Mida vähem tablette ja vitamiine, seda parem?

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
nanits
Rattur
Postitusi: 2
Liitunud: 03. 12. 2004. 20:36

Mida vähem tablette ja vitamiine, seda parem?

Postitus Postitas nanits » 04. 12. 2004. 11:06

Minu arust on mõttetu ajada sisse igasuguseid vitamiine ja toidulisandeid. Alles kurnaval treeningperioodil oleks mõtekas tarvitada, aitavad kiiremini taastuda eelnevast koormusest.
Mg ja Ca võib muidugi talvel koguaeg kasutada.....

Kristiano
Rattur
Postitusi: 292
Liitunud: 15. 10. 2004. 17:59

Postitus Postitas Kristiano » 04. 12. 2004. 11:37

Samuti tuleks hoiduda arstidest kui vähegi annab võimalikult eemale, kuna need annavad igasuguseid ravimeid, mis küll parandavad teatud haiguse, kuid põhjustavad erinevaid kõrvaltoimeid. Näitena põdesin siis aastaid tagasi kõrvapõletikku, arst määras mingisuguse antibiootikumide kuuri, kõrv sai terveks, kuid hiljem peale seda tekkisid allergilised nähtused, nagu naha sügelemine, punetamine jne, mille tõttu pidin minema hoopis teise arsti juurde, see ei olnud mingi lühiajaline järeltoime, vaid lööve kestis koguni mitu aastat. Nii et arstid on minu jaoks viimane variant....
Arste külastan peamiselt lavastatud haiguse eest töölt vabaks saamisesks.
(mõtlen välja, et selg väga valus, ja saan oma 1 - 2 nädalat puhkust) :D

Kasutaja avatar
Lauri89j
Rattur
Postitusi: 111
Liitunud: 29. 11. 2004. 17:44

Postitus Postitas Lauri89j » 04. 12. 2004. 16:53

Arste külastan peamiselt lavastatud haiguse eest töölt vabaks saamisesks.
(mõtlen välja, et selg väga valus, ja saan oma 1 - 2 nädalat puhkust)
Minu arvates nimetatakse seda tööluusiks :roll: ?
Mina arvan, et arstidest ei tasu eemale hoida ja ravimeid läheb ka vahest vaja, aga ma usun, et toidulisanditest peab eemale hoidma. Seda vähemalt rahvasportlased. Ükski asi ei ole suures koguses hea. :roll:
...Suu kinni, süda jahtub ära!

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 05. 12. 2004. 23:09

Paljud nn. rahvasportlased treenivad küllaltki suure koormuse ja intensiivsusega. Reeglina on nende toitumine tööst, perekonnast ja muidu kiirest elutempost tingituna mitte eriti täisväärtuslik. Ilma vitamiinide, mineraalainete ja toidulisandite tarbimiseta ei saa nende puhul rääkida tervislikust eluviisist vaid teadlikust riskikäitumisest, ning see seltskond võib osutuda tervishoiusüsteemile samasuguseks koormaks nagu näiteks suitsetajad. Sellest lähtuvalt tarbin pidevalt vitamiine ja toidulisandeid. Muidu jääksin varsti haigeks. Arsti juures käisin viimati 5 aastat tagasi kui kurgumandlitest ilma jäin. Tahtlikult arstidest eemale ei hoia. Pärast seda olen olnud lihtsalt terve inimene.


Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Siinkohal aitab toidulisand NutriGuard:

Postitus Postitas Mati » 06. 12. 2004. 10:42

Kui avalikult reklaamid, siis pane avalikult hind ka välja.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Nutriguard
Rattur
Postitusi: 12
Liitunud: 12. 02. 2004. 17:02

Re: Siinkohal aitab toidulisand NutriGuard:

Postitus Postitas Nutriguard » 06. 12. 2004. 10:48

Mati kirjutas:
Kui avalikult reklaamid, siis pane avalikult hind ka välja.
Baashind 289.- kättetoimetamisega hiljemalt järgmiseks päevaks (väljaspool Tartu/Tallinn Eesti posti vahendusel). Suurema koguse korral hind soodsam nt 3 karpi 259.- tk.

