda aastas 3-4 kuuline glükosamiini kuur (ennem oli Ultra-gel, nüüd proovin Bio-glükosamiin Plussi). Kuna abikaasa on proviisor, siis tema nõuandel peab glükosamiin olema koos kontroitiidiga, sest siis on paremini tasakaalustatud ning kindlasi tuleks tarvitada kalaõli (üks eelnevatest komponentidest pidi olema rasvlahustuv) :!:
NB! Vähene valu-helllus peale trenni on normaalne, kuid peaks järgmise päeva õhtuks kaduma.
Lähiajal kavatsen minna spetsialisti juurde ja endale korralikud tallatoed muretseda - Tartus tehakse neid individuulse modelleerimisega.

Loodan, et kuigi inimesed on erinevad (nagu põlvevalu põhjusedki), sai keegi miskit kasu... :oops:
tuksub-sõidan, tuksub-sõidan, tuksubtuksubtuksub - pean pausi...

mart2
Rattur
Postitusi: 839
Liitunud: 30. 06. 2003. 01:00

Postitus Postitas mart2 » 06. 12. 2004. 11:59

tuksub-sõidan, tuksub-sõidan, tuksubtuksubtuksub - pean pausi...

mrtn
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 30. 03. 2003. 23:41

Postitus Postitas mrtn » 14. 01. 2005. 00:35

olen nüüd vahepealse aja kalamaksaõli-glükosamiidi-dieeti pidanud. valu on kadunud, aga jalge sirgeks lükates kostuvad raksud on alles. ma pole küll neid eriti pingutanud ka. saab järgmisel nädalal näha, mida lumelauasõit teeb.

thx.

Kristiano
Rattur
Postitusi: 292
Liitunud: 15. 10. 2004. 17:59

Postitus Postitas Kristiano » 14. 01. 2005. 01:46

Raksud põlvedes, achilleuse kõõlustes...ma ei teadnudki et need ka mainimist vajaksid. Kuid eks aastatekoormusel jalgpalli, korvpalli, jooksmist, ujumist, võitluskunstid jne..., selle kõige saadud kasuliku juures ole ka oma teatud miinusmõjud. Mis liigub see kulub kehtib ka inimesel. Selle peale tulles, ei tea kui palju on neid tippsportlasi, kes peale ametist lahkumist mõne valu või nikastuse üle ei kurdaks?
Juba mina kui suht lihtinimene(mitte elukutseline) kõndides kuskil ooteruumi vaikuses kuulen kuidas jalad raksuvad ja nagisevad, nagu mõnel vanakesel kepiga.

Eden
Rattur
Postitusi: 2
Liitunud: 14. 01. 2005. 10:05

Postitus Postitas Eden » 14. 01. 2005. 10:22

Põlveliigese kõhre kulumine on üks tüüpilisemaid asju, mis sportlastel ette tuleb. Ise olen ka selle üle elanud. Kuna minu põhitrenn on selline, kus jalad ja liigesed saavad suure koormuse, siis igasugune trenn keelati ära ning range käsk oli glükosamiidkompleksi kapsleid neelata. Teatavasti seda probleemi ravida ei saa. Kõhr taastub ise kui liigestele piisavalt puhkust ja vajalikke toitaineid anda. Nii ma siis vahtisin peaaegu kolm kuud lakke ja tegelesin tugitoolispordiga (ok, rattaga sai ka ikka sõidetud:P). Nüüd olen ikka paar korda aastas teinud glükosamiidkompleksi kuure ning ka toitumist jälginud, et oma liigeseid kaitsta.
No sport, no life.. :twisted:

mrtn
Rattur
Postitusi: 58
Liitunud: 30. 03. 2003. 23:41

Postitus Postitas mrtn » 12. 02. 2005. 20:15

nädal aega lumelaual ei põhjustanud ühtegi valuaistingut, seega, ravikuur kommenteerijate stiilis on aidanud. öesnaga - kevadel jälle põvede raginal ratta selga, nii kaua puhkust ja kalamaksaõli :)

Fysio
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 04. 10. 2005. 22:55

Postitus Postitas Fysio » 04. 10. 2005. 23:19

Kõik siin loetletud ained ja salvid on küll õiged aga paraku ei sobi üks asi kindlasti kõigile...Ja parim,mis siit teemast leida oli oli soovitus soojenduseks ja venituseks.
Kui teil aga ikka pikemat aega mure põlvede,selja või millegi muuga siis ärge peljake konsulteerimist kirurg-ortopeedi ...või siis kasvõi minuga...
Parimate soovidega.....
Kui kuidagi ei saa-siis kuidagi ikka saab!
http://www.sporditrauma.ee

Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Postitus Postitas m6mm » 05. 10. 2005. 09:26

Ütleks ka mõtte vahele: hoidke oma põlved soojas! Pole ise küll kogenud, et mul sääriste kasutamisest või pikkadest pükstest mingeid tagasilööke on tulnud, pigem vastupidi. Vaatan ikka võistlustel imestusega, kuidas inimesed sõidavad lühikeste pükstega, endal pikkade käistega pluusid seljas. Soenduskreem võib küll lihased käimas hoida kuid põlvi nad soojas ei hoia!! Sõitsin end korra Haanjas krampidesse (lompidest läbi sõites said jalad märjaks ja jahtusid maha) ja sellest saati pole kordagi külma toimet alahinnanud. Tsiteerides Pirelli reklaami "Power is nothing without control".

Edition
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 04. 10. 2005. 19:09

Postitus Postitas Edition » 05. 10. 2005. 09:48

kindlasti tuleb ka peale kurnavat sõitu ennast soojalt sisse pakkida, mõjub kindlasti lihastele, liigestele, taastumisele kõige posit. Jälgige tippe ja võtke eeskuju ja seadke eesmärgiks ka 70a.sporti teha ja elust mõnu tunda. Kuskilt jäi silma, et keegi kargas ojja peale H100 lõpetamist, no on alles rauast mehed aga iseasi kui kauaks

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2708
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Postitus Postitas dr Holden » 05. 10. 2005. 10:01

Edition kirjutas:Kuskilt jäi silma, et keegi kargas ojja peale H100 lõpetamist, no on alles rauast mehed aga iseasi kui kauaks
Vbla veidi OT, aga see keegi oli Tõnuke, kes näiteks sõitis sel aastal rattaralli läbi vahetult peale 36h võistluse lõpetamist :shock: - mõned mehed lihtsalt on Rauast tehtud.

Edition
Rattur
Postitusi: 36
Liitunud: 04. 10. 2005. 19:09

Postitus Postitas Edition » 05. 10. 2005. 10:13

holden kirjutas:
Edition kirjutas:Kuskilt jäi silma, et keegi kargas ojja peale H100 lõpetamist, no on alles rauast mehed aga iseasi kui kauaks
Vbla veidi OT, aga see keegi oli Tõnuke, kes näiteks sõitis sel aastal rattaralli läbi vahetult peale 36h võistluse lõpetamist :shock: - mõned mehed lihtsalt on Rauast tehtud.
Sügav kummardus 8) aga ise liigun ikka tasa ja targu edasi

Sid
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 17. 05. 2006. 10:33

Postitus Postitas Sid » 17. 05. 2006. 10:38

Tere

Kuid kas niisama lühikeste pükstega jalutamine võib ka kahjulikuks osutuda? Praegu on jahedamad ilmad, nii 14 kraadi, küllaltki tuulised, linna peal patseerin lühikeste pükstega, nii et põlved on paljad.
Kas selliste ilmadega on liiga ohtlik käia lühikeste pükstega? Või peaks peaks põlvede eest hoolitsema ainult sporti tehes? Seni pole põlvedega tõsisemaid probleeme veel olnud, kui jätta välja paari aasta tagune juhtum, kus kaks päeva tegid põlved trepist üles minnes haiget.

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 17. 05. 2006. 10:42

Seni kuni probleeme pole ei olegi probleeme. Keegi teadja inimene väitis, et pole üheski rattapoes uusi põlvi müügil näinud.

Sid
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 17. 05. 2006. 10:33

Postitus Postitas Sid » 17. 05. 2006. 10:48

Ma mõtlesin eelkõige, et kas lühikeste pükstega jalutades võivad olla saatuslikud tagajärjed? Põlvi peab soojas hoidma sporti tehes, kuid kas ka tavaelus, antud juhul linna peal patseerides?

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 17. 05. 2006. 10:51

Sid kirjutas:Ma mõtlesin eelkõige, et kas lühikeste pükstega jalutades võivad olla saatuslikud tagajärjed? Põlvi peab soojas hoidma sporti tehes, kuid kas ka tavaelus, antud juhul linna peal patseerides?
Asi nüüd nii karm ka ei ole, kui just suurt põletikku põlvedes pole. Mina olen põlvedega 4 korda noa all käinud, aga lühikesi pükse pole ükski auväärt tohter ära keelanud. Ka mitte trenni tehes (külm ilm on muidugi teine muusika).

