Doonorlus ja rattasõit

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 990
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas Antti » 13. 08. 2003. 12:59

Juhtus siis selline lugu, et meelitati mind verd andma täna. Alguses, kuna ma esmakordne doonor, mõtlesin, et laseks neil ainult mingid analüüsid teha ja verd ei annaks aga nad polnud sellise "pooletoobise" tehinguga nõus ja nii andsingi oma 450ml ära.

Miks ma verd ei tahtnud anda küsite? Aga sellepärast, et mul pole õrna aimugi, kuidas see mõjuda võiks. Pühapäeval on plaan Elvasse minna aga kuidas see tänane nõristamine sellega sobib? Oskab keegi kommenteerida, kas ma olen enesetapja kui pühapäeval starti ronin.

Arstitädid olid muidugi "rammusa laksu" üle õnnelikud :) Hemoglobiini tase oli 178. Vererõhk va sunnik oli ainult kuidagi kosmiline 150/96. Tavaliselt on ikka tunduvalt allpool aga ega see üks normist väljas mõõtmine midagi ei näita, väike sabin ka sees jne.

Aga üldiselt, kuidas sobitada doonorlust treeningutega? Arstid arvasid, et täna/homme ei tohiks eriti pingutada. Kuidas asi üldisele verepildile mõjub? Muutub veri lahjemaks, või vastupidi tuleb kasuks?

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 13. 08. 2003. 13:08

olen aastaid regulaarne doonor.
Ära põe.
Ässad vist ei anna jah verd, sest paar päeva olla justkui nõrgem olla.
Ei tea.
Ise teen tavaliselt juba järgmine päev täiega.
Samas ma pole miskipärast ka seda legendaarset "vabastavat" tunnet tundnud peale vere andmist.

Arvan, et see, et järgmine päev trenni teha ei saa on seda väärt, et ühiskonnale heateo teed.
Eestis on normaalse 4% asemel vaid 2% elanikkonnast doonordi ja seetõttu pidevalt kriitiline seis.

Ja vere mitte andjad kardavad lihtsalt süsti, see on tegelik põhjus :evil:
Viimati muutis Külaline, 13. 08. 2003. 13:10, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 13. 08. 2003. 13:08

Olen kah paarkümmend korda käinud, kaks aastat tagasi andsin peaaegu iga paari kuu tagant kuid sellel hooajal pole andnud ja hooaja keskel ei ole minumeelest soovitav kah sest täielik taastumine võtab ikka kolm- neli nädalat.
sügisel-talvel plaanin jälle paar korda anda.

René
Rattur
Postitusi: 381
Liitunud: 21. 07. 2003. 15:45

Postitus Postitas René » 13. 08. 2003. 13:09

Üldjuhul tuleb kasuks igal juhul, ära sellepärast küll põe. Olen ise üsnagi aktiivne verekinkija olnud ja minu puhul pole probleem juba sama päeva õhtul (loomulikult mitte hingetuksajav!!) trenn teha 8) Ja alati on enesetunne pärast verelaskmist (ka järgnevatel päevadel) parem!

Pealegi - hemoglobiinirikka vere puhul ei tohiks pingutus nii suur probleem olla, sest hapnikku saab organism piisavalt.
Ma pole muidugi suuremat sorti asjatundja, räägin enda kogemusest.

aga vererõhk oli sul ilmselt, jah, pabina tõttu kõrge... :wink:

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 13. 08. 2003. 13:12

Andrus K kirjutas:
Ja vere mitte andjad kardavad lihtsalt süsti, see on tegelik põhjus :evil:

kõige tüütum on minumeelest see ootamine....protseduur iseenesest ei ole midagi,
olen paar korda isegi rattaga käinud......pärast vereandmist sõites võtab ikka veidi rohkem puperdama küll :)

Külaline

Re: Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas Külaline » 13. 08. 2003. 13:16

dumper kirjutas:Arstitädid olid muidugi "rammusa laksu" üle õnnelikud :) Hemoglobiini tase oli 178. Vererõhk va sunnik oli ainult kuidagi kosmiline 150/96.
Annan minagi verd aga vaatan, et enne suuremat võistlust oleks vähemalt 2 nädalat aega taastumiseks. Sinu rammune laks 178 on ikka väga rammus. Ütleks selle kohta isegi, et liiga rammus, s.t. hakkab ülemise piiri lähedale jõudma ja põhjusek svõib olla vähene vee tarbimine. Mul tehti juba 165-ga märkus. Viimane kord oli aga ca 130 millegiga ja kästi rauarikkaid aineid süüa.