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 06. 12. 2004. 11:30

Alati võib ka apteegist vitamiine osta. Kombineerides. See võib muuseas kasulikum olla mitte ainult rahalises vaid ka tervislikus mõttes. Paljudes polüvitamiinides on kokku pandud C vitamiin rauaga, mis võib anda väga huvitavaid kaugtagajärgi - märksõnaks siin oksüdatiivne kahjustus, oksüdatiivne stress. Selle sama oksüdatiivse kahjustuse vältimiseks, mis tekib ka intensiivsel treeningul, peaks sportlane vitamiin E-d päevas kätte saama vähemalt 100 mg kui mitte rohkem. Kuna vitamiin E on rasvlahustuv vitamiin siis peaks kapsel sisaldama ka vastavat lahust - reeglina õli.

endel
Rattur
Postitusi: 8
Liitunud: 31. 03. 2003. 20:10

Postitus Postitas endel » 06. 12. 2004. 13:04

priidik kirjutas:peaks sportlane vitamiin E-d päevas kätte saama vähemalt 100 mg kui mitte rohkem.
Hiljutise uuringu kohaselt võivad 100 mg-st suuremad päevased E-vitamiini annused juba kahju teha.
http://www.nature.com/news/2004/041108/ ... 108-9.html

Kasutaja avatar
priidik
Rattur
Postitusi: 940
Liitunud: 01. 05. 2003. 19:23

Postitus Postitas priidik » 06. 12. 2004. 13:51

Huvitav lugu aga toon paar fakti originaalartiklist mis muudavad mind vähe skeptiliseks. Need on ära toodud ka Editor's Notes all.
http://www.annals.org/cgi/content/full/ ... 40-00110v1

19 clinical trials. Of these trials, 9 tested vitamin E alone and 10 tested vitamin E combined with other vitamins or minerals. NB! NB! High-dosage (≥400 IU/d) trials were often small and were performed in patients with chronic diseases. Vitamin E (≥400 IU/d) showed increased risk for all-cause mortality. The generalizability of the findings to healthy adults is uncertain.

Lühidalt. Enam kui pooltel juhtudel oli uuringutes vitamiin E kombinatsioonis mõne teise ainega, kuid saadud suremuse tõus seostatakse millegipärast ainult vitamiin E-ga. Uurijad ütlevad et uuringuid üle 400 IU annuste kohta oli vähe ja nendes uuringutes osalejatel olid mitmed kroonilised haigused. Uuringus leiti üle 400 IU päevadoosi kasutamisel üldsuremuse tõus. Imelik on see et ka autorid ise ütlevad et kuna neil uuritavatel olid kroonilised haigused siis pole kindel kas tulemusi saab üle kanda ka tervete populatsioonile.

Ehk et siit tekib küsimus miks ei võinud uuritavad kes kasutasid üle 400 IU doose surra nendesse samadesse kroonilistesse haigustesse mida nad juba põdesid? Ja krt milles siis seisneb vitamiin E kahjulik toime? Millesse ma siis lähiaastatel suren?

Artilkli lõpus tullakse lagedale aga sellise väitega:

The possibility of a small mortality benefit with low-dosage vitamin E supplementation also deserves comment. The mortality reduction in low-dosage trials was not statistically significant in the primary analysis, although in secondary analyses based on 4-way data, the pooled risk difference for low-dosage vitamin E trials was ?33 per 10 000 persons (P = 0.021). The effect of vitamin E in low-dosage studies, however, must be interpreted with caution because these studies were often performed in malnourished populations or used other vitamins or minerals in combination with vitamin E.

Lugu siis selline et madalas doosis vitamiin andis üldsuremuse väheneminse. OK. Aga nüüd ütlevad autorid et tulemust tuleb võtta ettevaatusega sest vitamiin E oli kombinatsioonis teiste vitamiinide ja mineraalidega. Huvitav on see et suure doosi puhul seda ei arvestatud et saadud efekt võis olla põhjustatud teistest ainetest. Saadi justkui vitamiin E positiivset efekti toetav tulemus aga siis üritatakse sellele ikkagi vesi peale tõmmata.

Lisaks tuleb siin juurde veel see moment et ei ole teada milliseid preparaate kasutati. Seda vähemalt artiklis ei mainita. Vitamiin E-l on mitmeid isovorme. Bioloogiliselt aktiivne on vaid D-alfa-tokoferool. Kuna meta-analüüsi võeti uuringuid alates 1966 aastast ei ole ma kindel kas uuritavad nendes uuringutes ka kunagi vitamiin E-d said, ma mõtlen siin biol. aktiivset isovormi.