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11865
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 17. 05. 2006. 10:52

Sid kirjutas:Ma mõtlesin eelkõige, et kas lühikeste pükstega jalutades võivad olla saatuslikud tagajärjed? Põlvi peab soojas hoidma sporti tehes, kuid kas ka tavaelus, antud juhul linna peal patseerides?
igasugune selline külmaga poolpaljalt patseerimine tuleb kunagi ringiga tagasi. olenevalt patseerija vanusest ja läbielatust võib selleks kuluda 15 minutit kuni 15 aastat.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Sid
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 17. 05. 2006. 10:33

Postitus Postitas Sid » 17. 05. 2006. 11:01

Ei tea, kas 14 kraadi juures hakab juba midagi surisema :P ? Tahaks asjas täit selgust saada.
Sügisel käisin veel oktoobrikuus lühikeste riietega jooksmas. Nö karastamas. Majas elab üks hull jooksja, kes jookseb iga ilmaga lühikeste pükste ja palja ülakehaga, viimasel ajal hoiab käes veel hantleid :shock: . Sain temalt innustust ja mõtlesin, et jookseks ka õige lühikeste riietega. Kuna olin juba aasta otsa külma veega karastanud, siis ei näinud probleemi. Lõpuksa jätsin sellise jooksmise siiski järele, sest sain etteheiteid, et see on põlvedele augu kaevamine. Küsiks, et kui ohtlik on külma kliimaga lühikeste riietega jooksmine. Kas võib väita, et see mees, kellest ma ennem mainisin, hävitab süstemaatiliselt oma põlvi?
Ja kas külma veega karastamine mõjub ka põlvedele, liigestele halvasti?
Viimati muutis Sid, 17. 05. 2006. 11:03, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Postitus Postitas m6mm » 17. 05. 2006. 11:02

Sid kirjutas: Kas selliste ilmadega on liiga ohtlik käia lühikeste pükstega? Või peaks peaks põlvede eest hoolitsema ainult sporti tehes?
Pigem on teema see, et sportijad hoolitsevad rohkem oma keha eest kui mitte-sportijad. Nad teavad, mida külm liigestele teeb ja riietuvad vastavalt temperatuurile, mitte sellele, kas päike paistab.

Külma veega karastamine pole võrreldav alajahtumisega.
Viimati muutis m6mm, 17. 05. 2006. 11:08, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 17. 05. 2006. 11:04

kui on aega ja viitsimist siniselehega kodus passida ja võistlused pole elusool, siis anna minna.

kuna mul eelnev vastupidise kaaluga, siis ei lase ka rinnakarvadel eriti hoogsalt lennelda karges kevad(suve) tuules, põlvedest rääkimata. saan aru, et plusskraadide saabudes on see kõige esimene päiksekiir vastupandamatu, pohlad, et nahk nagu odaval supikanal. külmetuse oht on liiga suur, parem karta kui kahetseda.

peale kraadide arvestage ka tuule jahutava toimega, mis võib olla väga karm. kui köha-nohu võib ilmneda juba sama päev, siis liigesehädad oluliselt hiljem (nt autojuhtide kaela ja küünarliigese jamad lahtise aknaga sõitmisest).
Viimati muutis Mati, 17. 05. 2006. 11:07, kokku muudetud 2 korda .
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 17. 05. 2006. 11:04

Sid kirjutas: Majas elab üks hull jooksja, kes jookseb iga ilmaga lühikeste pükste ja palja ülakehaga, viimasel ajal hoiab käes veel hantleid
vaheta parem elukohta :) halb eeskuju nakkab millegipärast paremini, kui hea, ehh....

Sid
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 17. 05. 2006. 10:33

Postitus Postitas Sid » 17. 05. 2006. 11:13

Njaa, tuleb vist välja, et lühikesi pükse tohib ainult soojadel ilmadel ( +20 kraadi) kanda.
Maantee peal joostes on jah üsna tuuline, targem oleks vist ka seal pikki pükse kanda. Aga ütleme, et ilm on soe, nt. +22-25 kraadi, aga on suhteliselt tuuline, ka sel juhul peaks pikki pükse kandma?

Ah jaa, üks hull tuli veel meelde :) . Talvel suusatas mulle vastu nii 20 kandis noormees, kes oli palja ülakehaga. Ka see mees otsib vist endale tõbesid? Nt. alaselg võib külma saada. Teie suhtumine sellistesse "liputajatesse" on vist üdini negatiivne, olgu nad mistahes külma ettevalmistumisega?