Kokkuvõttes: minu meelest on doonorlus väga vajalik asi. Lisaks ühiskonnale (ja ka endale, sest sportlased ju paras riskirühm) heateo tegemisele saad sa ka oma verest hea ülevaate ning shokolaadi! ;)

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 13. 08. 2003. 13:16

Rom kirjutas:
Andrus K kirjutas:
Ja vere mitte andjad kardavad lihtsalt süsti, see on tegelik põhjus :evil:

kõige tüütum on minumeelest see ootamine....protseduur iseenesest ei ole midagi,
olen paar korda isegi rattaga käinud......pärast vereandmist sõites võtab ikka veidi rohkem puperdama küll :)
Ära mine jalgrattaga. Peale andmist 10 minutit lased riigi kulul mahla kohvi ja küpsiseid, siis saad meepurgi ja pähklid (tänupakk doonoritele :D ) ja vantsid tasakesi koju. Sporti teed järgmisel päeval või nii. Kogu kunst.

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Postitus Postitas Rom » 13. 08. 2003. 14:00

Andrus K kirjutas: Ära mine jalgrattaga. Peale andmist 10 minutit lased riigi kulul mahla kohvi ja küpsiseid, siis saad meepurgi ja pähklid (tänupakk doonoritele :D ) ja vantsid tasakesi koju. Sporti teed järgmisel päeval või nii. Kogu kunst.
no muud võimalust minna ei olnud............aga tänupakid on erinevad, võid valida makarone, kohvi, maisihelbeid ja sokolaadi ja mett ja muid toiduaineid.

taavid
Rattur
Postitusi: 366
Liitunud: 31. 03. 2003. 13:14

Postitus Postitas taavid » 13. 08. 2003. 14:07

kas töö juurest antakse ka vaba päev ametlikult? kunagi oli vist küll nii? loodetavasti võtan talvel kah tahtmise-julguse-misiganes kokku ja lähen verd andma 8)

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 13. 08. 2003. 14:10

ei anta, aga tööandja peab su käikudega leppima. Selline seadus vist lausa on.

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 13. 08. 2003. 14:12

No VCE cup-l piisavalt noori terveid mehi - kutsub auto kohale ja tulemuse kirjasaamiseks annad 450ml verd :D

Aga kui keegi ei julge, siis võib millalgi kambaka teha. Ise ma küll enne kui oktoobris ühineda ei saa ... alles sai antud.

tilydon
Rattur
Postitusi: 20
Liitunud: 31. 03. 2003. 07:11

Postitus Postitas tilydon » 13. 08. 2003. 14:18

on ja mõnes kandis isegi saab poolest päevast ära juba. see oleneb jah juhtkonna mõistmisest. minu meelest ei tee see midagi lihtsalt mõni päev puhata ja vaadata mida süüa (on apteegis selline asi nagu hemoglobiin, mis aitab organismil taastuda) ja juua ja pole enam pühapäev midagi viga
endal ka käsi sidemes veel :D

Kasutaja avatar
Eero
Rattur
Postitusi: 21
Liitunud: 25. 07. 2003. 14:25

Postitus Postitas Eero » 13. 08. 2003. 14:25

kas töö juurest antakse ka vaba päev ametlikult? kunagi oli vist küll nii? loodetavasti võtan talvel kah tahtmise-julguse-misiganes kokku ja lähen verd andma
ei anta, aga tööandja peab su käikudega leppima. Selline seadus vist lausa on.
Ise käisin ka täna ennelõunal andmas (neil puudujäägid, saadavad sms-e), seal oli lausa seina peal väljas väljavõte seadusest: tööandja peab võimaldama verd andmas käia, vereandmise hulka kuulub minek, kohapeal ootamine, andmine, taastumine vereandmiskohas ja tööle tagasiminek.