Üldmulje on selline et asi lõhnab huvide konflikti järele. Võimalik et mingile seltskonnale ei meeldi et vitamiin E nii efektiivne on. Vbla neile kes müüvad väga kalleid veres kolesterooli sisaldust pärssivaid aineid. See on vaid minupoolne oletus. Lugeja ju ei tea kes on keda finantseerinud, kuidas, kui palju ja millal maksnud. Kõik on siiski võimalik. Tegu on ikkagi teadusliku makulatuuriga aga sellele vaatamata on kulutatud lisaraha ning torgatud lugu uudistelehele. Ilmselt jääb kellelgi väga suur papp saamata ühe odava vitamiini pärast.

Ma ei viitsi kammida läbi kirjandust et vbla tõesti on vitamiin E kuidagi kahjulik. Antud artikkel seda minu jaoks kuidagi ei tõesta. Ma olen ise ka seda meelt et midagi liiast tarbida on paha. Enda päevadoos on treeningperioodil 200 IU, mis peaaegu ka selle loo põhjal OK.

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12101
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Postitus Postitas Mati » 06. 12. 2004. 14:28

Yes, Priidik is back :) Stiilis, üks asjalik sõnum paneb teema lukku. Mul ainult hea meel, keskmine sõnumite kvaliteet tõusis kohe :) Ja ma ju juba tean mida räägin :wink: :D
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

mart2
Rattur
Postitusi: 839
Liitunud: 30. 06. 2003. 01:00

Postitus Postitas mart2 » 06. 12. 2004. 16:33

'... however, must be interpreted with caution because these studies were often performed in malnourished populations...'

Eriti huvitav lõik priidiku tekstist, sest alatoitluse all kannatavad inimesed on tundlikud IGA toidulisandi suhtes, saati siis veel, kui kühvliga segatud! :shock:
tuksub-sõidan, tuksub-sõidan, tuksubtuksubtuksub - pean pausi...

nanits
Rattur
Postitusi: 2
Liitunud: 03. 12. 2004. 20:36

Postitus Postitas nanits » 06. 12. 2004. 18:43

Priidik says: Ma olen ise ka seda meelt et midagi liiast tarbida on paha.

That`s what I am talkin about......

maakas
Rattur
Postitusi: 98
Liitunud: 11. 04. 2003. 21:11

Postitus Postitas maakas » 06. 12. 2004. 20:46

Noh seda liiast on ise väga raske tunnetatada. Insenerina meeldiks mulle kui saaks juhtmed külge lükata ja testrilt vaadata kui palju mida tarvis on 8)

Eelmisel aastal tundus et toitu enam polegi vaja. Victell + glucosamine + E kapslid :shock: Augusti lõpul jätsin kõik korraga järele ja olin kohe kaks nädalat haige. :oops:

Nüüd alustan vaikselt uuesti. Juba läheb glucosamine + cardiosan + panangiin. Victell ja E-kapslid juba ootavad kapis. Ilmselt lõpetan enne panangiini ära ja siis alustan Victelliga.
nanits kirjutas:Priidik says: Ma olen ise ka seda meelt et midagi liiast tarbida on paha.

That`s what I am talkin about......
There are seldom technological solutions to behavioral problems.

Kasutaja avatar
Smuki
Rattur
Postitusi: 32
Liitunud: 05. 07. 2005. 14:21

Postitus Postitas Smuki » 14. 08. 2005. 12:56

priidik kirjutas:Kuna vitamiin E on rasvlahustuv vitamiin siis peaks kapsel sisaldama ka vastavat lahust - reeglina õli.
Ei ole see asi päris nii. Vitamiinide lahustamisest rääkides peetakse silmas juba organismi sattunud vitamiini lahustumist. Seega, E vitamiin lahustub sinu organismis asetseva rasva abil. Seda muidugi juhul, kui tarbid vähemalt 30g rasva päevas. Aga olgem ausad, suht võimatu on vähem tarbida ka taimetoitlasel.
Ratas polegi elu. Elu on ratas.