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 17. 05. 2006. 11:29

See rohkem tunnetamise küsimus. Ma olen ka käinud aprillis, septembris, oktoobris ujumas (looduslikes veekogudes). Ei juhtunud nagu midagi :). Aga egas ma siis eriti sportimisega ei tegelenud ka. Täna ma küll ei julgeks selliseid trikke korrata, kuigi ilmad ammu selleks päris soodsad. Palju sõltub ka iniesest, mõni saab üle +20 köha ja nohu, teine teeb hantlite trikki.

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3925
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 17. 05. 2006. 14:37

Ma olen aru saanud, et põlvedele mõjub halvasti ikka külm läbilõikav tuul, mis tekib siis kui inimene liigub kiiresti. Nagu jalgrattasõit, suusatamine, tsiklisõit - ilma kaitsvate riietusteta.
Jooksmise ajal kardavad põlved kindlasti vähem külma, sest kiirus on väiksem ja pingutus suurem.
Niisama jalutamise kohta ütleks et usalda oma tundeid - kui tunned külma, siis on külm olgu või +20 väljas.

jannomb
Rattur
Postitusi: 93
Liitunud: 09. 09. 2003. 17:55

Postitus Postitas jannomb » 17. 05. 2006. 15:47

Aga, mis haigused võivad siis tulevikus veel tekkida seoses külmaga? Ise see talv ei saanudki jopet selga :lol: ei olnud lihtsalt nii külma ilma :roll: .

Sid
Rattur
Postitusi: 10
Liitunud: 17. 05. 2006. 10:33

Postitus Postitas Sid » 17. 05. 2006. 16:28

Nt. mu tuttaval keeras tsiklisõit külma ilmaga põlved nässu. Tehti operatsioon, kuid päris korda jalgu enam ei saanudki - kergem invaliidsusaste.

Kasutaja avatar
baruto
Rattur
Postitusi: 322
Liitunud: 28. 09. 2004. 07:10

Postitus Postitas baruto » 17. 05. 2006. 17:21

Käisin täna perearsti juures, kuna pole 2 päeva rattaga saanud sõita, valu põlves on terav(viimane piisk karikasse oli külma ja vihmase(pühapäeval) ilmaga sõitmise tagajärg).
Perearst aga soovitas sügisel uuesti tulla, põhjus - praegu on puhkuste aeg. (ühesõnaga kärva tõhk).
Seega, kas kellelgi on kogemusi Tartus mõne pädeva eraarstiga, sellisega, kelle juurde ka momendil jutule saab ?
There are no races, only countries of people Chuck Norris has beaten different shades of black and blue.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 17. 05. 2006. 17:41

Kirsa kirjutas:...Jooksmise ajal kardavad põlved kindlasti vähem külma, sest kiirus on väiksem ja pingutus suurem....
Sa vist ise ei jookse eriti? Joostes on jah liiges oluliselt suurema koormuse all. Kui nüüd panna kokku külm (jahedus) ja koormus, siis saame tulemuseks just selle, et suure koormuse jaoks ei pruugi to liiges piisavalt soe olla. Miks muidu ka lihasevigastusi saadakse tänu kehvale soojendusele või külmale ilmale.

Eks inimene ole nagu masin, mis ka töötab paremini kui on soojaks läinud.

PS! Elus kogetud üks karm lihaserebend tänu puudulikule soojendusele ja külmale ilmale. Samuti korduvalt tunnetatud külma ilmaga joostes põlvede tundlikust kui põlved pole piisavalt kaetud või "soojendatud".
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
Kuldar
Trendirattur
Postitusi: 3614
Liitunud: 28. 05. 2003. 18:49

Postitus Postitas Kuldar » 17. 05. 2006. 18:29

erikr kirjutas: igasugune selline külmaga poolpaljalt patseerimine tuleb kunagi ringiga tagasi. olenevalt patseerija vanusest ja läbielatust võib selleks kuluda 15 minutit kuni 15 aastat.
Ka sisaliku tee kivil jätab jälje,
kuigi me seda ei näe.
K. Ristikivi

Igasuguste terviseriskide tagajärgede "nautimine" võib kanduda aastate, võib-olla ka aastakümn(et)e taha. Aga see, et siis tuleb oma elukvaliteedis tuntavaid järeleandmisi teha igatsorti hädade-tõbede tõttu, on fakt. Et reeglina sellest kunagi keegi ei õpi, see on ka fakt. Inimene on selline ebatäiuslik olend.
Gravity is a Bitch

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3925
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Postitus Postitas Kirsa » 17. 05. 2006. 20:36