Enesetunne pole kunagi halvaks pärast andmist läinud, täna jätsin ratta FAN-i poodi tehnilistele töödele, käisin ise andmas ära ja sõitsin tööle tagasi. Õhtul plaanin ka trenni minna, nagu varemgi tehtud. Teoreetiliselt peaks madalama hemoglobiiniga treenimine ju kasvatama organismi võimet seda vähest kättesaadavat hapnikku efektiivsemalt kasutada :?: :roll:

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 13. 08. 2003. 15:17

Kunagi käisin missioonitundest andmas kuid enam ei käi sest mul oli iga kord pärast kehv enesetunne ja kõik kohad valutasid.

Ja see märkus ootamise kohta on väga õige. See oli ka üks põhjusi miks ma enam ei läinud kuna vahel kulus kogu värgi peale 2h. Noh, aga see oli paar aastat tagasi ja ikka loen et nad ei ole suutnud oma töökorraldust paremaks muuta.

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 13. 08. 2003. 15:28

priidik kirjutas:Kunagi käisin missioonitundest andmas kuid enam ei käi sest mul oli iga kord pärast kehv enesetunne ja kõik kohad valutasid.

Ja see märkus ootamise kohta on väga õige. See oli ka üks põhjusi miks ma enam ei läinud kuna vahel kulus kogu värgi peale 2h. Noh, aga see oli paar aastat tagasi ja ikka loen et nad ei ole suutnud oma töökorraldust paremaks muuta.
te ilmselt käite mingitel verekeskuse väljasõitudel koolivõimlates verd andmas. See võib tõesti ebameeldiv olla. Ei steriilus, ei rahu.

Tallinna Inimestele peaks Põhja Eesti Verekeskuses http://www.verekeskus.ee/ peamajas küll igati tipp-top service olema.


Aga kui füüsiliselt vastu hakkab, siis pole muidugi parata. Inimesed on erinevad.

And. last but not least. Verekeskuses töötab tädide kõrval ka ilusaid tüdrukuid :idea:
Viimati muutis Külaline, 13. 08. 2003. 15:32, kokku muudetud 2 korda .

opa
Testisõitja
Postitusi: 207
Liitunud: 13. 02. 2003. 15:34

Postitus Postitas opa » 13. 08. 2003. 15:29

Olen verd andmas käinud. Igati ok tegevus. Sisuliselt ei millegi eest koheldakse sind nagu aukülalist ja saad veel igasugu nänni kah. Käin tavaliselt peale hooaja lõppu ja talvel korra. Üle 2x aastas kindlasti mitte. Viimati kui verd sai antud, läksin õhtul lolli peaga jooksma. Jooks võttis südame nii puperdama ja jala pehmeks, et hirm hakkas, ca nädala pärast oli kõik ok (taastumise aeg kindlasti individuaalne). Kui pühapäeval sõita tahad, siis peaksid juba praegu tavalisest rohkem jooke tarbima. Spordiarsti juures kui mu verd uuriti ja Hg 180 oli, öeldi mulle et organism on kuiv, et peaksin rohkem jooke tarbima, siis doonoritädid viskasid sellise Hg taseme üle silda.

almar
Rattur
Postitusi: 9
Liitunud: 08. 04. 2003. 15:49

Postitus Postitas almar » 13. 08. 2003. 15:43

olen isegi andmas käinud, lähen tulevikus veelgi ja soovitan ka teistele, kuid minu jaoks mõjus vere andmine enne maratoni küllaltki pärssivalt. seega ise tulevikus vaataks, et pikem paus võistlustel oleks pärast vereandmist.

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 13. 08. 2003. 16:09

Andrus K kirjutas: And. last but not least. Verekeskuses töötab tädide kõrval ka ilusaid tüdrukuid :idea:
Opaaa, ei noh. Kas nad imevad juba silmadega tühjaks?
Vbla see ongi nende trikk et "noori tõupulle" ligi meelitada.

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 13. 08. 2003. 16:34

Olge ettevaatlikud, et pilti eest ära ei viskaks. Verest pooltühjana pole see naljaasi.

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 10. 04. 2004. 12:20

Isegi aktiivne doonor ja pole peale vere andmist mingit nõrkust või tagasilööki tähendanud. Viimane kord pani imestama, kui palju rahvast seal oli. Tavaliselt suht rahulik...viimane kord oli aga see aktiivne kampaaniate aeg (plakatid, ja telereklaam) ning paistab, et õigustas end....vähemalt mõneks hetkeks.