maxspeed
Rattur
Postitusi: 397
Liitunud: 24. 12. 2003. 09:03

Postitus Postitas maxspeed » 14. 08. 2005. 14:21


Kasutaja avatar
m6mm
Rattur
Postitusi: 377
Liitunud: 13. 04. 2005. 14:23

Postitus Postitas m6mm » 15. 08. 2005. 08:22

Laste isutust seostatakse nende võimega süüa vaid seda, mida nende keha vajab. Täiskasvanud on "harjunud" sööma niipalju kui on ja seda, mida rahakott lubab. Samamoodi, inimkeha suudab iseseisvalt kombineerida erinevaid aineid, millega end ravida või toidust kätte saada see, mis vajalik (loomulikult peab toit seda ainet sisaldama). Kui keha saab midagi "lihtsalt" kätte, nõrgendame me enda võimet aineid ise sünteesida kui ka hinnata varusid, millised on meile eluks vajalikud. Pole olemas tasuta lõunaid ega lihtsaid lahendusi, kõik käib millegi arvelt. Olen siiani suutnud vitamiinideta hakkama saada ja saan ka edasi. Ja ma ei tea, muide, paremat nohurohtu, kui 20 km rattasõitu :wink: Tähtis pole see, mida sa sööd vahest (tablett) vaid see, mida sa sööd kogu aeg.

cowrider
Rattur
Postitusi: 717
Liitunud: 30. 05. 2003. 10:02

Postitus Postitas cowrider » 22. 09. 2005. 22:43

Tähtis on ainete imendumine organismis, mitte ainult söödud kogus. Kui peensooles ei imendu või on muu omastamist takistav põhjus, võid kasvõi ämbriga võtta ja veres on ikka puudus. Samas kui veri näitab, et tase on OK, võib jama olla raku tasandil imendumisega :(

Toidulisandite ja toitumise teema on päris keeruline ja vajalike teadmisteta ei maksa ise kõike pimesi süüa.

Võtame kasvõi Mg ja Ca. Kui Mg tase on madal, ei tohi Ca võtta, vaid tuleb Mg paika saada. Ca+D imendub paremini kui lihtsalt Ca, samuti räägitakse et on oluline ka millest on toodetud. Mg imendub paremini koos B6 vitamiiniga (soovitavalt mittesünteetiline) jne. B-grupi puhul on jällegi oluline erinevate B vitamiinide tasakaal, seega on soovitatav võtta B-grupi kompleksvitamiine, sest siis pole üledoseerimise ohtu. Juurde tasuks võtta ka Omega-3. B12 tasuks veel eraldi välja tuua. Seda on saadaval mitut sorti ja soovitatav on vaadata, et oleks methylcobalamin, mitte cyanocobalamin (tavaliselt odavam), mida osa inimesi ei omasta. On olemas ka keele all imenduvad (sublingual) variandid.
Kaaliumit tasuks dieediga hankida, kuid Kalmagin on ka päris hea variant.

Toidulisandite söömisega on mul seoses tervislike probleemidega otsesed kogemused. Glükoosamiin minu liigestele leevendust ei toonud - võib olla oli kogus liiga väike (viimati kasutasin kevadel). See eest, on võimalik, et aitasid muud toidulisandid, sest viimasel ajal pole probleeme olnud.

Mg puhul võib proovida, kas lahustuv tablett hakkab vastu või mitte. Sama Calcigran närimistabletiga. Kui on puudu, siis maitseb ja kui on üle, siis hakkab vastu - vähemalt minul ja veel mõnel kodanikul on sama tähelepanek. Mg ja Ca ei maksa muidugi korraga võtta. Ise võtan Ca hommikul ja Mg õhtul.

Jutu point oli selles, et uurige enne mida ja kuidas võtta, sest vale kasutamine võib hoopis kurja teha. Endal on tehtud vereproove ning on olnud ka olulisi tervislikke muutusi seoses toidulisandite tarbimisega või mittetarbimisega. Kuskil Internetis oli ka tabel, kui kaua organism erinevaid vitamiine jne organismis varuks hoiab.

Ja kui tahab viirus/külmetushaigus kallale tulla, siis võib juua päevas mitu korda vett, millesse on lahustatud igal korral pool tabletti lahustuvat c-vitamiini. Enne ja pärast mõnda operatsiooni võib seda teha lausa pisikese kuurina.

Ja ärge minu juttu uskuge, vaid otsige ning lugege ise.
http://www.google.com on hea algus.

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”