Mati kirjutas:Sa vist ise ei jookse eriti? Joostes on jah liiges oluliselt suurema koormuse all. Kui nüüd panna kokku külm (jahedus) ja koormus, siis saame tulemuseks just selle, et suure koormuse jaoks ei pruugi to liiges piisavalt soe olla. Miks muidu ka lihasevigastusi saadakse tänu kehvale soojendusele või külmale ilmale.
Eriti ei jookse, aga ma pidasin silmas ikkagi situatsiooni kus lihas on soe ja soojendused/venitused tehtud, aga lihtsalt jahe ilm on.
Lihtsalt joostes on keskmise kiiruse ja pulsi suhe natuke teine - vähemalt minul on oluliselt.
Ratta ja eriti mootorratta seljas tõmbab ilma tuulttakistava varustuseta tuul lihtsalt põlveliigesest läbi ja kogu moos.
Aga kindlasti tuleb joostes ja ka teisi spordialasid harrastades põlvi hoida.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11865
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Postitus Postitas erikr » 18. 05. 2006. 07:17

jannomb kirjutas:Aga, mis haigused võivad siis tulevikus veel tekkida seoses külmaga? Ise see talv ei saanudki jopet selga :lol: ei olnud lihtsalt nii külma ilma :roll: .
see on küll põlveteemast välja kuid esitatud küsimusele pean vajalikuks vastata. 15-20 aastaselt oli ka kogu aeg tunne, et pole ju külm ja riietusin sellele vastavalt. 20-selt olid enamus liigeseid haiged, selg tegi pidevalt põrgut. olin kuu aega haiglas, 3 suve sanatooriumis, 5 aastat neelasin tablette. see oli kõik vene ajal kui ravimid olid odavad ja said veel taotleda nende ostuks ülikoolist toetust, haiglas peeti sind pikalt, sanatooriumi tuusiku maksis ametiühing (isegi üliõpilaste oma). selg on 20 aastat hiljem ikka nõrk, pool elu on mind aastas 3-5 korda külastanud erinevates seljapiirkondades närvipõletikud. kui tahad selle haiguse nime teada, siis ei tea seda minagi sest arstid ei saanud nende aastate jooksul kokkuleppele ja kirja pandi tinglikult selline asi, mille tagajärjel oleksin pidanud juba aastaid päris invaliid olema. OT lõpp.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Fysio
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 04. 10. 2005. 22:55

Postitus Postitas Fysio » 23. 07. 2006. 20:09

Kirjutaks..aga see tuleks ikka megapikk epistel põlvede teemal....lühidalt-ärge kunagi joonduge kellegi teise kogemustest(iga inimese põlved on erineva sisekliimaga-seega vastuvõtlikkus ilmastikutingimustele on erinev)...samuti oleneb palju lihaskonna struktuurist,mis on jooksjatel ja ratturitel erinev(vaata teise ratturi jalga ja vendu,et need ON erinevad)...:)
Kuna ratas paneb liigese koormuseta palju suurema amplituudiga liikuma kui jooksjal siis on ratturi liiges nö avatum välismõjudele..ohh-ma tõesti ei jõua Teile kogu teooriat seletada-kuulake oma keha(ja põlvi)...ärge eirake ka kergeid ebamugavustundeid..Parem päev põlvele pühendada ja puhata kui pärast terve hooaeg vaevelda!
Kui kuidagi ei saa-siis kuidagi ikka saab!
http://www.sporditrauma.ee

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 23. 07. 2006. 20:47

Fysio kirjutas:...lühidalt-ärge kunagi joonduge kellegi teise kogemustest...
:shock: igas kogemuses peitub tera. :!: mul on ka nn spetsialistidega nii positiivseid kui negatiivseid kogemusi. omal ajal sai nii spetsialistide kui ka teiste kogemuste põhjal omale kombineeritud põhimõtted, mille rakendamise tulemusena olen nüüdseks läbinud mh kaks jooksumaratoni. enne piirdus jooks 2-3 km ja siis põrguvalu.

seega olge avatud teiste kogemustele, kuid aluseks jäägu ikkagi kaine mõistus. kui probleem tõsine, siis jäägu peamine eelkõige erialaarstide otsustada :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Fysio
Rattur
Postitusi: 7
Liitunud: 04. 10. 2005. 22:55

Postitus Postitas Fysio » 23. 07. 2006. 20:54

Olen ka sinuga teatud mõttes nõus..vigadest ka ju õpitakse...Aga kui minna seda teed,et *üks jooksja jooksis 14 kraadiga lühikestes pükstes-mina ka!*..või *Jüri hüppas kohe peale finishit jääkülma jõkke-mina ka!*....siis kahjuks võivad tagajärjed pöördumatult parandamatud olla!
Ikkagi edu Teile kõigile !! :)
Kui kuidagi ei saa-siis kuidagi ikka saab!
http://www.sporditrauma.ee

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”