Külaline

Postitus Postitas Külaline » 10. 04. 2004. 20:35

läheks ja prooviks isegi anda kui veri sobib aga seal vanusepiirang alla 18 ei tohi

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 10. 04. 2004. 21:15

madiz kirjutas:läheks ja prooviks isegi anda kui veri sobib aga seal vanusepiirang alla 18 ei tohi
nii ta on. eks tuleb siis natuke oodata.

koff
Rattur
Postitusi: 18
Liitunud: 26. 03. 2004. 16:04

Re: Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas koff » 10. 04. 2004. 21:33

Aga üldiselt, kuidas sobitada doonorlust treeningutega? Arstid arvasid, et täna/homme ei tohiks eriti pingutada. Kuidas asi üldisele verepildile mõjub? Muutub veri lahjemaks, või vastupidi tuleb kasuks?
Tuleb kasuks ikka, puhastab verd. Ja lugupeetud õppejõud rääkis, et see verevedelik taastub poole tunniga. Süüa tuleb korralikult ainult ja mingit muret küll ei ole. Soovitan rauda krõbistada.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3798
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas mart » 10. 04. 2004. 21:49

koff kirjutas: ...Tuleb kasuks ikka, puhastab verd...
Oletan, et : Naistel, puht füsioloogiliselt, on samuti igakuine verekadu st nad on ju kah miskit-pidi doonorid. Ja statistika põhjal elavad naised meestest (võibolla seetõttu :?) ca 10-30 aastat kauem. Seega meesdoonor peaks kauem elus püsima , kui *suletud vereringega* tavamees :?:
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

Kasutaja avatar
huko
Rattur
Postitusi: 556
Liitunud: 24. 02. 2003. 00:46

Re: Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas huko » 10. 04. 2004. 22:07

mart kirjutas:Naistel, puht füsioloogiliselt, on samuti igakuine verekadu st nad on ju kah mingitpidi doonorid.
:shock: Kas ikka on doonorid... :roll: Sellise loogika järgi on doonor igaüks, kes verd jookseb... :?
Doonorlus on ladinakeelsest sõnast donare tuletatud mõiste, mis tähendab annetamist, heategevust või kingituse tegemist.
Signature sucks! Pilt

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 10. 04. 2004. 22:14

Ärgem nüüd teemast kõrvale kalduge. Naiste "doonorluse" poole pealt hukoga nõus. Naiste verd ei annetata kellelegi.

Kasutaja avatar
mart
Rattur
Postitusi: 3798
Liitunud: 04. 04. 2003. 13:47

Re: Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas mart » 10. 04. 2004. 22:30

huko kirjutas: Kas ikka on doonorid... :roll: Sellise loogika järgi on doonor igaüks, kes verd jookseb... :?
Doonorlus on ladinakeelsest sõnast donare tuletatud mõiste, mis tähendab annetamist, heategevust või kingituse tegemist.
Doonorlus on minu jaoks suht hell teema. Omal ajal, sai verd (mul, B, reesus negatiivne) jagatud hästi lahkelt st helistati ja tuiskasin kohale. Verd võeti vastavalt standardile (250ml ning harva, kui õde mind süstla alla unustas, siis ka rohkem) ja olin rahul. Hiljem lugesin kuskilt, et pidevalt verd kaotades, hakkavad lümfisõlmed rohkem verd tootma st vererõhk tõuseb. Seetõttu lähen nüüd doonoriks vaid siis, kui raadio teatab, et minu veri on otsakorral ja toda on hädasti vaja.
Tööpaeval, kui ilm ilus, sõidan 5 km. Puhkepäeval olen korduvalt teinud lausa 7 km.

koff
Rattur
Postitusi: 18
Liitunud: 26. 03. 2004. 16:04

Re: Doonorlus ja rattasõit

Postitus Postitas koff » 11. 04. 2004. 19:43

mart kirjutas: Oletan, et : Naistel, puht füsioloogiliselt, on samuti igakuine verekadu st nad on ju kah miskit-pidi doonorid. Ja statistika põhjal elavad naised meestest (võibolla seetõttu :?) ca 10-30 aastat kauem. Seega meesdoonor peaks kauem elus püsima , kui *suletud vereringega* tavamees :?:
Nagu mina olen aru saanud on veres igast jääkaineid. Kui sa 1/10 verest loovutad, hakkab vereloome intensiivsemalt tööle ja su veri muutub mingil määral puhtamaks. Samuti intensiivistub vereliblede tootmine.
Meeste ja naiste elupikkuse vahe tuleneb ikka rohkem sellest, et mehed teevad rohkem füüsilist tööd, neil suurem vaimne pinge, suitsetavad, lakuvad kaklevad ja statistikasse arvestatakse ka need, kes näiteks ehitusel surma saavad 20 aastaselt jne... Ühesõnaga vaevalt siin doonorlusega midagi pistmist on.

karuohakas
Rattur
Postitusi: 48
Liitunud: 03. 05. 2004. 20:52

Postitus Postitas karuohakas » 16. 09. 2004. 23:10

nonii.. parajalt vana teema, aga taas päevakorras.. :)
Käisin siis kah täna verd loovutamas seal veretelgis Vabaduse väljakul.
Aasta tagasi sai viimati antud. Tänavu aasta mais sai kah üritatud, kuid saadeti tagasi, kuna hemoglobiin oli madal (mingi 134 vms..).
Täna oli kah madalavõitu (algul mõõdeti 131, kuid korduvmõõtmisel oli 139).
Vere andmiseks vajalik väh. 135.
See nädal polegi veel velotama saanud minna. Loodan, et pühapäeval saabub see aeg. Ehk olen selleks ajaks juba piisavalt taastunud kah, kuigi ei tunne end praegu nõrgana. Parem karta kui kahetseda.

Nii ja mis toiduained sisaldavad parajalt rauda, et nende söömisest Hg-le kasu oleks? :) (peale maasika ja peedi siis..)

Kasutaja avatar
tommionu
Rattur
Postitusi: 108
Liitunud: 02. 08. 2003. 15:43

Postitus Postitas tommionu » 17. 09. 2004. 06:01

karuohakas kirjutas: Nii ja mis toiduained sisaldavad parajalt rauda, et nende söömisest Hg-le kasu oleks? :) (peale maasika ja peedi siis..)
liha ja mida punasem seda rohkem rauda
siis veel hirss ja brüsseli kapsas näiteks
raua omastamist toetab C-vitamiin - seega joo apelsini (värskelt pressitud on parim) mahla juurde, või sõstramahla :)
btw. asja googeldades sain teada ka, et coca on seepärast veel ka crap, et see hävitab vitamiinid ja mineraalained.

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2709
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Postitus Postitas dr Holden » 17. 09. 2004. 08:19

Ma ka doonor, olen nüüd aasta jooksul 3x andnud om 0+ verd, see pidi olema see patriootlik veri, et minu oma sobib kõigile, aga mulle endale sobib ainult 0+. Pole küll täheldanud mingit nõrkust pärast loovutamist, pigem on selline puhtam, kuivem, muretum tunne.

Kasutaja avatar
tsainik
Rattur
Postitusi: 396
Liitunud: 20. 01. 2004. 15:17

Postitus Postitas tsainik » 17. 09. 2004. 08:34

karuohakas kirjutas: Nii ja mis toiduained sisaldavad parajalt rauda, et nende söömisest Hg-le kasu oleks? :) (peale maasika ja peedi siis..)
tubli, kodutoidust soovitan loomamaks, tatrapudru, punasepeedi-küüslaugu salatiga, harrastaja doping.
keemiast- berocca (magneesium+kaltsium+C)
ise plaanin verd nädal peale haanjat anda, et siis potensiaalsel abivalajal silmad särama lööksid :D

Green_Day
Rattur
Postitusi: 505
Liitunud: 01. 04. 2003. 16:14

Postitus Postitas Green_Day » 19. 06. 2006. 12:14

Kas võistlemine võib kuidagi hemoglobiinitaset mõjutada?

Asi selles, et hemoglobiin tavaliselt üle 150. Tahtsin täna verd anda, kuid ei saanud, kuna hemoglobiin vaid 131 :shock: Paari nädala eest mõõdeti ja oli lausa ideaalne. Kas Haanja Rattamaraton võib madalas hemoglobiini näidus kuidagi süüdi olla?

Telc
Rattur
Postitusi: 22
Liitunud: 09. 06. 2006. 09:16

Postitus Postitas Telc » 05. 07. 2006. 15:57

Sportlase seisukohta ei oska öelda, kuid kui tööl olid pingelised pikad päevad (füüsiline tegevus) siis võttis ka taseme liigmadalaks.

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”